OPROEP. verwijdert leelijken tandaanslag AGENDA PUBLICATIES ALKMAAR IN 1560. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 20.25 tot 6.54 DISTRIBUTIE- NIEUWS LAA AMSTERDAM BEURS ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 Alkmaar, Woensdag. VERF EN DISTRIBUTIE. Voorraad niet opgegeven Door den economischen dienst van de politie alhier is in samenwerking met ambtenaren van den C.C.C.D. op grond van ontduiking van de dis tributievoorschriften tegen den te Amsterdam woonachtigen eigenaar van een alhier gevestigde verf- fabriek proces-verbaal opgemaakt. Het betreft hier het niet-opgeven aan het Rijksbureau van een groot- partij verfgrondstoffen. Door de be trokken ambtenaren is te Amster dam ruim 300 liter lijnolie achter haald en in beslag genomen. badhuis „het witte kruis". In het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad werden gedu rende de maand Augustus de navol gende baden genomen: Kuipbaden 278; Douche le klasse 259; Douche 2e klasse 893 en douche 3e kl. 859. N.V. HOOGENSTRAATEN CO. Jaarverslag 1 Mei 1940 30 April 1941. In het thans verschenen jaarver slag wijst de directie der N.V. Ned. fabriek van verduurzaamde levens middelen voorheen W. Hoogenstraa- ten Co. er op, dat, dank zij de gunstige blikpositie van het bedrijf, de fabricage in het afgeloo- pen jaar geen stagnatie ondervond en de afzet der belangrijk grootere productie gunstig tegen loonende prijzen verliep. In het afgeloopen boekjaar werd een. begin gemaakt met het verhoo- gen van het vitamine-C-gehalte der conserven, hetgeen echter door de tijdsomstandigheden voorloopig we der moest worden opgegeven. Het laboratorium vond een effi ciënte methode voor bereiding van pro-vitamine-A uit groenten, welke productie nog in dit boekjaar ter hand werd genomen. De vraag naar dit product overtrof vele malen de opgezette productie, welk feit aanlei ding geeft de fabricage van dit arti kel in het thans loopende boekjaar aanzienlijk te verhoogen. Door de vele onzekere factoren kan de directie over den gang van zaken in het loopende boekjaar nog geen definitieve verwachtingen uit spreken. Het snelvries-procédé heeft haar volle aandacht. Wellicht kan reeds in het thans loopende boekjaar de fabricage in bescheiden mate ter hand worden genomen. De balans per 30 April 1941 ver meldt als activa: fabriek, machines en terreinen 126.477 (118.354); goe deren 101.135 (158.632); kassa, post- chèque- en girodienst en bank 75.859 (1872); debiteuren 155.383 (26.800); vooruitbetaalde kosten f 6365 (20.824) en als passiva: aan deelenkapitaal 350.000 (onv.); cre diteuren (v.j. en bank) 31.666 (88.132); onverdeeld dividend f 49 (onv.); reserve div. doeleinden 65.000 winstsaldo 1 Mei 1940 tot 30 April 1941 130.203, af: ver- liessaldo A.P. 111.697, blijft 18.506. De verlies- en winstrekening 1 Mei 1940—30 April 1941 staat debet voor: onkosten 185.448 (157.561); vor ming reserve div. doeleinden 65.000 afschrijvingen f 9716 (8181); winstsaldo 130.203 (47.027) en cre dit voor: bruto-winst f 390.368 (212.771). In het verslag werd voorge steld het dividend te bepalen op 5 pet. Er blijkt uit, dat er een netto-winst is gemaakt van 130.203 (v.j. 47.027). Na af trek van het verliessaldo van vorige jaren ad 111.697 blijft een winst van f 18.506. MUZIEKVERGUNNING INGETROKKEN. Tegen een caféhouder in deze ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het verbod van damesbediening, in verband waarmede zijn muziekvergunning is ingetrokken. Voorts is tegen dezen caféhouder proces-verbaal opge> maakt wegens overtreding van de prijsvoorschriften, omdat hij zijn bierprijzen had verhoogd. dierenbescherming. Sinds 14 dagen zwerft hier rond een bastaard Airedale terrier. Het beest is zeer gezond en zoekt een nieuwen baas. In den omtrek van den Hout is gevonden een klein wit poesje. Wie is de eigenaar? Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Ver- wer, inspecteur dierenbescherming, Baanstraat. huiselijke ziekenverpleging. Het Hoofdbestuur van de N. Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis" is voornemens wederom een cursus te organiseeren in Huiselijke Zieken verpleging onder leiding van zuster Drentje. Zulk een cursus is reeds een vier tal jaren door zuster Drentje te Alkmaar geleid en steeds met een groot aantal deelneemster, die met veel animo de lessen volgden. Men leert dan een zieke in huis te verzorgen, wanneer de toestand niet ernstig genoeg is voor opname in een ziekenhuis of voortdurende ver zorging eener verpleegster. Hoe vaak staan, helaas, daarvoor onze handen verkeerd en weten wij niet op welke dikwijls eenvoudige wijze wij onze patiënt het lijden kunnen verzachten, b.v. 't bed goed verzorgen, de patiënt een gemakke lijke houding geven, een eenvoudig verband aanleggen enz. enz. Iedere vrouw of volwassen meisje kan voor zulk een taak worden geplaatst en zal dan dankbaar zijn als zij op dit gebied de noodige voorlichting heeft gekregen. Het Hoofdbestuur van het Witte Kruis wil door de cursussen die voorlichting geven. Bijzonderheden vindt men elders in deze courant. f Bioscopen. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De ster van Rio (rom.-avon- turen); hoofdrollen La Jana, Gustav Diessl en Werner Sdharf. Toegang boven 18 jaar. Alkm, Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdn. De Indische Graftempel, 2e deel Het monument eener groote liefde (rom.); hoofdrollen Frits van Dongen, La Jana en Gustav Diessl. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vaarwel..vrijgezel! (com.); hoofdrollen Rudi Godden, Camilla Horn, Grethe Weiser, Ralph Arthur Roberts. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De vrouw zonder verleden? (rom.-dram.); hoofdrollen Albrecht Schönhals, Sybille Schmitz en Maria von Tasnady. Toegang boven 18 jaar. De jaarvergadering. In de te Leiden gehouden jaarver gadering, waarvan voorzitter was de directeur, de heer F. L. Driessen, werden de balans, verlies- en winst rekening goedgekeurd. Het voorstel om een bedrag van 65.000 te be stemmen voor de vorming van een reserve voor bijzondere doeleinden vond algemeene instemming. Het dividend werd voorts bepaald op 5 pet. De beide aftredende commissaris sen, de heer ir. E. L. A. Driessen en L. D. Driessen, werden herkozen. Bij de rondvraag werd door de directie op een vraag, hoe het thans staat met de indertijd voorgenomen fabricage van conserven levensmid delen zonder blikverpakking, geant woord, dat het inderdaad in de be doeling lag om de fabricage van ge droogde groenten ter hand te nemen. Het feit, dat de vennootschap geen toestemming kon krijgen om deze productie op te zetten, maakte even wel een eind aan de plannen en om deze reden moest de reeds bestelde drooginstallatie weer worden afbe steld. Op een vraag inzake het snelvries- procédé deelde de directie mede, dat er plannen bestaan om hiertoe over t gaan, doch dat men nog niet zoo ver is gevorderd, dat men zou kun nen mededeelen of de productie al leen of in combinatie met andere firma's ter hand zou worden geno- COLLECTE T. B. C.-BESTRIJDING. De opbrengst van de Zaterdag ge houden collecte ten behoeve van de bestrijding der t. b. c. heeft 958.79 opgebracht. PEST ONDER DE VARKENS. Onder een viertal varkens van den heer L. te Hensbroek is de ge vreesde pestziekte uitgebroken. OMZET NOORDERMARKTBOND GESTEGEN. De omzet van de veilingsver- e.eniging Noordermarktbond te Noordscharwoude is in Augustus 232.779.76 geweest, tegen 174.523.02 in dezelfde maand van het vorige jaar. Een vooruitgang alzoo van ruim 58000. DE ROOIPREMIE VOOR AARDAPPELEN. Het Centraal Bureau v. d. Tuin bouwveilingen in Nederland heeft zich met een verzoek tot de betref fende instanties gewend, om de rooipremie van 50 cents per 100 kg, welke eerst van 11 Augustus en daarna vanaf 4 Augustus werd ver leend, alsnog ook uit te betalen voor de week van 28 Juli tot 3 Augustus. In de Tuinderij wordt berekend, dat in het tijdvak van 21 Juli tot 27 Juli de vroege aardappelen slechts 18% cent per 100 kg méér op brachten dan de late aardappelen op 4 Augustus. Van 28 Juli tot 31 Juli echter was de nettoprijs van de vroege aardappelen slechts 4.85, dus 0.30 per 100 kg min eer dan die van de late en van 31 Juli tot 3 Augustus zelfs 78cent lager. Deze tegenstelling is wel heel schril en het is billijk, dat de rooi- premiet van 50 cent alsnog wordt uitbetaald ook over de week van 28 Juli tot 3 Augustus. REDDING, DIE EEN WEEKLOON KOSTTE. Zaterdagmorgen geraakte het 3- jarig kindje van den heer A., wo nende in de Kruislaan te Medem- blik, spelenderwijs in het Hand- vastwater. Het ongeluk werd opge merkt door den heer C. Bart, die oogenblikkelijk gekleed te water sprong en de voldoening smaakte, de kleine na veel moeite behouden op den wal te brengen. Voor den heer Bart volgde later nog een minder aangename verrassing, toen bleek, dat hij zijn portemonnaie met zijn zoojuist ontvangen weekloon in het water had verloren. OUD-NOTARIS E. POSTHUMA OVERLEDEN. Te Bergen is 'in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer E. Posthuma, oud-notaris te Vries (Dr.) De heer Posthuma is 17 Sept. 1876 te Gorredijk geboren en slaag de in 1904 als candidaat-notaris, in welke functie hij eerst te Goes werkte en later te Vries, waar zijn vader notaris was. Op 14 December 1914 volgde hij zijn vader op en tot midden 1938 is hij notaris te Vries gebleven, BANDEN GESTOLEN. Toen de heer B. de L. te Noord scharwoude, die zijn fiets aan den nieuwen provincialen weg had laten staan en per schuitje naar zijn land was gegaan, van zijn werk terug keerde, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn twee buitenbanden en een binnenband van zijn rijwiel waren ontvreemd. AFSCHEID. Ds. W. J. F. Meiners nam Zondag afscheid van de hersteld evang. luth. gemente te Den Helder, we gens vertrek naar Amsterdam. URSEM. Autobusdienst. - Na meer dan een jaar practisch geïsoleerd te zijn geweest, zal de gemeente Ursem weer in het bezit komen van een autobusdienst, die geëxploiteerd wordt door de Waco. Uitbreidingsplan. - De werkzaam heden aan het uitbreidingsplan de zer gemeente zijn zoover gevorderd, dat een aanvang is gemaakt met het persen van steenen uit eigen ma teriaal. Indien de resultaten bevre digd zijn, zullen deze steenen ge bruikt worden voor den bouw van de nieuwe woningen. HENSBROEK. Verplaatsing distributiekantoor. - Het plaatselijk distributiekantoor te Hensbroek is wegens ongesteld heid van den heer G. den Das tijdelijk overgeplaatst naar het ge meentehuis te Obdam, waar men zich voor distributieaangelegen heden eiken werkdag van 912 uur kan vervoegen. Desverkiezend kunnen de inwoners van Hensbroek ook van het distributiekantoor te Heerhugowaard gebruik maken. De tuinders kunnen zich voor extra broodbonnen deze week eiken morgen tot 11 uur ten gemeente- huize van Obdam vervoegen. ALKMAARSCHE f AANMELDING VOOR DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDS DIENST. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat ter secretarie dezer ge meente, afdeeling algemeene zaken, de gelegenheid bestaat zich voor den Arbeidsdienst aan te melden. Alkmaar, 3 September 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. STOMPETOREN. Opbrengst collecte. De collecte voor t.b.c.-bestrijding heeft in de gemeente Oterleek opgebracht 43.23 H. BROEK OP LANGENDIJK. Oefening van de brandweer. - De vrijwillige brandweer van Broek op Langendijk heeft Maan dagavond een oefening gehouden. Daarbij waren uitgenoodigd de bur gemeester en de wethouders, de ge meentesecretaris en de brandmees ters van de brandweeren van Zuid- scharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel. Allen hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Het was de bedoeling, een inzicht te ge ven in de werkwijze van een vrij willige brandweer. In de drie boven genoemde dorpen, waar nog geen vrijwillige brandweer is, blijkt men wel wat voor de stichting van vrij willige corpsen te gevoelen. Op de Prins Hendrikkade werd een wedstrijd gehouden tusschen de vier afdeelingen van het corps, waarbij de groep „Zuid" den prijs verwierf, door in 39 seconden water te geven. Het corps Noord kwam slechts een halve seconde achter de winnaars aan. Het motorcorps deed er 45 seconden over en het corps Centrum 56 sec.. Na afloop van den wedstrijd kwa men de leden van de brandweer en de gasten nog even bijeen in café Vijzelaar. Daar werd o.m. medege deeld, dat een tweetal gratificaties was ontvangen voor geleverde prestaties bij branden. Van de fa. Verburg, waarvan de vorige maand een boerderij was verbrand, heeft men 125 ontvangen, van de Arn- hemsche Brandverzekeringmij. f 25, voor den brand bij den heer Klinge ier alhier. Deze gratificaties worden gebruikt voor de aanschaffing van nieuw of verbetering van materiaal dat men reeds bezit. WARMENHUIZEN. Bouw koelhuis. - Naar wij vernemen is het koolpakhuis alhier, eigendom van den heer C. Keeman Jbz. te Noordscharwoude onder hands verkocht aan de fa. G. Sevenhuysen, groentenexporteur al hier. Het zal worden omgebouwd en worden ingericht -voor koelhuis. Het werk is opgedragen aan de fa. K. Westra, alhier. T.b.c.-bestrijding. - De op brengst van de t.'b.c.-collecte in deze gemeente was 142.16. LANGEDIJK. Burenhulp bij luchtaanvallen. - In deze gemeente zullen groepen worden gevormd, die zullen worden belast met het verleenen van buren hulp bij eventueele luchtaanvallen, dus voordat de luchtbeschermings dienst ter plaatse is. Het gaat buiten den luchtbeschermingsdienst om. De zuurkoolcampagne is begon nen. - Dinsdag ging de eerste vroege witte kool van de veilingen naar de zuurkoolfabrieken, zoodat dien dag de zuurkoolcampagne is aangebroken. Een „oud"-Alkmaarder schrijft ons: Onder dit hoofd wordt ons de laatste weken in een hier ter stede gratis verspreid weekblad weer gegeven wat wijlen onze stadgenoot C. W. Bruinvis in een lezing zou hebben gezegd. Deze lezing is later gedrukt en zou men dit boekje zonder meer hebben afgedrukt, wij zouden daartegen geen bezwaar maken, omdat dit werkje belangwekkend genoeg is om door de groote massa te worden gekend. Maar wat nu ge beurt, is o.i. niet in den haak. Zou Bruinvis nog leven, hij zou dengeen die, z.g. steunende op zijn werk, allerlei misleidende en niet op gron dig onderzoek berustende meeningen verkondigt, er ongezouten van langs geven, want voor dit doel liet hij zijn zoo moeizaam verkregen ge gevens niet drukken. Dit soort geschiedenisschrijven is voor onze mooie en rijke geschiede nis funest. Belangstellenden en voor al de leerlingen der onderwijsinrich ting raken hierdoor van de wijs. De meeningen der leeraren worden in twijfel getrokken, omdat het ergens zwart op wit anders staat dan de leeraar verteld heeft, de leeraar die zijn zooveel tijd en moeite vragende studie bij voortduring voortzet om toch vooral bij te blijven en juist te zijn. Wat bedoelde Bruinvis met zijn lezing „Alkmaar in 1560". Niets meer of minder dan zijn hoorders een beeld te geven van onze stad in dien tijd en hij bedoelde daarmee zeker niet een verklaring te geven van de her komst onze straatnamen. Neen, hij schetste ons de situatie der stad roet haar kloosters, een 5-tal, kerken en gebouwen en hij maakte daarvoor in gedachte een wandeling met zijn hoorders door de stad. De schrijver in het weekblad heeft dit werkje echter aangegrepen als een schat om de herkomst onzer 'straten weer te geven en moest door gebrek aan studie over dit onderwerp natuurlijk gissen. Maar op gissingen mag men m.i. geen geschiedenis schrijven. De schrijver vertelt ons dan „ter inlichting om ver warring te voork o>m e n", hoe de situatie moet zijn geweest en zegt dan dat men zich moet indenken dat de Oudegracht vroeger niet ophield bij de Scheteldoekshaven, maar door liep naar het kanaal. Het valt ons mee dat hij deze gracht nog niet wat liet doorloopen. De Oudegracht, welke in 1517 van een wal aan de binnenzijde werd voorzien en welke omwalling in '1528 naar de buiten zijde werd verlegd, liep vanaf de Gevangenpoort naar de Voormeer. De vestgracht liep om de geheele stad. Maar van 't Watertje (de tegen woordige Lindegracht) van het Geestwater gedempt in 1899 heeft de schrijver nooit gehoord. Dat Geest water liep van Scheteldoekshaven (Schelehoekshaven) haven met een schele hoek, achter de kloosters om naar het einde van de Paternoster straat of liever omgekeerd, want de geschiedenis leert ons dat het water in Alkmaars grachten afkomstig was uit de Berger en Egmondermeeren. Deze loosden o.a. door de Langevaart en in 1531 via de door de Honds- bossche gegraven Nieuwe vaart en de Quakelsluis in de stadsgrachten. Waar Alkmaar op het einde van een geestrug lag, althans het oudste deel tot aan de Krëbbesteeg liep dus het water af naar de Voormeer en niet omgekeerd. Men ga maar eens op een rustigen ochtend staan op de Koorstraat bij Oudegracht of Laat en zie eens hoe deze afloopen, de Lange- straat eveneens. Hier komt het nog beter tot uiting als men een blik slaat naar de Nieuwesloot. Het ver schil op dit korte stukje grond is 0.97 M. De Groote kerk 2.18 M. N. A. P., de Nieuwesloot 1.21 M. N. A. P. Maar als de schrijver aan neemt dat de Oudegracht doorliep tot het kanaal, waarom laat hij dan de Laat niet doorloopen tot de Oudegracht bij Scheteldoekshaven en vergaapt hij zich hier op de Heul. Plad hij dat maar gedaan, dan zou ook zijn vergissing dat deze naam af komstig zou zijn van een op den tocht te ontmoetten waterpoort niet zijn gebeurd. En in den geest van den schrijver voortgaande, waarom eindigt of begint de Achterstraat bij de Langestraat en gaat deze niet door Payglop naar de Laat? Neen, met de kennis welke de schrijver van Alkmaarsch geschiede nis bezit ware het handiger geweest te schrijven: Alkmaar was geheel omgeven door een gracht. Maar nu die Heul. Deze naam, zegt de schrijver, is afkomstig van een waterpoort, welke wij op onzen tocht ontmoeten. Stond deze poort aan de Heul of was hij aangebracht in den steenen muur, welke op ver zoek der zusters inplaats van een aardenwal langs het Geestwater was gemaakt in 1537. Deze was gemaakt v a n de Heul tot aan de Gasthuis straat. Ook hier weer de vraag: Liep de Heul van Scheteldoekshaven, het hooge gedeelte, of omgekeerd. Bij rivieren leerde men altijd dat deze uitmonden in een lager gelegen water, maar dat is bij stadsgrachten waarschijnlijk net andersom, althans volgens het weekblad. Maar waarom komt de naam Heul van een verder op liggende waterpoort en niet van Heul (een water met een diepe hol liggende bedding, en was de be doelde waterpoort die alleen toe gang tot het water gaf, ook een brug? Was de Heul niet eerder te beschouwen als een opening (Heul) tusschen twee voorheen gescheiden waters? de Laat en de Vestgracht, of ook wel Heul een smaller gedeelte van een gracht in dit geval de Laat of Leet. Stellig komt de naam niet van een op onzen tocht te ontmoeten waterpoort. Het Clarissenklooster wordt door den schrijver maar even aan de binnenkant van de ingevaren gracht gezien. Deze binnenkant is het terrein Heul BagijnenstraatWaaigatGast huisstraat. Het Clarissenklooster dat in 1572 weyd afgebroken terwille van het te maken Bolwerk tusschen Kanisstraat en Lamoraalsluis. Je moet maar durven, want hier stond wel een klooster maar het St. Catha- rineklooster of volgens den schrij ver ook wel Oude Hof genoemd om zijn ouderdom. Dat dit gebeurde om onderscheid te maken tusschen het in 1394 opge- richtte klooster en het in 1415 reeds bestaande klooster aan den Doele- straatNieuwesloot is niet tot hem doorgedrongen. Gemakzucht speelde hier een rol want men nam liever niet zoo'n mondvol als „Het klooster van de Heilige Maria van Nazareth", maar duidde dit aan als Jonge Hof in tegenstelling met het St. Katherine- klooster dat men, omdat het enkele jaren ouder was, het Oude Hof noemde. Zou de schrijver even studie gemaakt hebben van de geschiedenis dan zou- hij niet de domheid hebben begaan om aan dit Oude Hof de her komst toe te schrijven van de Gast huisstraat. „Op de plaats waar eens het Oude Hof stond verrees later het gebouw dat soms als gasthuis, soms als tuchthuis dienst deed en dat zijn naam gaf aan de Gasthuisstraat, schrijft hij: Och arme. Want omdat hij de geschiedenis niet bestudeerd heeft is het hem onbekend dat 't St. Elizabethgasthuis er reeds was ver voor het Oude Hof n.m. reeds in 1341 en dat beide instellingen niets mft elkaar te maken hadden. Het was dit in 1341 bestaande gasthuis (in welks nabijheid later het Oude Hof verscheen) waaraan de straat naam werd ontleend. Dit gasthuis was oorspronkelijk een vrouwen gasthuis en werd begin 1785 saam- gesmolten met het op een andere plaats gevestigde mahnengasthuis. Tusschen deze Gasthuisstraat en Zevenhuizen, omdat er indertijd 7 huizen» werden geteld, liep het in 1899 gedempte Geestwater. Als hét Bestuur der Chr. School- vereeniging den schrijver, in het blad gevolgd heeft, zal het raar hebben opgekeken, want zijn school Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 3 September: op 19.14 onder 4.12 5 Sept. Volle Maan. NIEUWE NIEDORP. Opbrengst collecte. - De collecte ten bate van de t. b. c.-bestrijding heeft in Nieuwe Niedorp en de kom Oude Niedorp en Verlaat opge bracht 107.86. WIERINGERWAARD. De t.b.c.-collecte - De collecte voor de t.b.c.-bestrijding heeft in deze gemeente 47.50 opgebracht. UITREIKING BOTER/VET KAARTEN. De leider van den Distributie- dienst Kring Alkmaar maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun nieuwe boter/vetkaarten in het daarvoor gestelde tijdvak af te ha len, deze alsnog in ontvangst kun nen nemen aan het Distributiekan toor, Breedstraat 40, ALKMAAR, op Donderdag 4 September a.s., tus schen 912 of 1.304 «ur. Alkmaar, 2 September 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. distributie van textiel producten. De Leider van den Distributie- dient te Alkmaar maakt bekend dat, ingevolge schrijven van het Cen traal Distributiekantoor, vanaf 1 September 1941 in het algemeen geen aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of leveringsver- gunningen kunnen worden aangek nomen. Als uitzondering hierop dienen te worden beschouwd: aan vragen betreffende huwelijk, ge boorte, sterfgevallen, verhuizing, winterhulp, arbeiders, naar Duitschland vertrekkend of met verlof naar Nederland terugkeerend', verwoesting door oorlogsgeweld of totale brand en uitzetten voor stu deerenden. In andere dan de hierboven ge noemde uitzonderingsgevallen is derhalve iedere aanvraag tever geefs en wordt deze terzijde gelegd. Alkmaar, 3 September 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. staat op de verkeerde plaats. Hun voorgangers toch kochten in 1870 de OudeDoelen om daar te ves tigen de School met den Bijbel. En wat blijkt nu in 1941. Dat men hóe- wel de Oude Doelen werd ge kocht de Nieuwe Doelen heeft af gebroken en daarop de Wilhelimi- naschool heeft gebouwd. O, o, als de politie daar kennis van krijgt dan staat er nog wat te gebeuren. Maar laten wij het bestuur geruststellen het staat alleen maar in 't blad. De Oude Doelen van 1509 is werkelijk afgebroken en de Nieuwe Doelen van 1561 staat nog op zijn oude plaats en als ik het wel heb, ver siert zijn naamkaartje nog den gevel. Op nog één van de vele onjuist heden willen wij de aandacht vesti gen om legendevorming te voorko men, n.m. de Krebbesteeg. De naam Krebbesteeg wijst er op dat de Voor meer tot deze plek kan hebben ge reikt. Ja dat kan krebbe-kribbe- waterkeering. Maar om meer kracht bij te zetten dat de Voormeer tot aan de Krebbesteeg kan hebben ge reikt wordt medegedeeld dat bij het maken der v. d. Boschstraat be- schoeingen zijn gevonden. Ja, ja be- schoeingen. Vraagt het maar eens aan hen, die bouwwerken hebben gemaakt in de Langestraat. Daar vond men de zelfde beschoeiing, bestaande uiteen aantal paaltjes met wat keisteenen, welke dienst hadden ge daan als grondkeering bij het maken der fundeeringen, zoowel bij voor, achter- als zijmuren van de oude fundeering kwamen zij voor. Over de in 1573 open z ij d e aan de Voormeer en de in 1543 op het einde van het Verdronkenoord geplaat ste runmolen welke wij rechts passeeren van Voormeer naar Oudegracht zou ook nog wel iet te zeggen zijn. De lezer zal nu wel begrepen hebben dat men op den z.g. geschiedschrij ver uit dit weekblad niet kan bou wen. OPGRAVINGEN I 's-Gravenhage, 3 f den opgravingsdiensl eche rijksmuseum va de laatste weken gedaan in een aam plexen nabij Maarn. het scherpe geheuge: din de Beaufort va: die zich aanwijzing welke van meer dan 1 terug dateerden, wer grafheuvel ontdekt, i tving waarvan de eigenaar zelfs een jo; plant offerde. Als al ons oudheidkundig 1 zulk een goed hart aan het succes van d' archeologen niet geti De ontgraving bracl waardevolle aanwijzii licht en leverde inzie bouw van een grafhe iz.g. primair klok- met een voor dit typ wardige plaggen-struc trale hoofdgraf waart het gebruikelijke typ een standsspodr were bevatte een fraai vei beker. Er omheen w latere bijzettingen Deze bestonden voor resten van verbranc zonder sporen van de graving, deels uit uri derresten. Een enk van deze laatste, alsm schaaltje, dat ook als was en waarin ook ee brons gevonden we gaaf geborgen worden hoofdgraf, warin nog sporen van de begrave kende houding met knieën konden wordei ook nog een gepolijst polsbesehermer werd mag de archeologische rijksmuseum van oud! zeer welbesteed verbl: terugzien. productieslag-k De persdienst van de schen omroep meldt: avond zal het „produ tier" afwijken van d vorm, doordat in plaa lezing van technische hoorspel wordt uitge D. van de Bospoort, j het land groeit het lev pele wijze wordt hierir hoe het voortbestaan i afhankelijk is van zijn ze uitzending is dus nii den boer van belang, d luisteraars in den land 3 Sej De fatale datum twee jaar geleden, waai en Frankrijk aan Dui oorlog verklaarden. Sir volgden de gebeurtenis: Sn een razend tempo op. de kaart van Europa i om vast te stellen, hoi deze gebeurtenissen wa En nu twee jaar later een blok gevormd va schaafde landen, een l tegen de belagers van godsdienst en cultuur bondgenooten van de Ei logshitsers, de Sovjets. In Europa zijn ti neen honderdduizenden sef gekomen, dat geen c een nieuw Europa moge dat de horden van Stali vernietigd zijn. Twee jaren na het ui den oorlog begrijpen N den, Denen, Franschen, OPGAVE AMSÏFRT) AMS CHE B Bijkantoor Alkm van Woensdag 3 Septe; staatsleeningen. V 4 Nederland 1941 1( 4 Nederland 1940 II i( j)3'/j Nederl. 1938 1 3 Ned.-Indië 1939 i bank instellingen. Amsterd. Bank U Handel Mij. Cert. v. f 2.50 Koloniale Bank 2C Ned. Ind. Handelsbank 14 ind. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie 15 Calvè Delft Cert. .12 Nederl. Ford 34 Lever Bros]6 Phil. Gloei], Gem. Bezit 28 cultuur maatslh. H. V. A Java Cultuur .25 Ned. Ind. Suiker Unit - k Verg. Vorstenlanden m petroleum. Kon. Petr rubbers. Amsterd. Rubber Deli Bat, Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi scheepvaarten.' Holland-Amerika üjn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie tabakken. Deii Batavia .251 Oude Deli291 ^snsmbah245 29: 29 241 16! 17' 15i 15( 16. L.C 201

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2