OPROEP. AMSTERDAMSCHE BEURS VRUWlL^^EfflOEM 8-7-6-0-0 RECHTSZAKEN Ontsmetting van pootaardappelen. DE GROOTE KERK. Voorkomen van rot bij aardappelen. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941. Pagina 5 Ongecorrigeerd OPGRAVINGEN BIJ MAARN. 's-Gravenhage, 3 September. Door den opgravingsdienst van het Leid- sche rijksmuseum van oudheden zijn de laatste weken onderzoekingen gedaan in een aantal heuvelcom plexen nabij Maarn. Gesteund door het scherpe geheugen van jhr. Go din de Beaufort van Maarsbergen, die zich aanwijzingen herinnerde, welke van meer dan een halve eeuw terug dateerden, werd een prachtige grafheuvel ontdekt, voor de ontgra- Jving waarvan de onbaatzuchtige eigenaar zelfs een jonge dennenaan plant offerde. Als alle Nederlanders ons oudheidkundig bodemonderzoek zulk een goed hart toedragen, mag aan het succes van den arbeid onzer archeologen niet getwijfeld worden. De ontgraving bracht een aantal waardevolle aanwijzingen aan het licht en leverde inzicht in den op bouw van een grafheuvel van het ;z.g. primair klok-beker-karakter, met een voor dit type zeer 'merk- wardige plaggen-structuur. Het cen trale hoofdgraf waaromheen, als bij het gebruikelijke type koepelgraf, een standsspodr werd aangetroffen, bevatte een fraai versierden klok beker. Er omheen werden talrijke latere bijzettingen aangetroffen Deze bestonden voor een deel uit resten van verbrande beenderen,, zonder sporen van de wijze van be graving, deels uit urnen met been- derresten. Een enkel exemplaar van deze laatste, alsmede een fraai schaaltje, dat ook als urn gebruikt was en waarin ook een paar stukjes brons gevonden werden, konden gaaf geborgen worden. Daar in het hoofdgraf, warin nog duidelijk de sporen van de begravenen in de be kende houding met opgetrokken knieën konden worden vastgesteld, ook nog een gepolijste doorboorde polsbeschermer werd aangetroffen, mag de archeologische sectie van het rijksmuseum van oudheden op een zeer welbesteed verblijf te Maarn terugzien. PRODUCTIESLAG-KWARTIER. De persdienst van den Nederland- schen omroep meldt: Donderdag avond zal het .productieslagkwar tier" afwijken van den gewonen vorm, doordat in plaats van een lezing van technischen aard een hoorspel wordt uitgezonden door D. van de Bospoort, getiteld: „Op het land groeit het leven". Op sim pele wijze wordt hierin uitgebeeld, hoe het voortbestaan van een volk afhankelijk is van zijn boeren. De ze uitzending is dus niet alleen voor den boer van belang, doch voor alle luisteraars in den lande. 3 September 1939. De fatale datum de dag, nu twee jaar geleden, waarop Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oorlog verklaarden. Sinds dien dag volgden de gebeurtenissen elkander Sn een razend tempo op. Een blik op de kaart van Europa is voldoende om vast te stellen, hoe ingrijpend deze gebeurtenissen waren. En nu twee jaar later is in Europa een blok gevormd van alle be schaafde landen, een blok gericht tegen de belagers van beschaving, godsdienst en cultuur tegen de bondgenooten van de Engelsche oor logshitsers, de Sovjets. In Europa zijn tienduizenden, neen honderdduizenden tot het be sef gekomen, dat geen opbouw van een nieuw Europa mogelijk is, voor dat de horden van Stalin, volkomen vernietigd zijn. Twee jaren na het uitbreken van den oorlog begrijpen Noren, Zwe den, Denen, Franschen, Spanjaar- OPGAVE AMSTERDAMS CHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 3 September 1941 12SI/8 .155 200 staats leeningen. Vor. k. 4 Nederland 1941 1067/]e 4 Nederland 1940 II 1OQ1/4 3—3'/» Nederl. 1938 95% 3 Ned.-Indië 1939 91% bank instellingen. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert, f 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 140 in». on». binnenl. Alg. Kunstzijde Unie 158 Calve Delft Cert. 12t% Nederl. Ford .340 Lever Bros166% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 287 cultuur maatslh. H. V. A4581/-, Java Cultuur .256'/, Ned. Ind. Suiker Unit 1503/. Verg. Vorstenlanden petroleum. Kon. Petr rubbers. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi scheepvaarten. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie tabakken. Den Batavia 2511/2 Oude Deli296 'kmambah245'/4 1291/j 292% •297% 246 165 174 •152% 1503/, 162 Va L.O .201 pim 2 u ÏOOV, 100% 95 96% 129 155 2C0 1 2 159 131 o45 168 292% 461 256 251 131% 296 29/% 246 165 179'/, 152 153 161 191 203 256% 297 244% den, maar ook Nederlanders, dat het Duitschland is, dat strijdt voor een nieuw Europa. Nu twee jaar later staan Neder landers aangetreden in een vrijwil ligerslegioen en wordt u de vraag gesteld, te toonen, dat gij waard zijt den naam Nederlander te dra gen. Want in het nieuwe Europa zal het weer een eer zijn, zich Neder lander te kunnen noemen. Daarvoor zorgen zij, die u voorgingen en 'niet anders verwachten, dat ook u zich zult melden bij: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE UITRUSTING DER NEDERLANDSCHE AMBULANCE. 's-Gravenhage, 3 Sept. De Neder- landsche ambulance, die straks naar het Oostfront gezonden wordt, zal de grootste zijn, die ooit door Ne derland werd uitgerust. Aan voer tuigenmateriaal zal zij 29 motorrij tuigen bevatten, waaronder zich vijf ambulanceauto's, twee autobussen en vijf ordonnance-motoren bevinden. Deze autotrein zal geheel zelfstan dig kunnen opereeren en zal een volledig veldhospitaal vormen. Hot spreekt van zelf, dat voor deze uit gebreide mobiele ambulance een streng geselecteerde personeelsbe zetting noodig is. Niet alleen ver- eischt een goede functionneering ge schoold vakpersoneel, doch daar naast en zeker niet in de laatste plaats, moet rekening gehouden worden met de gevaren, die aan don arbeid van de leden der ambulance verbonden zijn. De ervaring, welke men tot dusverre aan het Oostfront heeft opgedaan, leerde, dat de Sov jetsoldaten weinig eerbied hebben voor de witte vlag met het Roode Kruis. Een paar maal is het dan ook voorgekomen, dat ziekenverple gers door zwervende en achtergeble ven Sovjetsoldaten werden overval len en gewondentransporten werden beschoten. Daarom heeft de organi satieleiding van de Nederlandsche ambulance besloten, dat, met het oog op deze gevaren voorloopig geen vrouwelijk personeel meegenomen zal worden. Ongetwijfeld zal dit een teleurstel ling zijn voor de vele verpleegsters, die spontaan haar medewerking heb ben toegezegd. Daarentegen wordt nu eên groote verantwoordelijkheid gelegd op de schouders van het mannelijke verplegend personeel in Nederland, dat in staat is aan het welslagen van de Nederlandsche ambulance mede te werken. Slechts de besten zullen in aan merking komen deze eerefuhctie te vervullen. De omstandigheden daar ginds aan het Oostfront eischen mannen van de daad, mannen die desnoods met de wapenen in de hand de weerlooze gewonden tegen plunderende Sovjetbenden kunnen verdedigen. Het zal een eervolle taak zijn daaraan te mogen mede werken. De Nederlandsche ambulance heeft er alle belang bij een keuze te kunnen <|oen uit een zoo groot mo gelijk aantal gegadigden: slechts de allerbesten komen in aanmerking. Daarom moet zij een beroep op zie kenverplegers, sergeanten-hospitaal soldaten en ziekendragers-vaklie den. Er moet een electricien, een beddenmaker, een kleermaker, een schoenmaker en een metselaar mee, die gelijkertijd als ziekendrager dienst kunnen doen. De ambulance zal geheel zelfstandig optreden, vaklieden zijn daarqm dringend noodig. Nederlanders, er wacht u een mooie taak. Geeft u op als mede werker van de Nederlandsche am bulance. Meldt u aan bij de Neder landsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-G ravenhage. en zoo u geldelijk wil steunen. Üw bijdrage wordt nog verwacht. Stort haar, iets meer dan u kunt missen op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT IN DE PERSCONFERENTIE. Washington, 3 Sept. (D.N.B.) In de persconferentie heeft presi dent Roosevelt verklaard geen in lichtingen te hebben over het doel van de aankomst van 47 Sovjet vliegers in de Vereenigde Staten. De veronderstelling, dat dit zou beteekenen, dat de aangekondigde d riem ogendheden c onferentie tus - schen de Engelschen, de Sovjets en de Amerikanen in Moskou naar Washington zou zijn verplaatst, noemde Roosevelt absurd. Ten aanzien van een opvoering der pro ductie van oorlogsmateriaal ver klaarde Roosevelt, dat dit betee- kent, dat men meer geld moet uit geven en meer materiaal moet pro- duceeren. Hij zal binnenkort ver dere bedragen aanvragen binnen het kader van de machtigingswet. Van de tot dusverre goedgekeurde 1 zeven milliard dollar is ongeveer alles ingedeeld en voor de helft van het bedrag zijn opdrachten ge plaatst. In het vervolg zal men meer geld besteden aan het gebruik van reeds bestaande fabrieken en minder voor den bouw van nieuwe werkplaatsen. Door het gebruik van kleine bedrijven en door het in schakelen van fabrieken die tot dusverre voor het civiele verbruik werkten, kan veel bereikt worden. Een verlenging van den arbeidstijd ligt niet in het voornemen, zoo verklaarde Roosevelt nog, wel ech ter een uitbreiding van personeel voor de tweede en derde ploeg, het geen echter hoofdzakelijk een pro bleem van verschaffing der noodi- ge grondstoffen is. VERKLARINGEN VAN ATTLEE. Berlijn, 3 September (D.N.B.) Op het Engelsche vakvereenigings- congres in Edinburgh, heeft de lord grootzegelbewaarder Attlee verklaard, dat de hulp, die Enge land aan zijn bondgenooten kon geven, begrensd wordt door de Engeland ter beschikking staande middelen en door geopgraphische feiten. Da slag is ,„nog niet" ge wonnen. Er zijn in Groot-iBritannië in alle klassen der maatschappij nog zekere lieden, die zich nog niet ten volle bewust zijn van de ge vaarlijkheid van den tegenwoordi- gen tijd en die ook de .macht van den tegenover Engeland staanden vijand niet inzien. De reorganisatie tot de oorlogsproductie is in een groot industrieland onvermijdelijk een langdurig proces. „Er zijn twee dingen", zoo zeide Attlee, „die wij niet mogen doen: wij mogen niet tevreden zijn met onze eigen in spanningen en wij mogen onszelf ook niet toestaan te denken, dat de oorlog door anderen voor ons kan worden gewonnen." EIGENAAR VAN KATTENMOORD BEBOET. Onlangs verscheen voor den Utrechtschen kantonrechter een in woner van de Rivierenwijk, die terecht stond, daar zijn hond een moord op zijn geweten had, een kat tenmoord wel te verstaan. Bij de be rechting van het geval indertijd kon geen uitspraak worden gedaan, daar niet kwam vast te staan, wie er nu eigenlijk „begonnen" was, de hond door een aanvallende houding of een rechtstreekschen aanval of de kat door gesnauw, geblaas of min achtende blikken naar zijn tegen stander. Om deze reden werd de zaak uit gesteld en enkele dagen geleden voortgezet, waarbij nog twee getui gen ten tooneele kwamen, een huis vrouw, die den strijd vanuit haar zit kamer had gadegeslagen en een inspecteur van de Dierenbescher ming, die de zaak in eersten aanleg ambtshalve behandeld had. De huisvrouw vertelde eerst, dat de kat was begonnen te blazen, maar toen de kantonrechter, meenend een spoor gevonden te hebben, vroeg, of de kat dan aanleiding had gegeven, ontkende ze dit en verklaarde, dat de hond den eersten stap op zijn ge weten had, daar hij, zoodra hij de kat zag, aangevallen had. „Trouwens", zoo ging zjj voort, ,,'t is al de achtste kat die dat ondier doodgebeten heeft!" Verdachte kon niet anders doen dan deze misdaden zwijgend er kennen. De inspecteur van de Dierenbe scherming, daarna gehoord, zeide slechts een klein schrammetje op den neus van den hond gezien te hebben en niets te weten van de andere, zware verwondingen, die de hond volgens zijn eigenaar in het duel moest hebben opgeloopen. Ter wijl het bovendien volgens getuige r.og zeer goed mogelijk was, dat die schram een gevolg was van het vele vuilnisbakken-nasnuffelen, waar aan de hond zich placht schuldig te maken. Verdachte, die zooveel zonden van zijn dier hoorde noemen, zei tenslotte gelaten: „Misschien is 't maar het beste, als hij afgemaakt wordt", waarop de kantonrechter repliceerde: „Ja, anders consu meert hij alle katten van Utrecht nog!" De ambtenaar van het O. M., re quisitoir nemend, meende dat het er niet toe deed, wie er eigenlijk „be gonnen" was; de hond had de kat doodgebeten, en daarmee uit. De eigenaar had moeten zorgen, dat zooiets niet kon gebeuren en mede in verband met het lange zon denlijstje van den hond vroeg hij een straf van 15 boete subs 6 dagen hechtenis. Verdachte betuigde nog, dat zijn hond nu ondertusschen wel zoo af- tandsch is geworden, dat hij geen vlieg meer kwaad zou kunnen doen. „Dan heeft» zijn laatste kattenfeest- maal zeker homoepathisch gewerkt?" veronderstelde de kantonrechter. In verband met het feit, dat verdachte aan de betrokken dame een nieuwe kat heeft cadeau gedaan en gezien de momenteele aftandschheid van den hond veroordeelde de kantonrechter den verdachte tot een geldboete van 8 subs 4 dagen hechtenis. Ter bestrijding van de Rhi- zoctoniaziekte in aardappelen wordt, indien op het pootgoed de bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (z.g. sclerotiën) in eienige mate voorkomen, ontsmetting ten zeerste aangeraden. De aanwezigheid van de sclero tiën kan vastgesteld worden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotiën worden dan goed zichtbaar. De ontsmetting - in het najaar verdient aanbeveling boven die in net voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten, moet worden afgeraden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, opdat de huid goed is afgehard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan, moeten de aardappelen ontdaan worden van den aange- hechten grond, door ze te wasschen in gewoon water. Wordt dit nage laten, dan kan de ontsmettingsstof niet voldoende tot de sclerotiën doordringen, terwijl bij bij de aan wezigheid van grond ook spoediger haar werking verliest. Dit laatste is ook het geval bij ontsmetting in zakken. Ook dit moet dus worden nagelaten. Het beste is, öf de aard appelen los in de vloeistof te stor ten, öf in manden of ijzeren korven te ontsmetten, (Bij aanwending van sublimaat of Fusariol mogen geen ijzeren korven gebruikt worden, daar deze stoffen ijzer aantasten.) De temperatuur van de vloeistof mag in geen geval beneden 5° C zijn. Men zorge er voor, dat de ontsmette aardappelen goed op gedroogd zijn, vóórdat ze voor den winter worden opgeborgen. De beste bewaring is tve-1 in poter bakjes. De ontsmetting kan worden uit gevoerd met, in alphab,tische volg orde genoemd: Areton, Fusariol- natontsmetter, sublimaat of Tuba- vit. Er kan gerekend worden, dat per hl aardappelen 70 kg) ongeveer 50 liter vloeistof noodig is om deze onder te dompelen. Aretan, Fusariol-natontsmetter en Tubavit worden aangewend dn een oplossing ter sterkte van 1K op duizend, dus 1 gram op 1 liter water; de aardappelen worden daarin gedurende 20 tot 30 minuten ondergedompeld. Dezelfde oplossing kan 3 maal achtereen gebruikt worden. Er bestaat echter geen bezwaar tegen, dat dit 6 maal achtereen geschiedt. Het is dan echter noodig, dat na iedere behandeling per 100 liter Land- en Tuinbouw. gebruikte oplossing 4 liter van een oplossing van dubbele sterkte, dus van 3 op duizend, wordt toege voegd. Na 6 maal gebruikt te zijn, moet de oplossing door een nieuwe vervangen worden. Om zeker te zijn van een goede oplossing en menging van de ont- smettingsstoffen met het water make men eerst van de benoodigde hoeveelheid een papje en brenge dit daarna onder flink roeren in het water. De aanvullings-vloeistof wordt in een apart vat gereed ge maakt. Er wordt gebruik gemaakt van houten en steenen vaatwerk. Bij aanwending van Aretan en Tubavit kan ook ijzeren vaatwerk gebezigd worden, echter geen zinken, daar dit ook door deze middelen wordt aangetast. Bij aanwending van sublimaat worden de aardappelen gedurende 1 uur in een oplossing ter sterkte van 1 op 10O0, dus 1 gram subli maat per liter water, ondergedom peld. 't Gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat-pastilles a 1 gram. Deze wegen IK gram. maar bevatten 1 gram sublimaat. Er zijn ook pastilles in den handel, die slechts K gram sublimaat be vatten. Bij den aanschaf houde men hiermede rekening. De sublimaatoplossing kan niet meer dan driemaal achtereen ge bruikt worden. Hierbij kan alleen gebruik gemaakt worden van houten of steenen vaatwerk, daar metalen door sublimaat worden aangetast. Dompelmethode. Uit door den Plantenziektenkun- digen Dienst genomen proeven is gebleken, dat bij gebruik van Aretan, Fusoriol-natontsmetter of Tubavit (niet bij sublimaat) ook goede resultaten worden verkregen wanneer de aardappelen slechts korten tijd, maar in een sterkere oplossing worden ondergedompeld. Bij toepassing van de dompel methode worden de aardappelen öf 1 minuut gebracht in een op lossing ter sterkte van 5/10 procent (5 gram per liter water), öf 5 minuten in een van 3/10 procent (3 gram per liter water). De vloei stof kan dn het eerste geval 20 maal achtereen gebruikt worden; bij onderdompeling gedurende 5 mi nuten in een 3/10 procents oplos sing 15 maal. Noodig is echter, dat na iedere behandeling per ÏO'O liter oplossing 4 liter oplossing van dub bele sterkte, respectievelijk dus van 1 procent en van 6/10 procent, van een vooraf gereed gemaakte oplos sing wordt toegevoegd. Bij gebruik van meer of minder oplossing wordt naar verhouding nieuwe oplossing Uit de oude doos. Hoe de kosten voor herstel in vroeger tqd gevonden werden. Restauratie dezer kerk heeft meerdere malen de aandacht en ■teun van de overheid gehad. De gelden waren hiervoor niet altijd aanwezig en men moest uitzien naar middelen waardoor het mogelijk werd het benoodigde te ver krijgen. Een dezer middelen was in 1683 'herziening der begrafenisrech ten in de Groote Kerk, blijkens een „Nieuwe Ordonnantie ende Keure, Op de Begraevenissen nopende het Hecht van de kerck, loon van de Grave-maker en de anders tot Alck- maer", welke den 20 Februari door Schout, Burgemeesteren en Schepe nen werd vastgesteld na ingewon nen advies van de Vroedschap. Verhooging van begrafenis rechten. De Ordonnantie geeft in art. 1 aan waarom men tot de samenstel ling kwam, want dit luidt: Eerste- lijck dat tot verval van de sware on kosten f der hoognoodige onderhou- dinge van de Groote Kerck al hier voortaan over het begraven van een Lijck dat met een Bare van vieren of meerder gedragen werd voor het recht van de kerck ont vangen sal werden ses guldens. Art. 2. Van een kinds Lijck dat onder den Arm of op een kleyne Bare met tweeën gedragen wordt drie gul dens. Voor het ophangen van een wapen of blazoen 60 of 90 indien deze in een kast waren geborgen. Daaren boven moest voor het plaatsen van de kist in de kerk betaald worden 12, voor het lichten der zerk '6 en voor het ophangen der wapens of blazoenen 3 en voor ieder quartier dat in een kast werd gehan gen nog 5. Een zeer goede maat regel, weïke ook in onzen tijd nog goede diensten zou bewijzen, was de boete welke werd opgelegd voor te laat komen. Deze bedroeg voor een K uur acht gulden en vGor een uur S 16. De boete was verbeurd als men na den laatsten slag van- de „wage of kerckklock" binnen kwam. Voor de op bet kerkhof, naast de kerk naar de Kerkstraat gelegen, te begraven lijken werd half geld ge rekend. De maat van de kisten werd pre cies aangegeven en zoo deze hier aan niet voldeden, werden zij niet in de kerk ter aarde besteld, terwijl timmerman en familie ssimen een boete van 3 gulden moesten betalen. Vermoedelijk om te voorkomen dat de gravenmaker een oogje dicht zou doen, kreeg deze van elke opgelegde boete een deel. De rest was voor de kerk. De betaling moest binnen 3 maanden geschieden op straffe van verkoop der graven. Het waren dus flinke bedragen welke de kerk ten deel vielen en om te voorkomen dat men de dooden elders zou gaan begraven, was vast gesteld, dat vervoer uit of door de stad voor dat doel betaald moest worden met dezelfde bedrgen als voor begraven in de kerk verschul digd. De graven werden 5 kisten diep gemaakt, waarbij de bovenste kist een voet onder de aarde moest blij ven. Voor het openen van een graf ontving de gravenmaker 16 stuivers voor een doode op de groote baar, indien er geen steen op was; voor een kleine of kinderbaar 12 st. en voor een kind onder den arm 8 st. Wie van de „Schale" of van da Diaconie onderhouden werd, betaal de 12 st. voor een „oude Doodt", een kind onder den arm 6 st. en voor een kist onder de 5 voeten 8 stui vers. Met den winter werd ook reke ning gehouden, want „als de Sche pen niet varen en konnen van een oude Doodt tweeëndertigh stuivers, van een kind 16 st." Klokluiden apart betalen. Voor soldaten mocht maar 6 stui vers worden berekend. Het maken van een graf onder de Librye of het Zuiderportaal waren de bedragen resp. 1, 10 en 5 st. Nog een ander middel werd ge bruikt om aan de gelden, tot herstel benoodigd, te komen n.|m. het luiden der klok voor een begrafenis. Voor een y. uur luiden 4 gulden 10 stui vers, voor een uur 6 gulden en ver volgens voor elk uur tot 3 uur toe 3 meer. Een vroedschap moest er op reke nen dat er voor minstens 3 „poosen" luiden, ook al werd dit niet gedaan, moest worden betaald aan de kerk bij zijn overlijden. De mogelijkheid cm na zonsonder gang te begraven bestond ook, doch alvorens dit geschieden kon, moest betaald worden 60 gulden boven alle vorengenoemde kosten en nog 6 gulden aan het weeshuis voor 't recht van het kleed, ook al werd dit niet gebruikt. Van deze Keur waren uitgezon derd de dooden, welke op order van de heeren van het gerecht begraven werden. Deze moesten volgens de vonnissen „op avondt en ontijen" begraven worden. Het begraven in de kerk hield op in het begin der vorige eeuw en de kerk krijgt voor dit gemis een jaar- lijksche uitkeering van de ge meente. Dat het terrein tusschen kerk en Kerkstraat eens kerkhof is geweest, merkt men niet,maar in de kerk wijzen de veld nog mooie grafzerken hierop. De wapens en blazoenen, welke een mooie versie ring in de kerk brachten, zijn jam nier genoeg verdwenen. H. P. toegevoegd. Gaat men b.v. uit van 50 liter, waarin dus telkens 1 hl kan ontsmet worden, dan moet telkens 2 liter van de nieuwe oplossing worden toegevoegd. Aangezien zich soms luchtblaas- jes op de sclerotiën vormen, is het gewenscht de aardappelen gedu rende de onderdompeling eenige" malen in beweging te brengen. Speciaal wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij toepassen van de dompelmethode het noodig is, dat de aardappelen goed schoon zijn, vóórdat ze in de ontsmettingsvloei stof worden gebracht. Het opdrogen van de volgens de appelen mag niet al te snel plaats hebben. Wanneer hierop kans be staat, bedekkei men ze gedurende een half uur om ze daarna zoo spoedig mogelijk te laten opdrogen. In geen geval mogen ontsmette aardappelen nat worden opgebor gen. De dompelmethode zal, wat de te gebruiken hoeveelheden ontsmet tingsstof aangaat, in vele gevallen duurder zijn dan de gewone metho de, maar heeft het voordeel, dat in korten tijd groote hoeveelheden aardappelen ontsmet kunnen wor den, terwijl bij ontsmetten van kleine partijen met slechts geringe hoeveelheden kan worden volstaan. Daar alle voor de ontsmet ting van aardappelen bruikbare middelen giftige stoffen (maag giften) zijn, betrachte men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziekten- kuundigen Dienst te Wageningen, door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de rijks- land- en tuinbouwcousulenten. De Plantenziektenkundige dienst schrijft: In den laatsten tijd is bij sommige aardappelrassen de aardappelziekte (Phytophthora infestans) in toe nemende mate in het loof opgetre den, en is hier en daar ook reeds eenige aantasting in de knollen waargenomen. Ten einde de gevol gen hiervan voor de aardappeloogst zooveel mogelijk te beperken, ves tigt de Plantenziektenkundige Dienst de aandacht van alle aard appelverbouwers met klem op de navolgende maatregelen: le. Waar de aantasting thans nog niet algemeen is, wordt den verbouwers ten sterkste aangera den, de bespuitingen met Bor- deauxsehe of Bourgondische pap of met de nieuwe koperhoudende mid delen, bij de nog vrij van ziekte, of nog slechts in geringe mate aange taste gewassen, voort te zetten tot aan het rooien of afsterven toe. 2e. Het is van het grootste be lang om de door de ziekte aange taste gewassen niet eerder te rooien, dan wanneer de grond goed is op gedroogd. Het laten uitzieken van een aangetast gewas geeft veel min der kans op het optreden van rot ting in de knollen dan wanneer spoedig na het optreden van de ziekte gerooid wordt. De sterk aangetaste perceelen moet men dus laten staan en daarop niet vroeg be ginnen met rooien en zeker niet, wanneer de grond nog niet goed droog is. 3e Het rooien moet met voor zichtigheid geschieden. Beschadi ging der knollen moet zooveel mo gelijk voorkomen worden, om de kans op het optreden van ziekte (rotting) in de knollen na het rooien te verhinderen. Dit geldt niet alleen voor de aantasting door Phytophthora, maar ook voor die door Alternaria, een ziekte, die in dit jaar hier en daar ook weer is opgetreden. Het bedekken der gerooide aard appelen met door Phytophthora of Alternaria aangetast aardappelloof, ook al geschiedt dit slechts tijdelijk, moet beslist nagelaten worden, daar hierdoor de ziektekiemen op de knollen kunnen worden overge bracht en rotting kan worden be vorderd. Ook aan het inkuilen der aard appelen moet dit jaar bijzonder zorg gewijd worden. De aardappe len moeten vóór het inkuilen zorg vuldig worden uitgezocht om te voorkomen, dat zieke knollen mede worden ingekuild, daar deze in de kuil tot rotting overgaan en dit tot rotting van de naastliggende knol len aanleiding geeft. In het buitenland worden wel conserveeringsmiddelen als Kar- san, Kartofit, Conserveeringsmiddel Fahlberg, e. a. gebruikt om rotting tegen te gaan. Deze middelen zou den ook een remmende werking op de kieming uitoefenen. In hoeverre het gebruik van zulke middelen rendabel is, is hier te lande nog niet vastgesteld kunnen worden, zoodat onzerzijds het gebruik van deze middelen nog slechts proefsgewijs kan worden aanbevolen. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenkundigen Dienst te Wageningen, de ambte naren van dezen dienst buiten Wageningen alsmede door de rijks- land- en tuinbouwconsulenten. i

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3