ator. J, ien agent A. B. O., kantoren Schagen ERP Vakkampen werklooze jongens. Orde en rust op de scholen. Pijnen WWW 7llijnfiaultje^ Te licht brood. 11 rl Pagina 6 ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941. Pagina 3 25 jaar oot, en nieuwe ten en ,g van IMENT \RT. SCHILDERS. iel, Nijverheid sptember 1941 lit te reiken m van lijnolie um af worden Rijksbureau 7en met eigen 'stneming van :n aan die be- h bij hen aan- door de Sectie bbenden toe- ;n kan worden 3 volgt vast- bon voor lijn- e plaatselijke kan worden 3MENT ART. iEHOORENDE «IDUSTRIE. raai van het epubliceerd in No. 170 zijn en de rijwiel- ectie Metalen Verwerkende i alle onder- l bezighouden stoomturbines, locomotieven, gen, vacuum- rs, verdampers, anders, afgas- stoffen, lucht- ringsmachines, voords, zooals chine gereed- lucht), werk- r de autogeen- dustrie ovens vingsmachines, segwerktuigen, :ring van de voor den land- lerijen en voor )r de levens- iwerijen, appa- ït-, verf-, zeep- ng-, schoen- en voor wassche- ntoormachines, is-, steen- en mische beveili- e, brandweer- kluizen enz. i alle onder- bezig houden en invalide- van rijwiel- ïschrijving ver- rmulieren nog men tien dagen r de Metalen ravenhage. vijf scherpe patro- choten huls. Het Er is geen twij- c nadenkend den eth hem wees. nu vast", zei van lier één van de nten hebben: het ikt is en boven- imen is uit dien nd, die in elk heeft, dat het zich ie na de daad, ter- nult en verwarring )ten wapen weer eft gebracht. Dat t voor 's pelzen at is allemaal nog a wat we nu moe- int twee, om de astleggen, is vol- logischen regel: de de zijn schouders dmoedig. iridische systema- altijd uit van lo veronderstellingen :uk en psycholo- geordende beweeg- die toevallig, dan ie heeren met de aar en het raadsel Wordt vervolgd). De# jeugdwerkloosheid is wel een der ernstigste vormen, waarin de werkloosheid op sociaal en econo misch gebied zich kan voordoen. Een van de bestrijdingsmiddelen is een goede vakopleiding. Vele jeugdige werkloozen hebben een dergelijke opleiding gepust en loo- pen de kans ongeschoold als zij zijn immer achter te blijven bij hen, die wel een goede scholing ge noten, met alle gevolgen van dien, zooals lichamelijke en geestelijke slapheid, onmogelijkheid van ge zinsvorming, enz., kortom gevolgen, die ernstig het volksbelang schaden. Daarom zijn er speciale - kampen ingericht, waartoe werklooze jon gens van 16 tot en met 24 jaar wor den toegelaten om een vak te leeren. De organisatie van de kampen berust bij het Dept. van Sociale Za ken. De, Gewestelijke Anbeidsfou- reaux en de daaronder ressorteeren- de bijkantoren zijn ingeschakeld voor de beoordeeling van de candi daten en'om, nadat de cursus is af- geloopen, werk voor den jongeman te zoeken. De candidaten moeten zich verbinden voor den duur van de opleiding. Voor den aanvang daarvan moeten zij geneeskundig onderzocht worden. De eerste maand jn het kamp geldt als proeftijd. Er zijn dus de noodige waarbor gen aanwezig, dat alleen die jon gens, die geschikt zijn en de aange boden hulp verdienen, in de kam pen worden opgeleid. Bovendien zijn de nóodige maat regelen genomen om de deelneming aan de opleiding in de kampen zon der financieele bezwaren mogelijk te maken. Daartoe wordt er zakgeld, (reisgeld, rijwiel-, kleeding- en werkschoenenvergoeding gegeven, terwijl ten aanzien van eventueele steunverleening aan gezinsleden een gunstige regeling is getroffen. Op het oogenblik heeft een gega digde keuze uit een tiental kampen. In sommige gevallen zal betrokkene naar aanleiding van zijn aanmelding in de gelegenheid gesteld worden gedurende een bepaalde periode, echter ten hoogste voor 12 weken, deel te nemen aan het kamp „Papen voort" te Rolde. Daar wordt dan zijn geschiktheid voor een der an dere kampen aan een grondig on derzoek onderworpen. Indien vaststaat, voor plaatsing in welk kamp men in aanmerking kan komen, wordt men echter meestal rechtstreeks in dat kamp geplaatst. De nog niet genoemde kampen zijn de volgende: ,A. Schipperskaimpen. Jt.V „Elfbergen te Oude Mirdiun; 2. „IJsselsteyn" te Hattem; 3. „Hollondsch Glorie" (voormalig* lichtschip „De Haaksstaart") te Dordrecht. In deze kampen wordt in 6 maan den een opleiding gegeven voor een betrekking bij de kust-, Rijn- of binnenvaart. De organisatie van de kampen ge schiedt in samenwerking met het Onderwijsfonds voor de scheep vaart. De theoretische vakopleiding wordt gegeven op een binnenvaart- school in de nabijheid van het kamp. De jongens worden in de ge legenheid gesteld zich aan boord ook practisch te bekwamen. B. Landbouwopleiding ,,'t Laar" te Ommen; „Oldorp" te Uithuizen; „Landarbeiderskamp" te Sellin gen; Jeugdkamp Departement van Sociale Zaken te Bakkeveen. Deze kampen geven een opleiding voor landarbeider, de kamen te Om men en Bakkeveen meer in het bij zonder voor het gemengde bedrijf, het kamp te Sellingen voor het veenkoloniale bedrijf. De kampen te Uithuizen en Bak keveen zijn uitsluitend geopend in het winterhalfjaar, het kamp te Sel lingen wordt geopend in den na zomer. De duur van de opleiding varieert van 3 tot 11 maanden. Zij geschiedt in samenwerking met de Ned. Hei- de-maatschappij en in overleg met de landbouw-organisaties. De .theoretische vakopleiding wordt gegeven i'n het kamp, de prac tische opleiding geschiedt op daar voor met zorg uitgekozen land bouwbedrijven. C. Melkerskampen. „Elfbergen" te Oude Mirdum; „Hoogend 18" te Sneek. Deze kampen geven een theoreti sche en practische opleiding tot knecht op een veehouderij-bedrijf. Hierbij bestaat een nauwe samen werking met de Eriesehe Mtp. voor Landbouw; vanwege deze maat schappij wordt na afloop van de cursussen een examen afgenomen. De duur van de cursussen varieert van 6 tot 10 maanden. Het kamp „Elfbergen" is alleen in het winter halfjaar geopend. De practische opleiding geschiedt geheel op een aantal in de omgeving liggende veehouderij-bedrijven. D. Centralewerkplaat S- 'kampen. 10. „Jeugdkamp Departement van Sociale Zaken" te Bakkeveen. Hier wordt een opleiding gegeven tot metaalbewerker, schilder, tim merman of een ander beroep. In de eerste plaats komen in aan merking jongeren uit de omliggende gemeenten en jongens uit gemeen ten, waar geen centrale werkplaats is ingericht; deze laatste worden -dan in het kamp gehuisvest. Het ligt - in de bedoeling in de nabijheid van eenige reeds geves tigde Centrale Werkplaatsen kam pen op te richten, waarvan de deel nemers overdag de Centrale Werk plaats kunnen bezoeken om daar een theoretische en practische op leiding te ontvangen. Deze deel nemers zullen afkomstig moeten zijn uit gemeenten, waar geen vorm van vakopleiding voor jonge werk loozen, als bovenbedoeld, bestaat en zullen zooveel mogelijk reeds een vakopleiding moeten hebben ge noten. In elk van de genoemde kampen kunnen 4 of 5 jongens geplaatst wor den voor het verrichten van corvée- diensten. De periode voor deelne ming van deze jongens is 12 weken. Br is ook plaats voor ongeschool den. Door instelling van de kampen worden vele jonge menschen in de gelegenheid gesteld een behoorlijke vakopleiding te ontvangen die hun de mogelijkheid verschaft vooruit te komen. Niet alleen de betrokkenen zijn hierdoor gebaat, maar vooral ook de volksgemeenschap, die aldus de beschikking krijgt over een aan tal behoorlijk geschoolde werkers.^ Het spreekt vanzelf, dat voor deze kampen groote belangstelling bestaat. OVER EEN DRIJVENDE BRUG. Colonnes van de Duitsche Weermacht moeten over een rivier heen. Pioniers hebben uit een grooten voorraad gevelde boomen in allerijl een drij vende brug gemaakt, waarover de soldaten en voertuigen snel en zonder gevaar den anderen oever bereikten. Taak van den alg. inspecteur. 's-Gravenhagee 3 Sept. Bij be schikking van den secretaris-gene raal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming is een regeling vastge steld voor den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Hierin wordt o.m. bepaald, dat het toezicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tücht aan alle onderwijsinstellingen, behalve universiteiten en hoogescholen, als mede het toezicht op de handhaving van de orde en rust aan deze scho len, onder oppertoezicht van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is opgedragen aan den inspecteur van het onder wijs in algemeenen dienst. Voor hem moéten alle scholen zoowel openbare als bijzondere, steeds toe gankelijk zijn en op aanvraag on verwijld worden geopend. De leer krachten der scholen en het' verdere personeel zijn gehouden aan hem de verlangde inlichtingen te verstrek ken. Zij zijn hiertoe te allen tijde verplicht in eiken vorm, waarin de inlichtingen worden gevraagd, het zij schriftelijk, hetzij mondeling. Gelijke verplichting bestaat voor de gemeentebesturen, 'voor de besturen der bijzondere scholen, voor de cu ratoria der gymnasia en voor de commissies van toezicht. De inspec teur heeft de bevoegdheid, leer lingen van dfe scholen te ondervra gen. Indien de inspecteur bij het door hem uitgeoefende toezicht tot de gevolgtrekking komt, dat hetzij in- cidenteele, hetzij algemeene maatre gelen van staatswege noodzakelijk zijn, doet hij hiervan mededeeling aan den secretaris-generaal in een met redenen omkleed advies. Hij zal zijn werkzaamheden verrichten zooveel mogelijk in overleg met de hoofden der onderwijsafdeelingen van het Rijksschooltoezicht. Voor alle vergaderingen van de leden van het Rijksschooltoezicht wordt hem een uitnoodiging gezon den, met mededeeling van de agen da der besprekingen. Hij heeft het recht al deze vergaderingen bij te wonen. Indien hij onderwerpen be treffende de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht of' betref fende de handhaving van de orde en de rust ter tafel wil brengen, deelt hij dit aan den voorzitter van het desbetreffende college mede. Indien de inspecteur van het on derwijs in algemeenen dienst het wenschelijk acht, dat een voorgeno men benoeming aan den secretaris generaal wordt voorgelegd, geeft hij hiervan kennis aan den betrokken inspecteur van het lager onderwijs, die in dat geval de voordracht ter beoordeeling aan den secretaris generaal voorlegt. Hij geeft aan den secretaris-gene raal advies over alle door dezen te verrichten of goed te keuren benoe mingen of te verleenen ontslagen op onderwijsgebied. Het advies van den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst bepaalt zich tot het beoordeelen van de geschiktheid van den voorgedragene om bij het onderwijs werkzaam te zijn op een wijze en in een geest, als iri ver band met den toestand van bezetting Nederland moet worden verwacht. hebben veelzijdig pijnuitdrijveride werking. MACHINE-NIJVERHEID EN RIJWIELINDUSTRIE. Inschrijvingsplicht. 's-Gravenhage, 2 September. In de Nederlandsche Staatscourant van 2 September 1941, no. 170 is opgenomen een bekendmaking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, krachtens welke ondernemingen, behoorende tot de machine nijverheid en de rijwielin dustrie verplicht zijn zich te doen inschrijven bij d esectie metalen verwerkende industrie van het rijksbureau voor verwerkende in dustrieën. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bla den opgenomen officieele publicatie. SCHOENREPARATIES. (Van onzen> Haagschen correspondent.) Ook de reeds aangekondigde prijsregeling voor schoenreparaties is thans gereed gekomen, zoodat deze eveneens binnenkort kan wor den verwacht. De schoenmakers worden hierbij verdeeld in een vijf tiental tariefklassen, rekening houdend met de beschikbare be drijfsruimte, het aantal knechts, de verschillen tusschen stad en platte land, e. d. Evenals slagers, bakkers, enz. zullen dan ook' de schoenma kers verplicht zijn, een prijslijst op een duidelijk zichtbare plaats in hun zaak op te hangen. PRIJSREGELING VOOR KIPPEN. (Van onzen Haagschen correspondent) Gelijk bekend, zal binnenkort een zeer groot aantal kippen in den vrijen handel komen, daar de vee voederpositie van ons land het helaas noodzakelijk maakt, het grootste deel van onzen pluimvee stapel af te slachten. In verband hiermee vernemen wij- van bevoeg de zijde, dat een prijsregeling voor den verkoop van kippen reeds is ontworpen en binnenkort van kracht zal worden.. AMSTERDAM HAD OP 1 JULI 800.040 INWONERS. De bevolking 'van Amsterdam bedroeg op 1 Juli 800.046 tegen 803.073 op 1 Januari. In de week van 1723 Augustus bedroeg het aantal huwelijken 154, het aantal geboorten 222 of 14.47 per jaar per l'OOO inw., het aantal sterfgevallen 115 of 7 .'50 per jaar per 1000 inw. 'aarvan overleden aan longtubep- culose 8, kanker 15, pneunomie 6, bronchitis en andere ziekten der ademhalingsorganen 2, geweldda- digen dood (zonder moord en zelfmoord) 7, zelfmoord 2. De leeftijdsverdeeling der over ledenen was als Volgt: beneden 1 jaar 8; 11(9 jaar 4; 2049 jaar 24; 50 jaar en ouder 79. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke zieektèn was 122, r.l roodvonk 12, diphterie 1, typhus 4 (waarvan 3 paratyphus), dysen terie 97, malaria 8. Waarschuwing aan de bakkers. 's-Gravenhage, 2 September. Bij het onderzoek van brood door den keuringsdienst voor waren is ge bleken, dat het aantal gevallèn, waarbij een te laag gehalte aan droge stof werd geconstateerd, sterk is toegenomen. Ook de mate, waar in bij de droge stof onderwicht op treedt, neemt toe. De gemachtigde voor de prijzen waarschuwt de bakkers, dat de prijsvoorschriften uit drukkelijk iedere vermindering van prestatie als een prijsver- hooging beschouwen. Als zoo danig moet ook het geven van onderwicht aan droge stof worden aangemerkt. Bakkers, die zich hieraan schulig maken, overtreden niet alleen de bepa lingen van de warenwet, maar ook de prijsvoorschriften. ORGANIST TIJDENS HET SPEL OVERLEDEN. Gisteren is te Zwolle plotseling overleden de heer A. C. Willeumier, oud-directeur der stedelijke muziek school te Zwolle en organist der Groote Kérk. De heer "Willeumier speelde in de Groote Kerk ter. gelegenheid van een huwelijksinzegening. Plotseling hield de muziek op. Slechts een toon bleef doorklinken. Men vond den organist voorover gevallen over het klavier. Het bleek, dat de heer Wil leumier aan een hartverlamming was overleden. Jarenlang heeft de heer Willeumier voor de muziekschool en het Zwol- sche muzikale leven groote beteeke- nis gehad. Hiervoor was hij muziek leeraar te Amsterdam. Hij maakte deel uit van verschillénde Duitsche orkesten. Van zijn hand verschenen verschil lende composities, o.a. een werk voor vier cello's, een sonate voor klarinet en piano, een sonate voor hoorn en piapo en een voor hobo ien strijk orkest. Ook verschillende liederen verschenen van zijn hand. DE WERKLOOZENKASSEN EN HET N.V.V. Amsterdam, 2 Sept. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Dezer dagen verscheen in de bla den eeni bericht van. den volgenden inhoud: „De aandacht wordt er van bevoegde zijde op gevestigd, dat vereenigingeni met werkloozenkas- sen, die tot hun kassen leden toe laten, die laatstelijk lid waren van een vakvereeniging, aangesloten bij het C.N.V., het N.V.V. en het R K.W.V., voor deze. nieuw gewon nen. leden geen aanspraak kunnen maken op overheidssubsidie. Aan gezien dit subsidie jn het algemeen gelijk is aan de bijdragen der le den, ontvangen de werklozenkas sen voor zulke leden dus de helft van d© inkomsten, die zij voor haar andere leden genieten". Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat deze bepaling niet -geldt voor de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Ieder, die lid is geweest van een gesubsidieer de werkloozenkas, kan immers te allen tijde lid worden van een bij het N.V.V. aangesloten vakbond. (Hoffmann) OP HET DAK VAN EEN HUIS is een licht machinegeweer in stelling gebracht, om van hier uit den tegenstand van den vijand le breken. (Hoffmann) OUD-NIJMEGEN WORDT GESLOOPT. De oude vervallen buurt langs de Waalkade, met haar vele schilderachtige plekjes; zal ver dwijnen en plaats moeten maken voor nieuwbouw. Hier is de verhoogde Vleeschhouwerstraat geprojecteerd. (Polygoon-v. Bilsen) NALEVING VOORSCHRIFTEN ONTSLAGVERORDENING. 's-Gravenhage, 2 Sept. Ten einde de juiste naleving te bevorderen van de voorschriften, verbonden aan de kortelings door den directeur- generaal van den arbeid vastgestel de ontslagvergunning voor akker bouwbedrijven en veehouderijbe drijven, die niet gecombineerd zijn met bedrijven van anderen aard, heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken thans een aanschrijven gericht aan de gemeentebesturen en aan de be sturen van werkloozenkassen. Daarin-wordt bepaald, dat arbei ders, die in een akkerbouw- of vee houderijbedrijf werkzaam zijn en die krachtens bovenbedoelde ont slagvergunning zijn ontslagen, zoo noodig in de steunregeling kunnen worden opgenomen, of uitkeering uit een kas kunnen genieten, indien een ontslagbriefje van hun laatsten werkgever wordt overgelegd. Hier aan wordt evenwel toegevoegd, dat, mocht een gemeentebestuur of een kasbestuur in een bepaald geval van oordeel zijn, dat in strijd met de door den directeur-generaal van den arbeid gestelde bepalingen is gehandeld, aan den betrokken ar beider ingevolge de rijkssteunrege ling slechts steun of kasuitkeering mag worden verleend na ontvangst van ëen kennisgeving van de ar beidsinspectie,. dat vergunning voor het ontslag is verkregen. DE LANGEMARCK-STUDIE. 's-Gravenhage, 2 September. Flinke Nederlandsche jongelui van 17 tot 24 jaar, wier ouders niet in staat zijn geweest, voor hen een middelbare school-opleiding te be kostigen, zullen binnenkort door het „Langemarck-stidium" der Duit sche studentenleiding in de gele genheid worden gesteld, zich een dergelijke opleiding alsnog .te ver werven. Deze volledige opleiding zal twee jaar duren en vindt in een internaat plaats. Het einddiploma geeft toegang tot de^ hoogeschool, waar men dan voor een zelfgekozen beroep verder kan studeeren. De kosten van deze opleiding, van de verdere studie zoowel als van het levensonderhoud gedurende dien tijd, worden door de studentenlei- ding gedragen. Daar de korte op leiding bijzondere eischen stelt, zullen de candidaten naar aanleg en karakter worden uitgekozen. Nadere inlichtingen kunnen binnen kort worden tegemoet gezien. DE TIJDELIJK VERHOOGDE RENTEN. 's-Gravenhage, 2 Sept. In het be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van financien betreffende de tijdelijke verhooging van de ouderdoms-, invaliditeits-, wedu- 'wen- eff weezenrente is bepaald, dat het ontvangen van dezen bijzonde ren toeslag geen invloed mag oefe nen op de beoordeeling van een aanvrage om steun, krachtens een door de overheid vastgestelde steun regeling of op de vaststelling van de hoogte van steunbedragen, die op grond van zulk eên regeling worden toegekend. De secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken heeft thans in een rondschrijven aan de gemeentebesturen op deze bepaling de aandacht gevestigd en daaraan het verzoek verbonden bij de be oordeeling van de vraag of iemand voor steun in aanmerking komt, op geenerlei wijze met bovenbedoelden toeslag rekening te houden. Tevens is door hem aan zijn ambtgenoot van binnenlandsche za ken het verzoek gericht zooveel mogelijk te bevorderen, dat bij uit- keeringen, verleend krachtens de armenwet, op overeenkomstige wij ze wordt gehandeld. OPRICHTING VEREENIGINGEN OP ECONOMISCH TERREIN. 's-Graven age, 2 Sept. Naar is gebleken worden nog steeds véreeni- gingen van ondernemers opgericht en aanvragen tot erkenning dier vereenigingen als rechtspersoon in gediend, zonder dat belanghebben den er zich rekenschap van geven of c.q. in hoeverre deze vereenigingen de haar toegedachte taak zullen kun nen blijven vervullen, wanneer voor den betrokken bedrijfstak door de organisatie commissie de officieele bedrijfsorganisatie is ingesteld. Deze officieele bedrijfsorganisaties worden immers erkend als „uitsluitende ver tegenwoordigsters uit vakoogpunt" voor den tak van bedrijf, waarvoor zij zijn ingesteld. Zoodra deze instel ling een feit is, zijn vereenigingen, die zich op hetzelfde gebied bewe gen, verplicht hunne desbetreffende werkzaamheden te staken. Door de organisatie-commissie zullen aanwij zingen tot,, liquidatie worden gege ven. Met het oog daarop kan het op richten van nieuwe vereenigingen op dit gebied, het aanvragen van erken ning als rechtspersoon voor derge lijke vereenigingen, het wijzigen van statuten e.d. niet "opportuun meer worden geacht. In de meeste. geval len immers zal dit overbodig werk blijken te zijn geweest. De organi satie-commissie herhaalt daarom met nadruk haar reeds op 20 Nov. 1940 aan het bedrijfsleven gedaan verzoek tot nader order alle rlannen tot or ganisatie, concentratie, alsmede tot het aanvragen van rechtspersoonlijk heid en tot statutenwijzigingen van vereenigingen, voorzoover werkzaam op economisch gebied, te laten rus ten. TENTOONSTELLING VERVANGENDE EN NIEUWE MATERIALEN. 's-Gravenhage, 2 Sept. In de Go- thische zaal van het gebouw Kneu terdijk 20 heeft de vereeniging van Duitsche ingenieurs in samenwer king met de Duitsche spoorwegen en met medewerking van de hoofd- afdeeling volksvoorlichting en pro paganda van het rijkscommissariaat een tentoonstelling ingericht van vervangende en nieuwe materialen ten behoeve van de metaalindustrie. Zij wordt gehouden met het doel de gedachte van metaalbesparing en materiaalvervanging door gebruik van nieuwe stoffen ook in Neder landsche industriekringen ingang te doen vinden. In tegenwoordigheid van vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten heeft de Rüstungsin- speetor, schout bij nacht Reimer, deze met groote zorg samengestelde expositie vanmiddag geopend. til

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5