KLOMPERTJE KLOMP STILLE NO. 9 DE GROO DASHIELL HAMMETT VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijl regels EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN RADIOPROGRAMMA BURGERLIJKE STAND .Duit Succesvoll Britsche BMH ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941. Pagina 4 GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND 195 DE LEIPZIGER MESSE. 31 Augustus j.l. werd de Leipzi- ge-r Najaars-Messe geopend. In ver gelijking met v^pegere jaren is de herfstbeurs belangrijk grooter van omvang. Er zijn 6625 inzenders, hetgeen 398 meer is dan in het najaar van 1940. Daarbij verdient opmerking, dat vooral het buiten land! tot deze vermeerdering heeft bijgedragen. Bij het begin waren reeds meer dan ÏOO.OOO bezoekers aanwezig, zoodat ook in dit opzicht aan de gunstige verwachtingen is voldaan, terwijl in de komende dagen natuurlijk nog velen zullen volgen. Onder de vele collectieve inzen dingen uit den vreemde (met inbe grip van het generaal-gouverne- ment zijn er 19) neemt die van Nederland een eervolle plaats in. Aan de inrichting is groote zorg besteed. De representatieve stand van den econpmischen voorlich tingsdienst heeft een algeheeje ver andering ondergaan en voldoet aan hooge eischen van tentoostellings- techniek, hetgeen trouwens ook reeds vroeger het geval was. Een buitengewoon effect maakt de groep van de kunstvezelstoffen, waarmede Nederland een sterk naar voren tredend element vormt op deze Messe. Da wijze van opstelling is vol symboliek en toont aan, dat de- lage landen aan de zee voor de ver werking van kunstzijde, inelkvol en celvezels op een uiterst gewichtige grootindustrie kunnen bogen. De tentoonstelling is als een staalkaart van alle belangrijke modestoffen. Hierbij ontbreekt er geen enkele, die op de wereldmarkt geleverd wordt. Het geheel geeft een hoog denkbeeld van het peil, waarop de weef-, verf- en druktechniek van de Nederlandsche textielnijverheid staat. De boven- en onderkleeding vormt een complete reeks van pro ducten voor gewoon volksgebruik •tot uitgesproken luxe artikelen. De kleurencombinaties van de stoffen zijn voortreffelijk met prachtig harmonieerende tinten. Ook van artikelen voor de huishouding, zoo- als tafelkleeden en tafelgoed, gor dijnen, vitrages, stoffeh voor meu- belbekleeding, enz. is in ruime ver scheidenheid aanwezig. Imitatie bont van kunstzijde is eveneens een merkwaardig staaltje van hetgeen in Nederland wordt vervaardigd. Het Rijksbureau voor huiden en leder stelt in staat, het wordings proces van schoenwerk en verschil lende lederwaren te volgen, begin nend gij het ruwe materiaal tot aan het 'voltoooide fabricaat. De reeds van vroeger bekende inzending van Nederlandsche kunst nijverheid en ambachtskunst is herhaald. Zij belooft opnieuw een succes te zullen worden. Wij ver melden o.a. zilver- en kunstsmeed werk, plastieken van bepaalde volkstypen, kunstaardewerk, ge kloste kant en scheepsmodellen. Door bemiddeling van het Rijksnij- varheids-laboratorium te Delft zijn voortbrengselen van onze klompen industrie ingezonden. Verder be vinden zich eenige afzonderlijke deelnemers uit Nederland in de. na bijheid van de collectieve tentoon stelling en in andere gebouwen, waar zij volgens hun branche thuis behooren. Over het geheel blijkt het buiten land zich meer dan in de laatste jaren op de Leipziger Messe te doen gelden. Van g>verzee zijn Brazilië en Chili vertegenwoordigd. Door vallen boom gedood. - Toen de heer Barels te Grambergen (Ov.) gisteren met zijn knecht een boom wilde opladen, geraakte het gevaarte op onverklaarbare wijze in de takels aan het glijden. B., die op den wagen stond, probeerde er nog af te springen, maar tevergeefs, hij kreeg de boom tegen zijn gezicht en was op slag dood. B. was 26 jaar oud' en ongehuwd. Uit opvoedingsgesticht ont snapt. - Gisternacht hebben te Amersfoort eenige jongens ge tracht het rijksopvoedingsgesticht te ontvluchten, waarbij gen der vluch tenden een arm en eén been brak. Eén jongen gelukte het te ontko men. Hij is nog voortvluchtig. Kind onder melkkar. - Maan dagmiddag reed te Leusden (Gld.) een melkwagen, waarop eenige kin deren zaten. Toen de voerman stopte om bussen melk af te leveren, sprong de zevenjarige T. O. van den wagen. Kort daarop zette het voertuig zich weer in beweging. De knaap sprong weer op den wagen, doch viel er af. Hij raakte er onder en was vrijwel onmiddellijk dood. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Te koop in goeden staat zijnde handnaaimachine Singer Radio luidspreker en naaimand. URSEM A 120. Te koop gevraagd: een houten teekenbord 100 x 100 c.m. Brieven onder letter T 510 aan het bureau van dit blad. Te koop: best eiken Buffet zijden lampekap. Te 'bevr. SCHOUTENSTRAAT 8 en Te koop: een moderne haard (on afbrandbaar) en een Wandel wagentje. ROEMER VISSCHERSTR. 1. Te koop: z. g. a. n. Wieg, 5.00. ZEGLIS 110. Te koop: een goed onderhouden Juncker heerenrijwiel op beste banden. GEESTERSINGEL 45. Te koop: Triplex schotten, grootste maat, 190-190 en een deur. LANGESTRAAT 12. Te koop z. g. a. n. mooie kinder wagen. HEILOO, Willibrordusweg J 245. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels, Gramofoonplaten., Piano's en Orgels, Naaimachines, Ongere gelde Goederen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Ter overname gevr. de studiéboe ken. voor opleiding tot apothekers assistente. Br. m. opg. v. titels en prijs onder nr. 35 Nieuwe Lange- dijker Crt., Br. op Langendijk. „Hygiëna", Achterstraat 45. Telef. 2.0.5.2 Alkmaar, koopt en verkoopt gebruikte Invaliden-wagens, Te koop: Prima eiken Piano, eiken Linnenkast, Singer trapnaaimachi- ne, Brandkast, Kamerclosetstoel, Meubelen, tegen billijken prijs. SPOORSTRAAT 5. Te koop: Naaimachine rr. garantie, 10-15-20-25 gld. Trapnaaimach. 20-30-40 gld. Reparatieinrichting KLUNNEN, Hofdijkstraat 13, Alkmaar. Zoo goed als nieuw te koop: J. schoenen 26, M. schoenen 29, D. schoenen 36, Knielaarzen leer 42. Te koop gevr. M. laarsjes 31. K. v. 't Veerstr. 47, Alkmaar. Te koop: net gedragen Dames-, Heerén- en Kinderkleeding, o.a. prachtig blauw costuum m. 48. Te vens inkoop van deze goederen. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: prima 2e handsch voet balschoenen, in alle maten. RIDDERSTRAAT 9. Te koop gevraagd: oude schoenen er. sandalen uitsluitend met spe-k- of crêpe-zolen. RIDDERSTRAAT 9. Door vallend gesteente gedood. - Maandagavond is de 35-jarige ge huwde Salden uit Steyn in de on- dergrondsehe werken van de staats mijn Maurits door afvallend ge steente getroffen en gedood. Slachtoffer van de duisternis. - Als slachtoffer van een ongeluk bij duisternis is in het Academisch ziekenhuis te Groningen overleden de 68-jarige gehuwde caféhouder B. A., wonende te den Ham, ge meente Aduard, die op een avond van de vorige week, op weg van Aduard naar zijn woning, waar schijnlijk door een auto is aange reden en v^n zijn fiets geworpen. Eerst eenigfe uren later werd hjj in bewusteloozen toestand en met ver scheidene ernstige verwondingen naast zijn fiets op den weg gevon den. Zonder tot bewustzijn té zijn gekomen is hij heden aan de gevol gen overleden. Marechaussee aangereden. - Ir. de gemeente Arcen (L.) werd de marechaussee Koks door een vracht auto aangereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het zie kenhuis te Venlo vervoerd, wjiar hij is overleden. De man was afkomstig uit Maastricht en 23 jaar oud. LICHAMELIJKE OPVOEDING. (Vervolg van gisteren) Het werk van de consulenten, De consulenten, allen ervaren leeraren in de lichamelijke opvoe ding, vertrokken na een gemeen- schappelijken cursus te Over veen, gevolgd door hun beëediging door den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, naar hun standplaatsen. Zooals bekend werd in iedere inspectie van het lager onderwijs een consjilent ge plaatst. De eerste arbeid van deze nieuwe functionarissen was een ver kenning van hun ambtsgebied, dat uit ongeveer 120 scholen bestaat. Op iedere school werd de situatie ter plaatse goed opgenomen en in rap porten vastgelegd, wat bestond en wat mogelijk geacht werd. Dat dit een niet te onderschatten taak was is wel duidelijk, als men bedenkt, dat op vele plaatsen sinds jaren weinig of geen aandacht aan de lichamelijke opvoeding besteed is, Vooral op het platteland ontbrak het aan de meest elementaire dingen, er waren scholen zonder geschikt lokaal of speelplaats, zonder het minste materiaal enz. De consulent gaf de noodige adviezen voor den bouw of verbouw van een lokaal. Speelplaats of plein werden dikwijls doelmatiger ingericht en hoewel in den beginne de nieuwe verschijning van de con sulenten in de onderwijswereld met een zekere terughoudendheid werd ontvangen, ontstond al heel spoedig de gewensehte samenwerking. Al heel gauw bleek, dat consulent en onderwijzer eigenlijk „gelijkgestem de zielen" waren, beiden met de wensch om onze Nederlandsche school op dit onderdeel waar 't noo- dig was te vernieuwen en te verbete ren. Deze steeds toenemende- samen werking -blijkt ook duidelijk uit de toename van het aantal deelnemers aan de verschillende door de consu lenten georganiseerde cursussen. De bedoeling is, dat de klasse-onderwij zer en -onderwijzeres zich onder de deskundige leiding van de consulen ten stellen om op de hoogte te raken van de meest doeltreffende toepas sing van de lichamelijke opvoeding. Later kunnen zij dan de opgedane ervaringen en leerstof overhevelen op de aan hen toevertrouwde leerlin gen. Het onderwijzend personeel, dat nu gaat inzien, dat het met de door voering van de lichamelijke opvoe ding op de lagere scholen ernst is, begrijpt het nut van deze cursussen en toont een verheugende belang stelling. Op 1 Juli waren er reeds 145 van dergelijke cursussen, met ruim 5000 deelnemers en met ingang van September zal dit aantal waar schijnlijk gestegen zijn tot 300 cur- ;ussen. In vele gevallen hebben de door de consulenten georganiseerde Zomerdagcursussen tot deze groöte- re belangstelling bijgedragen. De be doeling van 'n dergel'ijken cursus is, dat de deelnemers gezamenlijk een dag doorbrengen, welke geheel In het teeken van de lichamelijke op voeding staat: lessen, demonstraties, besprekingen, gymnastiek en spelbe- oefening, terwijl de dag besloten wordt met een zwemles en gezamen lijk zwemmen. Deze. groeiende be langstelling voor de vormingscursus sen en het succes der Zomerdagcuv- sussen vormen wel een bewijs, dat overal in den lande het besef Van de groote waarde van de lichamelijke opvoeding doordringt en tevens de wensch om deze waarde in de on derwij spractijk te verwerkelijken. Het schoolzwemmen. Met den zomer in het vooruitzicht en met devies „iedere Nederlander zwemmer" pakte de inspectie als van de eerste practische daden het zwemonderwijs op de scholen aan. In ons land moest het -toch mogelijk zijn een groot deel van de leerlingen der hoogsté klassen dér lagere school te laten zwemmen. De orga nisatie hiervan was lang niet een voudig. Nadat met verschillende in stanties overleg gepleegd was vooral met den Nederlandschen Zwembond werd advies in deze aangelegenheid uitgebracht. De be kende circulaire v.an den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur- beschermng gaf toen de beslissende stoot om op de lagere scholen het zwemonderwijs te brengen. De uit werking van deze circulaire was werkelijk wonderbaarlijk. Van 'alle zijden werd de grootst mogelijke medewerking verleend en terwijl tot dezen tijd slechts op enkele plaatsen het schoolzwemmen was ingevoerd, bleek het, dat na deze circulaire in bijna alle plaatsen, waar zulks mo gelijk was, het schoolzwemmen werd beoefend. 161. Maar alle gekheid op een stokje, Klompertje wist hier even min de weg als in Afrika, waarvan hij wel eens in een boek- had gelezen. Wat stond er op het adres: Den Heer General- dus Kanonnus, Zon en We reldstraat 1001, Maanstaat. Prachtig, maar waar zou die straat uithan gen? 162. Dat was niet zo gemak kelijk, zou je denken. Klom pertje was echter hele maal niet ver legen en toen hij nog pas een paar hon derd meter had gelopen, kwam daar zowaar een agent aan stappen. Dat was een uit komst, die zou hem wel even helpen en Klompertje sprak hem beleefd aan. Niet overal was dit even gemak kelijk, dikwijls moest in één plaats onderling overlegd worden over de indeeling van de tijden, doch tel kens werd men weer getroffen door- de medewerking. Overal werd een inschikkelijkheid betoond, welke een stimulans zal zijn om' op denzelfden weg voort te gaan. De mogelijkheid werd opengesteld, dat indien het slecht weer was, de tijd „op te spa ren", zoodat wanneer de tempera tuur zich ervoor leende, de kinderen dan ook ten volle konden profitee- ren. Tienduizenden kinderen hebben ondervonden, wat een intens genot er uitgaat van het zwemmen, wat een vreugde het is een duik te kun nen nemen in het verkwikkende wa ter en eens een tijdje van de school banken bevrijd te zijn. Talloos velen zien dan ook weer uit naar de zwem lessen en naar dit enthousiasme van de kinderen voor de geheele licha melijke opvoeding, moet het in de toekomst toe. Behalve de gezondheid, welke de kinderen opdoen in de openlucht wordt er ook streng de hand aan ge houden, dat het onderwijs in het zwemmen niet verwaarloosd wordt. Uiteraard kan nu nog niet van den klasse-onderwijzer gevergd worden, dat hij zijn leerlingen het zwemmen kan bijbrengen, zooals hij hun reke nen, taal en lezen leert. Doch waar om zou het niet mogelijk zijn, dat hij op den duur ook dit onderdeel voor zijn rekening neemt? Zingen en teekenen onderwijst hij zijn leerlin gen toch ook, dus waarom dan °en zoo belangrijk onderdeel als het zwemmen niet? Wanneer het zoover komt, zal het zwemonderwijs geheel en al een schoolzaak worden. Als deel van het onderwijs, ingeweven in de geheele structuur, zal het dan die plaats innemen, welke het krach tens zijn belang voor het kind toe komt. Op het oogenblik is de klasse- onderwijzer wel de verantwoordelij ke man bij het schoolzwemmen, doch de instructeur van het zwembad moet de kinderen leeren zwemmen, en draagt dus eigenlijk practisch de verantwoordelijkheid. Ongetwijfeld leveren deze lessen uitstekende re sultaten op, de doelstelling van de inspectie blijft echter, dat de klasse onderwijzer zelf het zwemmen zoo beheerscht dat hij zelf de zwemlessen kan geven en dan ook ten volle de verantwoordelijkheid kan dragen. Dè groote vlucht van het school zwemmen brengt natuurlijk voor de overheid [Ie noodige consequenties met zich mee. Zoo sf>eelt de toestand, waarin het water zich bevindt, een belangrijke rol. Men moet in ver band met het mogelijke besmettings gevaar uiterst voorzichtig zijn. Om eyentueele gevaren te voorkomen heeft de hoofdinspecteur zich in ver binding gesteld met het staatstoe zicht op de volksgezondheid, met de hoofdinspecteurs van den medi- schen en van den pharmaceutischen dienst om gezamenlijk plannen te ontwerpen, welke een deskundig toe zicht op de bestaande baden waar borgen en voorschriften voor nieuwe baden zullen geven. Door een asso ciatie en gedeeltelijke concentratie van deze diensten zal in samehwer- king met andere instanties een be hoorlijke controle op alle zwemba den in ons land tot stand komen. De consulenten voor de lichamelijke op- voédmg en de schoolartsen zullen bij deze plannen een belangrijken rol als tusschenpersonen krijgen. Met vreugde werd geconstateerd, dat op plaatsen, waar zich nog geen zwembad bevindt, nu ook meer én meer de behoefte gevoeld wordt om een bad te bouwen. Om aan de vele aanvragen om inlichtingen te vol doen werden algemeen? richtlijnen gegeven voor den bouw van nieuwe zwemgelegenheden, waardoor in de toekomst vermeden kan worden, dat de aanleg op een verkeerde plaats geschiedt of dat er uitvoering gege ven wordt aan een foutief of te kost baar plan. Hoewel dus wel reeds algemeene richtlijnen gegeven zijn, zal het noo- dig zijn nog verschillende algemeene voorschriften te geven, welke tot stand zullen moeten komen door on derling overlég van de inspectie voor lichamelijke opvoeding met. de gevolmachtigden voor de sport, het staatstoezicht op de volksgezondheid en. met den Nederlandschen zwem bond. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat de hoofdinspecteur met vol doening terugziet ojp de afgeloopen maanden, er is inderdaad reden tot tevredenheid, niet alleen om het feit, dat vele kinderen het zwemmen in schoolverband hebben beoefend, maar nog meer om het feit, dat de plannen hiertoe door alle gemeente autoriteiten met zooveel instemming zijn begroet, dat van alle kanten de medewerking is toegezegd en ook daadwerkelijk gegeven is. Dit geeft den hoofdinspecteur moed voor d,e toekomst, want reeds is belangrijke vooruitgang te constateeren in de belangstelling voor de lichamelijke opvoeding, al zijn we in Nederland nog lang niet, waar wij wezen moe ten. Aan het einde van het eerste kwartaal van haar werkzaamheden kan de nieuwe inspectie, met een open oog voor eigen fouten, getui gen, dat er zonder uitzondering hard gewerkt is, dat veel organisatorische arbeid verricht is, dat met vertrou wen in de waarden van de lichame lijke opvoeding, verder hard gewerkt zal worden aan de verwezenlijking van haar ideaal: „Omhoog de licha melijke opvoeding, tot heil van het Nederlandsche kind". EGMOND AAN ZEE. (Aug.) Geboren: Maria Gijëbertha, d. v. Jan Jeronymus Halff en Johanna Maria Pekelharing. Pieter, z. v. Klaas Wijker en Elisabeth Krab. Cornelia, d. v. Jacob Wijker en Ma ria Zwart. Adrian-us Nicolaas. 'Harry, z. v. Johannes Laan en Anna Geertruida Hoeb-e. Ondertrouwd: Adriaan Bartholome-us van Thiel en Dirkje Marretje van Woudenbergh, wonen de te Utrecht. Overleden: Johan Friedrich Karei Antonie Scholte, oud 75 jaar, ongehuwd. Jo-b Glas, oud 38 jaar, ongehuwd. Levenloos aangegeven kind van Simon Zwart en Wilhel- mina Visser. Klazina Buis, oud 19 jaar, ongehuwd. Catharina Ma ria Admiraal, oud 41 jaar, echtg. v. Geradus Abbo. Nicolaas Fredrik Labohm, oud 91 jaar, echtg. van Adriana Helena Sc'hroevers. Al- bert Blok, oud 69 jaar, echtg. van Kaatje Wijker. Cornelia.Wijker, oud 7 dagen. SINT PANCRAS. (Aug.) Overleden: Simon Duif, echt genoot van G. Balder. In 1798 begon de geschiedenis der ALKMAARSCHE COURANT 139 jaar lang kon de midden stand in de ALKMAARSCHE COÜRANT zijn reclame maken. Uw advertenties in- dit eenige FAMILIEBLAD hebben de grootste waarde! Tel. 3320. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Morgenwijding. 8.25* Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor den boer. 11.20 Or gelconcert. 12.Boyd Bachman en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Fr. Wouters en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding. 2.Haarl. Orkest ver. en solist. 3.Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en &r.pl. 4.Gr.pl. 4.30 Groote rollen en hun ^vertolkers, causerie met gr.pL 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 5.30 Romancers. 6.15 Sociale zorg, ook voor U, causerie. 6.30 Gr.pL 7.Actj halfuurtje. 7i30 Gev. progr. 8.45 Voor den boer. 9.Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNÖ, Eng.' uitz.: National features of the Netherlands. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilversum I. 8.BNO: Nieuws ber. 8.15 Gr.pl. 10.— Morgendienst (Voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 10.20 Zang met piano begeleiding (e.o.) 10.40 Voordracht. 11.Gerard Lebon en zijn orkest en gr.pl. 12.Amabilesextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Om roeporkest en soliste. 2.Bonte parade. 3.30 Voor de zieken. 4. Klaas van Beeck en zijn orkest. 4.30 Voor de jeugd. 5.Lezen van Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Viool en piano (e.o.) 6.Sport en lichame lijke opvoeding. 6.15 Omroeporkest, koor en soliste (e.o.) 7.Act. half uurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.Zang, fluit en piano. 9 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuws ber. 10.10.15 Gr.pl. Ernstige muziek. In het middagcon cert door de H.O.V. o.l.v. Marinus Adam van 14.16.uur Hilv. I is de violist Gijs Beths solist met het concert van Beethoven. Voorts be vindt zich onder de orkestwerken de suite uit het dansspel „Hale wijn" van Marinus Adam. Van 20.—21.uur Hilv. II wordt een zeer gev. programma uitge voerd door Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Jan Prins, fluit en Jaap van Opstal, piano. Voor den boer. In het productieslag kwartier van 20.4521.uur over den zender Hilv. I wordt een hoor spel uitgezonden onder den titel: „Op het land groeit het leven" door D. van de Bospoort. Voor de jeugd. Van 16.3017.Hilv. II zingt vandaag een zangkoor o. 1. v. Frans Verslaan. Spert. Karei Nort geeft van 18. 18.15 uur Hilv. n een samenvat tende beschouwing over de resul taten, die bereikt werden door de verschillende takken van zomer sport. Voor de vrouw. Van 15.15.20 uur Hilv. I houdt mevr. Olffv. Boven een inleiding tot een cursus „Van oud nieuw maken". Gesproken woord. Van 18.1518.30 Hilv. I spreekt de heer G. van Overbeek, chef van de voorlich tingsdienst van het departement van sociale zaken over het onder werp „Loon en arbeid". 143e Jaargan Hoofdkwartier 3 Sept. (D.N.B.) der -weermacht des „Aan het geheel succesvolle gevs aan den gang. D luchtmacht heeft aandeel gehad in cessen aan het Z.O tot einde Augustuk vernietigd en de oj landleger op voor! gesteund. In den afgeloope gevechtsvliegtuigen aan de Britsche Oo velden in de Midi deerd. Aan het K Nederlandsche en a kust hebben lich krachten gisteren Sovjetstrijdkrac gehakt. Berlijn, 3 Sept. (D. vechten van 2 Sept. ij sector van het Duit werden sterke strijc Sovjets onder zware pan gehakt. Vooral pen der Sovjets heef verliezen moeten in Duitsche troepen vei dëris deze gevechten serwagens der Sovje elf pantserwagens vai type en een amphibis van 40 ton gewicht. B den 2.250 gevangenen werden twee pants wagens, talrijke voerti jets en oorlogstuig bi weerwil van verhittere der Sovjets verover formaties infanterie gens op 2 Sept. een eveneens in den eer van het O. front. In werking van de Duitsi ten met de pantserw de bolsjewisten uit hr verdreven. Tijdens de maakten de Duitsche gevangenen, terwijl pantserwagens, negen schut, 18 machinegew voertuigen werden bu: vernietigd. Ook op ve dere plaatsen van het richtten de Duitsche t Sept. weer bijzonder operaties. De bolsjew. in alle sectoren zware liezen. In de gevechten van den aan dezen frontsei vangenen gemaakt, 27 serwagens, waaronder wagen van 32 ton, 18 schut, 151 machinegew naatwerpers en groote infanteriewapens en ai tuig werden vernietigd maakt. Duitsche vlieg gewapende verkenning Fitische golf terugkeer teerden, dat zij in hef Duitsche mijnversp rijke wrakken van transport- en vrachts Sovjets hebben waarge Duitsche mijnversperriii scheepskerkhoven voor wisten geworden. Formaties van het Di wapen hebben gisteren i tusschen den Dnjepr en serves en troepenconce de Sovjets vernietigd, gen en troepentransport 'bolsjewisten in het geb Krementsboeg en Dnje werden op succesvolle bommen van allerlei stookt. Vier volgeladen derentreinen werden dc fers vernietigd en viei werden tot zwijgen gebr dien werd een groot aa auto's vernield. Het Duitsche luchtw gisteren in het gebied i met succes ingegrepen i te land. Pantserwagens 1 jets, welke voor den aa stonden, waaropder 3

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6