EN OMSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. Bombardementen op Britsche militaire werken. De voeding der bezette gebieden. Succesvolle gevechten in het Oosten. KNOP- ïèKAGRA /Leksva!l SD?utsbglé//M0Êi Rilaks Vattlaks Skogbv Bredvik Vrborg SANTALA Taoktom NEDERLAND BEGRIJPT DEN PRODUCTIESLAG. Onder den rook van Amsterdam treft men groote gemechaniseerde boerenbedrijven aan, die momenteel druk bezig zijn met het binnenhalen van den boonen- en erwtenoogst. En om geen voedsel verloren te doen gaan, heeft de boer toegestaan, dat men, als de gedroogde boonengewassen worden op geladen naar de dorschplaats, de afgevallen vruchten op zijn land ver zamelt en behoudt. Met blikje en tasch gewapend, zoekt men den grond af. (Polygoon-Sagers) Italiaansch legerbericht. Rome, 4 Sept. (Stefani.) Het 457ste communique van het Italiaan sehe hoofdkwartier luidt: „De luchtmacht heeft gister haar moedige en doeltreffende actie voortgezet en den vijand aanzien lijke schade en verliezen toege bracht. Bommenwerpers hebben zware bofmtreffers geplaatst op de havenwerken van Tobroek en ver sterkingen, auto's en batterijen bij Mersa Matroeh. Jachteskaders heb ben in scheervlucht sterke concen traties van gemotoriseerde afdeelin- gen en depots in de omgeving van Sidi Barrani aangevallen. Talrijke auto's van veschillende soort ge raakten in brand en verscheidene ontploffingen deden zich voor. Op het vliegveld van Sidi Barrani heb ben onze jagers talrijke op den grond staande vliegtuigen met ma chinegeweervuur bestookt. Daarna hebben onze dappere vliegers in den strijd met vijandelijke luchtstrijd krachten 18 toestellen neergescho ten. Bij deze schitterende onderne ming heft zich de groep jachtvlie- gers, die onder bevel van luitenant kolonel Mario Bonzano staat, bijzon der onderscheiden. Andere afdeelingen bojmmenwer- pers en duikbommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht de 'vijande lijke bases op Malta gebombardeerd, waarbij belangrijke doelen getroffen werden. Bij La Valetta raakte een stoomschip door een zwaren bom in brand. Van de bovengenoemde operaties zijn drie vliegtuigen niet teruggekeerd. Aan het landfront bij Tobroek groote bedrijvigheid der artillerie. De vijand heeft een luchtaanval op Dema gedaan, waardoor onder de Mohapimedaansche bevolking eeni ge slachtoffers zijn te betreuren en eenige partciuliere huizen bescha digd zijn. In Oost-Afrika geen belangrijke gebeurtenissen". Duitsch graan naar Finland, (D.N.B.) - Naar het Finsche nieuws bureau meldt, wordt uit Duitsch- land aan Finland behalve de tot dusver reeds geleverde hoeyei heden nog 15.000 tfan graan zonder verwijl geleverd. Daarvoor krijgt de Finsche voorziening van brood graan grooten steun. DE ACTIVITEIT IN DE FINSCHE GOLF. Hangö aan de beurt. Den geweldigen omvang van de laatste gebeurtenissen in de Finsche Golf zal men nooit met zekerheid kunnen vaststellen, daar het aantal gezonken en beschadigde vijandelijke schepen reeds in de honderden loopt. Reval en Baltisport (Baltiski), twee belangrijke vloot-steunpunten der Sovjets gelegen aan de Noord-Estlandsche kust, zijn door de Duitschers ingenomen; de Finnen hebben hun oud grondgebied her overd en maken zich gereed het schiereiland van Hangö aan te vallen. Hangö (Hanko) is een pachtgebied van de Sovjet-Unie sinds den vorigen Finschen oorlog, de stad is op een schiereiland gelegen; in de onmiddellijke omgeving hiervan heeft de Sovjet-Marine verscheidene verdedigingswerken doen aanleggen die den ingang van de Finsche Golf beheerschen. Door het verlies van de Estlandsche vlootsteunpunten is de beteekenis van Hangö sterk verminderd; de eenige korte verbinding die de Sovjets nog met Hangö onderhouden gaat uit van de Estlandsche eilanden Dagö en Osei die nog in hun bezit zijn. (Op het inzetkaartje vindt men deze eilanden bij den, naam Estland). Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) Duitsch- land heeft geenerlei verplichting om voor de voeding der bezette gebie den iets te doen, zoo heeft men gis ter van toonaangevende Duitsche zijde verklaard op vragen betreffen de den voedingstoestand in de be zette gebieden. Wat de ravitaillee ringstoestand der bezette gebieden betreft is voor Duitschland het vol kenrecht toonaangevend. Volgens dit recht is de bezettingsmacht al leen verplicht de orde in het land te handhaven. Zij heeft echter het recht haar bezettingsleger in het land zelf van het noodige te voor zien. Voor zoover Duitschland levensmiddelen, in het bijzonder graan, naar de bezette gebieden heeft gezonden is zulks vrijwillig geschied en uitsluitend al», bejwijs van humaniteit. In dit verband wees men er van Duitsche zijde op, dat de bolsjewisten onder bijval van de En- gelschen in de O. gebieden zeer veel hebben vernield en vele werktuigen hebben weggesleept. 'Men laat ech ter in de Wilhelmstrasse het licht vallen op het recht van de burger bevolking om levensmiddelen in te voeren. Van de vrijheid der zee, die de uitoefening van dit recht eerst mogelijk maakt, is indertijd door de landoorlogregeling uitgegaan. De bezette Europeesche gebieden heb ben, te Berlijn wijst men daarop, saldi genoeg om over zee inkoopen te doen. Ook de O. gebieden zouden goede ren over de Zwarte zee kunnen la ten komen. Voor dergelijke trans porten zijn, volgens hier heerschen- de opvattingen, de Dardanellen open. RUIM 13 MILLIOEN TON BRITSCHE SCHEEPSRUIMTE GING VERLOREN. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) De Duit sche marine en het luchtwapen heb ben volgens het .weeilmachtbericht van 4 Sept., zooals reeds gemeld, in de maand Augustus 537.200 brt. Britsche en in Britschen dienst va rende buitenlandsche koopvaardij- scheepsruimte vernietigd. Zij be schadigden bovendien een groot aantal vijandelijke koopvaardijsche pen op ernsige wijze. Talrijke an dere schepen werden door mijnen tot zinken gebracht of beschadigd, Groot-Britannië verloor daarmede in de twee oorlogsjaren door de Duitsche marine 9.532.700 brt. en door het Duitsche luchtwapen 3.555.583 brt., bij elkaar dus 13.088.283 brt. eigen of in zijn dienst varende buitenlandsche koopvaar- dijscheepsruimte. De ware verlies cijfers zijn echter nog aanzienlijk hooger, want in het cijfer van 13.088.283 brt. zijn de zeer aanzien lijke verliezen door mijnen alsmede alle vernietigingen, welke niet met stelligheid konden worden gecon stateerd, niet inbegrepen. Oqk het groote aantal zwaar beschadigde schepen, welke voor het handels verkeer steeds geruimen tijd zijn uitgevallen, is niet meegerekend, en ten -slotte oo.k niet het groot aantal voor goeden prijs verklaarde sche pen, welke de Duitsche marine naar Duitsche steunpunten gebracht heeft. Ock Italië had zijn aandeel in de vernietiging. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) De Duit sche bladen bespreken de Britsche scheepsverliezen ten bedrage van 13 miüioen ton. Zij vergelijken het cijfer van Augustus, groot 537.200 brt., met dat van Juli, groot 406.700 ibrt. en komen eensgezind tot de conclusie, dat nu de totale resul taten van het tot zinken brengen van schepen de 13 millioen gepas seerd hebben de toenemende in- eenschrompeling van de Engeland ten die-nste staande scheepsruimte nooit goed gemaakt kan worden met nieuwe schepen. In dit verband wijzen de bladen ook op de succes sen van den Italiaanschen bondge noot, wiens strijdkrachten op de Middellandsche Zee 122 koopvaar ders en 23 tankbooten en op den Atlantischen Oceaan 52 koopvaar ders en 6 tankbooten tot zinken heb ben gebracht. Eden waarschijnlijk naar Mos kou. (D.N.B.) - Naar alle waar schijnlijkheid zal ook Eden deel nemen aan de Engelsch-Ameri- kaansch-bolsjewistische besprekin gen in Moskou, zoo meldt de New York Times. AFGHANISTAN HET VOLGENDE SLACHTOFFER? Tokio, 4 Sept. (D.N.B.) Afghani stan moet, naar de Hotsji Sjimboen meldt, klaarblijkelijk een volgend: slachtoffer worden van Engelsche intriges en geweldpolitiek. Nauwe lijks is Iran bezet, of Engeland heeft reeds een begin gemaakt met de politieke agitatie tegen Afgha nistan. Ook hier -is weer geschermd met het belachelijke voorwendsel van een Duitsch invasiegevaar om de eigen doelstellingen te verbloe men. Engeland streeft er naar alle gebieden tusschen Indië en de Mid dellandsche zee onder zijn heer schappij te brengen en zich in zijn hebzucht ook meester te maken van centraal Azië. Zoo ziet in waarheid de politiek er uit van de staten, die in hun vanen de verde diging der democratie en de ophef fing van het imperialisme hebben geschreven. Onder het voorwendsel van een Duitsche activiteit is het eene land na het andere door En geland en de Ver, Staten weder rechtelijk veroverd en bezet. Hier vertoont zich, zoo schrijft het blad tenslotte, het warme imperialisme van Engeland en de zeeschuimerij der Angelsaksers. DE ITALIAANSCHE AANVALLEN OP MALTA. Ro|me, 4 Sept. (Stefani.) Een speciale correspondent van Stefani meldt, dat de aanval, in den afge loopen nacht door de Italiaansehe luchtmacht op de vloot- en lucht- bases van Malta ondernomen, bui tengewoon veel resultaat heeft ge had. De aanval duurde in opeenvol gende golven van 10 uur 's avonds tot half vijf in den ochtend. Duik bommenwerpers troffen bij La Va letta een schip van ongeveer 8000 ton, dat begon te zinken. Zware schade werd ook aangericht aan de vlootbasis te La Valetta en de vlieg velden Micaibba en Halfar. In weer wil van het hevige afweervuur keerden alle Italiaansehe toestellen op hun bases terug. DE LUCHTSTRIJD BOVEN HET KANAAL. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) Van mili taire zijde wordt aan het D.N.B. me degedeeld: In den middag van den 4en Sept. heeft de vijand bij lucht gevechten boven het Kanaal en in het Fransche kustgebied zware ver liezen geleden. Jachtvliegtuigen hebben volgens tot dusverre ontvan gen berichten in totaal 21 Britsche jagers en een bommenwerper neer geschoten. Nog twee bommenwer pers en een jager werden door af weergeschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedragen volgens de tot dusver ontvangen be richten 25 toestellen. Eigen verlie zen zijn niet ontstaan. TOYODA BIJ DEN KEIZER. Tokio, 4 Sept. (Domei). Toyoda is door den keizer ontvangen in een van de langste audiënties van den laatsten tijd. Hij begaf zich om 13 uur 37 naar het paleis en vertrok van daar eerst weer om 15 uur 20. In- tusschen bracht lt. generaal Heisoeke Yanagawa om 13 uur een bezoek aan Konoje in diens officieele woning. Ook werd belang gehecht aan een bezoek van Ikeda, den vroegeren in specteur-generaal der metropolitaan- sche politie, die thans een belangrijke functie bij de vloot bekleedt, aan Tomita, den eersten secretaris van het kabinet in de ambtswoning van den premier. - De Amerikaansche troepen op IJsland. A.N.P.) - Naar uit Reik- javik gemeld wordt, zijn opnieuw afdeelingen van het Ajmerikaan- sche leger op IJsland aangekomen. Mislukte luchtaanval cp Ber lijn. (D.N.B.) - Een gering aantal Sovjetboimmenwerpers heeft in den afgeloopen nacht getracht een aan val te ondernemen op de rijkshoofd stad. Van twee vijandelijke vlieg tuigen werd er een door het af weergeschut neergehaald. Er zijn geen berichten ontvangen over neergeworpen bommen. De graanoogst in Frankrijk. (D.N.B.) - De secretaris-generaal van het ministerie van landbouw, Precaud, heeft tegenover journalis ten verklaard, dat de graanoogst van dit jaar de voeding van Frank rijk veilig stelt. Zie verder Buitenland paf. 5. 'agiua 4 'H )NOJE IN RENTIE. De Japan- ins Konoje, -conferentie ;r regeering strieën het aarde stil- het .volgen- zwaarstg n zijn ge- nier om den komen is reffend mo- der econo- land. Het -conferentie economische hoog moge- J» woord ge- raal Seizo handel, die euren welke nen van de de organen 5e controle legde den lijkheid, om en onder- e verwezen- le doelstel- uwe econo- ëiitsji Soe- het organi- „Geen en- ag verkwist welke op den aange- e boven te EN GEBIED VU. nei). In een ipansche ex en van de Chineesche ïld, dat, aan- lepen in het •in geslaagd an Tsjoeng- dit gebied eneinde hun jking elders iming is vlot samenwer- n vloot en ringen. De e kust van ilvorens het ontruimen, expeditie stappen ge- te bezittingen I achter te t,. gebied te zal evenwel 1 opnieuw te ngking aan- erwegen via t.EN OP i. N. B.) Voor doelen aan Zuidoostkust, vliegvelden loor Duitsche len nacht van succes aan- het- Duitsche mber op de broek is aan- orzaakt. De mmenwerpers igerichte aan- en afweer- kunnen waar- tldkampement n. Een muni- te met een tngevolge van atour Sr. niet - Graaf de het leven egtuigongeluk tsch vliegtuig, van het Inter- lomité, maar >nder middel lat we in Oc- treau in Brus- 1 aan Stanis- eet u waar oor karakter ze eerste ont- vluchtig en ken aard. Hij i een Wag- ïet achterover oogen aan, en plotseling af- e.zeggen aan eg. and kwam hij uw vrouw een hij, „een en- Sojaar". Onze ooals u uit de onbekend zal redenen haar ben zeer in- rw's stem en rsoonlijke en Ik kan haar gezegd: ik kan zonder haar hter besloten ;n engagement k dit uitsprak,-' roote hand op dalen, lachte nelijk en ver- anzelfsprekend at ik een van latsen in zijn >n. It vervolgd). COURANT. 143e Jaargang No. 209. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Vrijdag 5 September 1941 .Duitschland strijdt voor Europa,, In Augustus meer dan een half millioen ton Britsche scheepsruimte vernietigd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 4 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede; „In het Oosten blijven de ge vechtshandelingen zich succesvol ontwikkelen. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij The Wash twee Britsche vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Andere gevechtsvliegtuigen hebben ha venwerken aan de Oostkust van het Britsche eiland gebombar deerd. Een aanval in den nacht van 3 op 4 September door Duitsche vliegtuigen ondernomen op het vliegveld Aboe Soeeir aan het Suez-kanaal, bracht bijzonder veel resultaat. De startbaan werd ver nield, schuilplaatsen en munitie opslagplaatsen geraakten door bomtreffers in brand. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Marine en luchtvaart hebben in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart 537.200 ton vijande lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht". PRIJS DER GEWONE ADVERTENTDEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De Sovjets op tal van plaatsen uit hun stellingen geworpen. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De Duitsche troepen hebben op 3 Sept. hun aanval in den N. sector van het Duitsche O. front met succes voortgezet. In dit gevechtsgebied heeft een Duitsche divisie de bolsje wisten uit goed ingerichte stellingen geworpen. Als gevolg van het taaie verzet leden de Sovjet-formaties zware verliezen aan menschen en materiaal. Het verzet werd overal in vaak hevige gevechten van man te gen man gebroken. Een andere divi sie brak over de geheele breedte van haar gevechtsgebied tot de stel lingen der Sovjets door. De bolsje wisten werden hier in alle dealen van den sector onder zware verlie zen uit hun stellingen verdreven. Na de inneming van Reval hebben de Duitsche troepen in het Estland sche strijdgebied de streek om Reval gezuiverd van verstrooide Sovjet soldaten. Afzonderlijk optredende plaatselijke tegenstand werd snel gebroken. In gevechten van ver scheidene dagen in den centralen sector van het O. front werd de hon derdste Sovjetpantserdivisie door Duitsche troepen ingesloten. On danks herhaalde uitbrao.kpogingen werd de divisie, van enkele kleine resten afgezien, volkomen vernie tigd. Een groot aantal Sovjet-solda ten geraakte in Duitsche gevangen schap. De verliezen der bolsjewisten aan gesneuvelden en aan oorlogs tuig zijn nog niet te overzien. De Duitsche troepen maakten talrijke pantserwagens der Sovjets buit. Duitsche pantserstrijdkrachten ver nietigden in denzelfden sector op 1 en 2 Sept. het grootste deel van de 293e divisie tirailleurs der Sovjets. De Sovjet-divisie probeerde den op- marsch der Duitsche pantserstrijd krachten door een flankaanval tot staan te brengen. Het voornemen van de bolsjewisten werd echter tij dig bemerkt. De Duitsche gevechts wagens verrichtten een zwenkende beweging en omsingelden de Sovjet divisie. De bolsjewisten werden ver nietigend verslagen en leden zware bloedige verliezen. Bovendien wer den 5000 gevangenen gemaakt en groote hoeveelheden oorlogstuig der Sovjets buitgemaakt, waaronder 37 stukken geschut, talrijke pantserwa gens, voertuigen, machinegeweren en infanteriewapens. Op 3 Sept. ont stonden er eveneens in het centrale deel van het O. front op verschei dene plaatsen nieuwe hevige ge vechten, in welker verloop de bols jewisten weer tevergeefs sterke for maties. pantsertroepen gebruikten. In samenwerking tusschen alle wa pens wezen de Duitsche troepen alle aanvalspogingen onder zware verlie zen voor de Sovjets van de hand. In deze gevechten werden hier in totaal 95 pantserwagens der Sovjets, waar onder wagens van 652 ton, vernie tigd res. buitgemaakt. In den sector van een enkele Duitsche divisie verloren de Sovjets alleen 62 pant serwagens. Het gebied dat de Duit sche troepen in den centralen sector van het O. front hebben bezet werd gisteren gezuiverd van verspreide Sovjetstrijdkrachten. Tijdens deze zuivering werden in totaal 1100 ge vangenen gemaakt. De yliegtuigver- liezen der Sovjets bedroegen op 1, 2 en 3 Sept. 83, 60 en 86, dus teza men 229 vliegtuigen. De Duitsche vliegtuigverliezen bedroegen op die dagen slechts 9, 2 en 6, dus tezamen 17 machines. De strijd bij den. Dnjepr. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) In de avonduren van 2 Sept. heeft een bolsjewistische stoottroep, naar het D.N.B. verneemt, een wanhopige poging gedaan om den Dnjepr over te steken. De troep werd door de Duitsche infanterie met hevig ma chinegeweervuur ontvangen. De aanvallers trokken zich, zonder den W. oever bereikt te hebben, terug met zware verliezen. Aan den Oostkant van den bene den Dnjepi1 heeft de Duitsche artil lerie met hij zonder veel succes de bolsjewistische veldversterkingen beschoten. Op munitie-opslagplaat sen werden talrijke treffers ge plaatst. Voortdurend hoorde men de hevige ontploffingen. In den nacht van 1 op 2 Septem ber hebben bolsjewisten getracht aan land te gaan aan de door de Duitsche troepen bezette Zwarte zeekust. Onder bescherming van de duisternis naderden vijf bemande vaartuigen, begeleid door een ka nonneerboot en twee motortorpedo- booten. De Duitsche kustbescher- mingstroepen ontdekten de bolsje wisten spoedig en openden een he vig vuur, waardoor de aanvallers tot terugkeer gedwongen werden. Zware verliezen der Sovjets. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Sovjets op 2 en 3 Sept. aanhet geheele O. front wederom zware verliezen aan manschappen, voertuigen en ander oorlogsmateriaal geleden. Een Duit sche divisie maakte bijv. bij de ge vechten op onoverzichtelijk terrein 1000 Sovjetauto's van alle mogelijke soorten buit. EEN RADIOREDE VAN GENERAAL WAVELL. Kaboel, 4 Sept. (D.N.B.) 'Volgens een bericht uit Simla heeft generaal Wavell in een radiorede verklaard, dat in de eerste twee oorlogsjaren de Engelschen een reeks „stompen en eenige zware schokken hebben gekregen". Groot-Britannië heeft nog een lan gen weg voor zich en een moeilijken tijd. De vijand is weliswaar nog steeds niet overwonnen", zoo zeide Wavell, „de Engelschen hebben ech ter de grondslagen voor komende nederlagen gelegd". Over zee zijn ruim 100.000 Indiërs in dienst. Indiërs staan in Egypte, in Irak, in Syrië en in Iran, voorts staan Indische soldaten in Malakka en in Birma. DOODVONNISSEN TE POSEN. Posen, 4 Sept. (D.N.B.) De spe ciale rechtbank te Posen heeft vonnis gewezen tegen 28 vroegere Poolsche politiebeambten, die be trokken waren bij den moord op 672 volksduitschers. De twee voor naamste beklaagden, een kapitein en een hoofdwachtmeester der vroe gere Poolsche politie, werden wegens moordi in 133 gevallen ter dood veroordeeld. Zestien beklaag den werden ter dood veroordeeld wegens moord in een of twee ge vallen. Twee beklaagden werden vrijgesproken,' acht werden vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1