DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 143e Jaargong No. 212. Dinsdag 9 September 1941 Militaire objecten aan Tyne en Humber aangevallen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. De groote strijd in het Oosten. Haven van Tobroek gebombardeerd. HET INCIDENT MET DE „GREER". van 20.10 tot 7.05 Generaal Den Osjima Haag. in OPROEP. VRIJWIL N EGIOEH AND De bemanning der „Sitoebando". Allen gered? Deze Courant wordt ELKEN DAG, bebalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Tel et. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Vier pagina's. .Duitschland strijdt voor Europa.. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 8 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De Finsche troepen, die ten O. van het Ladogameer een aanval doen, hebben de Swir bereikt. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië hebben vrij sterke forma ties van de luchtmacht in den af- geloopen nacht militaire installa ties aan Tyne en Humber bene vens havens aan de Britsche O.- kust en vliegvelden op het eiland met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een convooi onder sterk escorte aangevallen en vijf gewapende koopvaarders van 13.500 ton tot zinken ge bracht. Het luchtwapen vernietig de gisteren en in den afgeloopen nacht aan de Britsche Oostkust en bij de Faroër eilanden drie vrachtbooten van 12.000 ton in totaal. In de Kanaalzörfe heeft het Britsche luchtwapen overdag in luchtgevechten vijf jagers en drie bommenwerpers verloren. Strijd krachten ter zee schoten aan de Noorsche en Nederlandsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben zich in den afgeloopen nacht via N.- en W.-Duitschland naar de omge ving 'van Berlijn begeven. De sterke afweer was oorzaak, dat de aanval op de Duitsche hoofdstad niet tot volledige ontplooiing kon- komen. De burgerbevolking leed door brisant- en brandbommen verliezen aan dooden en gewon den. Nachtjagers en luchtdoelar- tillerie schoten 14, marineartillerie 3 der aanvallende bommenwer pers neer. Bolsjewistische tegenaanvallen afgeslagen. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Ook gis teren zijn op verscheidene plaatsen van het Oostelijke front bolsjewisti sche tegenaanvallen, met versterkte strijdkrachten ondernomen, afgesla gen met zware verliezen voor de aanvallers. Ofschoon de bolsjewisten ook in het gebied van Gomel op alle mogelijke manieren den Duitschen opmarsch trachtten tegen te hou den, hadden zij geen succes. De stad Gomel ligt sedert geruimen tijd ver achter het Duitsche front en is geen enkele keer in de gevechten betrok ken. 71 Sovjetvliegtuigen verloren. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Volgens tot nu ontvangen berichten hebben de Sovjets den 7en Sept. in totaal 71 vliegtuigen verloren. 62 daarvan werden neergeschoten en negen op den grond vernield. De Duitsche luchtmacht heeft den 7en September met succes haar aanvallen op de in Odessa ingesloten troepen voortgezet. Troepenconcentraties, troepen op marsch en voertuigen in de stad en de buitenwijken werden met bommen bestookt en uiteenge dreven of opgeblazen. In de haven werden verscheidene pakhuizen en opslagen oorlogsmateriaal getroffen. In het zeegebied ten Westen van de Krim hebben Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren herhaaldelijk Sovjetschepen aangevallen en een handelsschip van 6.000 brt. in brand gebombardeerd, waardoor dit schip waarschijnlijk verloren is. Boven dien werden twee transportschepen van 10.000 en 3.000 brt. beschadigd. De actie ten Z. van het Ladogameer. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen hebben hun aanvallen in onafgebroken actie ge richt op de ten Zuiden van het La dogameer opeendringende masa's van de uit het Zuiden door de Duitschers en uit het Noorden door de Finnen teruggeworpen Sovjet formaties. Evenals op de vooraf gaande dagen waren de verliezen der bolsjewisten ook op 7 Sept. weer buitengewoon groot. Het aantal vernielde voertuigen en ander oor logstuig evenals de bloedige verlie zen der Sovjets zijn zeer aanzienlijk. TWEE BRITSCHE BOMMEN WERPERS NEERGESCHOTEN. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Vanmid dag hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, drie Britsche viermotorige vliegtui gen boven het Noorsche kustgebied gevlogen. Vanuit groote hoogte wierpen zij enkele brisantbommen neer, waardoor twee Noren werden gedood. Duitsche jagers traden on middellijk op en schoten boven zee twee van de drie aanvallende bom menwerpers neer. Slechts een der groote vliegtuigen wist onder be scherming der wolken te ontsnap pen. Italiaansch legerbericht. Rome, 8 ept. (Stefani) Weer- machtbericht no. 461 luidt als volgt: In N.-Afrika aan het front van Solloem en Tobroek activiteit van vooruitgeschoven elementen en ar tillerie der spil. Installaties en op slagplaatsen in de haven van Tobroek werden bestookt door het vuur der Duitsche batterijen. Onze luchtmacht was zeer actief. Forma ties jagers hebben een schitteren den aanval gedaan in s -heervluc'nt op de vijandelijke basis Sidi El Barrani, waarbij zij vijf toestellen op den grond in brand schoten evenals talrijke voertuigen en auto's. Andere toestellen en gemo toriseerde voertuigen werden doeltreffend onder machinegeweer vuur genomen. Formaties bommen werpers hebben verdedigingswer ken, fortificaties, batterijen en in stallaties der sterkte Tobroek ge bombardeerd en er groote branden doen ontstaan. Al onze vliegtuigen, waarvan enkele getroffen waren, keerden op hun basis terug. DE AANVALLEN OP ENGELAND. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Van mi litaire zijde wordt medegedeeld, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht aanvallen hebben- ondernomen op Britsche havens langs de geheele Oostkust van En geland en Schotland. Verscheidene havens aan de monding van Humber en Tyne, Great Yarmouth, Boston en Peterhead werden met zware bommen bestookt. Margate en Ramsgate aan de Theemsmonding werden met groot succes aangeval len. In de haveninstallaties ontston den groote branden, die met zware ontploffingen gepaard gingen. Voorts werd een reeks Britsche vliegvelden met succes aangevallen, hangars en kwartieren werden ge troffen en vlogen in vele gevallen an brand. Andere gevechtsvliegtuigen brach ten aan de Oostkust van Schotland een koopvaarder van 5.000 ton tot zinken en ter hoogte van Great Yarmouth een vrachtboot van 6 a 8.000 ton, die deel uitmaakte van een konvooi. Beide schepen kregen voltreffers en gingen terstond onder. VERKLARING VAN MACKENZIE KING. Stockholm, 8 Sept. (D.N.B.) De Canadeesche minister-president Mac kenzie King heeft, naar Reuter uit Montreal meldt, een verklaring af gelegd, waarin hij zeide, dat zijn aanwezigheid in Groot-Britannië naar zijn overtuiging „juist op het goede oogenblik" gekomen was. Dat heeft men ook Churchill verklaard. Den levendigsten indruk tijdens zijn reis heeft op hem de versterking van het gevoel van een recht- streeksch gevaar gemaakt en hij is uit Engeland teruggekomen met een versterkten indruk van de grootte van het gevaar. Hij is ervan overtuigd, dat de overwinning van IN HET 6RASLAND U6SEN DE VOEDSELRESERVES ft, vr IS5S O.V HiUVB, KUiLVO£0£R !N Ms JMMIU.K» (Polygoon-v. Bilsen) V Victorie, Om'schiaeid wint voor Europa op alle fronten. ST. PETERSBURG VOLKOMEN OMSINGELD. Hoofdkwartier van den Führer, 8 September (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Snelle divisies van het Duit sche leger, op voortreffelijke wijze gesteund door gevechts eskaders der luchtmacht, heb ben over een breed front de Newa ten oosten van St. Petersburg bereikt en de stad Schlüsselburg aan het Ladoga meer stormenderhand genomen. Daarmede is de Duitsch- Finsche ring om St. Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land afgesneden," DE VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 8 Sept. (A.N.P.) De Duitsche oorlogscorrespondenten aan het Oostelijk front maken in hun berichten steeds meer melding van de uitstekende prestaties der buitenlandsche vrijwilligers. Zoo stellen zij met bijzondere voldoe ning vast, dat speciaal, de Denen, Noren, Nederlanders en Vlamingen in geen enkel opzicht onderdoen voor hun Duitsche wa penbroeders. Zij weten aan alle moeilijkheden onder de ongunstig ste omstandigheden het hoofd te bieden en (hoewel hun opleidings- tijd over het algemeen niet van langen duur is geweest, moet de ge- vechtswaarde van de genoemde buitenlandsche soldaten, die in het veldgrijs strijden, zeer hoog worden aangeslagen. Dat de bevelen in het Duitsch worden gegeven, levert voor de vrijwilligers geen bezwaar op. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN NOORD-AFRIKA. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht in den nacht van 6 op 7 Sept. een nieuwen aanval gedaan op het vliegveld Aboe Soeeir bij het Suezkanaal. Op parkeerplaatsen, opslagplaat sen en munitiedepots ontstonden talrijke branden. Op 5 Sept. hebben Duitsche vliegtuigen met succes het Britsche tenten- en materiaalkamp ten Oosten van Port Perrone in N. Afrika gebombardeerd. De aanval len werden den volgenden dag voortgezet. In het tentenkamp wer den groote verwoestingen aange richt. Boven Sidi Barrani hebben Duit sche vliegtuigen op 5 Sept. een Hur ricane neergeschoten. In den nacht van 5 op 6 Sept. zijn talrijke bom men op de haven van Alexandrië geworpen. In een petroleumopslag- plaats brak een groote brand uit. Andere branden ontstonden bij de Oostelijke haven en bij het rangeer station. Bij den toegang tot de Golf van Suez werd een Britsche koop vaarder van 6.000 ton door een bom zwaar beschadigd op het achter schip. Generaal Dentz naar Frankrijk. (D.N.B.) - De voormalige Fransche opperbevelhebber in Syrië, gene raal Dentz, zal, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, op 10 September te Marseille aankomen. het nationaal-socialistische Duitsch land alleen ten koste van onafgebro ken inspanning van alle „vrije" men- schen verworven kan worden. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Om trent het incident met den Ameri- kaansche torpedojager Greer, die volgens Angelsaksische berichten, door een Duitsche duikboot zou zijn aangevallen, schrijft het Zwölf Uhr Blatt, dat Roosevelt in antwoord op de officieel© Duitsche verklaring een nieuwe mededeeling door zijn departement van marine en oorlog laat publiceeren, waarin wordt ge zegd, „ondanks de dn de pers ver schenen Duitsche bewering, dat de Greer in het gevecht met den on derzeeër als aanvaller is opgetre den, zijn de feiten, zooals oorspron kelijk weergegeven door het depar tement van marine en oorlog, nl. dat de eerste aanval bij deze ont moeting uitging van de duikboot. Het blad vraagt nu: „Wie is deze Franklin Roosevelt, die het waagt de officieele Duitsche verklaring als leugen te brandmerken?" Het blad geeft daarop een overzicht van de vele uitdrukkelijke beloften van Roosevelt, dat hij de Vereenigde Staten buiten den oorlog zou hou den. Dezelfde Roosevelt ondertee kent thans milliarden programma's voor hulpverleening aan Engeland. Tot slof schrijft het blad: „Wie eenmaal liegt, dien gelooft men nooit Berlijn, 8 September (A.N.P.) In toonaangevende kringen der Wil- helmstrasse verklaart men, dat de officieele Duitsche mededeeling over het voorval met den Ameri- kaanschen torpedojager Greer on betwistbaar is en dat niemand kan beweren, dat van Duitsche zijde twist gezocht is. De Duitsche me dedeeling geeft een onweerlegbare uiteenzetting der feiten, terwijl men de vraag kan stellen, of het oor spronkelijke rapport van den com mandant van den torpedojager mis schien! niet achteraf opgepoetst is. Bovendien kan men hier niet ont komen aan den indruk, dat de voorstelling, welke in de V. S. van het voorval wordt gegeven, slechts een schakel is in de keten van tendentieuze mededeel'ingen, waar mede men den oorlog naderbij wenscht te laten komen. Men her innert in dit verband aan de vele opmerkingen van den Amerikaan- schen minister van marine, Knox die een incident wenschte. Men wijst op de onwaarachtigheid, waarmede sedert het begin van den oorlog het Amerikaansche volk moest worden voorbereid op dingen, waar voor ook het voorval met de Greer klaarblijkelijk dienstig was. VERDIJ 1STERIN GS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 9 September: op 21.46 onder 10,57 13 Sept. Laatste kwartier. DE OP DE DUITSCHE EN DE ENGELSCHE VERLIEZEN. Berlijn, 8 September. (D.N.B.) Het aantal doodelijke slachtoffers van vijandelijke bomaanvallen op Duitsch gebied beliep in de periode tusschen het uitbreken van den oor log en 2 Augustus j.l., ten datum, waarvoor nog officieele gegevens beschikbaar zijn, 3853. Deze offers van den Engelschen oorlog zijn in hoofdzaak door weinige steden en streken bracht.. Van Engelsche zijde wordt het aantal der doodelijke slachtoffers der Duitsche vergeldingsaanvallen op bewapeningsinstallaties en oor- logs economische bedrijven gesteld' op 41.900. In werkelijkheid is het waarschijnlijk aanzienlijk meer. Maar ook 41.900 is meer dan tien maal het aantal der slachtoffers; die de Engelsche bomaanvallen tot on dermijning van het weerstandsver mogen van het Duitsche thuisfront in Duitschland vermochten te be reiken. Ter vergelijking is in dit geval BRITSCHE AANVAL BERLIJN. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Naar ter aanvulling op het bericht over den aanval van Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht op Berlijn wordt gemeld, zijn van de neerge schoten vijandelijke bommenwer pers drie in de onmiddellijke om geving van Berlijn omlaaggehaald, onder de burgerbevolking vallen tot dusver 27 dooden te betreuren. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) Ten aan zien van den aanval van het Engel sche luchtwapen in den nacht van 7 op 8 Sept. op Berlijn wordt van be voegde Duitsche zijde aan het D.N. B. medegedeeld: Men heeft van Britsche zijde groo te verwachtingen gehad van het succes van den aanval op de rijks hoofdstad en er op gewezen, dat deze aanval beschouwd moet wor den als een revanche voor een groo- ten aanval van het Duitsche lucht wapen op 7 Sept. 1940 op Londen. Afgezien van het feit, dat de groote Duitsche aanval op de Britsche hoofdstad indertijd slechts een ver gelding vormde voor herhaald wer pen van Britsche bommen op een reeks woonwijken van Duitsche ste den, heeft het Britsche luchtwapen ook in den nacht van Zondag -op Maandag wederom alleen de Ber- lijnsche burgerbevolking getroffen. Duitsche luchtafweerartillerie en nachtjagers hebben den Britschen bommenwerpers een leerzaam voor beeld gegeven van de superioriteit van den Duitschen afweer. In voor beeldige samenwerking van alle Duitsche afweerkrachten bracht de aanval op het rijksgebied den Brit ten zware verliezen. Negentien bom menwerpers, d.w.z. meer dan 18 pet. van de over het Kanaal gekomen bommenwerpers, werden neerge schoten. Alle wrakken van deze vliegtuigen liggen op Duitsch of be zet gebied. Met het verlies van 19 bommenwerpers in enkele nachte lijke uren heeft de Britsche lucht macht tegelijkertijd een verlies ge leden van ongeveer 95 man vlie gend personeel. MEDEDEELING. Wegens beperking der papier productie zijn de Nederlandsche dagbladen met ingang van 8 September, verplicht in sterk verkleinden omvang te ver schijnen. In verband hiermede -zien de dagbladondernemingen zich ge noodzaakt zich het recht voor te behouden de advertenties te plaatsen op een anderen dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. 's-Gravenhage, 9 Sept. Hedenoch tend komt de Japansche ambassa deur te Berlijn, generaal Osjima, met gevolg in den Haag aan, otn een bezoek te brengen aan den be velhebber der weermacht in Neder land, General der Flieger Fr. Christiansen, en aan den rijkscom missaris voor 't bezette Nederland sche gebied, rijksminister dr. Seyss Inquart. Tijdens zijn verblijf in Ne derland is hij de gast van den bevel hebber der weermacht. Ter eere van den ajmbassadeur is heden om één uur op het Plein een parade gehouden. BEPERKING VAN DE BEWEGINGSVRIJHEID VOOR JODEN IN BELGIE. Brussel, 8 Sept. (AN.P.) In het nieuwe verordeningenblad wordt een verbod voor Joden gepubliceerd om zich tusschen 8 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends buitenshuis op te houden. De Joden mogen zich voorts niet begeven naar andere plaatsen dan Brussel, Antwerpen, Luik en Charleroi. Deze verordening was noodig, daar gebleken was, dat juist de Jo den het ook thans nog wagen op groote schaal sluikhandel te drijven en zich zoo aan de gemeenschap vergrijpen. De nachtelijke uren lee r.en zich hiertoe het best en der halve was het noodig hun dan het uitgaan te beletten. Zoo moest ook voorkomen worden, dat zij zich aan de strengere controle in de groote steden zouden onttrekken door zich op het platteland of in kleine stadjes te vestigen. Verhandelen van slachtge vogelte. - In de Nederlandsche Staatscourant is verschenen een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, dat in de plaats treedt van het gevogelte-inventarisatiebe- sluit 1940. Hierbij wordt bepaald, dat het verhandelen van slachtge- vogelte slechts mag geschieden do<^r erkende handelaren. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor door de centrale voor eieren en pluimvee aangewezen fok- of legdieren. wellicht belangwekkend, dat het nantal doodelijke slachtoffers van verkeersongelukken in 1938 in Duitschland 7354 bedroeg. De korenschuur van Europa. Dat is de Oekraine, de landstreek in het Zuiden van Rusland, waar de bewoners moed gevat hebben, een gelukkige toekomst tegemoet gaan, nu zij door de Duitsche weermacht bevrijd zijn van hun onmenschelijke onderdrukkers. Overal in de Oekraine worden de Duitsche soldaten en hun bondge- nooten geestdriftig verwelkomd. Overal gaan zij weer aan den arbeid en halen, daar in de korenschuur van Europa, den oogst binnen. Ziehier een der resultaten van den strijd tegen het bolsjewisme, overal waar de trawanten van Stalin vernietigd zijn, gaat een gelukkige bevolking aan het werk en helpt spontaan mede aan den opbouw van het nieuwe Europa. De strijd tegen het bolsjewisme, is een strijd die gestreden wordt ter- wille van ons aller toekomst. Het is een strijd, die Duitschland begonnen is en die het met behulp van zijn bondgenooten en de vrijwilligers legioenen zal voeren totdat de over winning behaald zal zijn. De strijd tegen het bolsjewisme is een strijd, waarin beslist wordt ook over de toekomst van Nederland. Daarom zijn reeds duizenden Ne derlandsche mannen, strijders in de gelederen van ons legioen en daar om wordt ook van U verwacht, dat U zult helpen onderdrukte volke ren te bevrijden van het bolsjewis tische juk. Doet wat van U verwacht wordt, doet Uw plicht, meldt U aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Rotterdam, 8 Sept. De directie van de Rotterdam- sche Lloyd te Rotterdam deelt ons mede, geruststellende be richten te hebben ontvangen van haar agentschap te Lissabon inzake de bemanning van haar verloren gegane stoomschip „Sitoebondo". Uit dit bericht valt af te leiden, dat de geheel© bemanning zich in veiligheid bevindt. In verband met standigheden moet deze mededeeling alle voorbehoud. de tijdsom- de directie doen onder De Engelsche luchtmacht. (D. N.B.) - De luchtmacht-medewerker van de Sunday Times schrijft, dat Engelands luchtmacht pas in den zomer van 1943 zoo groot is, dat Duitschland haar niet meer kan ver slaan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1