DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mDuitschland strijdt voor Europa BomaanvafSen bij het Suezkanaal. De strijd in het Oosten. Nederlandsch schip over tijd. Plaatselijke successen bij Solloem en Tobroek. mm KOEKEN VOOR HST VEE. De bezetting van Iran. Proces fegen illegale C.P.N.-functionarissen. OPROEP. VRIJWILI EGiOIH VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.06 tot 7.08 op 22,42 onder 13.01 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN! Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 214. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Donderdag 11 September 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van. den Führer, 10 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht Ibekend: In het Oosten voortdurende aanvalssuccessen. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 September een aanval gedaan op het vliegveld van Aboe Soeair aan het Suez kanaal. In hangars en benzine-op- slagplaatsen ontstonden felle bran den. Op het groote Bittermeer kreeg een vrachtschip een bom- treffer. In de Golf van Suez werd nog een koopvaarder zwaar be schadigd. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op haveninstallaties in Tobroek en op Britsche vliegvelden en spoor weginstallaties in Noord-Egypte. In den afgeloopen nacht heeft een krachtige formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen het vliegveld Ismailia aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven rijksgebied hebben overdag noch des nachts plaats gevallen. De Russische vloot in de Finsche golf. Berlijn, 10 Sept. (D.N.B.) In aan sluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat tengevolge van de omsin geling van St. Petersburg ook de lichte schepen der bolsjewistische Oostzeevloot niet meer naar de Witte Zee kunnen ontkomen. Deze Oostzeevloot bestaat uit twee oudere slagschepen drie slagschepen zijn in aanbouw ten minste 6 kruisers tot 10.000 ton. Ongeveer 30 torpedo- bootjagers, waarvan bijna de helft beschadigd is, een twaalftal torpedo- booten, ongeveer 100 duikbooten, verscheidene mijnleggers, ongeveer 50 mijnvegers en. een groot aantal motortorpedo- en -motorbooten. De Oostzeevloot is thans opeengedron gen ih een klein gebied in de Fin sche Golf. Weliswaar beschikt zij daar nog over de basis Kroonstad, doch zij wordt in haar vrijheid van beweging zeer belemmerd door het wegvallen van de .verbindingen over land en de heerschappij van Duitsch- Finsche marine en luchtmacht in de Finsche Golf. Het Noordelijk front. Berlijn, 10 Sept. (D.N.B. De Duitsche troepen hebben bij hun verderen opmarsch in den Noorde lijken sector van het Oostelijk front gisteren een belangrijk kruispunt van wegen ingenomen, dat de bolsje- wiki verbitterd verdedigden. Dit kruispunt werd beveiligd door bun kers en veldstellingen. Na de inneming van Schlüssel- burg hebben Duitsche pioniers, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, reeds meer dan 10.000 bolsje wistische mijnen onschadelijk ge maakt, die rondom de stad waren aangebracht. In de komende dagen zullen ook de huizen gezuiverd wor den. Zelfs in woningen en openbare gebouwen hadden de Sovjets mijnen geplaatst. De overige sectoren. Berlijn, 10 Sept. (D.N.B.) De bolsjewisten hebben in het gebied 60 kilometer ten N.O. van Smolensk in den loop van 8 en 9 September de Duitsche stellingen aangevallen. Alle aanvallen werden met groote verliezen afgeslagen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen gisteren, na hardnekkigen bclsjewistischen tegenstand te heb ben gebroken, 700 soldaten gevan- ge genomen en 10 tanks vernietigd. Op een andere plaats werden 1000 Sovjetsoldaten gevangen genomen en materiaal buitgemaakt. Op den benedenloop van den Dnjepr ver loren de Sovjets tal van kanonneer- booten, monitors, sleepbooten en andere vaartuigen. Van verscheidene fronten worden successen van de Duitsche en de Finsche luchtmacht gemeld. In den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht, naar het D.N.B. ver neemt, aanvallen gedaan op Odessa, Moskou, St. Petersburg en andere steden in de Sovjet-Unie. Vermoedelijk in den grond geboord. New-York, 1>0 Sept. (D.N.B.) Volgens de Associated Press maken New-Yorksche scheepvaartkringen bekend, dat het van Batavia naar New-York varende Nederlandsch- Indische passagierschip „Kotono- pan", groot 7.322 brt. over tijd is. Men neemt aan, dat het schip door optreden van den vijand tot zinken is gebracht. EVACUATIE ENCELSCHEN UIT JAPAN. Tokio, 10 Sept (Domei). De Britsche ambassade heeft de Brit sche onderdanen in Japan er van in kennis gesteld, dat de 3494 ton metende Anhui, een schip van de China Navigation Company, op 24 September te Yokohama zal aan komen voor evacuatie van de En gelschen, die uit Japan willen ver trekken. Deze evacuatieregeling is getroffen omdat vele Engelschen uit Japan wenschen te vertrekken, daar hun zaken slecht gaan tenge volge van de blokkeering. ENGELSCH-AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST. New York, 10 Sept. (D.N.B.) Tus- schen Amerika en Engeland is, naar de New York Times verneemt, een overeenkomst gesloten, die scherpe uitvoerbeperkingen voor Engeland behelst om een eind te maken aan de verwijten omtrent oneerlijke Britsche concurrentie met behulp van Amerikaansche goederen krach tens de wet op de hulpverleening geleverd op buitenlandsche markten. Een ander D.N.B.-bericht zegt, dat de Amerikaansche regeering van Londen een memorandum heeft ont vangen, waarin bestreden wordt, dat het Amerikaansche materiaal door Engeland gebruikt zou worden om tê concurreeren tegen Amerika. Italiaansch legerbericht. Rosme, 10 Sept. (Stefani). Leger bericht nr. 463 als volgt: In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten van Sol loem en Tobroek: gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand wer den vernield. Onze bommenwerpers hebben doeltreffend doelen op den grond geraakt in de gebieden van Tobroek en Mersa Matroeh. De luchtafweer van Bardia heeft een Bristol Blenheim neergeschoten. In Oost-Afrika geen enkele be langrijke gebeurtenis in de ver schillende sectoren van Gondar. Britsche vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op Reggio, Calabra en Messina. Geen enkel slachtoffer on der de bevolking. Onze bombardementsvliegtuigen hebben haveninstallaties gebombar deerd van Famagosta op Cyprus en olieinstallaties in Haifa: branden en groote explosies werden waargeno men. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN NEDERLANDSCH-INDIE. Batavia, 10 Sept. (A.N.P.) Het verslag over den handel van Neder- landsch-Indië over het eerste half jaar van 1941, uitgebracht door het Centraal kantoor voor de statistiek, is verschenen. Hieruit blijkt, dat de uitvoer over de eerste zes maan den van 1941 4J4 procent minder v/as dan over dezelfde periode van 1940. De uitvoer van thee was ech ter in 1941 hooger. De uitvoer van rubber ever het eerste halfjaar van 1941 is niettegenstaande rubber bij verscheping prioriteitsrecht heeft, evenals tin, 16 procent beneden het toegestane quotum voor dit half jaar gebleven. SCHEURT CRASLAND. VIR80UWT KÖOtf&AD v. c-c- (Polygoon-v. Bilsen) Spanning aan de Turksche grens. Istanboel, 10 Sept. (D.N.B.) Tij dens de gisteren gehoüden bijeen komst van. het Iraansche parlement, waarin werd medegedeeld, dat de regeering alle eischen heeft -aan vaard, werden onder meer de vol gende punten van de Engelsche en Sovjet-vredesvoorwaarden behan deld: De Britsche petroleumconces- sies blijven gehandhaafd. De Sov jets verkrijgen petrole-umconcessies m het gebied van Koran en vissche- rij concessies in de Kaspische zee. De Iraansche regeering zal in de toekomst noch den Britschen noch den Sovjet-belangen hindernissen in den weg leggen. De opmarsch er Engelsche en Sovjettroepen wordt gestaakt. De centrale deelen van Iran zullen volgens United Press niet bezet worden. De Iraan sche regeering zal haar eigen poli tie- en gendarmerietroepen onder houden. De Britsche en Sovjetre- geering zullen Iraansche uitvoer- goederen aankoopen en voor het transport zorg dragen. De Britsche troepen zullen het zuidelijke deel van het land tot aan Hamadan bezetten en de olievelden zullen onder hun controle vallen. De Koerdenkwestie. Het Bulgaarsche blad Sora meldt volgens het D.N.B. uit Ankara, dat in den Kaukasus en ten Z. daarvan ruim 300.000 man Sovjettroepen zijn geconcentreerd. De Sovjetambassa deur in Ankara zou verklaard heb ben, dat zij daar zijn ter beveiliging van de oliegebieden. Deze verkla ring wordt echter in Ankara met reserve beoordeeld. De Turksch- Iraansche grenzen worden steeds strenger door de Sovjettroepen be waakt en gesloten. Het Bulgaarsche blad Oetro meldt in dit verband, dat de Sovjets onder de Koerden in Iran een agitatie ingezet en haar een autonoom Koerdistan binnen het bestek van de Sovjet-Unie hebben beloofd. In Turkije acht men het niet uitgesloten, dat de Sovjets het voornemen zouden hebben ook invloed uit te oefenen op de Koer den in- de Turksche grensgebieden, teneinde onrust te. doen ontstaan en onder dit voorwendsel een inter ventie te rechtvaardigen. Turkije is echter vastbesloten op te treden tegen een dergelijke mogelijkheid. Onderzoek naar dreigende sta king. (D.N.B.) - Volgens Ass. Press heeft Roosevelt een onderzoek be volen naar een dreigende staking bij de Atmerikaansche spoorwegen. Een commissie van vijf leden is met dit onderzoek belast. De vakvereeni- gingen van spoorwegarbeiders had den tegen 11 Sept. een loonstaking aangekondigd, waarbij 1.250.000 ar beiders betrokken zouden zijn. Door den maatregel van Roosevelt is de staking automatisch zestig dagen uitgesteld. CIJFERS OVER ENGELSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT. Berlijn, 10 Sept. (D. N. B.) Naar thans bekend gemaakt wordt, heeft de aanval op de Duitsche hoofdstad den Engelschen in totaal 21 bommen werpers gekost, waaronder tal van viermotorige. De Britsche luchtmacht heeft van 22 Juni tot 9 September meer dan 1200 vliegtuigen verloren. De Engelschen zelf, aldus verneemt het D. N. B. van militaire zijde, be schouwen hun non-stop-offensief als mislukt, want sedert een aantal dagen hebben zij hun aanvallen op de Kanaalkust en het bezette gebied gestaakt. Zij vallen des nachts weer de Duitsche burgerbevolking aan. Maar ook bij deze nachtelijke aan vallen worden zij door den Duit- schen afweer zwaar getroffen. De Duitsche luchtmacht daaren tegen zet haar succesvolle aanvals- tactiek overdag en des nachts steeds voort. Staking postverkeer. (D.N.B.) Het ministerie van posterijen der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat de verzending van brief- en pakket- post naar bezet Frankrijk gestaakt is, met uitzondering van de post voor geïnterneerde burgers. Eenorjne brand in Chicago. (D. N.B.) - In een uit vier verdiepingen bestaand pakhuis, te Chicago (V.S.) is een geweldige brand uitgebroken, waartegen alle brandweerploegen van de stad moesten optreden. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door talrijke ontploffingen, die af komstig waren van munitie en olie. De in gevaar zijde opgeslagen voor raden hebben een waarde van vele millioenen dollars. Taylor bij den paus. (D.N.B.) - De paus heeft gisteravond den per soonlijken vertegenwoordiger van Roosevelt bij den Heiligen Stoel, ambassadeur Taylor, gedurende een half uur in particuliere audiëntie ontvangen. Generaal Dentz te Marseille. (D.N.B.) - Onder groote geestdrift der bevolking is de voormalige Fransche hooge commissaris in Sy rië en opperbevelhebber van de strijdkrachten in den Levant, gene raal Dentz, gistermiddag te Mar seille aangekomen en met groote militaire eer ontvangen. Luchtactie in N.-Afrika. (D.N. B.) - De aanvallen van de Duitsche luchtmacht in Noord-Afrika waren, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ook in den nacht van 9 op 10 September ge richt op het vliegveld Isimaila. Voorts werden o.a. een koopvaarder in de Golf van Suez en olieopslag plaatsen te Tobroek getroffen. Roosevelt in Washington. (D. N.B.) - President Roosevelt is per specialen trein uit Hydepark in Washington aangekomen. Hij begaf zich terstond naar het Witte Huis, waar hij met staatssecretaris Huil en de ministers Knox eji Stimson besprekingen voerde over de rede voering, die hij vandaag zal uit spreken. 's-Gravenhage, 10 September. Op het oogenblik wordt voor het Duitsche Obergericht te 's-Graven hage een proces gevoerd tegen 22 leidende functionarissen van de illegale C.P.N. (communistische partij Nederland). Allen zijn aan geklaagd wegens hoogverraad, zij hebben o.a. in Februari en Maart van dit jaar aangespoord tot een algemeene staking. Aangezien alle strafbare hande lingen zijn gepleegd voor 22 Juni 1941, dus voor het tijdstip, waarop het Duitsche Rijk in oorlog is met de Sovjet-Unie, worden zij niet beschouwd als begunstigers van den vijand en wordt het proces niet gevoerd voor de militaire recht bank. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 11 Sept. Het radio praatje, dat Max Blokzijl heden avond over den zender 2 om 19.45 uur zal houden is getiteld: ,,De arme menschen hebben gelijk". Contrasten. De foto's in de couranten laten u de gebeurtenissen zien aan het Oost front. Zij geven u een inzicht in de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden om den aartsvijand van alle beschaafde volkeren, het bolsjewisme, te vernietigen. Deze foto's toonen u de aanvallen der stootttroepen, acties van de lucht macht en van het pantserwapen. Kortom, izij doen u meeleven met den strijd die in het Oosten door de dappere beschermers van onze be schaving gestreden wordt. De foto's toonen u tevens dat in de zelfde couraten foto's kunnen verschijnen over cultureele gebeurtenissen in Nederland, over opbouwenden ar beid, over wetenschap en techniek. Inderdaad, dit is een fel contrast. Dit is een feit dat wij accepteeren zonder meer, waarbij wij echter vergeten dat wij dit te danken heb ben aan hen, die zich wierpen in den strijd tegen het bolsjewisme en zoo doende het gevaar buiten onze grenzen hielden. Contrasten zijn er altijd en zij zijn er ook in dezen tijd, steeds weer moet de menseh keuze doen, beslis sen aan welken kant hij behoort. Dit is ook nu weer het geval. Duizen den Nederlanders kozen reeds. Zij zullen niet afwachten. Daarom na men zij dienst in ons legioen. En nu wordt aan u gevraagd: wat wilt u, welken kant kiest gij? Bewijst dat u inderdaad Hollandsch bloed in uw aderen hebt, meldt u aan bij: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. SECRETARIS COMMISSIE- POSTHUMA. 's-Gravenhage, 10 Sept. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen de benoeming van ir. W. F. Gerhard l.i. tot secretaris der commissie- Posthuma afgekomen. De heer Gerhard zal de plaats innemen van dr. M. D. Dijt, die is aangesteld als redacteur van financiën en econo mie bij het Algemeen Handelsblad. Ir. Gerhard is van begin af ten nauwste met den Nederlandschen productieslag verbonden geweest, en heeft meer in 'iet bij-zonder in de propaganda een zeer werkzaam aandeel gehad. GENERAAL OSJIMA WEER VERTROKKEN. Den Haag, 10 Sept. De Jap-ansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, heeft gisteren als gast van den rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart het middagmaal gebruikt. In den namiddag heeft generaal Osjima een bezoek gebracht aan de stad Rotterdam, waarbij ook de havenwerken bezichtigd werden, 's Avonds was hij de gast van den bevelhebber der weermacht en heeft hij in den kring van de bevel hebbers der drie deelen der weer macht en hun nauwste medewer kers eenige uren in hartelijke ka meraadschap doorgebracht. Gister ochtend heeft de hooge Japansche gast per vliegtuig Nederland weer verlaten. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 September 13 Sept. Laatste kwartier. HEBT U AL GESTORT? Bijna iederen dag verschijnt in dit blad een belangrijk gironummer. Dat nummer is: 8-7-6-0-0. Kent U het nog? Het is het giro nummer van de Nederlandsche am bulance, welke straks naar het Oostfront zal vertrekken. Duizenden Nederlanders hebben reeds hun bij drage voor de totstandkoming van deze ambulance op dit nummer ge stort. Die van U wordt nog ver wacht. Stort vandaag nog, iets meer dan U missen kunt, op girorekening 8-7 i-Q-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-G ravenhage. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. 's-Gravenhage, 10 Sept. In de, kor te periode van zijn bestaan is reeds gebleken, dat een deel van het Ne derlandsche volk den zin van den Nederlandschen volksdienst heeft begrepen. Eenerzijds toont dit het aantal binnengekomen aangiften voor het lidmaatschap aan, ander zijds illustreeren dat de talrijke aan vragen voor bijstand of hulp. De Volksdienst heeft al verschillende Nederlanders in staat kunnen stel len, hun arbeid, welke door een of andere oorzaak lamgelegd was, voort te zetten. De N. V. D. stelt zich niet voor, om slechts bij inci- denteele gevallen bij te springen, doch via voortdurende zorg de be treffende individuen zoodanig op te voeden, dat zij hun plaats in de maatschappij weer waard zijn. CONTROLE OP GROENTEN- EN FRUITPRIJZEN. 's-Gravenhage, 10 Sept. Sinds eenige weken wordt nu overal in het land de controle op de prijzen van groente en fruit uitgevoerd aan de hand van de prijslijsten, welke door den gemachtigde voor de prij zen zijn vastgesteld. In Rotterdam is reeds tegen een dertigtal grossiers proces-verbaal opgemaakt en in het ressort Amster dam tegen ongeveer 40. Bij de inspectie 's-Gravenhage wachten voorts niet minder dan een 200 zaken tegen detaillisten op be handeling, terwijl Amsterdam reeds meer dan 100 vonnissen heeft gewe zen. Ook de andere inspecties zijn actief. Het resultaat van deze actie is be vredigend. In vele plaatsen zijn ver schillende prijzen scherp gedaald, hetgeen door het publiek zeer ge waardeerd wordt. Dit werkt dan ook in alle opzichten mede bij de nale ving der voorschriften. INVAL IN EEN SPEELHOL. De Haagsche politie was het ter oore gekomen, dat in perceel van Limburg Stirumstraat 26, gelegen heid tot hazardspel werd gegeven. Gistermiddag reden twee politie- apto's naar het bewuste perceeL Toen op het bellen niet direct werd opengedaan, werd de deur met een breekijzer opengebroken. In een voorkamer op de eerste etage werd een gezelschap aangetroffen, be staande uit 16 personen, welke ge zeten waren om een met groen la ken bedekte tafel, waarop zich een aantal fishes bevond. Bij een verder ingesteld onderzoek werden ook in vazen en tusschen stoelzittingen nog meer fishes gevonden, terwijl onder een canape een roulette was verborgen. Deze goederen werden in beslag genomen, terwijl alle per sonen werden gearresteerd. Na aan een verhoor te zijn onderworpen, werd zij weer op vrije voeten ge steld, met uitzondering van drie die als de hoofddaders worden be schouwd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1