STILLE NO. 9 Vet Gorow gaat opeat' HET DRAMA OP KLIEVENDAAL. Klompertje Klomp LESLIE CHARTERIS SPORT Seuiltetm EEN ECHTE HOLLANDSE JONQEN Cl/R}JDf\G 12 SEPTEMBER iq.4-5-2o.oo UVZ NEPERUWPSCtiE OMROEP RADIOPROGRAMMA Interessante grepen uit het programma van den dag. VAN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1941. Pagina 4 BESCHREVEN DOOR Kolven DE WEDSTRIJDEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN KOLFBOND TE KROMMENIE. Maandag werden met groot animo de korps- en persoonlijke wedstrij den voortgezet en Dinsdag, de laat ste dag, was een zeer spannende. Het corps van Op Maat te Zuid- scharwoude heeft zich door een flin ke derde serie van 150 punten (tot. 423 punten) op de eerste plaats ge steld. Vriendenkring van Noord scharwoude sloeg 138 punten in de derde serie en wist met 401 punten beslagEte leggen op den tweeden prijs. Bij de sajetkolvers was S.O.S. van N.Niedorp favoriet. De Zaansche clubs, die anders meestal met de prijzen gaan strijken, moesten nu de overwinning laten aan één van de Noordélijke kolfvxienden. En dat op eigen terrein.... S.O.S. won den len prijs met 339 punten, op den voet gevolgd door Togido van Kromme nie met 330 punteru Bij den persoonlijken wedstrijd was A. Berkhout van Op Maat te Z.- Scharwoude de favoriet. Met 106 pt. stond hij aan den kop na het eindi gen van de tweede serie. Deze voor sprong wist hij te behouden door nog een serie van 52 punten te slaan, waarmee hij ook dit jaar beslag leg de op het kampioenschap en den wisselprijs definitief in zijn bezit kreeg. Zijn prestatie werd hartelijk door de talrijke kolvers toegejuicht. Ook zijn zoon, C. Berkhout, maakte een goede derde serie, n.l. 56 pt. De ernstigste concurrent voor A. Berk hout was wel G. Mettes van Gez. Samenzijn, een serieus kolver, die eindigde met een totaal van 156 pt. en dus twee punten bij den kam pioen ten achter bleef. De prijzen werden na afloop van den-wedstrijd door den heer M. J. Ridder, den bondssecretaris, uitge reikt met een toepasselijk woord, waarbij hij den heer A. Berkhout, den kampioen, die tevens zijn 25- jarig jubileum viert als markeur bij den Ned. Kolfbond, speciaal huldig de voor deze prestatie en hem een geschenk onder couvert overhan- digde. Namens eenige andere yereeni- gingen werden nog cadeaux aan den heer Berkhout overhandigd. Voor „Aris", zooals men hem op de wed strijden steeds noemt, waé het een mooie dag. De uitslagen van den korpswed strijd waren als volgt: Gummi: le pr. plus wisselbeker Op Maat van Zuidscharwoude met. 423 pt. Korpsspelers A. Berkhout, C. 'Berkhout en P. Molenaars; 2e korps- prijs Vriendenkring van Noord- seharwoude met 401 pt. Korpsspe lers G. Deutekom, G. Hop en C. Lan- gedijk. Sajet: le pr. plus wisselbeker S. O. S. van N.Niedorp met 339 pt.; korpsspelers S. G. Wit, J. Keetman en P. Toepoel; 2e korpsprijs Togido van Krommenie met 330 pt.; korps spelers W. Gorter, J. G. van Tonge ren en M. van Zaanen. Persoonlijke wedstrijd; le pr. en kampioen, kunstvoorwerp benevens wisselprijs, bestaande uit groote Zilveren Molen, welke eigendom van den winnaar wordt bij 2 maal achtereen of driemaal in 't* geheel winnen: A. Berkhout van Op Maat te Zuidscharwoude met 158 p. 2e pr. G. Mettes van Gez. Samen zijn te Zuidscharwoude met 156 pt.; 3e pr. G. Deutekom van Vrienden kring te Noordscharwoude met JL44 pt.; 4e pr. C. Berkhout van Op Maat te Zuidscharwoude met 143 pt.; 5e pr. P. Langedijk van Volharding te Oudkarspel met 143 pt.; 6e pr. P. Schaas van Zaanstreek te Koog a.d. Zaan met 142 pt.; 7e pr. Th. Rijper Sr. van Gez. Samenzijn te Zuid scharwoude met 140 pt. De wisselbeker voor den sajetkol- ver, die in dezen wedstrijd het hoogste aantal punten slaat, doch buiten,de personeele prijzen valt, werd gewonnen door S. G. Wit van S.O.S. te N.Niedorp met 146 pt. Juniores-prijs: le pr. gummibal len: R. Blom van Ons Genoegen te Noordscharwoude met 77 pt. le pr. sajetballen: C. Schudde- boom van Mik Wis te Koog aan de Zaan met 59 pt. Serieprijzen: de hoogste le en 2e serie tezamen: Jb. Klooster van On der Ons te Krommenie met 105 pt. voor gummi en J. G. v. Tongeren van Togido te Krommenie met 88 pt. voor sajét. Hoogste serie gummi: M. Schots van Onder Ons te Krommenie met 55 pt. Hoogste 2e serie gummi: P. Kist van Vriendenkring te Noordschar woude met 57 pt. Hoogste le serie sajet: S. G. Wit van S.O.S. te N.Niedorp met 46 pt. Hoogste 2e serie sajet: D. Tie- meijer van Mik Wis te Koog a.d. Zaan met 47 pt. Twaalvenprijs: S. J. Dekker van Ons Genoegen te Wognum met 6 twaalven. Elvenprijs: Jb. Gelder van Over de Helft te N.Niedorp met 4 elven. Tienenprijs: C. Bakker van Sta Vast te Grootebroek met 4 tienen. De hoofdbestuursprijs werd ge wonnen door C. J. v. Kleeff van Sta Vast te Grootebroek met 87 pt. j Maandagmiddag werd de algemee- ne vergadering gehouden onder leiding van den heer J. A. Schenk van Barsingerhorn, wegens afwezig heid van den heer J. A. Schrijnder van Grootebro'ek. Aan 't jaarverslag van den secre taris, den heer M. J. Ridder, ontlee- nen wij dat de Ned. Kolfbond inner lijk heel sterk is. Er zijn 29 kolf- clubs bij den bond aangesloten, wel ke vereenigingen hun best doen het. peil van de kolfsport te verhoogen door het opkweeken" van jonge kol vers, waarvan er reeds verscheidene veel beloven voor de toekomst. Een dergelijk ledental is tot nu toe nog nimmer bereikt. Het. verslag het tiende van den secretaris gaf hierna een over zicht van den uitstekend geslaagden wedstrijd van verleden jaar. Medegedeeld werd, dat voor alle kolfwedstrijden ook die georga niseerd door baanhouders de toe stemming .van den Bond moet wor den gevraagd. De rekening van den penning meester, den heer C. Goet, sloot in ontvangsten op 1010.15, uitgaven 356.43, voordeelig saldo 653.72, waarvan 35.45 van den wisselbe ker. Het saldo van den gewonen dienst 618.27 was 7.26 meer dan verleden jaar. De 'rekening werd aldus goedge keurd en vastgesteld. Medegédeeld werd, dat de Ned. Kolfbond verplicht is geworden, toe te treden tot het Ned. Olympisch Comité. I) HOOFDSTUK I. Een uitnoodiging. f Karei Fortuin, de beroemde de tective, was in den geest bezig met een naspeuring. En als hij in een dergelijken toestand verkeerde, was hij zich van geen tijd of personen bewust. Hij was in zijn tuin. Enkele van de lathyrussen, die hij met zooveel moeite gekweekt had, bloei den op in tinten, die zijn eigen on schuldige, frissche gelaatskleur na bij kwamen. Hij snoof, al genietend van den heerlijken geur; hij snoof dieper. Hij had er naar gestreefd, in zijn kweeksel de bevalligheid van de moderne te verbinden met den rijkeren geur van de oudere soorten. Daar klonk .ineens de stem van een groote persoonlijkheid: de.zwar te Perzische kat Darius verscheen midden op het tuinpad, staarde hem aan met zijn ronde goudgele oogen en ging vervolgens op den rug lig gen, al noodend tot streelen, waar aan dan ook gevolg gegeven werd, waarna Darius een kort liedje spon, zich opwerkte langs de hand, die hem liefkoosde, en toen met den staart in de lucht wegwandelde. Daar kwam mevrouw Fprtuin aangeloopen en Karei keek naar haar vol ontzetting: Zij was gekleed niet om te tuinieren, maar voor een tuinpartij, in iets doorzichtigs van wazig appelgroen met goud, dat al- lerbevalligst haar gestalte deed uit komen. Onwillekeurig sloeg hij eerst een blik op zijn eigen verfom faaid grijs flanellen pak en toen weer op haar. „Waarom ben je nog niet ge kleed?" vroeg zij streng. „Ik bèn gekleed. Voor de wereld Ik wist niet, dat wij naar den hemel gingen!" „Daar ga je ook niet heen; je gaat naar Klievendaal. Zorg nu maar, dat je gauw presenatbel bent!" „Wat versta je daaronder;.zwarte jas?" „Ja. In vol ornaat. Maar vlug wat, want je hebt'maar een half uur om je te kleeden en koffie te drinken". Als het moet, kan hij heel vlug Van de vereeniging Spanbroek was een verzoek ingekomen, de klassen-indeeling .ook bij de wed strijden van den Ned. Kolfbond in te voeren. Een schema werd bijge voegd. Het bestuur was er niet voor, om bij dezen kampioenswedstrijd voor- gift te geven. Dat is bij alle takken van sport ook niet de gewoonte. Bij de andere wedstrijden heeft men toch al het klassenstelsel. De heer Bakker, Berkhout, wees er op, dat de hooge prijzen voor sommige vereenigingen te duur zijn, hetgeen de voorzitter ontken nend beantwoordde. Het voorstel werd niet gesteund, dus afgevoerd. x Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heeren M. J. Ridder en burgemeester Séhrijnder herko zen, als leden van het dag. bestuur. De sociëteit „Ops Genoegen" te Noordscharwoude zal den volgen den wedstrijd organiseeren met „Ge zellig Samenzijn" te Zuidscharwou de als plaatsvervangster. Het dag. bestuur stelde voor, dat de lijnen in alle banen op dezelfde wijze worden getrokken en dat alle palen denzelfden stand moeten heb ben. Het H.B. zal een en ander uitwer ken. Boksen DUITSCHE BOKSWEDSTRIJDEN IN DE HOOFDSTAD. Eder demonstreert, Voor de eerste maal werden in hét Olympisch stadion bokswedstrijden gehouden. Reeds verschillende ma len bestonden plannen, om in de hoofdstad 'n belangrijken wedstrijd te houden, doch nimmer kwam het zoover en ook thans waren het nog geen landgenooten, die elkander de zege betwisten. Op het oogenblik organiseert Das TruppenbetreU beim Reichskommis- sar in ons land een middengewicht- competitie, waaraan een aantal jon ge vooraanstaande Duitsche boksers deelnemen. Verstrooiing der weer macht is in de eerste plaats het doel dezer wedstrijden, doch' daarnaast ziet men hierin een goede gelegen heid, om het Nederlandsche publiek te toonen, dat men ook in de mid- dengewichtklasse bezig is met het kweeken van goede representanten naast Gustaf Eder, die negen maal kampioen van Europa werd in het weltergewicht en zich thans in het middengewicht oefent bij gebrek aan een tegenstander in de eerste klasse. Inderdaad kan eenige voor uitgang geconstateerd worden, doch het zal voor de over het algemeen zwaargebouwde. Duitschers te allen tijde moeilijk blijven, om in het middengewicht vertegenwoordigers 175 En hij moest zijn kostbare tas wel afgeven, die precies op de voeten van den bandiet te recht kwam. Ach, ach, dat was nu toch verschrikke lijk. Klomper tje, een ferme Hollandse jon gen, slacht offer van twee rovers. Wie weet, wat er wel in de tas zat. 176. Daar had de eerste dief Klompertje al te pakken. Och, wat kon hij tegen zo'n sterken kerel beginnen. Niets toch zeker. De vent greep hem stevig vast en voor dat Klompertje eigenlijk goed en wel wist, wat er ge beurde, had de man hem zijn muts over de ogen getrok ken. van internationale klasse in den strijd te brengen. Met uitzondering althans van Eder, die vanmiddag als gast in de vier demonstratieronden toonde, ook in deze klasse verre zijn landgenooten, die hier present wa ren, de baas te zijn, Dit neemt niet weg, dat de 16.000 aanwezigen,^ on der wie de Oberbefehlshaber gene ral der vliegers Christiansen en de Stadtkpmmandant, major Schroder, welke laatste een inleidend woord sprak, toch ten volle hebben geno ten. Zoo niet van technisch volmaak te, dan toch van sensationeele par tijen, waarin de krachten over het algemeen niet ver uiteenliepen. In het gevecht tusschen Josef Hampeis, Weenen, en Willy Seisler, Berlijn, werd Seisler wel eenige ma len in de touwen gedreven, doch door zijn ongewoon felle aanvallen in de laatste vier ronden van drie minuten maakte hij veel goed, waar door de uitspraak der jury: onbe slist, het meest bevredigde. Het lot wees Seisler vervolgens als overwinnaar aan. De meerder heid van Fritz Quoss uit Munster was tegen Georg Sporer, Hamburg, eveneens in een gevecht van vier ronden van drie minuten, groot. Reeds in de derde ronde ging de Hamburger voor acht tellen neer hetgeen zich in de laatste ronde tweemaal herhaalde. Quoss won op punten. De finale tusschen Quoss en Seisler was fel. In de eerste ronde had de laatste reeds alle moeite zich staande te houden en in de vierde ronde ging hij weer voor negen tel len neer. Later herstelde hij zich ëenigermate doch het initiatief bleef steeds bij Quoss, dien de jury ten slotte als winnaar en kampioen uit- M/OI2PT Dl/ÊR. DE/U ZSNQerz HiLvei^um i geöo/v/vEN /VlET-eEW /VIEDtve RUBRIEK P/VEfSfe aPVOEOEHPB (ZEPOIZTAGE^ OVEk FILM THEATER, riep. Quoss zal thans a.s. Zondag ook op het Malieveld in den Haag den tegenstander zijn.van Eder. De verliezers van de reeds gehouden wedstrijden te Vlissingen kwamen voorts tegen elkander uit. Fritz Rep- pel, Berlijn, won op punten van Kurt Stary, Berlijn, terwijl de vlieger Ja- cubovski, de eenige militair in dit gezelschap, Scheder, Weenen, door een k.o. uitschakelde. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6,45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.—; Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en me ditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.1). 8.40 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Otto Hendriks en zijn orkest. (11.2011.40 Declamatie). 12.De Melodisten. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.— Orkest Malando en solist. Als intermezzo: Zang met orgelbegeleiding. 2.Sted. orkest van Maastricht en gr.pl. 4.Korte godsdienstige lezing. 4.20 Gr.pl. 4.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleiding. 6.15 Sportwetens- waardigheden. 6.30 Gr.pl. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl.. 8.Piano- voor.dracht 8.35 Gr.pl. 8.45 Causerie „Wat is Nationaal-Socialisme?" 9.— gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10. 10.15 BNO: Eng. uitz.: „Economie News from Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8 Zie Hilversum I. 8.BNO: Nieuws ber. 8.15 Gr.pl. 11.Voor de kleu ters. 11.20 Zang met pianobegeleiding, en gr.pl. 11.45 Gr.pl. 12.Amabile- sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Gevarieerd middagprogram ma.' 2.45 Gr.pl. 3.Voor de vrouw. 3.45 Orkest Boyd Bachman. 4.30 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 4.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Or gelconcert. 6.Causerie „Een boek over het „boek der verwachting" (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 De Ramblers. 6.45 Gr.pl. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Reportage. 8.Omroeporkest en soliste. 9.„Havens van Europa". 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.Avond wijding. 10.0510.15 Gr.pl. Ernstige muziek. Het Maastrichtsch Symphonieorkest geeft van 14. 16.uur een uitvoering en brengt o.m. werken van Mozart en Johan Sebastiaan Bach. Om 20.uur Hil versum I speelt Cor dei Groot een aantal pianostukken van Brahms. Reportage. In een geheel nieuwe rubriek, welke vanaf heden van 19.4520.uur regelmatig zal worden uitgezonden en welke ge titeld is „Het gordijn gaat open" zullen onder redactie van Karei van i Heusden diverse reportages over Film en Theater gebracht worden, waarbij het de bedoeling is deze reportages als opvoedend te beschouwen. Sport. In de gebruikelijke voorbe schouwing over de komende sport gebeurtenissen van 18.0518.30 uur Hilversum I heeft een vraagge sprek plaats met George Hoogen- kamp naar aanleiding van het op Zondag 14 September a.s. te Val kenburg te houden Cauberg-Crite- rium. De wielren-enthousiasten kunnen hier interessante mede- deelingen hooren over htm favo rieten. Voor de jeugd. Mevr. van Lith, be kend door haar rubriek „Jeugd zorgt voor huisdieren" vertelt ver der uit het boek: „De geschiedenis van Black" van 17.3017.45 uur over Hilversum I. Voor de vrouw. Van 15.15.20 uur Hilversum II vertelt Gesiene Edel- mann over haar bezoek aan de be kende actrice Tilly Lus. HET DUITSCHE RADIOPROGRAMMA. Donderdag 11 September: Van 8.0018.27 „Schöne Heimat Schone Lieder". Van 20.1520.15 brengt het rijksprogramma een ..vroolijk spel" met het orkest van Willy Steiner. Aansluitend tot 21.10 uur frontberichten. Van 21.15— 22 volgt: „Zoo is het bij ons in Wee nen", zang, muziek en spel o.l.v. dr. Lothar; Riedinger. Op Vrijdag 12 September speelt in een kamermuziekprogramma van 11.0011.30 het Prix-kwartet wer ken van Brahms, Beethoven, Schu bert en Mozart. Van 20.1520.50 uur speelt een klein radio-orkest „lieve oude melodieën". Dan tot 21.10 frontberichten. Van 12.1522.00 uur volgt „virtuose muziek". zijn, zoodat hij al gereed en gekleed verscheen, nog eer zij klaar was met haar eerste boterham. Hij was ten slotte al weer klaar met eten, toen mevrouw Fortuin nog met haar dessert, bestaande, uit een heerlijk hapje aardbeien, bezig was. „Waarcun gaan wij eigenlijk naar Klievendaal, Hannie?" vroeg hij. „Maar, lieve kind: naar de Klie- vendaalschool. De meisjesschool. Je weet er alles van". Ja?... Verbeeld je: ik zou alles weten van een meisjeschool! Hoe kwam jij nu zoo'n man te trou wen?". Mevrouw Fortuin stond op en zei: „Als je.nu denkt, dat je geestig bent, dan heb je het mis! Je be hoeft tegenover mij niet zoo on schuldig te doen, kind. En je kunt er toch niet afkomen. Ik heb je al een gehetijd geleden verteld, dat wij r een Grieksch tooneel- spel ginge op Klievendaal". „Dan heb ik misschien .niet goed 'geluisterd", zuchtte hij. „Waarschijnlijk niet: maar 'je hebt het dan toch wel gehoord. Ga nu maar me'e, Karei". En hij ging. Inderdaad wist hij iets van Klie vendaal. Iedereen weet er wat van. Plet is een van die mooie scholen, die' in de vorige eeuw gesticht wer den, toen de emancipatie van de vrouw eerst begon door te 'dringen. Van een avontuurlijk probeersel van een doorzettende vrouw werd ze tot een blijvende inrichting met een raad van toezioht en schenkingen, en ze werd bezocht door meisjes van zeer goeden huize. Hij wist ook, dat zijn vrouw een kennisje had onder die hoogst-begunstigde- leerlingen en herinnerde zich met pijnlijke dui delijkheid, dat zij had gesproken van de een of andere uitvoering, die daar zou plaats hebben. Haar ver langen om hem met te nemen naar dergelijke druk-bezochte gelegenhe den was het eenige tragische ele ment in hun huwelijksleven. Hij lag achterover geleund in de auto haar gade te slaan, iets wat al tijd een prettige bezigheid is. „Welk tooneelstuk zullen v te zien krijgen, Hannie?" Antigone". „Zoo, zoo! Toen ik student was, zei een oudere studiegenoot tegen mij, dat je opvoeding niet voltooid was, als je Antigone niet gelezen had. Dus deed ik het. Vertaald, dan wel te verstaan. En deze jongedames voeren het op in het Grieksch! Of de vrouwen ook geavanceerd zijn!" „Ze hebben het nooit te voren ge daan, maar dat is het werk van een nieuwe leerraes in de klassieke talen. Nan zegt, dat zij een „tijger" „Nan? Wie is Nan?" „Dat weet je toch wel! Mijn pete kind. Nan Blamans. Die is daar op school en haar gaan wij opzoeken". ,,En een aardig meisje ook. Is zij soms Antigone?" Mevrouw Fortuin lachte: „Goeie hemel, nee! Hoe kan dat nu?" „Nu, nu, stil maar. In^eder geval zien we Antigone toch door een schoolmeisje spelen". ,,Ja, maar Nan zegt, dat^ zij uit stekend is. Ze heet Nora Bruiser. Natuurlijk zal ze er nog niet rijp voor zijn. Maar Antigone moet toch een meisje wezen, even goed als Julia van Romeno; die beide rollen vareischen een jong meisje en een groot actrice en niemand is geen van beiden tegelijk. Maar soms is een jong meisje toch wonderlijk"goed!" Toen begon zij te spreken over acteeren. Dit was iets heel onge woons. Karei keek niet langer naar haar. T5r rees bij hem eenige twijfel op, of het wel een Grieksch tooneel- spel was, dat Jiij te zien zou krij gen. Maar hij zei niets: hij was im mers al eenigen tijd getrouwd. De Klievendaal-school is -geves tigd in een groot huis in een park. Béide waren waarschijnlijk gesticht door een achttiende-eeuwschén Oweeër. Het park heeft onbedorven z'n kunstmatig aangelegden vijver, z'n bedrieglijke vergezichten,, z'n schijn-ruïne en z'n nagebootste standbeelden en tempels. Het huis heeft een groote zuilen gang, om het anders te zeer in het oogloopende feit te verbergen, dat z'n voordeur aan den achterkant is. Ze kwamen in, wat een ruime hal had mogen heeten, als de verhou dingen niet bedorven waren. Er heerschte een strenge tucht op Klievendaal. De gasten, die er bin nen komen, geven hun vrijheid op en volgen een rechten, smallen weg onder voortdurende orders van den staf. „O hemeltje!" mompelde Karei. „Ik zou liever naar huis gaan, Han nie". Maar ze werden nu naar de direc trice van de school geleid en voor gesteld als meneer en mevrouw For tuin. Hij keek met verschrikten blik en zag een kleine, maar krachtige vrouw. Haar aangenomen welkomst- glimlach werd wat beweeglijker. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6