DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ?peri uit het i den dag. i' Succesvolle aanvallen in het Oosten. DE RADIOREDE VAN ROOSEVELT. Succesvolle actie in Oost-Afrika. De strijd in het Oosten. Bonaanwijzirigen. Zelfstandigheid van de kath. diocesane bonden opgeheven. Pagina 4 176. Daar had de eerste dief Xlompertje al te pakken. Och, wat kon hij tegen zo'n sterken kerel beginnen. Niets toch zeker. De vent greep hem stevig vast en voor dat Klompertje eigenlijk goed en wel wist, wat er ge beurde, had de man hem zijn muts over de ogen getrok ken. et Maastriehtsch ;eeft van 14. eering en brengt lozart en Johan m 20.uur Hil- Dr de' Groot een n van Brahms, geheel nieuwe laf heden van regelmatig zal m en welke ge- ij n gaat open" ictie van Karei 'erse reportages heater gebracht st de bedoeling als opvoedend te kelijke voorbe- komende sport- i 18.0518,30 uur een vraagge- 3eorge Hoogen- iing van het op ber a.s. te Val- i Cauberg-Crite- en-enthousiasten sressante mede- iver him favo ur. van Lith, be- rubriek „Jeugd ren" vertelt ver- „De geschiedenis 17.30—17.45 _uur tn 15.15.20 uur :lt Gesiene Edel- szoek aan de be- Lus. CSCHE JRAMMA. ptemiber: „Schone Heimat Van 20.15—20.15 rogramma een het orkest van Aansluitend tot iten. Van 21.15 t bij ons in Wee- en spel O.I.V. dr. eptember speelt ^programma van rix-kwartet wer- eethoven, Schu- 20.1520.50 uur dio-orkest „lieve Dan tot 21.10 12.15—22.00 uur iek". :hool is -geves lis in een park. chijnlijk gestfcht ;iende-eeuwschdn leeft onbedorven *elegden vijver, ergezichten,z'n ;'n nagebootste npels. :n groote zuilen- s te zeer in het verbergen, dat m achterkant is. een ruime hal als de verhou- in waren, strenge tucht op sten, die er bin- hun vrijheid op en, smallen weg orders van den lOmpelde Karei, huis gaan, Han- iu naar de direc- geleid en voor in mevrouw For- ichrikten blik en naar krachtige lomen welkomst- beweeglijker, ardt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 215. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Vier pagina's. Vrijdag 12 September 1941 Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het O. blijven de aanvals- operaties met succes verloopen. In N.-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren bom men laten vallen op opslagplaat sen van vijandelijke voorraden bij Tobroek en Mersa Matroe, auto colonnes uiteengejaagd en spoor wegemplacementen uit N.-Egypte vernield. In de Golf van Suez ver nietigde het luchtwapen in den nacht van 9 op 10 dezer een koop vaarder van 6000 ton. Bij lucht gevechten aan de kust van Noord- Afrika verloor de yijand Dinsdag vijf jagers. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. Duitsche en Italiaansche oorlogsschepen mogen de Amerikaansche .verdedigingswateren" slechts op eigen risico bevaren. Britsche vliegtuigen boven Genua en Turijn. Italiaansch legerbericht. Rome, 11 Sept. (Stefani). Het 464e Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den afgeloopen nacht zijn Brit sche vliegtuigen over de steden Ge nua en Turijn gevlogen en hebben in de omgeving enkele bommen la ten vallen. Twee dooden onder de burgerbevolking en enkele gewon den. Messina heeft een nieuwen lucht aanval beleefd. Enkele particuliere gebouwen werden beschadigd. Vier gewonden onder de bevolking. Een vijandelijk vliegtuig werd door den luchtafweer neergeschoten. Het luchtwapen van de as heeft met succes zijn aanvallen voortge zet op verdedigings-, haven- en ra- vitailleeringsinstallaties van To- fcroek. Bovendien werden militaire kampen van Mersa Matroe en auto colonnes in de omgeving van de oase van Siwa doeltreffend aange vallen. Italiaansche bommenwerpers plaatsten een voltreffer op een Brit sehen koopvaarder in de nabijheid van Tobroek. Duitsche vliegtuigen troffen een vijandelijken torpedoja ger, die ten O. van Solloem voer. In een luchtgevecht hebben Duitsche jagers vijf Hurricanes omlaag ge schoten. In Oost-Afrika hebben onze troe pen in tal van gevechten in de sec toren van Woltsjefit en Koelkwabert den tegenstander met verliezen af geslagen. HORTHY IN HET HOOFD KWARTIER VAN DEN FÜHRER. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 11 Sept. (D. N. B.) Op uitnoodiging van den Führer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder, Horthy, van 8 tot 10 September een bezoek aan den Führer gebracht in diens hoofdkwar tier aan het oostelijk front. De Führer en de rijksbestuurder hebben besprekingen gevoerd over den politieken en den militairen toe stand. Deze besprekingen waren ge kenmerkt goor den geest van de tra- ditioneele wapenbroederschap der beide volken, die thans in den ge- meenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme bekrachtigd wordt. Aan deze politieke en militaire be sprekingen werd van Duitsche zijde deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, en den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal veld maarschalk Keitel, van Hongaarsche zijde door Bardossy en Szombathely. Gedurende zijn verblijf in het hoofdkwartier van den Führer heeft Horthy een bezoek gebracht aan den opperbevelhebber van het leger, gene- raal-veldmaarschalk von Brauchitsch. Voorts bracht hij een bezoek aan rijksmaarschalk Göring in diens hoofdkwartier. De Führer verleende den rijks bestuurder in diens hoedanigheid van oppersten bevelhebber der Hongaar sche weermacht het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. Washington, 12 Sept. (D.N.B.) In zijn aangekondigde radiorede heeft president Roosevelt o.m. verklaard, dat oorlogsschepen van Duitschland en Italië van nu af aan Amerikaan sche „verdedigingswateren" slechts op eigen risico mogen bevaren. Hij, Roosevelt heeft als opperbevelhebber van leger en vloot het bevel gegeven deze politiek terstond in de practijk te brengen. De uitsluitende verant woordelijkheid, zoo beweerde Roo sevelt, ligt bij Duitschland. Het zal niet tot schieten komen, tenzij, zoo als Roosevelt zeide, „Duitschland een crisis zoekt". Roosevelt zette uiteen, dat het tot de historische politiek van de Ver. Staten behoorde om de „vrijheid dei- zeeën" in stand te houden. De presi dent geloofde de Duitsche duikboo- ten en handelsraiders te kunnen aanduiden als „ratelslangen van den Atlantischen oceaan" en als „een bedreiging van den vrijen weg op volle zee". Wij hebben geen schie tenden oorlog met Hitier gezocht", zoo beweerde Roosevelt, om voort te gaan: „Wij doen dat ook thans niet', maar evenmin wenschen wij een vrede, waarvoor wij zouden moeten betalen door Hitier te veroorloven onze, vloot en koopvaarders aan te vallen, zoolang deze op rechtmatige wijze optreden". Roosevelt beweerde verder, dat aanvallen op Amerikaan sche schepen geen op zich zelf staan de gevallen zijn gebleven en dat deze daden van „internationale rech teloosheid" de manifestatie vormen van een bedoeling, die het Ameri kaansche volk reeds langen tijd dui delijk gemaakt is. Het is <ïe bedoe ling der nazi's, zoo zeide Roosevelt, om de vrijheid der zeeën te vernieti gen en een absolute controle en be- heersching' der zeeën voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de controle der zeeën in eigen handen zouden hebben, zou de weg vrij kunnen worden voor hun volgenden stap, n.l. voor de béheersehing der Ver. Staten en van het W. halfrond en wel een „beheersehing met geweld". Roosevelt, herhaalde vervolgens de bewering, dat de Ver. Staten een zuiver defensieve politiek" voe ren. „De tijd voor ons om ons te ver dedigen is thans gekomen", zoo be sloot Roosevelt zijn rede. Nader wordt gemeld: President Roosevelt begon zijn radiorede met een herhaling van de N.-Amerikaan sche lezing van het incident met de Greer en verklaarde, dat de Duit sche duikboot het eerst, zonder waarschuwing, op den torpedoboot- jager had gevuurd. De Amerikaan sche torpedobootjager bevond zich in wateren, die de Amerikaansche regeering had uitgeroepen tot wate ren der eigen defensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roosevelt, spreekt een politiek van ongebreideld geweld tegen ieder schip, dat de zeeën bevaart, onver schillig of het oorlogvoerend of niet- oorlogvoerend is. Het betrof een daad van „zeeschuimerij" e-n dit was niet de eerste in dezen oorlog tegen de Amerikaansche vlag. Hij beweer de o.a., dat in Juli j.l. een Ameri- kaansch oorlogsschip in Noord-Ame- rikaansche wateren geruimen tijd door een duikboot was achtervolgd. Vier van de schepen, die tot zinken gebracht of aangevallen zijn, voeren onder de Amerikaansche vlag. Roosevelt zeide verder, dat de Ver. Staten desondanks hun zenu wen meester bleven. Het zou een niet te verontschuldigen dwaasheid zijn, wanneer men dergelijke inci denten wilde bagatelliseeren, gezien het bewijsmateriaal, dat er duidelijk voor spreekt, dat dit incident niet op zichzelf staat, maar veeleer een „deel vormt van een algemeen plan". In het verdere verloop van zijn rede sprak Roosevelt over „nazicom plotten" op het geheele westelijke halfrond en verklaarde, dat, zoodra de wereld buiten het Amerikaan sche continent onder de heerschappij der spil zou staan, de spilmogendhe- den aan scheepsbouwmogelijkheden de Ver. Staten verre zouden over treffen. De Ver. Staten, zoo zeide Roose velt, hebben de politiek, dat geen enkele natie het recht heeft de ocea nen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogstooneel voor den handel van andere landen onveilig te maken. De tijd is geko men, dat het Amerikaansche volk moet inzien, dat „de veiligheid der Ver. Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De „twee bolwerken der defen sie" zullen in stand gehouden wor den, en wel ten eerste de leverantie- lijn voor materiaal aan de vijanden van Hitler en ten tweede de vrijheid der zeeën. Ook de patrouille ter zee en in de lucht van de Ver. Staten heeft den plicht de Amerikaansche politiek van vrijheid der zeeën ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat be- teekent zeer eenvoudig en duidelijk, dat de patrouilleschepen en vlieg tuigen alle koopvaarders zullen be schermen en wel niet alleen Ame rikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die handel drij ven in Amerikaansche „verdedi- gingswateren". Roosevelt legde daarna de verkla ring af over 't eigen risico der spil- oorlogsschepen in Amerikaansche wateren en beweerde tenslotte, dat dit de eenige mogelijkheid is om den defensiemuur in stand te hou den, dien de Ver. Staten verpliclv zijn rondom het W. halfrond in stand te houden. Hij maakt zich geen illu sies ten aanzien van den ernst van dezen stap. AANMELDING JOODSCH GRONDBEZIT. 's-Gravenhage, 11 September, Het rijkscommissariaat maakt be kend: Volgens paragraaf 3, alinea 3 van de verordening van den rijkscom missaris voor de bezette Nederland- sche gebieden nr. 154/41 betreffen de het Joodsche grondbezit moet dit grondbezit vóór 15 September 1941 met gebruikmaking van de bij de Kamers van Koophandel en In dustrie te verkrijgen formulieren bij de Nederlandsche administratie van onroerende goederen Den Haag, Ju liana van Stolberglaan 45, aangege ven worden. Aangezien het bijeenbrengen van de voor de aanmelding noodige gegevens voor een deel niet binnen dezen termijn vol tooid kon worden, kan de aan melding voor zoover dit het ge val is, nog geschieden tot 30 September 1941. In geval de aanmelding van Joodsch grondbezit en van de onder de bepalingen vallende rechten niet vóór dien datum geschiedt, moet verwacht worden, dat de in hoofd stuk 6 van de verordening beschre ven straffen en andere maatregelen worden toegepast. De Duitsche troepen winnen dagelijks terrein. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) In aan vulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: Het Duitsche legerbericht is in de afgeloopen dagen weer zeer terug houdend geweest met betrekking tot opgaven over de operaties in het Oosten. De reden hiervan is weer, dat men den Sovjets geen aanknoo- pingspunten wil geven over de in feite reeds bereikte doelen. Volgens Britsche berichten zou er een z.g. groot ontlastingsoffensief der Sovjets van Smolensk tot Gomel aan den gang zijn om de Duitsche bedreiging van Moskou op te heffen. Naar aan leiding hiervan kan worden opge merkt, dat Smolensk evenals voor heen in Duitsche handen is en onge veer 70 K.M. achter het Duitsche front ligt. Hetzelfde geldt voor Gomel, dat nog verder achter het Duitsche front ligt. In de sectoren van het front ten O. van Smolensk en ten O. van Gomel hebben de Sovjets meermalen aan vallen met formaties van verschil lende sterkte ondernomen, welke echter zijn gestaakt. Deze aanvallen hebben op geen enkele wijze de groote Duitsche operaties gestoord, die dagelijks terrein winnen en lei den tot de vernietiging van vrij groote onderdeelen der Sovjets. Het beste bewijs hiervoor is de omsinge ling van St. Petersburg. Overeen komstige bewijzen kunnen binnen kort ook uit de andere deelen van het front verwacht worden. De Sov jets weten nauwkeurig, dat zij voor het aanbreken van den winter zware Duitsche slagen kunnen verwachten, waaraan zij in hun tegenwoordigen toestand het hoofd niet meer zullen kunnen bieden. - De strijd aan het Karelische front. Berlijn, 11 Sept. (D.N.B.) Bij de gevechten aan het Karelische front werd op 8 Sept., naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, een groote Sovjetformatie omsingeld. De Sovjets trachtten in hevige tegen aanvallen de Duitsche linies te door breken om zoodoende te kunnen terugtrekken. Onder zware verliezen voor de Sovjets werden deze door braakpogingen afgeslagen. De Sov jets lieten meer dan 900 dooden op het slagveld achter. Bij andere ge vechten verloren de Sovjets 300 doo den en een groote hoeveelheid oor logsmateriaal. Nieuwe luchtaanvallen op Leningrad. Berlijn, «1 Sept. (D.N.B.) Gisteren en in den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op nieuw aanvallen gedaan op het aan alle zijden ingesloten Leningrad. In alle wijken braken groote en vele kleine branden uit, die de Duitsche troepen voor de stad nog lang kon den zien woeden. FINLAND STRIJDT TOT HET EINDE. Helsinki, 11 Sept. (D.N.B.) Op een conferentie van vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties, waar mi nister Tanner een overzicht gaf van de binnen- en buitenlandsche situa tie, heeft gisteren verklaard, dat de vertegenwoordigers der arbeiders er onwrikbaar op blijven staan, dat Fin- lands strijd voor de vrijheid tot het einde wordt gevoerd en dat zoowel aan Rijksdag als aan regeerings- en oorlogsleiding allen steun moet wor den verleend. Myron Tayor opneuw ten Vati- cane. (D.N.B.) - De vertegenwoor diger van Roosevelt bij het Vati caan, Myron Taylor, heeft zich gister opnieuw naar het Vaticaan begeven, waar hij den kardinaal staatssecretaris, Maglione, een be zoek van omstreeks een uur bracht, Laval verlaat het ziekenhuis, D.N.B.) - Pierre Laval is gister ver trokken uit het ziekenhuis, waarin hij ongeveer twee weken heeft door gebracht. Generaal Dentz. (D.N.B.) - De zoojuist uit Syrië teruggekeerde generaal Dentz zal, naar van welin gelichte zijde verluidt, een belang rijke functie krijgen, welke in nauw verband zou staan met zijn ervarin gen, die hij in het Nabije Oosten heeft opgedaan. Mobilisatie van de geheele be volking in St. Petersburg en Odessa. (D.N.B.) - Naar de Engelsche be richtendienst uit Moskou meld wordt in Petersburg en Odessa de mobilisatie van de geheele bevol king in het belang der verdediging voortgezet. De Britsche luchtaanval op Palermo en Turijn. (D.N.B.) - Vol gens een officieele opgave zijn ten gevolge van den luchtaanval op Palermo in den nacht van 7 op 8 September 41 personen om het leven gekomen en 56 gewond. Naar Reu ter meidt, zijn van den aanval op Turijn vier Britsche vliegtuigen niet teruggekeerd. Chineesche ambassadeur te Berlijn benoemd. (Domei.) - De regeering heeft bekend gemaakt, deft Li Sjeng Woe benoemd is tot am bassadeur te Berlijn. Li, die thans minister van onderwijs is, zal izijn functie blijven waarnemen, tot er reisgelegenheid beschikbaar is. Aardbeving in Turkije. (D.N. B.) Een dertig seconden durende aardbeving heeft zich Donderdag ochtend voorgedaan in Erzingan, Bitlis en Van. In eenige dorpen wer den bewoners gedood onder de pui- nen van instortende huizen. Er is terstond hulp gezonden. Eskader Mölders schiet 2.000ste toestel neer. (D.N.B.) - Het jacht- eskader Mölders heeft den 8sten September, naar van (militaire zijde wordt medegedeeld, het 2.000e toe stel neergeschoten. Noodlottig ongeval. - Woens dagavond is de 55-jarige J. S., uit voerder van de rioleeringswerken te Zaltbommel, door een 14-jarigen fiet- er aangereden en ernstig gewond. Hij is enkele uren later overleden. WIJZIGING WINKELSLUI TING BEGINT 15 SEPT. 's-Gravenhage, 11 Sept. Onder verwijzing naar het reeds eerder gepubliceerde bericht betreffende de dezer dagen afgekondigde wijziging van de winkelsluitingswet verzoekt men ons, ter voorkoming van mis verstand, nadrukkelijk onder de aandacht te brengen, dat de wijzi ging per 15 September a.s. in werking treedt. Dit houdt dus in dat met ingang van 15 Sept. a.s. het sluitingstijdstip gedurende de eerste vijf werkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag te 20 uur zal zijn, terwijl op dien da tum tevens de verplichte openstel ling van 10-18 uur wordt ingevoerd voor bakkers-, kruideniers-, melk en zuivelwinkels, voor groente-, aardappelen- en fruitwinkels, voor slagerswinkels en voorts voor de kleeding en de rijwielzaken. Met ingang van 1 Oct. a.s., vanaf welken datum de regeling voor het winterhalfjaar geldt, valt dan het sluitingstijdstip voor de eerste vijf werkdagen van de week op 18 uur en voor den Zaterdag op 19 uur. 's-Gravenhage, 12 Sept. Voor de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 Sept. zijn als nieuwe bonnen aangewezen: 35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 kg aardappe len. Bon 33 voor eieren blijft gel dig tot en met 20 September. Na 20 Sept. wordt voorloopïg geen nieuwe bon aangewezen; de nog aanwezige voorraad blijft beschikbaar voor zie ken e.d. Voor kaas worden voortaan voor een periode van 4 weken bonnen geldig verklaard. Dit zijn voor de periode van 1 Sept. tot en met 4 October de bonnen 34, 35, 36 en 37 kaas. Eén beroepsorganisatie met het leidersprincipe 's-Gravenhage, 12 September. De secretaris van den K.N.B.T.B. c.a, deelt o.m. het volgende mede: Met ingang van 11 September heeft de commissaris van den katholieken Ned. boeren- en tuindersbond c.a. de zelfstan digheid van alle diocesane boerenorganisaties opgeheven, met gelijktijdige omvorming van den K.N.B.T.B., welke was de federatie van de zelfstan dige diocesane honden, tot een landelijken bond van hoeren en tuinders, genaamd „Nederland sche boeren en tuindersorganisa tie", kortweg N.B.T.B. De voor malige diocesane bonden maken van dezen N.B.T.B. de geweste lijke afdeelingen uit. Bovenstaand belangrijk besluit zal in de kringen der katholieke boeren en tuinders ongetwijfeld een einde maken aan de spanning, welke sinds de benoeming van den commissaris van den K.N.B.T.B. c.a. heeft be itaan, terwijl het tevens ongetwij feld in breede kringen der belang stellenden met instemming zal wor den ontvangen. In de afgeloopen zes weken heeft de commissaris, de heer O. F. J. Damave, voortdurend besprekingen gevoerd met leidende functionnarissen uit de katholieke boerenwereld. Thans heeft hij deze oplossing gevonden. Feitelijke toestand thans erkend. Hiermede is officieel bevestigd, wat in feite reeds jaren bestond: de doelstelling der katholieke organi saties was standorganisatie te zijn. doch in feite waren zij beroepsorga nisaties. De opheffing der diocesane bon den dient men zoo te verstaan, dat bestuur en statuten zijn verdwenen maar dat de organismen izijn blijven bestaan, die als gewestelijke afdee lingen in den N.B.T.B. zijn samen gevoegd. In afwachting van de aanwijzing van het toekomstige bestuurskader van deze gewestelijke afdeelingen is één lid van elk opgeheven dio cesaan bestuur aangewezen als tij delijk verantwoordelijk beheerder van de gewestelijke afdeelingen. Afdeelingen en kringen, Alle voorzitters en - secretarissen van de kringen en plaatselijke af deelingen der bonden hebben van de hierboven gemelde besluiten mededeeling gekregen. De voorzit ters zijn verantwoordelijk gesteld voor het beleid en de secretaris voor het beheer der kringen en afdee lingen. De overige bestuursleden worden den voorzitters als raads leden terzijde gesteld. Uit deze wijze van inrichting van het bestuur van den N.B.T.B., en zijn gewestelijke afdeelingen ziet men, dat ten deze dezelfde lijn ge volgd wordt als bij het nieuwe be stuur van provincies en gemeenten, fngesteld is het leiderschap en de persoonlijke verantwoordelijkheid, zooals dit door den Referent van den rijkscommissaris, dr) Rafol, is uiteengezet. Bij de coöperaties zijn de thans fungeerende directeuren verant woordelijk gesteld voor het verdere zakelijke beheer. Hetzelfde is ook het geval met instellingen van boekhoudbureaux, proefboerderijen e.d. De Centrale Coöp. Boerenleen bank te Eindhoven met al haar diensten, onder- en neveninstellin gen blijft, op grond van een getrof fen overeenkomst, zelfstandig de zaken voortzetten. Ontslag als lid niet mogelijk. Sinds de benoeming van den com missaris van den K.N.B.T.B. c.a- heeft practisch geen uittreding van leden plaats gevonden. Blijkbaar hebben de leden der bonden vanaf 6 Augustus tot heden geen aanleiding ge vonden cm uit te treden. Wel nu, uittreden uit den NJft.TJB. is verder onmogelijk, aangezien de bepalingen, die de opzegging van het lidmaatschap regelden, vervallen zijn. Tijdens de reorganisatie- en op- bouwwerkzaamheden bestaat dus geen mogelijkheid tot uittreding. Dit geldt eveneens voor het neerleg gen van functies. Wel blijft de mo gelijkheid bestaan tot opheffing van functie, betrekking en/of lidmaat schap op daartoe gedaan schriftelijk verzoek aan den commissaris. Hij, die ontheven wordt van het lid maatschap, verliest alle rechten en verworven aanspraken van econo- mischen, socialen of finanqieélen aard. Daar tot nog toe geen uittre ding plaats vond, omdat men daartoe blijkbaar geen reden aanwezig achtte, kan, nu er aangepakt moet worden ojn den N.B.T.B. flink en sterk te maken, uittreding verder niet toelaatbaar worden geacht, vooral waar dit nu om onzui vere motieven zou kunnen ge schieden. De gelden der bonden. Door de besturen van de dioce sane bonden is op verzoek van den commisasris een likwidatierapport voor deze bonden opgesteld. Het ge vonden saldo zal worden aangewend overeenkomstig de doelstelling van de bonden. Met deze oplossing van den com missaris is 'n groot deel van den weg naar de toestandkoming van een een heidsorganisatie van all e Neder landsche boeren en tuinders afge legd. Tevens is hierdoor een toestand ingetreden, bedoeld in het mande ment der bisschoppen van Neder land van 26 Febr. 1933, waar dit zegt: „Wanneer er sprake is van Vereenigingen, welke van over heidswege worden ingesteld, dan zal het in een land waar meerdere levensopvattingen en wereldbe schouwingen worden aangetroffen, vanzelfsprekend zijn, dat allerlei levensrichtingen daarin haar afspie geling en vertegenwoordiging zullen vinden".

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1