Zenuwachtig? MwMeton HET DRAMA OP J KLIEVENDAAL. STAD EN OMGEVING AGENDA TWjnfia/idt'J ZanuAVtaJSieiten. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.03 tot 7.10 De nieuwe verbinding Alkmaar-Westfriesland. BURGERLIJKE STAND CLANDESTIENE HANDEL IN SCHOENEN. PUBLICATIES ALKMAARSCHE COÜRANT VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941. -[■ inn i urn—nrrr-"-"— Pagina 2 Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 40000 K.G. tegen 46000 K.G. in de vorige week. 85 van den aanvoer bestond uit 20 plus. De kwaliteit was dermate goed, dat geen afkeuringen, in ver band met de maximumprijzen, plaats hadden. Gezien het gebrek aan krachtvoer, zullen de koeien in het a.s. winter seizoen wel langer droog komen te staan, om te bereiken, dat ze in het voorjaar, na het kalven, nog een behoorlijke melkgift gevtSn. Vermoedelijk krijgen wij, als in den ouden tijd, op de markt weer de stille zes weken. Dat zijn weken, waarin er op de markt geen kaas wordt aangevoerd. Gelukkig is er dezen zomer veel hooi geteeld, doch zonder kracht voer gebruikt een koe viermaal zoo veel hooi als met krachtvoer, zoodat verdere inkrimping van de veestapel noodzakelijk is. FRAUDULEUS SLACHTEN. Wederom is door rechercheurs van den economischen dienst een Alkmaarsche slager, die reeds eer der voor een dergelijk feit was ver oordeeld tot het ondergaan van drie maanden hechtenis, gesnapt wegens het frauduleus slachten van 2 scha pen. Een gedeelte van het vleesch is in beslag genomen, terwijl tegen de diverse koopers proces verbaal is opgemaakt wegens overtreding van de distributiewet en het prijsbeheer- schingsbesluit. Genoemde slager is, na een paar dagen voor onderzoek aan het bureau te hebben vertoefd, overgebracht naar het Huis van Be waring, alhier. COVOTO. Het Comité voor Tooneeluitvoe- ringen stelt zich voor gedurende het a.s. (zevende) speelseizoen, evenals verleden jaar, wederom drie voor stellingen te geven. Waarschijnlijk zullen optreden: Het Masker (Dir. Ko Arnoldi), Het Residentie Tooneel (Dir. D. Verbeek) en „Studio" (Dir. Albert van Dal- sum). Blijkt de belangstelling even groot als in het vorig seizoen, toen het aantal voorstellingen van drie op vijf werd gebracht, dan kan iets dergelijks ook ditmaal geschieden. Bepaalde toezeggingen ten opzichte van stukken-keuze kunnen nog niet worden gedaan; wel is in ernstige overweging een opvoering van Sha kespeare's „De Getemde Feeks", met Van Dalsum en Fientje de la Mar in de hoofdrollen. OPERETTE FLORIMONT. Men heeft ons verzocht mede te deelen, dat de opvoering' van de operette Florimont te Stompetoren a.s. Zondag niet om drie uur, doch om twee uur zal aanvangen. DE MELKVOORZIENING OP SCHOOL. Het Schoolmelkcomité te dezer stede verzoekt ons het volgende te willen opnemen: Aan de ouders en verzorgers^ der leerlingen beneden den leeftijd van 14 jaar der bij de schoolmelkvoor- ziening betrekken scholen is een cir culaire gezonden met verzoek te willen mededeelen, of erop gerekend kan worden, dat melkbonnen zullen worden afgestaan ten behoeve van de sehoolmelkvoorziening. Het comité moest deze vraag stellen, aangezien het moet weten, hoeveel melkbonnen zullen worden ingeleverd, alvorens nader te kun nen onderzoeken, of het mogelijk is de sehoolmelkvoorziening, die in het bijzonder in de huidige omstandig heden van zeer veel belang moet worden geacht, te hervatten. Baar de distributiemaatregelen ten aanzien van melk thans zoo danig zijn, dat slechts kinderen be neden den leeftijd van 14 jaar ge standaardiseerde melk kunnen krij gen, terwijl 't het comité niet aan bevelenswaardig voorkomt taptemelk te verstrekken, moeten de oudere leerlingen van de sehoolmelkvoor ziening uitgeschakeld worden. Omdat gebleken is, dat het drin ken van melk op de kleuterscholen vele bezwaren met zich bracht, zul len de leerlingen der beide deel nemende fröbelscholen hieraan niet meer meedoen. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.); hoofdrollen Hilde Krahl en Attila Hörbiger. Toegang voor alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Strijdende jeugd (Hitier junge Quex (rom.-dram.) hoofdrol len Heinrich George, Hermann Speelmans en Bertha Drews. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Frau im Strom (rom.- dram.); hoofdrollen Hertha Feiler en Attila Hörbiger. Toegang boven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (hum.); hoofdrollen Heinz Rühmann en Leni Marenbach. Toegang boven 14 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. maken en houden U kalm. 8uWi [e75ct AARDAPPELEN GEKOCHT ZONDER BON. Door den economischen dienst van de politie alhier is tegen verschil lende personen proces-verbaal opge maakt wegens het koopen en ver- koopen van consumptie-aardappelen zonder afgifte van de betreffende bonnen en boven de vastgestelde maximum-prijzen. Ruim 1000 kilo gram aardappelen zijn in beslag ge nomen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 12 September; op 23,17 onder 14.00 13 Sept. Laatste kwartier. DE HAM IS WEG. Een wielrijder uit St. Maarten, die onder de gemeente Warmenhui- zen fietste met een pak op zijn ba gagedrager gebonden, wekte om de een of andere reden blijkbaar de argwaan van de politie, tenminste hij werd gesommeerd om af te stap pen, waarna het verzoek volgde om den inhoud van het pak te vertoo- nen. De aangehoudene verklaarde toen, dat hij een stukje vleesch voor eigen gebruik bij zich had. Spoedig kwam een ham van 12 kg te voor schijn, die door de politie in beslag werd genomen, aangezien deze ham zonder afgifte van bonnen bleek te zijn gekocht. VERBODEN OPSLAG VAN AARDAPPELEN. Bij een inwoner te Anna-Pau- lcwna werden in een schuur aange troffen circa 650 kg aardappelen, die aldaar waren opgeslagen in strijd met de bepalingen van de aardappe- lendistributiebeschikking. De aard appelen werden in beslag genomen. Bovendien volgde een proces-ver baal. VARKENSPEST. Onder het vee van den heer S. te Akersloot is varkenspest ge constateerd. Verlegging afscheiding Raaks maats- en Schermerboezem binnenkort een feit. Einde April van dit jaar is door Bosker's aannemersbedrijf te Wie ringen een aanvang gemaakt met het uitvoeren van een drietal ka naalvakken onder de gemeenten Alkmaar, Oudorp, Heerhugowaard en Ursem. Inmiddels zijn er met dit werk goede vorderingen gemaakt. Van de vijf beroemde molens aan de Zes Wielen is de molen, die het dichtst bij de sluis stond, reeds nagenoeg geheel gesloopt. De Hoomsche vaalt van de Halvemaansbrug tot op een honderd meters afstand van de sluis aan de Zeswielen is aanmerkelijk verbreed. Wel liggen op verschillen de plaatsen in de vaart nog groote stapels aarde, doch het weggraven hiervan is de aannemer voornemens als winterwerk te reserveeren. Aan de zijde der molens is het dijkje van een forsche betonnen schoeiing voorzien. Hierbij valt het dadelijk op, dat de molens van elke commu nicatie verbroken zijn met de vaart, waaruit ze zoo lang het water gema len hebben van den boezem, waarop de polderbemalingen hun water loosden. Dit wil zeggen dat de mo lens geheel buiten werking zijn ko men te staan en nog alleen als mo nument gehandhaafd blijven. Het zal allen, wie de prachtige Holland- sche molen na aan het hart ligt, wat weemoedig stemmen deze molens niet meer te kunnen zien malen. Achter het thans opgeheven café van den heer Leering te Oudorp zullen drie van de vier molens ge sloopt worden; er zijn er al twee van onder handen genomen. Het café van den heer Leering dient thans tijdelijk als huisvesting voor de molenaarsgezinnen, wier molen gesloopt is, en die wegens de woningsehaarschte ter plaatse geen andere woongelegenheid konden be machtigen. Bovendien zijn hier ter plaatse reeds het woonhuis en de timmer manswerkplaats van den heer W. Moejes, een boerderij en een woon- en winkelhuis met den grond gelijk gemaakt. Te Rustenburg is de molen zonder wieken nabij café Kok onder sloo- pershanden verdwenen. In den loop dezer week is men o.m. met een grooten baggermolen te Rustenburg begonnen de verbin ding tot stand te brengen tusschen Raaksmaats- en Schermerboezem ter plaatse waar de molen gestaan heeft. Tegelijkertijd wordt de door vaart van de brug bij café Kok te Rustenburg dichtgeworpen. Einde dezer week hoopt men met beide werken gereed te komen. Hirna zal dan binnen enkele da gen dè groote en nieuwe sluis te Noordscharwoude in bedrijf worden gesteld en zal terzelfder tijd de klei nere sluis aan de Zeswielen geen dienst meer behoeven te doen. Is dit geschied, dan zal een ver legging van de afscheiding tus schen Raaksmaats- en Schermaeer- bcezem tot stand zijn gekomen, die o.m. van groot belang voor de scheepvaart zal kunnen zijn. Immers de sluis aan de Zes Wie len, hoewel in den loop der jaren al niet onaanzienlijk vergroot, heeft thans toch nog maar slechts een diepte van 1.60 M., een breedte van 3 M. en een lengte van 25 M. Het nieuwe vaarwater daarentegen zal een diepgang bieden van meer dan drie meter! Volgens deskundigen zal op den duur hiervan onvermijdelijk het ge volg zijn dat de huidige maximum 45-tonners plaats zullen imaken voor schepen met een aanmerkelijk groo- ter tonnage. Nu komt vanaf de nieuwe sluis te Noordscharwoude via de Hoornsche vaart, als zijtak en via een nog te maken doorgang nabij Oudorp naar het kanaal dat naar den Omval leidt, als hoofdtak een rechtstreek- sche verbinding tot stand met het Noordhollandsche Kanaal voor den Langedijk en de richting Rusten burg: 't tijdroovende en hinderlijke schutten is dan dus van de baan. Over ruim een maand zal de nieuwe brug over de ringvaart tus schen Heerhugowaard en Scher- meer, gelegen aan het noordeinde van den polder Heerhugowaard, na- tij den Middenweg, in gebruik geno men kunnen worden. Het verkeer uit Westfriesland naar Alkmaar zal dan niet meer, zooals gedurende eeuwen het geval is geweest, over de Breelaan onder de gemeente Oudorp g aan, maar over deze nieuwe brug worden ge leid, den voltooiden weg aan den voet van den Westdijk van de Scheemeer en den eveneens nieuwen en voltooiden weg door Oudorp die op den Kanaaldijk te Alkmaar uit komt. 't Karakteristieke Hollandsche landschap moet hier op ingrijpende wijze plaats maken voor den geest en de eischen van den modernen tijd. Al gaan hierbij de gewestelijke eigenschappen en kenmerken min of meer verloren, aan de andere zijde moeten wij waardeeren den breeden en forschen opzet, waarmede deze plannen zijn ontworpen en uitge voerd, ter verhooging van de wel vaart van een groot gebied! EEN VRIJWILLIGE BRANDWEER VOOR DE HEELE LANGEDIJK. Ten raadhuize te Noordschar woude is onder leiding van den burgemeester een bijeenkomst ge houden met de brandmeesters der voormalige gemeenten Zuidschar- woude, Noordscharwoude en Oud karspel, teneinde ook in deze dor pen te kqmen tot de oprichting van een vrijwillige brandweer, zooals deze reeds enkele jaren te Broek op Langendijk bestaat. De burgemeester heeft doel en werkwijize van de vrijwillige brand weer uiteengezet, waarna alle aan wezige brandmeesters zich bereid verklaarden, aan de totstandko ming van een afdeeling mede te werken. Elk dorp zal n.l. een afdee ling vormen ter sterkte van onge veer 15 man. Elke afdeeling krijgt haar eigen bestuur onder leiding van een afdeelingsccjnmandant met ondercommandanten. De verschil lende afdeelingen zullen elkander zoo noodig onderling hulp verlee- nen. Gezien de groote animo, welke voor dit instituut te Broek op Lan gendijk bestaat, mag worden aan genomen, dat velen zich zullen aanmelden. EGMOND AAN ZEE, Bedankt. - Wegens zijn benoe ming tot burgemeester van Heiloo heeft de heer G. C. Bos bedankt als voorzitter van de afdeeling Egmond van Het Nederlandsehe Roode Kruis. Woningbouw. - Op het terrein naast de openbare lagere school zul len door de gemeente 15 woningen gebouwd worden ter vervanging van krotten. De plannen voor deze woningen zijn ontworpen door den heer D. Saai, architect te Alkmaar, en zijn door de inspectie voor de volksgezondheid goedgekeurd. HEERHUGOWAARD. Vier fietsen gestolen. - Een viertal fietsen, die bij het station te Heer hugowaard onbeheerd stonden, wa ren einde vorige week toen de res pectievelijke eigenaars naar hun karretje kwamen omzien, met „on bekende bestemming" vertrokken. Het verdient zeker aanbeveling in dezen tijd, waarin bovenal de ban den een zeer gewild artikel voor de zwijntjesjagers zijn, de fiets met een slot te verzekeren. HEILOO. Rijwiel gestolen. - Woensdag avond is ten nadeele van den heer F. Koomen een Fongers-rijwiel ont vreemd. De fiets was niet op slot en stond onbeheerd voor de Rustende Jager. NOORDSCHARWOUDE. Leiderscursus. - De jeugdlei derscursus, welke door den heer C, A. Korndörffer, voorganger der herv. gemeente Zuidscharwoude, al hier wordt gehouden, is begonnen met 12 cursisten. Geen dividend. - In de gehou den aandeelhoudersvergadering van „Concordia" werd de rekening vast gesteld. Men besloot geen dividend uit te keeren. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Met den tegenwoordigen pachter zal worden onderhandeld over het ver lengen van het contract. ALKMAAR. GEBOREN: Bernhard A., z. van Hugo J. Jansen en E. Koopmans. ONDERTROUWD: Georgius H. Lammerts en Lamberta A. London. Pieter G. Zandvoort en Maria J. Pauw. Willem Veldstra en Mina ten Pas. Jan Hopman en Gerarda J. L. de Wilde. GETROUWD: Hermann H. P. Kettner en Friederika H. M. van Gelder. OVERLEDEN: Theresia M. G. Bos 51 jaar. Bij een in samenwerking met het rijksbureau voor huiden en leder te Amsterdam gehouden controle bij schoenwinkeliers ter plaatse1 kwam de gemeentepolitie te Zwolle een uitgebreiden clandestienen han del in schoenen op het spoor. De winkelier 'bekende een kleine 2000 schoenen frauduleus gekocht te hebben. Hij werd aangehouden. Ook de schoenfabrikanten die de schoenen hadden geleverd, 5 in ge tal, zijn onmiddellijk gehoord. Hun fabrieken zullen gesloten worden. Verdere arrestaties staan nog te wachten. De voorraad van den winkelier O. is in beslag genomen. RAZZIA OP SMOKKELAARS EN SLUIKHANDELAARS TE MAASTRICHT. Dinsdagochtend' is d,oor de Duit- sche Sicherheitspolizei in samen werking met de Duitsche weer macht, de Ordnungspolizei en de Nederlandsehe politie in het stads deel Wijk te Maastricht een huis zoeking gehouden in alle woningen, waarvan men kon vermoeden dat er sluikhandelaars en smokkelaars woonden. Het euvel zou nooit zoo'n grooten omvang hebben kunnen aannemen, wanneer niet steeds weer uit andere deelerï van het land, vooral uit de havenplaatsen, langs duistere wegen goederen wa ren aangevoerd. Wat door de politiepatrouilles aan den dag werd gebracht taTt elke beschrijving. In pakketten, doozen, koffers en kisten werd een massa onder de distributie vallende goe deren gevonden, textielgoederen, heele balen stof voor heeren- en dameskleeding, linnengoed,kousen, gummiarükelen, zelfs tapijten en bedden werden in beslag genomen; levensmiddelen, zooals vleesch in blik, honderden blikken geconden seerde melk, koffie, thee, koloniale waren, chocolade, boter, vet, suiker enz. waren overal in groote hoe veelheden verborgen en zijn nu in beslag genomen. Volkomen in overeenstemming met den omvang der voorraden was het peil der bedragen, die in beslag genomen werden als be drijfskapitaal van deze soort handel. Ruim 5'0 personen zullen een tijd lang in een kamp handenarbeid moeten verrichten. Kinderverlamming. - Ook in Groningen zijn evenals in verschil lende plaatsen der provincie, ver schillende gevallen van kinderver lamming voorgekomen. In de laatste week zijn twee gevallen met doode- lijken afloop geconstateerd, bij een 17-jarigen jongen en een 22-jarig meisje, beiden uit hetzelfde gezin. De BURGEMEESTER van ALK MAAR brengt ter algemeene kennis, dat hij bij besluit van 9 September 1941 op grond van artikel 3, tweede lid, der Eerste beschikking, d.d. 19 Augustus 1941, van den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, ter uitvoe ring van de Achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied be treffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied d.d. 11 Augustus 1941 (verordeningen blad voor het bezette Nederlandsehe gebied 1941, nr. 152) aan de na te noemen ambtenaren te rekenen met ingang van 1 September 1941 heeft opgedragen hem te vertegenwoordi gen in de achter him ambten ge noemde aangelegenheden: aan den Secretaris, het on derteekenen van: 1. bewijzen van goed gedrag voor het middelbaar onderwijs; 2. oproepingen en kennisgevingen ingevolge de Trekhondenwet en de besluiten tot uitvoering dier wet; 3. kennisgevingen ingevolge de Hinderwet; 4. visa van akten van bekwaam heid en van getuigschriften van zedelijk gedrag voor het geven van bijzonder onderwijs; 5. mededeelingen van de vaststel ling van pensioengrondslagen; 6. kennisgevingen van in- en af schrijving ven leerlingen inge volge de Leerplichtbeschikking; 7. kennisgevingen betreffende ab soluut schoolverzuim; 8. kennisgevingen in verband met de invordering van bijdragen van buitengemeenten voor on derwijsinrichtingen; aan den hoofdcommies, chef der le afd. ter secre tarie, A. het onderteekenen van: 1. bewijzen van goed gedrag voor bijzondere doeleinden; 2. bewijzen van goed gedrag voor den arbeidsdienst; 3. bewijzen van goed gedrag voor lager-nij verheids- en hooger on derwijs; 4. bewijzen van Nederlander schap; 5. bewijzen van onvermogen; 6. vergunningen ingevolge de Vo- gelwet; 7. akten voor de uitoefening van de binnenvisscherij; 8. buitenlandsche paspoorten en bij de wijziging of verlenging dezer paspoorten; B. de legalisatie van handteekenin- gen; aan den ontvanger: 1. de vaststelling van de kohieren der plaatselijke belastingen, voorzoover daarvoor kohieren worden opgemaakt; 2. het beslissen op bezwaren tegen aanslagen in de plaatselijke be lastingen, overeenkomstig de artikelen 299 en 300 der ge meentewet; 3. het optreden bij de behandeling van een beroep, ingesteld bij den raad van beroep voor de directe belastingen, alsmede het instellen van beroep in cassatie, en het optreden bij de behande ling van een ingesteld beroep in cassatie een en ander overeen komstig de artikelen 299 en 300 der gemeentewet, in verband met de wet van 19 December 1914 (Staatsblad nr. 564); aan den Commissaris van Politie, den Directeur der gemeentewerken en van den Havendienst en den Di recteur van het Bouw- en Woningtoezicht: het verleenen, intrekken of wij zigen van vergunningen voor het gebruik van openbaren ge meentegrond of -water ingevol ge de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of -water (gemeenteblad nr. 982), zooals deze sedert is ge wijzigd. Alkmaar, 10 September 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. 8) „Meneer Fortuin?" herhaalde zij. „Hoe maakt u het?" Het leek wel, dat zijn tegenwoor digheid haar eenigszins verraste, of haar nieuwsgierigheid prikkelde, als zulk een vrouw nog eenige belang stelling kan koesteren voor een man. „Kent u onzen voorzitter?" vroeg ze en endoseerde hem aan een ouden heer met een eerwaardig uiterlijk, dien zij als meneer Van Hoogkerken voorstelde. Die welgedane voorzitter mompel de zacht een welkomstwoord en deed zijn best, minzaam te wezen. Hij maakte het vriendelijke grapje, dat mevrouw Fortuin toch te jong, o, véél te jong was, om al een doch ter op Klievendaal te hebben, en scheen per se te willen weten, wie Karei een uitnoodiging gezonden had. „Geen dcchler, maar een pete kind", antwoordde mevrouw For tuin. „Dus hebben wij toch een ouderlijk gevoel over ons". De voorzitter vond het zeer na tuurlijk, de voorzitter was er zeer meer ingenomen en ze werden nu in alle plechtstatigheid naar de ter rasvormige tuinpaden geleid, die het theater vormden en hun werden plaatsen geboden op de zetels van de machthebbenden. Karei keek eens ter zijde naar zijn vrouw en prevelde: „Waarom zouden ze toch zooveel met ons ophebben, Han? Het is met recht benauwend". „Dat is vanwege je beroemdheid, mannie. Draag het nu maar moe dig!" Daarna begon zij te spreken met de leerares, die het opzicht had over dat vak zitplaatsen. Karei keek eens om zich heen. Ieder terras had z'n rij stoelen. Aan den voet van die terrassen tusschen heele groepen rhododendrons was het tooneel opgesteld met den voor kant van een Grieksch paleis als décor. Aan weerskanten van en ach ter het tooneel bood het park het uitzicht op geboomte met hier en aar een schijnruïne, van een Go tischen toren of een klassieken tem pel. Mevrouw Fortuin betrok hem in haar gesprek met de leerares, die een korte beschouwing hield over het stuk. „Vreeselijk droevig van inhoud, niet waar? Eingelijk verschrikke lijk! Maar toch prachtig! Sommigen achten het niet geschikt voor jonge meisjes om het onderwerp, dat het behandelt: een meisje, dat de wet trotseert en zich zelve doodt. Men moet het zóó opvatten, dat zij valt als martelares van haar eigen ge voel voor recht. Eén onsterfelijk protest intusschen. Maar misschien wat schokkend voor jonge meisjes". „Vindt u?" prevelde Karei. Mevrouw Fortuin was veront waardigd. „Het is een verheven stuk! Ik ge loof niet, dat het op iemand slecht zou kunnen werken". „Vooral niet in het Grieksch", bracht hij in het midden. „Krijgen jonge meisjes het op de zenuwen van Grieksche tooneelstukken? Ik was maar een jongen". „Meisjes zijn zoo ernstig", zei de leerares, „zoo gevoelig gaf zij hun een vertaling van den tekst van het stuk en spoedde zich weer naar een ander. „Eigenaardige symptomen", pre velde hij. „Waarom? Waar denk je aan?" „Zoo'n vaag vermoeden van mas sale zenuwaandoeningen, of althans van een algemeene ontsteltenis. En waarom „Ik denk, dat het de zenuwcah- tigheid is voor een eerste optreden". „Nu, ik weet het niet. Hemeltje lief, wat deed Antigone ook weer?" Hij sloeg het tekstboek op. „O, ja: Haar werd verboden haar broer te begraven, omdat hij streed tegen een stad en tóch heeft zij het ge daan. Dus sloot de koning haar op in een grif eri ze verklaarde, hoe hard het was, dat zij niet het leven van een ander jong, meisje mocht leidén; maar ze deed haar ,plicht en hing zich op". „Je. moet het niet zoo behandelen, Karei! Het is verheven". „Dat weet ik. Ik vind het ook niets grappig". Hij keek om zich heen en zijn rond gelaat stond ernstig en be droefd, als van een verdrietig kind. Voorname ouders en het bestuur eer school namen de plaatsen om I hen heen in. De directrice en de voorzitter, naast elkaar gezeten, bo gen zich af en toe naar den een of ander toe, om een vriendelijkheidje te zeggen. En het stuk begon. HOOFDSTUK II. De voorstelling. Antigone stond op het tooneel, een meisje van middelmatige leng te, slank als een jongen in haar Grieksch gewaad, niet knap naast de blondheid van haar zuster Isme- ne. Maar ze had uitdrukking in den blik, bezat waardigheid, was geheel in haar spel, terwijl de ander slechts de kleeding droeg van haar rol. Haar donker gezichtje had iets individueels, waardoor men het niet licht vergeten zou; het had een fie re, peinzende uitdrukking, met wel gevormde wenkbrauwboog en kin. Het is een kalme scène, om Anti gone voor te stellen als een meisje, dat het haar plicht acht, de wet te verbreken. Deze Antigone was ook heel kalm. Maar toen zij weg was, toen h'et koor rhytmische oefening hield voor het tooneel en een hymne zong aan den dageraad, prevelde Karei: „Ja, zij is wel iemand". Mevrouw Fortuin voelde levendig belangstelling in de heldin. „Zij geeft zich aan haar rol, het arme kind! Maar zag je die zuster, dat malle schepseltje?" „Ja, die was er wel naast, hè?" „Ze bedierf het, zeg maar gerust!" De donderende koning Creon, een robust juffertje, dat in het volle besef van haar waardigheid, trots met haar baard rondstapte en luide haar stem verhief, verscheen ten tooneele en hoorde, dat Antigone haar dooden broer begraven en zijn bevelen dus in-den wind geslagen had, waarna het jonge meisje ge vankelijk vóór hem werd geleid en durfde verklaren, dat zij „onge schreven wetten gehoorzaamde, eeuwig-geldend in de hemelen" Haar stem klonk duidelijk en haar gebarentaal was goed. Ze hoort niet thuis tusschen de anderen, hè?" prevelde Karei. „Je zoudt haar ke'nnen, als je haar weerzag". „Ze is waar en natuurlijk", ant woordde mevrouw Fortuin, „en haar rol brengt mee, dat zij het met vuur betuigt". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2