DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „Duitschtand strijdt voor Europa BR1TSCHE CONVOOIEN AANGEVALLEN De rede van Roosevelt. Luchtbombardementen op Britsche militaire objecten in Afrika. Een oproep van Hitier. Sowjet-protest tegen Bulgarije. VERDUISTER1NGS- TIJDEN van 20.01 tot 7.12 van 19.59 tot 7.13 op 23,57 onder 14,56 op 0,45 onder 15,48 21 September Nieuwe Maan. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 216. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Zaterdag 13 September 1941 Aanval op Duitsch convooi afgeslagen. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het O. vorderen de aan- valsoperaties ondanks den slech ten weerstoestand en moeilijke terreintoestanden goed. Zooals reeds in een speciaal 'bericht is bekend gemaakt, heb ben duikbooten in het N. van den Atlantischen Oceaan een groot, door corvetten en torpedo boot jagers zwaar beveiligd vij andelijk convooi aangevallen. Het convooi bestond uit ruim 40 schepen. In taaien, verscheidene dagen durenden strijd hebben de duikbooten tot dusverre 22 schepen met tezamen 134.000 brt. tot zinken gebracht. 'Nog twee schepen met een inhoud van 11.000 brt. werden getor pedeerd. Verwacht kan worden dat ook zij verloren zijn. De aanvallen op het vijandelijke convooi duren voort. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht ten Z.O. van Great Yar mouth uit een beveiligd convooi drie vrachtschepen met in totaal l.'OO'O brt. tot zinken gebracht. In dezelfde wateren is een lichte Britsche kruiser en ten N.O. van Alnwick nog een koopvaarder met bommen beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen plaatsten in scheervlucht treffers met 'bom men van zwaar kaliber op een hoogoven bij Middlesborough en in haveninstallaties aan de Oost kust van het eiland. In convooi- dienst zijnde patrouillebooten hebben in het Kanaal herhaalde aanvallen, van een formatie Brit sche motor-torpedobooten op het haar toevertrouwde convooi afge slagen. Zij brachten 3 der aan vallende motortorpedobooten tot zinken. Kustbatterijen der ma rine grepen in het gevecht in en verdreven de overige booten. Alle vaartuigen van het convooi be reikten onverlet hun plaats van bestemming. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met gering effect een aanval gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Luchtafweergeschut schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer. Welke wateren heeft Roosevelt bedoeld? Washington, 12 Sept. (D.N.B.) Over de rede van Roosevelt meldt de Associated Press, dat de presi dent de kwestie heeft opengelaten welke wateren hij als belangrijk-en beslissend beschouwt. Waarschijnlijk behooren hiertoe op den Atlanti schen Oceaan de wateren tot IJsland en nog iets verder. Hoe ver zich deze wateren tot achter IJsland uit strekken, is onbeantwoord geble ven. Eveneens zullen er wel toe be hooren de toegangswegen naar de Bermuda's, naar de Caribische Zee en naar het Panamakanaal. Senator Ney heeft verklaard, dat het duidelijk is, dat Roosevelt, on geacht zijn vroegere beloften, con- vooien zal invoeren. Dat beteekent, dat de Ver. Staten door de procla matie van Roosevelt dichter- zijn ge komen bij de actieve deelneming aan den oorlog. Senator McCarran heeft de rede een „ongeautoriseerde oorlogsver klaring" genoemd. Amerikaansche commentaren. New York, 11 Sept. (D.N.B.) De New York Herald Tribune schrijft, dat de belofte van Roosevelt betref fende een „volledige bescherming voor alle Amerikaansche koopvaar ders" velen de meening heeft gege ven, dat dit feitelijk convooien" beteekent. Japan is niet met name genoemd, toen de president er op wees, dat de Amerikaansche vrijheid der zeeën niet alleen den Atlanti schen, maar ook den Stillen Oceaan betrof en alle andere wereldzeeën. Dit laatste heeft het vermoeden doen opkomen, dat Roosevelts be velen aan de vloot veel verder strek kende wateren omvatten dan alleen die, welke men algemeen als be- hoorend tot de verdedigingszone van het Westelijk halfrond rekent. De New York Times is Van meening, dat de verklaring van Roosevelt den Stillen Oceaan en andere zeeën evenzeer omvat als den Atlantischen Oceaan. Dat moet men opvatten als een waarschuwing aan het adres van Japan om de Amerikaansche scheepvaart naar de Sovjet-Unie niet te hinderen. Roosevelts „verdedigings wateren". Washington, 13 Sept. (D.N.B.) De vraag van persvertegenwoordigers, waarin de „verdedigingswateren" van Roosevelt, waar deze geen Duitsche strijdkrachten zou dulden, eigenlijk bestaan, kon noch door den perschef van het Witte Huis, noch door den minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, beant woord worden. Huil moest erken nen, dat de Duitsche regeering haar biokkadezone rondom IJsland open lijk heeft geproclameerd met nauw keurige opgave van lengte- en breedtegraden. Voorts bevestigde Huil, dat de Duitsche regeering niet rechtstreeks kennis heeft gekregen van de instelling van Amerikaan sche „defense areas". Verklaringen van Huil. Washington, 13 September (D.N.B) Gisteren is de minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, op de persconferentie, ondervraagd' naar den aanval van een Duitsche duik boot op een Amerikaansch oorlogs schip, waarvan president Roosevelt in zijn radiorede heeft gerept. Huil verwees daarvoor naar het ministe rie van marine met de opmerking, dat hij niet op de hoogte was. Voorts vroeg men Hull, of het feit, dat Japan in de rede van Roo sevelt niet werd genoemd, beteeken- de, dat overeenstemming met Ja pan aanstaande was. Huil antwoord de, dat geen nieuw stadium was ingetreden. In antwoord op vragen, hoe het stond met versterkte hulp voor de Sovjet-Unie, verklaarde de minister slechts, dat de Amerikaansche re geering alles deed wat binnen het menschelijk vermogen ligt. Een Amerikaansche verklaring. New York, 12 Sept. (D.N.B.) Naar aanleiding van de rede van Roosevelt heeft de voorzitter van het comité America First verklaard, dat de po ging om het Amerikaansche volk in den oorlog te drijven met verbreking van de plechtigste beloften, die een candidaat voor het presidentschap ooit heeft afgelegd, teniet gedaan zal worden. De democratische senator Vannuys noemde de rede een alarmeerende en terroriseerende boodschap, die gelijk staat met een onofficieele oorlogs verklaring. In plaats van ophitsende radioredevoeringen te houden, aldus zeide hij, behoorde men een voorstel tot deelneming aan den oorlog in te dienen bij. het congres, dat het prompt zou verwerpen. Associated Press meldt, dat onder de leden van het congres de meenin- gen over de rede van Roosevelt ver deeld zijn. De opvatting van een marine- attaché. Tokio, 12 Sept. (D.N.B.) De Ameri kaansche marine-attaché alhier, lui tenant ter zee le klasse, oudste cate gorie, Hutton, heeft volgens Domei verklaard, dat Roosevelt z.i. met. „Amerikaansche defensiewateren" 'n uitbreiding van het patrouilleerings- gebied tot Afrika en de Britsche eilanden heeft bedoeld. De uitdruk king „verdediging" is rekbaar. In het internationale spraakgebruik bestaat zij niet en daarom kunnen buiten staanders moeilijk omschrijven wat Roosevelt heeft bedoeld. De attaché meende niet, dat Roosevelt een nieuw stelsel op den Stillen Oceaan wilde doen toepassen, daar de oorlog zich thans op den Atlantischen en niet op den Stillen Oceaan afspeelt. De Duitsche pers. Berlijn, 13 Sept. (D.N.B.) De Duitsche pers geeft in krasse be woordingen uiting aan haar ver ontwaardiging over de huichelach tigheid van Roosevelt, die onder het mom van zijn voorgewend stre ven om Amerika buiten den oorlog HOUDT DEN BODEM GEZOND VAX (95? TOT 1S4C V/SROtW OP BSBSUVSX «ÜEUWS MfcSTSSWAAftPtAATSat 6N ÜJERK6U5ERS AANOfelEOO, KUNSTM8STVE»»RUiKs (952/55 8AWftU»SN TÜX 1SSS/3» 47MSÜJOSXTOX (Polygoon-v. Bilsen) Italiaansch legerbericht. Rome, li Sept. (Stefani). Het weermachtbericht van heden luidt als volgt: In den afgeloopen nacht zijn de vloot- en luchtsteunpunten van Malta door formaties van het Ita- liaansche luchtwapen doeltreffend gebombardeerd. Andere vliegtuigen hebben de raffinaderijen van Haifa, waar aanzienlijke branden ont stonden, en het vliegveld van Lar- naca, op het eiland Cyprus, met bommen bestookt. De vijand heeft wederom een aanval op Palermo gedaan: vier dooden en twaalf gewonden onder de bevolking, eenige schade aan gebouwen. In N.-Afrika, aan het landfront, bedrijvigheid der artillerie en van vooruitgeschoven afdeelingen. Ita- laansche en Duitsche vliegtuigen hebben depots en verdedigingsin stallaties van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen en vooruit geschoven vliegvelden, benevens de spoorweginstallaties van Foeka, gebombardeerd, waarbij aanzien lijke schade werd aangericht. Britsche vliegtuigen hebben eenige bommen op Benghasi ge worpen. Er vielen geen slachtoffers. In O.-Afrika werden vijandelijke aanvalspogingen in den sector van Culquabert snel afgeslagen. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder be vel van den corvettenkapitein Car lo Vecla di Cossato een groot tank schip tot zinken gebracht en een schip van 5.450 ton, dat beslist als verloren kan worden beschouwd, met een torpedo getroffen. AANVALLEN OP ENGELSCHE a HAVENSTEDEN. Berlijn, 12 September (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht met succes aanvallen gedaan op ver scheidene Britsche havensteden. Eenige vliegvelden en een staal fabriek bij Middlesborough. In de staalfabriek werd de hoogovenin stallatie en de cokesfabriek door verscheidene bommen getroffen. te houden, zijn land tegen den wil der bevolking stap voor stap dich ter bij deze ramp brengt. Zij gee- selt de lange rij provocaties, waar aan het Amerikaansche staatshoofd zich in woord en daad heeft schul dig gemaakt. Het Zwölf Uhr Blatt verklaart: naakt en erbarmelijk in zijn lee- lijkheid staat deze bloeddorstige imperialist met zijn eerzuchtige kramersziel, die naar de sterren zou willen reiken, voor de geheele wereld. Volgens het Hamburger Fremdenblatt heeft de president der Vereenigde Staten thans de vrijheid ter zee of liever de Anglo- Amerikaansche tyrannie ter zee tot integreerend bestanddeel van de Amerikaansche politiek geprocla meerd en zonder oorlogsverkla ring het optreden der Amerikaan sche wapenen voor deze politiek in uitzicht gesteld. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) De Führer heeft den volgenden oproep omtrent de oorlogswinterhulp van het Duitsche volk in 1941-'42 uitge vaardigd: Voor den negende maal roep ik het Duitsche volk op zijn vrijwillige offer voor de winterhulp te bren gen. In een gigantische worsteling strijdt in deze historische dagen onze weermacht voor zijn of niet zijn van de Duitsche natie, ja, bo vendien voor de instandhouding van Europa, dat sedert duizenden jaren de menschheid cultuur en bescha ving heeft geschonken en dit in de toekomst weer moet doen. Zooals destijds in het binnenland, zoo hebben zich in de ons thans vijandige wereld het Joodsche kapi talisme en het bolsjewisme ver- eenigd in het streven can het na- tionaal-socialistische Duitsch rijk als een sterk bolwerk van dit nieuwe Europa te vernietigen en vooral ons volk uit te roeien. Sinds twee jaar stelt daarom de Duitsche soldaat zijn bloed en zijn leven in de waagschaal voor de be scherming van ons dierbaar vader land en ons volk. Thans strijdt hij in vereeniging met onze bondgenoo- ten van het Noordelijkste deel van Europa tot aan de oevers der Zwarte 'Zee tegen een vijand, die niet men schelijk is, doch slechts uit monsters 'bestaat. De successen van zijn offer aan bloed en zweet, aan zorgen en ontberingen zijn in de wereldge schiedenis ongehoord. Moge het Duitsche vaderland zich door zijn houding en zijn eigen offervaardig heid de heldendaden van deze izonen waard toonen. Zijn zelfopoffering Helsinki, 12 Sept. (D.N.B.) Naar de Moskousche radio meldt, heeft de volkscommissaris van buiten- landsche zaken der U.S.S.R., Molo- tof, eergisteren den Bulgaarschen gezant te Moskou, Stromenof, ont vangen en hem een scherp gesteld protest der Sovjet-regeering over handigd tegen de houding der Bul- gaarsche regeering, zooals deze den laatsten tijd jegens de Sovjet-Unie is. Ten slotte wijst de Sovjet-regee ring de Bulgaarsche regeering zeer scherp op de omstandigheid, dat de houding van Bulgarije, h.i. onver- eengbaar is met normale, loyale betrekkingen. De Duitsche opvatting. Berlijn, 12 September (D.N.B.) De Berlijnsche bladen maken ge wag van het Sovjetprotest te Sofia en wijzen dn hun commentaren er op, dat de Moskousche machtheb bers klaarblijkelijk den indruk van diplomatieke kracht hebben willen wekken, welke echter met het oog op de vernietigende nederlagen, die zij in alle sectoren van het front hebben geleden, slechts als een be lachelijke geste is te beschouwen. De Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt van een loos dreigement van Molotof. AMERIKAANSCHE SENATOREN OVER DE „GREER." Washington 12 Sept. (D.N.B.) De democratische senator Clark heeft den eisch gesteld, dat het ministerie van marine aan het congres inzage zal geven van het logboek der Greer nopens de ont moeting met de Duitsche duikboot. Hij verklaarde, dat vele Amerika nen de mededeelingen van het pro- pagandabureau van het ministerie van-marine niet voornemens waren zoo maar te slikkën. Uit marine- kringen had hij vernomen; dat de gebeurtenissen van den 3den Sep tember met betrekking tot de bot sing tusschen de „Greer" en een duikboot weliswaar zijn gepubli ceerd, maar dat de gebeurtenissen van de beide voorafgaande en de twee volgende dagen als militair moet het wezen van onze nationaal- m het binnenland bekrachtigen en zoodoende het front versterken door het besef, dat het geheele Duitsche volk er achter staat en zijn strijd derhalve niet vergeefs is maar mee helpt aan de verwezenlijking van het groote nationaal-socialistische gemeenschapsideaal. De wereld kan hieraan zien, dat front en vaderland in het Duitsche rijk een in trouw bezworen eenheid vormen en derhalve onoverwinnelijk zijn. kAA'PT VAN PE.L.T DE BETEEKENIS VAN LENINGRAD'S VERDEDIGING. De kaart geeft de onmiddellijke omgeving van Leningrad weer, als ook het versterkte eiland Kotlin, waarop Kroonstadt gelegen is. De Oostzeevloot is thans opeengedrongen in een klein gebied in de Finsche Golf; de hoofdzeemacht is gelegen tusschen Kroonstadt en Ostrouw Kanoniersky. Weliswaar beschikt de. Sovjet-Marine nog over de vlootbasis Kroonstadt en een twaalftal versterkte eilanden, maar volgens het weermachtsbericht van 10 Sept. verneemt het D. N. B. van militaire zijde, dat de toestand van de Sovjet-vloot in de Oostzee en Finsche Golf (bij Kroonstadt) zeer netelig geworden is. De omsingeling van Leningrad gaat langs de rivier de Newa, in een rechte lijn gemeten, bevinden de Duitsche troepen zich ongeveer 45 K.M. verwijderd van de voorstad Bolsje-Otsja (op de kaart ten oosten van Leningrad aangegeven). Voor de komende operaties in het gebied van Leningrad bevelen wij onze lezers aan de kaart uit te knippen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 14 September: Maans op- en ondergang 13 September: 14 September: geheim behandeld en niet gepubli ceerd zijn. Senaotr Nye had reeds voorge steld, dat de senaat een onderzoek zal instellen naar het incident. Hij had dit gemotiveerd met de mede- deeling, dat .talrijke groepen to Amerika, waaronder ook vele hooge functionnarissen der marine, steeds weer aandringen op uitvaardiging van een bevel aan de Amerikaan sche schepen om het eerst te schie ten. DE DUITSCHE LUCHTACTIE IN HET OOSTEN. Berlijn, 12 ept. (D.N.B.) Naar van militaire zijde wordt medege deeld, heeft de Duitsche luchtmacht gisteren herhaaldelijk het gebied tusschen den beneden- en den middenloop van den Dnjepr aange vallen. Zij bombardeerde in golven de veldstellingen en verbindings lijnen der Sovjets, om den bolsje- wistischen tegenstand te breke$,.gn den aanvoer van voorraden te ver hinderen. Gemotoriseerde colonnes met talrijke vrachtauto's, pantser wagens en stukken geschut werden door de Duitsche vliegtuigen ver nietigd. In het gebied van Mesjintsjakof werden 29 treinen vernield. Aanvallen op Leningrad. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) Van welingelichte zijde wordt gemeld1, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen de laatste dagen en nachten de haven werken en ravitailleeringsbedrijven te Leningrad gebombardeerd hebben zonder hinder van den vijandelijken afweer te ondervinden. In de haven en de fabriekswijk werden branden waargenomen. DE OOGST IN DUITSCHLAND. Berlijn, 12 September. De corres pondent van het A.N.P. meldt: Volgens de Nationaal Socialisti sche Landpost was op 6 September j.l. de rogge-oogst voor 96 procent en de wintertarweoogst voor 85 pet. binnengehaald. De juiste opbrengst kan eerst na afloop van de dorsch- campagne worden vastgesteld. In ieder geval is de Engelsche hoop op een verregenen van den oogst niet in vervulling gegaan, noch zijn de pogingen van die zijde, om het ge was door het afwerpen van brand plaatjes te vernielen, gelukt, zoo stelt het blad vast. Hoewel de voch tige Augustusmaand een aanzienlij ke vertraging in het rijpingsproces teweeggebracht heeft, staat de hoe veelheid op 6 September binnenge haalde granen slechts 2 tot 3 pet. achter bij die van het vorige jaar. De aardappeloogst zal wel niet de recordopbrengst van het vorige jaar halen, doch men verwacht toch, dat zij nog zoo groot zal wezen, dat men een derde deel er van noodig zal hebben om in de Duitsche behoefte aan aardappelen voor menschelijk gebruik te voldoen. De rest is dan voor pootgoed, veevoeder, uitvoer, fabrieksaardappelen enz. Hierbij is er dan .van uitgegaan, dat het Duit sche volk thans 50 pet. meer aard appelen consumeert dan in vredes tijd. Varkens in beslag genomen. - Op vermoeden, dat er fraude ge pleegd was met een veeboekje, werd een onderzoek ingesteld bij den veehouder J. K. in de gemeente Mijdrecht. Het bleek, dat volgens dit boekje een aantal varkens was afgeleverd aan een veekoopman in Noordholland, doch deze was in die provincie niet bekend. Bovendien vond men vier frauduleus geslachte varkens. Deze werden, evenals 56 nog levende varkens, in beslag ge- nopien.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1