DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. Verwoede strijd ©m Leningrad. De strijd om de stad Leningrad. AU.EtN DC BESTE RASSEN ZUN HEDEN GOED GENOEG MELKCONTROIE 100NT, GEBRUIK GOEDGEKEURD ZAAIZMP £N ROOT GÖE& Roosevelts order aan de vloot, BEPERKING DER BEWEGINGSVRIJHEID VOOR JODEN. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 218 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Hermis. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 16 September 1941 Dit nummer bestaat uit 4 pagina's. Duiischland strijdS voor Europa Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 15 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten hebben groote aanvalsoperaties een succesvol verloop. De omsingeling van Leningrad werd in een taai ge vecht om de modern versterkte verdedigingsinstallaties toege- haald. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand, welke gesteund werden door zware pantserwa gens, stortten ineen. Voor de Britsche oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht uit een convooi een vrachtboot van 10.€00 brt. tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duit sche duikbommenwerpers tenten kampen, alsmede concentraties van pantserwagens en auto's der Britten bij Solloem met bommen van zwaar kaliber bestookt. Bij den aanval van een Duitsche formatie gevechtsvliegtuigen in den nacht van 13 op 14 September op de havengebieden rondom Suez en Port Tewfik werden olieopslagplaatsen in brand ge worpen. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. Berlijn, 15 Sept. (D.N.B.) De Duit sche weermachtberichten der laatste dagen doen zien, naar het D.N.B. verneemt, dat de aanval op Lenin grad met onverminderde kracht en taaiheid wordt uitgevoerd. Ofschoon de Sovjets zich op verbitterde wijze verdedigen en bij hun tegenaanval len ook gebruik maken van zware tanks, hebben zij niet kunnen ver hinderen, dat de insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is, dat de Sovjets Leningrad reeds in vre destijd hebben voorzien van moder ne vestingwerken. Op alle belang rijke plaatsen zijn verdedigings systemen met sterke betonnen bun kers opgericht. De terreinen voor deze verdedigingswerken zijn voor zien van hindernissen van allerlei aard, vooral ook van landmijnen. Ook groote tankvallen, ongeveer twee meter diep en drie meter breed, waren- uitgegraven, om de' Duitsche tanks tegen te houden. Al deze versperringslinies zijn echter tot dusver door de Duitsche forma ties genomen, zoodat in afzienbaren tijd een nauwe omsingeling der stad verwacht kan worden. Aangezien tegelijkertijd de Finsche formaties uit het Noorden oprukken naar het Zuiden, zijn 4millioen opeenge drongen op een gebied van rond 5000 km2. De Sovjets hebben uit drukkelijk verklaard, dat de gehee le bevolking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wapens dragen. De verantwoordelijkheid voor de komende bloedige verliezen, ook onder de burgerbevolking, komt dus neer op de Sovjets. De Duitsche weermacht heeft bij haar aanval op Leningrad voldoende middelen ter beschikking om de voorgenomen' doelen te bereiken ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. Gevechtswagens hebben, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, op 14 Sept. in den loop van de gevechten om de versterkingen van Leningrad een doorbraak bewerkstelligd door een modern gebouwd systeem van stel lingen der bolsjewisten. In den loop van deze gevechten leden de Sovjets zware, bloedige verliezen en verlo ren 12 tanks, o.w. verscheidene van 50 ton. Op 11 Sept. werd een heu velachtig terrein veroverd, dat de Sovjets door mijnversperringen en talrijke kazematten hadden ver sterkt. Tijdens deze gevechten heb ben de Duitsche troepen 50 Sovjet kazematten vernield. De andere fronten. Berlijn, 15 Sept. (D.N.B.) Aan het Finsche front zetten, naar het D.N.B. verneemt, de Duitsche en Finsche troepen hun opmarsch met succes voort. Alle tegenaanvallen van de bolsje wisten zijn onder zware verliezen voor dezen afgeslagen. Voorts meldt het D.N.B. successen der Duitsche luchtmacht van de ver schillende fronten, o.a. succesvolle aanvallen op het gebied ten O. van den Dnjepr en op schepen in de Zwarte zee. f-'V - c V (Polygoon-v. Bilsen) Verklaring van Knox. Milwaukee (Wisconsin) .15 Sept. (D.N.B.) Tijdens een jaarvergade ring van de Amerikaansche organi satie van oudstrijders „American Legion" heeft de minister van ma rine, Knox, verklaard, dat vanaf Dinsdag de vloot der Ver. Staten schepen van alle nationaliteiten, die tusschen Noörd-Amerika en de wa: teren om IJsland hulpmateriaal voor Engeland transporteeren „zoo vol doende mogelijk" zal beschermen. Knox legde Roosevelts bevel aan de Amerikaansche Atlantische vloot zóó uit, dat „ieder boven of onder water varend oorlogsschip der spil- mogendheden buitgemaakt of ver nietigd" moet worden. Uit de ver klaringen van Knox bleek, dat daar door verhinderd moet worden, dat de spilmogendheden de „brug van schepen, die oorlogsmateriaal naar Engeland vervoeren", vernietigen. Neutraliteitswet besproken. Washington, 15 Sept. (D.N.B.) De woordvoerder van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden, Rayburn, heeft in een persconferen tie medegedeeld, dat president Roo sevelt heden met afgevaardigden van het congres de herziening van de neutraliteitswet heeft besproken. Er zijn echter nog geen beslissingen genomen. Rayburn deelde verder mede, dat Roosevelt Donderdag het congres een boodschap zal doen toekomen betreffende nieuwe credieten voor de hulpverleening aan Engeland. De hulp aan Engeland. President Roosevelt heeft naar het D.N.B. meldt, heden aan het congres het aangekondigde tweede verslag voorgelegd over de hulpverleening aan Engeland. Volgens dit verslag heeft de werkelijke uitvoer aan Amerikaansch oorlogsmateriaal sinds de wet tot hulpverleening aan En geland en aan landen die tegen de as strijden in werking is getreden, 190.447.670 dollar bedragen. Hiertoe behooren oorlogsmate riaal en andere leveranties, voor zoo ver zij reeds geëxporteerd zijn. Daar komt nog bij bewapeningsma teriaal ten bedrage van 35.946.701 dollar, dat reeds beschikbaar gesteld maar nog niet verscheept is. Andere prestaties, als herstellingen aan oor logsschepen, hebben bedragen 78.169.377 dollar. In totaal hebben de Ver. Staten dus voor 304.563.748 dollar geëxpor teerd krachtens de leen- en pacht wet. Reeds toegestane, maar nog niet uitgevoerde orders bedroegen 162.000.000 dollar. AANSLAG OP TELEFOON CENTRALE TE AGRAM. Agram, 16 Sept. (D.N.B.) Zon dagmiddag is van communistische zijde een aanslag gepleegd op de telefooncentrale van de Kroatische hoofdstad Agram, waarbij eenige schade werd aangericht. Naar ver luidt, wijst het onderzoek erop, dat de daders betrekkingen onderhiel den met Engelsche agenten, die in het Britsche consulaat te Agram een opslagplaats van ontplofbare stof fen bezaten. ïobroelc gebombardeerd. Italiaansch legerberichl. Rome, 15 Sept. (Stefani). In zijn weermachtsfcerieht no. 468 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: aan het front van Tobroek plaatselijke actie van de infanterie en activiteit van de ar tillerie van de as. De vijand leed verliezen en wij maakten vele krijgsgevangenen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeer den Tobroek. De vijand het bom men vallen op Tripolis en Bengha- si. Eenige niet-militaire gebouwen werden beschadigd en eenige in- landsche huizen werden verwoest. Te Benghasi is een vijandelijk toe stel docr het luchtdoelgeschut neer gehaald. Oost-Afrika: De Engelsche lucht macht blijft onze vooruitgeschoven stellingen bombardeeren en be schieten. In den sector van Wol- tsjefit heeft onze artillerie talrijke vijandelijke vrachtauto's getroffen, welke troepenversterkingen ver voerden. In den sector van het Tana-meer heeft een van onze sterke colonnes, onder aanvoering van den luite nant-kolonel Giulio de Sivo een actie ondernomen waarbij de strijd werd aangebonden met een aanzien lijke vijandelijke strijdmacht. Na bijzonder hardnekkige gevechten werd de vijand g noopt met zware verliezen terug te trekken. Onze troepen hebben hierbij hun gebrui- kelijken moed en strijdlust aan den dag gelegd. De veertiende afdeeling van escadrons cavalerie en het derde bataljon „Galliano" hebben zich bijzonder onderscheiden. Deze af deelingen hebben de vijandelijke troepen door herhaalde charges en tegenaanvallen verdreven. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft vannacht op eenige plaatsen van Noord- west-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen, waar door in woonwijken verwoesting en beschadiging van eenige huizen ontstond. Tot dusver is uitsluitend melding gemaakt van dooden en gewonden onder de burgerbevol king. Nachtjagers en luchtdoelge schut schoten volgens de voorloo- pige berichten zes vliegtuigen om laag. Terrorisme in Sjanghai. (Do mei.) - Iwanof, de leider van de Russische emigrantencommissie, is door twee Chineezen doodgeschoten, toen hij zijn auto verliet en het ge bouw der commissie in de interna tionale nederzetting wilde binnen gaan. De daders wisten te ontko men. Onrust onder de Koerden? (D. N.B.) - Het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt, dat in Sofia berichten ontvangen zijn uit Teheran, volgens welke in Iran plotseling een revo lutie zou zijn uitgebroken. Talrijke goed uitgeruste Koerdische troepen zouden tegen de Engelsche bezet tingstroepen in actie zijn gekomen. Verordening van den commissaris-generaal voor de veiligheid. 's-Gravenhage, 15 Sept. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veiligheid heeft de volgende veror dening over het optreden van Joden in het openbaar uitgevaardigd: Krachtens par. 45 der verordening no. 138/41 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het handhaven van de openbare orde, bepaal ik, met gelijktijdige opheffing van mijn me- dedeeling van 4 Juni 1941 over de beperkte bewegingsvrijheid voor Jo den, het volgende: Art. 1. 1. Het Is Joden verboden deel te nemen aan openbare bijeen komsten en gebruik te maken van openbare inrichtingen voor zoover zij bestemd zijn om de bevolking ontspanning, tijdver drijf en voorlichting te bieden. 2. In het bijzonder is aan Joden verboden: 1) bet bezoek aan openbare parken en dierentuinen; 2) het bezoek aan cafés en restaurants, met inbegrip van die op stations alsmede het ver blijf in hotels en pensions; 3) bet gebruik van slaap- en restauratiewagens; 4) het bezoek aan schouwbur gen, cabarets, variétés en bios copen; 5) het bezoek aan sportinrich-, tingen, met inbegrip van zee baden, overdekte en niet-over- dekte zwembaden, alsmede het deelnemen aan openbare sport verrichtingen; 6) het deelnemen aan open bare artistieke vertooningen, met inbegrip van concerten; 7) het verblijf in en het ge bruik maken van openbare bibliotheken, leeszalen en mu sea. Art. 2. Voorts is aan Joden het directe of indirecte deelnemen aan openbare markten, met inbegrip van de veemarkten, openbare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betreden van abat toirs verboden. INTERPRETATIE VAN DE NEUTRALITEITSWET. New York, 16 Sept. (D.N.B.) Vol gens de Associated Press heeft het departement van buitenlandsche zaken in Washington een rapport gepubliceerd van den minister van justitie, Biddle, volgens hetwelk aan Amerikaansche schepen krachtens de neutrlaiteitswet het vervoer van oorlogsmateriaal en passagiers naar alle deelen van het Britsche wereld rijk is toegestaan, met uitzondering van het vereenigd Koninkrijk, Indië, Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. De neutraliteitswet, zoo wordt in het rapport gezegd, heeft slechts betrekking op het ver voer naar oorlogvoerende landen. Als zoodanig heeft president Roose velt in zijn proclamatie van 4 Nov. 1939 de genoemde landen genoemd, niet echter de andere Overzeesche bezittingen, zoodat dus het vervoer doorheen mogelijk .is. In zijn com mentaar op dit rapport van Biddle spreekt de Associated Press over een „nieuwe verscherping van den strijd tegen de as". Het Greer incident. (D.N.B.) - De democratische senator der V.S., Walsh, voorzitter der jnarinecom- missie van den senaat, heeft deze commissie bijeengeroepen, teneinde te beslissen of zij het Greer-inci- dent zal onderzoeken en de mi nister van marine, Knox, en admi raal Stark, de leider der marine- operaties, zal hooren. De conferentie te Moskou. (D. N.B.) - Volgens een bericht uit Lon den van Svenska Dagbladet zal de Amerikaansche delegatie tezamen met de Engelsche delegatie naar Moskou vertrekken. Deze conferen tie te Moskou zou, naar het blad verklaart, het karakter hebben van een „oorlogsraad der drie geallieer de landen". Aanval op convooi. (D.N.B.) - Door het sterke afweervuur van de Duitsche en Italiaansche schepen -is een aanval door Britsche bommen werpers op een convooi der spilmo gendheden in de Middellandsche Zee mislukt. Vier bommenwerpers werden neergeschoten. Het convooi zette de reis voort en bereikte onge hinderd de haven van bestemming. Verdronken. - Gistermiddag is te Grootebroek de 78-jarige tuin bouwer C. Reyn tijdens zijn werk in éen sloot gevallen en verdron ken. Art. 3. Voor het blijvend of tijdelijk veranderen van woonplaats of van de gewone verblijfplaats door Joden is een vergunning vereischt. Art. 4. 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kunnen uitzonderingen worden toegestaan, welke met kosten ge paard kunnen gaan. 2. Voor het verstrekken van uit zonderingen (alinea 1), alsmede voor het uitreiken van vergunnin gen (art. 3) is de commissaris-gene raal voor de veiligheid, resp. de door hem aangewezen instantie be voegd. Art. 5. Worden uitzonderingen voor bij eenkomsten of inrichtingen ver strekt, dan moeten de daartoe die nende lokalen of inrichtingen ken baar gemaakt worden door borden, biljetten of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal (resp. Joodsche bijeenkomst). Alleen voor Jo den toegankelijk". Aan niet-Joodsche personen is het betreden van dergelijke lokalen of inrichtingen verboden. Art. 6. Jood in den zin van deze verorde ning is wie volgens art. 4 van de verordening no. 189/40 over de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. Art. 7. 1. Wie in strijd handelt met de bepalingen van art. 1, 2, 3 en 5 of deze ontduikt, wordt voor zoo ver niet krachtens andere voor schriften een zwaardere straf wordt toegepast bestraft met hechtenis met een maximum van zes maanden en een boete met een maximum van 1000 gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is on derhevig hij, die een ontduiking van deze bepalingen in de hand werkt, mogelijk maakt of daarbij zijn me dewerking verleent. 2. De volgens alinea 1 strafbare handelingen zijn overtredingen. 3. Het nemen van maatregelen door de Sicherheitspolizei blijft hierdoor onaangetast. Art. 8. Deze verordening treedt in wer king, met uitzondering van art. 2 op den dag harer afkondiging. Art. 2 treedt 14 dagen na de afkondiging in werking. RIJWIELDIEF TE DEN HAAG NEERGESCHOTEN. Gistermiddag nam een man in de Prinsestraat te den Haag een rijwiel, dat onbeheerd stond, weg en trachtte zich uit de voeten te maken. Een rechercheur zag dit en ging den dief na. Aan zijn herhaalde aanmaningen tot den man om te stoppen, voldeed dezen niet, zoodat de politieman in de Jan Hendrikstraat eenige schoten ter waarschuwing in de lucht loste. Ook hiervan trok de rijwieldief zich niets aan. Het gevolg was dat de recher cheur, daar het vrij stil was, op den man schoot en hem in den rug trof. Deze tuimelde van de fiets en bleef liggen. De man werd naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het bleek de 22-jarige C. te P. te zijn. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. GESCHENK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Gistermiddag heeft in het rijks archief te Middelburg de commis saris-generaal voor bestuur en justi tie dr. Wimmer aan den rijksarchi varis mr. A. Meerkamp van Embden, namens den rijkscommissaris zes folianten aangeboden, welke eertijds hebben toebehoord aan den Middel- burgschen reeder Benjamin Reule en die tot nu toe eigendom waren van het staatsarchief BerlijnDahlem. De gevolmachtigde van den rijks commissaris in Zeeland was o.m. hierbij aanwezig. CLANDESTINE EIERENHANDEL TE LUNTEREN. De politie verrichtte huiszoeking bij drie ingezetenen van Lunteren, gemeente Ede, en nam bij hen in totaal 1500 ongestempelde eieren in beslag. Tegen de eigenaren werd proces-verbaal opgemaakt wegens verkoopen van ongestempelde eieren. Ook de leveranciers, vier landbouwers uit de omgeving van Lunteren, ontvingen een proces verbaal. Uitzonderingstoestand opge heven. (D.N.B.) - De Duitsche rijks commissaris in Noorwegen, Terbo- ven, heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij de uitzonderingstoe stand in Oslo en omgeving met in gang van 16 September des ochtends o|na 5 uur wordt opgeheven. ZIJ, WIEN DE WAPENEN ONTVIELEN Zij, wien de wapenen ontvielen, die gewond geraakt zijn, hebben het recht onpartijdig behandeld te worden. Dat is een recht voor vriend, zoowel als voor vijand, er wordt geen onderscheid gemaakt, als na den slag de Roode Kruissoldaten te hulp snellen om gewonden te ver zorgen. Nederlanders, in het Oosten ligt een taak voor U. Daar zal straks de Nederlandsche ambulance haar heilzamen arbeid gaan verrichten voor vriend en vijand. Steunt de Nederlandsche ambu lance met Uw storting op giro rekening 87600. Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RANGEN IN DEN ARBEIDS DIENST. 's-Gravenhage, 15 Sept. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secr.-gen. van het dept. van algemeene zaken betreffende de rangen en graden in den Neder- landschen arbeidsdienst. Hierbij wordt bepaald, dat de ran gen in den Nederlandschen arbeids dienst zijn: a. opperkader: comman dant en generaal-arbeidsleider; b. hooger kader: opperarbeidsleider, hoofdarbeidsleider en arbeidsleider; c. middenkader: hopman, onderhop man en adspirant-hopman; d. lager kader: hoofdopzichter, opzichter en onderopzichter. In den stand van het personeel van den arbeidsdienst, dat geen rang bekleedt, worden onderschei den de graden van: werkmeester, voorman en arbeidsman. 22.000 SIGAREN UIT FABRIEK GESTOLEN. Zaterdagnacht is in een fabriek aan den Kanaalweg te Utrecht inge broken. De dief heeft zich toegang verschaft door aan de achterzijde van het gebouw, een sigarenfabriek een ruit in te drukken. Het is hem gelukt ruim 22.000 sigaren te ste len. De sigaren vertegenwoordigen een waarde van ruim 3000. Motor over den kop. - Op den weg VreelandHilversum is gister middag tengevolge van het springen van den voorband een motorrijder over den kop geslagen. Beiden wer den vrij ernstig gewond naar een ziekenhuis in Amsterdam overge bracht. Motorongeluk. - Gistermiddag zijn in de gemeente Alphen twee kommiezen door onbekende oorzaak in de bocht van den weg met een motorrijwiel tegen een boom ge reden. De bestuurder, de 24-jarige T. Mooselaar uit Schiedam, werd ernstig gewond, de duopassagier, de kommies W. Kleinman uit Rotter dam, was slechts licht gekwetst. 14-jarig meisje vermist. - Sinds Zaterdag is te Bussum de 14-jarige Wilhelmina ter Haar spoorloos ver dwenen. De politie heeft Zaterdag en Zondag nasporingen gedaan, waarbij gebruik werd gemaakt van vijf politiehonden, doch tot nu toe heeft men geen enkel spoor van het meisje gevonden. Zakken met schoenen stonden klaar. - Voorbijgangers hoorden Zaterdagavond in de portiek van een schoenwinkel in de Kinker straat te Amsterdam eenig verdacht lawaai en kort daarop namen twee mannen de vlucht. Na achtervolgisg werd een hunner gegrepen en aan de politie overgeleverd. De andere wist te ontkomen. Het bleek dat zij twee zakken met schoenen hadden achtergelaten, afkomstig uit den schoenwinkel, waarvan zij de deur opengebroken hadden. Keuringen Waffen-S.S. - Het Erganzungsamt der Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Stadhou derslaan 132, Den Haag, deelt mede, dat Nederlanders van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 meter lang, voor de S.S. regimenten „Westland en „Nordwest" kunnen worden aange nomen. Kostelooze bewijzen voor /ervoer van woonplaats naar de plaats van keuring kunnen aan bo venstaand adres worden aange- raagd. De keuring zal plaats vin den te Amsterdam op 22 Sept. van 919.00 uur in het Deutsches Haus. Door hollend paard gedood. Gisteravond sloeg het paard van den 53-jarigen landarbeider H. de Jonge te Klazinaveen op hol. De man viel van den wagen en kreeg een klap tegen het hoofd, aan de gevclgen waarvan hij hedenochtend is overleden. Uit het raam gevallen. - Gis termiddag verloor in de Boomstraat te Amsterdam een 70-jarige vrouw, doordat zij zich te ver uit het raam boog, haar evenwicht. Zij viel op straat en werd zoodanig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleed,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1