HET DRAS KLIEVEi LAATSTE BERICHTEN Uitreiking van nieuwe aardappelkaarten. Brandstofregeling voor kanier- en pension bewoners. Een nieuwe textiel- kaart. Gebruik namen levende leden Huis Oranje Nassau. AGENDA AMSTERDAMSCHE BEURS y<5/i0 LE CHAF VRAAG El 3G cent pei RADIOPRC 3 ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1941. Pagina 2 Alkmaar, Woensdag. VERBODEN VERVOER. Wegens verboden vervoer van peulvruchten en tarwe werd te Noordscharwoude tegen een twee tal personen, afkomstig uit Haar lem en Amsterdam, procesverbaal opgemaakt. De capucijners en de tarwe werden in beslag genomen. OVERTREDING ART. 247 W. V. STR. De politie te Hoorn heeft een 25-jarig persoon aldaar gevangen genomen als verdacht van over treding van art. 247^ van het Wet boek van strafrecht. De verdachte zal ter beschikking van de justitie te Alkmaar worden gesteld. HET GRAAN IS IN TREK. Dat graan tegenwoordig zeer in trek is, ondervond een landbouwer te Heerhugowaard, toen hij dezer dagen aan het dorschen was. Bin nen korten tijd had hij eenige tien tallen menschen om zijn dorschma- chine (men noemde ons een getal van 50!) Allen waren voorzien van een zakje of tasch en vroegen om een kleine hoeveelheid van het graan, dat zoo aanlokkelijk de groote zakken vulde. De landbou wer kon nauwelijks baas blijven, waarom hij meende politie-assisten- tie te moeten inroepen. TARWE EN ERWTEN GESTOLEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ten nadeele van den heer P. B. te Noordscharwoude uit diens schuur een hoeveelheid tarwe en erwten, ongeveer 2200 kg in totaal, ontvreemd. De ongewenschte bezoe kers hebben ongetwijfeld met be hulp van een valschen 'sleutel de deur weten te ontsluiten en hebben zich via het water met den buit uit de voeten gemaakt. Gemeentepolitie en marechaussee stellen een onder zoek in. ZIEKE AARDAPPELEN. Men schrijft ons uit St. Pancras: In de gerooide eigenheimers be ginnen veel zieke knollen voor te komen, wij hoorden van een tuin der die de helft moest weggooien. Wel jammer met dezen tijd van schaarschte aan aardappelen. VOORDRACHTAVOND ANK VAN DER MOER. 't Gulden Vlies. De moderne, zakelijke, jonge vrouw, weerbaar, zooals deze tijd het eischt; de jonge moeder, alomte genwoordig, helpend met raad en daad, zich gevend aan haar gezin, met al de levensmoed en -durf, die in haar zijn; 't meisje op haar eerste bal anno 1900 met haar groote-men- schen-„problemen"; de jonge vrouw die het „uif'gemaakt heeft, haar confidenties over wat verloren ging en onherstelbaar zal blijken wie heeft ze niet eens ontmoet deze figuren; in de werkelijkheid, in zijn omgeving, uit lectuur, of misschien alleen maar van-hooren-zeggen. Ieder weet dat ze er zijn, kent mis schien voor een 'deel hun lot, ver heugt zich dan wellicht of heeft te doen met deze menschen in zijn om geving, al naar 't valt. Maar tot nauwkeurig observeeren, 't zich vol komen inleven in de vreugden en groote en kleine moeilijkheden van de menschen om hem heen, komt de moderne mensch niet, zelfs niet ge woonlijk bij de menschen die hem het naast zijn. Dat nu heeft Ank van der Moer wél gedaan. Zij heeft van de menschen om ons studie gemaakt en klaarblijkelijk ernstig getracht in haar spel van de hierbovenomschre- ven figuren levende menschen te maken door een beschaafde, juist- aangevoelde typeering. En zij slaagt daarin in de meeste gevallen bizon der goed. Bij de meeste creaties, waaraan elke charge gewoonlijk vreemd is, is ontegenzeggelijk de eerste reactie: inderdaad, zoo zijn er, of: zóó was het. En dat is het beste bewijs, dat Ank van der Moer het leven zelf weet te geven, zóó als we dat in onze omgeving of in de literatuur tegenkwamen. Er zijn 'natuurlijk, naast sterke en buitengewoon zui- ver-aangevoelde, wat minder ge slaagde momenten, die niet zoo dadelijk aanspreken bij den criti- schen toeschouwer. Maar in alle ge vallen blijft het spel van formaat, dat geen oogenblik daalt tot een niet meer dan middelmatig peil. Ank van de Moer is op haar best wanneer zij de jonge, moderne vrouw creëert, die door haar mono loog zichzelf en de denkbeeldige figuren om haar heen karakteri seert, wat natuurlijk niet zóó ver wonderlijk is. Zij speelt in zoo'n ge val duidelijk méér zichzelf dan bij de oude vrouw van 70 jaar of het meisje-van-16-op-haar-eerste-bal Maar zooals 'gezegd, ook in deze gevallen was haar spel volkomen acceptabel en verantwoord. Het was jammer, dat voor dezen' avond niet meer belangstelling be stond Ank "van der Moer verdient een volle zaal. B. Daalder. DE KOOL „BOLT" SLECHT. Trots den besten stand van de winterkool bestaat de vrees dat niet veel kilo's zullen worden geteeld, aldus deelt onze correspondent te St. Pancras mede. De kool „bolt" vreeselijk langzaam. Op het oogen blik is het nog veel lof maar geen kool. AANBESTEDING. Op de heden door het hoofd van den dienst der Zuiderzeewerken voor den rijkswaterstaat gehouden aanbesteding van het aanleggen van aardebanen met gewalste ver hardingen voor wegvakken bij Vollenhove in sectie S, van den Noordoostelijken polder, met bij kon .ende werken was het laagst ingeschreven door N.V. P. Daalders Aanneembedrijf te Alkmaar met 52.323. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 25 Aug. tot 15 Sept. Nieuwe zaken: Alkmaar: C. W; Kroon, Corfstraat 22, agentuur- en commissiehandel in levensmiddelen enz. Bergen: Spitamon, Princesselaan 32, chemisch bureau. Den Helder: C. Roomeijer, Ruijgh- weg 59, aannemer; leesbibliotheek „Aberson", Emmastraat 93. Schagen: F. Kruit, Laagzijde B 17, kunsthandel. Bestuurswijzigingen: Alk maar: N.V. Nassaugarage, Nassau- plein 7. Egmond aan Zee: N.V. Handel in wijn, limonadefabriek en gedistil leerd „van Speijk", Voorstraat 82. Andere wijzigingen: Alk maar: N.V. HoUandsch IJzermaga- zijn v.h. M. de Wild, Laat 121, be noeming procuratiehouder; Gebr. Smit, Snaarmanslaan 7, timmerbe drijf enz., benoeming venn.; Bouwbedrijf Gebr. D. en L. Schoo- newil en C. Jonker, Papiermolenstr. 18, bouwbedrijf enz., uittr. venn.; hypothecaire Verzekering Mij. „Hy po", Wilhelminalaan, wijziging re glement. Bergen: N.V. Valerius, Hertenlaan 4, explöiteeren van vaste goederen, in liquidatie getreden. Nieuwe Niedorp: K. Toornstra, B 34, smid en Roodgieter, overgegaan aan K. F. Lakeman. Oudorp: P. N. Leering, Huigen- dijk C 23, makelaar enz., verplaatst naar Bergen. Schoorl: Assurantiekantoor Kor- ver en Co., Voorweg C 182, uittre ding venn. Opheffingen: Alkmaar: J. Apeldoorn, Geesterweg 7, bouwbe drijf. Den Helder: De Heldersche Ex presse, Keizersgracht 44, expeditie bedrijf; bouwbèdrijf M. J. Cor- nelisse, Laan 29, bouwbedrijf. Schagen: J. A. de Rooij, Laagzijde 17, comestibles. Wieringermeer: H. J, Eichner, Brink 60, rijwielhandel enz. Gedeponeerde stukken: Bergen: N.V. Valerius, Herteplaan 4, explöiteeren van vaste goederen, plan van uitkeering ingediend. LANGEDIJK. - Demonstratie E.H.B.O. - Dins dagavond werd in Concordia door de afdeeling Langedijk van de E.H. B.O. een demonstratie-avond gehou den, waarvoor zeer veel belangstel ling bestond. Er werd een Oranje- Kruis-film vertoond, welke met be langstelling door de aanwezigen werd gevolgd. Eén bezoeker leefde zelfs zoo mee, dat hij flauw viel. Na deze film gaven de leden der afd. een demonstratie in het verbandleg- gen, het bijbrengen van drenkelin gen en het transporteeren door één persoon met de z.g. brandweer- greep. Een en ander is uitstekend geslaagd. BROEK OP LANGENDIJK. Veranderingen bij de Sluis. - De oude sluis van Broek op Langendijk is dezer dagen afgesloten. Men had haar na de indienststelling van de nieuwe sluis nog eenigen tijd intact gelaten, omdat daardoor het werk aan de nieuwe beschoeiing van de Sluiskade kon worden bevorderd. Er was een dam dwars over de Ringvaart gemaakt, waardoor 't ge deelte, waar de oude sluis ligt, van de Ringvaart was afgesloten. Door het water uit dit afgesloten gedeelte door de sluis in den polder te laten loopen, heeft men een werkput ver kregen, waarin het water gelijk was aan het polderpeil. Het werk aan deze schoeiïng was nu gereed gekomen, zoodat de dam verwijderd kon worden. De sluis had daardoor haar dienst heelemaal gedaan en kon worden afgesloten. Aan het Zuideinde, waar vooTheen de op haalbrug was, heeft men een dam geworpen. De kolk is nog niet ge dempt. Nu al deze dammen en an dere benoodigdheden voor den bouw verdwenen zijn, is er een mooie ruimte verkregen. Aan dit ge deelte van de gemeente is door de nieuwe sluis en de nieuwe betonnen beschoeiing een heel wat mooier aanzicht gegeven. 's-G ravenhage, 17 Septem ber. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 September tot 3 October a.s. zullen nieuwe aardappelkaar ten worden uitgereikt. De plaat selijke distributiediensten zul len nader bekend maken, op welke dagen dit precies zal ge schieden. De nieuwe kaarten zijn te onder scheiden in vier verschillende soor ten en wel: a. kaarten, gemerkte imet de let ter U, bestaande uit dertien bon nen met opdruk „aardappelen" en genummer van 38 tot en met bevolkingsgroepen A. 03 jaar B. 413 jaar C. 14—20 jaar geboren na 1 October na 1 Januari voor 2 Januari na 1 Januari voor 2 Januari D. volwassenen voor 2 Januari Personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Voorts krijgen personen, die zwa ren arbeid verrichten, een kaart U. extra en personen, die zeer zwaren arbeid verichten, twee kaarten U. extra; Houders van vetkaarten. Aan houders van vetkaarten zul len ongeacht den leeftijd of werk zaamheden, die zij verrichten, bcj-v vendien nog een kaart W. en een kaart X. worden uitgereikt, zoodat een houder van een vetkaart, zoo wel kaarten U en V., als kaarten W. er. X. ontvangt. 50, elk nummer gevolgd door de letter A. b. Kaarten, gemerkt met de letter V, bestaande uit veertien bon nen, met opdruk „aardappelen" en genummer van 01 tot en met 14, elk nummer eveneens door de letter A gevolgd. c. Kaarten, gemerkt met de letter W, welke de zelfde kenteekenen vertoonen als de kaarten U, doch waarbij elk nummer gevolgd wordt door de letter B. d. De kaarten, gemerkt met de let ter X, welke overeenkomen met de kaarten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de let ter B. Hierna volgt een overzicht van de verschillende kaarten, welke aan de verschillende categorieën van per sonen zullen worden uitgereikt. Kaarten U. en V. uit te reiken kaarten 1938 1 U-kaart en 1 V-kaart 1928 2 U-kaarten en 2 V- 1938 kaarten 1921 3 U-kaarten en 3 V- 1928 kaarten 1921 2 U-kaarten en 2 V- kaarten Aardappeltelers. Zoowel de beroepsaardappeltelers als de niet-ingeschreven telers, die vijf are of meer telergrond dan wel 10 are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aardappelkaarten in aanmerking. In verband hierme de dienen deze personen zich met hun stamkaarten en die van hun ge zinsleden en hun inwonend perso neel bij de plaatselijke distributie diensten te vervoegen. Dit zal die nen te geschieden op een nader door deze diensten te bepalen dag, doch vóór 21 Sept. a.s. Omtrent het gebruik der kaarten zullen nog nadere gegevens worden bekend gemaakt. 's-Gravenhage, 17 Sept. De secr.- gen. van het dept. van handel, nij verheid en scheepvaart deelt het navolgende mede inzake de distri butie van vaste brandstoffen: Binnenkort zal de gelegenheid worden opengesteld om aanvra gen voor vaste brandstoffen in te dienen voor personen, die op kamers of in pension wonen, in dien in het betrokken perceel door middel van „haarden of kachels" wordt gestookt en de verhuurder een bonkaart J of K heeft ontvangen. Ten aanzien van hen, die op ka mers of en pension wonen in een perceel, waar door middel van een centrale verwarming wordt ver warmd, in welk geval een bonkaart L aan den verhuurder is uitgereikt, is een afwijkende regeling getrof fen, welke één dezer dagen nader bekend zal worden gemaakt. Enquête's. In verband met het feit, dat we gens verhuizing e.d. zeer veel muta ties voorkomen in de groep kamer bewoners; zal onder de kamerver huurders een twee-maandelijksche enquête worden gehouden, voor de eerste maal in de maand Sept. 1941 en voorts in November 1941 en in Januari 1942. In deze maanden zul len telkens de bonnen voor de beide daaropvolgende maanden worden uitgereikt. Men dient met de hoe veelheid brandstoffen, welke kan worden aangeschaft op de in Sept. 1941 uitgereikte bonnen toe te ko men gedurende October 1941 en No- PAARDENMARKT TE SCHAGERBRUG. Maandag werd te Schagerbrug de jaarlijksche paardenmarkt ge houden. De aanvoer was tenge volge van de tijdsomstandigheden zeer gering. De enkele aan wezige paarden konden niet wor den verhandeld, terwijl de veulens prijzen van 700 tot 800 op brachten. De belangstelling van de zijde van het publiek was eveneens gering. HENSBROEK. De persoonsbewijzen. - Dinsdag 16 Sept. is in deze gemeente de laatste zitting gehouden voor het uitreiken van de persoonsbewijzen. Enkele personen, die door ziekte of anderszins verhinderd waren aan den oproep gevolg te geven, zullen hiertoe naderhand nóg in de ge legenheid gesteld worden. SINT-PANCRAS. Filmavond. - Dinsdag werd in het vergaderlokaal der chr. school een filmvertooning gegeven over Ned. Indië, 's middags voor de kinderen en 's avonds voor de ouderen. Beide keeren was de zaal goed bezet. Ten volle is van de prachtige kleurenfilm genoten. De heer Adolf, oud onderwijsinspecteur in Ned.-Indië, die alle bijzonder heden met een praatje begeleidde, droeg niet weinig tot het welslagen bij. vember 1941, met de hoeveelheid, welke op de in November 1941 uit gereikte bonnen kan worden be trokken, gedurende December 1941 en Januari 1942 en met de hoeveel heid, welke op de in Januari 1942 uitgereikte bonnen kan worden aan geschaft, gedurende Febr. 1942 en Maart 1942. Na Maart 1942 zullen geen vaste brandstoffen voor kamerverhuur of pension meer worden beschikbaar gesteld, zoodat de verbruikers, die ook in de maanden April en Mei wenschen te stoken, zeer zuinig met de hun toegewezen hoeveelheid die nen te zijn. De uit te reiken bonnen zijn voor zien van de aanduiding „een een heid brandstoffen" en geven gedu rende het geheele stookseizoen, der halve tot en met 30 April 1942, recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Indiening aanvragen. Alle aanvragen moeten worden ingediend door den kamerverhuur der, respectievelijk pensionhouder bij den plaatselijken distributie- dienst en wel op nader door dezen dienst bekend te maken tijdstippen. De aanvrage dient te worden inge diend op formulieren MD 121, die bij de plaatselijke distributiediensten op eveneens nader bekend te maken tijdstippen verkrijgbaar zullen zijn. De bonnen worden uitgereikt aan den kamerverhuurder of pension houder, uiteraard echter uitsluitend ten behoeve' van den kamerbewoner of pensiongast. Brandstoffen mogen alken wor den aangevraagd voor vertrekken, welke door middel van haarden en kachels worden verwarmd. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rantsoen worden verstrekt; dit extra rantsoen zal voor de maanden October en November 3 bonnen, elk voor één eenheid brandstoffen, bedragen. Iemand, die meer dan één kamer heeft gehuurd, komt derhalve slechts in aanmerking voor brand stof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien verschillende personen samenwonen op één of meer gehuurde kamers, slechts ten behoeve van één van hen een rant soen brandstoffen beschikbaar worden gesteld. In geen geval mogen voorts brandstoffen worden aangevraagd voor de kamers, welke verhuurd zijn aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en andere familieleden. Ook kostgan gers, die de maaltijden tezamen met het gezin van den kamerverhuurder gebruiken, mogen niet op het aan vraagformulier worden vermeld. 's-Gravenhage, 19 Septem ber. Naar men ons van offi- cieele zijde mededeelt, kanode uitreiking van de nieuwe textielkaart tegen 1 November a.s. tegemoet worden gezien. Uitvoeringe mededeelingen over de nieuwe distributierege ling van kleeding en huishoud- goederen zullen tijdig worden verstrekt. DE JEUGD EN DE BEUKENOOTJES. In de krant heb ik gelezen dat de inzameling van beukenootjes voortaan van rijkswege zal geschie den. Tot dusver waren de nootjes, die elk jaar met kwistige hand in de beukenlaan werden neer gestrooid, particulier bezit van de jeugd. Ze mocht ze daar oprapenzelfs vóór de voeten van 'n surveilleerenden poli tieagent. Met stokken en steenen in de boomen gooien om de kwistig heid nog wat hooger op te voeren, mocht natuurlijk niet zoodat daar- meer gewacht werd tot de agent uit de buurt was. Het zoeken, pellen en oppeuzelen van die pyramiedjes was een attrac tie, niet omdat het zoo'n smakelijke lekkernij was: het was het instinct van den oermensch, die er op uit moest trekken om zijn eigen voedsel te zoeken, dat de kinderen hiertoe dreef. Het verschafte hen het genot van den jager en van den vis^cher die een goeden dag heeft. Kinderen gaan ook meikevers en hagedissen vangen en kikkerdril zoeken, maar dat is niet zoo'n sensa- tioneele bezigheid. Zou het rijk de inzameling daarvan op zich geno men hebben, dan zou de jeugd daar mee niet zoo gedupeerd zijn, want deze levende have levert naderhand thuis toch maar narigheid op terwijl de huisgenooten uit het trommeltje vol beukenootjes graag meepikken. Nu staan er echter in het bewuste persbericht van de departementen van HandelNijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Vis- scherij het beukenootje heeft blijkbaar de bizondere belangstel ling van vele hooge instanties twee zinnen die nieuwe en gunstige perspectieven openen: ,jleder, die wil, kan aan het rapen meedoen. Men heeft er geen vergunning voor noodig en zal er wat mee kunnen verdienen". Zoo'n kans wordt de jeugd tegen woordig niet vaak geboden: ze zal willen rapen en verdienen; op het arbeidsveld in den beukenlaan zal aangepakt worden. Nu hoop ik maar dat er dan steeds een agent in de buurt zal zijn om een oogje in het zeil te houden want anders wordt deze arbeid levensgevaarlijk: geen knuppels zullen te dik en geen steenen te zwaar zijn om daarmee de productie van den d)ag op te voeren. Het Rijkscommissariaat deelt me de: In aansluiting op de gisteren be kend gemaakte verbeurdverklaring van de vermogenswaarden der le vende leden van het Huis Oranje- Nassau wordt op grond van art. 15 (1) van de verordening no. 138/41 door den commissaris-generaal voor de veiligheid bepaald; Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje-Nassau door economische en niet-economische vereenigingen en stichtingen, openbare en particuliere instel lingen en inrichtingen, alsmede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is ver boden. Eveneens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een contact met het Huis Oranje-Nassau wordt aan geduid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze verordening zijn overtredingen en worden overeenkomstig art. 45 (2) van de verordening no. 138/41 be straft, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is vastgesteld. Art. 3. De afkondiging van deze verorde ning geschiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar pu blicatie in werking. Mr. J. E. W. DUYS f Oud-Kamerlid en vrederechter. In den ouderdom van 64 jaar is, naar het „Vaderland" meldt, overle den mr. J. E. W. Duys, sedert kort vrederechter, en jarenlang lid der Tweede Kamer, waarin hij zitting bad voor de S. D. A. P. „Jan" Duys werd 21 Febr. 1877 te Nijmegen geboren. Als jongen gaf hij zijn meesters de handen vol, zoodat men hem ten slotte als ma troos liet gaan varen. Op zijn 15de jaar had hij lfier echter genoeg van en wilde toen voor adelborst gaan leeren. Hij werd echter afgekeurd en legde zich toe op de studie voor het notariaat. Ten einde een wetenschappelijken grondslag te leggen voor zijn eco nomisch denken volgde de jonge candidaat-notaris in 1901 en 1902 de colleges van prof. Treub. In die zelfde jaren kwam hij sterk onder den indruk van de socialistische voorgangers, vooral van Troelstra. In 1903 trad hij in functie bij de Rijksverzekeringsbank; reeds toen leerde hij zich op vergaderingen als een slagvaardig debater kennen. Al spoedig werd hij lid van Prov. Sta ten en in 1909 lid der Tweede Ka mer, wat hij tot 1936 is gebleven. In 1935 kwam het tot een breuk met de S. D. A. P., waarvan het bestuur hem ten slotte royeerde. Sedert 1923 woonde de heer Duys in Den Haag, waar hij kort lid van den raad is geweest en waar hij (na in 1926 gepromoveerd te zijn) als advocaat gevestigd was. Later is hij te Lochem gaan wonen en in 1938 trad hij toe tot de N. S. B. Een ma-and geleden werd mr. Duys nog tot vrederechter benoemd. DE TROONSAFSTAND VAN DEN SJAH VAN IRAN. Sofia, 17 Sept. (D.N.B.) Het Bulgaarsche blad „Sora" geeft in een eigen bericht uit Ankara de motieven weer, welke den Sjah van Iran hebben bewogen afstand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsche en Sovjet troepen in Iran en het staken van den tegenstand door Iran hebben den Sjah aanleiding gegeven, zoo schrijft het blad, enkele maatregelen te nemen, waar mede de nieuwe regeering van Iran' het niet eens was. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regeering van Iran een beslissing genomen, welke neer kwam op een volledige! beperking Bioscopen. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofde nummer Frau im Strom (rom.- dram.); hoofdrollen Hertha Feiler en Attila Hörbiger. Toegang boven 18 jaar. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (hum.)hoofdrollen Heinz Rühmann en Leni Marenbach. Toegang boven 14 .jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De blinde passagier (rom.); hoofdrollen Hilde Krahl en Attila Hörbiger. Toegang voor alle leeftijden. Donderdag 18 September. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, lezing voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. van de grondwettelijke rechten van den Sjah.' In verband hiermede heeft Sjah Riza Khan Pahlevi besloten ten gunste van den troonopvolger af stand te doen. De troonafstand werd eerst twee uur na het vertrek van den Sjah uit de hoofdstad bekend gemaakt, toen aan het parlement hiervan mededeeling werd gedaan. Over de reis van den Sjah wordt een volledig stilzwijgen in acht ge nomen. Welingelichte diplomatieke kringen te Ankara hebben ver klaard, zoo meldt het blad verder, dat de Sjah zich met enkele leden van zijn gevolg naar een vliegveld bij Teheran heeft begeven, van waar hij in onbekende richting is vertrokken. Volgens onbevestigde berichten zou de Sjah ergens in Turkije ge land zijn, en wordt hij te Ankara verwacht. KW A AD AARD GE LASTER ACHTERHAALD. 's-Gravenhage, 17 Sept. F. A. A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door niets gegronde bewering geuit, dat N S.B.'ers in de Meidagen van het vorige jaar in Rotterdam op Ne der landsche soldaten hebben ge schoten. Wegens de lichtvaardige en las terlijke bedoeling van zijn bewering werd van der Pas in hechtenis ge nomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp gestuurd. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 17 September 1941 STAATSLEENINGEN. Vor. k. 4 Nederland 1941 ÏOU'/? 4 Nederland 1949 II 100Vs 3—3>/2*% Nederl. 1938 94V, .131 .164 215 Ned.-Indië 1939 BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. f 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 155 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154 Calve Delft Cert. 12U/, Nederl. Ford .38 Lever Bros162V, Phil. Gloeii. Gem. Bezit 275Vs CULTUUR MAATStH. H. V. A480 ►Java Cultuur 295 Ned. Ind. Suiker Hnii Verg. Vorstenlanden .1391/. PETROLEUM. Kon. Petr319 RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia .273 Oude Deli310 Sen=mbah265 309 .260 17U 194 •168 147 1671/o 197 .211 pim 2 u IOOV4 lOOl/i 94Va 973/a 130 165 218 150 1523/, 122 3 0 I6H/4 277 4S3-4 270 260 138 3161/, 305-6 255-7 165 185 155 148 166-9 191-2 208-9 270 308-9 260 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. ALKMAARSCHE 3ES0HRÏ v m rEÜ'KBNE ALEXA RAYlk (Dinsdags en Vr: WOENSDAGS E Alléén 2de hai uitsluitend Te koop: een Rijj nieuw. STATIONSSTRAi Te koop aangeb.: een „glas-in-lood' Adres bureau var Race-tourfiets te met 2 res. wielen elk aann. bod. CORFSTRAAT 45 Te koop gevraagd boedels, Gramofoc Brandkasten, Naa regelde Goederen DEKKER, Spoorsi Wij koopen alle r nog bruikbaar 0: maken. GAE Kennemerstraatw< Te koop: Ameril (harmonium) zee 2 Yt spel. Brieven 1 bureau van dit bi DONDI HILVERSUM I, t 6.50 Ochtendgymns 7.45 Ochtendgymn; Nieuwsber. 8.15 Mc Gr.pl. 9.15 Voor de Gr.pl. 10.Orkc 11.Yoor den boe pianobegeleiding. cers. 12.40 Almai Nieuws- en econ. b orkest, soliste en de charme". 2.C orkest. 3.Voor Viool, piano en cel Philharmonisch orl Causerie (met gi Nieuws-, econ.- ei Gtto Hendriks en Causerie „Sociale 6.30 De Melodisten halfuurtje. 7.30 Vr; gelspel. 7.45 Cause: de opera". 8.Co: en solist (met toe pauze (Ca. 20.50): phonische Kunst ir Gr.pl. 9.45 BNO: BNO: Engelsche u r.al features of the HILVERSUM II, 8.Zie Hilversur Nieuwsber. 8.15 Gr wijding. 10.20 Pian Voordracht. 11.H meester. 11.45 Boyd orkest. 12.15 Klaas orkest. 12.45 BNO: 6) Hij wendde zich met droomerigen bi Juffrouw Hermans en ging. „Hoor eens, Nan' jij. dat mijn vrouw krijgt". Hij zelf ging niet maar liep doelloc iemand, die een maakt. Zoo kwam liep langzaam ove tusschen boomen er en toen langs een z huis toe, terwijl hij tijd stil stond bij e doorns. De laatste gasten hun gesprekken hoe was meegedeeld, d; ongeluk had gekrej Hij trad in de h< enkele van de leer gesprek met de ac

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2