DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. appersbond lsn zijn. DuitscMand wint voor Europa op alle ironten. Kiew door de Duitsche troepen veroverd. Het Italiaansche legerbericht. Menschensmokkel. japansch protest in Moskou. Vijf Nederlanders ter dood gebracht. Roemeensche stafchef gesneuveld. WmmmË, Pogingen tot sabotage in Bulgarije. PUBLICATIES VERDUISTERINGS- TIJDEJV 19.45 tot 7.23 19.42 tot 7.25 op 6.14 onder 19,27 op 7.32 onder 19.56 21 Sept. Nieuwe Maan. van van STAD EN OMGEVING Besluiten van den burgemeester. ïgelijke 1, dat U art. Wie nieuwe om: ont- ang hem de broek iraag de g. dat U jt! Zorg xford bbel 200 LAT. ngbas op hoon gwerk xuken raphoon 35 p. w. steeds op LO. :iging op dc IK EN des r BESTUUR. Buurt 14 rend AREN IN DE 5PSANKER, •n afkomstigen pagnie, is op- het station te een Urker vis- n gesleept en Hoorn". Het op lygoon-Kuiper) 143ste Jaargang No. 222 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 20 September 1941 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. V Victorie Groote slag thans aan den gang. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Sept. (D.N.B. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De concentrische aanvalsoperaties van de legergroepen van generaal- veldmaarschalk von Eundstedt en van generaal-veldmaarschalk von Bock hebben thans geleid tot een nieuwen, geweldigen omsingelings slag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrachten opgerukt naar den boven- en benedenloop van den Desna om in hardnekkige gevechten den over gang over de rivier te forceeren. Van hier uit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een ver binding tot stand te brengen met een groep strijdkrachten, welke den Dnjepr aan weerszijden van Krementsjoeg onder de moeilijkste omstandigheden over een breedte van 120 K.M. had overwonnen en in den strijd was geworpen voor een aanval naar het Noorden. Sedert 13 September is de vereeni- ging van deze strijdkrachten 200 K.M. ten Oosten van Kief voltooid. Zoodoende is de ring om vier Sov jet-armeeën gesloten. Haar ver nietiging is in vollen gang. Aan het schitterende verloop van deze operaties hebben de luchtvloten van generaal-oberst Lühr en van den generaal-veld maarschalk Kesselring een groot aandeel. Voorts wordt gemeld: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsingelings operaties is ook de aanval op de Oekrainsche hoofdstad Kiew inge zet. Na een stoutmoedigen door braak door de uitgebreide, sterke fortificaties op den Westelijken oever van den Dnjepr zijn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert he denochtend de rijksoorlogsvlag. Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Krementsjoeg, den aanval ook naar het noordoosten voortzetten, heb ben Poltawa, op 120 K.M. ten Z.W. van Charkow gelegen, veroverd. Eerste opgave van Duitsche verliezen. Behalve bovenstaand extra-bericht van het Duitsche opperbevel ver meldt het Duitsche legerbericht uit het hoofdkwartier van den Führer, naar het D.N.B. mededeelt, nog het volgende: Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 September Moskou alsmede de stad en de haven Odessa met goede uitwer king aangevallen. Er ontstonden talrijke branden. Aan de Britsche oostkust bom bardeerden gevechtsvliegtuigen ver schillende belangrijke militaire inrichtingen. Bij pogingen van den vijand om gistsermiddag naar Nederland en de bezette gebieden aan het Kanaal te vliegen schoten jagers, lucht doelartillerie en mijnvegers twin tig Britsche vliegtuigen, waaronder vier bommenwerpers omlaag. De vijand heeft nóch overdag, noch des nachts, geen militaire acties boven het Duitsche gebied onder nomen. De verliezen welke de weermacht der Sovjets totdusver aan ge vangenen geleden heeft, hebben het getal van 1.8 millioen over-; schreden. Hun aantal dooden is ministens even hoog, waarschijn lijk hooger. Hiertegenover pro beert de vijndelijke propganda de uitwerking van deze Duitsche successen, die zij niet meer kan loochenen, aldus te verzwakken door de Duitsche verliezen alleen aan dooden te stellen op een getal van 1.5 tot 2 millioen man. In werkelijkheid bedragen onze ver lieven zooals nauwkeurig kon worden vastgesteld voor de pe riode van 22 Juni tot 31 Augustus 1941, bij het leger (mfet inbegrip van de Waffen-SS) 84.345 dooden, 292.690 gewonden, 18.921 ver misten. Bij de luchtmacht: 1.542 dooden, 3.980 gewonden, 1.378 vermisten. Het Duitsche luchtwapen verloor tijdens den veldtocht in het Oos ten tot den 31sten Augustus slechts een deel van onze produc tie per maand, n.l. 725 vliegtuigen. Rome, 19 Sept. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 472 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: Omtrent den strijd te land niets nieuws te vermelden. De Engelschen ondernamen nieuwe luchtaanvallen op Benghasi en Tri polis. Buiten de vliegtuigen, welke gisteren reeds als neergehaald in het weermachtbericht vermeld werden, zijn nog twee Engelsche machines omlaaggeschoten door onze koopvaar dijschepen. Oost-Afrika: Onder begunstiging van een dichte mist heeft de vijand geprobeerd aanvallen te ondernemen op vooruitgeschoven stellingen in den sector Woltsjefit, Dank zij de snelle reactie van onze troepen en de doel treffende actie van onze artillerie werd de vijand op de vlucht gedre ven met achterlating van talrijke dooden. Antwerpen, 19 Sept. (A.N.P.) Voor het Antwerpsche gerechtshof heeft een uit vijf personen bestaan de bende terechtgestaan, wegens het langs illegalen weg Joden naar het onbezette Frankrijk of naar Portugal brengen. Joden, wien de grond on der de voeten te warm was gewor den, werden met valsche doorlaatbe- wijzen of bij nacht en ontij via Rijssel naar Parijs gebracht. Daar werden zij door medeplichtigen overgenomen. De op deze wijze over oe grens gesmokkelde Joden namen alles mede, wat zij aan deviezen, pa pieren van waarde en sieraden kon den machtig worden. Het bedrag, dat elk der langs dezen weg in vei ligheid gebrachte Joden moest be talen, bedroeg 500.000 tot 800.000 fr. Het gerechtshof veroordeelde den Joodschen leider der bende, zijn voornaamsten medeplichtige uit Rijs sel en de drie andere beklaagden tot tuchthuis- of gevangenisstraffen. Tokio, 19 September. (D.N.B.) De Japansche regeering heeft te Mos kou geprotesteerd tegen de vernie ling op 1 September van een Ko- reaansch visschersvaartuig door drij vende mijnen, en verzócht de Sov jet-regeering onmiddellijk maat regelen te nemen ter vermijding van dergelijke gebeurtenissen. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat volgens het volken recht mijnen, die van haar ankers slaan, automatisch onschadelijk moe ten worden. Dit is bij de 'drijvende Sovjetmijnen in Japansche wateren niet het geval. Tot dusverre heef! de Japansche regeering op haar pro test geen antwoord gekregen. Voor heeft de woordvoerder gezegd, dat Japan niet onverschillig kan zijn, wanneer schepen, van welke natio naliteit ook, petroleum of oorlogs materiaal naar Wladiwostok ver voeren. BEAVERBROOK OP WEG NAAR MOSKOU. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Reuter meldt, dat de leider van de Britsche delegatie voor de EngelschAmeri- kaanschBolsjewistische conferentie in Moskou, lord Beaverbrook, naar Moskou onderweg is. Zijn vertrek is bekend gemaakt in een boodschap, welke hij Vrijdag gericht heeft tot de werklieden der fabrieken, die pantserwagens maken. Beaverbrook deelde hierin mede, dat hij minstens tien dagen in de Sovjet-Unie dacht te blijven. Schepen tot zinken gebracht. (D.N.B.) - Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den nacht van 19 op 20 Sept. voor de Oostkust van Engeland een tot een convooi be- hoorend koopvaardijschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Voorts werd van hetzelfde convooi een tankschip van 7.000 brt vernietigd. Wegens hulpverleening aan Engelsche vliegers. 's-Gravenhage, 19 Sept. Het Kriegsgericht heeft vijf Ne derlanders, die hulp verleend hadden aan Engelsche vliegers die na een noodlanding hadden trachten te ontkomen, wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken door middel van den kogel. Naar aanleiding van het bo venstaande wordt de bevolking er opnieuw op gewezen, dat in dergelijke gevallen ook in de toekomst dp hardste straffen zullen worden opgelegd. De strijd in het Oosten. Boekarest, 19 Sept. (D.N.B.) De chef van het groote hoofdkwartier van het Roemeensche leger, gene raal Joanitziu, is op 17 September op het veld van eer gevallen, zoo meldt het Roemeensche persbureau. Een vliegtuig heeft gisteren zijn stoffelijk overschot naar Boekarest overgebracht, waar het in het ge bouw van den generalen staf is opgebaard. De teraardebestelling vond heden plaats. De Zuidelijke sector. Berlijn, 19 Sept. (D.N.B.) In den zuidelijken sector van het ooste lijke front hebben de bolsjewisten in wanhopige tegenaanvallen in den gevechtssector van twee Duitsche divisies escadrons vacalerie op de Duitsche stellingen laten inrijden. De Sovjetescadrons werden vol komen vernietigd. De gevechten in dezen sector blijven succesvol ver- loopen. Een tamelijk groot plaatsje werd na zwaren strijd veroverd en een belangrijke spoorlijn geblok keerd. De overgang over een rivier werd geforceerd. Alle tegenaanval len werden met zware verliezen afgeslagen. In den loop van 17 Sep tember werden in dezen sector van het zuidelijk front in totaal 2344 gevangenen gemaakt en talrijke Sovjet-pantserwagens en stukken geschut vernietigd. 184 autos, ze ven stukken geschut en ander be langrijk oorlogsmateriaal werd buit gemaakt. Het A.N.P. meldt uit Ankara, dat toonaangevende Turksche instan ties berichten uit Moskou hebben ontvangen, volgens welke in Mos kou zoowel als in de industriege bieden in den Kaukasus en het Donetzbekken toenemende politie ke moeilijkheden merkbaar worden. De Gpoe wordt daar gebruikt om het regeeringsgezag te handhaven. Strijd om Leningrad. Berlijn, 19 Sept. (D.N.B.) In den strijd om de vestinglinies van Leningrad hebben de Duitsche troe pen op 18 Sept. weer goede vorde ringen gemaakt. In een sector heb ben Duitsche infanteristen een vrij groote plaats ingenomen en daar door de verbinding met naburige formaties tot stand gebracht. Te genaanvallen mislukten met bloe dige verliezen voor de Sovjets. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt doet te Londen het gerucht de ronde, dat de fabrieksarbeiders te Leningrad geëischt hebben, dat de stad zal worden overgegeven. De politieke commissarissen zijn echter met de scherpste middelen opge treden om defaitistische stroomin gen te onderdrukken. Het D.N.B. meldt van alle fronten successen der Duitsche luchtmacht en succesvolle aanvallen op schepen in de Zwarte Zee. Ten W. van Leningrad werd een Sovjetslagschip gebombardeerd en zwaar bescha digd. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 19 op 20 Sept. geprobeerd verschillende steden in N.-Duitsch- land aan te vallen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroor zaakten schade in woonwijken en eischten eenige slachtoffers aan doo den en gewonden onder de burger bevolking. Hevig, goed gericht lucht doelgeschut dwong den vijand zijn bommenlast van groote hoogte luk raak uit te werpen. Eenige vliegtui gen, die tot Berlijn probeerden door te dringen, slaagden er niet in door de luchtdoelversperring van de rijks hoofdstad heen te dringen. Een vij andelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. JUjfc, (Polygoon-v. Bilsen) Sofia, 19 Sept. (D.NJB.) Het hoofd van de Bulgarsche politie heeft vandaag een mededeeljng gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat in den nacht van 13 op 14 Septem ber een vreemd vliegtuig in de na bijheid van Dobritsj in het Zuiden der Dobroedsja eenige parachutes met personen en materiaal heeft uitgeworpen. Na een vuurgevecht werden de parachutisten gedood. Het omlaag geworpen materiaal bevond zich in pakken van 100 tot 200 kilogram en bestond uit aan zienlijke hoeveelheden springstof fen, helsche machines, wapenen, levensmiddelen, kleeding, kleine radiozenders, instructies voor daden van sabotage, kaarten, schetsen, Bulgaarsch en vreemd geld, ver- valschte Bulgaarsche persoonsbewij zen, voorschriften enz. Uit de fa brieksmerken en cien aard van het materaal is onomstootelijk vastge steld, dat het van Sovjet-afkomst was. De vorige maand werden aan de kust van de Zwarte Zee eenige personen, die door een duikboot uit Sovjet-Rusland waren aangevoerd, m rubberbooten aan land gezet, ten einde daden van sabotage te plegen. De Bulgaarsche regeering heeft bij de Sovjet-regeering geprotes teerd. VERKLARING VAN HORE BELISHA. New York, 19 Sept. (D.N.B.) De vroegere Britsche minister van oor log, Hore Belisha, heeft, zoo meldt United Press uit Londen, in een re de voor de liberale partij verklaard, dat er voor Engeland alle aanleiding bestaat, te streven naar een ge meenschappelijke nationaliteit met de burgers van de Ver. Staten. De onafhankelijkheidsverklaring van de Ver. Staten dient vervangen te wor den door een verklaring van weder- keerige afhankelijkheid („Replacing declaration off independence by de claration of interdependence"). Hore Belisha uitte tenslotte de hoop, dat het Atlantische programma een voorloopige moge zijn voor de ge meenschappelijke nationaliteit. INLEVERING VAN METALEN. LAATSTE WAARSCHUWING. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat op Donderdag en Vrijdag 25 en 26 September 1941 van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12 K uur en van 2 uur tot 5 uur des namiddags aan het bureau Langestraat 87 (telefoon 4532) gelegenheid bestaat tot in levering van metalen voorwerpen door personen die: a. wegens vacantie, ziekte of om andere redenen nog niet hebben voldaan aan hun verplichting tot inlevering van metalen; b. na de inlevering van metalen hebben gemerkt, dat zij nóg in het bezit zijn van voorwerpen, die ingeleverd hadden moeten worden. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat dit de laatste gelegen heid is aan den inleveringspHcht te voldoen. Hij die de verplichting tot in levering opzettelijk of door zijn schuld niet nakomt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kan ook de verbeurdverklaring van de voorwerpen of metaalvoorraden, waarop het strafbare feit betrek king heeft, worden uitgesproken. Alkmaar, 20 September 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Aanval op Suez. (D.N.B.) - Duitsche vliegtuigen hebben gister nacht aanvallen op de reede van Suez gedaan. Petroleumraffinade- rijen werden getroffen, waardoor brand ontstond. Te Port Said en in de havenwerken van Alexandrië werden eenige belangrijke militaire objecten getroffen. Schuilkelders te Londen. (A.N. P.) De Engelsche commissaris voor de schuilkelders in Londen, Charles Kay, heeft bekend gemaakt, dat in de hoofdstad in de schuilkelders slaapgelegenheid voor 4 millioen zevenhonderd vijftig duizend men- schen in orde gemaakt moet worden. Men vreest n.l., dat de Duitschers dit jaar nog heviger luchtaanvallen op Londen zullen ondernemen dan het vorige jaar. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 21 September: 20 September: Maans op- en ondergang 21 September: Alkmaar, Zaterdag. De burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten genomen: a. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. Feenstra als leeraar aan de handelsschool met ingang van 1 September 1941; b. benoemd tot tijdelijk conrector van het Murmellius-gymnasium den heer J. C. Keyman; tot vaste leeraren aan dit gymnasium dr. A. Hoekstra en dr. D. G. van der Vat; tot tijdelijk leeraar aan het gymnasium en de handelsschool de heer Th. A. van Baasbank; tot tijdelijke leeraren aan het gymnasium de heeren J. H. de Vriend en N. Veis Heijn; tot tijdelijk leerares aan het gymnasium mej. B. P. H. Esser, en tot tijdelijk leerares aan de handelsavondschool mej. J. F. Dubois, een en ander met ingang van 1 September 1941; c. benoemd tot vaste leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs de heeren N. W. Lindemans en J. Vermeulen met ingang van 1 October 1941; d. benoemd tot onderwijzer aan de Bosboom-Toussaintschool den heer S. Boosman, met ingang van een nader te bepalen datum. Voorts heeft de burgemeester nog de volgende besluiten genomen: a. Tot voorloopige vaststelling van de bedragen overeenkomstig artikel 55ter der lager onderwijswet 1920 over 1940, t.w. voor het open baar gewoon lager onderwijs werke- lijk uitgegeven door de gemeente 16450,47, en voor het openbaar uit gebreid lager onderwijs 3746,69, terwijl door de gemeente in verband met de aantallen leerlingen beschik baar was gesteld 19.968,64, resp. 4561,20, hetgeen met de werkelijke uitgaven verschilt 3518,17, resp. 814,51; b. tot verkoop aan de firma gebrs. D. en L. Schoonewil en C. Jonker te Alkmaar van het bouw terrein sectie C. nr. 3891 (ged.) aan de Gerard Doustraat, groot ongeveer 1536 M2., voor 11.520 in totaal, ten behoeve van den bouw van 12 woningen; c. Tot verkoop aan den heer P. Dekker te Alkmaar van het bouw terrein sectie C. nr. 3891 (ged.) aan den Bergerweg; hoek Hoeverweg, groot ongeveer 591 M2., voor 6325, in totaal ten behoeve van den houw van drie huizen. d. Tot verkoop aan den heer N. A. J. Schellings, te Alkmaar, van het bouwterrein Oudorp sectie A. 1057 (ged.) en Alkmaar sectie C. nr. 3998 (ged.) aan den Friescheweg, groot ongeveer 621 M2., voor 5589 in totaal, ten behoeve van den bouw van vier woningen. e. Tot verzekering van gemeen te-eigendommen tegen oorlogsscha de hij de onderlinge oorlogschade verzekering-mij. te 's-Gravenhage en tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor 1941 in verband met die verzekering. f. Tot wijziging der gemeentebe- grooting voor '40 (hoofdst. IX§ 2). f. Tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1940 (algemeen). h. Tot vaststelling van een ar- beidsovereenkomstenbesluit voor het personeel behoorende tot de vaste kern van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst. j. Tot wijziging van de algemee- ne loonverordening voor de werk lieden in verband met den aftrek voor het genot van de dienstwoning bij de gasfabriek te Schagen. j. Tot toetreding der gemeente Alkmaar tot de onder leiding der vereeniging van Nederlandsche ge meenten tot stand gekomen gemeen schappelijke regeling inzake behan deling van gemeentelijke personeels- gelegenheden. GESNAPT. Een zes-tal personen uit de Zaan streek, geplaatst bij de ringvaart verbetering om Heerhugowaard en de dijkverzwaring van den polder Hensbroek, zijn Donderdag bij hun terugkeer in Zaandam door de po litie aangehouden; wegens verbo den handel in aardappelen die in den omtrek van deze werkverrui mingsobjecten waren gekocht en bij kleine hoeveelheden eiken dag werden vervoerd. RIJWIELDIEF OPGESLOTEN. Door de politie te Hoorn is een jongeman aangehouden als ver dacht van diefstal van een rijwiel te Zwaag. De fiets had hij voor 25 verkocht. Bij zijn aanhouding had hij nog slechts 1.50 in zijn bezit. De rest was in café's verteerd. Het rijwiel kon worden achterhaald 'en is in beslag genomen. De verdachte is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. GOUDEN TIENTJES OPGEKOCHT, Op Urk is door de rijkspolitie een koopman uit Hoorn aangehouden wegens overtreding der deviezen- bepalingen. Hij had op het eiland verschillende gouden tientjes tegen hoogen prijs opgekocht. MONTEURCURSUS VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ter bevordering van het electro- technisch vakonderwijs zal dit jaar in Alkmaar gehouden worden een monteurscursus met vervolgcursus voor installateurs. De cursus is of ficieel erkend door de V.E.V. Het doel van den cursus is den electro- menteur en installateur op te leiden voor het V.E.V.-examen. De cursus duurt twee jaar, telkens van Octo ber tot April en 26 weken per cur susjaar. Het monteursdiploma is vereischt bij tal van rijks- en gemeente-in stellingen en andere groote bedrij ven en is tevens van belang voor erkenning als installateur, terwijl het installteursdiploma voor alle be drijven met V.E.H.I. regeling het bewijs voor vakbekwaamheid voor de'erkenning is en ook van belang is voor de vestigingswet. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de desbetreffende advertentie. MOOIE GEZONDE ONTSPANNINGSAVONDEN. Wij maken gaarne nog even attent op de komende Oost en Westavon den (zie nader elders in dit blad), die op de beste en prettigste wijze de kennis van de Nederlandsche Overzeesche gebiedsdeelen vergroo- ten en het verbroken contact ermee althans gedeeltelijk herstellen. Ook de tournee door de provincie met de prachtige kleurenfilm over Indië is een groot succes. Vooral voor de schooljeugd is kennisneming van dit filmwerk van het grootste belang. Te Broek op Langendijk moest 3 maal een vertooning plaats vinden en in Nieuwe-Niedorp be vatte de zaal ongeveer 500 kinderen en des avonds was er wederom een zeer groote belangstelling der ouderen. Ook voor de ouderen zijn deze avonden prettig en leerzaam. k. Tot verhooging van den ge meentelijken bijslag op de draag- loonen van de kaasdragers van 18 tot 20 cent per 100 kg gewogen kaas voor het jaar 1941. 1. Tot deelneming aan de econo mische stichting „Tankgasstation" Alkmaar ten behoeve van de gasfa briek, het slachthuis en de reiniging. m. Tot aankoop van de steeg tusschen de fabriek achter het pand Voordam 4 en den Dijk van den heer Th. J. Karskens en tot bestem ming van die steeg tot openb. weg.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1