De verduistering. KLIEVENDAAL. Toelichting besluit oorlogsschade. feuilleton HET DRAMA OP Verplichte levering van slachtschapen. OPROEP. VRIJWIL' NI [EGTOiN Nederlander bleef op sommatie niet staan. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941. Pagina 3 „GRAVENSTEEN", het oude gerechtsge bouw, tevens gevange nis, een van de typi sche gebouwen van Leiden, dat sedert jaren ongebruikt is en in vervallen staat ver keert, wordt hersteld. Een getralied raam, dat meer dan 1000 "k.g. weegt, wordt na her stel weer op zijn plaats gebracht. (Polygoon-v. Bilsen) Er is aan het departement van fi nancien een centrale organisatie ge komen voor afwikkeling der oor- logsgeweldschadezaken en defensie- schadezaken. De heer F. L. Rambonnet te 'sGravenhage staat als algemeen gemachtigde aan het hoofd van de zen centralen dienst, genaamd: ad ministratie voor de oorlogs- en de- fensieschaden. Behalve versnelling der afwikke ling was verbetering van menige regeling noodzakelijk. Het eerste resultaat is de afgekondigde verzekerin'g van de huisraadschade rege ling, welke in de Staatscourant van Don derdag is afgekon digd. Het A. N. P. heeft een onderhoud gehad met den heer Rambonnet. De ze gaf direct toe, dat de' klachten, welke tot heden werden vernomen over de getroffen maatregelen, wel gefundeerd waren. Het meest be troffen zij de vergoeding der huis- raadschaden. Tot heden was de re geling zoo: Men gaf zijn huisraad- schade aan en deze werd bepaald naar de huurwaarde van de woning, waarin het huisraad zich bevond. Deze regeling geldt voortaan als mi nimumbasis voor de uitkeering voor huisraadschade. De slachtoffers wor den thans opnieuw opgeroepen. De enquêtecommissie hooren den- be trokkene, waarbij hun oorspronke lijke aangifte als basis wordt geno men. Uitgangspunt is de waarde van het verloren gegane, waarbij uiter aard rekening wordt gehouden met afschrijvingen. Voor bepaalde luxu euze artikelen wordt, zooals uit het besluit blijkt, de waarde boven een bepaald maximum niet in aanmer king genomen. Voorts wordt huis raadschade boven f 10.000 niet ver goed. Dit maximum is in de plaats gekomen van het vroegere maxi mum van 7500. Wie nu nog een toeslag ontvangt op het reeds vast gestelde bedrag of in de toekomst het volle bedrag voor zijn schade aan huisraad ontvangt, 'krijgt dit geld uitbetaald op een spaar- of de positoboekje bij de Nederlandsche Middenstandsbank of, bij bedragen beneden 100 een cheque op deze bank. Nadat tusschen betrokkenen en 'n winkelier een koopovereenkomst be treffende aanschaffing va'A. huisraad is tot stand gekomen, wordt het be drag van het spaarbankboekje af geschreven. Rentebetaling. Er is nog een novum in de nieu we regeling, aldus de heer Rambon net en die zal zeker in den smaak vallen. Men krijgt n.l. een rente en wel ingaande 16 September. Dit geldt voor iedereen, ook al ontvangt men zijn boekje veel later. De ren tevergoeding is ook een aansporing om zijn geld rustig te laten staan indien men het nog niet aanstonds kan besteden zooals men het wel zou wenschen. Er zijn menschen, die zoo dringend om huisraad verlegen zaten, dat zij reeds inkoopen hebben gedaan van geleend geld. De schade-enquête commissie zal hen toestaan, het spaarbankboekje in contanten af te schrijven. 9) 's-Gravenhage, 19 Sept. Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd ons mededeelt, zal in verband met den onbevredigenden aanvoer van slachtschapen op korten termijn een verplichte levering "van slachtschapen worden inge steld, waarvoor in het algemeen als basis zal worden genomen de onlangs gehouden September- inventarisatie. Mochten echter reeds vroegere omtrent een bepaald bedrijf be schikbare gegevens daartoe aanlei ding gever% dan kunnen in deze ge vallen die gegevens als basis voor de verplichte levering worden be nut. Er was eens.... Er was eens een macht, die ge reed stond een aanslag te plegen op de Westersche beschaving en alleen aan het ingrijpen van een, man werd het gevaar bezworen, want op zijn bevel wierp een nog grootere macht het gevaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het gelukkig einde en de betere toekomst strijden nu mil- lioenen dappere mannen tegen de macht, die eens dreigde en nu ver- juetigd wordt, tegen het bolsje wisme. Voor een betere toekomst voor Europa, dus ook voor ons land, vechten nu Nederlanders. Zij strij den in de gelederen van ons eigen legioen. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE DAAD BIJ HET WOORD. Voeg de daad bij het woord. U hebt al zoo dikwijls gezegd, dat u sympathiseert met het werk van de Nederlandsche ambulance, Maar nu moet de daad komen. Pakt een girobiljet en stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-6-6-0-0. Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. NEDERLANDSCHE KINDEREN TERUG UIT DE OSTMARK. 's-Gravenhage, 18 September. De Nederlandsche stadskinderen, die ten getale van ongeveer 5'00 zes weken geleden op uitnoodiging van den rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, naar de Ostmark waren gezonden om daar te genie ten van de frissche lucht in de ber gen langs den Ober-Donau, zijn gisteren in ons land teruggekeerd. Het was dezen kinderen, van 915 jaar, aan te zien, dat ze een uitmuntende verzorging hadden genoten. Ze waren stuk voor stuk vier, zes, acht, een enkele zelfs 12'A kilo zwaarder geworden in deze zes weken. LUCHTAFWEERGESCHUT BESCHERMT DEN OVERTOCHT OVER DE RIVIER. De moeilijke rivierovergang bij Wiasowka door lucht afweergeschut beveiligd; (Weltbild-Polygoon) OORLOGSHAVEN NICOLAJEF. Een 35000-tons slagschip werd buit gemaakt. Een kijkje op het dek van het op stapel staande Sovjet slagschip. (Orbis-Holland) CLANDESTIENE UITVOER VAN GROENTEN. Maatregelen. 's-Gravenhage, 19 Sept. Het is aan de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale bekend, dat een ge deelte der op de groentenveilingen verkochte of toegewezen producten wordt uitgevoerd zonder uitvoer- machtiging van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale. Deze handelwijze kan door haar niet langer worden geduld, daar hier door ernstige benadeeling van de aan de centrale opgedragen taak moet worden verwacht. De centrale kal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zij zal er niet voor terugdeinzen alle bij haar aangesloten handelaren, die zich hieraan direct schuldig maken of hun verkoop of aflevering zoo danig doen geschieden, dat zij bij den verkoop of de aflevering behoo- ren te begrijpen, dat ofwel de koo- per ofwel de plaats der levering het waarschijnlijk maken, dat de door hen verkochte producten hun weg naar het buitenland zullen vinden, voor korten of langer'èn tijd te schorsen. Deze schorsing zou voor hen be- teekenen, dat zij gedurende den bij de schorsing bepaalden termijn, niet meer in de gelegenheid zullen zijn waar dan ook producten van den tuinbouw te koopen, terwijl ver koop van producten van den tuin bouw aan hen verboden zal zijn. OPROEP VAN IR. MUSSERT. Ir. A. A. Mussert, de ^leider der N.S.B., publiceert in het gister ver schenen nummer van „Volk en Va derland" onder het opschrift: „Schoonmaak houden!" den volgen den oproep aan zijn partijgenooten: „In verschillende plaatsen in Ne derland zijn met groote letters op schriften aangebracht als: Groot-Duitsch bewustzijn tegen Hollandsche bekrompenheid. Nederduitsch=Wederduitsch, tot 1648 Nederduitsch, 1940 Weder- duitsch, e.d., die tot uiting brengen den wensch tot inlijving van Neder land' bij Duitschland. Het is duide lijk, dat men met deze opschriften de bedoeling heeft, de taak der N.S.B. om het Nederlandsche volk te maken tot een vriend, een broe der, een bondgenoot van het Duit- sche volk, zooal niet'te beletten, dan ernstig te belemmeren en te schaden. Behalve dat deze opschrif ten terecht groote ergernis en ver ontwaardiging wekken bij ons volk, pogen zij de Duitsche overheid in een dubbelzinnig .licht te stellen en werpen zij een blaam op het voor geslacht van het Duitsche volk, dat ons gedurendq den geheelen tach tigjarigen oorlog zou hebben verra den. Om al deze redenen zijn deze opschriften anti-Nederlandsch, anti- Duitsch en anti-nationaal-socialis- tisch. Dientengevolge draag ik aan allen, wien dit aangaat op, deze op schriften te verwijderen". Tragisch ongeval. - Het ruim 1-jarig kindje van de fam. van K., wonende in de Vaartsche te Utrecht, had Donderdag het ongeluk in een teil kokend waschwater te vallen. Het kindje liep )zulke ernstige brandwonden op, dat het gisteren in het ziekenhuis is overleden. Licht, dat aan de achterzijde van uw woning zichtbaar is, is even gevaarlijk als dat, wat uit onvoldoend afgeschermde ramen in den voorgevel van uw wo ning schijnt. Controleer uw woning ook aan den achterkant en helpt uw buren een nalatigheid herstel len door hen te waarschuwen als er licht zichtbaar is. Wie binnen zit, bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een proces verbaal voorkomen. Wij staan allen voor dezelfde moeilijk heden. Waarom zouden we dan elkaar niet 'helpen? Door wachtpost doodgeschoten. 's-Gravenhage, 19 Sept. In den nacht van 15 op 16 Sep tember is een Nqderlandsch bur ger, die, zonder daartoe de be voegdheid te hebben, een mili taire inrichting in de omgeving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens duidelijk hoe gevaarlijk het fs, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, militaire in richtingen nadert. Het zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die meenen op licht zinnige wijze militaire verbods bepalingen te kunnen negeeren. LIJSTENCOLLECTE VAN WINTERHULP. Op 3 en 4 October a.s. 's-Gravenhage, 20 Sept. De werk zaamheden, welke „Winterhulp Ne derland" vorig jaar is begonnen, zul len a.s. seizoen zoo mogelijk op nog breeder schaal worden voortgezet. Immers de praktijk heeft bewezen, dat een groote groep, Nederlanders in de wintermaanden dermate kom- mert, dat hulp een dringende nood zaak is. Gelukkig zijn er ook landgenooten, die helpen kunnen en willen, zoodat bij velen de nood eenigszins gelenigd kan worden. Het hierin schuilende bewustzijn van onderlinge verbon denheid moet zoozeer toenemen, dat het motto van Winterhulp „Voor het volk, door het volk" werkelijkheid wordt. Laten daarom diegenen, die zich nog in een zekeren materieelen wel stand mogen verheugen, aan hun in kommer levende landgenooten den ken, wanneer hun op 3 en 4 October a.s. de lijst voor de eerste collecte van winterhulp wordt aangeboden. De winter zal door de omstandig heden harder zijn dan ooit te voren en er zal dus ook veel (meer gelcj noodig zijn. Nederlanders, kent Uw naasten plicht, geeft gul. STELENDE NACHTWAKERS AANGEHOUDEN. Donderdagocht. trok op de Regu liersgracht te Amsterdam een fiet ser de aandacht van twee recher cheurs, wijl hij een groot pak achter op zijn rijwiel vervoerde. Hij bleek een hoofdbewaker van een bewa kingsmaatschappij te zijn en een rol stof te vervoeren, dien hij in een cape had gewikkeld. De rol stof bleek afkomstig van een confectie fabriek aan de Prins Hendrikkade, welker-eigenaars, met het oog op de vele textieldifstallen in den laatsten tijd, een nachtwaker had den aangesteld, die in de fabriek dienst deed, Deze bewaker had te zamen met den hoofdibewaker die hem notabene moest controleeren, den rol stof, welke een waarde van plan. 45'0 had, tot goeden buit verklaard. De beide bewakers zijn in arrest gesteld. STAATSSECR. DR. WIMMER IN ZEELAND. 's-Gravenhage, 19 Sept. De com missaris-generaal voor bestuur en justitie, staatssecretaris dr. Wimmer, heeft een tweedaagsch bezoek aan de provincie Zeeland gebracht, waarin hij gelegenheid kreeg kennis te maken met het karakter van dit landschap en zijn bewoners, met zijn belangrijk verleden en met de vraagstukken van het heden. Een herhaalde, uitvoerige gedachtenwis- seling droeg er verder toe bij de verhouding tusschen de Duitsche in stanties en het Nederlandsche be stuur in den arbeid voor het ge meenschappelijke doel op vrucht bare wijze te ontwikkelen, waar door alle belanghebbenden de over tuiging kregen mede te werken aan een groote toekomst. De gevolmachtigde van den rijks commissaris voor de provincie Zee land, Kreisleiter Münzer, in gezel schap van den commissaris der pro vincie, den heer Dieleman, verwel komde den commissaris-generaal voor bestuur en justitie aan de grens van de provincie Zeeland en vergezelde hem naar Ierseke, waar een ontvangst plaats had door den burgemeester en een oesterteeltbe- drijf bezichtigd weid. Denzelfden dag had commissaris-generaal dr. Wimmer in Vlissingen en Middel burg gelegenheid diepgaande be sprekingen te voeren met tal van burgemeesters der provincie Zee land. Dien avond gaf de commissa ris-generaal gevolg aan een uitnoo diging van den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in Middelburg. De tweede dag van de reis bood rijkelijk stof zich een beeld te vor men van de provincie Zeeland, van haar geschiedenis en haar menschen. Een bezoek werd gebracht aan Wal cheren en in het bizonder aan West- kapelle en Veere. Na een korte ont vangst door den burgemeester van Goes vertoefde de commissaris-gene raal voor bestuur en 'justitie vervol gens dien middag nog op het eiland Schouwen, met name in Zierikzee en als gast van een landeigenaar bij Brouwershaven. Het resultaat van deze reis kan het beste wordensa mengevat met de woorden van dank van den commissaris-generaal, waar in hij tot uiting bracht, dat hier een nauw menschelijk contact was tot stand gekomen tusschen de krach- (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Te koop: uitstekend onderhouden damesrijwiel, nieuwe banden, koopje. Heeren werkfiets Simplex f 15. JULIANASTRAAT 32. Te koop z. g. a. n. Jongensfiets, prima banden en 1 driewieler prima banden, LANDSTRAAT 49. Te koop: een prima Heerenrij'wiel' z. g. a. n, banden, tevens ■schoen» makersstikmach'ine, JULIANASTRAAT 91. Gratis brandstof. Af te geven fabrieksmot, zakken mede brengen. N.V. NICOLAAS WITSEN VIS, Eilandswal 10, Alkmaar. Haardkachel compleet met pijp te koop, 25. FRANS HALSSTRAAT 2. Te koop: Amerikaansch huisorgel (harmonium) zeer mooi van toon, 2 A spel. Brieven onder letter P 564 bureau van dit blad. Wij koopen alle rij wielbanden mits nog bruikbaar of bruikbaar te maken. GARAGE C. ADOLF, Kennemer- straatweg 106. Te koop: Tafelbiljarts z. g. a. n. met leien bladen bij J. HOED, Scharloo 1. Telef. 3'756, Alkmaar. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels, Gramofoonplaten, Piano's, Brandkasten, Naaimachines, Onge regelde Goederen, Meubelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. „Hygiëna", Achterstraat 45. Telef. 2.0.5.2 Alkmaar, koopt en verkoopt gebruikte ïnvalidenwagens. Te koop: 2 Kachels w.o. 1 Godin, Stofzuiger 127 V. OUDEGRACHT 93. Te koop: Donkere Winterjassen, Heerencostum.es en Damesmantels, z. g. a. n. KONINGSWEG 72. Te koop: prima eiken Piano, 2 Heerencostuums als nieuw, maat 48 a 50. Handnaaimachine voor 18, Hutkoffers, Kamerclosetstoei (Koopjes). SPOORSTRAAT 5. Gevraagd: lange lederen jas of jekker en een kachel. Adres DAATSELAAR, Oosterweg 18, Bergen. Te koop: groote eikenhouten Tafel 12.50. HOFDIJKSTRAAT 11. ten, die werken aan de toekomst van dit land, een contact, dat, naar hij hoopte, vrucht zou afwerpen. „Maar het is verbijsterend!" hijg de de hoofdcommissaris. ,,U zult toch, zoo waar, niet aannemen, me neer Fortuin, dat deze heeren een meisje zouden vermoorden wegens hun meeningen betreffende - het schoolbeleid? Een krankzinnig idee is dat!" „0", ja! Zeker. Om de arme meis jes uit Klievendaal te weren, door er een te vermoorden, die op d§ school is gekomen: dat zou geen zakelijk ondernemen zijn. Maar een man heeft haar trachten te ver moorden en deze mannen trachten s dit geheim te houden. En toen u zoo vriendelijk was, ons te helpen bij ons eerste vraagpunt: wie de ver deeldheid op Klievendaal bewerkte, die leidde tot de vervolging van Nora Bruiser, hebt u ons zelf ver- wezeri naar die mannen. Daarmee was u ons zeer behulpzaam: „Over eenstemmende getuigenis", vindt u niet?" „Het is heel vreemd", stamelde de hoofdcommissaris. ,,Maar wat zou er nu voor verband zijn tusschen die verandering van régime op Klie vendaal en dit meisje? Zij is er pas onlangs gekomen?" „Nadat de verdeeldheid al begon nen was. Ja. Gevolgtrekking^ is: dat ze de verdeeldheid begonnen om andere redenen, maar toen Nora Bruiser op school kwam, vonden, dat ze speciale redenen hadden, om de vijandelijkheid tegen haar tekee- ren. Vandaar die vervolging. Moge lijk in de hoop, dat ze zelfmoord zou plegen. Met andere woorden: Nora Bruiser is iemand, die om haar eigen persoon vermoord moest wor den". De hoofdcommissaris streek zich langs het voorhoofd. ,,Ik kan toch niet aannemen, dat de gene raal Ik zou onvoorwaardelijk voor hem instaan!" ,,Ja. Ik zou zeggen: hij is enkel een ezel!" prevelde Karei. „U verdenkt Nateman dus? Maar om welke mogelijke reden?" ,,Daar heb ik geen flauw idee van", zei Karei. De hoofdcommissaris staarde hem aan met sympathieken blik en zei: „Natuurlijk. Er moet een onder zoek volgen. Een grondig onder zoek. Wat zoudt u graag hebben, dat ik deed?". „Niets, En doet u dat tactvol! Laat- een agent waken over Nora. De dokteres is geschikt. Maar een man van de politie is een goede vogelverschrikker Voor misdadigers. U kon wel een paar mannen in bur ger laten opletten, of- Nateman ook naar school toe gaat, of dat er soms iemand van daar bij hem komt. Ik zal letten op juffrouw Bruiser se nior". „Senior?" vroeg de hoofdcommis saris. „Ja, de tante, wier bestaan als hypothese wordt aangenomen. Nu, dus dit is alles. U zult zeker liever gaan? Hartelijk dank". De hoofdcommissaris vertrok, niet opgewekt gestemd. HOOFDSTUK V. De tante van Nóra Bruiser. Bellink stopte een pijp én zei: „U hebt hem heel wat verteld, meneer! En toch geloof ik niet, dat u eenig bewijs heeft, om de zaak voor een rechtbank te brengen". „Niet veel. Neen". Karei haalde een stuk fe voorschijn van de das, waarmee het meisje gehangen was. „Wat zeg je hiervan?" f „Een stevige knoop. Een zeemans knoop". „Ja. Nateman is hij de marine ge weest, maar ze schijnen hem daar niet te best te hebben kunnen ge bruiken. Ver he^t hij het niet ge tracht en zijn' tijdgenooten waren niet erg over hem te spreken". „Dat is alweer een aanwijzing. Maar een van die gevallen, waarvan je overtuigd bent, maar toch den man niet in de bank voor de schul digen krijgt. Knap gedaan; dat moet ik zeggen!" „Als u vandaag niet naar die school was geweest, dan zou het meisje dood van den haak zijn geno men. Niemand zou aan iets anders gedacht hebben dan zelfmoord. Er zou wel een onderzoek zijn gevolgd, maar Nateman had zich dan onaan tastbaar veilig gevoeld!" „Ja, dat is zoo", glimlachte Karei. „Ik denk anders niet, dat hij zich vanavond nu zoo veilig voelt!" ,,Ik weet het niet. Ik zie niet in, waar u bewijzen vandaan moet halen". Karei stond op. „Die hypothetische tante, vriend Bellink!" „Dat is alles heel goed en wel. Mogelijk vindt u eenige betrekking tusschen Nateman en een ander per soon. Ook kunt u wel een beweeg reden voor hem ontdekken, om het meisje te willen dooden. Maar dit is nog geen bewijs, dat hij het ge probeerd heeft". „Mijn zonnestraaltje!" Karei keek hem aan met teederheid in den blik. „Zijn wij neerslachtig? Neen toch? We hebben het meisje gered. Ga nu naar bed! Morgenochtend vroeg zullen wij met nieuwen moed beginnen, tante te zoeken". Dien volgenden morgen al bij tijds reden ze naar het huisje van juffrouw Bruiser. Het stond zestig mijlen van Klievendaal en ver ver wijderd van alles, in een vlakke, eenzame streek; een klein huisje op hét eind van een klein <ftrp, dat er van buiten gezellig en goed onder houden uitzag. Op hun kloppen aan de deur ver scheen niemand. Bellink ging eens bij de naaste buren hooren. Ze zei den, dat ze er niets van wisten, maar dat ze wel dachten, dat juf frouw Bruiser weg was. Dien vori- gen avond was er een auto voorge reden en-zij was daar ingestapt; maar ze hadden haar nog niet zien terugkomen. Bij hoofdinspecteur Bellink werkte het op zijn humeur, als hij tegen slagen ondervond bij zijn naspeu ringen. Met gefronste wenkbrauwen zei hij dan ook tegen Karei: „Ze zijn er vlug bij geweest. Wat zou dat beteekenen?" „Dat iemand er de lucht van ge kregen beeft", glimlachte Karei. „Denkt u, dat Nateman haar weg gehaald heeft?" „Kan wel. Zij weet iets, wat wij niet -weten moeten". „Dat zou geen zin hebben, naar het mij voorkomt. Deze vrouw heeft hier gewoond met het meisje; heeft haar opgevoed, haar naar Klieven daal laten gaan. En eerst toen ze daar was, ging Nateman zich met haar bemoeien. Waarom heeft hq het dan al niet eerder gedaan?" „Ja, dat is een belangrijke vraag, die je eerder aan juffrouw Bruiser moet stellen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5