i I f) DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De verduistering. A 9 9 H 55 55 1 De zee van Azof bereikt. z z z re. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. ■i N ■i 3 155 B g ft rn to O O rn r- rn Z JDuitschland strijdt voor Europam Militaire doelen in Southampton gebombardeerd. Belangrijke luchtbases op Malta gebombardeerd, Italiaansch legerbericht. VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.40 tot 7.26 SB e «i vo J* 3T N to O CO A ■8 M D m 1 O* g 5 o soo I ZH H c_ I gö <5 Z o m m m 7s Z ro m u H H 2 IO -4 Q m CO O m Z O O 33 O rn O 5 H 2 ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote 143ste Jaarcrana No 223 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 22 September 1941 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Het Duitsche legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 20 Sept. luidt als volgt: Zooals reeds in een extrabericht is bekend gemaakt, zijn divisies infanterie van het Duitsche leger, gesteund door het luchtwapen, na gevechten van verscheidene da gen, door den zwaar versterkten vestinggordel van Kiëf aan den W. oever van den Dnjepr heenge broken. In een dapperen aanval drongen zij gisteren overdag, ter wijl de vijand de stad ontvluchtte, Kiëf binnen en heschen de rijks- oorlogsvlag op' de Citadel. Toen de opper leiding van de bolsjewisti sche troepen gevlucht was, wierp de geheele bezetting de wapens weg en gaf verder verzet op. Zooals eveneens in een extrabe richt is bekend gemaakt, is de stad Poltawa, op 120 km ten Z.W. van Charkow, op 18 Sept. ingeno men. In samenwerking met for maties van de marine en het luchtwapen hebben troepen van het leger half Sept. de eilanden Worms en Moon voor de baai van Riga ingenomen. Op eigen initia tief is op 16 Sept. de kapitein Pankow met zijn compagnie van Moon uit over den door den vijand ten deele reeds verwoesten dam naar het O. deel van het eiland Oesel doorgedrongen, waarmede hij de grondslagen legde voor de aan den gang zijnde succesvolle gevechtshandelingen voor de ver overing van het eiland. Het luchtwapen bombardeerde ook in den afgeloopen nacht Odes- sa en Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart brach ten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 Sept. ten O. van Huil twee koopvaardijsche pen, deel uitmakend van een con- vooi, waaronder een tankboot met tezamen 17.000 brt. tot zinken. In N.-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 18 op 19 Sept. de petroleum- tanks van Suez alsmede haven werken van Port Said en Alexan- drië met goede uitwerking aan. De vijand heeft in den afgeloo pen nacht met zwakke strijd krachten naar N.-Duitschland ge vlogen. Enkele vliegtuigen dron gen door tot in de omgeving van Berlijn. Er werden bommen ge worpen op woonwijken in Stettin waardoor de burgerbevolking ge ringe verliezen leed aan dooden en gewonden. Luchtdoelartillerie schoot twee der Britsche bommen werpers omlaag. Hoofdkwartier van den Führer, 21 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den Z. vleugel van het Duitsche aanvalsfront is de zee van Azof bereikt. De voorwaarde hiertoe was het heroïeke optreden van een infanteriedivisie, die den overtocht over den breeden be nedenloop van den Dnjepr bij Berislaw, op 60 km ten N.O. van van Cherson, onder de moeilijkste omstandigheden voltrokken en on danks alle tegenaanvallen gehand haafd had. De vernietiging van den in het gebied ten O. en Z.O. van Kiëf in gesloten tegenstander gaat voort. De Duitsche, formaties, die uit het W. Kiëf waren binnengedrongen, zijn via den Dnjepr naar't O. opge rukt en hebben zich vereenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het N. hadden aange vallen. De felle doorbraakpogin gen van den vijand mislukten. De aantallen van gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorgedrongen in de Finsche Golf, zij versterkten den gordel van mijnen en beveiligden de tegen de Baltische eilanden ingezette opera ties. Het luchtwapen heeft ten N.W. van de Krim een patrouilleboot tot zinken gebracht, een kanonneer boot en drie koopvaarders met in totaal 10.000 b.r.t. inhoud, terwijl bomtreffers werden geplaatst op een Sovjet-torpedoboot. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië hebben sterke afdeelingen gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht haveninstallaties en ravitail- leeringsbedrijven van Southamp ton bestookt met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Treffers op opslagplaatsen, docks en militaire installaties der stad hebben aanzienlijke vernielingen aangericht. Een reeks groote bran den werd waargenomen» Andere gevechtsvliegtuigen deden aanval len op verscheidene vliegvelden en haveninstallaties in Z.- en O. Engeland en brachten ten N.O. van The Wash een vrachtschip van 4000 b.r.t. tot zinken. Een tweede groote koopvaarder werd beschadigd. In het gebied van het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gisteren bij een aanvalspoging, die geen effect had, 39 vliegtuigen verloren. Daarvan werden 35 door jagers en 4 door marinegeschut neergeschoten. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. In N.-Afrika hebben Duitsche .gevechtsvliegtuigen een Britsch tentenkamp bij Tobroek vernield. In den afgeloopen nacht is de vijand naar N.- en Z.W.-Duitsch- land gevlogen en met enkele vlieg tuigen doorgedrongen tot aan de rijkshoofdstad. Door neergewor pen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Nachtjagers en luchtafweerge schut hebben drie Engelsche bom menwerpers neergeschoten. .Rome, 20 Sept. (Stefani). In zijn legerbericht no. 473 maakt- het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: N.-Afrika: In den sector van Sol- Ioem zijn vijandelijke eenheden, die probeerden met steun van pantserwagens onze stellingen te naderen, afgeslagen. Engelsche vliegtuigen Heten bommen vallen op Tripolis en vielen Benghasi aan, waarbij eenige Arabische woningen getrofen werden. De afweer op den grond te Benghasi schoot een Brit sche machine omlaag. Twee van onze motorschepen met troepen, die in een konvooi voeren, werden ter hoogte van Tripolis door torpe- dos tot zinken gebracht. Vrijwel alle aan boord zijnde soldaten en de scheepsbemaningen werden door de begeleidende oorlogsbodems en door andere eenheden gered. O.-Afrika: Koene operaties van onze eenheden. Troepen van de stelling Woltsjefit hebben met groote strijdlust een vijandelijke stelling aangevallen en veroverd. Na hevig verzet werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij leed aan zienlijke verliezen. Wapens, munitie en groote hoeveelheden oorlogs materiaal werden buitgemaakt. In Celga heeft een uit nationale en koloniale troepen bestaande colon ne onder bevel van den luitenant- Domenico Miranda een schitteren den aanval ondernomeji» Het ge lukte de colonne; een sterke vijan delijke afdeeling tot den strijd uit te dagen, welke zich na een feilen en harden strijd op korten afstand in wanorde terugtrok en meer dan driehonderd dooden op het slagveld achterliet. In het O. deel van de Middel- landsche zee hebben onze vliegtui gen een klein vijandelijk koopvaar dijschip aangevallen en zwaar be schadigd. Rome, 21 Sept. (D.N.B.) Weer- machtbericht no. 474 luidt als volgt: j Op Malta heeft in den nacht van 20 Sept. de luchtmacht belangrijke luchtbases gebombardeerd. Aan de fronten te land heerschte in Noord- A-frika bedrijvigheid der artillerie. In. de zone van Bardia heeft het af weergeschut een vijandelijk toestel brandend neergeschoten. Britsche vrachtauto's zijn doeltreffend door onze toestellen ten Z. O. van Sol- loem met machinegeweervuur be stookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripo lis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der vooruitgeschoven elementen. Op de Middellandsche Zee is een Engel sche bommenwerper neergeschoten door een eenheid der koninklijke marine. De toestand in Leningrad. (D. N.B.) - De Engelsche berichten dienst heeft Zaterdagavond gemeld, dat in Leningrad honderdduizenden huurhuizen in vestigen zijn veran derd en uitgerust zijn met talrijke machinegeweren pn springstoffen, V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. EXTRA BERICHTEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Hoofdkwartier van den Füh rer, 20 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Hedenmiddag ondernomen aanvalspogingen van de Brit sche luchtmacht zijn aan het Kanaal met zware verüezen voor den vijand ineengestort. Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten, volgens de totdusver ontvangen berich ten, 35 Britsche jachtvliegtuigen neer. Twee eigen vüegtuigen worden vermist. De marine artillerie schoot bovendien drie Britsche bommenwerpers neer, zooda-t het totale verHes van den vijand 38 vliegtuigen bedraagt. De emsingelingsslag bij Kiëf. Hoofdkwartier van den Füh rer, 21 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het verloop van den ten Oosten van Kiëf aan den gang zijnden omsingelingsslag hebben het leger van generaal-veld maarschalk Von Reichenau en de pantserlegers van de kolonels generaal Von Kleist en Guderian sterke deelen van den omsin gelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.090 ge vangenen binnengebracht, be nevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveel heid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het uiteenslaan van de overige deelen van den ingesloten vijand is in vollen gang. Verdere groote aantallen gevangenen en buit kunnen ver wacht. worden. Hoofdstad van Oesel genomen. Hoofdkwartier van den Füh rer, 21 Sept. (D.N.B. Het op perbevel der weermacht deelt mede: „In voorbeeldige samenwer king hebben afdeelingen van leger, luchtmacht en marine een nieuw belangrijk succes behaald. Arensburg, de hoofdstad van Oesel, is 'n 'n vastberaden aan val genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het W. deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. Hun ver nietiging kan elk oogenblik verwacht worden." ENGELAND HOUDT JAPANSCH SCHIP VAST. Sjanghai, 20 September (D.N.B.) Naar uit Singapore wordt gemeld, wordt het Japansche schip „Ha- kone Maroe" door de Britsche autoriteiten aldaar vastgehouden. Aan boord van het schip bevinden zich 77 uit Bombay en Colombo geëvacueerde Japanners. De Brit sche autoriteiten deelen mede, dat zij het schip zullen vrij laten, wan neer een „bevredigende overeen komst" inzake het vertrek der En- gelschen, die Japan willen ver laten, bereikt is. DE VERLIEZEN VAN DE SOVJET-LUCHTMACHT. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) De Sovjets hebben volgens tot dusver ontvangen berichten op 19 Sep tember in totaal 87 vliegtuigen ver loren. Hiervan werden in luchtge vechten 35 en door luchtdoelartil lerie 13 toestellen neergeschoten. 39 vliegtuigen werden op den grond vernield. DE AMSRIKAANSCHE HULP AAN DE SOVJETUNIE. Stockholm, 20 Sept. (D.N.B.) Volgens een eigen bericht uit Lon den van de Goeteborg posten geeft men in goed ingelichte kringen te Washington te kennen, dat de Ame- rikaansche leveringen van oorlogs materiaal aan de Sovjetunie reeds een zeer grooten omvang hebben bereikt. Zoo werd medegedeeld, dat ongeveer tweehonderd der modern ste Amerikaansche jachtvliegtui gen, die oorspronkelijk voor Enge land bestemd waren, thans naar de Sovjet-Unie zijn gezonden. Myron Taylor in afscheids- audiëntie bij den paus. (D.N.B.) - De paus heeft gisterochtend den specialen afgezant van Roosevelt, Myron Taylor, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Taylor keert morgen per vliegtuig naar de Vereenigde Staten terug. Na zijn audiëntie bij den paus bracht hij een bezoek aan den plaatsvervanger van kardinaal staatssecretaris Maglione, mgr. Mon- itini. Wie wel eens in de gelegen heid is van een hoog punt op de duistere stad omlaag te zien, weet uit eigen aanschouwen, dat er nog veel te veel licht naar boven schijnt. Er zijn nog tal van kleine dakraampjes, glazen lantaarns in platte da ken, bovenlichten van badka mers e. d., welke onvoldoende verduisterd zijn. Vooral de dak ramen geven reden tot ernstige klacht. Deze zijn immers het best zichtbaar. Bij controle van de straat-af, ziet men deze tekortkomingen niet. Hier moet ieder, die zulke ramen heeft, zelf oppassen en maatregelen treffen. Anderzijds leenen zich juist de kleine dakvensters zoo goed voor een met eenvoudige mid delen aan te brengen verduiste ring. Controleert de lichtdichtheid dezer afsluiting bij dag, wan neer de zon schijnt, als er dan geen licht van buiten naar bin nen valt, is dit des avonds in omgekeerde richting ook niet het geval. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 22 September: op 8.50 onder 20.25 27 Sept. Eerste Kwartier. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-G ravenhage, 22 Sept. Max Blokzijl spreekt hedenavond over „Met moed in dezen moeilijken winter". Groote brand in Boston. (D.N. B.) - De groote brand, die sedert 30 jaar in Boston heeft gewoed, heeft groote schade aangericht in vier van de grootste spoorwegopslag plaatsen en nog vier aangrenzende gebouwen. De schade wordt reeds geraamd op rond een millioen dol lar. Engelsche verliezen boven het Kanaal. (D.N.B.) - In de laatste 24 uur heeft de Britsche luchtmacht boven het Kanaal 65 jachttoestellen verloren. De Duitschers verloren slechts drie toestellen. Totale zonsverduistering. (D.N. B.) - Een totale zonsverduistering, die in acht Chineesche provincies waarneembaar was, kon het beste worden gevolgd te Langtsjau, de hoofdstad van Kansoem en op den berg Woejisjan in Foekien, waar heen de regeering van Tsjoengking astronomen en instrumenten had gezonden. Ook op enkele plaatsen in Sjanghai kon de verduistering gezien worden, doch overigens was de lucht bewolkt. Nieuwe regeering in Syrië. (D. N.B.) - Naar de Britsche berichten dienst meldt, is in Syrië een nieuwe regeering gevormd uit vertegen woordigers van alle partijen. Groote brand in Lstanboel. (D. N.B.) - In de stadswijk Faner is' in den afgeloopen nacht brand uitge broken. Het Grieksche patriarchaats- gebouw is volkomen afgebrand. Een scherpe Noordoostenwind joeg het vuur snel over de geheele wijk, waar talrijke oude houten huizen staan. Oorzaak van den brand is kortsluiting in het patriarchaatsge bouw. Men vermoedt, dat verschei dene honderden huizen en eenige Moskeeën verbrand zijn. Rede van den Zweedschen minister-president. (D.N.B.) - - De Zweedsche minister, president heeft Zaterdag tijdens een jubileumsdiner van de Zweedsche journalistenver- eeniging te Stockholm een rede uit gesproken, waarin hij o.m. zeide, dat het 't vaste besluit is om niet in den corlog te worden betrokken en dat men het volk als een vrije, buiten den oorlog staande natie tot het uiterste wil handhaven. Tenslotte verzekerde Hansson, dat het Zweed sche volk, met uitzondering van en kele kleine groepen van rechts en Jinks, zich aansluit bij deze politieke hoofdlijn der regeering. De verovering van Kief. Berlijn, 20 September (D.N.B.) Het is Boedjenny niet gelukt van Kief een puinhoop te maken, zoo verneemt het D.N.B. van welinge lichte zijde. Vrijdagmorgen werd de Citadel met het arsenaal en de talrijke ka zernes stormenderhand veroverd. In den loop van den dag werd vervol gens stelselmatig de eene stadswijk na de andere bezet. De stad was door de Sovjet miUtaire autoriteiten in gereedheid gebracht voor huis- en straatgevechten. Mijnwerpers, tankvallen, prikkeldraadversperrin gen, Spaansche ruiters, groote straatversperringen, opgestelde mi trailleurs en stukken geschut in de geëvacueerde voorsteden en een met kazematten versterkte straat moes ten den verdedigers in staat stellen tot het laatste oogenblik tegenstand te bieden. Regimenten van de Gepeoe waren in de W. van kaze matten voorziene wijk der stad in den strijd geworpen en militie be staande uit arbeiders was voor de verdediging gemobiliseerd. Al deze maatregelen werden echter door de verrassende Duitsche operaties te niet gedaan. Na den val. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) De in neming van Kief vond ondanks uit gebreide vestingwerken ten W. van den Dnjepr, gelijktijdig van uit het N. en Z. plaats, en bewijst, dat de weerstand der Sovjets door de hard nekkig oprukkende Duitsche divi sies infanterie kon worden gebro ken. De val van Kiëf beteekent tevens de ineenstorting van de ge heele Sovjetverdediging in de N. Oekraine. Juist daarop had men in Moskou en Londen in het bijzonder zijn hoop gevestigd. Thans is, na het tot stan<i komen van de groote om singeling ten O. van Kiëf en het nauwer aanhalen der omsingeling van de zich nog ten O. van den Dnjepr bevindende vijandelijke troe pen, de geheele N. Oekraine in Duit sche handen gekomen en blijft den Sovjets nog slechts de O. Oekraine met het industriegebied van Char kow en het Donetsbekken. De Duit sche opmarsch vanuit het brugge- hoofd Krementsjoeg naar het N.O. en de inneming van Poltawa bewij zen echter, dat ook deze belang rijke gebieden der Sovjet-Unie in de O. Oekraine zich reeds in het groot ste gevaar bevinden. Intusschen ontwikkelt zich aan de Oostzeekust door de verovering der Baltische eilanden een nieuwe ope- raite van groote beteekenis. Het is reeds thans te zien, dat het tot een gelukkig einde brengen daarvan de definitieve ineenstorting beteekent van de Oostzee-stelling der Sovjets. Vergeefsche ontsnappings pogingen. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) In een snellen opmarsch hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, op 19 September de troepen van een Duitsch legercorps tijdens de opera ties om de omsingeling ten Oosten van Kief te vernauwen een door de Sovjets taai verdedigde kleine stad genomen, waarbij de Sovjets zware verliezen aan menschen en mate rieel leden. In den nacht van 18 op 19 Septem ber hebben de ten Oosten van Kiëf ingesloten Sovjets geprobeerd met geweld uit het omsingelde gebied te ontsnappen. Deze actie mislukte echter door de oplettendheid der Duitsche troepen en door het samen gebundelde Duitsche afweervuur. Den l-9en September hebben, naar het D.N.B. verneemt, de in de bocht van den Dnjepr ingesloten Sovjet- afdeelingen verscheidene vergeef sche doorbraakpogingen door den ijzeren ring der Duitsche troepen ondernomen. Op een plaats onder namen verscheidene escadrons Sov- jetcavalerie opnieuw aanvallen tegen de Duitsche omklemming. In het geconcentreerde vuur der Duit sche troepen mislukte deze poging onder zware bloedige verliezen voor de Sovjetcavalerie. Op alle plekken van het omsingelde gebied, waar de bolsjewisten trachtten door te bre ken, werden zij onder zware verlie zen teruggeslagen. De actie van het luchtwapen. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) In den N. sector van het O. front waren op 19 September, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, opnieuw zeer zware luchtaanvallen gericht op de stad en de in het ge bied rondom Leningrad ingesloten Sovjet troepen. Ravitailleeringsbe- drijverl, kazernes, troepenkampen en luchtdoelstellingen werden zwaar getroffen. Het grootste deel der Duitsche gevechtsvliegtuigen onder steunde echter het leger en richtte hierbij onophoudelijke aanvallen op de Sovjet-artillerie, yeldstellingen der infanterie, kazematten en oor logsvaartuigen. In het gebied aan het Ladoga-meer werd een knoop punt van spoorwegen vernield. In den centralen sector van het O. front waren de aanvallen van de Duitsche luchtmacht geconcentreerd op de ten O. van Kiëf ingesloten troepen van den vijand. In zeer hevige gevechten werden dé steeds opnieuw in den strijd ge worpen troepen verslagen en ten slotte geheel en al op de overzijde van de rivier teruggeworpen. Ster ke aanvallen van gevechtsvliegtui gen waren gericht op de naar den nieuwen frontlijn loopende spoorlij nen en wegen, welke herhaalde malen verbroken werden. Enkele stations werden vernield. Verschei dene treinen werden door bommen getroffen en deels vernietigd. Berlijn, 21 Sept. (D.N.B.) Naar van, militaire zijde wordt gemeld hebben de bolsjewisten gisteren den gehee- len dag tevergeefs getracht, in den sector Leningrad op eenige punten door de ijzeren insluiting der Duit sche troepen te breken. Ten Z.O. van het Ilmenmeer trachtten de bolsje wisten tevergeefs een heuvelterrein te heroveren. De bolsjewisten, die zijn ingesloten tusschen Dnjepr en Desna, deden gisteren op verschil lende punten mislukte heftige pogin gen om door de omsingeling te bre ken. Een Duitsche pantserdivisie heeft zeer bijzondere resultaten be haald bij de aanvallen op de verde digingslinies om Leningrad. In den Z. sector nam de Duitsche luchtmacht ook gisteren met sterke afdeelingen deel aan de vernietiging der ingeslo ten Sovjettroepen. De bolsjewisten leden zware verliezen. De Sovjet troepen, die ten O. van Kiëf inge sloten zijn, hebben ook zeer veel materiaal verloren. Ondanks hun wanhopige pogingen konden de bols jewisten nergens den ring verbreken. De herhaalde doorbraakpogingen werden doör het moordende vuur der Duitsche infanterie verijdeld. De veldtocht in het Oosten. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Over het Duitsche operatieplan, dat den grondslag vormt voor den veldtocht in het Oosten verneemt het D.N.B. van over het algemeen welingelichte kringen, dat reeds thans de gestelde doelen met betrekkelijk geringe verliezen zijn bereikt. Het doel van de Duitsche leiding bestaat in de mi litaire vernietiging van den Sovjet vijand. Voor het bereiken van dit doel moet, naar het D.N.B. uit deze kringen verneemt, aan vijf voor waarden worden voldaan. Naar de opvatting in welingelich te kringen te Berlijn neemt het aan tal aanwijzingen toe, dat reeds thans de voornaamste onderdeeling van dit operatieplan zijn vervuld. Men gelooft derhalve, dat aan de ver wachtingen van den vijand wat be treft het slechter worden van de weersomstandigheden of den winter, den bodem zijn ingeslagen, omdat thans reeds de bovengenoemde doel stelling is bereikt. In dit verband hecht men aan de omsingeling van de Armeën van Boedjenny de groot ste beteekenis. Bolsjewistische verwoestingen te Kiëf. Berlijn, 21 Sept. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt gemeld, dat de Duitsche troepen in Kief onbe schrijflijke verwoestingen hebben aangetroffen. Alle voorraden, die voor de inwoners van het grootste gewicht waren, werden door de Sov jets weggesleept of verbrand. Wa terleiding en electrische centrales werden vernield. Overal ziet men ravage van opgeblazen spoorlijnen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet ver schaffen. De Duitsche soldaten, zuiverden het gebied en de wegen, die voor opmarsch en ravitailleering noodig waren, van mijnversperringen en andere obstakels, zoodat de verzor ging der strijdende troepen gewaar borgd is. De bolsjewisten echter heb ben door hun vernielzucht het leven van tienduizenden op de wreedste wijze in gevaar gebracht. Kroonstad gebombardeerd. Berlijn,-22 Sept. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen vandaag met succes de haven en de vesting Kroonstad aan gevallen. Vijandelijke artilleriestel lingen werden tot zwijgen gebracht, troepenconcentraties, vliegtuigen en colonnes verstrooid en ten deele ver nietigd. Bij den toegang tot de Ja- gorlitzkibaai, aan den mond van den Dnjepr, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een Sovjet torpedojager, een klein oorlogsschip en een troe pentransportschip van 2.000 ton tot zinken gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1