s <0 S w w e5 (0 s. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. z z z M M M I cr 3 a 3: w so tn m u -l Q m CD O 0 Sovjet-oorlogsschepen onder vuur genomen. Britten verliezen 23 vlieg tuigen aan Kanaalkust. De strijd in het Oosten. De verjaardag van het driemogendheden- pact. Swen Hedin over de kruistocht tegen het communisme. Het garnizoen van Quolchefit legt de wapens neer. H 3 N so. to CA 31'0 Q n to o CD i—C+ 3 2. CO 11 K' ;8> C7* Cb CD CD - N £5 CD (H- V O fD g 2. N 5f a C3 .«i CA O w ST O m m m z IO 00 Q rn r~ O u\ Z O O J) O m O H 2 <0 a O O m r- rn Z ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote - - - 000 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, iwste «laargang No. zzv postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 29 September 1941 Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 27 Sept. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend; Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, is de groote slag bij Kiëf geëindigd. In een omsingeling van twee kanten is het over een geweldige opper vlakte gelukt de verdediging aan den Dnjepr te ontwrichten en vijf Sovjet-legers te vernietigen, zon der dat ook maar zwakke troepen- deelen zich aan de omsingeling konden onttrekken. Tijdens de operaties welke geschiedden iii zeer nauwe samenwerking van le ger en luchtwapen, werden in to taal 665.000 gevangenen gemaakt, 886 pantserwagens, 3718 stukken geschut en ontelbare hoeveelheden ander oorlogsmateriaal buitge maakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Hiermede is een overwin ning behaald in een veldslag zoo als de geschiedenis tot dusver nog niet gekend heeft. Het uitbuiten van dit succes is thans in vollen gang. Het luchtwapen bombardeerde wapenfabrieken in het gebied om Tula alsmede militaire inrich tingen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heb ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht O. van Huil twee tot een konvooi behoorende vrachtschepen met tezamen 15.000 brt. tot zinken gebracht. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Z.- en O.- kust van het Britsche eiland. Zwakke strijdkrachten van het Britsche luchtwapen vlogen in den afgeloopen nacht naar de Duitsche bocht en naar W.- Duitschland. Bommen richtten on aanzienlijke schade aan. Hoofdkwartier van den Führer, 28 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het omsingelingsfront voor Leningrad hebben zware batte rijen van het leger op 26 Sept. oorlogsschepen in de haven van Kroonstad en in het kustgebied ten Z. daarvan doeltreffend onder vuur genomen. Een kruiser werd in brand geschoten. De luchtmacht bestreed transporten per spoor en spoorwegwerken in het gebied rondom Charkof en Moskou, als mede in het brongebied van de Wolga. Gevechtsvliegtuigen plaat sten voltreffers van zwaar kaliber op een Sovjetslagschip bij Kroon- stadt. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire installaties in Moskou. In het eegebied der Faroer- eilanden heeft de luchtmacht over dag twee vrachtschepen met teza men 3300 brt. tot zinken gebracht. Bij pogingen van de Britsche luchtmacht om gisteren overdag de Kanaalkust aan te vallen, ver loor de vijand 23 vliegtuigen. Hiervan werden er 17 in luchtge vechten, vier door de luchtdoel artillerie en twee door eenheden van de marine neergeschoten. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire actie boven het Duitsche gebied ondernomen. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) In den N. sector van het O. front heeft het Duitsche luchtwapen op 26 Septem ber met sterke strijdkrachten de succesvolle ondersteuning van de legeroperaties voortgezet. Op het Ladogameer werden met succes schepen aangevallen. Twee Sovjet-schepen van elk 1800 b.r.t. werden zwaar beschadigd. In totaal werden 89 Sovjet-vliegtuigen ver nield, 66 in luchtgevechten, 17 door afweergeschut, 6 op den grond. In den Z. sector van het O. front zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen ver het vijandelijk achterland bin nengedrongen en hebben belangrijke spoorlijnen en ravitailleeringswegen vernield. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op 26 September in het kustgebied van de Zwarte Zee Sovjet-artillerie- en veldversterkingen in opeenvolgende aanvallen bestookt. De Zuidelijken sector, van het O. front. Berlijn, 29 September. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft ook op 28 September de vestingwerken en veldstellingen van de Sovjets in den Z. sector van het O. front weer met krachtige uitwerking aangeval- len. De bolsjewieken leden groote, bloedige verliezen. Drie spoortrei nen en talrijke automobielen wer den vernietigd. Voorts bestookte het Duitsdhe luchtwapen vliegvelden der Sovjets in den Z. sector van het O. front met bommen van allerlei kaliber, vernielde daarbij zes vlieg tuigen op den beganen grond en trof verscheidene hangars en barakken ernstig. Een Duitsche divisie die meedeed aan den vernietigenden slag tegen de bolsjewieken ten O. van Kiëf, heeft op een dag ruim 100 vracht auto's en talrijke stukken geschut vernietigd. Het gelukte haar binnen 24 uur tijds 20.000 Sovjet-soldaten gevangen te nemen. Een andere Duitsche divisie drong zoo snel en diep de bolsjewistische formaties binnen, dat zij door den vloed der terugstroomende bolsjewisten vol komen omgeven werd. De troepen van deze divisie weerstonden echter niet alleen den aandrang der Sov jets van alle kanten, doch maakten* op een dag ruim duizend gevangenen en veroverden talrijk waardevol o orlogsmateriaal. De strijd om Kiëf. In een uitvoerige militaire be schouwing wordt over den strijd in Kiëf o.a. het volgende vermeld: Duitsche strijdkrachten verover den de taai verdedigde en op mo derne wijze versterkte kazematlinies na een hevig gevecht en heschen de rijksoorlogsvlag op de Citadel ,van Kiëf op 19 September. De bolsjewis tische legerleiding van de stad ont trok zich aan een gevangenneming door per vliegtuig te vluchten. De Sovjets hadden de stadsbruggen over den Dnjepr vernield, maar kon den niet verhinderen, dat de Duit- schers de vluchtende bolsjewisten in een klein gebied samendrongen. Deze opeengesloten massa's scheid den zich weldra in verschillende omsingelde gebieden. Zij leden ont zaglijke verliezen en moesten 665.000 gevangenen en een onover zienbare hoeveelheid oorlogsmate riaal achterlaten. Vijf Sovjet ar meeën zijn vernietigd. De reeds ge publiceerde cijfers over het aantal gevangenen en de buit doen. even zeer de grootte van dezen reusach- tigen vernietigings- ?n omsinge lingsslag uitkomen als de uitge strektheid van het slagveld met een oppervlakte van 135.000 vierkante kb, ongeveer een vierde gedeelte van het Duitsche rijk. De omsingelingsslag en vernieti gingsslag ten O. van Kiëf vormt een roemrijk blad voor alle formaties, die hieraan hebben deelgenomen. Het Finsche front. Helsinki, 27 Sept. (D.N.B.) Offi cieel wordt bekend gemaakt, dat de marktplaats Praeaezae, 40 km ten Westen van Petroskoi, door de Fin sche troepen na unieke operaties in de woestenij is veroverd. Het door de Finnen gevormde omsingelde ge bied kon eerst na zware gevechten gezuiverd worden. Voorts wordt be kend gemaakt, dat de 272de Sovjet divisie en het pantserregiment van de. roode vlag bij Pyhaejaervi in Oost-Karelië vernietigd is. De oor logsbuit is geweldig. Verscheidene duizenden gevangenen zijn gemaakt. Sovjet-oorlogsschepen onder vuur. Berlijn, 27 Sept. (D.N.B.) In den centralen sector van het O. front heeft een Duitsche. pantserdivisie van 22 tot 26 September bij den succesvollen-tbpmarsch 8.000 gevan genen gemaakt. De resten van de bolsjewistische Oostzeevloot die na de verovering der Baltische landen in hun opera ties volkomen belemmerd zijn, heb ben zich na doeltreffende Duitsche luchtaanvallen van de laatste dagen, in de haven van Kroonstad terugge trokken. Zware batterijen van het. Duitsche leger lieten hen ook hier niet tot rust komen. Hierbij werd een kruiser van de Kirof-klasse zoo zwaar getroffen, dat er een gewel dige ontploffing ontstond. Twee an dere oorlogsbodems werden in de haven van Kroonstad genoodzaakt het vuur te staken. Een bolsjewis tisch slagschip moest door de uit werking der Duitsche granaten zijn ankerplaats verlaten. Ook bij Ora- nienbaum werd een oorlogsschip der bolsjewieken zwaar getroffen. De Duitsche artillerie bestookte ook het havenhoofd van Leningrad met hevig vuur en trof een bolsjewis tische duikboot, die in zinkenden toestand door de bemanning moest worden verlaten. Luchtaanval op Moskou. Berlijn, 27 Sept. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht wederom Moskou aangevallen en verscheidene bran den doen ontstaan in voor den oor log belangrijke doelen. Ook de groote passage in de Twerskaja en de installaties van het Kremlin zijn getroffen en zwaar beschadigd. Mislukte landingspoging der Sovjets. Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) De Sov jets ondernamen op 25 September aan den Zuidelijken oever van het Ladoga-meer een landingspoging om hun ingesloten troepen te ontlas ten. Deze poging werd echter bij tijds ontdekt en door de actie van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers afgeslagen. Engelsche vrouwen opgeroepen. (D.N.B.) - Alle Engelsche vrouwen, die in 1914 zijn geboren, zijn naar Associated Press uit Londen, opge roepen om zich onmiddellijk te melden voor den arbeidsdienst in oorlogstijd. Berlijn, 27 Sept. (A.N.P.) Heden is het een jaar geleden dat het drie mogendhedenpact tusschen Duitsch land, Itsflië en Japan gesloten werd. Het wilde de volkeren verbinden weker idealen en belangen gelijk zijn. Het zocht voor de practische politiek van deze staten een ge meenschappelijk diplomatiek instru ment te verschaffen. Tenslotte was het gedacht als kristallisatiepunt van een nieuwe ordening in het al gemeen. Al deze verwachtingen izijn uitgekomen op een wijze, die Ber lijn, Rome en Tokio aan 'het einde van het eerste jaar met voldoening vervult. Ideologisch heeft het pact de door het nationaal-socialisme ver nieuwde idee van het Duitsche rijk, de in het fascisme herboren idee van het imperium romanum en de oude Japansche keizerlijke idee tot een ontmoeting geleid, welker gees telijke stootkracht de rest van de wereld niets gelijkwaardigs tegen over kan zetten. Elk van deze wereldbeschouwingen ademt een wil tot vernieuwing, een geestelijke dynamische kracht waaraan geen denkend mensch zich kan onttrek ken. Hun samenwerking voor den geestelijken wederopbouw van de wereld geeft aan de practische poli tiek dier drie mogendheden een rechtmatigen ethischen grondslag. Het bevestigt de aanspraak op lei ding van de as in het groot-Euro- peesche gebie<§, en de aanspraak op leiding van Jtipan in het O.-Aziati sche gebied. Het verschaft voor de eerste maal het begrip eener orde nende macht en het verzekert de wederkeerige ondersteuning van de' drie mogendheden. Noch zijn poli tieke noch zijn militaire factoren dragen een agressief karakter. De politieke bepalingen waren van te voren zoo opgesteld, dat zij op an dere volkeren aantrekkelijk moes ten werken. Het pact wilde geen ge heim politiek document zijn en deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijkheid en het gezonde verstand. De diplomatieke geschiedenis kent geen gebeurtenis, waarin een staats verdrag een dergelijke aantrek kingskracht heeft uitgeoefend. Slo wakije, Hongarije, Roemenië, Bul garije, Kroatië zagen elk voor zien in, dat hier voor de eerste maal in de Europeesche geschiedenis een practische mogenlijkheid geboden werd hun politiek in één verband tezamen te brengen, dat tevens de spreektribune is van de toonaan gevende groote mogendheden van Europa. In dit pact werd de nieu we Europeesche ordening niet ge dicteerd, maar opgesteld. Het ver oorloofde de volledige ontwikkeling der nationale mogelijkheden, de vol komen vervulling van den wensch naar politieke zelfbeschikking en naar gelijktijdige economische sa menwerking van allen met allen. De in het pact verbonden Euro peesche staten bezegelen thans hun wensch naar politieke samenwer king* door de wapenbroederschap op de slagvelden van het O. Zij strij den daar schouder aan schouder om hun gemeenschappelijk opbouwend werk eens en voor altijd te bescher men tegen de krachten der verwoes ting. In den Europeeschen sector is daarmede van de onderteekenende mogendheden van het drielanden- pact een onwrikbare lotsgemeen- schap ontstaan. Wat voor de O. peripherie van Europa geldt, waar Duitschland de strijdenden aan voert, geldt voor den Z. rand van het continent, waar Italië de voor naamste last van den strijd draagt. Het pact maakt de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche zee en de leefruimte daarvan weer tot een Europeesche, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zondei hetwelk die zee een zee zonder historie zou zijn. Aan de oevers staan thans Duit sche en Italiaansche soldaten om aan dezen eisch kracht bij te zetten en daarmede een gebied te herwin nen, dat aan Europa op nauwelijks minder kunstmatige wijze ontvreemd was als het Europeesche Rusland. Evenals in Europa zijn ook in Oost-Azië de denkbeelden van het pact meer en meer tot de richt snoer eener practische politiek ge worden. De erkenning van Nanking door de as was daarbij een even belangrijke gebeurtenis als de suc cesvolle Japansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Indo-China en later de militaire samenwerking tusschen Frankrijk en Japan in Indo-China. Met het verleenen van bepaalde militaire rechten aldaar is de in het pact neergelegde aanspraak van Japan op leiding in O.-Azië voor de eerste maal ook erkend door een mogend heid die zelf niet tot de onderteeke naars van deze overeenkomst be hoort. Militair gezien streeft het pact het doel na elke nieuwe uitbreiding van den oorlog te bemoeilijken. De mili taire defensieve clausules van het pact vormen een niet te ontkomen factor in de overwegingen van hen, die verlangen naar een uitbreiding van den oorlog over de geheele wereld. De uitdager weet thans, welke de reactie zou zijn van de landen, die in het pact vereenigd zijn. Het heeft zich daardoor weten te handhaven dat het midden in den oorlog den eersten steen legde voor den opbouw van een veiligen en blijvenden vrede. Het is zonder meer geworden tot het getimmerte en de omlijsting van de politieke toekomst van een geheele reeks vol keren in twee werelddeelen. Steeds krachtiger heeft men de in het drie mogendhedenpact neergelegde ge dachte gezien als de Magna Charta eener nieuwe betere wereld. Hier werkte een natuurwet, welke een discipline van staatslieden wist om te zetten in practische constructies die ten voordeele zijn van alle be trokkenen. Het driemogendheden- pact weet zich te handhaven omdat het aan elk volk de voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daarbij toch het groote verband van het leven der staten onderling in- het oog houdt, zonder welke onze kleiner geworden wereld op den duur niet bestaan kan. Berlijn, 27 Sept. (D.N.B.) Ter ge legenheid van den verjaardag van het driemogendhedenpact heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken Zaterdagavond in hotel Adlon een receptie gehouden, waar o.m. de Italiaansche en de Japansche am bassadeur, de Hongaarsche gezant, de Roemeensche gezant, de Slo- waaksche gezant, de Kroatische zaakgelastigde en de zaakgelastigde van het Bulgaarsche gezantschap aanwezig waren. Telegrammenwisseling. Berlijn, 27 Sept. (D.N.B.) Ter ge legenheid van den eersten verjaar dag van het driemogendhedenver- drag zijn tusschen den Führer, den Duce en prins Konoje, telegrammen gewisseld, waarin uitdrukking is ge geven aan de verbondenheid der in het driemogendhedenverdrag ver- eenigde naties. Er zijn ook tele grammen gewisseld tusschen de drie 'ministers van buitenlandsche zaken. Duitsche perscommentaren. Berlijn, 27 September (D.N.B.) Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het driemogend hedenpact wijzen de Duitsche bla den op de lotsgemeensehap van drie jeugdige, krachtige en militaire' vol keren van tezamen 250 millioen menschen, die vastbesloten zijn voor hun plaats in deze wereld te vech ten. Dit blok van ordening heeft zijn bestaansrecht bewezen. In de Berliner Börsenzeitung schrijft Karl Megerle, dat de politieke situatie van de wereld op den verjaardag van dit pact door drie ontwikkelin gen gekenmerkt wordt: 1. Door het conflict van Europa met het bolsjewisme. 2. Door het bondgenootschap van de Angelsaksen met Moskou. 3. Door de verscherping van de Engelseh-Amerikaansche agressie op de drie groote landen van het drie mogendhedenpact. De drie bondge- nooten hebben overal dezelfde vijanden, zijn gemeenschappelijk on overwinnelijk en rukken schouder aan schouder op langs den roem- vollen weg der nieuwe ordening van Europa en het verre Oosten. Japansch perscommentaar. Tokio, 27 September. (D.N.B.) Ja pansche bladen herdenken den ver jaardag van de onderteekening van het driemogendhedenpact in hoofd artikelen met groote opschriften, waarin zij eensluidend wijzen op de successen der asmogendheden in het afgeloopen jaar. De Japansche pers spreekt de verwachting uit, dat het driemogendhedenpact zich zal hand haven om de nieuwe ordening van de wereld uit te voeren. De oude en de nieuwe ordening, zoo schrijven de bladen, zijn thans duidelijk ge scheiden en derhalve is het voor de asmogendheden niet moeilijk te be slissen voor welke doeleindn zij ge meenschappelijk moeten oprukken. Berlijn, 26 Sept. (ANP). Onder het opschrift „Kruistocht tegen het com munisme" publiceert Sven Hedin een artikel in het tijdschrift Berlin RomTokio. Hij schrijft daarin o.m. het volgende: De oorlog van Duitschland tegen het bolsjewisme is niet alleen in het belang van Duitschland, het is een kruistocht van de geheele beschaaf de wereld. Het bolsjewisme moet uitgeroeid worden, daarover kan geen twijfel bestaan. Bij ons in het N. is men op de hoogte van het Rus sische gevaar. Het geheele Russische rijk heb ik doorkruist. Op al mijn tochten heb ik het arme Russische volk, gastvrije, oprechte, eerlijke en goedmoedige menschen leeren lief hebben. Menschen, die niet anders willen dan in vrede leven en hun ak kers bebouwen. Zij zijn beroofd van hun vee en hun akkers en hebben vaak genoeg gezien hoe hun buren en kameraden, zoons en broeders spoorloos verdwenen. Aan hun stem en hun oogen merkt men, dat zij met moeite den groeienden haat onder drukken tegen de beulen, die de op volgers zijn der tsaren, ondieren in gestalten van menschen. Men moet erkennen, dat gebeurtenissen in de veroverde Baltische gebieden in dier lijke ruwheid wedijveren met de Aziatische wreedheden uit den tijd van keizer Frederik II. Reeds vroe ger kwamen wilde ruiterhorden uit de diepte der Aziatische wildernis aanstormen met moord, brand en V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle tronten. EXTRA BERICHTEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Groote slag bij Kiëf is geëindigd. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 27 September. (D.N.B Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote slag bij Kiëf is geëindigd. In een omsingeling van tw-e kanten is het over een geweldige oppervlakte ge lukt de verdediging aan den Dnjepr te ontwrichten en vijf Sovjet-legers te vernietigen, zonder dat ook maar zwakke troependeelen zich aan de om singeling konden onttrekken. Tijdens de operaties, welke geschiedden in zeer nauwe samenwerking van leger en luchtwapen, werden in totaal 665.0'OO gevangenen gemaakt, 885 pantserwagens, 3718 stuk ken geschut en ontelbare hoe veelheden ander oorlogsmate riaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn weer zeer hoog. Hiermede is een overwinning behaald in een veldslag, zooals de geschiedenis tot dusver,nog niet gekend heeft. Het uitbui ten van dit succes is thans in vollen gang. Aanval op convooi. Hoofdkwartier van den Füh rer, 28 Sept. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Uit een van Gibraltar naar Engeland varend convooi hébben Duitsche duikbooten in aanval len, welke verscheidene dagen hebben geduurd, twaalf sche pen in totaal metende 67.000 brt., en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Verder heeft een Duitsche duikboot in het Z. deel van den Atlantischen Oceaan een tank schip van 12.000 ton tót zinken gebracht. De Britsche ravitailleerings scheepvaart heeft zoodoende in de afgeloopen dagen opnieuw 79.000 brt. door het optreden van duikbooten verloren. verwoesting. AtiUa overstroomde het W. romeinsche rijk, onderwierp Duitschland, drong door in Gallië, tot hij op de Catalaunische velden door de Romeinen werd verslagen. Tus schen 1237 en 1241 trokken'wederom Mongoolsche horden Europa binnen tot in Hongarije en noord-Italië. Een andere groep drong door tot Lithauen, Pruisen en Pommeren. Zoo bereidden in den huidigen tijd Stalin en zijn paladijnen zich er op voor ons werelddeel totaal te ver woesten, met dit verschil, dat hun uitroeiïngsoorlog tegen de buiten landsche beschaving en christenheid duizendmaal erger zou zijn gewor den dan die van de Mongolen. In een grondgebied had hij reeds vasten voet gekregen en oefende hij zijn millioenenlegers en pantsercolonnes voor den vernietigenden orkaan over Europa, aan welks succes onder bloe dige vanen de leiders der angelsak- sische volkeren met geestdrift de grootst mogelijke hulp willen ver leenen. Churchill heeft met Stalin een bondgenootschap gesloten alleen met het doel het Duitschland van Adolf Hitler te vernietigen. Het is mogelijk, dat het Amerikaansche volk wapens in handen stelt van dit schuim om het te helpen in zijn strijd tegen de legers, wier taak het is Europa te be vrijden van deze vreeselijke besmet ting. Voor de cultuurvolkeren, voor de landen die aan God gelooven is het een vitale taak een wereldbe schouwing uit te roeien, welker voornaamste doel is de communisti sche revolutie over de geheele aarde te verspreiden en door een vreese lijke revolutie de intellectueelen, de beschaafdheid, de wetenschap en het geloof te vermoorden. Het is de eer ste plicht van de Germaansche vol keren zich eens en voor altijd van dergelijke bedreigingen te bevrijden. Het is een tragische werkelijkheid, dat de Engelschen thans aan den kant staan van de barbaren, maar vóór het door Engeland en Amerika beloofde oorlogsmateriaal gebruikt wordt aan de reeds in flarden ge scheurde Russische fronten, zal de Russische oorlogsmacht volkomen verslagen zijn. De volkeren van Europa behoeven dan de aangekon digde wereldrevolutie niet meer te vreezen. De millioeaen Russische boeren zullen dankbaar de bevrij ders begroeten, die hun de kunst zullen leeren van den rationeelen landbouw. Ieder weet wat het voor de cultuur van Finland zou hebben beteekend, wanneer deze kleine voor post van Europa zou zijn over stroomd door de Aziatische horden. Via Zweden en Noorwegen zou de Sovjet een weg naar den Atlanti schen Oceaan hebben gevonden naar een ijsvrije haven aan een voortdu rend open zee. Finland en Zweden hebben het aan den Führer te dan ken, dat de vrede van Moskou van 12 Maart 1940 de Russische plannen Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOEDI ZON: 29 Sept. onder 19.24 30 Sept. op: 7.38 MAAN 29 Sept. op: 16.3S onder; 1.30 5 Oct. Volle Maan. Dat nooit. Wij blijven toch niet passief als onze minder met aardsche goederen bedeelde landgenooten zich in den komenden winter extra beperkingen zullen moeten opleggen. Welaan dan: Tast flink in Uw beurs als begin October de lijst voor de eerste Winterhulpcollecte wordt aangeboden. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 29 Sept. Max Blok zijl spreekt hedenavond voor de radio over ,,en niet omgekeerd". Italiaansch legerbericht. Rome, 27 Sept. (Stefani) In zijn weermachtbericht no. 481 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: Noord-Afrika: Tijdens gevechten te land aan het front van Solloem hebben Duitsche detachementen Engelsche krijgsgevangenen ge maakt en Engelsche automobielen buitgemaakt. Tripolis, Benghasi en Palermo waren het voorwerp van vijandelijke luchtaanvallen. Er vie len geen slachtoffers. Te Benghasi werden twee vijandelijke bommen- menwerpers neergehaald. Een ander vliegtuig werd door onze jagers neergeschoten. Een vierde toestel werd genoodzaakt te landen binnen onze linies. De bemanning werd ge vangen genomen. Rome, 28 Sept. (Stefani.) Het weermachtbericht no. 482 luidt als volgt: In N.-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten. Tijdens aanvallen op Benghazi en Bardia werden die vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten; een vierde vliegtuig werd door een van onze •vliegtuigen 'tijdens een verken ningsvlucht in het gebied van Koefra neergeschoten. In O.-Afrika heeft het dappere garnizoen van Quolchefit, dat sinds 15 April wordt belegerd, en sinds eenige dagen alle voorraden levens middelen zijn uitgeput, het bevel ge kregen met ingang van 26 Septem ber den strijd te staken. Het garni zoen heeft zijn schitterende aanvals- en verdedigingsactie bekroond met zijn laatsten vermetelen uitvals- poging, in het verloop waarvan het numeriek in de rAeerderheid zijnde strijdkrachten heeft aangevallen en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. In de andere sectoren van het ge bied van Gondar werden vijande lijke aanvalspogingen met succes afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Agrigento Marsala, Trapani, Cogliari en Porto Empedocle, waarbij drie burgers werden gedood en acht gewond. De luchtdoelartillerie van Cagliari schoot een vliegtuig neer. Een ander vliegtuig werd door den luchtafweer te Marsala neergehaald. In het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee zijn op het oogenblik hevige aanvallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vloot- formatie, afkomstig uit de richting van Gibraltar. DE ACTIE VAN DE DUITSCÏ MARINE. Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) De Duitsche marine heeft in de afge loopen week opnieuw bewezen, dat zij den slag op den Atlantischen Oceaan voortzet. Zij viel in een week drie convooien aan, waarvan een ten Westen van Afrika. De Brit ten hebben in een week tijds 193.500 b.r.t. scheepsruimte verloren. De Duitsche marine drong bij de gevechtshandelingen aan het O. front tot diep in de Finsche Golf binnen, legde nieuwe mijnversper- ringsgordels en beschermde de ope raties tegen de Oostzee-eilanden. Tien Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. doorkruiste. Er ligt een diepe tragiek in het feit, dat Amerika, dat Finland in den winteroorlog royale hulp ver leende thans zijn vijand uit het duis terste Azië helpt. Het is duidelijk, dat de Führer en de Duitsche weer macht reeds thans den tegenstand in het O. hebben gebroken en dat het niet lang meer zal duren tot de vol ledige overwinning is behaald. Het bolsjewisme moet uitgeroeid worden. Halve maatregelen zijn hier niet vol doende. Ik weet dat niemand anders deze taak uitvoeren kan dan de Führer van Duitschland, Adolf Hit ler. Het bolsjewisme is een ongeluk voor de geheele menschheid, he' moet uitgeroeid worden. r I'

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1