DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa Drie Sovjetd* visies vernietigd. De strijd in het Oosten. Britsche vliegtuigen boven Italië. Britsche oorlogsschepen doeltreffend gebom bardeerd. De behandeling van de Duitschers in Iran, Verschil van meening op de intergeallieerde conferentie te Londen. DISTRIBUTIE-NIEUWS ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote 141cta non contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, iwste Jaargang No. 230 postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 30 September 1941 Militaire installaties in Engeland gebom bardeerd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ten N.O. van Dnjepropetrowsk werden drie Sovjetdivisies door Duitsche en Italiaansehe troepen in een omsingelende beweging aangevallen en vernietigd. Volgens de totdusver ontvangen berichten werden 13.000 gevangenen ge maakt. 69 stukken geschut en tal rijk ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De deels in een moe rassig gebied gedrongen vijand, leed zware, bloedige verliezen. Sterke formaties van de luchtmacht bestreden met goede uitwerking spoorweginstallaties in het Donetz- bekken, alsmede in het gebied rondom Moskou. In het zeegebied rondom Kroonstad kreeg een Sovjet-kruiser een bomvoltref- fer. Gevechtsvliegtuigen, bombar deerden in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke in stallaties in Leningrad en Moskou. Duikbooten hebben uit een van Gibraltar naar Engeland varend convooi in aanvallen, welke ver scheidene dagen duurden, 12 vijandelijke koopvaarders met te zamen 67.000 b.r.t. en een bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. In het Z. deel van den Atlanti- sehen Oceaan heeft een duikboot een tankschip van 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië bombardeerde de lucht macht in den afgeloopen nacht militaire installaties aan het S't. Georgekanaal en aan de Zuidkust van het eiland. In Noord-Afrika plaatsten Duit sche gevechtsvliegtuigen bomvol- treffers op Britsche tentenkampen en opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgevech ten vijf en door de luchtdoelartil lerie twee vliegtuigen. Vrij zwak ke strijdkrachten van de Brit sche luchtmacht vlogen in den af geloopen nacht naar Noordwest en Zuidwest-Duitschland. Door neergeworpen bommen ontstond- onaanzienlijke schade. De lucht doelartillerie schoot een Britschen bommenwerper neer. Strijd in den Z. sector. Berlijn, 29 Sept. (D.N.B.) In den Z. sector van het O. front kwam de Duitsche luchtmacht Zondag met zeer sterke strijdkrachten tusschen- beide in de door het Duitsche leger gevoerde gevechten. Versterkingen, stellingen in het veld, troepencon centraties, spoorwegen en wegen in het gebied waar de Sovjettroepen oprukten waren blootgesteld aan de uitwerking van Duitsche bommen. Een groot aantal voertunigen, stuk ken geschut en pantserwagens der bolsjewisten werden vernietigd. In den centralen sector van het O. front wierpen Duitsche ge vechtsvliegtuigen den 28sten Sep tember een groot aantal bommen yan elk kaliber op spoorwegtra jecten en ravitailleeringskampen. Het gelukte ook hier verscheidene transporttreinen en ravitailleerings- treinen door voltreffers te vernie tigen en verschillende spoorlijnen op talrijke plaatsen te onderbreken. Gevechten op andere deelen van het front. Berlijn, 28 ept. (D.N.B.) Op 27 September werden, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, de, bolsje wisten bij een hernieuwe poging om zich te nestelen op de oevers van het Ladoga-meer, op het meer teruggedreven. Deelen der Sovpet- troepen, welke reeds geland waren, werden op den oever vernietigd. Bij deze gevechten werden ook twee Sovjetkanonneerbooten door troepen van het leger vernietigd. In den N. sector van het O. front sloeg een Duitsche divisie op -27 September vrij krachtige aanvallen van de bolsjewisten met succes af. Groote deelen van de aanvallende formaties der Sovjets hadden, voordat zij in den strijd werden ge worpen aanzienlijke hoeveelheden alcohol gekregen, zoodat zij deels in beschonken toestand gingen vechten. Hongaarsche troepen hebben in de afgeloopen dagen pogingen van de Sovjets om over een rivier te komen, afgeslagen. 41 Bolsjewistische kaze matten vernietigd. Berlijn, 29 Sept. (D.N.B.) Met steun van formaties van het Duitsche luchtwapen hebben Zon dag de troepen eener Duitsche di visie infanterie in den N. sector van het oostelijke front bolsjewis tische stellingen met succes aange vallen. Op denzelfden dag braken de Duitsche troepen door verscheidene bolsjewistische veldstellingen en stelden 41 Sovjet-kazematten bui ten gevecht. Pioniers .ruimden in 8 uur tijds 2050 mijnen op. Zware Duitsche artillerie beschoot op 28 September weer met zeer goede uitwerking de havens van Oranien- baum en Kroonstad. Een in het N. van het O. front opgestelde Duitsche divisie infanterie bracht den bols jewisten zeer zware verliezen toe. BEVOLKING MOET CAIRO ONTRUIMEN. Ankara, 29 Sept. (D.N.B.) De Egyptische minister van passieve defensie, Abdek Kawi Ahmed Pasja, heeft de bevolking van Caïro door middel van de pers aangespoord de stad te verlaten, tenzij dringende zaken de aanwezigheid aldaar eischen. Wie kan, moet zelf de kos ten dragen. De ellende is niet te overzien, indien het aantal vluchte lingen, die op kosten van anderen leven, nog stijgt. Benige toestellen neergeschoten. Italiaansch legerbericht- Rome, 29 September. (Stefani.) In zijn legerbericht no. 483 maakt het ICtaliaansche opperbevel het Vol gende bekend: Ncord-Afrika: Activiteit van de artillerie aan de fronten van To broek en Solloem. Tijdens een luchtaanval op Bardia werden twee vijandelijke vliegtuigen door den afweer op den grond en twee door Duitsche jagers neergeschoten. Oost-Afrika: Vijandelijke een heden probeerden een aanval te on dernemen op onze vooruitgeschoven posten in den sector van Gondar. Zij werden door onze artillerie en door den afweer van onze afdeelin- gen op de vlucht gedreven. Engelsche vliegtuigen hebben de stad Rhodos aangevallen. Er wer den eenige woonhuizen en het zie kenhuis getreffen, waar twaalf per sonen gedood werden. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee hebben onze jachtvliegtuigen twee Blenheims omlaaag gehaald. De vijandelijke luchtmacht viel Trapani, Marsala en Castel Vetrona aan, waar brand bommen geworpen zijn. Bovendien werd Palermo aangevallen, waar negen dooden en 26 gewonden te be treuren zijn, alsmede Turijn, waar een vliegtuig door den afweer op den grond werd neergeschoten en bij het plaatsje Candiolo terecht kwam. De vijf leden der bemanning kwamen om het leven. Vijandelijke vliegtuigen vlogen boven de stad Milaan, waar echter geen bommen werden uitgeworpen. Zes personen werden gewond als gevolg van scherven van het luchtdoelgeschut en drie anderen door ongevallen op straat. De woonwijken van ®Gavona Marina werden gebombardeerd. Er ontstond schade aan de woonhuizen. Behalve brisantbommen en licht- fakkels werden brandbommen en pamfletten uitgeworpen. Ook werd een luchtaanval ondernomen op Genua waar eenige huizen instort ten. Eenige op het platteland ont stane branden konden gebluscht worden. Onder de burgerbevolking vallen een doode en drie gewonden te betreuren. Een brandweerman werd doodelijk getroffen. Vier brandweerlieden werden door scher ven van luchtdoelgeschut gekwetst, van wie twee ernstig. Een andere aanval werd ondernomen op Spezia, waar kleine en groote brand- en brisantbommen werden uitgewor pen. De branden werden gebluscht. Door scherven van luchtdoelgeschut werden vier personen gewond. In den nacht van 28 op 29 Sep tember bombardeerden onze lucht- formaties voor anker liggende sche pen op Malta. »s ft T&mmasm komt m mmum Mn-ovteic aw-» s (Polygoon-v. Bilsen). BELANGSTELLING VOOR VLAAMS CHE VRIJWILLIGERS LEGIOEN. Antwerpen, 27 Sept. (A.N.P.) De belangstelling voor het Vlaamsche vrijwilligerslegioen blijft voortdu ren, hoewel reeds verscheidene transporten van het legioen naar het Oosten vertrokken zijn. In Ant werpen is thans een tweede extra- trein met Vlaamsche vrijwilligers naar het front vertrokken. Onder de legionnairs bevond zich ook eén aantal leden van de Vlaamsche Waffen S.S., die zich met kort ver lof in eigen land bevonden. Zeven Britsche vliegtuigen ver loren. (D.N.B.) - Het officieele be richt van het Britsche ministerie van luchtvaart geeft toe, dat van de acties in den afgeloopen nacht zeven vliegtuigen niet zijn teruggekeerd. Extra bericht van het Italiaansehe hoofdkwartier. Drie kruisers gezonken. Rome, 29 Sept. (Stefani.) Het hoofdkwartier van de Italiaansehe weermacht publiceert het volgende extra bericht: De in het legerbericht van giste ren gemelde vijandelijke vlootfor- matie die uit Gibraltar was uitge- loopen, bestond uit een convooi, dat vergezeld was van een vliegtuig moederschip, een slagschip, een niet nauwkeurig vastgesteld aantal krui sers en ongeveer 10 torpedoboot- jagers. Onmiddellijk nadat de for matie voor onze verkenningsvlieg tuigen ontdekt vras, startten Ita liaansehe torpedovliegtuigen van him steunpunten op Sardinië. Een door twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk onder. Twee lichte kruisers kregen een tordepotre-ffer. Een groote eenheid kreeg eveneens een torpedotreffer. Een kruiser van ong. 10.000 t. kreeg •een torpedotreffer e-n voer met slag zij uit de formatie weg. Kort daar op plaatse een ander Italiaansehe vliegtuig een treffer op denzelfden kruiser, die onderging. Reddingboo ten werden te water gelaten. Een tweede golf van twee groepen zette den aanval voort. Een slagschip kreeg een torpedotreffer aan de bcegzijde, een kruiser kreeg een tor pedotreffer midscheeps, een tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde golf behaalde het volgende resul taat: een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. Tegen den avond deed een volgende formatie, die van Sicilië was opgestegen een aanval op de resteerende eenheden en plaatste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een torpedojager. Een samenvatting. Samenvattend wordt gecon stateerd, dat twee zware krui sers en een lichte kruiser met stelligheid zijn ondergegaan en dat een slagschip, een ander niet nauwkeurig waargenomen eenheid, 6 eenheden van minder groote tonnage en een torpedo jager min of meer zware torpe- dotreffers hebben gekregen, Tijdens den strijd werden felle gevechten geleverd tusschen Ita liaansehe en vijandelijke vlieg tuigen. 6 Engelsche vliegtuigen werden brandend neergescho ten. 8 van onze eigen toestellen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. Als aan ifet hoofd van hun formaties gesneuveld moeten beschouwd worden de kolonel die bevel voerde over den aanval en drie escadercom- mandar.ten. Tijdens dezen grooten slag, die op 27 September geduurd heeft van 13 tot 22 uur hebben de Italiaansehe vliegers op schitterende wijze in stoutmoedigheid wedijverend en een trotsche verachting voor het gevaar toonende, zich gestort op een zeer machtige Engelsche vloot, niet al leen met de kracht van hun bommen maar ook met hun moed en hun groote vastberadenheid om den tegenstander te treffen. Van de koopvaarders, die in het convooi voeren is er een getorpe deerd door lichte eenheden der Ita liaansehe marine in de Straat van Sicilië, een tweede schip we-rd voor de Algerijnsche kust door eenheden van de Italiaansehe marine getrof fen en tot zinken gebracht. Twee andere schepen van tezamen 23.000 ton werden tusschen Sardinië en Tunis door torpedovliegtuigen in den grond geboord. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Engel sche vliegtuigen zijn vannacht naar N.-Duitschland gevlogen en hebben op verschillende plaatsen, o.a. op Hamburg en Stettin, een aantal brisantbommen geworpen, welke ge ringe materieele schade en verlie zen onder de burgerbevolking ver oorzaakten. Zes der aanvallende bommenwerpers werden neerge schoten. Aan de Engelsche O.-kust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gis teravond een koopvaardijschip van ongeveer 8000 brt. tot zinken ge bracht en een Britsche torpedojager vernietigd. Door Sovjet-roover- henden uitgeplunderd. Berlijn, 29 Sept. (A.N.P.) De na dere bijzonderheden over den terug keer van de Rijksduitsche vrouwen en kinderen en de leden van het Duitsche gezantschapspersoneel uit Iran zijn gelijk een drama van weergalooze wreedheid en schaam teloosheid. De Duitsche pers zal in de gelegenheid werden gesteld hier over uitvoerig te berichtien, doch reeds thans kan op grond van mede- deelingen uit welingelichte kringen het volgende gezegd worden. 470 Duitsche vrouwen en kinderen en de leden van 't Duitsche gezantschap in Teheran zijn intussclien aan de Turksche grens aangekomen. Na de overweldiging van Iran door Engel sche en Sovjet' troepen was de Iraan- sche regeering door afpersingen ge dwongen de weerbare Duitschers aan de bolsjewisten en Engelschen uit te leveren. De Duitsche gezant heeft een verbitterden strijd gestreden om tenminste de vrouwen en kinderen voor een vreeselijk lot te bewaren en hun naar Duitschland terug te brengen. De Britsche en de Sovjet regeering, alsmede de Iraansche regeering hadden den Duitschen gezant voor het transport van deze Rijksduischers op plechtige wijze een vrijgeleide tot naar Turkije toe gezegd. Op 17 September vertrok het transport van Teheran. In weer wil van de plechtige beloften der Sovjets en Engelschen en ondanks het feit, dat het transport vergezeld werd door neutrale diplomaten werd de weg, dien deze menschen, waar onder zich zwaar zieke, zwanger: en hoog bejaarde vrouwen bevon den, tot een waren lijdensweg. Van 1 tot 23 September speelden zich op dezen tveg onbeschrijfelijke scènes af. Allereerst werd het transport door Sovjet-soldaten on der commanda van Sovjet-officieren en commissarissen stelselmatig uit geplunderd. In de eerste plaats wa ren het de kostbare voorwerpen, welke zonder opgaaf van redenen geroofd werden, waaronder ook alle bagage van de leden van het Duit sche gezantschap en van den Duit sdien gezant persoonlijk. Koffers, pelterijen, sieraden en al het an dere, wat de aandacht der bolsje wisten trok, werden gestolen en voor de oogen der Duitschers weg gevoerd. De vergezellende neutrale diplomaten en vertegenwoordigers van de Iraansche regeering stonden machteloos tegenover dit optreden van de bolsjewisten en werden met dreigementen en door middel van wapens verhinderd in te grijpen. Het schandelijkste speelde zich af enkele kilometers voor de Turksche grens. Hier gaf de Sovjet-ambte naar, die het transport vergezelde, bevel tot het houden van een kort1 marschpauze, waarin de Duitschers in het open veld de vrachtauto's moesten verlaten en zich in gelid moesten opstellen. Terwijl de man nen door de bolsjewistische soldaten met de wapens in toom werden ge houden, stormde een groep gewa pende bolsjewistische vrouwelijke soldaten op de vrouwen en kinderen af, en kleedden de weerloozen in den waarsten zin van het woord tot op het hemd uit. Onder voorwendsel van een fouilleering en met de per manente bedreiging van doodge schoten te werden werd alles, wat tot dusver aan de klauw der Sovjets was ontgaan, gestolen, zooals klee- dingsstukken, schoenen, kousen, on dergoed, trouwringen, ja zelfs de kleinste en waardelooze souvenirs als halskettinkjes van kinderen en kinderringetjes werden gestolen. Met behulp van messen en bajonet ten werden de vastzittende trouw ringen van de vingers der vrouwen verwijderd. Het transport is in een hevig ge- schokten toestand in Turkije aan gekomen. Van Duitsche zijde moes ten groote bedragen liquide gemaakt worden om de vrouwen en kinderen in staat te stellen zich op straat te vertoonen, daar zij ten deele slechts gehuld waren in oude mantels en lompen. Door de doorstane mishan delingen en de opgeloopen verwon dingen verkeert een deel der vrou wen en kinderen in een toest.and, welke een vreeselijke aanklacht vormt tegen de georganiseerde bolsjewistische misdadigers en hun bondgenooten. In toonaangevende Duitsche krin gen wordt dit optreden als weerga loos in de geschiedenis der diploma tieke betrekkingen tusschen de vol ken gebrandmerkt, en de begrijpe lijke verbittering van het Duitsche volk over deze schandelijke daden der bolsjewisten tot uiting gebracht waarvoor niet alleen de Moskou- sche machthebbers, doch ook de-En gelsche regeering en het Engelsche volk verantwoordelijk gesteld moe ten worden. Een izelfde behandeling schijnen de Hongaarsche diplomaten te heb ben ondergaan. Het bovenstaande is een interessante maar daarom niet minder droeve schildering van de ontaarding welke zich. tot zelfs in de hoogste kringen der Sovjet-auto riteiten van dit volk meester ge maakt heeft. Alle oorlogvoerende staten hebben er in het verleden een eer in gesteld het legatiepersoneel van den staaf waarmede men in Mr. van Kleffens sprong uit het gareel. Naar in Stockholm uit berichten vanuit Londen is gemeld, blijkt, dat de intergeallieerde conferenties al lesbehalve zooals voor een de monstratie van eenheid toch wen- sehelijk was in het teeken eener harmonieuze gezindheid staan. Toen Churchill en Roosevelt op den Atlantischen oceaan een ge meenschappelijke verklaring formu leerden hebben zij vastgesteld dat zij er naar zouden streven alle staten dezelfde handelsfaciliteiten te ver schaffen en gelijkelijk den toegang naar grondstoffen mogelijk te ma ken. Mr. van Kleffens," de minister van buitenlandsche zaken der Ned. emi grantenregeering heeft er tijdens de Londensche conferentie op gewezen, dat hij zich niet kon vereenigen met eenige in de overeenkomst vastge legde restricties, aangezien volgens de meening van zijn regeering t.a.v. het beginsel van den vrijen toegang tot de grondstoffen geen enkele be perking kan geduld worden en allen zich opofferingen moeten getroosten, welke dat beginsel evenwel waard zijn. Hij wees er op, dat beschermende rechten slechts tot nieuwe tarieven leiden en wanneer men uitzonderin gen gaat maken -wordt het mooie beginsel volkomen ondermijnd. Met klem wees mr. Van Kleffens op het voorbeeld na den vorigen oorlog, toen ook alle mooie vrijhandelsprin cipes door het maken van steeds meer uitzonderingen waardeloos werden. Het is begrijpelijk, dat deze cri- tiek den Engelschen onwelgevallig was en eveneens, dat de groote hee- ren in Londen zich weinig zullen aantrekken van de opmerkingen van een minister uit een emigrantenre- geering, die als noodgedwongen gast weinig of niets te vertellen heeft. Van Duitsche zijde zal men, dat wat mr. van Kleffens wenscht wel op andere wijze verkrijgen. Inmiddels zijn de uitlatingen van den minister die men wel spoedig duidelijk zal gemaakt hebben dat hij slechts „gast" was merkwaardig genoeg om er hier eens de aandacht op te vestigen. ONTZETTENDE VONDSTEN IN KIEF. Berlijn, 29 Sept. (D.N.B.) Ook in Kiëf zijn massagraven gevonden, waarin vermoorde mannen, vrou wen en kinderen door de gepeoe waren begraven, aldus blijkt uit een door de Duitsche pers gepubliceerd bericht uit Kiëf. Zes km voor Kiëf ontdekten Duit sche soldaten een met een hooge schutting omgeven terrein. Verschei dene groote, pas gedolven en dicht gegooide kuilen trokken hun aan dacht. Na enkele steken kwamen met de spade tot ieders ontzetting kleedingsstukken naar boven. Een vreeselijke ontdekking. Ontzettend verminkte lijken kwamen te voor schijn. Opnieuw was een moord- plaats van de gepeoe gevonden. De dooden werden op den grond ge legd. In de kuil lag een man met in geslagen schedel. Van zijn voetzolen was de huid afgetrokken. Daarnaast lag een vrouw met het van pijn ver trokken gezicht als van een doodge martelde. Hieronder lagen weer an dere lijken. Vijftig meter verder werd opnieuw gezocht. Wederom kwamen lijken te voorschijn van personen die op onmenschelijke wijze vennoord waren. Langzamer hand kreeg men de zekerheid, dat het geheele terrein een enkel massa graf was, waarin vermoedelijk op last van den chef der gepeoe te Kiëf honderden vérmoorde vrouwen en mannen warn begraven. Een inwo ner verklaarde, dat reeds sinds 1939 het betreden van het terrein, dat met een schutting omgeven was, verboden was. Het werd steeds door wolfshonden bewaakt. De ingang tot dit terrein der gepeoe werd dag en nacht streng bewaakt. Drie „zwarte raven",' zooals de beulknechten der gepeoe door het volk werden ge noemd, kwamen af en toe met de honden voorbij om water te halen. Dikwijls heeft hij een gesprek wil len beginnen met de geheimzinnige mannen, doch steeds werd hij met korte norsche woorden afgewezen. ZEEP VERKRIJGBAAR OP BON 120. 's-Grav.enhage, 30 Sept. De secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de onder staande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het 'Ijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Oct. a.s. geeft de met „120" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „C zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respec tievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: Hetzij 150 gram toiletzeep (sa menstelling van na 1 Sept. 1940). Hetzij 90 gram huishoudzeep. Hetzij 200 gram zachte zeep (sa menstelling van vóór 1 Jan. 1941). Hetzij 150 gram zachte zeep (sa menstelling van na 1 Jan. 1941). Hetzij 100 gram zachte zeep sa menstelling van na 31 Aug. 1941). Hetzij 300 gram zachte zeeppasta. Hetzij 250 gram zeeppoeder. Hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „C toiletzeep" gemerk te bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toilet zeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassqhe- rijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aan zien van de wasscherijen blijft on verminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilo gram droge vuile wasch een zeep- bon van het publiek on ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een. bon van hun klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilo gram waschgoed, hetzij ineens, het zij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschen- persoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz. voorzoover het hand doeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. HONDEN- EN KATTENBROOD. Bonaanwijzing. 's-Gravenhage, 29 Sept. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 31 Oct. 1941 op bon no. 13 van de voe- derkaart voor honden wordt ver krijgbaar gesteld voor honden vans Groep 1 10 kg hondenbrood; Groep 2 10 kg hondenbrood; Groep 3 8 kg hondenbrood; Groep 4 5 kg hondenbrood; Groep 5 4 kg hondenbrood; Groep 6 3 kg hondenbrood. Op bon no. 13 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde pe riode 1 K kg kattenbrood verkrijg baar gesteld. Na 31 Oct. 1941 zijn de bonnen no. 13 van vorenbedoelde kaarten ongeldig, zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. oorlog was, een zoo gemakkelijken en veilig mogelijken aftocht te ver zekeren. Wat thans uit Berlijn ge meld wordt, is een staaltje van ruw heid en verwildering als nimmer in de geschiedenis der oorlogvoeren de volkeren geconstateerd is gewor den. Verontwaardiging in Duitsche pers. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) De mis handeling van 470 uit Iran vertrok ken Duitsche vrouwen en kinderen door de Sovjets wordt door de Duitsche pers in scherpe woorden als een breuk der wekten van gast vrijheid en als een misdaad tegen de primitiefste wetten der mensche- lijkhéid en van het volkenrecht ge kenmerkt. De bladen stellen daar bij het feit voorop, dat de Britten mede schuldig zijn aan de daden van geweld tegen deze burgers. DE ENGELSCHE HULP AAN DE SOVJET-UNIE. Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) In een commentaar van den Britschen be richtendienst over de Engelsche hulp aan de Sovjets wordt ver klaard, dat de productie van oor logsmateriaal voor de Sovjets slechts de „gemakkelijkste kant" van de hulp is. Tusschen vervaardiging en aankomst van materiaal in de Sovjet Unie ligt een groot tijdverschil. Het transportvraagsfcuk is dientengevol ge de moeilijkste kant van de hulp verleening. De Britsche berichten dienst wijst vervolgens op de gewel dige lengte van de drie toevoerwe gen via Wladiwostok, via de Perzi sche golf en via Moermansk. Hoe wel Moermansk de kortste weg vormt, zoo wordt verder verklaard, zouden de schepen in dit geval 2000 mijl langs de vijandelijke kusten moeten varen. Bovendien kunnen, zooals bekend, schepen in een con vooi slechts vijftien knoopen of minder varen. Er zal derhalve nog een zekere periode verstrijken, voor dat het hulpmateriaal in de Sovjet- Unie zal aankomen. Dientengevolge blijft, zoo besluit het commentaar, de toestand der Sovjet-Unie wat be treft het oorlogsmateriaal, „kritiek". De driemogendheden conferen tie in Moskou geopend. (D.N.B.) - De ^riemogendheden conferentie is naar Reuter meldt Maandag in Mos kou geopend.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1