DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H s Duitschland strijdt voor Europa, Succesvolle Duitsche aanvallen ten O. van de Dnjepr. De strijd in het Oosten. Italiaansch Roode Kruis- vliegtuig aangevallen. De uitplundering der Duit- schers in Iran. STAD EN OMGEVING ■*r Pagina 4. 10 9 22 15 18 ide prijzen iucten los it per liter ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 9 rtrinh.K 1041 143ste Jaargang No. 232 postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. New Castle gebombardeerd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 1 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De aanvalsoperaties ten Oosten van den Dnjepr verloopen, even als voorheen, succesvol. Ten O. van Dnjepropetrowsk veroverde een pantserdivisie in een verras senden aanval verscheidene vijan delijke batterijen. Ten N. hiervan stiet een andere pantserdivisie op vijandelij ke pantserstrij dkrachten en vernietigde 45 van de 80. Sov jetpantserwagens. De rest werd op de vlucht gedreven. Gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van 30 Sept, op 1 Oct. militaire installaties in Moskou aangevallen. In den strijd tegen Gr.-Britan- nië bombardeerde een vrij sterke formatie gevechtsvliegers het scheepsbouwcentrum Newcastle. In doek- en werfinstailaties ont stonden talrijke branden en zware ontploffingen. Andere luchtaan vallen waren gericht op voor den oorlog belangrijke inrichtingen aan de Britsche Oostkust en in Schotland. Een koopvaardijschip van 1500 brt. werd tot zinken ge bracht. In N.-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 30 Sept. met goede uitwerking Britsche tenten kampen bij Tobroek aan. Britsche bommenwerpers wier pen in den afgeloopen nacht brand- en brisantbommen op woonwijken in verschillende ste den aan de Duitsche bocht en aan de Oostzeekust. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewonden. Verscheidene woon huizen werden vernield of bescha digd. Enkele vliegtuigen die Ber lijn trachtten aan te vallen, wer den tot omkeeren gedwongen. Nachtjagers, luchtdoelgeschut en de artillerie van de marine scho ten drie vijandelijke vliegtuigen De strijd ten Noorden van Dnjepropetrowsk. Berlijn, 1 Oct. (D. N. B.) Van mili taire zijde verneemt het D. N. B.: Tijdens den vernietigingsslag in het gebied ten N.O. van Dnjeprope trowsk drong een Duitsch regiment pantserwagens in het centrum der tangvormig omsingelende Duitsche en Italiaansche afdeelingen op ver rassende wijze naar voren op de plaats waar de beide legers van de tang zich vereenigden en verdeelde aldus het omsingelde gebied. Op het zelfde moment joegen de afdeelingen van de Duitsche en Italiaansche legers telkens nieuwe wiggen in de massa der bolsjewisten, die onder den indruk van het optrekken der pant serwagens in verwarring waren ge raakt. De bolsjewistische troepen massa's werden opgerold en reus achtige hoeveelheden vernield oor logsmateriaal, duizenden lijken en lange stoeten gevangenen vormden een aanwijzing van de hevigheid der slag, waarin drie Sovjet-divisies wer den vernield. FinscKe troepen veroveren Petroskoi. Helsinki, 1 Oct. (D. N. B.) Offi cieel wordt medegedeeld: „Onze troepen hebben vandaag Petroskoi, de hoofdstad van Oost- Karelië, veroverd. De Finsche actie. Berlijn, 1 Oct. (D. N. B.) Van mili taire zijde wordt aan het D. N. B. gemeld: Aan het front tusschen Ladoga- en Onegameer maakten Finsche troepen in zware gevechten Dinsdag opnieuw goede vorderingen. Honderden gevangenen en een groote buiten vielen in Finsche handen. Een Finsch legerkorps behaalde de laatste dagen tijdens zware gevech ten, waarbij hardnekkigen tegen stand werd geboden, nieuwe terrein winsten. In het gebied van dit corps werden tot nu toe 2000 gevallen Sov jetsoldaten geteld. In het noorden van het front dwong het gestadige opdringen der Finsche troepen de bolsjewisten om hun stellingen naar achteren te verleggen. Hier verloren de Sovjets meer dan 500 dooden. De Italiaansche troepen aan het Oostelijk front. Rome, 1 Oct. (D. N. B.) Naar de Italiaansche pers meldt, werd de om singeling van de Sovjets ten O. van de Dnjepr tot stand gebracht op een oppervlakte van 100 kilometer breedte en diepte. Bij een gelijktij- digen concentrischen aanval vanuit het N.W. en het Z.O., in de richting van den loop van den Dnjepr, gelukte het Italiaansche formaties reeds na den eersten dag het omsingelings- KAART van PELTj- HET GEBIED VAN KHARKOW (CHARKOF). Na het beëindigen van den grooten veldslag ten Oosten van Kiëf is de omsingeling van Kharkow aan de beurt. Het front, dat de Duitsche troepen innemen, is ongeveer als volgt en op de kaart af te lezen. Van Krolewez via Konotop langs Sumy verder volgende de rivier Psiol langs Mirgorod tot aan Polta- wa en vandaar naar Krementsjoeg. Reeds zijn in het gebied rondom Kharkow spoor en spoorwegwerken door de Duitsche luchtmacht getrof fen, gebied te sluiten en in de volgende dagen in kleinere stukken te ver- deelen en ten slotte op te ruimen. Daar de totdusver gemaakte gevan genen afkomstig zijn uit vier ver schillende Sovjet-infanterie-divisies, zijn vermoedelijk deze vier divisies in het omsingelde gebied ingesloten en vernietigd. Groote sectoren van het front waren door de Sovjets in mijnvelden veranderd en bovendien waren sterke Sovj et-pantserstrij dkrachten in den strijd geworpen. Ook het aandeel van de Italiaan sche luchtmacht en pioniers in het groote Italiaansche succes wordt naar voren gebracht. Industrieele installaties te Leningrad bestookt. Berlijn, 1 Oct. (D. N. B.) Zware Duitsche artillerie heeft in den loop van 30 September met goede uit werking belangrijke industrieele in stallaties in Leningrad bestookt. De aanvallen op Moskou. Berlijn, 1 Oct. (D. N. B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D. N. B. verneemt, hun aanvallen op Moskou ook in den nacht op 1 October met succes voortgezet. Tal rijke militaire doelen en ravitaillee- ringsinstallaties der Sovjet-hoofdstad kregen bomtreffers. Italiaansch legerbericht. Bovendien hebben zij een Blen heim-machine neergeschoten, die een aanval probeerde tesondernemen op een van onze koopvaardijsche pen. Vijandelijke vliegtuigen onder namen vluchte naar Benghasi en Tripolis, waarbij zij eenige verkeers wegen en warenhuizen beslhadigden. Een der aanvallende vliegtuigen werd in Tripolis brandend neerge haald en een. andere machine te Benghasi. Oost-Afrika: Onze afdeelingen hebben met succes stoutmoedige verkenningen verricht tusschen de vijandelijke linies. Gistermiddag is een formatie van zeven vijandelijke vliegtuigen, die in scheervlucht een vliegveld op Sicilië aanvielen, on derschept door drie Italiaansche jagers, die een vijandelijke machine neerhaalden. De bestuurder van dit toestel sprong aan het valscherm in open zee ter hoogte van Punta Sca- rania. Een van onze Roode Kruis vliegtuigen, dat derwaarts gestuurd werd om den Engelschen piloot te redden, werd door zeven Hurricanes aangevallen. Onze jagers grepen ter stond in, bevrijdden het Roode Kruisvliegtuig en schoten twee vijandelijke toestellen brandend om laag. De Engelsche vloot heeft na de harde slagen, welke zij door de in het extrabericht gemelde actie van ons luchtwapen heeft moeten incas- seeren, op den terugweg naar Gi braltar nieuwe schade door onze duikbooten geleden. Deze duikboo- ten opereerden in het zeegebied, waar de koopvaardijschepen varen. Vijf van onze duikbooten slaagden erin ze aan te vallen en met stellig heid twee eenheden te torpedeeren. TAIFOEN TEISTERT WEST-JAPAN. Tokio, 1 Oct. (Domei) Hedenoch tend heeft een vreeselijke taifoen het Westen van Japan geteisterd en overstroomingen en grondverschui vingen doen ontstaan, tengevolge waarvan een aantal personen om het leven is gekomen en ernstige schade is aangericht aan de spoor wegen, zoodat het verkeer moest worden stopgezet. Tot dusverre zijn alleen berichten ontvangen uit de prefectuur Yma- goetsji, meldende dat twee perso nen zijn vermist, een gewond en dat twee huizen vernield zijn, ter- ,wijl 1000 huizen zijn overstroomd en 7500 acres onder water staan. Volgens het meteorologisch instituut bedroeg de snelheid van den wind 1 in N.-Kioesjoe 20 m. per seconde. (Polygoon-v. Bilsen). DE REDEVOERING VAN CHURCHILL. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) De laatste rede van Churchill wordt in Duit sche politieke kringen in zooverre interessant genoemd, dat zij ophel dering geeft over de militaire en po litieke situatie van Engeland, ophel dering, die Duitschland slechts ver sterkt in zijn vertrouwen op de over winning en die de opvatting ver sterkt dat Engeland een stellig einde tegemoetgaat. Feitelijk is deze rede, zoo wordt hier verklaard, een men gelmoes van onwetendheid ten aan zien van de politieke en militaire posities van Duitschland en verle genheid tegenover het eigen volk. In het middelpunt staat de poging het Engelsche volk er een soort verkla ring voor te geven, waarom Enge land de Sovjets niet voornemens is meer te helpen. Voor welingelichte Duitsche kringen is het aan geen twijfel onderhevig, dat Moskou uit zending heeft geëischt van een expe ditiecorps, onverschillig, of dit aan het Kaukasische of aan een ander front in den strijd zou worden ge bracht. Het daarop door Churchill gegeven antwoord is, naar men in deze Duitsche kringen verklaart, ook in zoo verre interessant, dat hij voor de eerste maal de ondeugde lijkheid van het Engelsche landleger toegeeft met de opmerking, dat het een kleine, onbelangrijke eenheid betreft, zonder bijzondere militaire ervaring. Wanneer Churchill zeer positieve mededeelingen doet over de beweer de vermindering van de Britsche scheepsverliezen, geeft men in poli tieke Duitsche kringen zonder meer toe, dat inderdaad de laatste maan den minder scheepsruimte tot zinken is gebracht dan in de daaraan voor afgaande. Dit feit moet echter niet toegeschreven worden aan den En gelschen afweer, maar aan de om standigheid, dat het scheepsverkeer naar Engeland in het algemeen met 50 ~pct. achteruit is gegaan, omdat een groot deel van de scheepsruimte onttrokken is aan het Engelschg, be drijfsleven en gebruikt wordt voor anderen doeleinden. In ieder geval zal, hetgeen men in dit verband vooral naar voren brengt, Churchill ook ten aanzien van zijn optimisti sche mededeeling wel wat anders leeren, zoodra de Duitsche communi ques over de cijfers van tot zinken gebrachte schepen uitkomen. In kringen der Wilhélmstrasse wijst men ter karakteriseering van de rede van Churchill er bok op, dat de politiek van Engeland ten aan zien van de Sovjet-Unie gegrond is op de triomfantelijke bewering, dat Engeland een Europeesch zwaard heeft gevonden, dat het een rustpau ze geeft en de mogelijkheid van een geïntensifieerde bewapening. Dit standpunt is in enkele maanden ook volkomen veranderd, aangezien Churchill het thans essentieel moet noemen den Sovjetbondgenoot alle Engelsche oorlogsmateriaal, wat maar beschikbaar is ter beschikking te stellen om hem maar in staat te stellen nog tegenstand te bieden. Van de bewapeningspauze is dus een zoodanige belasting van het En gelsche oorlogspotentieel gekomen, dat Churchill feeds aan de nood rem trekt. HET GEVANGENKAMP OP HET EILAND MAN. Milaan, 1 October. (D.N.B.) Vol gens een bericht van de Corriere Delia Sera zou de hoofdinspecteur van Scotland Yard op het spoor ge komen zijn van een overeenkomst tusschen Engelsche fascisten in het concentratiekamp op het eiland Man en afdeelingen van het Engelsche leger. Hierbij is gebleken, dat het den fascisten gelukt was een 35 meter langen onderaardschen ver bindingsweg te graven, die uitmond de in een militair gebouw. De offi- vieren en manschappen aldaar heb ben de rebellen ondersteund en aan het einde van den tunnel de vloer van de betreffende kamer openge broken. De opening werd echter door meubels handig verborgen. EDEN OVER FINLAND. Berlijn, 1 October (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de minister van buitenland- sche zaken, Eden, in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelsche regee- ring indien zij geen antwoord van de Finsche regeering op haar laatste nota mocht ontvangen, Finland als openlijken vijand moet beschou wen, zoodra het in het oude gebied der Sovjet-Uniq binnendringt, DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET. New-York, 1 Oct. (D.N.B.) Hull heeft na zijn bespreking met Roose velt te kennen gegeven, dat de wij ziging der neutralitietswet het voor naamste onderwerp van bespreking was geweest, zoo meldt de New- York Times uit Washington. De wet zal waarschijnlijk in dien zin wor den gewijzigd, dat het aan schepen der Ver. Staten veroorloofd zal zijn oorlogsmateriaal voor Engeland of direct in de havens der oorlogvoe rende landen of in de gevechts zones af te leveren, waar het met het meeste effect tegen de spilmo- gendheden kan worden gebruikt. Verder bestond het voornemen der gelijke Amerikaansche schepen te bewapenen. De aflevering van Ame- rikaansch oorlogsmateriaal wordt dan een vast onderdeel van het pro gramma tot hulpverleening aan En geland. De New-York Herald Tribune schrijft, dat Hull Roosevelt verslag heeft uitgebracht over de jongste onderhandelingen tusschen de Ver. Staten en Japan. De verhouding tus schen deze beide landen werd min der goed. Een der voornaamste pun ten van geschil bestond in het lid maatschap van Japan van het drie- mogendhedenverdrag. De ambtena ren in Washington zien geen moge lijkheid tot overeenstemming, zoo lang Japan lid is van het driemo- gend'hedenverdrag. DE TOESTAND IN HET PROTECTORAAT. Praag, 1 October (D.N.B.) In het blad Prazsky List kenmerkt Gustav Dörfl de incidenten, waarvan mel ding is gemaakt, als een gevolg van het verzuim der Tsjechen, zich te ontdoen van de rampzalige Joodsche vrijmetselaarspest. Nauwkeurig vol gens de aanwijzingen van de Lon- densche radiojoden heeft een zeker deel van de Tsjechische openbare meening de waarschuwingen van de eigen pers in den wind geslagen, ge heel onzinnige leugens verspreid en zoo den tak doorgezaagd, welke de toekomst van allen draagt. En toen het rijk met de nobele geste van de Europeesche overwinning en in het volle bewustzijn van zijn sterkte ge duldig wachtte, zoo schrijft Dörfl verder, om de verdwaasde Tsjechi sche koppen weer tot rede te bren gen, werd dit door de Joden en vrijmetselaars als een zwakte uit gelegd. De maatregelen, welke tot dusver door den plaatsvervangenden rijks protector genomen zijn, bewijzen, dat de atmosfeer in dit gebied tot op den bodem toe gereinigd zal zijn. Thans is de volgende duidelijke richtlijn van kracht: alles te doen, wat ten goede komt aan het door Duitschland geleide Europa en alles te laten en te onderdrukken wat het kan schaden. De betrokkenen kun nen dus de Londensche Joodsche op hitsers bedanken. Misschien zal hun offer een waarschuwing zijn voor alle anderen. SPOORWEGONGELUKKEN IN JAPAN. Tokio, 1 Oct. (D.N.B.) Uit Sjiko- koe wordt een nieuw spoorwegonge luk gemeld. Evenals gisteren op Kioesjoe stortte ook ditmaal een trein, ditmaal een gecombineerde personen- en goederentrein, van een brug in de rivier. Dit ongeluk ge schiedde in de buurt .van Kotsji, eveneens als gevolg van een taifoen en regen. Twee passagiers en acht spoorwegemployé's zouden zijn om gekomen. Bij het ongeluk op Kioesjoe zijn, naar intusschen wordt gemeld, 50 menschen omgekomen en 100 ge wond. Daar de bergingswerzaam- heden nog niet zijn voltooid, kun nen deze getallen nog aanmerkelijk grooter worden. Tevens wordt gemeld, dat 50 vls- schers uit het gebied van Nagasaki worden vermist, nadat hun - bootje1; in den taifoen waren gekapseisd. DE JAPANSCHE TROEPEN TREKKEN TERUG. Tokio, 1 Oct. (Domei.) Van „er gens aan het Hoenanfront" wordt gemeld, dat de persafdeeling van de Japansche strijdkrachten in Cen- traal-China hedenmiddag om 4 uur bekend heeft gemaakt, dat de Ja pansche troepen zich morgen uit Tsjangsja zullen terugtrekken, aan gezien het doel van de huidige eompagne volledig tot stand is ge bracht. Istanboel, 1 Oct. (D.N.B.) Het ver voer van de Duitschers uit Teheran stond, zooals de mededeelingen der vluchtelingen op overeenstemmende wijze bewijzen van het begin af aan in het teeken van den beestachtigen terreur der bolsjewiki, wien de En gelschen geheel de vrije hand had den gelaten. Reeds bij het vertrek bleek de volstrekte willekeur der Sovjets, toen de militaire attache's der neutrale staten verschenen, die de lange colonne auto's tot de Turk- sche grens zouden begeleiden. Deze militaire attaehé's, waaronder zich ook de Turksche bevond, werden door een Sovjet-officier uitgenoo- digd het Duitsche transport alleen onder Sovjetgeleide te laten. De be geleidende beambten van het Iraan- sche ministerie voor buitenlandsche zaken werden reeds in Kasjwin, het eerste station waar werd overnacht, door de Sovjets teruggezonden. Te Kasjwin begon de systemati sche scheiding van de leden van het gezantschap en de Duitsche kolonie. Hoe meer men de grens naderde, des te talrijker werd ook de bege leiding door Sovjet-militairen en commissarissen. Toen de Duitsche kolonie te Basargan, de laatste plaats voor de Iraansch-Turksche grens, was aangekomen, moesten de auto's op ongeveerd acht kilometer afstand van de grens op een naast den weg gelegen veld rijden. Hier was alles voorbereid voor de nu beginnende uitplundering, die door de Sovjets zelf werd gekenmerkt als een wraakneming voor hun mi litaire nederlaag bij Kiëf. Gewapen de vrouwelijke commissarissen wa ren intusschen gearriveerd. Over het veld, dat door zwaar gewapende Sovjet-militairen was omringd, woedde onafgebroken een heete zandstorm. De Zweedsche consul, Malmström, die als vertegenwoordi ger der mogendheid, die de Duitsche belangen behartigt, het transport begeleidde, kreeg opdracht van de bolsjewiki den Duitschers mede te deelen, dat de leden van het gezant schap de plaats moesten verlaten. De auto's met al de bagage werden op een andere plaats bijeengebracht. De leden van het gezantschap wei gerden dit bevel op te volgen en stonden er op de grens tezamen met het geheele transport, de bagage en de auto's te overschrijden. De bols jewistische leider van het transport zeide tot den Zweedschen consul, dat de Duitsche diplomaten precies tien minuten tijd hadden om verder te reizen, anders zou hij ze met eigen middelen daartoe dwingen. De Zweedsche consul liet zich de ver zekering geven dat vrouwen en kin deren met de bagage na afloop der pascontrole, zouden worden nage zonden. Tijdens deze korte onder handeling, die door de bolsjewiki op barschen toon werd gevoerd, had het gewapende geleide elk der auto's af zonderlijk omsingeld en een kenne lijk dreigende houding aangenomen. Ook de Bulgaarsche zaakgelastigde, Dafinof, kreeg bevel met zijn per soneel binnen tien minuten door te rijden naar de Turksche grens. Als laatste neutrale getuige moest ook de Zweed de plek verlaten. Nadat de auto's met de leden van het gezantschap waren vertrokken, bleven de vrouwen en de kinderen Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOEDl ZON 2 Oct. onder: 19.17 3 Oct. op: 7.43 MAAN 2 Oct. op: 18.14 onder: 4.19 5 October Volle Maan. alleen achter. Zij werden in groepen in de tenten gedreven, waar hun onder wilde scheldpartijen de klee- ren van het lijf werden gerukt, dik wijls met verwijzing naar Kiëf. De koffers werden uitgepakt en andere bagage opengesneden. De in manden ingezamelde sieraden wer den door de vrouwelijke commissa rissen weggesleept. Nadat de vrou wen en kinderen tot op het hemd waren uitgekleed en uitgeplunderd, werden hun lukraak door de com missarissen allerlei kleedingstukken toegeworpen. De een kreeg een rok, de ander een blouse, een enkele een mantel of schoenen, dikwijls slechts een enkelen schoen. Nadat de eerste groep grondig uitgeplunderd en inet Sovjet-vracht auto's over de Iraansch-Turksche grens was gebracht, werden de over geblevenen bij het invallen van de duisternis in de auto's opgesloten om den volgenden ochtend aan de beurt te komen. Deze terreurdaden kunnen niet anders dan afschuw en verontwaar diging wekken. Het is begrijpelijk, dat er in oorlogsdagen heel wat kan gebeuren dat in normale tijden ach terwege zou blijven. Ter handha ving van het gezag of om in het al gemeen een waarschuwend voor beeld te geven moet soms ten streng ste worden opgetreden om erger ta voorkomen. Maar in dit geval was daartoe geen enkele noodzaak om dat het weerlooze burgers betrof die niet het minste gevaar opleverden en integendeel op weg waren naar neutraal gebied met de bedoeling van het Sovjet-regime zoo spoedig mogelijk verlost te worden. Bovendien en daarop moet de nadruk worden gelegd was hier sprake van een georganiseerde offi- cieele plundering van weerlooze vrouwen en kinderen. Het verloop der gebeurtenissen kon niet anders zijn geweest wanneer de aanvallers niet uit militaire en politieke figuren van den Sovjet-staat maar uit leden van een gewapende rooverbende had bestaan. Dat geeft inderdaad den in druk dat er met lieden van een dergelijke mentaliteit geen overeen komsten zijn te treffen en hun be loften en verzekeringen niet 't min ste vertrouwen kunnen wekken. Franco vijf jaar hoofd van, Spaanschen staat. (A.N.P.) - Spanje herdacht gisteren een gedenkwaar- digen dag, tevens een belangrijken datum in de geschiedenis van het nieuwe Europa, zoo schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz. Immers, vijf jaar geleden werd Francisco Franco uit geroepen tot Caudillo. Orkaan in Nicaragua. (D.N.B.) - Vkicaragua is door een zwaren orkaan geteisterd. Men raamt hei aantal dooden op ruim 400. ^3Ü JUBILEUM J. A. MOLIJN. Op 1 October 1941 herdacht de heer J. A. Molijn, commies-titulair ten kantore der registratie en domeinen alhier zijn 40-jarig ambtsjubileum. Een zeer plichtsgetrouw ambtenaar, die zijn taak steeds met liefde en grooten ijver vervulde en mede door zijn kennis van het dienstvak een steun was voor zijn chefs en collega's in hoogeren en lageren rang, kan met trots op het afgeloopen tijdperk terugzien. Ten kantore werd het jubileum herdacht en hem toegewenscht, dat hij ook verder zijn werk met de zelfde toewijding in gezondheid zal mogen blijven vervullen. TE HOOGE PRIJZEN BEREKEND De kruidenier J. M. A. te Alk maar had zeep van de oude samen stelling, welke hij nog in voorraad had, tegen een veel te hoogen prijs verkocht. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdammer oordeelde hem deswege tot een boete van 60. De tuinder J. D. te Heiloo, die een partij koolkragen tegen te hoogen prijs had verkocht werd veroordeeld tot 35 boete. De kantoorbediende C. S. en de reiziger J. P., beiden te Alkmaar, verkochten in Maart j.l. aan een firma te den Helder 12 kilogram magere melkpoeder tegen een hoo geren prijs dan is vastgelegd in het Prijzenbesluit 1940 Zuivelproducten. De Inspecteur voor de Prijsbeheer sching veroordeelde hen resp. tot 40 en f 60. BADHUIS „HET WITTE KRUIS". In het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad zijn in Sept. de navolgende baden genomen: Kuipbaden 281, douche'.s le klasse 265, douche's 2e klase 841, douche's 3e klasse 848. WINTERHULP. Het plaatselijk comité Winterhulp verzoekt opname van het navolgen de: le. Nog steeds wordt het gerucht verspreid, dat de ingezamelde gel den naar Duitschland worden ge zonden. Ten einde dit praatje den kop in te drukken, wordt aan een ieder de gelegenheid geboden zich persoonlijk op het bureau Winter hulp Langestraat 87 te overtuigen hoe bedoelde gelden in het winter seizoen 1940/41 zijn besteed. In dit seizoen is in Alkmaar ontvangen ruim 14.000 terwijl is uitbetaald aan giften c.q. waardebons ruim 15.000. 2e. Winterhulp is vandaag aan Uw deur geweest; Wnterhulp lenigt den nood bij duizenden landgenooten. U waart niet thuis toen de collectant bij U kwam; Jammer, want U hadt zeker ook Uw offer gebracht, zooals ieder doet, die iets kan missen. Morgen komt Winterhulp terug; wilt U vanavond reeds Uw gave ge reed leggen? De collectant, die zich geheel belangeloos inzet voor het werk behoeft dan niet nog eens te rug te komen. Het kantoor Langestraat is iederen dag geopend voor een ieder, die als nog iets wil bijdragen. IN BESLAG GENOMEN. Op een vrachtauto uit Haarlem afkomstig werden bij een alhier gehouden controle 3 zakken aard appelen aangetroffen. Deze werden in beslag genomen. Procesverbaal tegen den autobestuurder volgde bovendien. Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE (COURANT,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1