AGENDA. LAATSTE BERICHTEN. DE BOND VAN BOERINNEN EN HET NED. AGR. FRONT. Provinciale vergadering van de a'deeling Noordholland. Duizenden bedankjes. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 OCTOBER 1941. Pagina 2. VRÏJZ. PROTESTANTEN BIJEEN. Een mooie avond in de Harmonie. Gisteravond hield de Evangelische Unie alhier een bijeenkomst van leden-introducé's en verdere belang stellenden in de groote zaal van de Harmonie. De bedoeling van dezen avond, n.l. het verschaffen aan de leden van een genoeglijken avond en het wekken van belangstelling voor deze vereeniging van vrijzinnige protestanten hier ter stede, mag vol komen geslaagd worden genoemd. Na opening door den voorzitter, den heer Louwaars, waarbij deze de bedoeling der bijeenkomst nader uiteenzette, was eerst het „woord" aan het vrijzinnig kerkkoor onder leiding van den heer Gornelis Jonker. Dit sterk bezette en welbekende koor zong eerst een tweetal liederen, resp. „Pater Noster" van Fred. Roeske- en „De Waterlelie" van Bonset (woorden van wijlen ds. Baar), die met groote aandacht werden gevolgd door de zeer goed bezette zaal. Na de pauze zong dit koor nog twee liederen, die eveneens uitstekend werden gezon gen door het goed geschoolde koor. Vóór de pauze hield verder ds. Enklaar uit Den Helder een korte rede over de beteekenis van het vrij zinnig protestantisme voor het per soonlijk leven en voor de wereld. In een glashelder betoog wees spr. o.m. op de moeilijkheden, die het vrijz. protestantisme innerlijk heeft te verwerken door het ontbreken van een leergezag en het zoo moeilijk verkrijgen van eenheid. Daartegen over staat, dat het voert tot een breed en ruim geloof en tot het gemakkelijker begrijpen van anders denkenden. God, Christus en de Ge meente zijn de hoofdelementen van ons geloof, die ook door het vrijzin nig protestantisme niet worden los gelaten. Invloed van de geloofsbegin selen op de wereld kan slechts uit gaan van hen, die persoonlijk door die beginselen zijn bezield. Aan het slot van zijn rede wees spr. op de be teekenis van het leekenwerk in de gemeente. Het programma bevatte voor de pauze nog een paar zangnummers op verdienstelijke wijze voorgedragen door den heer P. Dalenberg, op de piano begeleid door den heer Nic. Akkerman, o.a. het bekende „Largo" van Handel en „Die Uhr" van Löwe. Verder speelde de heer S. Marwitz een tweetal nummers op de piano en declameerde de heer C. B. Termaat Jr.' enkele gedichten van Weruméus Buning. Een en ander viel blijkens het krachtig applaus wel in de smaak. Na de pauze trad behalve het kerkkoor nog een dubbel mannen- kwartet op onder leiding van den heer Akkerman met enkele humoris tische noten, terwijl de heer Ter- maat ook een humoristisch getint stukje proza ten beste gaf. Ds. Klein Wassink sprak een slot woord, waarin hij alle medewerkers aan het welslagen van dezen avond dankte en verder in het kort de tegenwoordige en toekomstige betee kenis van de Evangelische Unie voor Alkmaar en omgeving, zooals hij deze zag, uiteenzette. Het was, daarover waren allen het eens, een zeer geslaagde ayond. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Trenck de Pandoer (rom.) Eiken leeftijd. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer De afgod van Parijs (rom.-sens.) 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Dat komt er van (hum.- sens.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Duikbooten - koers west (rom.-sens.) (Geprolongeerd). Alle leeftijden. Donderdag 2 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Volkszang. Zaterdag 4 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, N.V.V. Vreugde en Arbeid: Cabaretavond Non-Stop-revue Hutspot. DE HEER HARTINGSVELDT VERLAAT HET ZIEKENHUIS. Zooals bekend hebben een tweetal Hollandsche oorlogsinvaliden, de sol daat Laemen en de matroos Hartings- veldt, vanaf de oorlogsdagen langen tijd in het Centraal Ziekenhuis door gebracht. De heer Laemen is reeds geruimen tijd geleden naar een her stellingsoord voor gewonde militairen vertrokken en in die mate hersteld, dat hij, met behulp van speciaal schoenwerk, reeds eenige malen Alkmaar kon bezoeken en te voet be zoeken afleggen bij allen, die tijdens zijn verblijf van hun belangstelling hadden blijk gegeven. De heer Hartingsveldt is thans zoover hersteld, dat hij zich met be hulp van een beugel en twee stokken kan voortbewegen. Hij verlaat na een bijna anderhalfjarige verpleging het Centraal Ziekenhuis morgen. Hij gaat naar een militair herstellingsoord en wij voldoen gaarne aan zijn verzoek zijn dank over te brengen aan allen, die tijdens zijn verblijf hier ter stede hem zoovele hartelijke blijken van belangstelling en medeleven hebben gegeven. DIERENBESCHERMING. Zwervend op de Oudegracht aan getroffen een witte hond met zwar te vlekken, zwarten halsband met koperen ring om. Ter beschikking 4 jonge poesjes, plm. 8 weken oud. In de Huigbrouwerstraat zwierf Woensdagmorgen een groote kat (kleur zwart-rood). Bij den Inspecteur werd Woens dagmorgen gebracht een plm. zes maanden oude poes; dank zij het flink optreden van een jong meisje die hem uit een riool haalde van 't Verdronkenoord. Na opgedroogd te zijn kón de poes weer ter beschik king worden gesteld van den eige naar. Wie is evenwel deze eigenaar? Het adres van den inspecteur is C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Voor Dierendag (4 Oct.) is 1 ont vangen van mej. W. AFSCHEID IR. S. SMEDING. Een reeks van sprekers. Nu ir. S. Smeding, de leider van den Wieringermeerpolder, met de in gebruikneming van den N.O. Polder is belast en naar dit nieuwe gebied gaat vertrekken, heeft de Vereeni ging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier een commissie ingesteld, die gistermiddag in het Noord-Holt- lands Koffiehuis te Schagen de ge legenheid had geopend om afscheid te nemen. De prominente figuren uit het lancUouwvereenigingsleven, alsmede de landbouwconsulent ir. G. Lienesch, de veeteeltconsulent ir. de Vries en ere tuinbouwconsulent ir. Ritsema, had den zich voor dit doel vereenigd. terwijl de H.M.v.L. vertegenwoor digd werd door ir. Vet. Ook ver schillende leeraren van de Rijks- landbouwwinterschool, leeraressen van de Landbouwhuishoudschool, alsmede een aantal leerlingen van beide inrichtingen waren mede aan wezig. Ook waren aanwezig de voedsel- commissaris voor N.H., ir. Dekker, en het Kamerlid de heer Groen. De voorzitter van de H.M.v.L., de heer P. Blauboer, opende, nadat kof fie geserveerd was en allen aan ver sierde tafels hadden plaats geno men, met een opsomming van de verschillende organisaties, .die de commissie hadden samengesteld. Zich tot den heer en mevrouw Sme ding richtende, zeiöe spr., dat de or- ganisates behoefte hadden gevoeld om afscheid te nemen van den man, die de leiding had gehad van het mooie Nederlandsche werk en steeds voor ieder had klaar gestaan. Als blijk van waardeering werd een teekening aangeboden van de werk- haven van den Oever van den schil der Mastenbroek. Spr. uitte den wensch, dat de heer Smeding ook met zijn werk in den Oostpolder zou slagen en dat de heer en mevrouw Smeding hun laat ste levensjaren in dit bekende cen trum zouden doorbrengen. Achtereenvolgens werden hierna waardeerende woorden gesproken door den heer C. Nobel, namens H.N.K., Kistemaker voor de H.M. v.L.; Groen voor den L.T.B.; den En gelsen voor de C.B.T.; v. d. Oord voor de Vereeniging van Oud-leer lingen der Rijks Landbouw Winter- school en de heer H. K. Koster voor de commissie van toezicht op deze school. De heer Groen verklaarde, gezien wat er met den L.T.B. gebeurd is, niet meer namens deze organisatie te kunnen spreken, maar overtuigd te zijn, dat hij namens de 5000 leden van den voormaligen L.T.B. woorden van dank sprak voor het prachtige mooie werk hier door den heer Smeding verricht om den landhon- ger van Neerlands boerenstand te verzadigen. Vooral dankte hij voor de bevor dering van de kleine bedrijven in de Wieringermeer. Spr. hoopte dat daaraan ook in den Oostpolder aan dacht zal worden geschonken. Voorts stelde hij in het licht de groote welwillendheid door den heer Smeding betracht om in de Wie ringermeer een proefbedrijf van 40 ha in te stellen. De' heer Wayboer sprak nog na mens de Zaaivereeniging Annai Poulowna. Na hem volgden de heer Mallekoote namens de land- en tuinbouwleeraren, de heer Kistema ker namens de Zaaizaadvereeniging Waard en Groet; ir. Lienesch, de opvolger van den heer Smeding, als directeur van de school en als land bouwconsulent J. Vetman uit Win kel en de heer van der Laan oud- leeraar, die, mede namens den con cierge van de school, een bloemstuk aanbood. De heer Smeding dankt. De. heer Smeding, die hierna ten slotte het woord bekwam, zeide het verzoek, om afscheid te nemen met gemengde gevoelens te hebben ont vangen. Spr. had toegestemd, om dat hij toch ook niet zonder meer uit N.H. wilde verdwijnen. Dit af scheid was hem en zijn vrouw ech ter buitengewoon meegevallen. Koewei de zaal niet overvol was, stelde hij het bezoek, om het ge halte, zeer op prijs. In N.H. had spreker steeds met buitengewoon veel genoegen ge werkt. Uitvoerig wierp spr. een blik op cle afgelegde baan. De 26 jaar in N.H. zijn de mooiste in zijn leven geweest. Uitvoerig stond hij ook stil bij het werk in de A.P. na de overstrooming in 1916 verricht en waarbij hij de persoon van den heer G. Nobel, zijn voorganger, zeer waardeerend noemde. Hulde bracht hij ook aan den heer J. Sijp, voor hetgeen deze voor de ontwikkeling van den landbouw had gedaan door de Vereeniging van oud-leerlingen. Groote waardeering uitte hij even eens voor het werk van H.N.K., waarvan hij het adviseerend lid maatschap, als consulent, zeer op prijs heeft gesteld. Een groote zegen in ons land noemde spreker het goed verzorgde land- en tuinbouwonderwijs, gege ven na hun dagtaak door de leera ren, in de avonduren, tegen een mi nimale vergoeding. Hierna stond hij uitvoerig stil bij het' in cultuur brengen van de drooggemaakte Zuiderzeegronden, waarvoor spr. gegevens verzamelde uit vroeger drooggelegde polders. Door dit werk kwam de proefpol- der in 1927, waarvan spr. de leiding kreeg. In 1929 werd spr. daarvoor tijdelijk bij Waterstaat gedetacheerd. Met ir. Roebroek en ir. Mesu werd spr. met de Wieringermeer voorloo- pig belast. Spr. verhuizing naar Alkmaar werd een blijvende en ten slotte stond spr., doordat beide an dere directeuren een andere func tie aanvaardden, alleen voor de di-, rectie. Dat spr. zich in deze provincie productief heeft kunnen maken, dankte hij aan de medewerking, die hij ondervond en de organisaties. Het feestelijk en hartelijk afscheid telde spr., ook namens zijn vrouw, zeer op prijs. Niets zal aan den over kant worden nagelaten, o.m daar te toonen, dat er in Nederland TEUN KLOMP EN ZIJN MAKKER. Cabaret-revue in 't Galde Vlies. Zondagavond brengt 't Gulden Vlies een vroolijke en gezellige caba ret-revue van Teun Klomp en zijn makker, waaraan verder medewer ken Elsa Schmidt, de Holl. soubrette, Sies Folctta, de bekende conferen cier-humorist en Willy Noorman de piano- en accordeon-virtuoos. Teun en zijn makker hebben zich door hun echt Hollandsche program ma en hun optreden in Volendam- mer costuum, overal een groote po pulariteit verworven en zullen ook ongetwijfeld a.s. Zondag zorgen voor een echten avond van vreugd en jolijt. Alkmaar en omgeving zal het hun niet aan belangstelling doen ont breken. VERDUISTERING. Door de politie alhier is tegen een inwoner dezer gemeente proces verbaal opgemaakt ter zake van verduistering van een personenauto. De auto is te Velsen in beslag ge nomen. ZEDENMISDRIJF. Wegens het plegen van een zeden misdrijf is gisteren door de politie alhier een manspersoon aangehouden. Deze persoon is na afloop van het enderzoek naar het Huis van Bewa ring alhier overgebracht. INLEVERING NOODIG. De vervangend Commissaris van Politie te ALKMAAR brengt het vol gende ter kennis van belanghebben den: Bij het in werking treden van de verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 138/1941 is het uitgeven van speciale bewijzen om zich gedu rende den spertijd in de open lucht te bevirden opnieuw geregeld. Te vens is bepaald, dat alle tot nu toe uitgegeven speciale vergunningen hiervoor met ingang van 1 Novem ber 1941 komen te vervallen en aan het Bureau van Politie te Alkmaar moeten worden ingeleverd. De bijzondere regeling voor het personeel der P. T. T. en der Ne derlandsche Spoorwegen blijft ge handhaafd. Aanvraagformulieren voor nieuwe vergunningen zijn aan het Politiebureau, alhier, (Inspec teur van den gemeentelijken dienst, Kamer 3) te verkrijgen, waarbij dient te worden opgemerkt, dat bij de beoordeeling van de noodzake lijkheid van ontheffing van het ver bod om gedurende den spertijd in de open lucht te vertoeven een zeer strenge maatstaf zal worden aange legd. De aanvragen om een nieuwe vergunning moeten aan het politie bureau, alhier, worden ingeleverd, vergezeld van twee goedgelijkende pasfoto's. tie voor de prijsbeheersching te Amsterdam, terwijl de kooper en zijn handlangers zijn ingesloten in het huis van bewaring, alhier. Voorts werd tegen een ingezetene procesverbaal opgemaakt wegens het vervoeren van een hoeveelheid aardappelen zonder vergunning. Wegens het verhandelen van schapenvleesch zonder bonnen is tegen een slager en den kooper procesverbaal opgemaakt. Terzake van het eigenmachtig veranderingen aanbrengen op een distributiestamkaart, tevens iden titeitsbewijs, is tegen een houdster daarvan procesverbaal opgemaakt. Tegen de leiders van een vak cursus is procesverbaal opgemaakt, wegens overtreding van de prijs- voorschriften, omdat de cursusgel den te-Alkmaar belangrijk waren verhoogd boven het peil van 9 Mei 1940. DISTRIBUTIEOVERTREDINGEN. Door den economischen dienst van de politie, alhier, weid de vorige week een persoon aange houden die een aantal kazen ver voerde, welke niet waren voorzien van het kwaliteitsmerk. Uit een daarna ingesteld onderzoek kwam vast te staan dat de kazen fraudu leus waren geproduceerd door eeh veehouder te Oterleek en door dezen in den smokkelhandel waren gebracht tegen den abnormalen prijs van 2 per kg. In de kaas makerij van dien veehouder werden voorts nog meerdere van deze kazen aangetroffen, die, evenals de vervoerde kazen, zijn in beslag genomen. Betrokkenen zullen zich moeten verantwoorden voor den economischen rechter en de inspec- goed kan worden gewerkt. Na het tot stand komen van den West- polder hoopte spr. weer in N.H. terug te k. men. Het geschenk zal in zijn woning een eereplaats krijgen. De heer Blauboer sloot hierna om half zes (van 2 uur af was men bij een geweest voor het aanhooren van de sprekers) het officieele gedeelte, waarna men nog wat gezellig bijeen, bleef. WAPENVERORDENING. De vervangend Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt nogmaals de aandacht op de nieuwe bepalin gen der Wapenverordening, waarbij t.a.v. wapenverzamelingen het vol gende is bepaald: „De volgende personen behoeven niet in het bezit te zijn van een wa- penontvangstvergunning, een wa- penbezitvergunning of een wapen vergunning: Personen, die wapenverzamelingen onder zich hebben, voor zoover deze verzamelingen wapenen of munitie van geschiedkundige of cultureele waarde bevatten, voor de voorwer pen uit deze verzameling, welke he den ten dage- niet meer bruikbaar zijn of gebruikt plegen te worden. Hij, die een wapenverzameling onder zich heeft, is verplicht binnen vier weken na het in werking tre den dezer verordening een nauw keurige lijst van de zich in deze verzameling bevindende vuurwape nen en munitie bij het plaatselijk hoofd van politie van zijn woon plaats in te dienen en verande ringen binnen een week op te geven. Op overtreding dezer bepaling zijn zware straffen gesteld. Voor nadere inlichtingen betref fende de Wapenverordening kan men zich wenden tot den Inspecteur van Politie, Kamer 9, aan het Bureau van Politie, Kerkplein 10, alhier. DRIE MOGELIJKHEDEN. Wanneer U een inteekenlijst wordt aangeboden van Winter hulp Nederland, kunt U drie dingen doen. Ie. De deur gesloten houden; 2e. Een paar centen geven om er af te zijn; 3e. Inteekenen voor een bedrag, dat U anders voor Uw eigen genoegen of onderhoud be steed zou hebben. In de eerste twee gevallen hebt gij de noodlijdenden van U afgestooten. In het laatste geval hebt gij Uw naastenplicht tegenover de hulpbe hoevende landgenooten vervuld. DR. COLIN ROSS VOOR DE RADIO. Hilversum, 2 Oct. De persdienst van den Ned. omroep meldt: Heden avond van 19.20-19.30 uur zal over Hilversum I de wereldreiziger dr. Colin Ross voor de radio in een vraaggeprek met den heer Wij- brands Marcussen een en ander ver tellen van zijn reizen door Euro- peesch en Aziatisch Rusland. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 16 tot 30 Sept. Nieuwe zaken: Barsingerhorn: coöperatieve poot- aardappelenbewaarplaats „Waard en Groet en Omstreken" G. A. Kolhorn, Middenweg G 17; Bergen: bouw onderneming Nap en Co., Eikenlaan 14, aannemersbedrijf. Castricum: C. Beentjes, van Egmondstraat 1, aardappelen, groenten enz. Heer- hugowaard: H. J. Oorthuis, Midden weg G 142 a, dames- en heerenkap- persbedrijf. Oudkarspel: Jansen's Autotransportonderneming, Dorp straat 144. Schagen: Fa. Denijs en Co., Rensgars F 21, handel in bloembollen enz. Texel: wed. Dogger, Peperstraat 16, Oosterend, manufacturen. J. Lok, de Waai 41, kruidenier. Eest uurswijzigingen: Alkmaar: Coöp. Zuivelbank, Kerk plein 13. Wieringerwaard: de coöp. zuivelfabariek „De Volhar ding" G.A. Tweewegen A 106. Andere wijziging en: Allernaar: fa. D. Leeuwenkamp, Nieuwesloot 2, hooi, stroo en brand- stoffenhandel; afd. detailhandel in hooi- en stroo overgegaan aan D. Leeuwenkamp Kzn. Egmond Bin nen: „Kennemerland", Luilaantje 121, zuivelfabriek; in liquidatie ge treden. Den Helder: fa. J. F. Schellinger, Weststraat 74, electro- technisch installatie bureau; over gegaan aan S. Schellinger. Den Helder: kousenhuis „Van Meerten", Keizerstraat 87, handel in kousen enz.; verplaatst naar Haarlem, Ver- gierdeweg 197. Koedijk: D. van Die, Kanaaldijk 184, metselaar; overgegaan aan C. van Die. Oude DE WINTER KOMT De winter staat weer voor de deur. Straks zal de bevolking in het Sovjet-strijdgebied blootgesteld zijn aan priemende sneeuwstormen en felle koude Want bijna overal waar Stalin's horden terugtrokken brandden zij dorpen en steden plat. Die menschen, die zwaar getrof fen burgerbevolking, moet geholpen worden. De Nederlandsche ambu lance zal straks de helpende hand reiken; aan hen, die door Stalin's geesel murw geslagen zijn. Laat die Nederlandsche ambulance spoedig uitrijden. Steunt naar uw vermogen. Stort uw bijdragen, iets meer dan u missen kunt. oo girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage ALKMAAR. GEBOREN: Anton L., z. van Cor- nelis J. A. van Offeren en A. P. H. van der Zande. GETROUWD: Jan Hopman en Gerarda J. L. de Wilde. Gerrit G. van der Vegt en Elisabeth B. Spaaij. Nicolaas Reijne en Joukje Zijlstra. Niedorp: N.V. zuivelfabriek „Niet Gedacht", 't Veld 312, zuivelfabriek; in liquidatie getreden. Scher- merhorn: J. P. Hermes, Oosteinde A 182, groothandel in ruwe wol enz.; afdeeling winkel in manufac turen overgegaan aan H. M. Her mes. Wieringen: Gebr. Bakker, Bakkerstraat 4, Den Oever, brand- stoffenhandel; overgegaan aan C. Bakker. Opheffingen: Bergen: N.V. „Valerius", mij. tot exploitatie van onroerend goed in Nederland, Hertenlaan 4. Texel: Jb. Duïnker, den Hoorn 45, kruide niers-, grutterswaren enz. HEERHUGOWAARD. Witte Kruis. - Met ingang van 1 Oct. is de bode-magazijnmeester J. de Jong van het Witte Kruis als zoodanig ontslag verleend. Als nieu we functionnaris is benoemd M. de Krijger. H. Vormsel toegediend. - Dinsdag hingen in onze gemeente bij ver schillende roomsche ingezetenen de vlaggen uit. De bisschop van Haar lem heeft n.l. op dien dag in al de drie kerken aan de kinderen der scholen het H. Vormsel toegediend. De laatste maal vond deze plech tigheid in 1936 plaats. OUDKARSPEL. Fiets gestolen. - Ten nadeele van den heer H. B. uit Noordschar- woude is Dinsdagavond een rijwiel, dat achter het huis van den heer C. R. alhier was neergezet, en nog wel op slot, ontvreemd. Men deinst schijnbaar nergens voor terug, als men een paar goede banden ziet. De gister in het café Central te Alkmaar gehouden vergadering van de provinciale afdeeling Noordhol land van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen stond geheel in het teeken van de crisis, welke in den Bond heerscht en waarover wij in ons no. van Dins dag onder Stadsnieuws een en an der schreven. Deze crisis heeft zóó om zich heen gegrepen, dat van de 16000 leden van den Bond er reeds duizenden hebben be dankt: van het hoofdbestuur is nog slechts één lid overgeble ven; ook in de prov. Noordhol- iand hebben vele leden bedankt. Er werd in de vergadering mee gedeeld, dat de afd. Venhuizen is opgeheven, omdat geen enkele van de 124 leden was overge bleven en dat ook in andere af- deelingen vele dames hun lid maatschap hebben opgezegd. De vergadering stond onder lei ding van de waarnemende presiden te, mevr. P ij p e rB aas uit Twisk, die in een openingswoord óe moeilijkheden van den Bond slechts kort signaleerde en hoopte, dat alle aanwezigen (de zaal was behoorlijk bezet) het blijven voort- Ibestaan van den Bond zouden willen. De secretaresse, mevr. BommezijSchaak, die door het heengaan van eenige bestuursleden (er zijn slechts drie overgebleven) had gemeend deze vergadering te moeten presideeren, deelde mede. dat zij geen verder contact had gehad met de overige bestuurs leden, omdat zij thuis zooveel be zoeken had te ontvangen van leden, die haar over de moeilijkheden in den Bond kwamen spreken. Spreek ster had daarom zonder suggespraak haar eventueele openingsrede opge schreven en las die nu voor. Zij stelde vast, dat in het bestuur nooit oneenigheid was voorgekomen, steeds had men eikaars gevoelens geëerbiedigd. Het aftreden van het hoofdbestuur was dan ook niet een gevolg van onderlinge oneenigheid, maar van het toevoegen van mevr. EgginkLovink aan het dagelijksch bestuur, iets wat geschiedde op aan drang van het Ned. Agrarisch Front. Maar hoe het ook gaat, zei spr., de Bond zal blijven bestaan. Mevr. Eg gink is geen lid van de N.S.B.; haar toevoeging tot het hoofdbestuur is niet bedoeld als afbraak, maar als een middel tot uitbouw van den Bond, al moet gezegd worden, dat deze nog nimmer een vergadering heeft gehouden onder zulke moei lijke omstandigheden als waarin hij thans verkeert. Een verslag van mevr. G o v e r s S paan van de vergadering te Utrecht werd met applaus begroet. Bij het voorstel tot het instellen van een bibliotheek Werd van be stuurszijde gezegd, dat het blaadje van den Bond blijft bestaan. Het is reeds betaald. Mevr. Glas bracht verslag uit van het nazien der kas. Er was ont vangen 1374,58 en uitgegeven 1475,73, zoodat er een nadeelig sal do was van 101.15. Depenningmeesteres, mevr. Govers, vulde deze mededee- ling aan met te zeggen, dat er nog 'nkfle bedragen ontvangen moeten 1 v.-orden, zoodat het tekort eigenlijk slechts enkele guldens bedraagt. Bij het punt „Bespreking film en huiszorg" werd medegedeeld, dat de prov. afdeeling reeds f 180 ge stort heeft ten behoeve van de te maken film. Verwacht wordt, dat ook de gezellige middagen zullen kunnen blijven bestaan en dat de huiszorg, welke reeds lang op het gramma staat, zal kunnen worden aangevat. Verder werd gezegd, dat wie op 1 Sept. nog niet bedankt had, nog als lid wordt beschouwd; ook al zou zij aan geen enkele vergadering meer deelnemen. Wij willen, zoo zei de secretaresse, het goe de wat op het platteland bestaat, behouden en onze schouders zetten onder alles wat behoud waard is. De agenda is, in verband met de moeilijkheden in den Bond, nog niet verschenen. Er is nog slechts één hoofdbestuurslid over, maar uit iedere provincie zal nog één lid voor het hoofdbestuur worden aan gewezen, ongeacht het aantal leden in een provincie. De secreta resse, betruerend hetgeen in den Bond is gebeurd, zei, dat de Boe- rinnenbond nog de eenige vrouwen organisatie was, die kon blijven be staan, al zal hij aan den nieuwen tijd eenigszins tegemoet moeten ko men, waartoe mevr. Eggink aan het hoofdbestuur is toegevoegd. De toe komst kan voor den bond nog heel goed worden. De middagvergadering. Bij de opening van de middagver gadering deelde de presidente mede, dat op verzoek van de overgebleven bestuursleden mevr. Glijnis te As sendelft en mevr. Jongejan te Wie- ringen zich bereid hebben verklaard zitting te nemen als tijdelijke be stuursleden. De vergadering ging met applaus hiermee accoord, waarop beide da mes zitting namen. Rondvraag. De afd. Berkhout vroeg wat zij nu i moet doen om in dafdeeling, i aarvan nog slechts 8 leden over bleven, de zaak weer op gang te brengen. Op een vraag van mevr. Koster te Starnmeer werd geantwoord, dat het blaade zal blijven verschijnen. De afd. W ij d e n e s kreeg op de vraag of het achttal leden, die er nog zijn, een afd. zullen kunnen blij ven vormen, .een bevestigend ant woord. Op een vraag van mevr. van der Laan (Schermeer) hoe het nu moet met de contributie die in haar afdeeling nog niet was opgehaald, zei mevrouw B o m m e z ij, dat zij, die vóór Mei nog niet bedankt hadden, nog lid zijn. Uiteenzettingen vanwege het Ned. Agrarisch Front. De moeilijkheden in den Bond werden hierop besproken door den heer R e ij d o n uit Den Haag na mens het Ned. Agrarisch Front. Spr. zeide, dat het N.A.F. dat de landbouwuitzendingen moet verzor gen geen medewerking van de Boe- rinnenbond kon krijgen omdat deze ten onrechte van meening was, dat hier politiek gevoerd werd wat in strijd zou zijn met de statuten. Het N.A.F. wil slechts alle betrokkenen in één grooten bond vereenigen, een Bond voor den voedingstoestand welke alle bij land- en tuinbouw betrokkenen moet omvatten. De Boerinnebond, die uitgebreid moet worden kan de komende volksvoe dingsstand een kern voor de werk zaamheden vinden. Na de weigering tot medewerking heeft de comm. voor de niet-commercieele vereeni- gingen mevr. Eggink aan het be stuur van den Boerinnenbond toe gevoegd, waarna velen die organi satie verlieten en de ontwikkeling der dingen aan anderen uit handen gaven. Spr. wees op het nut van aanblijven. Alleen sociaal en cultureel werk wordt gevraagd, waarvan het doel is het platteland eindelijk na honderden jaren vrij te maken van d° overheersching door de steden. De kansen daartoe zijn voor het platteland thans buitengewoon groot, het kan al dan niet meedoen aan de ontwikkelig ervan, maar ieder heeft wel te bedenken, dat niemand zich aan de verantwoordelijkheid kan of mag onttrekken. De bedoeling van het N.A.F. is reeds in 1939 in de grond wet neergelegd. Naar aanleiding van hem ge stelde vragen uit de vergadering zei de heer R eij don nog, dat de volksvoedingsstand zal komen, zoo dra het platteland er rijp voor is en den wensch in Den Haag laat hooren dat het wil worden bevrijd van het ringelooren door de stad. Het gaat hier eigenlijk om de uit werking van een in 1939 reeds in de |rondwet opgenomen gedachte van standsorganisatie. De groote vrijheid, door den boer en tuinder genoten en geba seerd op de wereldmarkt, is door de crisis van vóór den oorlog ver dwenen. Daarvoor moet in de plaats komen een ordening, waarop in- tusschen reeds eenige jaren is aan gedrongen. Hoe het wordt, als de staat de bescherming van boer en tuinder ter hand neemt, hebben we gezieh aan de crisis maatregelen, door de overheid in de laatste jaren vóór den oorlog genomen en waarop zoo heel veel is afgegeven. Mevr. B o m m e z ij merkte nog op, dat het N.A.F. vaak in een ver keerd daglicht is gesteld, als zou het niet de verheffing van het platteland willen. De vraag is nu of wij daaraan wèl willen meewer ken en daarbij ons willen scharen aan de zijde van de voorstanders van een rijksvoedingsstand. De heer R eij don, wien gevraagd was de in de rondvraag gestelde '-ragen te beantwoorden, zei, dat de den van den Boerinr.cn/bond toch den bond vormen en dus zelf heb ben uit te maken wat zij willen. Als er afgetreden bestuursleden zijn, die de onder hen berustende bescheiden niet willen afgeven, of schoon deze behooren aan den Bond, berichte men dat aan den commissaris voor de niet-commer cieele vexeenigingen en dan zal hij wel dwingen tot afgifte. Mevr. B o m m e z ij betoogde, dat de in elkaar gestorte afdeelin- gen weer op de been geholpen moe ten worden. De voorzitster vroeg hoe het bij instelling van den volks voedingsstand zal gaan met de prijzen, door de boeren te onotvan- gen voor hun producten. De heer Reijdon antwoordde, dat dan nog niet direct aan alle onrecht en verkeerde toestanden een einde zal komen.' Tusschen producent en consument zal niet een grootere rij van handelaren e. d. blijven dan noodig is om den boer en tuinder een redelijken prijs te waarborgen en het product tegen een evenzeer behoorlijken prijs te kunnen leveren aan den producent. Mevr. P ij p e sloot hierop de vergadering met de hoop, dat het besprokene de mannen zal bevre digen en dat een betere toekomst zal aanbreken. Zij deelde nog mede, dat mevr. Bommezij is be noemd tot leidster van de afd. „De Plattelandsvrouw" van het N.A.F. in Noordholland, welke rrededee- ling met applaus werd begroet. S> Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: Q. H. W. ter hoeven, Alkmaar. ALKMAA Door alhier een komstig uit werkzaam verdacht va tarwe op ee der gelegen Een twee zij een bekt in vrijheid anderen we gezet. Ten s beide arbei Nadat p maakt werd ten gesteld. Werk geg op de aanbi 20 Sept. j.l een boerder Barsingerho mevr. de w Alkmaar, v. aangehoude mededeelen aan den la heer P. Bui geschreven 24720. Kostelooz Woensdag dags te 2 u lagere schoi gegeven wo enting en verzocht ge boekje med< Mond en heeren Jn. Veldboer aa is onder hel zeer uitgebr Alevering aflevering eenige dagei vakblad vai wordt mede eeniging vai siers in zuu' aflevering einde een de verbruikt het secretar gmg zal iet aflevering worden vasl turn zal ied van zijn on deelte ontva De fabrikan afnemers zuurkool do 1940/41 is de periode het aflevei van den om Voorts wt het in de vember alle veren tegen fust, waarbi datum geret tellen. De f terugbetalini garandeert oen na afle door de gros delaren wor op den omzt mag ten hoe oelaar 2 ma winkel. Bij kleinhandel inleveren. Er is eer voor zuurko Deze is tot cent per Yi verplicht, zi nimumprijs Ju De firma uitgeefster Courant, zeer groot vijftigjarig Hoewel feest in int: werden een lijke geluk terwijl ook schriftelijke vangen, plaatselijke deputaties teeren, te: zijden stoft langstelling Ruim 20 1 jubileerend< nemen. De burge de heer Se> de heer van hun 1 evenals t van Sint meester Wij Het was voc onvergetelij Het cadeai Over de deau aan woude doo foort vern Schuil als missie de telijk welke Amersfoort moreerde deelte van 'foort were gemeente, schap zijn De heer na namen bracht de hier was zondering eens, dat

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2