DE TIJGER DIS TRIBUTIE - NIEUWS üeuitteiwi Pagina 6. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG g OCTOBERjjjjL Paginaji. PRIJSAANDUIDING VASTE BRANDSTOFFEN VERPLICHT. 's-Gravenhage 1 October. De gemachtigde voor de prijzen heeft een beschikking uitge vaardigd, waarbij een ieder, 'die in den kleinhandel vaste brandstoffen te koop aanbiedt, verplicht worden deze waren te prijzen. De prijsaanduiding van vaste brandstoffen, welke voor onmid- dellijken verkoop worden gereed gehouden, dient te geschieden door middel van een prijslijst, welke op duidelijk zichtbare wijze wordt opgehangen, of ter inzage neerge legd. De brandstoffenhandelaren kun nen voor de naleving van het voor schrift gebruik maken van de prijs lijst, welke door of namens den directeur van het rijkskolenbureau wordt uitgereikt, tenminste wat betreft die vaste brandstoffen, welke op deze lijst zijn .vermeld. Voor de vaste brandstoffen, welke niet op de lijst voorkomen, moet de prijsaanduiding op andere wijze geschieden. De beschikking treedt op 13 October 1941 in werking. N.V.D.-TEHUIS VOOR OUDE DAMES. Dinsdagmiddag werd te Dieren het eerste tehuis voor oude dames van den Nederlandschen volks- dienst geopend, gelegen aan den Zutphenschenstraatweg. In dit tehuis kan ieder worden opge nomen, die zich hiervoor aanmeldt, ongeacht het feit of de betrokkene veel kan betalen of weinig. Ieder krijgt in het tehuis de beschikking over een eigen slaapkamer, die vol ledig is ingericht, zoodat eigen meubelen niet behoeven te worden medegebracht. Aanmelding voor opname kan geschieden bij den N.V.D. in den Haag. Dit tehuis biedt ruimte voor ongeveer 20 da mes. Achter het tehuis ligt een 1 ha groote tuin. ENT tT. RING 1941. beperkings us-Generaal •t betreffen- 15100 N.G. r de daarbij bepalingen jn vermeld, beperkings- e bijlagen is kei met een Beschikking geval het Beschikking ndere wijze reven, doch is daarom voorkomen, ureau voor alingen van fabrikanten agen, welke aitsche op- :n, de op- Rijksbureau „Kontroll- heeft alleen r opdracht OVERAL IN DE GROOTE STEDEN IN NEDERLAND treft men het rad van avon tuur van Winterhulp Nederland aan. Dat er ook groote prijzen in zitten, bewijst onze foto, welke een gelukkigen Hagenaar toont, die een prijs van 1000 heeft getrokken. (Stapf-Qremer). GENERAAL ANTONES.CU met zijn staf aan het Oostfront. (Orbis-Holland). DE VERNIETIGING DER BIJ KIëF OMSINGELDE SOVJET- LEGERS. Op onze foto: de aanvoer vhn het benoodigde ma teriaal voor de Duitsche troepen langs den Dnjepr. Deze aanvoer is- als steeds prachtig georganiseerd. (Orbis-Holland). ZIJ DROEGEN EEN MAND MET WASCHGOED Dinsdagavond zagen twee Haag- sche agenten op den Rijswijkschen- weg twee mannen loopen, die een mand tussch#h zich indroegen. Toen deze de -agenten zagen, schoten ze snel een portiek in. De agenten stelden een onderzoek in en kregen te hooren, dat er wasch in de mand zat. Bij nader inzien bleek de inhoud evenwel te bestaan uit 29 kilogram ongestempeld varkens- vleesch, afkomstig van een frau duleuze slachting. De beide man nen werden gearresteerd. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR WURTEMBERG. Met een extratrein zijn in totaal 650 kinderen naar Würtemberg vertrokken, waar zij zes weken zullen verblijven. De kinderen zijn afkomstig uit Groningen, Leeuwar den, Assen, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Almelo, Hengelo en Enschede. Deze reis is georgani seerd door het Arbeitsbereich in den Niederlanden van de N.S.D.A.P. Amt für Volkswohlfahrt. Zwarte handel in oliën en vetten ontdekt. 's-Gravenhage, 1 Oct. Een ambte naar van den Centralen Crisis- Controlediensts, die een onderzoek bij een firma in Noordholland instel de, trof aldaar o.a. een vat van 100 L. witte olie aan, dat zonder vergun ning door een firma in Friesland' was geleverd. Bij hét onderzoek bleek, dat de factuur, welke was ge dateerd op 26 Mei J.941 met groene inkt was geantidateerd op 26 Mei 1940. Daar de directeur van de Frie- sche firma gewoonlijk met groene inkt schreef, mocht worden aange nomen, dat de wijziging in den fac tuurdatum door hem was aange bracht. Bovendien bleek, dat het boekingsnummer der factuur ver anderd was van 155 in 201a, waaruit kon worden afgeleid, dat er een serie speciale facturen móest bestaan. Ver volgens bleek dat door de Friesche firma nog andere leveringen zonder vergunningen waren geschied en dat ook te hooge prijzen waren bere kend en dat een firma in Zuidhol land zonder vergunning een hoeveel heid vervuild consistentvet had ge leverd, die zij vermoedelijk zou heb ben verwerkt en verkocht. Om al deze redenen werd huiszoeking ge daan bij den directeur in Friesland. Verschillende bezwarende papieren werden in beslag genomen. De bruta liteit van den opzet en de bedrijvers blijkt uit de volgende passage van een vermoedelijk conceptschrijven aan een relatie: „Wij gaan tenminste hier rustig-door. Rustig is eigenlijk wel wat te veel gezegd, want er gaat geen week voorbij, of er komen eenige ambtenaren bij ons op kan toor en in de fabriek. Ten eerste ver denkt men mij van „zwarte handel" en ten tweede van prijsopdrijving. Wat het laatste aangaat voel ik mij zoo rustig als het maar kan, maar -hun andere vermoedens zijn wel juist en om daar steeds onderuit te komen is een sport, die ik 14 Sep tember a.s. al 2 jaar beoefen en waarin ik nog steeds prof blijk te zijn tegenover de ambtenaren als amateurs. Het doel is alles wel waard. De firma is zoo langzamer hand voor alle vet-verbruikers een magneet geworden. Dat de firma' een prachtnaam krijgt en in het ge- heele land thans ingevoerd raakt is het voordeel; aan den anderen kant staat het nadeel van een boete, mis schien wel vrijheidsstraf, als ze mij snappen". De directeur moest tenslotte toege ven, dat hij een dubbele adminis tratie voerde. Bij onderzoek werd een map gevonden, inhoudende 230 facturen, welke alle betrekking had den op frauduleuze leveringen, ter wijl nog een tweede map werd aan getroffen met een aantal facturen, alle gedateerd 14 September 1940, dus 2 dagen, voordat de gewijzigde distributieregeling van kracht werd, terwijl van deze leveringen later kon worden vastgesteld, dat zij na 14 September 1940 hadden plaats ge vonden. Nog een ander staaltje van bruta liteit is de volgende instructieve circulaire aan de klanten: „Gezien de groote controle, verzoe ken wij-U het bedrag, hetwelk wij U factureerden voor levering buiten toewijzingen om afzonderlijk over te maken op de rekening van een onzer firmanten, nl. (volgt naam en adres, benevens gironummer). Over de rest disponeeren wij gewoon per kwitantie van onze firma. De' door slagfactuur van de levering in den vrijhandel kunt U al wel vernietigen en tevens de op deze zaak betrek king hebbende correspondentie, daar men bij ons hiervan ook niets vindt. Onze fabricaten mogen zij gerust zien, daar U dit oude voorraad kunt noemen van voor 14 Sept. 1940 of leveringen op toewijzingen van het Rijksbureau ontvangen. Een gewaarschuwd mensch geldt voor twee en U kunt, indien U han delt, zooals wij verzoeken, met een gerust geweten de heeren contro leurs, indien deze eens mochten ko men, afwachten". Gelukkig voor de samenleving hebben de amateurs ten "slotte den prof te pakken gekregen. KOLENSLIK. Gedurende het tijdvak van 1 October 1941 tot en met 31 De cember 1941 geven de met ,,05 h.k." „06 h.k." en „07 h.k." gemerkte bonnen als bedoeld in artikel 2, lid 1, onder A van de vaste brand- stoffendistributiebeschikking 1940 3, recht op het kóopen van 10 hl. kolenslik. FIETSJONGEN STAL IN HET GROOT. Bij een, zaak in stoffeeringsarti- kelen, bedden, enz; aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam ver miste men in de laatste weken verschillende goederen. Het bleek dat 'n 17-jarige expeditiejongen de schuldige was. De jongen sleepte allerlei goederen bij heele vrachten tegelijk op de bakfiets weg en verkocht de buit aan verschillende opkoopers. Reeds eeriige maanden had hij dit volgehouden. Vermoe delijk is voor, een bedrag van vijf tot tienduizend gulden verdwenen. NIEUW SPOORBOEKJE OP 6 OCT. Op 6 Oct. zal de nieuwe dienst regeling der Nederlandsche spoor wegen verschijnen. In deze dienstre geling zal slechts weinig ten opzich te van de vorige veranderen. Alleen zal, aldus 't Hbld., er met het oog op de verduistering in de donkerste maanden dus Nov. en Dec., een ver schuiving van forensentreinen rond Amsterdam noodig zijn. Zaterdag a.s. is het verkrijgbaar. C.A.O.'s. - Bij het college van rijksbemiddelaarg zijn ingediend: een verzoek tot algemeen verbin dend verklaring van bepalingen der voor het jaar 1942 ongewijzigd ver lengde C.A.O. voor de schoenin dustrie en van bepalingen der lan delijke C.A.O. voor het bakkersbe drijf. Dcodelijk ongeval. - Te Leiden is de 60-jarige straatmaker W. F. Dinsdag bij het oversteken van de trambaan op den Lammeschansweg aangereden door een tram en zoo ernstig gewond, -dat hij des middags is overleden. Organisatie textielindustrie. - In de Ned. Staatscourant van giste ren was opgenomen een beschikking van de organisatiecommissie (com- missie-Wolterson), waarbij wordt ingesteld als uitsluitende vertegen woordigster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf de bedrijfsgroep „textielindustrie". De bedrijfsgroep is onderverdeeld in tien vakgroepen. Dcodelijk ongeval. - Gistermid dag is bij de bushalte Rheden der G.T.W. een 10-jarig meisje bij het oversteken van den straatweg door een auto ernstig gewond. Gisfer nacht is het kind overleden. Hout gestolen. - Uit een mate- riaalloods te Soesterberg werd, ten nadeele van den aannemer van G., een partij bezaagd hout. ter waarde van 1000 tot 1500 ontvreemd. Het bleek, dat de uitvoerder het hout verkocht had. Deze werd, even als de heler, gearresteerd. Overreden. - Dinsdag is te Echt de tienjarige knaap G. bij het oversteken van den rijksweg dopr een auto aangereden en onmiddel lijk gedood. ECONOMISCHE RECHTER. Onder de negen en twintig ver dachten, die Woensdag voor den Alkmaarschen economischen rech ter, mr. Ubbens, 'terecht moesten staan, bevonden zich ook weer eenige clandestiene slachters. De veehandelaar-slager S. O, uit Oude Niedorp had in den afgeloo- pen zomer in een schuurtje van zijn plaatsgenoot A. G. twee schapen geslacht. A. G., die als getuige werd ge hoord, vertelde, dat hij zijn schoon vader had verzocht twee schapen voor hem te koopen. Ze werden opgeborgen in het schuurtje, zoo tegen den avond en toen getuige den volgenden dag naar het land ging en langs de schuur kwam, stond de deur open. Binnenkijkend zag hij S. O. bezig met het slachten van de twee dieren. Inplaats van binnen te gaan en den slechater ter verantwoording te roepen, ging hij door, zich zelf vertellende, dat die twee schapen dan zeker niet voor hem bestemd waren geweest, maar voor S. O. Dat dit verhaal wel wat al te fantastisch werd gevonden en dat rechtereen officier liever aanna men, dat A. G. wel duidelijk tevo ren van de slachting op de hoogte was en er zijn schuur voor had af gestaan, laat zich begrijpen. Trou wens, verdachte zelf gaf toe niet zijn eigen slagerij gebruikt te heb ben maar de schuur van A. G., omdat het terrein daar veiliger was. De officier, die het feit heel erg vond, omdat daardoor de volksge meenschap weer erg was benadeeld, vorderde 6 maanden gevangenis straf. De verdachte betoogde nog, dat hij geen droog brood meer kon ver dienen en de schapen had geslacht om wat vleesch voor den verkoop te hebben. Hij dacht daarom wel vrijgesproken te zullen worden. Dat werd hij niet bepaald, want de rechter .veroordeelde hem, re kening houdend met den gevor derden leeftijd van verdachte, tot vier maanden gevangenisstraf, na dat de verdediger, mr. Lesterhuis, op clementie had aangedrongen. De rechter zei in zijn vonnis, dat voortaan geen rekening meer kon worden gehouden met particuliere en verzachtende omstandigheden van verdachten, omdat het er aller- Vergoedingen voor metalen. - De Ned. Staatscourant bevat een besluit van den secr.-gen. van het dept. van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij wordt be paald, dat de uitbetaling van de vergoedingen voor ingeleverde meta len moet zijn geëindigd op 31 De cember 1941. Boerderij afgebrand. - Dins dagavond is de boerderij van den heer G. J. van der B. op den Has- seltschedijk bij Zwolle geheel af gebrand. Voorts gingen twee hooi bergen verloren. Van het huisraad kon slechts een klein gedeelte wor den gered. Boerderij en inboedel waren verzekerd. eerst om gaat de volksgemeenschap te beschermen. Een andere clandestiene slachter was de tuinder Th. K. uit Castri- cum, die er van wérd beschuldigd drie varkens te hebben geslacht zonder daarvoor /vergunning te hebben. De officier vorderde vier maan den gevangenisstraf. Aangezien het slachten van slechts één varken kon worden be wezen; veroordeelde de rechter fien man tot drie maanden gevangenis straf. Behalve clandestiene slachtingen, waren er ook verschillende zaken, die handel in allerlei artikelen be troffen, waarbij geen bonnen waren ovctgegeven of in ontvangst ge nomen. Zoo had een veehouder uit Span broek, Th. J. K. genaamd, aan een ander veertig Edammer kaasjes verkocht, zonder "daarbij aan bon nen te denken. Bovendien was hij in het bezit bevonden van een boterkarn, zon der daartoe vergunning te hebben. Een hoeveelheid boter werd in be slag genomen. De officier vond het geval - heel erg en vorderde 300 of 80 dagen. De rechter veroordeelde den veehouder tot 200 of 60 dagen, met verbeurdverklaring van de kaas, de karn en de boter. De Hoornsche mej. M. W.v. W. had van een Urker, dien zij in den trein volgens haar zeggen had ont moet, driemaal stukken huishoud zeep gekocht. In totaal had zij op die manier ruim zestig stukken te pakken gekregen, natuurlijk zonder bonnen over te geven. Ze vertelde niet te hebben geweten, dat ze voor de .zéep bonnen moest geven, aan gezien ze als markententster een „bescheinigung" bezat, die haar de bevoegdheid en de taak gaf aan de cantine van de Duitsche weermacht te leveren. Ze dacht dus als lever ancierster van de weermacht met bonnen niets te doen te hebben. Haar verweer werd door den officier niet aanvaard, iedereen heeft met bonnen te maken en ook hij of zij, die leveranties doet a.an de Duitsche weermacht. De „be scheinigung" gaf haar geen be voegdheid buiten de distributie voorschriften om te handelen. Bovendien wist verdachte heel goed, dat de z.g. Urker een smokke laar was. De officier vorderde 100 of 30 dagen. De verdediger, mr. D. Euiskool, gaf als zijn meening, dat verdachte te goeder trouw had gehandeld. Hij vroeg vrijspraak subsidiair een lichte boete. De rechter vond het een doodge wone smokkelzaak en veroordeelde de vrouw conform den eisch. Een melkslijter uit Hoorn, J. B. genaamd, had zes pond vet zonder bon verkocht aan mevr. J. C. B. van N. Hij werd deswege, na een eisch van den officier tot 60 of 20 EXTRA VASTE BRANDSTOFFEN TEN BEHOEVE VAN RUIMTEN VOOR BIJZONDERE DOEL EINDEN BIJ (CENTRALE VERWARMING. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat op HEDEN (2 OCTO BER 1941), en VRIJDAG 3 OCTOBER 1941, tusschen 9—12 of 1.30—4 uur bij den Distributie- dienst, Oudegracht 168, ingang Ridderstraat, formulieren MD 120, ter verkrijging van extra brand stoffen voor hen, die houders zijn van een bonkaart L (Centrale Ver warming) en tevens in hetzelfde perceel B, C of D-verbruikers zijn, kunm-n worden afgehaald. Verhuurde kamers van pensions en kamerverhuurders vallen even eens onder deze regeling. Bij bovengenoemde ruimten zijn 2 categorieën mogelijk: A: in de ruimten voor bijzondere doeleinden zijn verwarmings radiatoren aanwezig; B: in de ruimten voor bijzondere doeleinden zijn geen verwar mingsradiatoren aanwezig, doch wordt gestookt met haar den en kachels. Voor deze categorie moeten eveneens op de formulieren MD 120 extra yaste brandstoffen worden aangevraagd. De formulieren moeten uiterlijk op MAANDAG 6 OCTOBER, 1941 weer bij den Distributiedienst zijn ingeleverd. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Sovjet-vaartuigen vluchten in Turksche wateren. (D.N.B.) - Tot dusverre hebben zes bolsjewistische koopvaarders uit de Zwarte Zee een toevlucht gezocht in Turksche wa teren. Eenige dezer schepen heb ben een ligplaats toegewezen ge kregen in de Golf van Ismit. Boschbranden. (A.N.P.) - Naar United Press meldt, woeden in den Amerikaanschen staatAlabama achttien groote boschbranden. Men is er tot nu toe niet in geslaagd het vuur te bedwingen. dagen, veroordeeld tot een boete van 50 of 20 dagen. De koopster hoorde tegen zich door den officier 80 of 40 dagen vorderen. Het vonnis was 75 óf 25 dagen met verbeurdverklaring van het vet. Nadien stond de melkslijter nog eens terecht, omdat hij 16 pond vet had gekocht voor 3 per pond van den grossier U. P., zonder daarbij bonnen over te geven. Hij werd conform den eisch, ver oordeeld tot 40 of 20 dagen, met verbeurdverklaring van het vet. De grossier, die als de bron van al het kwaad werd beschouwd,, kreeg als straf een boete van 100 of 30 dagen, nadat de officier 200 of 60 dagen had gevorderd. door J. REGIS. 5 „Niet? Dan moet ik dus veron derstellen, dat u bang voor hem was. U was dus met hem alleen, u vermoedde, waarvoor hij kwam, namelijk iets, dat voor u van on- aangenamen aard was, en voordat hij de zaak kon uiteenzetten, kreeg hij een schot in het Hart. U blijft bij uw bewering, dat u niet eens het schot gehoord hebt?-" „Ja". m®VTOUW Chrisman, nu u alles geen natuurlijke ver- S geven kunt is het tot mijn spijt mijn plicht..." w™ de overjas trad naar voren, „Wanneer u een natuurliike verklaring hebben wilt" zei h? „laat mij die u dan mogen geven'" De woorden hadden een uitwer king, alsof eep bom in de kamer tot ontploffing was gekomen Alle aanwezigen keerden zich tot den spreker. „Hebt u dan misschien het schot gehoord?" vroeg Aspeland rustig. „Nee, ik ben pas daarna hier ge komen. Maar ook al ou ik me in de kamer zelf hebben bevonden dan sc^ot nog niet gehoord hebben". „Merkwaardig! Dan zou u mis schien den moordenaar ook niet-ge zien hebben?" „Dat misschien wel". „Nou, gelukkig! En hoe kwam de moordenaar na den moord «le kamer uit? Kunt u me daar antwoord op geven?" „Hij kwam er niet uit, want ik en mevrouw Chrisman stonden im mers voor de deur en dadelijk daar op kwam meneer Chrisman bin nen". Er ging een golf van beweging door de kamer. „Dan moet hij dus nog hier bin nen zijn", zei Aspeland peinzend en hij keek vragend om zich heen. „Nee, hij is nooit hier geweest!" Aspeland had zijn blik op het lijk gevestigd en wees op de bloote borst van den overledene. Links van hfet borstbeen was een rond blauw achtig gaatje in de huid te zien. „Wilt u dan de goedheid hebben, te verklaren", vroeg Aspeland- sar castisch, „waar deze kogel dan vandaan is gekomen?" „Wilt u de goedheid hebben, naar het venster te gaan", antwoordde de man in de overjas, „en -het huis aan den overkant bekijken? Wilt u verder op het derde raam van rechts van de derde verdieping let ten? U zult ondanks de slechte straatverlichting merken, dat dit raam een heel korten tijd geleden geopend is geweest. Alle andere zijn volkomen dichtgesneeuwd, maar dit raam is heelemaal vrij van sneeuw en het is bijna precies tegenover deze kamer gelegen, waarvan de jaloezieën den heelen tijd waren opgetrokken. Wilt u zich herinne ren, dat Koprilis een telefonische mededeeling ontving! Hij wierp den hoorn op de schrijftafel, deed het raam open, en keek naar buiten» Men hield hem misschien voor, dat hem een gevaar dreigde, dat een vervolger op straat stond. De sneeuwjacht had juist opgehouden en aan de overzijde stond iemand aan het venster. Deze persoon zag de gestalte van Koprilis zich duide lijk tegen de lichte kamer afteeke- nen.' De afstand is nauwelijks twaalf meter, een belachelijk kleine af stand voor een moordenaar met" een goede windbuks „Een windbuks", herhaalde Aspe land. „Een windbuks ja, werke lijk een windbuks veroorzaakt geen knal!" De politieman was opeens zeer levendig geworden. Hij draaide zich om en kwam recht op den man in overjas aan. „Maar u wie bent u? Van uw gezicht is niets te zien zegt u eens, wie bent u?" De ander nam zijn hoed af, sloeg de hooge kraag van zijn jas, die zijn gezicht bijna tot de oogen bedekt had, neer én trad in het licht van de kamer. „Maurice Wallion, journalist", zei hij eenvoudig. „Verduiveld nog toe", zei Aspe land verbaasd, die hem thans reeds voor deze voorstelling had herkend. „Bent u hier? Dan moet er met de ze geschiedenis iets bijzonders aan de hand zijn!" „Ik heb reden om dat te vermoe den", merkte de journalist droog HOOFDSTUK II. Het huis aan den overkant. Aspeland nam twee rechercheurs met zich mee en verliet de woning. Maurice .Wallion volgde hen de. trap af. Met hun vieren staken ze achter elkaar de besneeuwde straat over en betraden ze het huis aan den overkant. „Geen lift", merkte Aspeland op en hij sprong de trap op met vier treden tegelijk. De anderen volgden hem. Op de derde verdieping hielden ze stil voor een- deur, waarop Aspeland met luide stem den naam „Bartholo- meus Paschberg, handel en gros" las. Hij belde. Er kwam geen ant woord van binnen. „Misschien is de deur open", zei een van de politiemannen, terwijl hij op de deurknop drukte. De deijr ging open. De vier man nen stormden een nauwe, - smalle gang binnen, die 'naar linoleum en den geur van sigaren rook. Ze ke ken om zich heen en hoorden toen meteen van links éen onderdrukt, woedend geluid. Daar zat in een donkeren hoek op een stoel een zeer kleine heer in een roode kamerjas en bruine pan toffels. Zijn oogen, die met bloed doorloopen over een stevig vastge bonden handdoek heenkeken, zagen eruit, alsof ze de vier pas aangeko- menen wilden opeten. Aspeland wierp zich op hem als een gier en begon een dun sterk touw af te winden, dat het man netje tot aan de voeten aan den stoel had vastgehouden, „Alle duivels!" klonk het bijna huilend achter de handdoek. En toen de kleine heer was losgemaakt, rende hij gesticuleerend, ofschoon wat stijf, naar het midden van de gang. „Bent u meneer Paschberg?" vroeg Aspeland. „De duivel hale je!" antwoordde de gestalte in de kamerjas en trap pelde woedend op de handdoek rond, die hij van zijn gezicht had afgetrokken. Hij had een kaal hoofd en was tamelijk dik. Zijn kleine snor stond recht vooruit en de dikke bleeke lippen beefden van opwinding. „Ze ker", riep hij, „zeker, wis en waar achtig ben ik Paschberg! Maar wat voor kerels zijn jullie dan?" „Wij zijn van de politie bri gadier Aspeland. We komen u een inlichting vragen". „Inlichting? Misschien kunt u me er eerst over inlichten, of ik gek ben, dan wel of het tegenwoordig mode is geworden, dat menschen in de woning van andere menschen binnenkomen, deze aan handen en voeten binden, hun een smerigen handdoek om het gezicht binden en dan op hun gemak in den salon gaan zitten, van de telefoon ge bruik maken, de ramen midden in den winter open maken en Aspeland en Wallion keken el kaar eens aan. „Was het meer dan één persoon?" vroeg de eerste haastig. „Nee, twee van zulke bestaan er niet, het was er maar één, maar zulk een vervloekte „Is hij weer weggegaan?" „Ja, de hemel zij dank „Al lang?" „Ja, ik heb hier al uren lang zoo op dien stoel gezeten". „Zoo?" „Het is al minstens een half uur geleden, dat hij wegging". Wallion was den salon binnenge gaan en keek om zich heen, na eerst licht te hebben gemaakt. Hij ging naar het linksche van de beide vensters en opende het. Het ging naar buiten open, zooals hij ver wacht had, en de sneeuw, die tot aan de ruiten van de andere ven sters was opgewaaid, was hier weg geschoven. Dwars over de straat Zag Wallion het helverlichte ven ster van de kamer van Allan Chris man. Hij kon duidelijk de roode tapijten aan den wand en de tele foon op het schrijffbureau onder scheiden. Een oogenblik teekende zich de gestalte van den rechercheur die daar gebleven was, duidelijk tegen den lichten achtergrond af, toen hij langs het venster heen liep. Wallion keerde zich weder naar den salon en bekeek de telefoon, die hier naast) een schrijffmachine en een heele hoop kranten, papieren en catalogi op het schrijffbureou stond. Hij was in diepe gedachten verzon ken, maar als een voortdurende echo van zijn gedachtenreeds hoor de hij de woedende stem van den kleinen Paschberg, onderbroken door de afgfebeten militairen stem van Aspeland. „Kort voor 9 uur werd er aan de deur gebeld. Ik ben alleen thuis, gooi mijn krant weg en ga de kamer ujt en de gang op. Als ik open doe, staat daar een lange flinke kerel in een wijde grijze overjas met zijn kraag opgeslagen en zijn slappe hoed diep over zijn gezicht getrok ken". „Hoe zag zijn gezicht eruit?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5