DE TIJGER feuilleton STAD EN OMGEVING AGENDA. LAATSTE BERICHTEN. Deutsche vrouwen te Amsterdam bijeen. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 OCTOBER 1941. Pagina 2. JUBILEUM A. DE JONG. Op 2 Oct. herdacht de heer A. de Jong, smid-lasscher aan de gem.- gasfabriek, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad. In den morgen werden de jubila ris en zijn familie door den fabrieks- chef per rijtuig van zijn woning af gehaald en daarna in de directieka mer aan de gasfabriek ontvangen door den directeur. Voorzoover de dienst het toeliet was ook het per soneel aanwezig. De directeur spraic den jubilaris in hartelijke en waar- deerende woorden toe, mede namens den wethouder der bedrijven, die verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. had den jubilaris leeren ken nen en waardeeren als goed vak man en ook opgemerkt zijn lust tot den arbeid. Bijzonder had spr. op prijs gesteld, dat de jubilaris zich op lateren leeftijd en op eigen kos ten had bekwaamd tot electrisch- lasscher. Namens het gemeentebe stuur overhandigde de directeur den jubilaris de gedenkpenning voor 25- jarigen dienst. Hierna sprak de heer A. Visser, fabriekschef, woorden van waardee ring, naar voren brengende, dat de jubilaris, ook indien hij in den nacht voor het bedrijf werd opge roepen, steeds ten volle bereid was zijn beste krachten te geven. De heer van Buchem, boekhou der, bracht de gelukwenschen over van het administratie-personeel, waarna de heer Jb. Molenaar den jubilaris namens het overige perso neel complimenteerde en daarbij vooral deed uitkomen de goede ka meraadschap van den jubilaris. Namens directeur en personeel werd hierna met enkele vriendelijke woorden een cadeau aangeboden. De heer de Jong dankte tenslotte voor de waardeerende woorden tot hem gericht en voor het hem aange boden cadeau. DE KAASMARKT. De aanvoer 43000 kg was heden gelijk aan die van de vorige week. Dank zij het mooie herfstweer is er in de weilanden voor de koeien veel gras. De tijd van het jaar brengt echter mede, dat de melkgift veel minder wordt. Gezien het feit, dat de fabrieken de consumptiemelk aan de slijters moeten verstrekken, zal er straks heel wat minder melk vcor de kaas en boterbereiding be schikbaar blijven. De bevredigende aanvoer werd vooral veroorzaakt doordat heden ter markt een 12-tal boerenstapels, geheel bestaande uit 40 plus kaas, waren aangevoerd. Hierdoor bestond heden de aanvoer voor 20 uit kaas met 40 vet in de droge stof. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: As de Grunne^ gers waiten harren wat 'r op de vergoaderen van De Molleboonen van Wonsdagoavend gebeuren zól, harren d'r vast nait zooveul van de leden in huus bleven as dat nou 't gevaal was. 't Ston zoo onneuzel op 't. pro- grammoa: „goochelen en dansen en zoo," moar nou kwam 't juust aan op dat „en zoo" en, kiek, wat dat dm was? Nou, boeten goochelen nog 'n veurdracht van de veurzitter over „Joacob Zeltwel" en muziek (accordeon) en pioano en kört tooneelspul, dit leste aalmoal deur de club „Elck wat wils" uut Hei- loo, woar de goochelaar van de oavend, zeun van air van onze leden, ook lid van is; en nóg ain van dei jongeluu het ook Grunne- ger olders. Wat dei jongkerels mitnander doan hebben, ken deur de Molleboonen nait genog op pries steld worden: zai hebben tusschen 't dansei en zingen deur d' haile osvend op tooneel stoan. 't Was ieder bod weer wat aans, aaldeur ofwisselen, din dit en din dat en 't was aalmoal gelieke mooi. Zai harren eerlieks 'n volle zoal ver- daind. De luu, dei d'r wazzen, zeilen heur vast en zeker geern nog wel es weer veur ons op de plaanken zain willen. De penningmeester en de siktoa- res hebben nog heur joarverslag uutbrocht. Mit de leden was d'.r 'n achteniutgang van 17 man gere kend bie twei joar leden. Wat de centen betreft, ston de verainen d'r hail wat beter veur as dou. De veurzitter, dei in zien ope ningswoord 'n poar jubeloarissen onder de leden filestaird het, be- daankte bie 't sloeten de club E.W.W. mit 'n welverdaind haart- lek woord en ain „tot weerzains." Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.1$ uur hoofdnummer Grenspatrouille (rom.- sens.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De groene domino (rom.- dram.) 18 jaar. Morgen (Zaterdag) geen voorstel ling. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De roman van een dokter (dram.) Toegang 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Johann Strauss (rom.-muz.) Eiken leeftijd. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 4 October. 2.30 uur, concert in de Kapelkerk. 2.30 uur, kleine zaal Harmonie, piano-recital door Anneke Wester. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, N.V.V. Vreugde en Arbeid: Cabaretavond Non-Stop-revue Hutspot. Zondag 5 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, cabaret revue, m. m. v. Teun Klomp en zijn makker. 7.30 uur, De Rustende Jager te Bergen, concert 20-j. bestaan Bergens mannenkoor. HET GASVERBRUIK. In verband met een klacht, die ons bereikte van de zijde van een gasverbruiker, die boete kreeg om dat hij binnen een week tijds de hem per periode toegekende hoe> veelheid gas, naar -Verhouding van tijdsduur overschreden had, kunnen wij het volgende mededeelen: Inderdaad is het zoo geweest, dat, wanneer iemand per periode van b.v. 8 weken 80 m3 gas mocht ge bruiken, hij strafbaar was wanneer b.v. na één week een grooter ver bruik dan 10 m3 geconstateerd werd. In het vervolg geldt een nieuwe regeling, waarbij er alleen op gelet wordt, dat men per periode van 2 maanden de daarvoor toegekende hoeveelheid niet overschrijdt. Heeft iemand dus per periode September en October een toewij zing van 60 m3 en heeft hij er in September 40 m3 van gebruikt, dan is hij niet strafbaar, wanneer hij zich in October tot 20 m3 beperkt, zoo dat de 60 m3 in de volle twee- maandelijksche periode niet worden overschreden. VOLKSZANG. Gisteravond opende de voorzitter den eersten zangavond in dit seizoen met een woord van welkom aan de aanwezigen, die bijna de zaal van 't Gulden Vlies vulden. De heer Jonker verkreeg daarna de leiding, die weer, evenals steeds, prettig en goed was. Er is dan ook met aan dacht gezongen. De solo's van de dames Admiraal, Wijn en Molenaar oogstten groot succes, terwijl ook de kinderzang en 't lied door de heeren gezongen, werden gewaardeerd. Na een opwekking van den lei der toe te treden als lid, gaven zich 20 nieuwe leden op. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN. Wegens het opkoopen van ver schillende distributiebescheiden bij inwoners te Hoorn werd door de politie een koopman, wonende al daar, aangehouden. Hij zal ter be schikking van de justitie worden ge steld. Bij een anderen winkelier, even eens te Hoorn, werd circa 500 kg aardappelen aangetroffen, die al daar niet voorradig mochten zijn. Ook in dit geval is een proces-ver- baal opgemaakt. De aardappelen werden in beslag genomen. Terwijl een inwoner van Enkhui zen een in de Buitenhaven aldaar liggenden schipper van aardappelen wilde voorzien, kwam de rijkspolitie opdagen, die een zak aardappelen van circa 50 kg in, beslag nam en tegen beide personen proces-verbaal opmaakte. WAT IS EEN SNOEKDREG? Verdachten vrijgesproken. Bij zijn hedenmorgen schriftelijk gewezen vonnis heeft de kanton rechter alle zes personen, die twee weken geleden terecht stonden we gens het visschen met een zooge naamde snoekdreg vrij gespro ken van het hun ten laste gelegde gebruik van een verboden visch- tuig. Zooals men zich uit onze uit voerige mededeelingen over deze zaak herinnert, was de eisch f 6 boete of 6 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. is van het vrijsprekende vonnis in hooger beroep gegaan. Wij kunnen hieraan nog toevoe gen, dat het vrijsprekend vonnis ge motiveerd was door de omstandig heid, dat het vischtuig door de ver dachten niet als snoekdreg -dus als werp-object was gebruikt. Uit deze motiveering is dus niet te con- cludeeren, dat de kantonrechter, deze combinatie van vischhaken in derdaad niet als een snoekdreg be schouwt. Opmerkenswaard is hierbij, dat dezer dagen door den Hoornschen kantonrechter een hengelaar, voor het gebruikmaken van eenzelfde vischtuig als zijnde in zijn oogen de verboden snoekdreg is veroor deeld. Nu de Alkmaarsche ambtenaar in hooger beroep is gegaan, zal een de finitieve uitspraak wat al dan niet als snoekdreg is te beschouwen waarschijnlijk eerst in hoogere in stantie worden verkregen. BOUW KEURINGSLOKAAL AAN HET LANDBOUWHUIS Voor de door Gemeentewerken gehouden aanbesteding van het bou wen van een keuringslokaal met kantoor aan het Landbouwhuis met het vergrooten van de koelcel van het Landbouwhuis, was de inschrij ving als volgt: H. Koorn te Alkmaar 4475 M. Duinmayer te Alkmaar 4300 Gebr. Verweel te Alkmaar 4260 N. Badenhuizen te Alkmaar,, 4135 S. Schaaf te Alkmaar P. Buis te Oudorp K. Blokker te Lutjewinkel Fa. IJ. Kops te Heiloo P. Hoetjes te Heiloo R. Bot te Alkmaar A. Tip te Alkmaar D. Langedijk te Heiloo 4125 3800 3750 3630 3610 3518 3395 3325 GENOOTSCHAP SOLUS NEMO SATIS SAPIT. Een belangrijke lezing. Maandag a.s. houdt het natuur- en' letterkundig genootschap Solus Nemo Satis Sapit, opgericht in 1782, zijn eerste vergadering in dit sei zoen in 't café Central. AL spreker zal optreden dr. Julien uit Wasse- naer over het onderwerp: Geheime genootschappen in West- en Cen- traal-Afrika. De lezing wordt ge ïllustreerd met films er lichtbeel den, door den onderzoeker opge nomen. In deze voordracht zal dr. Julien, die vele jaren in verschil lende gedeelten van West, Oost en Centraal Afrika bij primitieve stammen bloedonderzoekingen heeft uitgevoerd, zijn toehoorders een beeld geven van een der meest opvallende eigenaardigheden van westelijk Afrika, n.l. het wezen der geheime bonden. Dr. Julien, die talrijke negerstam men van deze streek diepgaand heeft bestudeerd, kwam in den loop der jaren herhaaldelijk met ge heime bonden der inboorlingen in aanraking en mede in verband' met de groote belangstelling waarmee zijn boek „Kampvuren langs den Evenaar" ontvangen is, zullen zijn uiteenzettingen en persoonlijke be levenissen ongetwijfeld in breeden kring interesse wekken. Spreker zal bij deze gelegenheid een der meest beruchte panterfetischen, n.l. de doodelijke neppoh-borfimah uit zijn collectie demonstreeren. Velen zullen zich de interessan te lezing over da Pygmeeën van Afrika herinneren, die dr. Julien verleden jaar voor het genoot schap heeft gehouden, waarbij een geheel gevulde zaal met spanning zijn avontuurlijke onderzoekings tochten heeft mogen volgen. Het thans te behandelen onderwerp is zeker niet minder belangrijk. Men zie voor nadere mededeelin gen de aankondiging elders in dit blad. ONZUIVER BLOED VEROOR ZAAKT RHEUMATISCHE PIJNEN, zooals deze ook verwekt worden in vochtige huizen en bij menschen die een natuurlijk te kort krijgen aan lichaamsbeweging. - Kruschen's aansporende werking op de bloed zuiverende organen stimuleert dat tekort. Kruschen Salts spoort die organen aan en naarmate het bloed aan weer sneller gaat stroomen worden onzuiverheden, dié zich anders gaan vastzetten en ophoopen, tot haarden van pijn, afgevoerd langs natuurlijken weg. De werking van Kruschen is zoo volmaakt natuurlijk en zoo heilzaam voor het heele gestel. Eigenlijk moest iedereen Kruschen nemen, bij de eerste aanwijzing! Daarmee voorkomt ge noodeloos lijden, daar bij blijft ge U jeudig voelen, vrij van pijnen en ongemak, ongezonde dikte, onvoldoende spijsvertering, alles oorzaak en gevolg van onzui ver bloed. Wacht niet tot morgen, begin liever vandaag nog met Kruschen Sa'lts het oude be proefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. RIJWIELDIEFSTALLEN TE CASTRICUM. Een aanhouding, Gistermorgen dachten eenige zwijntjesjagers hier ter plaatse hun slag te slaan. Voor de woning van den heer K. aan de Mient werd een rijwiel ontvreemd. De eigenaar ging den dief achterna en kon hem al spoedig aan de politie overleveren. Een fiets van den heer den H. uit Alkmaar werd ontvreemd, toen het even onbeheerd voor het sigaren magazijn van de wed. V. stond. De dief wist te ontkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. TRANSPORTCOLONNE. Loor het bestuur van de Trans portcolonne van de Afd. Alkmaar van het Nederl. Roode Kruis was gisterenavond een algemeene leden vergadering belegd. Deze vergade ring, die een bijzonder karakter droeg, was zeer druk bezocht. Nadat eenige zaken van huishou- delijken aard waren behandeld, richtte de voorzitter, de heer A. v. d. Meulen zich tot den res. com mandant der Transportcolonne, den' heer H. C. Stoutjesdijk, die verge zeld van zijn echtgenoote, mede aan wezig was. Spreker merkte op, dat het regle ment bepaalt, dat het lidmaatschap van de T.C. niet vereenigbaar is met de functie van bestuurslid van de afd. van het Ned. Roode. Kruis. Spreker deelde mede, dat de heer Stoutjesdijk na rijp beraad heeft be sloten voor de T.C. te bedanken en als bestuurslid de belangen van het Ned. Roode Kruis alsmede van de T.C. te blijven behartigen. Deze keuze was voor hem een zeer moeilijke maar men dient zijn besluit te respecteeren. In korte trekken releveerde spre ker den omvangrijken arbeid, dien de heer Stoutjesdijk gedurende 27 jaar als lid der T.C. had verricht in dienst der lijdende menschheid. Spreker bracht hem hiervoor hulde en dank. Vervolgens wendde spreker zich tot mevrouw Stoutjesdijk, die haar echtgenoot in dit alles trouw heeft bijgestaan. Als blijk van waardeering bood spreker namens de T.C. een prach tige staande leeslamp aan. 'Zichtbaar bewogen dankte de heer Stoutjesdijk voor dit geschenk met de verzekering, dat hij steeds voor de leden der T.C. paraat zal zijn, hen met raad en daad bij zal staan en hunne belangen zal voor staan als bestuurslid van de afdee- ling Alkmaar. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. GESLAAGD. Op het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma van vakbekwaamheid voor den tabakshandel is geslaagd de heer A. J. N. Kroon, alhier. HENGSTENKEURING AFGELAST. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft goedgevonden, dat- de keuring van tot dekking bestemde hengsten, ingeschreven in het stam boek der vereeniging tot bevorde ring van de landbouwtuigpaardfok- kerij in Nederland (V.L.N.) te Utrecht, welke door deze vereeni ging op 7 Oct. te Anna-Paulowna zou worden gehouden, niet zal plaats vinden. OUDKARSPEL. Vergadering bannebestuur. Het bannebestuur vergaderde Woensdagmiddag onder leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. Onder de ingekomen stukken was een brief ove-r de ruilverkaveling van het Geestmer ambacht; er be staat gelegenheid tot het indienen van bezwaren. Er werd nog wel ge sproken over de mogelijkheid, dat de banne landbezit zou kunnen krijgen in de plaats van het af te stane water. Men besloot echter geen bezwaren in te dienen. Het bestuur verkreeg de vereischte volmachten. De geioofsbrievan van de heeren Butter Jz., bestuurslid, P. Kroon Az., hoofdingeland, die herkozen waren en van den heer C. Vlug, die als hoofdingeland was gekozen in de plaats van den heer O. Bakker, die moest bedanken wegens het be reiken van de leeftijdsgrens, werden goedgekeurd. Allen werden toege laten. Aangenomen werd het bestuurs voorstel den secretaris den cursus voor waterschapsadministratie te laten volgen en de kosten voor re kening van de banne te nemen. In de plaats van den heer W. Boon, die bedankt had per 1 Augus tus, is de secretaris, de heer J. P. Schrieken, als bode benoemd. Tot den aftredenden functiona ris werden hartelijke woorden van dank gesproken. In antwoord op een vraag van den heer Lammerschaag verklaar- cie^cje voorzitter zich bereid, in het dag. bestuur de herziening van de kaarten van de banne te zullen bespreken. f De voorzitter heeft aan het einde de-r vergadering 0 waardeerende woorden gesproken tot het schei dende bestuurslid, den heer O. Bak ker, die gedurende zijn lidmaat schap veel voor de banne heeft gedaan. De heer Bakker was hiervoor zeer erkentelijk. Hij vond het goed dat een leeftijdsgrens gesteld is, maar vond het toch wel jammer dat hij niet meer mee het Ambacht kon ingaan. NOORDSCHARWOUDE. De geref. jongelingsver. bestaat 60 jaar. - De geref. jongelingsver. „Timotheus", opgericht 21 Augus tus 1881, herdacht Woensdagavond haar 60-jarig bestaan in de zaal in de geref. kerk. Er bestond groote belangstelling. Vele oud-leden wa ren mede aanwezig. Door den oud sten secretaris, den heer D. Barten Sr., werd 't eerste jaarverslag voor gelezen, terwijl de heer J. v. d. Ploeg een historisch overzicht gaf. De leden voerden een humoris tisch en historisch tooneelstukje op, getiteld „Het pittoreske schooltje", hetgeen een groot succes was. Talrijke felicitaties werden uitge sproken, terwijl de avond verder gevuld werd met voordrachten. BERGEN. Mutatie gemeente-personeel. - De burgemeester heeft bevorderd tot commies ter gem. secretarie den ambtenaar ter secretarie, den heer W. de Vries, voorts den heer M. W. Petri, kweekeling met akte aan de openbare lagere school alhier met ingang van 16 October a.s. eervol ontslag verleend wegens diens be noeming als onderwijzer aan de openbare lagere school te Diepen veen. Ruildienst voor schoenen. - In deze gemeente heeft zich een comité gevormd, door bemiddeling waarvan gelegenheid bestaat tot ruiling van kinderschoentjes, kinderlaarsjes en dames- en heerenschoenen. De schoenen moeten in goeden staat ver- keeren. Inlevering en ruiling van schoenen kan geschieden iederen Woensdagmiddag tusschen 2 en 4 uur in het Dorpshuis. SCHOORL. Restauratieplannen opgedragen. D-e burgemeester der gemeente Eiburg heeft aan architect Royaards te Schoorl opgedragen- plannen te ontwerpen voor het restaureeren van het St. Agnietenklooster te Eiburg. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Gistermiddag waren in het Con certgebouw te Amsterdam honder den Duitsche vrouwen der N.S. Frauenschaft bijeengekomen om te luisteren naar de uiteenzettingen van de Reichsfrauenführerin Frau Gertrud Scholtz-Klink. Tot de eere- gasten behoorden o.m., behalve de spreekster, rijkscommissaris rijksmi nister dr. Seyss Inquart, de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P. in Nederland, Oberdienstleiter Schmidt, de General-kommissar für das Sicherheitswesen S.S. Obergrup- penführer Rauter, de General der Schutzpolizei Schumann, de Gene- ralstabsartz, dr. Wagner, de Beauf- tragter van den rijkscommissaris voor de provincie Noordholland en voor de stad Amsterdam, Ober dienstleiter Seidel en senator dr. Böhmcker, de plaatsvervangend lei der der N.S.B., C. van Geelkerken, de voorman der Nederlandsche S.S., Feldmeijer, de landelijk-leidster der nationaal socialistische vrouwen or ganisatie, mevr. O. de Ruijter en de voorzitter van den cultuurkring, prof. dr. G. Snijder. Nadat Frau de la Fontaine, leid ster van de N.S. Frauenschaft in Ne derland, een overzicht had gegeven van het werk, dat de Duitsche vrou wen in één jaar in ons land hebben verricht, was het woord aan - de Reichsfrauenführerin. Zij schetste de plichten van de Duitsche vrouw in dezen tijd, haar plicht als moeder, als echtgenoote, als werkende vrouw en als kame raad. Plichten, die zij wil doen ken nen aan alle vrouwen, die bereid zijn mede te werken aan de nieuwe ordening van Europa. Spr. weidde voorts uit over de oorzaken en het verloop van dezen oorlog en over den groei van het Duitschland van 1919 tot het Duitschland van dezen tijd. Na de redevoering van de Reichs frauenführerin had dr. Seyss In quart het woord gevoerd. Hij uitte zijn waardeering tegenover de Duit sche vrouwen en verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de wil tot samenwerking tusschen Nederlan ders en Duitschers, die er i s, zich meer en meer ook zal manifestee ren in een toenadering tusschen de vrouwen van beide landen. Spr. sprak voorts over de taak van de Duitsche vrouw in dezen tijd en haar strijd aan het „inwendige front". De rijkscommissaris zeide voorts nog, dat de poging om Duitschland economisch en moreel te treffen thans reeds mislukt is. Al les wat de mijnwerkers in Limburg sedert Sept. van dit jaar aan steen kool hebben gewonnen, kan ter be schikking worden gesteld van de Nederlandsche verzorging. Al gaan we een zwaren tijd tegemoet, we zullen er doorheen komen, aldus spr. Spr. besloot: „Een ding zien we duidelijk, in dit gebied zijn wij allen vereenigd als nat.-soc., dat wil zeggen, wij zien een wereldorde, aan welker spits de lotsgemeenschap staat van Duitschland en Nederland, bepaald door het bloed der Germaan- sche afstamming. Dat is nat. soc. en dit is op Nederlandsche wijze precies hetzelfde als op Duitsche. Er is slechts sprake van één ding, n.l. of wij beiden willen bouwen aan onze toekomst volgens de grondbeginselen van het nat. soc., d.w.z., dat we in ons volk, ons Nederlandsche en Duitsche volk ons germaansche wezen op den voorgrond stellen en alle andere eischen hier achter stellen. Daartoe hebt gij besloten". Aan het einde van de bijeenkomst dankte Oberdienstleiter Schmidt de Reichsfrauenführer en den rijkscom missaris. Met een eerbetuiging aan den Führer en het zingen van de Duitsceh volksliederen werd de ver gadering besloten. VERTROKKEN PERSONEN. G. H. Slijderink, R.K., metaalbe werker, Achterweg 72b, naar Am sterdam. H. J. Wessels, geen, z.b., Langestraat 94, naar Gronin gen. H. S. J. Wansink, N.H., ass. accountant, Brouwerstraat 7, naar Rotterdam. J. A. Blok, geen, z.b., Westerweg 108a, naar Groningen. T. Korver, wed. van C. Wit, R.K., huishoudster, Heul 15a, naar Amsterdam. K. A. Jakschtow, R.K., electrisch las- scher en echtg., geen, en kind, Zeg- lis 95, naar Amsterdam. H. Schumer, N.H., z.b., Prinses Julia- nalaan 14, naar Limmen. door J. REGIS. 6 „Dat was nauwelijks te zien tus schen den hoed en de kraag, en bo vendien had hij een zwarte baard, die tot aan zijn oogen reikte. „Wat wilt u?" vraag ik hem en op het zelfde oogenblik pakt hij me al met zijn eene hand bij den hals en met zijn andere bij de schouders en duwt me achteruit. Dat ging zoo vlug, dat ik niet eerder tot bezin ning kwam dan toen ik vastgebon den zat op den stoel in de gang, met een handdoek voor het gezicht. De kerel sprong met me om als een vaatdoek, zonder een woord te zeg gen. Zijn spieren voelden aan als stalen veeren en zijn bewegingen waren bijna geluidloos". „Hoe zagen zijn handen eruit?" „Hij had handschoenen aan. Bo vendien herinner ik me, dat hij een stok met een gebogen knop bij zich had. Toen hij mij op den stoel had vastgebonden, ging hij den salo; binnen, steeds nog zonder een woord te zeggen. Ik zag, dat hij het licht uitdeed en kort daarop hoorde ik hem het venster open maken. Ik doe natuurlijk al mijn best om te luisteren, want ik dacht, dat het een inbreker was, en ik verwonderde mij erover, dat hij mij mijn sleutel ring niet had afgenomen, die ik in den rechter achterzak van mijn broek had. Het scheen me toe, dat ik een zwak geruisch hoorde, alsof hij een schroef omdraaide, en toen een an der geluid, iets sissends, maar toch metaalachtig". „Wat kon dat zijn?" „Ik heb er geen idee van! In ieder geval raakte hij niets van mijn eigendommen aan. Maar toen, heel plotseling, hoorde ik hem aan de schijf van de telefoon draaien „Hoorde u er nog iets van, welk nummer hij draaide?" „Nee, hij zei er niets bij. Hij moest een heelen tijd wachten, voordat hij aansluiting had, waarbij hij op den vloer stampte alsof hij on geduldig was. Eindelijk kreeg hij antwoord en begon hij te spreken. Zijn stem was zacht, maar duidelijk de kerel had een volksredenaar of een dominee kunnen zijn, naar de stem te oordeelen. Er kwam een stroom van woorden in een taal, die ik nog nooit eerder gehoord heb en toen werd het weer stil!" „Hoorde u bijvoorbeeld den naam Koprilis?" „Ko Koprilis? Ja er staat me iets van bij, dat dit woord erin voorkwam''. „Uitstekend. En verder?" „Het was dus heelemaal stil in den salon een halve minuut. En toen kwam er een geluid, net alsof er een groot boek nonchalant op een stoel werd gegooid, geen knal, maar een kort gesuis, als u begrijpt wat ik bedoel. En dadelijk daarop hoorde ik hem lachen, de onaange- namste lach, dien ik ooit gehoord heb, niet menschelijker dan -het ge roep van een uil Maurice Wallion luisterde nu met gespannen aandcht. „Ik hoorde hem het raam dicht maken, dat den heelen tijd, dat hij daar binnen was, open had ge staan „Hoe lang was dat?" „Ten hoogste vijf tot tien minu ten". „Had hij al dien tijd geen licht?" „Nee, het was volkomen donker, maar de vent bewoog zich zoo zachtjes, alsof hij een kat was". „Of een tijger", mompelde de journalist. „Ja, een tijger, dat is de juiste be naming, en als een jger kwam hij. dadelijk daarop weer in de gang en ging met zijn handen in de zakken en den stok over zijn arm voor me staan. Ik durfde me niet te verroe ren, want ik begon bang te worden, dat de kerel krankzinnig was, zoo onverklaarbaar was zijn heele ge drag. Bovendien zag ik onduidelijk zijn oogen er was een glans in, die me een akelig gevoel gaf van ge vaar. Maar ik moet toegeven, dat het niet de oogen van een krarikin- nige waren: ze waren vast, beslist, intelligent, maar ontzaggelijk wreed. Op dat oogenblik was ik bang, dat hij me wilde dooden, ofschoon hij geen beweging naar mij gemaakt had". „U had waarschijnlijk alle reden voor die vrees, meneer Paschberg", merkte Maurice Wallion op. „Wat zegt u? Is dat mogelijk?" De kleine heer in de roode kamer jas viel met een gesteun op de sofa neer. Hij trok zijn korte beenen op en kroop heelemaal weg in het hoekje van de sofat „Maar ik ken hem niet! Ik heb hem of iemand anders nooit iets ge daan". „U brengt hem de grootste scha de toe, die u kunt, juist nu", ant woordde Aspeland, terwijl hij hem medelijdend aankeek. „I - ik?" „Zeker, als u zooveel van hem weet te vertellen!" lachte de detec tive. „Maar hebben we dan nog meer Hij wierp een blik op de straat. Daar stopten nog twee auto's en op het trottoir waren uniformen te zien. Tegelijkertijd merkte Wallion op: „Deze moord is door een meester van de misdaad begaan, beste Aspe land. Je hebt nu spoedig een dozijn mannen hier. Neem er nog een do zijn bij, telefoneer naar tweehonderd van je scherpste menschen den moordenaar krijg je toch niet!" Aspeland schoof zijn hoed dieper in zijn nek en maakte een gebaar, alsof hij zijn gansche hart in zijn beide handen wilde nemen. Hij kende Maurice Wallion en werd dientengevolge niet boos. Wanneer Wallion sprak, dan was het een van de grootste experts van Europa, die zijn oordeel te kennen gaf. Aspe land antwoordde dus slechts: „Misschien hebt u gelijk, mis schien ook niet. Ik geloof, dat we dezen knaap toch wel klein zullen krijgen". Wallion keek naar de bverzijde van de straat. „Het zou mij plezier doen", mom pelde hij. „De cheff van de geheime politie is zelf ook al gekomen, zoo als ik zie". Aspeland keek ook naar buiten. „Ja, werkelijk!" riep hij uit en haastte zich naar de deur. „Kom, jongens, nu gaat de jacht beginnen". Maurice Wallion bleef met Pasch berg achter, die nu het laatste rest je van zijn moed verloren had en onbewegelijk als een vette egel in zijn hoek zat. „Mag ik u nog een paar vragen stellen, meneer Paschberg?" zei de journalist na een poosje. „Heel graag", slikte de egel en rolde zich een beetje uit. Wallion liep heen en weer, liet zijn scherpe blikken overal rond gaan en onderzocht het dikke tapijt voor het venster met uiterste nauw keurigheid. Daarop ging hij de gang op en onderzocht langdurig de lino leum vloerbedekking. Tenslotte stak hij een sigaret op en ging op den stoel zitten, waarop ze den gebon den Paschberg gevonden hadden. „Meneer Paschberg", begon Wal lion, „het nummer van de maat van uw schoen is twee en veertig". „Een en veertig", antwoordde de ander verbaasd. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2