DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier spreekt oyer den Oosten. strijd in het Rede ter gelegenheid van de opening van het winterhulpwerk. Sedert 48 uur is weer een operatie van reusachtigen omvang aan den gang. Duitschland strijdt voor Europa Succesvolle voortzetting der operaties aan het O. front. De strijd in het Oosten. Zones van Tobroek en Merra Matroeh gebombardeerd. De gebeurtenissen in het Sportpaleis. 4 MEDEDEELING. ALKMAARSCHE COURANT ze* WÊÊÊÊiÊÊÊzÊÊÊÈÊ ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen^iitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; 143ste Jaargang No. 234 Feestdagen^iitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Zaterdag 4 October 1941 Ter gelegenheid van de opening van het Winterhulpwerk in het Berlijnsche Sportpaleis heeft Adolf Hitler een groote rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van het ontstaan van den strijd niet Rusland en het succesvolle verloop der Duitsche operaties. Daarbij werd o.a. medegedeeld, dat sedert 48 uur weer een operatie van reusachtigen omvang aan den gang is, welke zal mede helpen den tegenstander in het Oosten te vernietigen. De Führer heeft daarbij zeer interessante cijfers over het reus achtige aantal Russische gevangenen en den gemaakten krijgsbuit bekend gemaakt. Groot enthousiasme bij de toehoorders. Berlijn, 3 Oct. (D.N.B.) Bij de gister gehouden betooging ter ge legenheid van de opening van het oorlcgswinterhulpwerk 1941/42 heeft de Führer het woord gevoerd. Hij zeide, dat het niet het doel was van deze redevoering' om van repliek te dienen aan een van die staatslie den, die zich kortgeleden hebben afgevraagd, waarom hij zoolang heeft gezwegen. Later zal eenmaal afgewogen en vastgesteld worden, wat in deze maanden meer belang heeft gehad: de redevoeringen van den heer Churchill of de handelin gen van den Führer. Hitier wees er op, dat hem het deelnemen aan deze betoo ging zoo bijzonder moeilijk ge worden was, omdat juist thans aan het O. front ter voleindi ging van ingezette operaties de weg gebaand wordt voor een nieuwe geweldige gebeurtenis: „Sedert 48 uur is wederom een operatie van reusachtigen om vang aan den gang. Zij zal medehelpen den tegenstander in het Oosten te verpletteren." Terwijl de Führer namens ds mil- lioenen, die op het oogenblik strij den, het vaderland opriep om bij alle andere opofferingen ook dit jaar het winterhulpwerk te steunen, wees hij er op, dat de sedert 22 Juni woedende strijd een beteekenis heeft, die voor de geheele wereld beslissend is. Eerst later zal men den omvang en de diepte van deze gebeurtenis in volle duidelijkheid inzien en tot het resultaat komen, dat daarmede een nieuw tijdperk is begonnen. De Führer herinnerde er aan, dat hij ook dezen strijd niet heeft ge- Wild. Hij had slechts één doel, dat in hoofdzaak omlijnd was door het program van de nationaal-socialis- tische partij. Ik en wij allen, zeide de Führer, zouden dezen oorlog niet noodig hebben gehad. De werken des vredes zouden er zorg voor heb ben gedragen, dat onze naam zou zijn vereeuwigd. Wij waren ook niet aan het einde van onze scheppingen gekomen, maar wij stonden wel licht op vele .gebieden eerst aan het begin. Wat hij, de Führer, had ge wild, was de inwendige consolidatie der Duitsche natie, de verovering van de rechtsgelijkheid naar buiten en de vereeniging van het Duitsche volk en daarmede het herstel van een door de natuur gegeven toe stand, die door de eeuwen slechts kunstmatig onderbroken was. Duitschland zou onder geen be ding afstand willen doen van het herstel der Duitsche vrijheid en vanuit dit gezichtspunt, aldus de Führer, heb ik de wereld zeer vele voorstellen gedaan. Maar alles is af gewezen. Desondanks is het ons ge leidelijk gelukt in jarenlangen vreedzamen arbeid niet alleen den binnenlandschen grootén hervor- mingsarbeid ten uitvoer te leggen, maar ook een aanvang te maken met de vereeniging van de Duitsche natie, het groot-Duitsche rijk te scheppen, millioenen Duitsche volks- genooten daarmede weer naar hun eigenlijke vaderland terug te bren gen en daarmede het Duitsche volk weer als machtspolitiek gewicht ter beschikking te steden. In dien tijd gelukte het mij een aantal bondge- yerwe™n, met .aan het .old "alle, met wiens staatsman mij een persoonlijke, nauwe en inni- b?jval) P verbindt- (Levendige Ook met Japan werden onze be- ?ei?mge" ^eeds beter. In Europa hadden wij bovendien een reeks vol ken en staten, die jegens ons een steeds gelijkblijvende sympathie en vriendschap gevoelen. Bij deze vol ken zijn andere gekomen, maar he- laas niet het volle, waarnaar ik in. mijn leven het meeste heb gestreefd, het Britsche. Niet, dat het Engelsche volk daarvoor in zijn geheel de ver antwoordelijkheid draagt. Het zijn enkele menschen, die met hun vast- gevreten haat iedere poging van dien aard tot overeenstemming heb ben gesaboteerd, gesteund door dier internationalen wereldvijand, diera wij allen kennen, het internationale Jodendom. Zoo kwam dan, precies als in 1914, de dag waarop de harde beslissing" moest worden genomen. Mij bleef niets anders over dan de strijd. Maar dan ben ik het lot ook dankbaar, dat deze strijd door mij kan worden geleid. (Langdurige bijval). Ik ben er van overtuigd, dat met al deze mannen werkelijk geen overeen- steming te verkrijgen is. Churchill wilde een charmante oorlog. Hij en al zijn medeopruiers, -zullen thans wellicht anders denken. En wanneer zij nog niet mochten weten, dat deze oorlog voor Engeland geen char mante zaak wordt, zullen zij het mettertijd nog merken, zoo waar als ik hier sta. Hitier herinnerde er vervolgens aan hoe de opruiers in de oude en de nieuwe wereld Polen naar voren hadden geschoven in den tijd, dat zij zelf nog niet om hulp bedelden. Dat men destijds zijn voorstellen heeft afgewezen noemde hij een al machtige voorzienigheid. (Krachtige bijval). In dezen strijd zal de wnn-rho'd over de leugen zegevieren. Aan de historische feiten dat Duitschland sedert twee jaren den eenen tegen stander na den ander heeft neerge slagen kan geen leugen wat veran deren. (Stormachtige bijval). Sedert dien heeft Engeland elke vredespo ging als- een bewijs van zwakheid uitgelegd. Hitier herinnerde er aan dat hij in 1939 besloot zijn minister naar Moskou te zenden, maar de an dere partij heeft zich van den aan vang af niet aan de overeenkomsten gehouden. Wij moesten, aldus de Führer, stilzwijgend aanzien hoe het geheele N.O. van Europa werd geli quideerd, hoe het kleine Finsche volk werd geworgd en de Baltische staten werden overweldigd, het ge bied waar geen vierkante kilometer grond is, dat niet door een stuk Duit sche pioniersarbeid is geopend voor menschelijke cultuur en beschaving. Eerst toen de bewijzen o.a. door het stichten van steeds meer vlieg velden er waren, dat de eene di visie na de andere hierheen gecon centreerd werd, mocht ik mij niet vergissen omdat ik mij verantwoor delijk gevoel voor het Duitsche rijk en zijn bestaan, zijn heden en zijn toekomst. Mijn afweermaatregelen waren eerst van zuiver defensieven aard, maar in Aug. en Sept. 1940 bleek een aanval op Engeland, die het geheele Duitsche luchtwapen zou hebben ge bonden, niet meer mogelijk, omdat Rusland gereed stond op dat oogen blik toe te stooten. Nog eenmaal werd opheldering beproefd door Molotof naar Berlijn te noodigen. De Führer zeide, dat'hij aan de toen gestelde voorwaarden niet kon voldoen. Hij kon Finland niet laten liquideeren, hij moest zijn garantie gestand doen en Roemenië tegen Rusland beschermen, hij kon niet toestaan, dat Russische garni zoenen in ^Bulgarije werden gelegd en evenmin dat Rusland steunpun ten zou krijgen in de Dardanelles Moeilijk viel het zwijgen toen Rus- lands bedoelingen steeds duidelijker werden, vooral tegenover de solda ten die aan de O. grens stonden en de beteekenis daarvan niet begre pen. Maar wanneer ik aldus de Führer slechts één woord had gesproken zou de verrassingsmoge lijkheid, die mij als laatste wapen bleef, zijn weggevallen. (Bijval.) Hitier herinnerde er aan hoe zwaar hem tenslotte het nemen van den eersten stap was gevallen, want een dergelijke stap opent de poor ten waarachter slechts geheimen verborgen zijn. Na het begin van den strijd op 22 Juni zijn thans 3% maand verstre ken, alles is sindsdien systematisch verloopen en de leiding heeft geen moment het initiatief verloren. (Stormachtige bijval). Wij hebben ons niet vergist in de mate van het voor Duitschland be staande gevaar of in de dapperheid van onzer soldaten, de kwaliteit on zer wapenen of het vlotte functio- neeren onzer geheele organisatie over een reusachtige ruimte, en ook niet in 't vaderland. Maar wij had den geen idee hoe groot het gevaar was waaraan wij ditmaal op een haar na ontkomen zijn, niet alleen aan de vernietiging van Duitschland, maar van geheel Europa. (Storm achtige instemming). Onze tegen stander is thans gebroken en zal nooit meer opstaan. (Minutenlange bijval). Wanneer Rusland had geze- gevierd zou het een tweede storm loop van Dzjengis Khan zijn gewor den. Dat alles is verijdeld, dank zij de uitstekende kwaliteiten der Duitsche soldaten en de opofferingen van al len die met ons zijn opgerukt, dank zij een Europeesch ontwaken. Hitier noemde vervolgens de met Duitsch land strijdende staten waardoor men reeds de geheele uitgestrektheid van de IJszee tot aan de Zwarte zee omvat, dank zij de medestrijders uit tal van andere landen. De tegenstander met zijn misera bele berichtendienst mocht geen voorbarige berichten ontvangen. Het Duitsche legerbericht is een verslag van de waarheid. Alle Engelsche fantasieën over onze nederlagen kunnen niet verhinderen, dat wij ten O. van Smolensk, vóór Lenin grad, aan de Zwarte zee en vóór de Krim staan en het zijn niet de Rus sen die aan den Rijn staan. (Hilari teit). Wanneer de Russen overwinnin gen hebben behaald zouden zij na eiken gewonnen slag 100 tot 200 km teruggetrokken zijn, waarschijnlijk om ons in de diepte van het gebied binnen te lokken. (Hilariteit). Overigens zijn omtrent de groot heid van dezen strijd eenige cijfers welsprekend. Het aantal gevange nen is thans gestegen tot rond 2)4 millioen .Russen. Het aantal buit gemaakte of vernietigde, maar bij ons aanwezige stukken geschut be draagt reeds thans 22.000. Het aantal vernielde of buitgemaakte, dus in onze handen zijnde tanks t bedraagt reeds thans ruim 18.000, het aantal vernietigde, verwoeste en neergeschoten vliegtuigen ruim 14.500. En daarachter ligt nu een ge bied, dat tweemaal zoo groot is als het Duitsche rijk was, toen ik in 1933 de leiding kreeg, of viermaal zoo groot als Engeland. Het bolsjewisme maakt van men schen tegenstanders, die strijden uit dierlijke bloeddorst aan den eenen kant en uit lafheid en angst voor hun commissarissen aan den ande ren kant Millioenen soldaten heb ben het paradijs der arbeiders en boeren gezien, zooals ^ik het gezien heb, één enkele wapenfabriek tegen Europa ten koste van den levens standaard dezer menschen. Tegen dat alles hebben onze soldaten deze overwinningen bevochten. Men kan zich niet voorstellen wat zij aan moed en dapperheid volbren gen, bovenal de Duitsche infanterist, de musketier. Er zijn divisies die 3000 km te voet aflegden en blik semsnelle prestaties lieten bewonde ren. Er bestaan slechts een paar historische bliksemsnelle terugtoch ten die deze actie in snelheid heb ben overtroffen, maar waarbij men zich van den aanvang af iets dich ter bij de kust hield. Ruim 25.000 km Russische spoor lijnen zijn achter het front weer in bedrijf, ruim 15.000 km op Duitsche spoorbreedte gebracht en daarachter wordt reeds het nieuwe Duitsche bestuur opgebouwd, dat tijdens den oorlog deze gebieden voor ons en onze bondgenooten ontzaglijk nuttig zal maken. Er is thans geen tegenstander, dien wij met onze munitie niet op de knieën kunnen brengen en wan neer men over de reusachtige plan nen van andere staten hoort, herin nert u dan, dat wij in dienst van den strijd een geheel continent stellen, dat wij niet van kapitaal maar van arbeidskracht spreken, die wij voor 100 procent in dienst stellen en dat wanneer wij ergens niet over spre ken, dit niet beteekent, dat wij niets doen. Anderen kunnen vertellen, dat zij in alle opzichten betere wapens hebben of geen benzine noodig heb ben, maar wij schoten ze neer en dat is beslissend (bijval) en onze oor logsmachines zijn niet die waarmee wij het volgend jaar rijden of schie ten of vliegen zullen. Wanneer deze oorlog eens geëin digd zal zijn, dan heeft de Duitsche soldaat hem gewonnen, die in zijn massa werkelijk de massa van ons volk vertegenwoordigt *en hij is ge wonnen door het Duitsche vaderland met de millioenen arbeidende men schen. Wanneer deze oorlog geëin digd zal zijn zal ik daaruit terugkee- ren als een nog veel fanatieker nat.- socialist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met mijn oude partijprogram, welks^ verwezenlijking mij nog be langrijker is en schijnt te zijn, dan wellicht op den eersten dag. VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT IN DE PERS CONFERENTIE. Washington, 4 Oct. (D.N.B.) In de persconferentie van gisteren heeft president Roosevélt meege deeld, dat hij pas na de bespreking die hij Dinsdag a.s. zal hebben met de fractieleiders van beide partijen van den senaat, een beslissing zal nemen over den aard en omvang der herziening van de neutraliteit- wet. Roosevelt gaf te kennen, dat hij de bewapening van koopvaardij schepen wenscht, voegde er echter aan toe, dat hij het nog niet eens was over een wijziging der procla matie in zake de gevaarlijke zones. Voorts deelde de president mede, dat hij Harriman opdracht heeft ge geven, in Moskou de kwestie der vrijheid van godsdienst in de Sov jet-Unie aan te snijden. Hoofdkwartier van den Führer, 3 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten worden de opera ties met succes voortgezet. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 2 op 3 October militaire installaties in Moskou, alsmede een belangrijk bewape- ningsbedrijf ten Z.O. van Charkof, waarvan de goede uitwerking werd waargenomen. Een vrij sterke formatie gevechtsvliegers viel in den nacht opnieuw het Britsche scheepsbouwcentrum Newcastle met vernietigende uitwerking aan. Andere luchtaanvallen waren ge richt op voor den oorlog belang rijke inrichtingen aan de Britsche Oost- en Zuidoost-kust, alsmede op verscheidene vliegvelden. In het Kanaalgebied schoten ja gers gisteren negen, eenheden van de marine drie Britsche vliegtui gen neer. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche duikbommenwerpers op 1 October de havenwerken van Mersa Matroeh en Tobroek. Een heden van de Duitsche marine schoten aan de Lybische kust drie Britsche vliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. De vernieling der verbindings wegen. Berlijn, 3 Oct. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den Z. sector van het O.-front een bij zonder levendige 'aanvalsactiviteit vertoond. O.a. werden verscheidene treinen o.m. een met tanks beladen trein verwoest. De Sovjets zijn ge dwongen hun verkeer naar het front te laten loopen over de enkele, meerendeels uit slechts een spoor bestaande lijnen en over de weinige straten. Door groote vernielingen aan de rails, vooral op de stations met hun gecompliceerde wissel systemen wordt het geheele trans port dagenlang gestuit. Van een or delijke ravitailleering wat betreft munitie en wapens, onderhouds- goederen en troepen kan geen sprake meer zijn. Ordelijke op- marsch en ordelijke troepenconcen traties worden onmogelijk. Het Duitsche luchtwapen richt haar aanvallen verder op de militaire installaties van Moskou. Hiermede worden in de eerste plaats de spoorweginstallaties van Moskou bedoeld. Alle belangrijke spoorlijnen der Sovjetunie loopen straalsgewijze naar de hoofdstad. Deze uitgestrekte spoorweginstal laties bieden den Duitschen bom menwerpers breede doelen. Zulke verwoestingen hebben groote effec ten voor het geheele militaire ver keer. Het militaire bewegings- systeem der Sovjetmacht raakt in verwarring en de strijdkracht der Sovjets wordt aanzienijlk verzwakt. Wanneer daarenboven nog tegelij kertijd 'bewapeningsfabrieken wor den gebombardeerd, dan lijdt de gevechtskracht der bolsjewisten niet weer goed: te maken verliezen. Duitsche artillerie bestookt Leningrad en Kroonstad. Berlijn, 3 October (DN.B.) De Duitsche artillerie heeft op 2 Octo ber de beschieting van de industri- eele installaties en ravitailleerings-- bedrijven in Leningrad: voortgezet, waardoor opnieuw aanzienlijke schade werd veroorzaakt. Andere onderdeden van de voor Lening rad in den strijd geworpen Duitsche artillerie hebben opnieuw schepen in de haven van Krooonstad en Oranienbaum doeltreffend onder vuur genomen. De verliezen vari de Sovjet luchtmacht. Berlijn, 3 Oct. (D.N.B.) Een jachteskader bemerkte op 2 October een sterke formatie Sovjets bom menwerpers, welke beschermd door jachtvliegtuigen in het luchtgebied boven Leningrad trachtte door te dringen. In het gevecht werden 9 Sovjet toomenwerpers en 5 jacht vliegtuigen boven de Duitsche stellingen neergeschoten. Toen de Sovjetformatie trachtte om te kee- ren, zetten Duitsche Messerschmidt jagers de achtervolging in en schoten nog 9 Sovjet-bommenwer pers neer. Talrijke Sovjetvliegers wisten zich met parachuten in vei ligheid te brengen. Zij werden allen gevangen genomen. Rome, 3 Oct. (Stefani)., In zijn legerbericht nr. 488 maakt het volgende bekend: Gisteren hebben formaties van de Italiaansche luchtmacht opnieuw vliegvelden op het eiland Cyprus aangevallen, waarbij groote branden ontstonden. Noord-Afrika: Formaties van onze luchtmacht en Duitsche vliegtuigen bombardeerden herhaalde malen belangrijke doelen te 'land in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh en troffen vooruitgeschoven lucht- bases van den vijand. De stad Benghasi onderging een nieuwen luchtaanval van den vijand. Een Hurricane machine werd tot een noodlanding gedwongen in onze linies. De officier bestuurder werd gevangen genomen. Oost-Afrika: Niets bijzonders te yermelden. Een jaarverslag van Göbbels over „Winterhulp". Berlijn, 3 October. (D.N.B.) Het Duitsche volk was door blijde ver rassing aangegrepen, toen van middag bekend werd, dat de Führer zou spreken bij de opening van den arbeid voor de Winter hulp in het seizoen 1941/42. Dui zenden stonden schouder aan schouder. Uit de Berlijnsche laza retten waren honderden gewonden gekomen, voor wie de eerste rijen waren gereserveerd. Bijzonder hartelijk werd de gauwleider van Berlijn, minister dr. Göbbels, ont vangen. Het jaarverslag, dat dr. Göbbels uitbracht, bewees in nuchtere cij fers met welk een offervaardig heid het Duitsche-volk in het va derland zich achter het front van zijn strijdende soldaten heeft ge steld. Göbbels toonde aan, hoe bijv. de actie van „Moeder en kind" en de overbrenging van kin deren uit de gebieden, die onder bommengevaar lijden, uiterst waardevolle volkskracht heeft in stand gehouden. Hij kwalificeerde de Winterhulp van het Duitsche volk als de groote uiting van ge meenschapszin. Tevens staaft het Duitsche volk door deze sociale prestaties voor het oog van geheel de wereld zijn recht op de toe komst, terwijl de Londensche plu tocratie en haar overwinning van 1918 niets heeft gedaan en de gele genheid heeft verzuimd om te too- nen, dat zij deze overwinning waard was. Daarom zal zij het too- neel der beslissingen ook moeten verlaten. Medegedeeld werd o. a., dat de totale opbrengst 916.240.000 mark bedroeg tegen 681 millioen een jaar te voren. Weergaloos gejuich vervulde het Sportpaleis, toen de Führer ver scheen en onder de tonen van de Badenweiler marseh naar de spre- kerstrubune schreedt. Het hoera geroep nam maar geen einde, toen dr. Göbbels den Führer in harte lijke bewoordingen begroette en de verzekering gaf, dat het volk tot aan het uur der overwinning naast hem zal staan. 7.000 JODEN MOETEN UIT PRESSBURG VERTREKKEN. Pressburg, 3 Oct. (D.N.B.) Het staatsblad vermeldt, dat thans de verordening van kracht wordt vol gens welke de Pressburgsche Joden cnverwijl de Slowaaksche hoofdstad moeten verlaten om naar de hun aangewezen gemeenten te vertrek ken. Vóór het einde van dit jaar moet deze verhuizing voltrokken zijn. De Joden, dié onder deze ver ordening vallen, moeten zich binnen acht dagen melden. Men hoopt hier door ongeveer de helft der nog in Pressburg wonende 14.000 Joden te kunnen verwijderen. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. DE AANVALLEN OP ENGELAND. New-York, 3 Oct. (D.N.B.) De New York Times meldt onder het opschrift „De Duitsche luchtaanval len op Engeland nemen weer toe", dat vijf Britsche steden als gevolg van herhaalde bomaanvallen in de afgeloopen nachten aanzienlijk ge leden hebben. Vier steden lagen in N.O. Engeland aan de Z.O.-kust. De stad in het Z.O. is driemaal aange vallen en door zware bommen ge teisterd. De aanval moet tot de zwaarste gerekend worden, die deze stad tot dusver heeft beleeifd. Zware ontploffingen konden mijlen in het rond waargenomen worden. Naar United Press uit Londen meldt, zijn in het bijzonder twee steden zwaar getroffen. Het agent- ehap constateert, dat deze hevige Duitsche luchtaanvallen slechts en kele dagen na de verklaring van Churchill volgens welke de Duit- schers gebrek aan vliegtuigen zou den hebben, ondernomen zijn. Colette begenadigd. (D.N.B.) - Colette, de dader van den aanslag van Laval en Deat, heeft gister van maarschalk Pétain gratie gekregen. Hij was ter dood veroordeeld. In tegenstelling met loopende geruchten deeleQ wij mede, dat de normaal blijft verschijnen. DE DIRECTIE, HET KUNSTMESTTEKORT WORDT BESTREDEN DOOR «£ST V ERWERK1NG VAN FAECAUËN ZOOALS HET WAS, HAD NIEMAND ER NUT VAN. (Polygoon-v. Bilsen) VERDUISTER GOED! ZON MAAN 4 Oct. onder: 19.12 5 Oct. op: 7.46 5 Oct. onder: 19.10 6 Oct. op: 4 Oct. op: onder: 5 Oct. op: onder: 7.48 19.02 6.34 19.26 7.39 5 October Volle Maan. JAPAN EN NEDERLANDSCH- INDIE. Tokio, 3 Oct. (D.N.B.) De Ko- koemin Sjimboen maakt melding van een bericht uit Soerabaja, vol gens hetwelk kort geleden eenige Sovjet-schepen zijn binnengeloopen, teneinde olie, rubber, koffie enz. te laden. Het is duidelijk, zoo. schrijft het blad, dat deze materialen naar Wladiwostok gebracht moeten wor den. In dit verband vraagt het blad „Wil Nederlandsch-Indië Japan op geringschattende wijze behande len?" Terwijl Nederl.-Indië onder nietszeggende voorwendsels de leve ranties voor Japan geweigerd heeft, voert het thans goederen uit naar de Sovjet-Unie. Natuurlijk kan Ja pan niet onverschillig blijven ten aanzien van deze vijandige houding, waar deze gebeurtenissen zich af spelen in het gebied van de gemeen schappelijke Oost-Aziatische econo mische ruimte. De politiek van Ja pan jegens Nederlandsch-Indië is tot dusver steeds vriendschappelijk ge weest. Wanneer het echter gedwon gen wordt, moet Japan met zijn Z. politiek een nieuw stadium ingaan, ingeval Nederlandsch-Indië onder de bescherming van .Engeland en de Vereenigde Staten zijn vijandige houding jegens de spilmogendheden handhaaft. HET „VERSAILLES VAN HET OOSTEN" DOOR DUITSCHERS BEZET. Berlijn, 3 Oct. (D.N.B.) Duitsche troepen hebben in het bestek der gevechtshandelingen om Leningrad de ten Zuidwesten van de stad ge legen historische kasteelen der Tsa ren bezet, die om hun kostbare kunstschatten als „Versailles van het Oosten" bekend zijn. Tevergeefs hadden Sovjet-batterijen van Kroon stad uit geprobeerd de omsingeling der bolsjewistische strijdkrachten te verhinderen, waarbij zij in uitge strekte parken groote vernielingen aanrichtten. Tegen den aanval der Duitsche infanterie en artillerie wa ren zij echter niet opgewassen. Ook de laatste bolsjewistische nesten van verzet werden door de Duitschers met bloedige verliezen voor den vijand uitgemest. De kostbare kasteelen zelf zijn in. de gevechten grootendeels onbeschadigd geble ven. Een brand, dien de bolsjewis ten vóór hun aftocht in een prachtig gebouw probeerden te stichten, kon door het snelle ingrijpen van Duit sche soldaten gebluscht worden. De Australische regeerings- crisis. (D.N.B.) - Met de reorgani satie van het Australische kabinet zal, naar de Engelsche berichten dienst uit Canberra meldt, de la- fcourleider, John Curtin, belast wor den.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1