DE TIJGER Rotterdam door brand- en brisantbommen Vergoeding oorlogs schade. SeuMeton ROTTERDAM, RADIOPROGRAMMA Interessante grepen uit het programma van den dag. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 6 OCTOBER 1911. Pagina 3. Vele dooden en gewonden. "s-Gravenhage, 4 October. Op den. avond van 3 October is de stad Rotterdam het doelwit geweest .van een bomaanval door de Engelsche luchtmacht, welke een groot aantal slacht offers onder de - burgerbevol king heeft gemaakt. Bij helder zicht vlogen de En gelsche machines stelselmatig steeds weer op militair onbelang rijke woonwijken af, die met bri sant- en brandbommen bestookt werden. Ziekenhuizen, kerken en musea oefenden daarbij hun ge bruikelijke bijzondere aantrek kingskracht op de Britsche piloten uit. De kerk van de Noorsche ge meente werd door brandbommen getroffen en verwoest. De pastorie van de St. Ignatiuskerk werd door een voltreffer in puin gelegd. Op de St. Willibrorduskerk werden hommen geworpen, welke in de omgeving van het Godshuis groote verwoestingen aanrichtten en doo den en gewonden maakten onder de burgerbevolking. Zeer zwaar werd de St. Elisabethskerk geteisterd. Het middenschip van deze kerk ligt volkomen in puin. Was de zinne- looze zucht tot vernietiging van de Engelsche vliegers op deze wijze gericht op doelen, bestemd voor het uitoefenen van den godsdienst, ver afgestegen van alle militaire doelen, ook ditmaal schrokken zij er niet voor terug om met voorbe dachten rade inrichtingen van het Roode Kruis te bombardeeren, die als zoodanig duidelijk gekenmerkt waren, zoo b.v. een ziekenhuis aan den Bergweg en een voor anker liggend hospitaalschip. Een tehuis voor ouden van dagen werd door voltreffers in puin gelegd. Alle be woners vonden daarbij den dood. Het wereldberoemde museum Boy mans werd door brand- en brisant bommen getroffen. Een vleugel van het museum geraakte in brand. Door het dappere optreden van het bewakend personeel ge lukte het het vuur te blusschen en zoo schade van grooteren omvang te voorkomen. Het aantal dooden, door de zen brutalen aanslag op leven en eigendom der 'bevolking van een land, dat door Engeland tot den oorlog is opgehitst en verraden, bedraagt volgens de voorloopige ramingen ongeveer 67, waarbij nog komen ongeveer honder zwaar- en ongeveer 200 licht gewonden. Ook hier is weer duidelijk het bewijs geleverd, dat het de Engel sche legerleiding niet zoo zeer er om te doen is den vijand militair te treffen, doch dat zij niet er voor terugschrikt om door uitgesproken terreurpogingen van dezen aard onrust te zaaien onder de bevolking van de bezette gebieden in de ij dele hoop hierdoor aan de bezettende macht moeilijkheden te kunnen be reiden. De gevolmachtigde van den rijks commissaris voor de stad Rotter dam, president dr. Volkers, bezich tigde reeds hedenmorgen de aange richte vernielingen en betuigde na mens den rijkscommissaris aan de getroffen gezinnen en aan het be stuur van het verwoeste tehuis voor ouden van dagen zijn deelneming, Tevens werden alle maatregelen genomen om door onmiddellijke be schikbaarstelling van geldmiddelen den eersten nood te lenigen en hulp te verleenen. De opruimingS' werkzaamheden zijn reeds in vollen gang. Een aantal journalisten heeft gisteren met den Fressedezernent van het rijkscommissariaat een be zoek gebracht aan de getroffen plaatsen. Aan het verslag, dat het A.N.P. hierover geeft ontleenen we, dat de aanval tot nu toe 118 dooden en 190 zwaar gewonden heeft ge eischt. Er worden nog 8 personen vermist. In totaal werden ongeveer 50 explosieve en meer dan 500 brandbommen geworpen. De mede- deeling in het bovenstaand bericht, dat het gemeentelijk huis voor ouden van dagen geheel werd ver nield, is niet juist; er zijn twee explosieve bommen aan weerszij den van den rechtervleugel geval len, waardoor 8 der bewoners wer den gedood. Het kerkje voor de Noorsche zee lieden is niet meer- te herstellen, evenals de St. Elizabethkerk aan- de Mathenesserlaan. Op het terrein van het museum Boymans werden 71 brandbommen geworpen. Door energiek optreden van de nacht wakers en een agent van politie kon het fraaie museum behouden blijven. De schade aan het tentoon gestelde is betrekkelijk gering; die aan het gebouw wordt door den directeur, den heer Hannema, ge raamd op 40.000. In de Zalmhaven liggen een 6- tal hospitaalschepen; de operatie zaal van een van deze, die bij de gemeente Rotterdam in gebruik zijn, is door een bom getroffen, die dwars door het schip heen sloeg. Het lek is intusschen weer gedicht. Het schip zal naar een werf worden gebracht om te worden hersteld. Een wijk in het zuiden der stad is het zwaarst getroffen. Ruim 60 personen werden hier op slag ge dood. Een groot aantal woonhuizen werd vernield. Van Duitsche militaire zijde heeft men naar aanleiding van deJ zen aanval de meening uitgespro ken, dat Rotterdam op het oogenblik door de Britsche luchtmacht wordt gebruikt als een soort van oefen terrein voor jonge onervaren piloten. Volgens de berekening der poli tie zou de thans aangerichte schade grooter zijn dan die van het bom bardement van 14 Mei 1940. Een groot geluk is, dat vele bommen geen doel hebben getroffen. Zij ontploften öf op het open veld, öf in het geheel niet. Ook liggen er nog een aantal tijdbommen. De aan val geschiedde van groote hoogte, naar schatting meer dan 7000 meter. MR. W. M. VAN LANSCHOT. f In huize Jagers, bosch" te Vught is Zaterdagochtend in den ouder dom van 72 jaren overleden, mr. Willem, Maria van Lanschot, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De thans ontslapene, een figuur van internationale beteeke- nis, was o.m .curator van de r.k. Universiteit te Nijmegen en van de Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam. Hij nam vele malen deel aan den arbeid te Genève, als economisch expert der Nederland sche delegatie bij den Volkenbond. Ook trad hij op als vice-voorzitter van de ontwapeningscommissie en als super-arbiter in een scheids rechterlijk college, dat de beslissing moest nemen in een tusschen Frank rijk en Egypte gerezen geschil over de toepassing van de conventie van Madrid van 1932 inzake het radio verkeer. De overleden was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 4 October. De Engelsche luchtaanvallen op ons land hadden behalve den afzon derlijk vermelden aanslag op Rot terdam in den afgeloopen nacht overigens niet veel om het lijf. Hier en daar werden brisant- en brand bommen neergeworpen, die onbe duidende schade teweeg brachten. In een stad in het Westen des lands brak brand in een fabriek uit, die door het personeel snel gebluscht. kon worden. Gerehabiliteerd. - Destijds is in de couranten vermeld, dat in ver band met een te Den Haag gepleegd zedenmisdrijf was gearresteerd mr. L. H. S. te 's-Gravenhage. Deze heeft van den aanvang af met groote beslistheid zijn onschuld volgehou den. Aangezien mr. S. een volledig alibi kon opgeven, is hij later op vrije voeten gesteld. Thans is een andere verdachte in deze zaak aan gehouden, die een gekentenis heeft afgelegd. Het spreekt van zelf, dat mr. S. hierdoor volledig gerehabi liteerd is. DE DIERGAARDE BLIJ-DORP heeft voor een grooten aanplant van zonnebloemen gezorgd. Deze bloemen zijn niet alleen een lust voor het oog, maar dienen ook een zeer nuttig doel. De uitgebloeide bloemen worden namelijk zorgvuldig verzameld, waar na de zonnebloempitten geoogst worden, die een lekkernij zijn voor de papegaaien en kakatoe's. (Polygoon-Hof) Diverse verbeteringen. In een interview van het A. N. P. met den heer F. L. Rambonnet, alg. gemachtigde voor de oorlog- en defen sieschaden, deelde deze mede, dat voor schaden boven de 50.000, waarvan tot nu toe een bedrag werd verleend van 90 pet thans voor het volle bedrag een bijdrage wordt verleend Voorts zal over dé bijdragen in schade aan bedrijfsvoorraden en be- drijfstoerustingen alsnog, gelijk zulks ook voor schade aan onroe rend goed het geval is, een rente van 4 pet. worden vergoed. Dan is er een aanvullende rege ling in het leven geroepen ter tege moetkoming in de schaden van vee houders tengevolge van de waarde vermindering van hun vee tijdens de oorlogsevacuatie. Een andere moeilijkheid was nog altijd de onvoldoende regeling van de bezettingsschaden. Binnenkort kan een nadere regeling worden te gemoet gezien, waarbij niet alleen hoogere vergoedingen in uitzicht worden gesteld, zoo b.v. voor de in gebruikneming van onroerende goe deren, maar waarbij ook voor aller lei schadegevallen als gevolg van maatregelen en handelingen van de zijde van de Duitsche militairen, waarin nog niet was voorzien, een vergoeding zal worden verleend. Het betreft hier niet alleen zaak- schaden als gevolg van handelingen van de Duitsche weermacht, doch ook een vergoeding voor andere schaden zooals noodzakelijke kosten bij verhuizing op bevel van de Duit sche weermacht, het gemis van hu ren en het gemis van genot van onroerende goederen, de noodzake lijke kosten om tot een bedrijf of beroep behoorende goederen te var vangen en voorts een vergoeding van kosten, welke vervoeronderne- mingen hebben moeten maken ten gevolge van het kosteloos vervoer voor de Duitsche weermacht. Onder bepaalde omstandiegheden zal ook kunnen worden vergoed het gemis aan inkomsten, door personen gele den als gevolg van bemoeilijking of belemmering van de uitoefening van het bedrijf of beroep door hande lingen van de Duitsche weermacht. PERSONEEL VOORMALIGE ZEE- EN LANDMACHT. Bezoldiging verhoogd. 's-Gravenhage, 4 October. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie heeft bepaald, dat te rekenen van 1 December 1940 de bij besluit van 23 September 1933 (Staatsblad no. 496) vastgestelde nomen tijdelijk met 6 procent worden verhoogd. Bcerderijbrand. - Vrijdagavond is brand uitgebroken in de boer derij van den heer O. Hamminga te Middelbert (Noorddijk, Gron.) Het vuur is ontstaan, doordat kin deren met lucifers speelden. De groote schuur is totaal afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Kinderen naar Würtemberg. - Heden zullen wederom voor den duur van 9 weken 550 kinderen naar Wiirteiiberg-Hohenzollern ver trekken. Ze zijn afkomstig uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam er. verder uit de provincies. N.-Holland, Z.-Holland, N.-Brabant, Limburg en Utrecht. door J. REGIS. „De portier heeft geen verdachte personen zien komen of gaan, noch om 9 uur en ook niet later", rappor teerde hij. „Heelemaal niemand?" „Alleen een van de bewoners hier uit het huis, die kort na negen uur Uitging". Zonder een woord te zeggen snel de de chef weg. Hij viel als een donderbui de loge van den portier binnen. „Hoe heet die huurder, die om negen uur uitging?" „Thomas", antwoordde de oude dikke portiersvrouw, die zich bij den aanblik van zooveel verschillende heeren verschrikt terugtrok. „We zullen u niet opeten", stelde de chef haar gerust. „Is die Thomas weer terug gekomen?" „Nee, meneer, hij had een hand koffertje bij zich, ik denk „Wat? Een handkoffertje?" ,,Ja, ik dacht, dat hij op reis ging, l»ï is zoo vaak weg. Hij is van zijn beroep wijnhandelaar, voorzoover ik weet". „Hoe was hij gekleed?" „Hij droeg een grijze wijde over jas en een slappen hoed". „En had hij een wandelstok bij zich?" „Ja, ik geloof van wel". „Goed. En hoe ziet hij eruit? Van gezicht?" „Een erg rustige en stille heer, een beetje oud-achtig, met een grij ze baard en een blauwe bril". „Een grijze baard? Kon u die dan zien, toen hij uitging?" „O, hemel, nee hij had een zwarten doek om zijn hals en om de kraag van zijn jas geslagen ik herkende hem haast niet weer Een minuut later stak de chef eigenhandig een sleutel, dien hij van de portiersvrouw had gekregen, in het patentslot van een eenvoudige deur aan het einde van de gang op de eerste verdieping. De deur leid de naar een open halletje met een toilet en vandaar naar twee kleine kamers. Wallion en de rechercheurs volgden hem. In de eerste kamer stond een ru we houten stoel, in de tweede wa ren slechts leege muren te zien. Voor het raam echter, waar de stoel stond, was een spiegel aange bracht, waarin men de lange be sneeuwde straat heelemaal kon overzien. Wallion en de chef keken naar. buiten, door dezelfde gedachte ge leid: de verlichte vensters van de woning der familie Chrisman aan de overzijde van de straat bevonden zich boven in de hoogte aan de lin kerzijde. „Er schijnt toch eenige methode in deze ^waasheid te zijn", mompel de de chef, terwijl hij in de kamers rondkeek. „Hier heeft natuurlijk niemand gewoond. De man heeft hier gezeten en heeft de woning van Chrisman bewaakt, maar hoe lang? Vertelt u eens, wanneer heeft die meneer Thomas deze woning ge huurd?" „Wacht u eens even!" rekende de portiersvrouw uit. „Wij hebben vandaag den twaalfden December. Hij is hier in begin October geko men. Veel langer dan twee maan den heeft hij hier niet gewoond". „Maar de meubels? Waar zijn die dan? U wilt toch niet gelooven, dat hij op een houten stoel geslapen, ge geten en gewoond heeft?" „Nee, meneer. Dat ziet er wel gek uit! Ik heb hier nooit een voet bin nen gezet. Ik weet van niets". „Wie heeft dan bij hem schoon gemaakt?" „Niemand. Hij zag er altijd erg onvriendelijk uit en wilde, voorzoo ver ik weet, altijd met rust gelaten worden". De chef begaf zich met Aspeland in de kamer ernaast en gaf op half- luiden toon zijn beveler» „Wjj NU ER VEEL RIET BENOODIGD IS voor het afdekken der aardappel en bietenkuilen voor veevoeder, kan men in Heerhugowaard de riet snijders aan het werk zien. (Polygoon-Kuiper) EEN WAARDEVOLLE PRIJS. Het onder Duitsch commando varende Engelsche schip wordt in de haven gemeerd. Het werd met volle lading buitgemaakt. (Orbis-Holland) STAD VAN ONVER DIEND LEED. (Van onzen Haagschen (correspondent). Een bekend Hollandsch spreek woord zegt: „Waar je mee omgaat, wordt je mee besmet". Deze zegswij ze kwam ons in de gedachten, toen wij met ontzetting en deernis ken nis namen van het jongste bombar dement op Rotterdam en zijn bevol king. Van de barbaren der Sovjet- Unie kan men zich dergelijke ter- reur-methoden, zelfs tegenover een „bevriende" bevolking, maar al te goed voorstellen. Over de 100 doo den en eenige honderden gewonden meer of minder op de bloedbe- smeurde rekening der bolsjewisti sche horden zullen hen niet deren. En in bombardementen op kerken en cultuurmonumenten zijn de Sov jets favoriet. Van het vroom-be- schaafde Engeland zou men echter niet zonder reden anders mogen verwachten. Zelfs in een oorlog kan men toch nog wel eenig gevoel voor menschelijkheid en voor verstand bewaren! En deze ontbraken thans allebei. Bommen laten regenen op de burgerbevolking van een reeds meermalen zwaar beproefde stad, waarmee men zich overigens offi cieel gaarne in vriendschap „ver bonden" verklaart, is gespeend van alle menschelijkheid; het is even lafhartig als immoreel. Doch ook het nuchtere verstand had den Engelschen reeds lang moeten doen inzien, dat zulke luchtaanvallen op woonsteden in bezette gebieden geen enkelen zin hebben. Want al zou men wel eens „iets" raken, dan heeft dat toch, gezien in het groote geheel van dezen geweldigen oor log, hoegenaamd geen beteekenis; zeker niet ten aanzien van de eind beslissing in een wereldworsteling als waarin wij leven. En wel nie mand zal in staat zijn, eenigen zin te ontdekken in het bombardement van kerken, musea, ziekenhuizen en een tehuis voor ouden van dagen! Of moeten wij misschien aanne men, dat deze bommen „ernaast ge vallen" zijn en eigenlijk een andere bestemming hadden? Maar dan mogen wij toch wel eischen, dat Engeland wat bekwamere vliege niers zendt en geen stuntelige ama teurs, die zelfs in den meest helde ren maannacht nog kans zien, hun doelen glorieus te missen! En zeker een bevolking als de Rotterdamsche, die reeds vele maanden lang werd „gezegend" met een zee van onver diend leed, heeft daarop recht. Dergelijke wanhoopsdaden van waanzinnige terreur kunnen niet anders dan afschuw gekken in hart en hoofd van elk weldenkend mensch. Hebben wij nu daarvoor een „regeering" in Londen zitten? Wij begrijpen misschien heter dan zijzelf dat zij in het „geal- lieerden"-koor slechts een heel klein stemmetje kan en mag ontwikke len; ook al doet van Kleffens eens een goedbedoelde poging om erbo venuit te zingen. Indien zij echter zelfs geen kans ziet, dergelijke misdaden, aan het eigen zwaar-beproefde volk voltrok ken, te voorkomen, is het ons niet duidelijk, wat zij nog langer in Londen doet. Temeer, daar wij toch nog voldoende eigen grondgebied in de wereld hebben! Het lijkt ons niet te veel gevraagd, wanneer wij, in aanmerking geno men het overgroote aantal mistref- fers, die in den loop van den tijd door Engelsche vliegers op ons land werden geworpen, van onze Britsche „vrienden", in den naam van men schelijkheid en redelijkheid, ver langen, dat zij althans het aanrich ten van bombardementen op dicht bevolkte centra zullen beëindigen. Veel verwachting ervan hebben wij echter niet. Want wie zich in laatste wanhoop heeft geworpen in de wur gende armen van den duivel, ook al draagt deze den schoonen naam van Joseph Stalin, moet wel voor men schelijkheid en gezond verstand ver loren worden geacht. LOODARSENAAT IN PLAATS VAN MEEL. 80-jarige overleden. Zaterdag is te Venlo overleden de ongeveer 8'0-jarige K. Peters. De man, die slechts een dag ziek was geweest toonde vergiftigings verschijnselen. Naar thans is komen vast te staan, had de familie Peters Don derdag jl. pannekoeken gegeten. Toen de echtgenoote van het slacht offer het beslag maakte, had zij er een weinig tarwebloem aan willen toevoegen. In plaats van bloem nam zij' bij vergissing echter een zakje, waarin zich loodarsenaat bevond, hetgeen in opgelosten toe stand gebruikt wordt voor het be spuiten van aardappelvelden. Zij vermengde het witte poeder met het deeg. Spoedig na het gebruiken van het middagmaal, waarbij Peters, diens echtgenoote en een 6-jarig kind- van de pannekoeken gegeten hadden, deden zich bij het drietal ziekteverschijnselen vioor. De toestand van het kind was reeds spoedig zoo ernstig, dat het naar een ziekenhuis moest worden over gebracht, Peters, die met zijn echt genoote thuis verpleegd werd, is Zaterdag aan de gevolgen over leden. De toestand van de vrouw en van het kind is zeer ernstig. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 BI. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voordr. 11.20 Orkest Malando en solist. 12. Roemeensch orkest Gregor Serban. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Gr.pl. 1.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 2.15 Gr.pl. 2.45 Gevar. progr. 3.30 Zang met piano. 4.Wijdingswoord. 4.20 Gr.pl. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.Gr. pi. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs. 5.30 Orgelconcert. 6.Voor de plattelandsvrouw. 6.15 Roman cers en soliste. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gev. progr. 8.15 Radiotooneel. 9.John Kristel en zijn orkest en gr.pl. 10.BNO: Nieuwsber. 10.15 Politiek weekpraatje (e.o.) 10.30 12.Gramofoonplaten. HILVERSUM H, 301,5 BI. 6.45—8.— Zie Hilv. I. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.Gr.pl. 12.Boyd Bachman en zijn orkest (opn.) 12.45 BNO: Nieuws en econ. ber. 1.KI. van Beeck en zijn orkest. 1.30 Orgel concert en solist. 2.— Haarl. Orkest- vereen en gr.pl. 3.30 Voor de zieken. 4.Jean Jacques Rousseau, le devin du village, causerie met gr.pl. 4.30 Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws- econ. en beursber. 5.30 O. Hendriks en zijn posteeren twee man. hier in de ka mers voor het geval de bewoner terugkomt. Dat is voorloopig vol doende. Zeg maar aan meneer en mevrouw Chrisman, dat ik hen bei den morgenochtend om tien uur bij me verwacht. Ik ga nu dadelijk naar het hoofdbureau. Ik zal zelf wel menschen sturen naar de sche pen en de treinen en het signale ment verspreiden. Laat jij den eige naar opzoeken de heele omgeving doorzoekenEn laat ook het lijk maar weghalen Hij keek nog eenmaal om zich heen en vertrok dan. Maurice Wal lion liep een eindje met hem mee. Voor de buitendeur bleef de de tective staan en legde plotseling zijn hand op den arm van dén journa list: „Vertelt u me eens, waarom drong die kerel in de woning van Pasch- berg binnen? In zijn woning keken de ramen toch ook op de straat uit?" „Ik vermoed, dat we ervan moe ten uitgaan, dat hij besloten had, Koprilis uit den weg te ruimen. Het raam van Pasehberg was juist wat hij noodig had, om van zijn wan delstok gebruik te kunnen ma ken „Zijn wandelstok?" „Ja, u kent toch zeker wel die soort stokken: men schroeft de punt eraf en trekt de knop uit, die tege lijkertijd als pomp in de kolf dient; zulk een stok met een getrokken loop kan vreeselijk genoeg zijn. In Barcelona heb ik eens meegemaakt dat een misdadiger zich met zulk een wapen zes uren lang tegen een leger van politiemannen verde digde en er twee van doodde. U hebt dit keer een ongewonen tegenstan der voor U, mijnheer!" De chef der geheime politie had zonder iets te zeggen geluisterd. Zwijgend besteeg hij zijn auto en reed weg. De journalist stak schuin de straat over naar het huis nr. 64. Bij de buitendeur botste hij tegen een slanken lenigen heer op. Wal lion keek een oogenblik in een spits, bewegelijk gezicht met een klein opgedraaid zwart snorretje, waar onder blanke tanden blonken in een vriendelijken glimlach. De onbe kende lichtte zijn hoed op: „Pardon, monsieur", zei hij met een melo- dieuse stem, terwijl hij verder de straat op snelde. Wallion wierp hem een blik na. „Vanavond spreken alle menschen Fransch", dacht hij bij zichzelf, toen hij in de lift naar boven ging, „dat begint geheimzinnig te wor den, lijkt me zoo!" Hij was geërgerd, want zijn po ging om in zijn systematisch wer kende hersens de zeldzame gebeur tenissen van dezen avond aan el kaar te passen, wilde niet lukken. De ontwikkeling ervan nam zoo'n breede ylucht en het .verloop nam orke. t. 6.15 Boekbespr. 6.30 Gr.pl. 6.45 Cyclus: In een nieuw licht be zien (voorbereid door de N.S.B.) 7.— Act. halfuurtje. 7.30 Nabeschouwing over het Radiomuziekfeest voor Har monie- en Fanfare-orkesten. 7.45 Rep. 8.Gr.pl. 9.Orgelconcert. 9.45 Gr.pl. 10.BNO: Nieuwsber. 10.1510.20 Avondwijding. Ernstige muziek. Van 21.21.45 uur Hilv. II geeft Anton van der Horst een concert op het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam. Het programma bevat werken welke nog weinig zijn uitgevoerd o.a.: Praeludium en Fuga van Anton Brückner en Contra Punctus XI uit „Die Kunst der Füge" van J. S. Bach. De Haarl. Orkestver. brengt om 14.uur Hilv. n Jan van Gilse's Vierde Symphonie. De Fransehe componist Déodatvan de Séverac (18731921) schreef een groot werk voor piano: „Le chant de la terre". De violist Johan de Molenaar voert dit om 13.uur uit over Hilv. I. Piet Boehm zingt te 15.30 uur Hilv. I Balladen van Luwe en Saint Saens. Aan den vleugel Gerard Hengeveld. Gesproken woord. H. Muller houdt te 16.uur Hilv. II een causerie over de opera van Jean Jaques Rous seau: „Le devin du village". Voor de Plattelandsvrouw. Van 18. 18.15 uur Hilv. I wordt een cause rie gehouden over „De boeren vrouw in de oudste tijden". Tij dens deze causerie worden de plich ten en de verantwoording zoowel later als in de prille jeugd van de boerenvrouw behandeld. Tot slot volgen nog enkele sages. Reportages. „In Ierseke draaien de fabrieken weer". Onder dezen titel wordt van 19.4520.uur Hilv. II een overzicht gegeven van alles wat er bij de mossel-industrie te Ierseke komt kijken en wordt op de groote beteekenis van Ierseke als mosselindustriecentrum gewe zen, waarbij tevens de aandacht gevestigd wordt op de mosselen als consumptie. Aan brandwonden overleden. - Toen de vrouw van den landarbei der M. R. te Vossebelt, gem. Dalen, afwezig was om distributiebonnen in ontvangst te nemen, had zij haar jongste kind aan de zorgen van haar (negenjarig zoontje toevertrouwd. De baby, die in een kinderwagen lag, welke dicht bij een kachel stond, werd door overkokend water uit een ketel ernstig gewond en moest in het ziekenhuis te Coevor- den worden opgenomen, waar. het aan de gevolgen is overleden. Geen vernietiging. - De secr.- gen. van het dept. van justitie heeft bepaald, dat in gevallen, waarin bij veroordeeling wegens een strafbaar feit de vernietiging of onbruik- baarmaking van bepaalde voorwer pen ingevolg eenig wettelijk voor schrift zou worden bevolen, deze in stede daarvan worden verbeurd verklaard, indien zij voor de volks huishouding van belang zijn. Pantserslagen springende granaten oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. zoo'n omvang aan, dat Wallion er door in verbazing geraakte. En de voornaamste vraag: wie was die Thomas? Waarom had hij zoo bru taal in het gesprek tusschen Nico las Koprilis en Suzanne Chrisman ingegrepen? De gedachten van Wallion liepen in een klokenden cirkel rond. In het middenpunt van dien cirkel dook echter het gezicht van Suzanne op, dat zachte, knappe gezicht, dat zoo veel wilskracht verried Toen hij uit de lift stapte, kwam Allan Chrisman uit zijn woning naar buiten, bezig zijn jas dicht te knoopen. Hij zag er slecht gehu meurd uit en keek naar den journa list met een kouden blik. terwijl hij zijn handschoenen aantrok. „Ik schijn overbodig te zijn", merkte hij ietwat uit de hoogte op. „Vindt u? En u gaat uit?" „Ik ga een oogenblikje naar het restaurant hier beneden, om mijn zenuwen na deze onaangename ge beurtenissen wat tot rust te laten komen De lange journalist keek naar Allan met een vreemden glimlach. „En mevrouw? Laat u haar al leen nu?" „Suzanne, o die heeft zulk een volmaakt rustige natuur! Heel treu rig, natuurlijk, maar wat kan ik er aan doen?" „Kan ik mevrouw spreken?" LWordt yeryolgéi),

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5