DE TIJGER LACHAPPELLE KIJKEN is KOBPEN «u CIOECK ieuMekm AGENDA. LAATSTE BERICHTEN ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 OCTOBER 1941. DE BETONMOLEN DRAAIT WEER. De put voor den bergingskelder van de brug van het Verdronkenoord naar de Voormeer, die in de laatste week van Augustus onder water liep, heeft men weer vrij van het water gekregen. De zes meter lange betonpalen zijn een vijftal meters beneden A.P. ingeheid en daarop wordt thans het betonwerk gemaakt. Deze week is men met het betonstor- ten begonnen en behoudens onvoor ziene omstandigheden, hoopt men daarmede aan het einde van de week gereed te komen. Het moeilijk ste en meest riskante werk voor de brug is dan gereed gekomen. Daarna rest nog de afdamming van een gedeelte van de Turfmarkt voor het maken van de walmuur, zoodat met dit werk, dat al een half jaar meer tijd vorderde dan begroot werd, nog wel eenige maanden ge moeid zal zijn. KRUIDENIERS-EXAMEN NAJAAR 1941. Tot examinator voor het te Utrecht te houden kruideniersexamen diplo ma vakbekwaamheid is o.m. be noemd de heer P. H. Bakker, alhier. VOOR DE RADIO. Morgen, Woensdag, zal van 12.25 tot 12.40 u. voor den zender Hilver sum I (415 m.) in de uitzending voor den boer een causerie worden gehouden over het land der duizend 'eilanden, terwijl ook bijzonderheden over den proefpolder Geestmeram- bacht zullen worden medegedeeld. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Vergadering federatie Alkmaar. .Zondag hield de federatie Alk maar van den Bond voor Staats- pensionneering een algemeene ver gadering in het café de Boer bij de Friesche brug. De voorzitter, de heer J. Bruin van Oudkarspel, ver heugde zich erover, dat de eerste stap in de richting van staatspen sioen was gedaan, ofschoon hij gaar ne ook hen, die vrijwillig zijn ver zekerd, in die rechten zou hebben zien deelen. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot het eere-lid, den heer Zeekant, die zich de moei te had getroost om aanwezig te zijn. De afdeeling Schoorl schitterde wederom door afwezigheid; tevens heeft deze afdeeling wederom niet aan hare verplichtingen voldaan. Met algemeene stemmen werd be sloten om Schoorl nog eenmaal te bezoeken. Mocht dit geen resultaat hebben, dan zal men deze afdeeling niet meer in de federatie Alkmaar erkennen. Van de afdeelingen Stompetoren en Oterleek was een schrijven inge komen van internen aard. Laatstge noemde afdeeling viert het veertig jarig bestaan met een bestuurslid vanaf de oprichting; een zeldzaam jubileum. Het bleek, dat eenige afdeelingen reeds plannen hebben gemaakt voor een propaganda-avond, wat door het bestuur zeer op prijs werd ge steld. Het achtte iedere afdeeling daartoe ook eigenlijk verplicht. In dien er financieele moeilijkheden zijn, is de federatie bereid steun te verleenen. De brochure van de afdeeling Winterswijk zal ruim verspreid worden en de afdeelingen kunnen ze bestellen bij den voorzitter. Na rondvraag, waaraan enkele af deelingen deelnamen, sloot de voor zitter de vergadering met den wensch, dat het ideal van den bond spoedig werkelijkheid moge wor den. CABARET-REVUE CAPRIOLEN. Onder de uitstekende leiding van Kommer Kleyn zullen morgen en Donderdag twee bijzondere cabaret- avohden worden gegeven in 't Gul den Vlies door het Schouwcabaret. De op te voeren cabaret-revue draagt tot titel „Capriolen" en zal na het groote Utrechtsche succes zeker hier ook tal van liefhebbers voor goede kleinkunst vinden. Verschillende medewerkers zijn eersteklas krach ten, waaronder Liszy Valesco. EEN S.O.S. VOOR HET DIER. Het was een mooie avond in het Gulden Vlies gisteren voor de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming. De vertooning van de bedrijfs-smalfilm: Dieren bescherming in de praktijk had velen naar het Gulden Vlies ge trokken en het was een verblijdend teeken, dat zoovele jongeren blijk van belangstelling gaven. De zaal was nagenoeg geheel bezet. De voorzitter van de afd., de heer Rijpma, heette allen welkom en uitte zijn voldoening over de groote opkomst. Hij verwelkomde in 't bijzonder den heer Nieuwen- huizen uit den Haag, tweeden se cretaris van het hoofdbestuur, die de film zou toelichten. Hij zette het nut en doel der vereeniging duide lijk uitéén en deed vooral uitkomen dat dierenbescherming iets heel moois en niet iets ziekelijks is. Dank bracht spr. aan de pers en aan de jeugdige propagandisten. Na nog enkele zakelijke dingen eer afd. te hebben gememoreerd, gaf hij het woord aan den heer Nieuwenhuizen. Deze zette in een enthousiaste rede met den werelddierendag Zaterdag j.l. als uitgangspunt wel heel dui delijk uitéén wat dierenbescherming is en wat het niet is. Vele treurige dingen, die voor alle dierenvrienden een gruwel zijn, worden door de vereeniging met succes bestreden, door krachtig optreden der inspec teurs en door de goede hulp van marechaussee en politie. De opvoe dende werking, die er voor de juegd van uitgaat, werd op bijzondere wijze in 't licht gesteld, evenals de waarheid, dat wie goed is voor de dieren ook goed is voor de men- schen. Door den heer Visser, één der inspecteurs, werd daarna een uit gebreide film vertooond onder den titel: Een S.O.S. voor het dier en de heer Nieuwenhuizen gaf daar een uitgebreide toelichting bij. De eerste acte deed nut, gratie en charme van het dierenleven: paar den, konijnen, honden, xatten, vo gels enz., duidelijk uitkomen. En daarna gaven de volgende acten uitgebreid te zien, wat er door Die renbescherming op allerlei gebied voor het dier wordt gedaan om het te vrijwaren voor alle verkeerde of ruwe behandelingen. Speciaal het veevervoer, dat de dieren reeds zooveel leed heeft bezorgd, wordt door de bemoeiingen van Dierenbe scherming op alle manieren ver beterd. Slechte tooestanden op markten ontgaan het wakend oog van de inspecteurs niet en voor het vele werk dat deze inspecteurs doen bracht spr. hen hartelijk dank. Met genoegen zij vermeld, dat hij ook den Alkmaarschen inspecteur, den heer Verwer, hulde bracht voor zijn werk op gebied der dierenbescher ming. Het leed van den kettinghond kwam wel heel duidelijk uit, even als de kwelling van het coupeeren en het berooven van de vrijheid. Maar het werken der vereeniging strekt zich ook uit tot de zeevogels, tot dei dierenkliniek en tot de asyls. En steeds weer trokken de mooie filmopnamen de volle aandacht Een afzonderlijke acte over de roofvogels, opgenomen op de Hooge Veluwe, besloot de vertoo ning. Een luid applaus beloonde den heer Nieuwenhuizen en de heer Rijpma sprak zeker namens allen, toen hij den spreker een hartelijk woord van dank bracht. Wij twijfelen niet of de geslaagde avond heeft de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor Dierenbescher ming vele nieuwe leden gebracht en de jongeren tot groote propadan- disten gemaakt. Pagina 2. PAARDENMARKT TE SCHAGEN. Op de October paardenmarkt wer den 18 paarden en 26 veulens aan gevoerd. Van de 18 paarden werden er 11 getaxeerd en wel van 500 1200; lJ/'-jarige 750ƒ,100, 2K" jarige 1000—1200, veulens 500- 950. De handel was redelijk. door J. REGIS. 9 „Ik geloof van wel, gaat uw gang Allan nam zijn hoed af en ver wijderde zich met veerkrachtige schreden de trap af. Wanneer hij den blik van den journalist had op gemerkt, dan zou hij zijn zekerheid wel verloren hebben, want de oogen van Wallion monsterden hem van 't hoofd tot de voeten en het resul- staat was: een schouderophalen. De journalist trad binnen en de eerste, dien hij tegenkwam, was een rechercheur, die blijkbaar nog druk aan het werk was. Hij zocht me vrouw Chrisman op en vond haar eenzaam en stil onder de palmen in den salon zitten. Haar handen lagen op haar knieën en haar ge laatstrekken waren bleek, onbewe gelijk, als versteend. Maar zij wend de hem zonder vrees een helderen en vastbesloten blik toe en zei: „Mijn man is uitgegaan. Zoekt u mij meneer Wallion?" Ja mevrouw, ik zoek u. Ik heb aan den chef van de geheime politie EEN WOLHANDKRAB GEVANGEN De visscher W. K., uit Zuid- scharwoude, die zijn fuiken geplaatst had op „de Weid" onder de gem. Nieuwe-Niedorp, ving in één ervan een Wolhandkrab. Al meermalen waren zijn fuiken daar soms danig toegetakeld. medegedeeld, dat ik uw raadsman in deze zaak zal zijn". Mevrouw Chrisman bleef volko men bewegingloos zitten en keek hem aan. „U brengt me in verbazing", ant woordde ze koud. „Ik ken uw naam als reporter in crimineele zaken en ik ben u dankbaar. Maar ik kan uw hulp niet aannemen". „Wilt u dan alleen vechten?" „Ja". „En de nagedachtenis van Felix Clarendon? Denkt u daar eens aan, het gaat hier meer om hem dan om u!" HOOFDSTUK III. Het geheim van Felix Clarendon. Maurice Wallion ging tegenover haar zitten. Ze had niet geantwoord Een rechercheur deed de deur open, maar trok zich, toen hij Wallion ge zien had, dadelijk weer terug. Zwa re voetstappen klonken in de gang en men hoorde de stem van Aspe- land zeggen: „Breng hem maar naar beneden in een wagen!" Een deur werd dichtgeslagen en daarop was alles stil. Voor het ven ster begonnen weer zware, groote vlokken naar beneden te dwarrelen: Suzanne sloeg haar handen om haar knieën zoo vast in elkaar dat de knokkels wit werden, en keek Wal lion srtak aan, Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur hoofdnummer Grenspatrouille (rom.- sens.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De groene domino (rom.- dram.). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De roman van een dokter (dram.) Toegang 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Johann Strauss (rom.-muz.) Eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 8 October. 2 uur, 't Gulden Vlies, levende pop penkast Jan Klaassen geneest den zieken koning; 8 uur, opvoering cabaret-revue Capriolen door Kom mer Kleyn e.a. Donderdag 9 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering cabaret-revue Capriolen door Kom mer Kleyn e.a. HUISHOUDELIJKE VOORLICH TING. De plaatselijke commissie inzake huishoudelijke voorlichting te Alk maar wil de huisvrouwen gaarne in de gelegenheid stellen om door middel van een cursus van 10 lessen leiding en steun te ontvangen bij het vermaken en verstellen van klee- dingstukken, gezien de noodzaak om thans meer dan ooit zuinig te zijn op de kleeding. De bedoeling is, dat iedere huisvrouw, die belang stelt in den cursus, zich ervoor opgeeft en dat ieder meebrengt, wat zij heeft om daarin raad te vragen. De cursussen zullen in de huis houdschool gegeven worden op Maandagmiddag van 24 of Don derdagmiddag van 3.305.30 naar keuze. Het cursusgeld bedraagt 1.50, 2.50 of 5 voor de 10 les sen, afhankelijk van het inkomen en kan ook per week worden be taald. Voor aangifte zie men de aan kondiging elders in dit nummer. GESLAAGD. De heer H. C. Stofberg te Heiloo is te Den Haag geslaagd voor het diploma a van net machinisten examen. EEN BEDROGEN WINKELIER. Hij had gedacht een zoet winstje te maken. „Hebt u nog een partijtje drank te koop?" was de vraag, die een Am- sterdamsche winkelier in spiritualiën eenigen tijd geleden gesteld werd. Inderdaad had hij nog wel iets „on der de kurk" en men- kwam tot overeenstemming op een bedrag van 7000, waarvoor de slijter een hoe veelheid wijn, jenever en likeuren zou leveren. De betaling zou geschie den bij afgifte der goederen, doch toen de goederen eenmaal te be stemder plaatse waren gedeponeerd, wilde de kooper slechts 2400 voor het heele zaakje geven, hetgeen on geveer met de oorspronkelijke waar de overeenkwam. „Doe je het daar voor niet", zoo was zijn dreigement, „dan laat ik alles in beslag nemen door de weermacht". De winkelier besloot toen maar gauw de 2.400 aan te pakken. Later pas drong het tot hem door, dat hij bedrogen was en toen haastte hij zich, de politie te waarschuwen, die den koopman-op lichter, een 38-jarigen man uit Be verwijk, thans heeft gearresteerd. FABRIEKSBRAND TE ENKHUIZEN. Cementfabriek een prooi der vlammen. Zondagavond-is door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het geheel van hout opgetrokken gebouw van de Enkhuizer Beton- industrie aan de Oosterhaven al daar, in welk bedrijf ongeveer veer tig personen werkzaam zijn. Het vuur greep zeer snel om zich heen en er kon niet worden voorkomen, dat het bedrijf, dat d-en laatsten tijd op volle toeren werkte, geheel in vlammen is opgegaan. Slechts de machinekamer is intact gebleven en ook het kantoorlokaal kon wor den behouden. Mede door de gun stige windrichting kon de brand weer voorkomen, dat het vuur zich aan de belendende perceelen mede deelde. De schade wordt, volgens de N. H. Ct., door verzekering gedekt. „Wat weet u van Felix Claren don?" vroeg ze. „Het was mijn bedoeling, het u te zeggen", antwoordde de journa list. „Om te beginnen: uw meisjes naam is Clarendon, u bent in Lon den geboren en Felix was uw broer, twaalf jaar ouder dan u, niet waar?" „Ja", antwoordde mevrouw Chris man zacht. „Acht jaar geleden bezat Felix Clarendon een groot en bekend za- kenhuis in Marseille. Hij had een filiaal in Smyrna opgericht en dreef een omvangrijken import en ex port op de Levant. U was destijds zes jaar oud en uw broer stuurde u naar een pensionnaat in Zwitser land. De zaken van Clarendon in Klein-Azië namen een steeds grdo- teren omvang aan en hij maakte verschillende uitgebreide zakenrei zen, tot in Perzië toe. Blijkbaar kwam hij hierbij op de gedachte van grootere ondernemingen. Een paar jaar later vestigde hij zich in Smyr na en verkocht zijn zaak in Marseil le. In hetzelfde jaar stichtte hij verscheidene grootscheepsche maat schappijen, die bedoelden, de markt van de Levant op rationeele wijze te bewerken. Zijn grootste opzet was de oprichting van de N.V. Klein-Aziatische Centrale Bank. Het aandeelenkapitaal bedroeg 25 mil- lioen franc en werd door een zeer kleinen kring van levantijnsche kooplieden, volgestort, Waarschijn- 'N TIP VOOR DE HUISVROUW. Het zetten van koffiesurrogaat is voor vele huisvrouwen nog een moeilijkheid, welke wij gaarne ter oplossing willen brengen. De eenige punten welke in acht moeten wor den genomen om nog een pittig bakje Koffie te kunnen drinken zijn: le. Een pakje Egbert Scheepmaker's Elite Koffiesurrogaat. 2e. Neemt de helft koffiesurrogaat minder per pot. (Dus deedt U voorheen steeds één loodje koffie in Uw pot, dan nu daarvoor in de plaats een half loodje Elite Koffiesurrogaat.) 3e. Laat het koffiesurrogaat dan af trekken tot dat het kleur en smaak heeft gekregen, giet dan direct het vocht over in een andere pot opdat het niet sterker aftrekt dan noodig is, zoodat U inderdaad ook met ons steeds zult blijven zeggen: „Geeft mij maar Egbert Scheepmaker's Elite Koffiesurrogaat, want het is veel beter." RIJWIELDIEF GEARRESTEERD TE HOORN. Zaterdag heeft de politie een inval gedaan ten huize van zekeren W. aan de Veenenlaan te Hoorn, waar een groot aantal gestolen rijwielen, groo- tendeels gedemonteerd, in beslag is genomen. Zoo groot was de buit, dat een sleeperskar nauwelijks voldoen de was om alles naar het politiebu reau te vervoeren. Reeds geruimen tijd stond W. on der verdenking, dat hij wel iets te maken zou hebben met „zwijntjes- jagerij". In Hoorn en omgeving ver dween het eene karretje na het an dere. Zaterdag arresteerde de Enk huizer politie den verdachte wegens rijwieldiefstal. Het spoor leidde toen naar de Veenenlaan te Hoorn, waar in het bewuste perceel huiszoeking werd gedaan. Onder het hooi verborgen vond men naast complete fietsen, waar van er inmiddels reeds vier door de rechtmatige eigenaren zijn herkend, zooveel onderdeelen van de gede monteerde karretjes, dat men zeer zeker kan aannemen, dat in dit hol minstens 15 gestolen fietsen zijn aangetroffen. Verder werden nog ongeveer 50 blikken koek in beslag genomen, afkomstig van diefstal bij de fa. Wigmans Schouten te Hoorn. Nader vernam de N.H.Crt. nog, dat ook reeds een paar rijwielen in beslag zijn genomen, welke inmid dels reeds aan derden waren ver kocht. Dat W. handlangers had, staat vrijwel vast, doch de politie staat voor een dergelijken chaotischen toestand, dat het nog wel even zal duren eer de geheele zaak is opge lost. W. is, na te zijn gearresteerd, naar het huis van bewaring te Alk maar overgebracht. Inmiddels wordt het politie-onderzoek met kracht voortgezet. PRÏJSOVERTREDINGEN. Tegen H. V. D., L. O. en C. M. te Bergen heeft de politie in samen werking met den crisis-controle dienst procesverbaal opgemaakt we gens het verhandelen van goederen in strijd met de distributie en prijs- voorschriften. Het verhandelde goed is in beslag genomen. EIGENMACHTIG PRIJZEN VERHOOGD. Een fabrikant van geneeskundige zalven hier ter stede zag zich door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam een boete van 50 opgelegd. Hij was uitgegaan van het misverstand, dat hij zijn verkoopprijzen mocht verhoogen met het bedrag, waarmede de in koopprijzen van zijn grondstoffen waren gestegen. Hij bedacht niet, dat in dergelijke gevallen een ver gunning tot prijsverhooging noodig is. Weliswaar wordt een dergelijke vergunning meestal verstrekt, wan neer de rentabiliteit van het bedrijf niet groot genoeg is om de stijging der grondstoffenprijzen op te van gen, doch dit neemt niet weg, dat men niet eigenmachtig tot prijs verhooging mag overgaan. De boe te was in dit geval naar verhouding laag, omdat de grondstoffen in derdaad aanmerkelijk in prijs waren gestegen en de overtreding derhalve van formeelen aard was. OMZET NOORDERMARKTBOND. De omzet van de veilingsver- eeniging Noordermarktbond te Noordscharwoude was gedurende de maand September 192.044.83, tegen 200.759.88 in dezelfde maand van verleden jaar. lijk kon Clarendon zelf -ook eenige millioenen inbrengen; afgezien ech ter van eenige personen in Smyrna en Constantinopel, werd het groot ste bedrag door een van de voor naamste zakenlieden van Turkije, den Griekschen koopman Koprilis, geleverd, die zijn geheele vermogen ter grootte van 20 millioen franc, in de onderneming stak Suzanne kromp ineen en liet haar hoofd zakken. „Ik zal kort zijn. De catastrophe naderde', ging Wallion voort. „De details zijn nog niet geheel opge helderd. Het was de tijd van bin- nenlandsche woelingen en er ge beurden in Turkije veel vreemde dingen. De geheime politie van Abdul Hamid werd een moorde naarsbende en er werd met eer, le ven en vermogen gespeeld. Van recht was niet overal sprake meer. Dat was de omlijsting van Felix Clarendon's val De stem van Maurice Wallion kreeg in de stille ruimte een don keren en wonderlijken klank. „De groote Koprilis verdween", gin hij voort. „Men weet niet hoe, maar op zekeren avond verliet hij zijn huis en kwam niet meer te voorschijn. Het zijden snoer of het mes? Men weet niet meer, dan dat hij dood moet zijn. Felix Claren don Suzanne keek met brandende oogen naar hem pp.. (On gecorrigeerd VEEL GELD IS NOODIG. 's-Gravenhage, 7 Oct. Voor de uit zending van de Nederlandsche am bulance is een massa geld noodig. Dat laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat de ambulance ge heel zelfstandig moet kunnen optre den en daarom met een zeer uitge breid instrumentarium uitgerust moet worden. Zij moet in staat zijn een volledig veldhospitaal te kun nen inrichten met inbegrip van een chirurgische afdeeling. Daar is veel geld voor noodig. Bovendien moet deze ambulance de beste worden, die ooit door Ne derland werd uitgezonden. Wacht daarom niet langer met het storten van uw bijdrage. Maak haar van daag nog over op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht, 's-Gravenhage. UITWISSELING VAN ZWAAR GEWONDEN. Berlijn, 7 October.' De A.N.P.- correspondent meldt: Een uitwisse ling van Duitsche tegen Engelsche gewonden heeft nog niet plaats ge had. De onderhandelingen over de modaliteiten zijn nog in vollen gang. Niets wijst er op, dat zij zouden mislukken. KIND VERDRONKEN TE SCHAGEN. In een onbewaakt oogenblik is Vrijdgavond te Schagen aan den Tjallenwal het 2 ki-jarig dochtertje van den heer D. Bosma in een sloot geraakt en verdronken. Ondanks de hulp van een geneesheer, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. LANDBOUWPRODUCTEN GESTOLEN. Ten nadeele van de firma gebr. B. te Noordscharwoude is uit een schuur aldaar een groote hoeveel heid landbouwproducten gestolen, bestaande uit ruim 3000 kg grauwe erwten en capucijners, 150 kg zaai- boonen en ongeveer 400 kg tarwê. Het slot van de deur was openge broken. Dit is de tweede maal in korten tijd, dat hier een dergelijke diefstal werd gepleegd. LANGEDIJK. Ziekenhuisverpleging'. - Maan dagavond hield de vereeniging'voor ziekenhuisverpleging Draagt elkan ders lasten in de zaal van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude 'n buitengew. ledenverg. in verband met de reorganisatie van de vereeni ging, nu binnenkort het Ziekenfonds- besluit in werking zal treden. De op komst der leden was niet groot. De voorzitter, de heer K. Ootjers, heeft een uiteenzetting gegeven van de situatie en mededeeling gedaan van de verschillende hierover ontvangen ingekomen stukken. Tenslotte werd, mede in verband met de Zaterdag a.s. te Alkmaar te houden vergade ring, welke is uitgeschreven door de vereeniging van ziekenhuisverple ging aldaar, aan het bestuur vrij mandaat gegeven, om deze zaak ver der te behandelen. De ziekenhuisverplegingsvereeni- ging De Voorzorg te Zuidscharwoude heeft dienzelfden avond eveneens een vergadering gehouden in ver band met het ziekenfcndsbesluit. Na een uiteenzetting door den voorzit ter, den heer P. van Exter, volgde een breedvoerige gedachtenwisseling, waaraan door verscheidene personen werd deelgenomen. Tenslotte stelde het bestuur voor om de vergadering te Allernaar te doen bezoeken door eenige bestuursleden, om te hooren, wat daar ter sprake zal komen. Men achtte het wel gewenscht, tot aan sluiting bij andere vereenigingen te komen, als de werknemers er uit gaan. Nadat de wenschelijkheid was be sproken, om ook de sanatoriumver- pleging in de te verzekeren risico's op te nemen voor de niet-verplicht- verzekerden, werd met algemeene stemmen het bestuur vrij mandaat verleend, om de noodige besprekin gen te voeren, en te trachten tot samenwerking te komen, waarbij de belangen van De Voorzorg zoo goed mogelijk worden behartigd. ALKMAAR, 6 Oct. 1941. (Alkm. Exportveiling, N.V.) Andijvie 6.50, Appelen 10—35, Augurken 3 21.60, Bieten 3.504, Druiven f 40 —55, Gele kool 3.50, Groene kool 3.50, Meloenen 14—20, Peren 10 45, Prei 68, Roode kool 3.50, Spruiten 16, Snijboonen 12.80 16,Dubb. spercieboonen 1216, To maten 16, Uien 3.50, Witte kool 1.60—2, Wortelen (breek) 2.70— „Felix Clarendon had ongetwij feld met den dood van Koprilis niets te maken", vervolgde de jour nalist. „Maar toen de revolutie om dienelfden tijd over Turkije woedde en Abdul Hamid ten val werd ge bracht, stortte ook de Klein-Aziati- sche Centrale Bank ineen. Felix Clarendon ontvluchtte, maar niet met leege handen: twintig millioen verdween tegelijk met hem. Zijn goede naam als zakenman, als eer lijk mensch en bekend financier gingen in een oogenblik in rook op en vervluchtigde in den rooden schijn van het brandende Turkije. De krach van het huis Clarendon verwekte in financieele kringen evenveel opzien als de Turksche re volutie dat in politieke kringen deed. En hier begint het pro bleem, mevrouw Chrisman!" Maurice Wallion stak een sigaret op en rookte een tijdje zonder iets te zeggen. „Waarom deed Felix Clarendon dat? Hoe kon hij zoo welbewust zijn naam, zijn eer wegwerpen, zijn toe komst alles?" Suzanne boog zich voorover. „Dat is onverklaarbaar", zei ze hartstochtelijk. „Wanneer u Felix gekend had! Als u wist, wat voor een hoogstaande ridderlijke man hij wös, vermetel en roekeloos, maar verstandig en trotsch. Mijn broer was geen bedrieger! Dat is vreese- lijk, vreeselijk ik kan het niet W vloeren liggen. Een solide beleg ging in den waren zin des woords Lachappelle Parket, nd nog vrij van distributie, houdt zijn schoonheid en zijn waarde door alle jaren heen Vraag ons boekje! PARKET 3.40 per 100 kg; Bloemkool le s. 9 —12 2e s. 2.20—4.80, Kropsla 2.50 3, Knolselderie 68, Komkom mers 313.50 per 100 stuks; Peter selie 0.501, Raapstelen 0.50 0.60, Radijs 3.10, Selderie 0.70 2.10 en Wortelen 6 per 100 bos; Postelein 60 cent per bakje en Spina zie 3396 cent per 8 kg. PURMEREND, 7 Oct. 1941. Gem. Kaasbeurs: Verhandeld 16 par tijen, wegende 38000 kg. Hoogste prijs 40+ 5156, 20+ 38.50 43.50. Kaasmarkt: 2 stapels, wegende 429 kg, Kleine boeren 53.5055 per 50 kg. Handel vlug. Veemarkt: 140 Geldekoeien 350 450, 109 Melkkoeien 380640, 47 Graskalveren 160240, Nuchtere kalveren (fok) 5075, 16 Magere varkens f 2428, 33 Biggen 1624, 1822 Schapen 5582, 187 Bokken 2575, handel matig; Kipeieren 1.05 per kg; 1500 Oude kippen en hanen 8090 cent per kg; Konijnen 90 cent per stuk; 300 Eenden 8090 cent per kg. Voor de levering: 440 Vette koeien, 23 Stieren, 15 Vette kalveren, 17 Nuchtere kalveren en 40 Vette var kens. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Oct. (Lang. Groentenveiling). 41300 kg Roode kool 3.50; 7200 kg Gele kool 3.50; 8300 kg Uien B 3.50; 22700 kg Peen 3.404.40; 9100 kg Bieten 2.504; 2300 stuks Bloemkool: extra 14.50, le s. 11.50; 3200 To maten: A 16 en B en C 17; 38250 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.65, Eigenheimers, Blauwe Eigen heimers en Bevelanders 3.90; 194300 kg Vroege witte kool 2; 900 kg Andijvie 4.304.60; 500 kg Rammenas 12.80; 1400 kg Kassnij- boonen 35; 5500 kg Slaboonen 17; 200 kg Druiven (Alicante) 45. NOORDSCHARWOUDE, 7 Oct. (Noordermarktbond). 6900 kg Roode kool 3.50; 14000 kg Uien (drielingen en stek) 3.50; 60500 kg Peen 3.20 —4.70; 1100 kg Bieten 3-^4; 330 st. Bloemkool a 11.50 en b 8.50; 72000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.65, Eigenheimers, BI. Eigenhei mers, Bevelanders en Koopmans blauwen 3.90; 186700 kg Vroege witte kool 2; 1600 kg Andijvie 3 4.20; 8000 kg Slaboonen 17. WARMENHUIZEN, 6 Oct. 1941. 7100 kg Roode kool 3.50; 64000 kg Witte kool 2; 240 kg Slaboonen 16; 5300 kg Peen 3.40. begrijpen". Wallion luisterde, terwijl hij pein zend zijn sigaret rookte. „Laten we verder gaan", zei hij, „en laten we naar een verklaring zoeken. Aangenomen werd, dat Cla rendon de verdwenen millioenen onder een anderen naam bij Wester- sche banken had ondergebracht, misschien in Parijs of Londen, mis schien ook in Amerika. Noch hij noch de millioenen werden echter gevonden, maar na verscheidene ja ren dook hij in Parijs op waar hij zeer teruggetrokken onder den naam van den rentenier Fournier leefde. Koprilis, van wien het met stelligheid is aan te nemen, dat hij in Turkije vermoord werd, liet drie zonen achter: Nicholas, Sebastian en Joseph, die door het gedrag van Clarendon zoo goed als geruïneerd waren. Het lijkt er bijna op, dat de drie gebroeders zich naar het Wes ten hadden begeven, alleen om zelf den man te zoeken, van wien zij ge loofden, dat hij hen en hun familie voor 20 millioen had opgelicht; waarschijnlijk hielden ze hem ook voor schuldig aan den dood van den oude Koprilis". Suzanne maakte een afwerend ge baar. Wallion vervolgde evenwel: (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2