DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. doorbraak naar de stad berdjansk. Duitschland strijdt voor Europa De strijd in het Oosten. Dagorder van Hitler aan de soldaten van het O.-front. Verklaringen van dr. Dietrich. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. De loopende textielkaart blijft geldig tot 1 Mei 1942. Succesvolle aanval in O.-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 239 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Vrijdag 10 October 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 8 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Zooals gisteren per extra-be richt is bekend gemaakt, is een door Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen ver sterkt Duitsch pantserleger uit het gebied ten Oosten van Dnje- propetrowsk naar de Zee van Azov doorgebroken en heeft het bij Melitopol verslagen negende Sovjetleger den terugweg ver sperd. Tegelijkertijd hebben Duit sche en Roemeensche formaties de vervolging van het Westen uit- voortgezet. Daarbij is een snelle afdeeling der Waffen-S.S. er in geslaagd langs de kust van de Zee van Azov naar Berdjansk door te breken en den uit het Noorden komenden pantsertroepen de hand te reiken. Van alle zijden nauw ingesloten staan hier zes a zeven vijandelijke divisies onmiddellijk voor de vernietiging. De afdee ling der Waffen-S.S. heeft de zwakke overblijfselen van den verslagen vijand, die naar Rostov pogen te ontkomen, reeds tot Mariopol achtervolgd. In het midden van het ooste lijke front hebben de diepe door- braakoperaties tot een nieuwen, •grooten omsingelingsslag geleid. Door sterke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Briansk drie vijandelijke legers voor hun vernietiging. Tezamen met de reeds bij Wjasma ingeslo ten formaties heeft hier maar schalk Timosjenko de laatste volledig strijdvaardige legers van het geheele Sovjetfront opgeof ferd. De leugenachtige vooorstelling van voortgezette geslaagde aan vallen juist door deze legers, die de leugenachtige propaganda van den tegenstander sinds weken heeft gpwekt, is daarmede defi nitief vernietigd. Hernieuwde pogingen van den vijand om het omsingelings front ten Westen van Leningrad met steun van gepantserde af- deelingen te doorbreken, zijn onder zware verliezen van den vijand mislukt; vele pantserwa gens zijn daarbij vernietigd. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front met sterke krachten de operaties van het leger. Geslaagde aanval len werden gedaan op vijandelijke troepenconcentraties, artillerie stellingen, verbindingslijnen en spoorwegwerken. De bewape- ningsfabriek ten Z.O. van Char- kov werd opnieuw gebombar deerd. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen voor den oorlog van bela'ng zijnde in richtingen te Leningrad aan. Het leggen van mijnen in de wateren om Groot-Britannië heen, werd in de laatste weken stelselmatig voortgezet. In Noord-Afrika vielen Duit sche Stuka's bij Tobroek met goede uitwerking een Britsche batterij stelling en overlaad werk- zaamheden van den vijand aan. Duitsche gevechtsvliegtuigen ■bombardeerden in den nacht van 7 op 8 October Britsche vliegvel den bij Mersa Matroe en Foeka. De vijand is het rijksgebied niet binnen gevlogen. In den strijd tegen de Britsche luchtmacht werden in den tijd van 1 tot 7 October 35 vijand— lijke vliegtuigen vernietigd. Aan onze zijde gingen slechts drie vliegtuigen verloren. De opvatting in militaire kringen. Berlijn, 9 Oct. (A.N.P.) In mili taire kringen wijst men er op, dat in den strijd tegen het bolsjewisme thans de beslissing is gevallen. Er zijn, zoo zegt men in genoemde krin gen, natuurlijk nog groote gebieden, die in het O. moeten worden bezet, en ook militaire operaties zullen nog worden uitgevoerd, teneinde de Sov jet-Unie, zoover dit noodig is, stevig in Duitsche handen te krijgen. Vast staat, dat de bolsjewistische weer macht thans van het groote oorlogs- tooneel verdwijnt. Of de Sovjets in staat zullen zijn in den loop van den winter of het komende voorjaar aan de andere zijde van den Oeral een of misschien ook twee legers op te stellen, wenscht men in militaire kringen alhier niet te voorspellen. Men gelooft echter te mogen aan nemen, dat de Sovjet-legerleiding zich nog niet het hoofd heeft ge broken over dit probleem en men wijst tevens op het feit, dat het meest waardevolle deel der Sovjet- Unie het Europeesche is, terwijl zich aan de andere zijde van den Oeral grootendeels slechts steppen en toendra's, doch echter nauwelijks een oorlogsindustrie van beteekenis bevinden. Indien onder deze om standigheden en den bekenden Rus- sischen winter in aanmerking geno men deze meening uitte men vanavond in de Wilhehnstrasse achter den Oeral werkelijk een nieuw bolsjewistisch leger zou wor den opgesteld, dan zou voor de ver nietiging daarvan in geen geval meer een groot Dutisch leger noodig zijn. De toestand in Leningrad. New York, 9 Oct. (D.N.B.) Om- ÏjL j ^standen in Leningrad meldt de Chicago Tribune, dat Sov- jet-gevangen en, die de Finnen aan het Karelische front hebben binnen gebracht vertellen van vreeselijke ellende in de stad en in de verdedi- gingslinies. Duitscb-Finsche lucht aanvallen op Leningrad hebben Izware verhezen veroorzaakt De Sovjetpers en de radio maken nooit melding van de aanvallen. De slacht offers worden des nachts heimelijk begraven en de bloedverwanten worden niet op de hoogte gebracht, van den dood hunner familieleden. De bolsjewieken veroorloven welis waar het openen der kerken, maar er kunnen geen diensten gehouden worden, aangezien er geen priesters zijn. Desondanks stroomen duizen den de kerken binnen om te bidden. Door den hongersnood stijgt het aan tal sterfgevallen onder vrouwen en kinderen voortdurend. Arbeiders, die zwaar werk verrichten, krijgen nog geen pond bood, slechts van tijd tot tijd krijgen zij een stuk klip- visch. Steeds ®ee£ nteaschga gjjji DE OMSINGELING BIJ DE ZEE VAN AZOF. KAART VAN PELT Het opperbevel der weermacht heeft bekend gemaakt, dat vereenig- de Hongaarsche, Italiaansche en Slo waaksche formaties, versterkt met een Duitsch pantserleger doorge drongen zijn tot de Zee van Azof. Bij Melitopel werd het negende Sovjetleger den terugtocht afge sneden. In het Zuiden bij de Krim zijn de Duitsche troepen reeds 10 km voorbij Perekop getrokken. Het kaartje geeft een gedeelte van de Zee van Azof weer waar de Sovjet troepen in een benarde positie ge bracht zijn. Nieuwe minister-president in Irak. (D.N.B.) - Naar de Engelsche berichtendienst uit Bagdad meldt, is Nceri Said Pasja, tot nu toe am bassadeur van Irak in Caïro, tot minister-president benoemd. noodig voor de verdediging der stad, aangezien Moskou de belofte eener spoedige ontzetting niet kan nako men. Evacuatie van Moskou. Sjanghai, 9 Oct. (D.N.B.) Om trent de reactie van de Duitsche overwinningen op den toestand in Moskou melden in Sovjet-kringen alhier ontvangen berichten, dat de evacuatie van alle partij- en regee- ringsbureaux, van de hoogste mili taire autoriteiten en de buitenland- sche ambassades en legaties uit Mos kou in vollen gang is. De burgerbe volking heeft echter bevel gekregen in de hoofdstad te blijven en zich voor te bereiden op het bieden van den uitersten tegenstand. Omtrent de nieuwe verblijfplaats van de regeering melden kortelings uit de Sovjet-Unie aangekomen Sov jetvertegenwoordigers, dat op aan drang van de Engelsche en Ameri- kaansche diplomaten Stalin defini tief een beslissing heeft genomen ten gunste van Stalingrad (Tsarit- sin) als nieuwe zetel van regeering, partii es defensie. VERWOESTINGEN TE ROTTERDAM DOOR DEN ENGELSCHEN BOMAANVAL IN DEN NACHT VAN 3 OP 4 OCTOBER J.L. Links: de voorzijde van de zwaar getroffen Noorsche kerk. Rechts: het interieur van de eveneens zwaar beschadigde St. Elisabeth-kerk. (Officieele opnamen). Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan de soldaten van het O. front den volgenden dag order uitgevaardigd: Soldaten van het O. front. Ver vuld van den diepsten zorg voor het bestaan en de toekomst van ons volk, heb ik op 22 Juni besloten den oproep tot u te richten den drei genden aanval van een tegenstander nog op het laatste oogenblik te voor komen. Het was de bedoeling van de machthebbers van het Kremlin naar wij thans weten om niet al leen Duitschland, maar heel Europa te vernietigen. Twee punten, kame raden, zult gij inmiddels hebben in gezien: 1 Deze tegenstander had zich voor zijn aanval militair in zulk een enormen omvang toegerust, dat ook de grootste vrees nog overtroffen is. 2. Wee ons volk en de geheele Europeesche wereld, wanneer deze barbaarsche vijand zijn tienduizen den pantserwagens tegen ons in be weging had kunnen zetten. Heel Europa zou verloren geweest zijn, want deze vijand bestaat niet uit soldaten maar grootendeels slechts uit beesten. Met eigen oogen, kameraden, hebt ge thans het „paradijs der arbeiders en boeren" persoonlijk leeren ken nen. In een ïand, dat door zijn groo te oppervlakte en vruchtbaarheid de geheele wereld zou kunnen voeden, heerscht een armoede, zooals wij Duitschers, ons niet kunnen voor stellen. Dat is het resultaat van een thans spoedig 25-jarig Joodsche heerschappij, die als bolsjewisme eigenlijk slechts den algemeensten vorm van het kapitalisme nabijkomt. De dragers van dit systeem zijn ech ter ook in beide gevallen dezelfde Joden en uitsluitend Joden. Soldaten. Toen ik u op 22 Juni riep om het schrikkelijk dreigende gevaar van ons vaderland af te wenden, zijt gij tegen de grootste militaire mogendheid van alle tijden opgetrokken. In nauwelijks drie maanden tijds is het u, kameraden, evenwel door uwe dapperheid ge lukt, de eene pantserbrigade na de andere van dezen tegenstander te verslaan, tallooze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aantal gevangenen te maken en eindelooze gebieden te bezetten, geen ledige ge bieden, doch gebieden, waarvan deze tegenstander leeft en waaruit zijn geweldige oorlogsindustrie met grondstoffen van allerlei aard ver zorgd wordt. Binnen enkele wéken zullen zijn drie meest op den voor grond tredende industriegebieden volkomen in uw hand zijn. TJw na men, soldaten van de Duitsche" weer macht, en de namen van onze dap pere bondgenooten, de namen van uw divisies, regimenten, van uw schepen en luchteskaders zullen voor alle tijden verbonden zijn met de geweldigste overwinningen der wereldgeschiedenis. Meer dan 2.400.000 gevangenen hebt ge gemaakt, meer dan 17.500 pantserwagens en meer dan 21.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buitgemaakt. 14.200 vliegtuigen werden neer geschoten of op den beganen grond vernield. De wereld heeft zoo iets dergelijks nog nooit ge zien. Het gebied, dat de Duit schers en de met ons verbonden troepen thans bezet houden, is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche rijk van Januari 1933 en meer dan viermaal zoo groot als het Engelsche moederland. Sinds den 22en Juni zijn de sterk ste verdedigingsstelsels doorbroken, zijn geweldige stroomen gepasseerd, zijn tallooze plaatsen bestormd, zijn vestingen en kazematten vernietigd of uitgerookt. Vanaf het hooge Noorden, waar onze zoo bijzonder dappere Finsche bondgenooten ten tweede male hun heldhaftigheid aan den dag leggen, tot aan den Krim, staat ge thans vereenigd met Slo waaksche, Hongaarsche, Italiaansche en Roemeensche divisies 1000 km diep in het vijandelijke land. Spaan- sche, Kroatische en Belgische for maties sluiten zich thans hierbij aan en andere formaties zullen nog vol gen, want deze strijd wordt wel licht voor de eerste maal door alle landen van Europa als een ge meenschappelijke actie tot redding van het kostbaarste beschaafde con tinent beschouwd. Geweldig is ech ter ook het werk, dat achter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2000 bruggen van ruim 12 meter lengte zijn geslagen, 405 spoorbruggen werden ge bouwd, 25.500 kilometer spoor- lijnen zijn weer in bedrijf ge steld, ja, meer dan 15.000 km spoorlijnen zijn reeds op de al- gemeene Europeesche rails- breedte omgezet. Aan duizenden kilometers wegen wordt gewerkt. Groote gebieden zijn reeds onder het burgerlijke bestuur gebracht. Daar wordt het leven zoo snel mogelijk weer volgens verstan dige wetten op gang gebracht. Enor me opslagplaatsen met levensmidde len, benzine en munitie liggen ge reed. Dit grootste resultaat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal, hoe smartelijk ook voor de kamèraden individueel en hun familieleden, bij elkaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slachtoffers uit den we reldoorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons verbonden dappera solda ten aan prestaties, aan dapperheid, aan heldhaftigheid, aan ontberingen en inspanningen, in deze nauwelijks 3% maand achter u hebt, weet nie mand beter dan degene, die eens zelf als soldaat in den vorigen oor log zijn plicht gedaan heeft. In deze 3 1/2 maand, soldaten, is nu echter eindelijk de voor waarde geschapen voor den laatsten geweldigen slag, welke nog voor het aanbreken van den winter aan dezen vijand moet worden toegebracht. Alle voor bereidingen zijn thans gereed, voor zoover menschen die kun nen overzien. Stelselmatig is thans iedere stap voorbereid om den vijand in de po sitie te brengen, waarin wij hem den meest doodelijken stoot kunnen toebrengen. Thans is het begin ge komen van den laatsten grooten be- slissenden slag van dit jaar. Hij zal dezen vijand en daarmede ook den aanstichter van den geheelen oorlog, Egeland zelf, vernietigend treffen, want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wij ook den laat sten bondgenoot van Engeland op het continent uit den weg. Van het Duitsche rijk echter en van heel Europa nemen wij daarmede een gevaar weg,zoo als er sinds de tijden der hunnen en later van de stammen der Mongolen geen ontzettender bo ven het continent heeft gehan gen. Het Duitsche volk zal daarom in de komende weken nog meer bij u zijn dan tot dusver het geval was. Wat gij en de met ons verbonden soldaten gepresteerd hebt verplicht thans reeds allen tot de diepste dankbaarheid. Met ingehouden adem en met zegewenschen vergezelt u evenwel in de komende zware da gen het geheele Duitsche vaderland. Want gij schenkt dit vaderland met Gods hulp niet alleen de overwin ning, doch daarmede ook de belang rijkste voorwaarde voor den vrede. Hoofdkwartier van den Führer, 2 October 1941. Adolf Hitler, Führer en Opperste bevelhebber van de weermacht. DE GEMEENSCHAPPELIJKE DUITSCH-TURKSCHE VERKLARING. Ankara, 9 Oct. (D.N.B.) In het blad Cumhyriyet schrijft de afge vaardigde Yunus Nadi, dat de ge meenschappelijke Duitsch-Turksche verklaring een nieuw pact genoemd kan worden, dat het pact van 18 Juni bevestigt en versterkt. De kwaadwillige geruchten zijn reeds door de bevoegde instanties van deze beide landen gedementeerd. De vorm van het communiqué echter vormt de doeltreffendst maatregel tegen deze geruchten. Het krijgt daarmede het karakter van een vol ledig document, dat te juister tijd is gekomen. Het blad Tasviri Efkiar schrijft, dat de Duitsch-Turksche verklaring in staat is zoowel in het binnenland als in het buitenland een zeer goe den indruk te maken. Het commu niqué heeft den kringen, die zich tot taak gesteld hebben de wereld te verontrusten, krachtig den mond te snoeren. Het geheele Sovjetfront is verbrijzeld. Dr. Dietrich, de Rijksperschef, heeft aan vertegenwoordigers der buitenlandsche pers verklaard, dat de veldtocht in het O. heslist werd met de verbrijzeling der legergroep van Timosjenko, wardoor de beslis sing in müitair opzicht definitief is gevallen en alles in het O. verder naar Duitschen wensch zal verloo pen. Na dezen geweldigen slag heeft de 6ovjet-Unie militair afgedaan en is de Engelsche droom van een oor log op twee fronten definitief van de baan. Dr. Dietrich wees op de dagorder van den Führer en memoreerde de omsingeling der vijandelijke legers in het gebied van Brjansk, waarbij het leger van maarschalk Timosjen ko in twee gebieden omsingeld is. Men raamt het ingesloten Sovjet leger op 60 tot 70 divisies, waardoor de laatste volledig tot den strijd be kwame legers van het Sovjet-front zijn opge'offerd. Men bedenke daar bij, dat de legers van Worosjilof in Leningrad zijn ingesloten en die van Boedjenny hebben afgedaan. Van het brongebied van de Wolga tot aan de Zee van Azof zijn de resten van het verslagen Sovjet leger overal óp den terugtocht. Er was geen Sovjet offensief. De rijksperschef dr. Dietrich heeft beden een weerlegging gegeven van de in het bijzonder van Engelsche zijde steeds weer opgestelde bewe ring, dat Timosjenko met zijn leger groep in den loop van den veldtocht in het O. offensieve acties had on dernomen in zijn frontsector. Het geheele z.g. offensief van Timosjen ko, aldus verklaarde dr. Dietrich, bestond uit één enkele zwendelarij en bluf, waarmede men trachtte de wereld te misleiden. Timosjenko heeft in den loop van den geheelen veldtocht nooit iets ondernomen, dat men offensief kan noemen. Duitschland voert, zoo verklaard'e dr. Dietrich, ook den oorlog in het Oosten slechts met een deel van de Duitsche militaire krachten. Enge land behoeft slechts de proef op de scm te nemen en op eenigerlei punt van Europa een militaire actie te ontketenen, dan is een bloedige nederlaag zeker. Leningrad is van iedere verbin ding over land afgesneden en zal afgesneden blijven aldus heeft dr. Dietrich ondubbelzinnig verklaard. In strijd met de van vijandelijke zijde steeds weer uitgestrooide be- werirngen is er sedert een maand niet één oogenblik geweest en. zal er ook geen oogenblik meer komen, warain Leningrad met de buiten wereld over land weer in contact kan komen. De militaire belangen gaan voor. Dr. Dietrich begon zijn uiteenzet tingen met de motiveering, waarom hij eerst thans nauwkeuriger in lichtingen verstrekte. De moderne methoden van onze Duitsche oorlog voering, zoo zeide hij, stellen opzet telijk gedurende zekeren tijd de propagandistische mogelijkheden achter bij de belangen der militaire handelingen. Eerst als het succes zich heeft voorgedaan, laten wij de daden spreken. Bij de oorlogvoering en den berichtendienst van onze tegenstanders is het eigenlijk juist omgekeerd.' Ik kom rechtstreeks, zoo vervolg de Dietrich, uit het hoofdkwartier van den Führer. Eiken dag kon ik de militaire gebeurtenissen verge lijken met wat onze tegenstanders daaromtrent melden. Hun militaire berichten zijn niets dan dwaasheid. Zij hebben geen flauw benul hoe men een modernen oorlog voert. De Sovjet-legerleiders karakteri seerde de perschef als volgt: Het zijn legerleiders, maar slechts in dien zin, dat zij groote legers onder hun bevel hadden, doch zij hebben nog nooit leiding gegeven. Tot slot zei dr. Dietrich, na mel ding te hebben gemaakt van de ont zaglijke prestaties der Duitsche troe pen: maar bovenaan staat het mili taire genie van den Führer. Hij is uniek en eenig in zijn soort. Als de geschiedenis van dezen veldtocht eenmaal wordt geschreven, zal men inzien, dat de aan het wonderbaar lijke grenzende operaties het werk van zijn geest waren dat de legers, die ze uitvoerden, bezield waren door het vuur van zijn wik Dit nummer bestaat uit zes pagina's. 's-Gravenhage, 10 October. Voor het tijdvak van Zondag 10 October tot Zaterdag 18 October zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk verkrijgbaar op de bon nen 39 van de daarvoor be stemde kaarten. Het aardappelenrantsoen heeft weder eenige verhooging ondergaan, aangezien naast de bonnen 39a, welke elk recht geven op 1 3/4 kilo, ook is aan gewezen bon 39b, waarop een half kilo aardappelen beschik baar wordt gesteld. De waardeering van de punten van deze kaart blijft ongewijzigd. s-Gravenhage, 9 October. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal de loopende textielkaart geldig blijven tot 1 Mei 1942, ter wijl de puntenwaardeering vani deze kaart ongewijzigd zal blijven. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat, zooals reeds eer der werd bekend gemaakt, met in gang van 1 November a.s. voor het aanschaffen van bepaalde groote stukken bovendien een speciale vergunning noodig is. Bijzonderheden aangaande de per 1 November ingaande nieuwe textielkaart zullen tegeni dien da tum worden hekend gemaakt. VERDUISTER GOED l ZON 10 Oct. onder: 18.58 11 Oct. op: 7.57 MAAN 10 Oct. op: 21.54 onder: 12.48 13 October Laatste kwartier. Rome, 9 October (Stefani). Het Italiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Groote formaties Italiaansche bommenwerpers hebben gisternacht de raffinaderijen en petroleum- reservoirs van Haifa aangevallen. Ondanks krachtige afweer van den vijand gelukte het onze vliegtuigen de doelen te_ treffen, waar zich branden van"" grooten omvang ont wikkelden. Al onze vliegtuigen keerden op hun steunpunten te rug, eenige met treffers van het vijandelijke afweergeschut. Denzelfden nacht heeft de vijand een vergeefsche aanval ondernomen op eenige plaatsen aan de O.-kust van Sicilië. Een vliegtuig werd neergeschoten. De geheele beman ning werd gevangen genomen. In Noord-Afrika verkennings- activiteit aan het front van To broek. Aan het front van Solloem schoten Duitsche jagers 2 vijande lijke vliegtuigen neer. Andere Duitsche vliegtuigen deden aanval len op vooruitgeschoven vijande lijke vliegvelden. Zij troffen voor- raadopslagplaatsen en vernielden een vliegtuig op den grond. Een luchtaanval op Tripolis had slechts lichte materieele schade tengevolge. In O.-Afrika heeft een sterke colonne uit de stelling van Walag ten N.O. van Gondar, een krachti- gen aanval gedaan op den zetel van het Engelsche commando, de belangrijke stelling van Amba Ghiorghi. De vijand werd met groote verliezen op de vlucht ge slagen. Onze troepen staken den brand in den zetel van het vijan delijke commando en keerden met gevangenen, buitgemaakte wapens en materiaal op hun steunpunt terug. STAATSGREEP IN PANAMA. New-York, 10 Oct. (D.N.B.) Over den staatsgreep in Panama meldt Associated Press uit Havanna, dat de voormalige president van Pana ma, Arias, Woensdagochtend vroeg aldaar incognito is aangekomen. Uit Panama meldt Associated Press, dat de voorloopige leider der regeering, de la Guardia, voorstander is van een samenwerking met de Ver. Sta ten. United Press meldt, dat de Ame- rikaansche autoriteiten in de kanaal- zóne reeds Woensdag op de hoogte moeten zijn geweest van de plannen om een staatsgreep uit te voeren, want plotseling zijn alle Amerikaan- sehe soldaten en matrozen uit het Panameesche gebied tot de Panama- kanaalzone teruggetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1