Klompertje Klomp DE TIJGER De avonturen van Stille No. 9 LAND- EN TUINBOUW FILMNIEUWS KERK EN SCHOOL RADIOPROGRAMMA. Interessante grepen uit het programma van den dag. BOEKEN EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN Ifeuilteton Inges nauw De strijd ALKMAARSCHE COURANT VAN VRUDAG 10 OCTOBER 1941. Pagina 4. 27 ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van 8 October. Kettinghandelaars. Voor den economischen rechter stonden Woensdag eenige West friezen terecht, die zich hadden bezig gehouden met een ketting handeltje in zeep en zeeppoeder. De officier, mr. de Brueys Tack, vorderde 150 of 30 dagen hechte nis tegen J. de Jong te Enkhuizen. De rechter hield er rekening mee, dat verdachte door den inspecteur voor de prijsbeheersching al tot 75 boete was veroordeeld en veroor deelde hem daarom tot 100 of 20 dagen hechtenis. Zekere T. Potter uit Groote broek, die als leverancier had ge fungeerd, werd tot dezelfde straf veroordeeld. De eisch was tegen hem ook 150 of 30 .dagen. De volgende schakels in de ket ting, J. Elders uit Bovenkarspel en J. Boos, hadden elk weer gefun geerd als leverancier van Potter en kregen nu dezelfde straf. De Enkhuizer J. de Wit, die sa men met J. de Jong „handel" dreef, had de huishoudzeep weer verder verkocht aan zekeren de Groot Zoowel de Wit als de Groot wer den, na een eisch van den officier van 150 of 30 dagen, veroordeeld tot 100 of 20 dagen. Het kind had vleesch noodig. Zeer zwaar gestraft werd de ambtenaar Th. Uitentooogaart uit Oudorp, die een levend varken clandestien had gekocht en even clandestien bad laten slachten door zekeren A. Het vleesch had hij voor eigen gebruik gehouden. Genoemde A. was kort geleden reeds veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf wegens het slachten van het varken. De huisarts van U. verklaarde, dat het dochtertje van verdachte aan een bepaalde ziekte leed, voor de. genezing waarvan dierlijk eiwit noodig wasHij had verdachte ge adviseerd het kind extra vleesch te geven. De rechter merkte op, dat dier lijk eiwit ook in visch aanwezig is. De getuige had aan visch niet gedacht. De officier oordeelde streng over de handelwijze van verdachte. Er was wel een andere weg geweest om het kind van het noodige te voorzien. Verdachte had visch kun nen koop en en zijn eigen portie vleesch aan zijn kind kunnen af staan. Spr. was van oordeel, dat de straf zwaarder moest zijn dan de slachter A. had gekregen. De eisch luidde derhalve: acht maanden ge vangenisstraf. Nadat mr, Schenkeveld een lich tere gevangenisstraf had bepleit veroordeelde de rechter verdachte tot zes maanden gevangenisstraf, overwegende, dat de ziekte van het dochtertje geen reden was voor de daad. Verdachte had zich trouwens veel meer vleesch aangeschaft, dan het kind ooit noodig kon hebben en bovendien had hij zich schuldig ge maakt aan uitlokking van misdrijf ten opzichte van A., die het varken voor hem slachtte. Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de W.H.N. 5553. BEVORDERING CHEMISCH ONDERZOEK VAN RUW- VOEDERMIDDELEN. De Rijksveeteeltconsulent ir. L. de Vries schrijft ons: Waar het in de praktijk langza merhand meer dorodringt dat vele ruwvoedermiddelen als hooi, diverse stroosoorten, ingekuilde voedermid delen als kuilgras, bietenkoppen en -bladeren, voerbieten enz. vrij sterk in voedingswaarde uiteen kunnen loopen, gaat men er geleidelijk meer toe over deze ruwvoedermiddelen te laten onderzoeken. De scheikun dige analyse geeft een belangrijke aanwijzing omtrent de voedings waarde. Het laten onderzoeken van het eigen' ruwvoer nam het vorige jaar sterk toe. Dit was vooral het gevolg van een regeling waarbij de ruwvoedermiddelen mits van eigen bedrijf afkomstig tegen zeer ge schikte tarieven konden worden on derzocht door het Bedrijfslaborato rium. voor gewassenonderzoek te Wageningen. De resultaten van dit onderzoek mogen niet worden gebruikt als basis voor handelstransacties. Zoo- dra men een ruwvoedermiddel wil laten onderzoeken voor aan- of verkoop moet het onderzoek gebeu ren aan het Rijkslandbouwproefsta- ticn te Maastricht en kan dus niet voor de hieronder aangegeven lagere tarieven plaats vinden. Het onder zoek van het Bedrijfslaboratorium is bedoeld ter oriënteering omtrent de voedingswaarde voor de inzen ders zelf. Teneinde nu dit onderzoek nog meer te bevorderen, zal nu tot een beperkt aantal door het Noordhol- landsch Veevoederbureau Land- bouwhuis te Alkmaar eene tege moetkoming (subsidie) in de kosten per monster worden gegeven. Deze subsidie varieert naarmate een meer of minder uitgebreid onderzoek wordt gewenscht en/of noodig is. Thans zullen wij de tarieven van het Bedrijfslaboratorium meedeelen, en tevens aangeven hoeveel de sub sidie van het Veev. Bureau voor het betreffende onderzoek bedraagt. Voor een vrij volledig onderzoek van hooi, versch- en gedroogd gras, en groenvoeders zijn noodig de be palingen: droge stof, eiwitachtige stof, verteerbare eiwitachtige stof, ruwe celstof, asch, zetmeelachtige stof en vet en de berekende zet- meelwaarde. De kosten van al deze bepalingen zijn 3. De subsidie van het Veev. Bureau bedraagt hiervoor 1. Wil men bijv. ook nog weten hoeveel fosfor, kalk enz. er in zit, dan kost elke extra bepaling 0.50, die geheel ten laste van den vee houder komt. Voor onderzoek van verschillende variëteiten erwtenstroo kunnen de zelfde bepalingen worden gevraagd, terwijl dan dezelfde subsidie wordt verstrekt. Wil men gekuild gras en andere ingekuilde groenvoeders laten on derzoeken, zoo dient men om voor subsidie van het V.B. in aanmerking te komen de volgende bepalingen te vragen: droge stof, eiwitachtige stof, ruwe celstof, zuurgraad (p.H.), ver teerbaar eiwitachtige stof, werk, ei wit, asch en zetmeelachtige stof plus vet en de berekening zetmeel- waarde. De totale kosten bedragen dan 3.75, waarvan het V.B. dan 1.25 kan betalen. Bij ingekuilde producten als aardappelen, knollen enz. kan wor den volstaan met de bepalingen op droge stof, eiwitachtige stof en p.H. De kosten hiervan bedragen 1.75, terwijl de subsidie 0.50 bedraagt. Bij onderzoek van bieten, aard appelen, knollen e.d. dient men te vragen die bepalingen droge stof, eiwitachtige stof en vert. eiwitach tige stof. De kosten hiervan bedra gen dan naar wij meenen 2. Het V.B. zal hier dan 0.75 voor kunnen betalen. Degenen die van de subsidie van het Veev. Bureau gebruik willen maken, dienen dit aan te vragen. Tevens is het dan noodig mede te deelen wanneer men ongeveer wenscht te bemonsteren. Teneinde hierbij dan hulp te verleenen zal dan vermoedelijk een assistent van het Veev. Bureau het Bedrijf be zoeken. De kosten van verzending blijft ten laste van den veehouder, terwijl deze ook zelf voor de ver zending dient te zorgen. De noodige administratie met het Bedrijfslabo ratorium gebeurt door het V.B. De toezegging van subsidie zal plaats vinden naar de volgorde van het binnenkomen der aanvragen. Ten einde meerdere veehouders van dienst te kunnen zijn, zal het „als regel" niet mogelijk zijn meerdere monsters van één bedrijf te laten onderzoeken. Tusschenkomst van een plaatselijke vereeniging of zui velfabriek enz. waarbij zeer veel monster uit één streek worden ge nomen kan om voor subsidie in aan merking te komen slechts na over leg plaats hebben, om te voorko men, dat van het totaal voor sub sidie beschikbare bedrag niet een zijdig door een bepaalde streek wordt geprofiteerd. hieruit begon hij zijn omvangrijk retraite-propagandawerk in Noord holland. Van de 150 parochies in deze provincie heeft hij er reeds 120 bezocht en aldaar door spreekbeur ten en lichtbeelden duizenden katho lieken van alle rangen en standen opgewekt tot deelname aan gesloten retraiten en ééndaagsche oefeningen. In betrekkelijk korten tijd is het jaar lij ksche aantal retraitanten te Bergen van 3600 tot 4500 gestegen. De tijdsomstandigheden maakten het niet mogelijk het priesterjubi leum van pater de Groot met groo- ten luister te vieren, een omstandig heid welke den eenvoudigen priester overigens niet onwelkom is. Gistermorgen celebreerde de jubi laris in de kapel van het retraite huis een plechtige H. Mis, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Van de gelegenheid hem persoon lijk geluk te wenschen werd door zeer velen uit Bergen en omgeving gebruik gemaakt. BURGERLIJKE STAND. WARMENHUIZEN (September) Geboren: Mattheus Johannes, z. van M, J. Pronk en C. Groot. Jakob Gerben, z. van W. Wagenaar en Tr. Meijles. Anna Maria, d, van J. Spaans en M. E. Groot. Gehuwd: C. Zutt en P. Ligt- hart. Overleden: Arie van der Wel, wedn. van D. Groot, oud 82 j Goede vaklieden, goede machines en goed materiaal waarborgen U goed drukwerk. N. V. HERMS. «JGSTER ZOON ALKMAARSCHE: COURANT. TWINTIGJARIG BESTAAN NED. LEGER DES HEILS. Men verzocht ons opname van het volgende: Zaterdag, Zondag en Maandag wordt in den Haag het 20- jarig besaan van het Ned. Leger des Heils gevierd. In het jaar 1921 begon commandant G. Maste hier met het Leger. Met Gods hulp mogen we herdenken dat het Leger door moei te en strijd heeft mogen voorttrek ken. Op vele plaatsen van ons land wordt dit werk verricht, zoowel op geestelijk als maatschappelijk ter rein. HULPPREDIKER BEROEPEN. Tot hulpprediker bij de herv. evangelisatie te Wieringermeer is benoemd de heer C. Fortuyn, candi- daat te Maassluis. VEERTIG JAAR PRIESTER. Gister vierde de bekende re traitepropagandist in Noordholland, pater H. S. de Groot, CssR, in het retraitehuis St. Petrus Canisius te Bergen, zijn 40-jarig priesterjubi leum. Pater de Groot, in 1874 te Utrecht geboren, studeerde aan het klein seminarie te Culemborg, deed in 1896 zijn intrede in de congregatie der paters Redemptoristen te 's-Her- togenbosch en ontving op 8 Oct. 1901 te Wittem (Limburg) de priesterwijding. In 1908 vertrok hij naar Suriname, waar hij 23 jaren lang als missionaris werkzaam is ge weest. Terug in het vaderland, zette deze ijverige priester zijn missie werk voort met het geven van re traites te Amersfoort, totdat in 1937 het retraitehuis te Bergen hem als arbeidsveld werd toegewezen. Van DE NIEUWE PROGRAMMA'S. In het Victoria-Theater komt de nieuwste succesfilm van Heinz Rüh- mann, n.l. De geprolongeerde echt genoot, een luchtige, plezierige, vroo- lijke film en in haar genre één der beste van het seizoen. Hertha Feiler speelt hierin een niet minder belang rijke rol, terwijl ook Ida Wust en Hans Leibelt veel te genieten zullen geven. Het Harmonie-Theater heeft een uitstekende film vol spanning en sensatie, n.l. Een Zonderlinge gast. Een parelsnoer, een aantal geheim zinnige personen in een klein hotel, afpersing, diefstal, moord en een ver rassende ontknooping. Dit is wat wij van den inhoud mogen verraden. Men ga Alfred Abel, Ilse Petri, Wer ner Scharff en Elisabeth Wendt in deze film zien. Cinéma-Theater brengt met Sere nade een bijzondere film van Willy Forst. Een film uit het volle leven, met als bevrijdende oplossing de zege praal van den mensch over de scha duw des doods. De prachtige muziek in deze film doet wel duidelijk haar grooten invloed gevoelen. Igo Sym, Hilde Kraht en Albert Matterstock spelen op fraaie wijze de hoofdrollen. Alkm. Bioscoop-Theater heeft als hoofdnummer Juweelenroof, een Pa- rij sch avontuur van een charmanten jongeman en de schoone Olivia. Een geschiedenis vol van geheimzinnige spanning, gespeeld door Olga Tsje- chowa, Paul Klinger, Erika van Thelmann en Georg Alexander. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10.Ernstige muziek (opn.) 12.Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. bef. 1.Ensémble Bandi Balogh. 1.30 Gr.pl. 2.Voor het gezin. 2.20 Gev. progr. 3.50 Gr.pl. 4.Bijbellezing. 4.20 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 5.30 Gr.pl. 5.35 Duitsche taal les. 6.Gr.pl. 6.15 Het kwartier van den arbeid, 6.30 Pro Musica en gr.pl. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.Het Amst. instr. solisten kwartet. 8.30 De stand van de mu ziekwetenschap in Nederland, cause rie. 8.45 Gr.pl. 9.Toespraak door Ir. Mussert (opn.)' 9.15 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: Dutch new reel. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilv. I. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 8.45 Koor van de Nederl. Bachver., Omroeporkest en solisten (e.o.) 9.05 Gr.pl. IQ.Morgenwij ding. 10.15 Lichte muziek (e.o.) 12. Gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. her. 1.Romancers en soliste. 1.40 Voor de jeugd. 2.Viool en piano. 2.45 Alleen voor mannen. 3.Gr.pl. 3.30 Pianovoordr. 4.Melodisten en soliste en de tien vroolijke meisjes. 4.45 Voor de binnenschippers. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Orgelspel. 6.Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Voor den boer. 7. Act. halfuurtje. 7.30 Bonte avond. 9.Sluiting. Ernstige muziek. Herman van der Vegte en Theo van der Pas voeren een sonate van Beethoven en een Sonatine van Dvorak uit, 14.uur Hilv. II. De pianist-componist Piet Ketting speelt werken van Haydn en Debussy en geeft een aller eerste uitvoering van zijn Fuga No. 3 te 15.30 uur Hilv. II. Duitsche, Hongaarsche en Italiaan- sche volksliederen worden ge zongen door Gerda Pons te 16.20 Hilversum I. Jan van der Velde, viool en Gerard Hengeveld piano, spelen te 17.30 uur Hilv. I composities van Sjogren en Sibelius. De soloblazers van het Concert gebouw Orkest te weten twee trompetten, waldhoorn en bazuin geven 20.uur Hilv. n een geza menlijke uitvoering. Voor de rijpere jeugd. Van 13.40— 14.Hilv. II heeft een vraag gesprek plaats met den heer W. Westerouwen van Meeteren, die een prijs won met een woord kunst-wedstrijd. Daarna draagt hij voor Chops van Leopolds. Reportages. Van 19.4520.uur Hilv. II wordt een reportage uit gezonden over het onderwerpt Winterhulp schept gelegenheid. Een aantal houtbewerkers in de Limburgsche plaats Gennep,, die zonder werk waren gekomen, wer den door Winterhulp belast met de vervaardiging en de artistieke be werking van een groot aantal hou ten knoopen, die voor de Winter hulp Collecte worden gebruikt. O.m. wordt in deze reportage een beeld gegeven van hetgeen de houtbewerkers in dit bijzondere ge val doen en tevens wordt het am bacht van den houtbewerker in het algemeen naar voren gebracht. Hoe moet het aangiftebiljet A voor de inkomstenbelasting 1941 morden ingevuld? Wie dat niet weet en het nu een maal moet weten kan zijn licht op steken door bestudeering van het dezer dagen bij L. J. Veen's Uitg. Mtp. N. V. te Amsterdam uitgege ven boekje, dat bovenstaanden titel draagt en een practische handlei ding is, geschreven door A. L. F. Leverington belastingadviseur en lid v. d. Bond van Belastingconsu lenten. Zal ik vertellen? 'Een boek voor jonge menschen door Eduard Hoor- nik en Willy Hora Adema. Uitgave A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. N.V. Amsterdam. Inderdaad is dit een boek voor jonge menschen, maar omdat „jong" een zeer rekbaar begrip is, kan ter verduidelijking worden toegevoegd, dat het verhaaltjes zijn voor kinde ren van plm. 8 a 10 jaar. Het zijn verhaaltjes met plaatjes waarin jongens en meisjes en zoo nu en dan ook dieren de voornaamste avonturen beleven, vertellingen wel ke precies lang genoeg zijn om in den schemeravond te worden voor gelezen. Een boekje, dat in de ko mende wintermaanden zeker zijn weg zal vinden. Tj. Adema. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. 225. Natuur lijk, wel j" zeker. Dom, dat hij al niet eerder op dat idee was ge komen. Daar lag toch im mers de tuin slang, waar vader 's avonds het gras en de bloemen mee bespoot. Wat was er nu ge makkelijker, dan even die tuinslang op het wasgoed te zetten. Zo ge zegd, zo ge daan. 226. Moeder was in de keuken zo druk bezig, dat ze niet naar Klompertje had omgeke ken en ze had er dus ook niets van ga- merkt, dat Klompertje daar met de zware tuin slang kwam aansjouwen om de was eens even een radicale beurt te geven. door J. REGIS. 12 Suzanne deed een paar kleine passen naar hem toe. „Wilt u me helpen?" „Ja". „Dank u". Met deze korte woorden was de zaak beklonken. De wangen van Suzanne hadden weer kleur gekre gen en beiden wisselden een hand druk als twee oorlogskameraden. „Nu heeft u me het recht tot het stellen van een vraag gegeven", ging Wallion voort, „en ik ben ge noodzaakt u een zeer ernstige vraag te stellen". Hij stak een nieuwe sigaret aan en liep eenige malen heen en weer, met zijn handen diep in zijn zakken. Daarop bleef hij staan en vroeg: „Hoe staat u tegenover de verdwe nen twintig millioen, mevrouw Chrisman?" „Wilt u zich niet duidelijker uit drukken? Dan zal ik antwoord ge ven". .Heel graag. Vóór alles: de ge broeders Koprilis hebben zich na den dood van hun vader tot u ge wend en opmerkelijke moeite ge daan om met u in verbinding te ko men. Ten tweede: deze Issul, die zich ook Thomas noemt, heeft op u geloerd als een spin in zijn net, en toen Koprilis tot u doordrong, werd hij koelbloedig en meedoogenloos gedood. Waarom? Om die geheimzin nige millioenen, die Clarendon ver stopt zou hebben!" Suzanne knikte. „Waar zijn die millioenen?" ging Wallion voort; „wat weet u daar van?" Ze had plotseling een beweging naar haar hals gemaakt, onwillekeu rig en bliksemsnel; nu liet ze haar hand weer vallen. Wallion keek naar haar en zag een eigenaardige uit drukking van aarzeling in haar oogen. Hij raadde, waaraan zij dacht, en zei glimlachend: „Ja, mevrouw Chrisman, ik ben een krantenman en u bent bang voor de openbaarheid?" „Ja", bekende ze. „Dan wil ik u wel zeggen, dat het niet mijn bedoeling is, deze zaak voor De Koerier te gebruiken. Ik ben hier om u en ook een beetje om mezelf. „Om uzelf?" „Ja. Wilt u me gelooven. wanneer ik u zeg, dat iedere zenuw, iedere spier in mij verlangt naar den strijd met den onbekende, die u bedreigt? Ik voel, dat ik tegenover een vijand sta, tegen wien het de moeite waard is te strijden, en een van ons beiden moet overwinnen. Ik wil die over winnaar zijn! Begrijpt u me?" „Het spreekt vanzelf, dat ik niet ondankbaar zijn zal „O, denkt u misschien, dat ik een avonturier ben? Ja, ik zoek inder daad het avontuur, maar niet het loon zelfs niet de eer, die mag de politie hebben Hij sprak levendig en met flikke rende oogen. Gedurende eenige oogenblikken had de werkelijke Maurice Wallion zich laten zien, de vriend van het gevaar en de ridder van het avontuur. „Dus Zwijgen met een groote Z", zei hij weer op zijn gewonen too'n en hij lachte erbij, dat zijn tanden schitterden. „En nu, me vrouw Chrisman, wat weet u van de-millioenen van Felix Claren don?" DFDSTUK IV. Oude brieven. Suzanne richtte zich op, als onder de betoovering van zijn stralende kracht. „Ik zal u de brieven van mijn broer geven", antwoordde ze. Het zijn er maar twee, allebei uit zijn laatsten tijd in Parijs". Ze opende een vakje van haar schrijfbureau. „Leest u maar; u zult hierin het antwoord op uw vraag vinden". Wallion nam de enveloppen in de hand, keek naar de poststempels, haalde den eersten brief uit het omslag en las hem door. De brief was in het Fransch geschreven en had den volgenden inhoud: Lieve Suzanne, Kun je me vergeven? Ik ben de ongelukkigste man op de wereld al mijn plannen hebben zich tegen mijzelf gekeerd. Veroordeel mij niet, zooals de anderen het doen; ik bezweer je, dat mijn schuld kleiner is dan mijn aanklagers beweerd hebben. Ik haat den mah, die mij gedwongen heeft in dezen afgrond te vallen. Hij zit ook nu achter me aan, als een schaduw uit de hel en hij zit me onvermoeid op de hielen Suzanne, als je nog vertrouwen in me hebt, wil je me dan helpen? Als me iets zou overkomen, is alles verloren. Eens zal ik je vertellen, wat in die vreeselijke dagen in Con- stantinopel gebeurde en dan zul je het begrijpen. De millioenen, waar van men zegt, dat ik ze gestolen heb, heb ik in den vorm van obli gaties en waardepapieren in een safe onder een anderen naam bij een bank gedeponeerd. Ik zelf ben vo gelvrij en hij bedreigt me zonder ophoudenMaar hij weet niet, waar ik ze verstopt heb. Ik speel nu om mijn leven en mijn eer en jij moet me helpen en aan me gelooven Schrijf je naam op het papier en stuur het aan monsieur Fournier 27 Rue de l'Etoile, Paris. Je zult er nooit spijt van hebben! Je ongelukkige broer FELIX. Wallion keek op en Suzanne be antwoordde zijn blik. „Wat was dat voor een papier?" vroeg hij haastig. Suzanne was bleek geworden. „Dat weet ik niet", antwoordde ze. „Het lag in een apart verzegeld couvert. Aan den voorkant van het couvert was een vierkant uitgesne den, zoodat het papier zelf aan de oppervlakte lag, en daaronder had mijn broer de woorden geschreven: „Wil je hier alsjeblieft je naam schrijven, zonder de zegels te ver breken?" Meer stond er niet op". „En hebt u dat gedaan?" „Ja". „En hebt u toen de envelop te ruggezonden?" „Ja, met een paar regels van mij, waarin ik hem zei, dat ik hem steeds zou vertrouwen!" Ze antwoordde bijna stroef. Wal lion keek haar peinzend aan. Daar op zei hij: „Als uw broer u vertrouwd had, dan had hij dat geheimzinnige pa pier open moeten verzenden, zoodat u het had kunnen lezen". „Als mijn broer mij niet ver trouwd had, zou hij het me heele- maal niet toegestuurd hebben!" Wallion zweeg. Hij begon den tweeden brief te lezen, die even eens in het Fransch was geschreven en die luidde: „Mijn lief zusje, ik dank je, dat je aan me gelooft. Je lieve woorden waren me als een openbaring van den hemel. Wie op de heele wereld zou helpen, als jij het niet deed, Su zanne? Ik ben verbazend onrustig; ik voel, dat het gevaar nu heel dichtbij is. Misschien zal alles toch nog goed afloopen. Maar onthoud nu goed, waarvoor ik je handteeke- ning noodig had: als ik sterf, voor dat het me zelf gelukt is, de safe te openen, dan zul jij het recht daar toe hebben. Je moet dan alles aan diengene teruggeven, die zich als de rechtmatige bezitter legitimeert. De bank heeft den eenen sleutel en ik den anderen. Wanneer ik jouden sleutel stuur, zal dat beteekenen, dat jij alleen maar je handteekening aan de bank hoeft te toonen, om toegang tot de safe te krijgen. De sleutel en de naam zijn genoeg. De naam van de bank zul je later ver nemen, Felix". •(Wordt vervolgd). 143ste J< Uit het 1 Führer, 10 perbevel va bekend: De strijdk die aan de Brjansk en sloten, wer< der in het vendien we van het fror 500 kilomet braak naar maakt. Het knooppunt den 3en Oc Ten W. van nieuwe, doe steunde uit vijand afges De ijzei geslotei Berlijn, 10 ge gevechten Brjansk is de ingesloten tr nauwer geslot ten een doorh den zij met teruggeslagen den bommen vliegtuigen. L spleten afdee voorhoede en Sovjet-strijdkr door infanteri weldigd werd bedekken het verbrand oorl wegen, waar gevangenen w Doorb breedt Berlijn, 10 braak van de ten in het mid front heeft zi< verneemt, v frontbreedte v oogenblik ruk! teriedivisies re de gemotorise nomen stelling door de Duitsi D.N.B.' verder 3 October ingi sche eilanden formaties in tc nen gemaakt e haald. Aan het is opnieuw eer bolsjewieken r voor de Sovjet De str Wjasm Berlijn, 10 O ochtend van 8 verkenningsafd bied van Wjas keersweg, die doorgedrongen een belangrijks waardoor den pen de terugto Door het vuur schut werden ten gedood en genen gemaakt Brjansk werde omsingelde bo volkomen in d« aanbreken van groote Duitschi lijken bedekter Slechts enkele het leven er af Op 9 Oct. hee wapen weer O] behaald. Minst den hierbij ver schoten. Talrijl werden op vel digd. In het D een locomotiev wapenfabriek i gereedstaande vernield en op dn twee vraeh elk van 800 tol De strijd Boedapest, 10 meldt van het vernietiging va omsingelde vija ten en daarmee ding van den schen Dnjepr einde. De verbi slaan de bols die in de richl en dringen waarts om de in het Donetsb nemen. Uit den sche troepen v; handelingen te De si front Helsinki, 10 van welingelich luidt, worden c sche strijdkrach Onegameer vo voortgezet. Het hoofdweg Leni reeds gepassee naar het Noord ren de Finnen plaats Kontupol manskspoorlijn

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6