ÉT, DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OPTIEK LKMAAR Ingesloten Sovjet-strijdkrachten gaan vernietiging tegemoet. i De strijd in het Oosten. V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten De slag aan de Zee van Azov geëindigd. Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. bestaat een jaar. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzing boter en vet. Uitreiking van textiel- kaarten enz. Pagina 6. an bril dragen, nontuur uit grote a,ar Uw zin. Doch ecies goed is. k een bril gaarne Billijke prijzen. Volledig atelier. Telef. 2875. RTEMENT VAART. VEN DOOR VERDE ELS- o Metalen vestigt October 1941 de -enquête-opgaven r bedrijven [rijfsvoorraden. n datum kunnen tijdig schriftelijk is 95 te '-Graven- inzenden, in het aanvragen zullen RTEMENT an Landbouw en e bonnen van de 18 door de detail- rij gbaar is, dienen kt, zoodat elke rij ten dient met een len van 10 rant- a, behoorende tot voor Landbouw- mag ontvangen, heepsboord of op maximumprij zen in rekening mag d met 2.50 per zoodat zij dus met de werke- ïaar handelaar en 1000 K.G. franco 2.50 per 1000 K.G. suikerbietenloof 1 bij een modder- a 0 t/m 4 1 bij een modder- u 5 t/m 9 1 bij een modder- 10 t/m 14 il bij een hooger ialte. gen voor groen aagt 130.per mogen ontvangen psboord aan de levering franco ng. imaal zal worden schip, acht tot ssante beelden en van recenten da- LENROOF. A. B. T. en niet, dat die :t eenige is. Neen, liet meer dan het bruikelijke middel m een schatrijke ek naar een vrouw, z'n geld trouwt. in kwestie ensce- ^elenroof en doet man-dief voor aan rop hij zijn zinnen Olga Tschechowa. zij hem desondanks wil overleveren, ïclusie, dat ze eer- >udt. Én al spreekt tegen, ze weet zelf st gevolg isi dan erecht komt. Paul lier de rol van den n als brutalen jon- jewijs uit het onge- it te leveren en ook. Erika von de rol van de :ndin een amusante iweede plan. „Ver- iv" is een boeiende le journaals en een e Duitsche berg- n. tot taak heeft d weer veilig thuis %J ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 241 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 régels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Maandag 13 October 1941 Duitschland strijdt voor Europa Een nieuw hoofdstuk in de operaties. legerberic&t. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 11 October. D.N.B.) Het opperbevel yan de weermacht maakt bekend: Ten N. van de zee van Azóf staat de vernietiging Van den vijand, die in een zeer klein ge bied is samengedrongen, voor de voltooiing. Op het slagveld werd het lijk van den opperbevelheb ber van het 18e bolsjewistische leger gevonden. De vernietiging van de strijd krachten die in het gebied 'van Brjansk en Wjasma zijn ingeslo ten, maakt eveneens snelle vor deringen. Wanhopige doorbraak pogingen van den vijand werden voeral in den aanval van de Duitsche troepen gesmoord. Het aantal gevangenen en de hoeveel heid buit nemen voortdurend- toe. Voor Leningrad mislukten ook gisteren alle uitvalspogingen van den vijand. In gevechten van drie dagen werden alleen in den sector eener divisie infanterie 28 zeer zware pantserwagens kapot geschoten. Gevechtsvlieg tuigen bombardeerden vannacht belangrijke militaire doelen in Moskou en Leningrad alsmede spoorlijnen. In een haven der Faroer- eilanden bracht een gevechts vliegtuig overdag twee koopvaar dijschepen met tezamen ruim 2500 b.r.t. tot zinken en trof twee andere schepen ernstig. In den nacht van 10 op 11 Oct. bom bardeerden gevechtsvliegtuigen een belangrijke haven aan de Britsche Oostkust alsmede ha venwerken in Zuidwest-Enge- land. In N.-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 9 en 10 Oct. Het Britsche vliegveld Aboer Smeith aan. Een andere krachtige luchtaanval was ge-richt op het Britsche. pe- troleumcentrum Haifa in Palesti na. Bij luchtgevechten in Noord- Afrika werden zonder eigen ver liezen drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Brijsche bommenwerpers wier pen vannacht brisant- enbrand- bommen op verschillende plaat sen in N.W. en W.-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Op enkele plaatsen werden huizen verwoest of be schadigd. Luchtdoelartillerie schoot zes der aanvallende bom menwerpers neer. Het Duitsche legerbericht van 12 October luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Führer, 12 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Zooals gisteren in een extra- bericht bekend is gemaakt, is de I slag ten N. van de Zee van Azof geëindigd. In samenwerking met i de luchtvloot van generaloberst j Loehr heeft het leger van den ge- i neraal der infanterie von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu en het pantserleger van generaoberst von Kleist het gros van het negende en achttiende bolsjewistische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verlie zen heeft de vijand 64.325 gevan genen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmate riaal verloren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaansche,- Hongaar- sche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veld- maarschalk von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken ge schut buitgemaakt. Zooals eveneens reeds in een extrabericht gemeld is, hebben de zware vernietigingsslagen, die se dert het begin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toege bracht, geleid tot een nieuw hoofd stuk in de operaties. Van dé Zee van Azof tot het Waldaj-gebergte ten Z.O. van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het O. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegenstand, voortdu rende uitbr^akpogingen en de hoogste offers aan bloed vermogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijzi ging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 ge vangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed ge volg vijandelijke colonnes en spoorwegtrajecten in den centralen sector bestookt. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op ravitailleeringsinstallaties in Le ningrad. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsseheepvaart hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan drie schepen met 23.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ge vechtsvliegtuig bracht bij de Faroër drie vijandelijke koopvaarders met in totaal ongeveer 3000 b.r.t. tot zinken. In den nacht, op 12 Oct. heeft het luchtwapen in de wate ren om Engeland twee koopvaar ders tot zinken gebracht met teza men 9000 b.r.t. Èen groote koop vaarder werd in brand geworpen. Andere doeltreffende luchtaanval len waren gericht op vliegvelden en op voor den oorlog belangrijke installaties aan de Z.O. en Z.W. kust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers hebben in den afgfeloopen nacht op verscheidene plaatsen in N.W. Duitschland brisant- en brandbom men neergeworpen, die slechts on aanzienlijke schade veroorzaakten. Berlijn, 11 Oct. (D.N.B.) In aan vulling op de in een extra-bericht gemelde beëindiging van,den slag aan de zee van Azof wordt het D.N.B. van deskundige, militaire zijde het volgende medegedeeld: De groep Boedjenny is thans eveneens vernietigd. Hierdoor is de laatste troepenmassa, welke zich nog als bescherming voor het Donetz- bekken had opgesteld, uit den weg geruimd. De bolsjewisten kunnen alleen nog maar snel bijeengetrom- melde aanvullingsformaties tegen den. Duitschen opmarsch in den strijd werpen. Een geregeld leger of legergroep bestaat hier niet meer. Het Donetzbekken is, zooals bekend, de basis voor de zware industrie van de Sovjet-Unie. Rond tweederde van de bolsjewistische steenkoolproduc tie en een derde van de geheele bolsjewistische zware industrie zijn hier vereenigd. Nadat de bolsjewis ten reeds hot ertsbekken van Kriwoi Rog, de industrieën van Leningrad en Kiëf verloren hadden, en de in dustrie van Moskou en Charkof niet meer op volle toeren kon draaien, omdat de luchtmacht in deze distric ten de mogelijkheden tot arbeid ver hindert, wordt den bolsjewisten thans door de spoedige uitschake ling van het Donetzbekken de kans ontnomen om daar slechts een ge- deele van het verloren gegane oor logsmateriaal te kunnen vervaardi gen. De slag ten N. van de zee van Azof heeft dus niet alleen een stra- tegisch-tactische beteekenis ,doch draagt tevens bij tot dé beslissende vernieling van de basis voor dè öor- logsbewapening van den vijand. Na het Donetzbekken wordt ook de andere wapenindustrie- gebieden veroverd. Berlijn, 11 Oct. (D.N.BJ In aan vulling op op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire ij de het volgende: DE BEGRAFE NIS VAN DE 8 SLACHTOFFERS UIT HET OUDE MANNENHUIS, die Vrijdag avond 3 October j.l. bij den En- gelschen bom aanval op Rot terdam om het leven kwamen. President Dr. C. Völckers, Gevol machtigde van den Rijkscommis saris voor Rot terdam, brengt den laatsten groet. (Stapf-Kramer) EXTRA BERICHTEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De slag aan de Zee van Azov is geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van Generaal-Oberst Löhr hebben het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu en het pantserleger van General- Oberst von Kieist het gros van het negende en achttiende Bolsje wistische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevange nen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmateriaal verloren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaansche, Hongaar- sche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal- veldmaarschalk von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: De zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet-weerniacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zee van Azov tot het Waldaj-gebergte ten Z.O. van lifet Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het O. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegenstand, voortdurende uitbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed, vermogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijzigingen meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Nu de laatste bolsjewistische troe penmassa voor het Donetzbekken uit den weg is geruimd, kunnen de bolsewisten alleen nog snel bij een- getrommelde vervangende formaties in den strijd werpen. Den bolsjewis ten wordt thans door de spoedige uitschakeling van het Donetzbekken het vooruitzicht ontnomen, ooit ook maar slechts een gedeeltelijke ver vanging van het verloren oorlogs materiaal te kunnen produpecren. Ook de vernietiging van de in het gebied van Brjansk en Wjasma in gesloten sterke bolsjewistische troe pen legt> een ander groot industrie gebied voor de bewapening der bolsjewisten bloot, n.l. Moskou en het -gebied rondom Moskou. Rekpnt men hierbij nog de omsingeling van Leningrad, dan ziet men, dat de laat ste groote operatie van de Duitsche weermacht zich sinds 2 Oct. van dit jaar niet alleen beperkte tot de ver nietiging van de drie nog geheel voor den strijd geschikte legers van Boedjenny, Timosjenko een Worosji- lof, doch tevens ook de drie groote bewapeningscentra der bolsjewisten omvatte. Bijzonderheden over den slag bij de zee van Azof. Berlijn, 10 Oct. Ter aanvulling van het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat de beëindiging van den. slag hij de zee van Azof weer een beslissing vormt. Bij de knie van den Dnjepr, tusschen Dnjepropetrofsk en Zapo- rozje, hadden de Sovjets hun te genstand nog volgehouden. Daar was hét Duitsche front ook het verst naar het O. vooruitgeschoven. Verder naar het Z., tusschen Zapo- rozje en Melitopol, waren de 'bolsje wieken zelfs overgegaan tot tegen aanvallen. Daarop stortte zich het pantserleger van generalóbërst Von Kléist uit Dnjepropetrofsk in Z. richting en rolde de stelling der Sovjets op. Deze werden tot den terugtocht gedwongen en wilden zich nu met het 9e en 18e leger een weg banen naar het O., maar het leger van Von Kleist haalde hen in en bracht hun zware slagen toe in samenwerking met de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche for maties, die uit W. richting kwamen. Uit. het N. en W. kwam het leger van infanterie generaal Von Man stein met de verbonden Roemeen sche troepen onder corpsgeneraal Dumitrescu. Toen nu de formaties der Waffen- S S. langs de kust der zee van Azof oprukten en contact kregen met de strijdkrachten van Von Kleist, wa ren beide Sovjetlegers ingesloten. Zij hadden reeds zware verliezen geleden en deze werden nog grooter door de drie wiggen, die de Duit- schers in de omsingelde massa dreven. Ten slotte werden zij totaal vernietigd, waarmee een einde is gekomen aan een operatie, die ter-, stond na het slot van den slag bij' Kiëf was begonnen. De omsingeling der Sovjet- legers. Berlijn, 12 Oct. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde, dat het gros der ingesloten bolsjewisten bij Wjasma en Brjansk gisteren op een kleiner terrein op- ben is gedrongen. Alle doorbraak pogingen mislukten. De bloedige verliezen der bolsjewisten zijn enorm toegenomen. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren in den zuidelijken sector geslaagde aanvallen gedaan op Sovjetvliegvelden. In den N. sector deden de vlieg tuigen gisteren aanvallen op bolsje wistische colonnes en treinen. In den afgeloopen nacht werd Lening rad bij goed zicht gebombardeerd. Reusachtige massa's ge vangenen. Berlijn, 12 Oct. (D.N.B.) Van militaire zijde woordt aan het D.N.B. medegedeeld: Hoe groot de omvang is der" ver nietiging, die groote deelen van de bij Wjasma ingesloten bolsjewie- kenlëgers getroffen heeft, bewijzen de reusachtige massa's gevangenen, die in de Duitsche verzamelcentra achter het gevechtsfront bijeenge bracht worden. Moe, apathisch, verslagen, half verhongerd en met bloedige vérbanden omwikkeld, zoo sleepen zich dag na dag duizenden bolsjewieken in lange colonnes naar dé Duitsche gevangenenkam pen. Alle volksstammen der Sovjet- Unie zijn hier vertegenwoordigd. (A.N.P.) Ruim 3'0 00 Duitsche nationaal-socialisten waren naar Amsterdam gekomen om aanwezig te zijn bij' de feestelijke, groot op gezette bijeenkomst in het hoofd stedelijk concertgebouw, georgani seerd door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden ter gelegenheid van zijn éénjarig be staan. Het concertgebouw was fees telijk versierd. Onder de aanwezigen waren be halve General-arheitsführer dr. W. Decker (Berlijn) en de leider van het Arbeitsbereich, oberdienst- leiter en commissaris-generaal voor bijzonodere aangelegenheden Schmidt, de gevolmachtigden van den rijkscommissaris voor de pro vincie N.-Holland, Oberdienstleiter Seidel en voor de Stad Amsterdam, senator Böhmker, verschillende functionarissen van het rijkscom missariaat en van den arbeidsdienst. Een plechtig moment was het, toen onder de tonen van een kapel van den Duitschen Arbeidsdienst de Fahneneinmarsch plaats had en ?ich 3l6 vaandels van Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Arbeidsdienst en Hitlerjeugd op het podium groe peerden. Vervolgens betrad Oberstdienst- leiter Schmidt het podium om de feestelijke bijeenkomst plechtig te openen, spr. begroette hartelijk de vele partij'genooten en herinnerde nog eens aan de richtlijnen, die de Rijkscommissaris een jaar geleden had gegeven, en den plicht waardige vertegenwoordigers van het nat.- .soc. te zijn. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de periode die achter ons ligt. Hij sprak o.m. over Sep tember 1939, toen Engeland en Frankrijk Duitschland, dat slechts Beveiliging der veroverde havens. Berlijn, 11 Oct. (D.N.B.) Onmid dellijk nadat belangrijke havens aan de Zwarte zee waren ingenomen, heeft de Duitsche marine, naar het D.N.B. verneemt, de beveiliging van deze steunpunten op zich genomen, welke in den kortst mogelijken tijd in orde gemaakt en versterkt wer den. Met buitgemaakte schepen werd de ravitailleering voor de op rukkende troepen gewaarborgd. Tal rijke eenheden werden als mijnve- gers gbruikt om havens en rivier mondingen van mijnen te zuiveren. De werkzaamheden op de scheeps werven en havenwerken zijn reeds in grooten omvang weer ter hand genomen ten bate van de Duitsche marine. 's-Grnvenhage, 11 Oct. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. elk der met „39" en „40" genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koopén van 250 gram boter. Zooals destijds werd medege deeld, geeft gedurende bovenge noemd tijdvak de met „39" ge nummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 200 gram gesmolten rundvet of 250 gram boter. Voorts geeft de mei „40" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram bo.ter. Uiteraard wordt op de boter, welke op de bonnen „39" en „40" van de vetkaart wordt gekocht, een reductie verleend van 22 cent per 250 gram.- De met „38" genummerde bonnen van de boter- en vetkaqrten mogen worden vernietigd. ALKMAAR. Inlevering van dekens en Winterkleeding. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR, voorzitter van het Kleedingcomité, deelt belang hebbenden mede, dat vanaf he den 13 October 1941 tot en met 31 October 1941, de inlevering kan ge schieden van gedragen en gebruikte kleedingstukken, t.w.: Heerencostuums Heeren-winterjassen; Wollen en halfwollen Heeren regenjassen; Dameswintermantels; Wollen en halfwollen Dames regenjassen; Jongens-winterjassen; Meisjes-winterjassen; Wollen dekens. Voor elke twee stuks ingeleverde artikelen zal door het comité één ontvangstbewijs worden afgegeten, waarmede men na 1 No- vembes 1941, onder gelijktijdige in levering van de halve puntenwaar- de, één nieuw exemplaar van deze kleedingstukken zal kunnen aan- koopen. De wollen dekens dienen v o o r- a f chemisch gereinigd te zijn, het geen moet blijken uit een van de betreffende wasscherij over te leg gen bewijs. De inlevering kan geschieden in het gebouw van de Christelijke Kleuterschool, Doelenstraat Nr. 15 te ALKMAAR en wel op de dagen Maandag tot en met Vrijdag, van 912 en van 15 uur. Ruiling boterkaarten voor zelfkarners. De leider van den Distributiedienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat zelf-karners, die op grond van hun inkomen voor vetkaarten in aan merking komen, door invulling van een formulier MD 100 hun ontvan gen boterkaarten tegen vetkaarten kunnen ruilen ten kantore van den Distributiedienst Breedstraat 40 (Ge meente-Museum). Belanghebbenden dienen, ten be wijze dat zij inderdaad zelf kamer zijn, de door de Ned. Zuivel-Centrale verstrekte karn-vergunning bij hun aanvraag om ruiling over te leggen. De leider voornoemd, H. BAKKER. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat vanaf DINSDAG 14 OCTOBER 1941 door den Distributiedienst ALKMAAR een aanvang zal wor den gemaakt met de uitreiking van TEXTIEEKAARTEN 3de Serie en bonnen voor half rantsoen BOTER. De Textielkaarten worden uit sluitend uitgereikt aan die per sonen, welke zijn opgenomen dn het Bevolkingsregister van de Gemeente ALKMAAR. Aan mannen en jongens, geboren vóór 2 November 1926, wordt een textielkaart voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder uitge reikt. Aan vrouwen en meisjes, geboren vóór 2 November 1926, wordt een textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder uit gereikt. Aan jongens, geboren na 1 No vember 1926, doch vóór 2 Novem ber 1938, wordt een textielkaart voor jongens van 3 tot en met 14 jaar uitgereikt. Aan meisjes, geboren na 1 No vember 1926, doch vóór 2 Novem ber 1938, wordt een textielkaart voor meisjes van 3 tot en met 14 jaar uitgereikt. Bovendien zal aan personen, die geboren zijn na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, een bon voor een half rantsoen boter worden uitgereikt. Ten opzichte van de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met: Letter A, B, C of D op Dinsdag 14 October 1941. Letter E, F, G, H, I of J op Woensdag 15 October 1941. Letter K, L, M of N op Donderdag 16 October 1941. Letter O, P, Q, R, of S op Vrijdag 17 October 1941. Letter T, U, V, W, X, IJ of Z op Zaterdag 18 October 1941. De uitreiking zal geschieden op de navolgende plaatsen, t.w.: Ie. In het Schoolgebouw aan de Brillesteeg. In dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitgereikt. 2e. In de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolk- straat. De kantoren zullen op bovenge noemde data geopend zijn van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m., uitgezonderd op Zaterdag 18 October 1941; op dien dag alleen uitgifte van 9 uur v.m. tot 12.30 n.m. De Distributiebescheiden worden alleen uitgereikt op vertoon van de Distributiestamkaart. Aan kinderen beneden 16 jaar worden geen distributiebescheiden afgegeven. Er wordt met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat men do kaarten dient af te halen op den dag, welke daarvoor is aangegeven. Alkmaar, den 13en October 1941. De Burgemeester voornoemd: F. H. VAN KINSCHOT. Dantzig terug wilde hebben, den oorlog verklaarden. Hij herinnerde ook aan de Meidagen van 1940 toen vele N.S.D.A.P.'ers in Nederland- sche kerkers zuchtten. Uit dezen moeilijken tijd groeide onze vriend schap met de Nederlandsche N.S.B., aldus spr., waarmede wij hand in hand een nieuwe toekomst op bouwen. Wij hebben van den eersten dag, dat wij hier waren, niet als vijan den op willen treden, maar naar den wil van den Führer als goede kameraden van den arbeid. Trotsch en dankbaar-is spr. dat hij precies een jaar geleden geroepen werd om op te treden als leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Rede dr. Decker. Dr. Decker sprak hierna over wezen en taak van de partij. Oook hij herinnerde aan het verleden, toen de N.S.D.A.P. hier onder zeer moeilijke omstandigheden haar ar beid verrichte. Het gebod van den Führer legde ons de verplichting op, in ons eigen Bereich dag voor dag te "werken voor de partij. Ieder mensch afzonderlijk wordt geheel opgeëischt. De wil van de leiding wordt overgedragen op het bewust zijn van den enkeling. Wij Duit- schers zijn gelukkig door het bezit van den grootsten leider, die ooit een volk is voorgegaan: Adolf Hitler. En wij weten, dat Adolf Hitler medewerkers heeft zooals geen land ter wereld ter beschik king heeft. Die wetenschap maakt ons gelukkig en dankbaar. Met on- emdig veel kleine arbeid is bereikt, dat het bir.nenlandsche front zoo onverwoestbaar krachtig is in dezen grootsten strijd aller tijden. Met klem en onder applaus loofde spide prestaties van het Duitsche volk achter het front. Vervolgens sprak dr. Decker over de plichtèn van de leidende leden der N.S.D.A.P. en over de eervolle taak van den Duitschen arbeider van hoog tot laag. Na ge sproken te hebben over de succes sen in den strijd tegen het bolsje wisme, zei spr.: in den moeilijken tijd van het nat.-soc. gaf de Führer het parool: gij moet gelooven, gij moet offeren, gij moet strijden. Dit vormt de onoverwinlijke kracht van het nationaal-socialisme. Uitvoerig besprak dr. Decker de waarde van den arbeidsdienst.' Vervolgens ging spr. nader in op de taak van de partij, die haar stempel drukt op de samenleving. „Wij zijn niet aangetieden om de wereld te veroveren, maar om de Europeesche cultuur te bescher men en uit te dragen. Duitschland ljeeft hier in Europa een grootsche taak te vervullen, een Germaan- sche taak. De jeugd begrijpt, waar om het gaat en die jeugd van alle Europeesche landen heeft zich achter dq vaandels van Adolf Hitler geschaardom te strijden tegen 't bolsjewisme. Spr. besloot: „wanneer wij allen onzen plicht doen, dan kan niemand of niets onze toekomst meer in gevaar brengen". Vervolgens sprak Oberdienst leiter Schmidt nog een kort slot- woordj waarin hij o. m. zeide, dat in Nederland slechts een nat.-soc. partij is, n.l. de N. S. B. De bijeenkomst werd hierna gesloten met de Führergruss en het spelen van het Duitsche volkslied.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1