Inbraken te Hoorn. PUBLICATIES De ziekenhuisverpiegingsvereenigingen en de nieuwe ziektewet. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 OCTOBER 1941. Pagina 2. 200 KOEIEN. Voor de veevordering werden he den 200 koeien, waarvan een 30 voor de weiderij werden aangewezen, en een 120 schapen aangevoerd. De veehouders weten thans einde lijk hoeveel stuks ze met 1 Dec. op stal mogen hebben en hoeveel zij er voor de slacht moeten leveren. De veevordering is thans dus wel zeer acuut geworden. Wie zijn stal thans t.b.c.-vrij maakt, krijgt van de provincie een toelage van 25 per af te leveren en in te ruilen rund, ter wijl de zuivelfabrieken „Neerlandia" en Aurora" nog een extra subsidie van 10 geven. Men moet zich hier voor wenden tot het bureau van de Provinciale Rundveef ok ver e eniging, Landbouwhuis alhier. GESLAAGD. De heer A. P. H. Halff, alhier, is ta Den Haag geslaagd voor het examen wiskunde l.o. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor het diploma Manufac- turenbrevet slaagden van de Alk- maarschen middenstandscursus van de 12 cand-idaten: mevr. Venverloo en de heeren H. Brüggeman, R. Not- telman, W. de Jong, W. Spruyt, Hou- baer, Putman, B. Meyer, G.. Spruyt en T. Spruyt. WERK GEGUND. Aan N.V. P. Daalder's Aanneem- bedrijf alhier is door den dienst der Zuiderzeewerken opgedragen het graven van waterleidingen in den Noordoostelijken polder tot een grondverzet van pl.m. 100.000 kub. meter tegen een prijs van 0.40 pier kub. meter. DIERENBESCHERMING. Vrijdag is zwervend' aangetroffen een mooi zwart hondje. Kenteeke- nen: zwart, bruine pooten, lange staart, slappe ooren, reu, halsband om. De eigenaar wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbescherming, Baanstraat. OPVOERING ZEEMANSVROUWEN. Voor een totaal uitverkochte zaal werd gisteravond in het Gulden Vlies wederom een opvoering ge geven van het bekende stuk Zee mansvrouwen door het gezelschap van Herman Bouber. De bezoekers hebben ten zeerste genoten van dit stuk, dat 'afwisselend ernstige en vroolijke scènes brengt. De geschiedenis van Leentje en den ronden zeeman Willem, van de manke tante Mien en den mah, die Leentje's leven langen tijd tot een hel maakte, boeide voortdurend en na elk der bedrijven klonk een langdurig applaus. Er is uitstekend gespeeld Aaf Bouber weer vol vitaliteit en komi sche kracht als tante Mien, Tonny Foletta als de zeeman was zeer goed op dreef. Annie Schuitema heeft de rol van Leentje zeer goed en sympa thiek gespeeld. v André van Dijk typeerde den schurk zeer juist. Mooie typen zag men ook van Herman Bouber, als Leentjes vader, van John de Geer en Lena Kemper als Oom Daan en Betje, terwijl de stotterende zoon van tante Mien weer een succes was voor H. Bouber Jr. Als geheel een voorstelling, die het publiek ten zeerste voldaan heeft. Mr Een sigarenmaker gaf aan jongens opdracht tot diefstal. Den laatsten tijd zijn in Hoorn meerdere inbraken en diefstallen gepleegd, wel niet van zoo heel grooten omvang, maar toch wel van dien aard, dat van een ernstig kwaad moet worden gesproken. Onder de gestolen goederen bevon den zich partijen koek, kaas, siga ren en tabak. Eerst Vrijdagmiddag werd aangifte gedaan van de ver missing van een partij tabak, juist op het tijdstip, dat deze reeds op het politiebureau werd binnen gebracht. De zaak is, naar de N. H. Crt. vertelt, aan 't rollen gebracht, toen de politie eind vorige week in verband met plaats gehad hebben de rijwieldiefstallen een huiszoe king deed bij W. aan de Veenen- laan, waarbij, zooals reeds gemeld, verschillende gedemonteerde rij wielen onder hooi gevonden wer den, alsmede leege en gevulde koektrommels. Toen nu Maandag de hoofdagent-rechercheur Feen- stra naar Alkmaar was om in het huis van bewaring een paar perso nen. te hooren, die te Enkhuizen in verband met de diverse rijwiel diefstallen waren gearresteerd, kwam bericht binnen van de inbraak in de sigarenfabriek van de fa. Lieshout, welke Zondag avond was gepleegd 'en waarbij een kleine 2000 sigaren werden buitgemaakt. Een poging, denzelf den avond ondernomen, om in te breken in een sigarenfabriek in de Mosterdsteeg, mislukte. Bij onder zoek bleek, dat hierbij een paar jongens waren betrokken, en toen beide knapen, de 15-jarige G. B. en J. M., des avonds met de bus uit Amsterdam huiswaarts keer den, werden zij gearresteerd. Laatstgenoemde kon weer spoedig worden losgelaten, doch daarvoor in de plaats werd de hand gelegd op twee andere jongens, C. S. en H. M., beiden ook 15 jaar oud. Deze jongelui bleken mede debet te zijn aan inbraak in de koekfabriek der firma Wigmans en Schouten, aan het Keern te Hoorn. Er waren daar kleine hoeveelheden koek en eenige doosjes sigaren gestolen. Intusschen bleek ei; nog een inbraak te zijn gepleegd in het kaaspakhuis van de firma De Vries, gelegen aan het Hoofd, waar 27 kazen waren gestolen. Het on derzoek wees uit, dat de drie gear resteerde knapen dit mede op hun geweten hadden. Ook hadden zij zich nog schuldig gemaakt aan diefstal van een 10-tal kistjes korstlooze kaas ten nadeele van U. Poppes aan het Achterom. En alsof dit nog niet genoeg was, bleek dat de knapen niet minder dan vijf maal waren binnengedrongen in het pakhuis van de fa. Pool aan den Nieuwendam, waar naar schat ting een honderd kilo tabak werd weggehaald; eerst de laatste dagen had men deze firma argwaan ge kregen en toen aangifte werd gedaan, bevond een gedeelte van deze tabak zich reeds op 't bureau. De man achter de schermen. De vraag waar de gestolen goe deren bleven werd'door de politie opgelost: alles werd gebracht naar de woning van den zelfstandigen sigarenmaker C. v. d. W., een plm. 50-jarige man, wonende in de Bot telsteeg. Hij gaf den jongens op dracht" om te stelen en hij betaalde contant. Zelfs de zakken om de gestolen waar te vervoeren werden door hem geleverd. In de woning vond men ook een gedeelte van de tabak terug, welke bij de fa. Pool was ontvreemd. Een ander gedeelte van de gestolen partij heeft de politie in beslag genomen bij de fam. W. aan de Veenenlaan, waar deze onder den vloer was verstopt. Nog weer een ander gedeelte werd opgespoord op een plaatsje achter een onbewoond pand aan de Bot telsteeg, waar het onder een vlier struik lag verstopt. In totaal zes arrestaties. Buiten v. d. W. en de drie jonge knapen, die zijn gearresteerd, heeft de politie tevens -nog in verzekerde bewaring genomen H. Th. W., een broer van den man, die wegens rijwieldiefstal naar Alkmaar is overgebracht. Deze broer staat on der verdenking van heling van ge stolen rijwielbanden. Ten slotte is ook nog de jongste telg van de generatie W. opgepakt, toen hij juist werd betrapt, dat hij de tabak, welke onder den vloer was verbor gen, voor den neus der politie wil de weghalen. DE SABIJNSCHE MAAGDEN ROOF. Johan Kaart en Adolphe Engers komen morgen en Woensdag met hun gezelschap in Alkmaar om de liefhebbers een paar echt vroolijke tooneelavonden te bezorgen. Zij zul len de bekende klucht opvoeren: De Roof der Sabijnsche Maagden. Er bestaat reeds veel belangstelling voor deze avonden. Abonné's der Gulden Vlies tooneelvoorstellingen genieten reductie op den eersten rangsprijs, Voor nadere bijzonder heden zie men elders in dit blad. DE PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. De prijzen voor groenten en fruit, welke met ingang van Dins dag i4 October zullen gelden, zijn grootendeels ongewijzigd gebleven. Bij de peen zonder lof is een be langrijke wijziging aangebracht. De ze zal nu in vieren moeten worden gesorteérd. Voor export komen in aanmerking de sorteeringen B 51 200 gram ongewasschen, welke 3.40 per 100 kg zal opbrengen, C van 201500 gram 3 en D 501 gram en hooger, ongewasschen, die met 2.50 per 100 kg zullen worden betaald. Voor het binnenland uitsluitend bestemd zijn de A-peen, van 2050 gram, waarvoor 7 per 100 kg is vastgesteld. Deze moeten gewas- schen worden. Peen met een ge wicht van 51 gram of hooger moet ongewasschen worden geveild. Jonge bospeen, uitsluitend voor binnenlandsch gebruik, is van 6 7 per 100 bos verhoogd. Op de exportlijst komen thans ook de schorseneeren voor. De sorteering I tot 20 stuks per kg is gewaardeerd tegen 16.50. de sorteering II, tot 45 stuks per kg, tegen 11 per 100 kg. OP MONSTER VEILEN VAN PEEN, KOOLRAPEN EN UIEN. Mede in verband met de moei lijkheden van het vervoer, verleent ce Ned. Groenten- en Fruit-Centrale tot nader order aan de veilingen vergunning om roode breek- en bewaarpeen, koolrapen en uien op monster te veilen met inachtneming van de volgende voorwaarden: Het monster en de partij moeten voldoen, aan de daarvoor gestelde kwaliteitseischen. De veiling is verplicht bij levering de nakoming van dit voorschrift te controleeren, evenals de afgeleverde hoeveel heden. De (betaling moet over de veiling plaats hebben, terwijl het geldende veilingspercentage in re kening moet worden gebracht. Het op monster veilen moet plaats hebben op vaste dagen en op vaste veilingsuren, dus niet op willekeu rige dagen en uren. De levering moet geschieden ter plaatse der veiling, of op een andere door de veiling aan te wijzen leve ringsplaats. Het administratief veilen van groenten en fruit is verboden. Alle tot heden verleende vergunningen zijn vervallen. In afwijking hiervan is het administratief veilen slechts geoorloofd op 'een na 10 Oet. door de Centrale verleende schriftelijke vergunning, met onvoorwaardelijke inachtneming van, eventueel in deze vergunning gestelde voorwaarden. HET GEESTMERAMBACHT. Het groeit goed in den proef- polder in het Geestmerambacht, dat bleek ons dezer dagen, toen in de veiling een schuit met kool uit dezen polder werd aangevoerd, waarvan het grootste gedeelte bestond uit kool van 8 pond per stuk, terwijl een deel zelfs tien pond per stuk woog. Ook de uien, welke op het proefbe drijf geteeld worden, zijn van goede kwaliteit en de oogst in kilogrammen is uitstekend. RIJWIELDJEF GEARRESTEERD. Sedert enkele dagen meende de politie te Heiloo een spoor te hebben gevonden van den dader der vele rijwieldiefstallen, welke den laatsten tijd hier gepleegd zijn. Dit spoor leidde naar Amsterdam, alwaar het haar mocht gelukken zekeren B. te arresteeren, die, verdacht van dief stal of heling van rijwielen, naar het huis- van bewaring te .Alkmaar is overgebracht. NOORDSCHARWOUDC. Vischwedstrijd. - De hengel- club „Ontspanning" hield een wed strijd, waarbij de 12 deelnemers tezamen 42 baarsjes wisten te ver schalken. De uitslag van de wed strijd was: 1. Jb. Bullooper 11 st., 2. P. Koning 6 st., 3. St, de Rijke 5 st., 4. D. van Seventer 4 st., 5. A; Timmerman 4 st., 6. S. Dekker 3 st., 7. S. Wormsbecker 3 st. Troostprijs S. Kuiper. OUDORP. Uitreiking textielkaarten. Woensdag en Donderdag a.s. van 912 en van 24.30 uur zullen in de raadszaal de nieuwe textiel kaarten worden uitgereikt (uitslui tend aan hen die opgenomen zijn in het bevolkingsregister). Voor kinderen beneden den leeftijd van 3 jaar worden voorloopig geen kaarten afgegeven. VERANDEREN WOON- OF VERBLIJFPLAATS VOOR JODEN De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van het Hoofd der Inspectie van de bevolkingsregis ters, art. 3 der Verordening van den Commissaris-Generaal voorde Veiligheid d.d. 15 September 1941 luidende: „Voor het blijvend of tijdelijk veranderen van woon plaats of van de gewone verblijf plaats door Joden is een vergun ning vereischt" ook van toepassing is op verhuizingen binnen de gemeente, In zoodanig geval moet de aanvraag om vergunning tot verhuizing tot nader order worden ingediend bij den Commis saris-Generaal voor de Veiligheid te 's-Gravenhage. Alkmaar, 11 October 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. VERDUISTER GOED! ZON 13 Oct. onder: 18.51 14 Oct. op: 8.92 MAAN 13 Oct. op: 0.00 onder: 15.13 13 October Laatste kwartier. LANGEDIJK. Bescherming tegen luchtaanval len. - De burgemeeester der ge meente Langedijk brengt ter open bare kennis, dat door hem de vol gende algemeene gedragsregel is vastgesteld: Elk hoofd van'een gezin, woon achtig in deze gemeente is verplicht zorg te dragen, dat in zijn woning steeds voldoende zand, alsmede een schop aanwezig is voor het on schadelijk maken van brandbom men. Gelijke verplichting rust op elk hoofd of bestuurder van een onderneming, gevestigd in deze -ge meente, voor zoover betreft de ge bouwen, behoorende tot deze on derneming en gelegen in deze ge meente. De benoodigde hoeveelheid zand kan gratis worden verkregen via den betrokken Wokleider. Hij, die opzettelijk aan bovenvermelde verplichting niet voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboe te van ten hoogste duizend gulden. De postverbinding. - De post wordt thans niet meer naar de treinen gebracht, maar per autobus verzonden. Dit is lang geen verbe tering, ook al in verband met het soms zeer onregelmatig rijden van de bussen. De vereeniging van t 20 tabletten 55 ct Ze tie i 2 tabletton 7 HEILOO. Uitvoering „Falkland." - Zon dagmiddag gaf de tooneelvereeni- gihg „Falkland" voor een tot de laatste plaats bezette zaal in De Rustende "Jager een geslaagde uit voering van Heijermans' „Schakels". De voorzitter, de heer H. Keesman, zeide in zijn openingswoord, dat het hem speet, dat vele donateurs niet konden worden toegelaten; getracht zal worden een herhaling van het stuk te geven voor hen die deze uit voering niet konden bezoeken. H^t zou te ver voeren hier het bekende ,stuk .te bespreken. Men is er in geslaagd mede door de regie van den Rossenbacker het publiek vier bedrijven lang te boeien. De groote bezetting bleek geen bezwaar te zijn, alle rollen waren in goede handen, verschil lende tooneeltjes (o.a. slot 3e be drijf en dialoog Pancras Duif Marianne) werd'en zoo bijzonder goed gespeeld, dat open doekjes niet uitbleven. Hoewel we niemand: persoonlijk een compliment willen maken, mogen wij „Falkland" zeker wel gelukwenschen met de goede heerenkrachten, welke zij momen teel onder hare leden telt. Het is bekend, dat de vereeniging, die sinds jaren over een aantal zeer goede damesleden de beschikking heeft, den laatsten tijd met een te kort aan heerenkrachten te kampen had. De tooneelaankleeding van de verschillende bedrijven was in den juisten toon, tijdens de verandering hiervan werd entre-actmuziek ge speeld door een goede band. groentenhandelaren „De Koop handel" heeft zich nu tot den direc teur van het postkantoor te Alk maar gewend met het verzoek, ver betering in de postverbinding te willen aanbrengen. PUBLICATIE VAN DEN COMMISSARIS, BELAST MET HET TOEZICHT OP DE ZIEKENFONDSEN. ERKENNING EN TOELATING VAN ZIEKENFONDSEN EN ZIEKENHUISVERPLEGINGSFONDSEN. De Commissaris, belast met het toezicht op de Ziekenfondsen, noodigt alle ziekenfondsen, die in aanmerking willen komen voor erkenning of toelating in den zin van het Ziekenfondsenbesluit, uit om, jndien zij niet bij een organisatie van ziekenfondsen of van ziekervhuisverplegings- fondsen zijn aangesloten, zich onmiddellijk schriftelijk te wenden tot zijn Bureau, 't Hoenstraat 7, 's-Gravenhage, ter verkrijging van de, voor de aangifte benoodigde, formulieren. Ziekenfondsen en ziekenhuisverplegingsfondsen, die bij een organi satie van deze instellingen zijn aangesloten, ontvangen de formulieren door middel van het bestuur hunner organisatie en behoeven ze dus niet zeiven aan te vragen. Plannen van de vereeniging te Alkmaar. Nu binnenkort (men ver wacht tegen 1 Nov.) het tweede uitvoeringsbesluit inzake het Ziekenfondsbesluit in de Staats courant zal worden afgekondigd, waarbij aan de verzekerden ook ziekenhuisverpleging zal wor den gewaarborgd, hebben de voor dit doel der ziekenverzor ging speciaal opgerichte ver- eenigingen zich te beraden, op de wijze, waarop zij nog zullen kunnen voortgaan, dan wel of zij geen reden van bestaan meer hebben. Het was in 'verband hiermee, dat het bestuur van de Ziekenhuisver- plegingsvereeniging Alkmaar de be sturen van in de omgeving bestaan de vereenigingen met eèn zelfde doel tot een vergadering had bijeen geroepen in de dancing van de Har monie. De belangstelling was groot: de zaal was goed bezet. De voorzitter van de Alkmaarsche vereeniging, de heer W. v a n d e V a 1 1, hield een uitvoerige inlei ding, waarin hij de wijzigingen aan gaf, welke door het ziekenfondsbe sluit worden voorzien. Hij haalde hiertoe een en ander aan uit de uit eenzettingen van den heer Wouden berg voor het N.V.V., waarvan wij in ons vorig no. uitvoerig melding maakten. Voorts wees hij er nog op, dat zij, die in vasten dienst werken, verplicht zijn zich aan te sluiten bij een ziekenfonds, waarvoor een pre mie geldt van 4 pet. van het loon, welke betaald moet worden dcor patroon, en arbeider (elk de helft.) Ook zij, die zich vrijwillig willen verzekeren, moeten door de fondsen worden opgenomen. Hieronder val len dus ook de ambtenaren, voor wie nog geen regeling is getroffen. Spr. stelde vast, dat voor de zie- kenhuisverplegingsvereenigingen in de dorpen, die als regel slechts een beperkt gebied bestrijken, geen reden van bestaan meer zal overblij ven, omdat haar leden voor het mee- rendeel als verplicht verzekerden zullen overgaan naar de ziekenfond sen. Fusie met andere vereenigingen zou moeten tot stand komen. De Federatie van ziekenhuisver- plegingsvereenigingén had zulks ook begrepen en daarom de aange sloten organisaties tot een vergade ring opgeroepen te Amsterdam, waar zij voorstelde één groot zie kenfonds op te richten voor het beele land (met uitschakeling van Noordholland, waar het A.A.Z.A. werkt.) Spr. en zijn medebestuur; ders hadden zich over dit voorstel, dat rauwelings "in de vergadering was geworpen, niet direct willen uitlaten, maar wenschten het eerst van alle kanten te bezien. Intusschen is er van het plan niets terecht gekomen tengevolge van het .uitgevaardigde verbod om nieuwe vereenigingen op te richten, welke ten doel zouden hebben de ziekenverpleging e.d. Het verwon derde spr., dat het federatie-bestuur hiervan niet op de hoogte was, waar het toch altijd beweerde zoo goed thuis te zijn in regeeringslcringen. Spr. keurde het af, dat, het Streek- verband van ziekenhuisverplegings- vereenigingen had afgeraden om. de vergadering van thans te bezoeken uit hoofde van het overleg, dat de Federatie zou plegen met zooveel mogelijk vereenigingen. Ook daar van is niets terecht gekomen, want, zoo zei spr., gister (d.i. dus Vrijdag j.l.) om 5 uur in den middag was daarvan bij den voorzitter van het A.A.Z.A. nog niets bekend. Het voorstel van de vereeniging te Alkmaar. Wij, aldus spr., hebben sinds die Amsterdamsche vergadering niets meer van de Federatie gehoord en hebben besproken wat er gedaan dient te worden, waarbij wij tot de conclusie kwamen, dat er een fusie met zooveel mogelijk vereenigingen moet tot stand komen met behoud van de zelfstandigheid van elk er van. De centralisatie moet niet al te ver worden doorgevoerd, om te ma ken dat ér gemakkelijk contact blijft met het bestuur. Een statutenwijzi ging zou noödig zijn, omdat men 'als .afzonderlijke vereeniging niet meer kan blijven bestaan. Het werken voor de „vrijwilligers" uitgebreid behouden blijven en waar de parti culiere fondsen waarschijnlijk wor den uitgeschakeld, zou het terrein voor -de „vrijwilligen" uitgebreid worden. Alkmaar zou zich bij de omgeving moeten aanpassen ten aanzien van de daar veelal bestaan de bepaling van gratis vervoer der patiënten naar een ziekenhuis. Wat de bestuursvorming betreft, stelt Alkmaar voor, dat uit en door de plaatselijke besturen een ver- trouwensraad wordt samengesteld, bestaande uit zeven personen (ver eenigingen met 3000 aangeslotenen zouden één lid, bij 6000 hoogstens drie leden aanwijzen.) Deze ver- trouwensraad zou een dagelijksch bestuur moeten benoemen en ook 't personeel van het te vormen groote verbond (dat pl.m. 150.000 leden zou omvatten) moeten, aanstellen op voordracht van het bestuur. Alle vereenigingen, die zouden toetreden, dienen voor een te vor men reserve één gulden voor elk lid te storten; ook het A.A.Z.A. neemt deel aan deze reserve, die afzonder lijk'beheerd moet worden ten name der vereeniging, met mogelijkheid om één maal per jaar een juiste be rekening te maken van den stand van zaken. Het A.A.Z.A. blijft voor de verpleging der verzekerden de "aansprakelijke vereeniging, maar de nieuwe organisatie neemt van het fonds de risico van ziekenhuisver pleging over voor een vooraf afge sproken bijdrage per gezin. Het ziekenfonds gaat met de plannen accoord. Van het ziekenfonds was de mededeeling ontvangen, dat het de door spr. ontwikkelde plannen „niet onwelgezind is, omdat het de zieken huisverpleging niet kapot wil ma ken". Het fonds zal meewerken, tenzij het door de overheid genood zaakt wordt anders te handelen. Ons doel is, zei spr., om zooveel mogelijk te behoudeji van wat we met liefde hebben opgebouwd en verzorgd. Wij willen een provinciale organisatie, gevormd door de leden zelf, met Alkmaar als centrum. Of en hoe de nieuwe situatie zich lan delijk zal ontwikkelen, dient te wor den afgewacht, het is niet onze taak daarvoor te zorgen. De Federatie heeft nu wel een oproeping gezon den voor een op 15 Oct., dus a.s. Woensdag, te houden vergadering, maar heeft daarvoor nog geen agen da samengesteld. Bespreking van het voorstel en andere vragen. Nadat een korte pauze was ge houden, gcif de heer Van de V a 11 gelegenheid tot het bespre ken van de gehouden inleiding. De heer Losekoot te Castricum vroeg naar de kwestie van herver zekering. Zal de nieuw te vormen vereeniging kans hebben op erken ning, als zij alleen herverzekering wil? Hoe denkt zij die te regelen? De heer A. W i e d ij k te Barsin- gerhorn wilde niet ingaan .op de uit latingen van den heer Van de Vall over het Streekverband. Over de vergadering van het fede ratiebestuur zei spr., dat het niet al te zeer verwonderlijk is, als aanvan kelijk gemaakte 'plannen niet kun nen doorgaan. Het federatiebestuur had kunnen informeeren of de plan nen konden doorgaan. Het heeft ge schreven ze terug te nemen, toen de onmogelijkheid van doorvoering bleek. Dat nog geen nieuwe plan nen kwamen, behoeft niet te ver wonderen, men zal nu eerst zeker heid willen hebben of eventuegle plannen zullen worden goedgekeurd. Aan zulke plannen wordt gewerkt. Als het bestuur meent, dat iets ge daan kan worden in het belang van de verzekerden, zal het zeker niet nalaten, dit ter kennis te brengen. Het zal heden (d.i. dus Zaterdag j.l.) of Maandag een vergadering hebben met de Mij. tot bev. v.d. Genees kunst. Aanstaanden Woensdag is er een vergadering van het Streekver band en dan hopen we nadere gege vens te kunnen verstrekken. Het Streekverband zal doen wat het fe deratiebestuur wenschelijk acht. Spr. vond het beste om de plannen van dat bestuur af te wachten,, in het belang van de grootst-mogelijke eenheid óp het terrein van de zie kenverpleging. Egmond aan Zee vroeg hoe het moet gaan met de kleinere ver eenigingen, die geen voldoende geld in kas hebben. Spr. had begrepen, dat het A.A.Z.A. die vereenigingen zal overnemen en dat die te Egmond aan Zee dan f 2100 zal moeten stor ten. Dr. van Oppen te Limmen vroeg of de verschillende verple- gingsvereenigingen de gevormde re serve moge behouden. De heer de Jong te Bergen vroeg of iedere vereeniging haar eigen financieele zelfstandigheid behoudt. De heer S. de Boer Kz. te Zuid- seharwoude gaf zijn aanvankelijke instemming te kennen met de uiteen zettingen van den voorzitter. Toch zou hij de vergadering van 15 Oct. van het Streekverband willen af wachten alvorens een besluit té ne men. Toezeggingen zou spr.'s veree niging dus nu nog niet kunnen doen. De heer Roodenburg te Enk huizen vreesde, dat de buiten het rayon van het A.A.Z.A. vallende le den aan de uiteenzettingen niets hebben. De voorzitter merkte op, dat het de bedoeling is om Enkhuizen en Medemblik een inzicht te geven in hetgeen hier zal worden gedaan. Aan één landelijke organisatie ge loofde spr. niet, er zal z.i. decentra lisatie moeten komén voor de ver plicht verzekerden, zooals die er ook is ten aanzien van de overige sociale maatregelen. Er moet toch rekening worden gehouden met wat bestaat en goed werk deed, zooals het A.A. Z.A.; daar moet de ziekenhuisver pleging zich bij aansluiten, om be staansrecht te houden. Er is haast bij de zaak: binnen 3 weken moet de erkenning worden aangevraagd; doet men dat niet, dan volgen slechts voorschriften. Op een desbetreffende vraag van Enkhuizen of, indien geen overeen komst kan worden bereikt met de doktoren aldaar, de vrijwillig verze kerden dan bij de vereeniging te Alkmaar zullen kunnen komen, zei de voorzitter, dat hij zulks wel „niet onwelwillend" zag, maar de be slissing hierover ligt bij het A.A.Z.A. Spr. stelde zich voor, dat de regee ring zal toestaan voort te gaan in samenwerking met het A.A.Z.A. en dat goedgevonden wordt een stor ting van 1 voor de vrijwillig ver zekerden. Of dat in de toekomst vol doende zal zijn, zal nader moeten blijken. Tot Barsingerhorn, zei de voorzit ter, dat het beter zal zijn met ant woorden te wachten tot de vergade ring van 15 Oct. De vraag van Egmond aan Zee zal nog nader onder oogen moeten worden gezien. Er zal, naar spr.'s meening, een centrale kas moeten worden ge vormd om de risico's te dragen, op dat het „Draagt elkanders lasten" zoo goed mogelijk tot zlin recht kan konóen. Hoe dé organisatie in de toe komst ook zal worden, een dergelijk fonds zal er moeten komen, districts- gewijze geregeld. Spr. zou thans nog geen beslissing willen vragen, maar legde er den nadruk op, dat het zeer wenschelijk is om a.s. Woensdag te weten wat 1 men wil. Men vergete niet, dat bet slechts de bedoeling is te behouden wat gegroeid is. Als de Federatie op 15 Oct. geen andere voorstellen doet, zal er toch uiterlijk 24 Oct. ant woord moeten zijn op de door spr. toegelichte voorstellen, opdat de vraag om erkenning tijdig kan wor den ingediend. Dr. Leenaerts van Castricum ontkende dat er door de heeren Stolk en Buize van de Federatie be sprekingen zijn gevoerd met de Ned. Mij. tot bev. v.d. Geneeskunde, want het bestuur daarvan is afgetreden. Het behandelt nog slechts de loopen- de zaken en zal zeker niet veel voe len voor besprekingen, wegens de door de Federatie gedane pogingen om een nieuw ziekenfonds op te richten. Verder deelde spr. mede, dat 4 da gen geleden nog de bedoeling be stond om a 1 l'e verplicht verzeker den op te nemen in een door het Rijk te stichten organisatie en de contributie daarvoor centraal te in nen, vermoedelijk door middel van de Raden van Arbeid. Zoo de mogelijkheid tot doorvoe ring ervan bestaat, leken spr. de door den heer Van de Vall toege lichte plannen het beste. Er zullen echter nog heel wat regelingen voor een en ander getroffen moeten worden. De voorzitter gaf zulks -toe en betwijfelde of alles kan worden geregeld tegen- 1 Nov., maar men moet toch voorloopig aan dien da tum vasthouden met het vragen van erkenning van de vereeniging. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter de vergadering met den wensch, dat alle belanghebbende vereenigingen zich ernstig zullen beraden op hetgeen gedaan moet worden tot behoud van een zoo gded mcigeliike zieker.vernleeine. Een eerezaak is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de W. H. N. 5553. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2