I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Operaties aan het Oostfront verloopen volgens de plannen. De strijd in het Oosten. Londen over het bombardement op Rotterdam. DISTRIBUTIE-NIEUWS h. bakker; Britsche aanvaispogingen bij Tobroek gebroken. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 242 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Dinsdag 14 October 1941 Duiischland strijdt voor Europa Manchester en Huil gebombardeerd. Het Duitsche legerbericht Hoofdkwartier van den Füh- rer, 13 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: De operaties aan het O. front verloopen volgens de plannen. Bij de achtervolging van de overblijfselen van den tegen stander, die in den slag bij de zee van Azof zijn ontkomen, is een Sovjetformatie achterhaald en vernietigd. 1100 gevangenen en 33 stukken geschut vielen ons in handen. In het strijdgebied ten O. van den Dnjepr heeft een Kroatisch regiment de vuur proef doorstaan. De vernietiging van de strijdkrachten, die bij Wjasma zijn ingesloten, staat voor de voltooiing. Bij 'Leningrad zijn herhaalde uitbraakpogingert met zeer zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties te Moskou gebopibardeerd. stallaties en vliegvelden in O. en Z.O. Engeland. Een gevechtsvliegtuig heeft ten O. van Great Yarmouth een koopvaarder van 8000 ton tot zinken gebracht. Verdragend geschut van leger en marine heeft de radioinstalla tie van Dover niet waargenomen uitwerking beschoten. In de Kanaalzone hebben Duit sche jagers gisteren zes en pa trouillevaartuigen twee Britsche vliegtuigen- neergeschoten. In N.-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche troepen in den nacht van 9 op 10 October een succes- vollen plaatselijken aanval uit gevoerd. Een door tanks onder steunde Britsche tegenaanval werd afgeslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de stad en de haven van Tobroek gebombardeerd en in luchtge vechten vijf Britsche-jagers neer geschoten. In den strijd tegen Britannië hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht het industriecentrum Manchester en de havenstad Hull met succes aangevallen. Andere luchtaan vallen waren gericht op havenin- In den afgeloopen nacht is een vrij groot aantal Britsche bom menwerpers naar N.W., W. en Z.-Duitschland gevlogen en heeft op tal van plaatsen brisant- en brandbommen uitgeworpen. On- Groot- der de burgerbevolking werden menschen gedood en gewond. Op verscheidene plaatsen werden gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers schoten negen, lucht doelartillerie vier Britsche bom menwerpers neer. Wanhopige uitbraakpogingen.' Berlijn, 13 Oct. (D.N.B.) De in het gebied van Brjansk ingesloten Sov jettroepen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in den loop van 12 Oct. met gebruikmaking van hun laatste krachten wanhopige pogingen om uit te breken onderno men, waarbij zij met gelederen van 15 man diep en in breede golven optrokken tegen de Duitsche stel lingen. Al deze doorbraakpogingen mislukten door het Duitsche vuur. Duitsche pantserstrijdkrachten en Duitsche infanterie drongen diep in de bolsjewistische massa's en brach ten den Sovjets ongewoon zware verliezen toe. Het aantal gevange nen en de omvang van de buit in den „zak" van Brjansk nemen voort durend toe. Aanvallen op belangrijke aan- voerwegen. Berlijn, 13 Oct. (D.N.B.) In den centralen sector hebben Duitsche gevechts- en jachtvliegers gisteren weer met succes geopereerd, naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt. Hevige aanvallen werden g! daan op de belangrijke aanvoerwe- gen der Sovjets. Acht treinen, waar onder een munitietrein, werden in brand geschoten en vernietigd, 41 treinen en 10 stations werden zwaar beschadigd, 329 vrachtauto's ge raakten in brand of werden door bomtreffers geheel vernietigd. In den Z. sector werden aanvallen ondernomen op vliegvelden en spoorwegen in het Donetsbekken, waarbij 34 op den grond staande Sovjet-vliegtuigen vernield werden. Spoorwegen tusschen belangrijke in dustriesteden werden op vele plaat sen vernield. Zes treinen en vier locomotieven werden vernield, 20 treinen beschadigd. Bunkers en veldstellingen vernietigd. De afdeelingen, die tot steun van het leger in den strijd werden ge bracht, grepen in den grooten vernie tigingsslag in, vernielden bunkers en veldstellingen en stelden twee stuk ken geschut met langen loop, drie batterijen afweergeschut, drie artil leriestellingen en zeven mitrailleur nesten buiten gevecht. 329 vracht auto s werden in brand geworpen of door voltreffers volkomen vernie tigd. den loop van den 12en Oct. en r\ 1?ac^ van. den 12en op den 13en Oct. schoten aan het O. front ui luchtgevechten Duitsche gevechts vliegtuigen en jagers 45 Sovjetvlieg- tuigen neerLuchtafweergeschut vernietigde veertien Sovjetvliegtui gen, Door bomtreffers op vliegvel den werden veertig vliegtuigen op den grond vernield. In totaal werden dus binnen 24 uur honderd Sovjet- vliegtuigen vernietigd. 504 bolsjewistische pantser wagens vernietigd. Berlijn, 13 Oct. (D.N.B.) Van be- voegde zijde wordt het volgende medegedeeld: In het verloop van den nieuwen aanval aan het O. front op 11 en 12 t Oct. hebben een pantserregiment van het Duitsche leger en een for matie der Waffen-SS 504 bolsjewis tische pantserwagens vernietigd. De Duitsche troepen zetten hun aanval in O. richting yoort. V rr Victorie, Duiischland wint voor Europa op alle fronten. EXTRABERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. 350.000 gevangenen bij Brjansk en Wjasma. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 13 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Het aantal gevangenen dat gemaakt is in den dubbelen veldslag van Brjansk en Wjasma is gestegen tot 350.000. Het aantal neemt nog voortdurend toe. DE OORLOG TER ZEE. Stockholm, 13 Oct. (A.N.P.) Volgens Reuter is te Londen officieel bekend gemaakt, dat de in dienst der Britsche ma rine varende mijnenveger „Van Meerland" en de mijnenveger „Caroline" van de - vroegere Nederlandsche marine tenge volge van vijandelijke actie verloren zijn gegaan. Verder is de mijnenlegger „Nautilus" tengevolge van een aanvaring gezonken. HET VERTREK VAN HET EERSTE NEDERLANDSCHE NATIONAAL- 'SOCIALISTISCHE BATALJON NAAR HET OOSTFRONT. Over zicht tijdens het défilé voor de autoriteiten. (Polygoon-Meyer) Het oordeel van bevoegde zijde. 's-G r a ve n h a g e, 14 October. Van bevoegde zijde wordt ops de volgende uiteenzetting toegezon den: Zooals reeds in de pers is bekend gemaakt heeft de Engelsche om roep kort geleden gepoogd mo tieven te vinden ter verontschul diging voor het bombardement, dat in den nacht van 3 op 4 October door het Engelsche luchtwapen op Rotterdam is gepleegd. De bewe ringen die de Engelschen naar vo ren grachten ter motiveering van het feit, dat honderden woonhui zen en verscheidene kerken door de Engelsche bommen vernield of zwaar beschadigd zijn en dat hon derden menschen gedood of zwaar gewond werden, klinken echter geenszins overtuigend. De onge loofwaardigheid van de genoemde Engelsche verklaringen - schijnt intusschen ook te zijn ingezien in Nederlandsche emigrantenkringen in Londen en een woordvoerder van de Nederlandsche emigranten- „regeering" heeft zich daardoor gedwongen gezien in een van de in het Nederlandsch uitgesproken uitzendingen van den Engelschen omroep eigener beweging een standpunt te bepalen ten aanzien van het voor de Rotterdammers zoo fataal en met zooveel verliezen verloopen Engelsche bombarde ment. Reeds de omstandigheid, dat deze „Nederlandsche regeeringsverkla- ring" zeer langademig is uitgevallen en zeer ingewikkeld is geformu leerd, toont voldoende in welk een groote verlegenheid de aan Enge land onderhoorige Nederlandsche kringen in Londen zijn gebracht door het onmenschelijke en meedoo- genlooze optreden „der Engelsche vrienden" tegenover de Nederland sche burgerbevolking. Maar ook de verschillende door den Nederland sehen burgerbevolking. Maar ook de verschillende door den Nederland- schen spreker naar voren gebrachte argumenten doen zoo weinig steek houdend aan, dat zij het door hun opstellers gehoopte doel stellig niet zullen bereiken, maar veeleer stof leveren voor een nieuwe aanklacht DE AANVAL OP MOSKOU. KAART VAIN PELT Hier zijn de belangrijkste plaatsen die in het omsingelingsgebied liggen aangegeven. Groote deelen van het Sovjetleger zijn ingesloten te Wjasma en Brjansk. De strijdkrachten der Duitsche legers bevinden zich in de omgeving yan Mosaisk, Soetsjinitsji en tusschen Bjelow en Toela. tegen de in strijd met het volken recht zijnde en immoreele methodes van de Engelsche oorlogsvoering. Qui 's excuse, s'accuse, wie zich ver ontschuldigt, klaagt zichzelf aan. In de genoemde Nederlandsche radioverklaring wordt ter inleiding openlijk toegegeven, dat Rotterdam „in den nacht van 3 op 4 Oct. een aanval van de R.A.F. te doorstaan heeft gehad, waarbij een aanzienlijk aantal burgerslachtoffers te betreu ren was". Er wordt dan verder woordelijk gezegd: „Weliswaar heeft de Duitsche berichtgeving de gevol gen voor de burgerbevolking aan vankelijk ernstiger voorgesteld, dan zij in .werkelijkheid waren, maar wij willen aannemen, dat hun latere le zing en dat kan de bevolking van Rotterdam zelf controleeren niet overdreven was". Zooals men ziet is men er in Londen zeer goed van op de hoogte, dat de Engelsche lucht aanvallen talrijke slachtoffers eischen onder de Nederlandsche be volking en moet men zelfs de beken tenis dóen, dat het definitieve, laat ste Duitsche verslag over de in Rot terdam aangerichte verwoestingen „niet overdreven" was. Desondanks speelt rrfen het klaar op de vermelde bekentenissen den door weergalooze huichelarij ingegeven zin te laten volgen: „Wij willen zelfs aannemen, dat de Duitschers zelf geen bommen meer op Rotterdam hebben gewor pen". Ofschoon men dus niet kan ont kennen, dat uitsluitend Engelsche vliegers verantwoordelijk moeten worden gesteld voor het groote leed dat de Nederlandsche burgerbevol king is toegebracht door de herhaal de -luchtaanvallen van de afgeloo pen maanden, wil men toch tegelij kertijd met doortrapte boosaardig heid den Nederlanders suggereeren, dat bier en daar de Duitschers zelf bommen hebben kunnen werpen op Nederlandsche plaatsen. 'Een derge lijke bewering vormt niet slechts het hoogtepunt van gemeene ver zinsels, maar tegelijkertijd een premie voor lieden voor wie ook de meest dwaze beweringen nog op eenigerlei wijze geloofwaardig voor komen. Daarbij komt, dat men in dezelfde „Nederlandsche" radiouit zending duidelijk heeft toegegeven, dat men door het neerwerpen van talrijke bommen op Nederland, be halve de „onvermijdelijke offers, die de Nederlandsche bevolking bij zulke gelegenheden aanvaarden moet", juist de Duitschers hoopt te benadeeien. Niemand, die tot ver standig waarnemen in staat is, zal derhalve kunnen aanvaarden, dat de Duitschers zoo onverstandig zou den kunnen zijn om door het neer werpen van Duitsche bommen op Nederlandsche plaatsen eigen lands lieden en Duitsche installaties in ge vaar te brengen. Het is integendeel duidelijk, dat de Duitsche bezet tingsoverheid er niet het geringste belang bij kan hebben om vreed zame, Nederlandsche burgers het slachtoffer te laten worden van luchtaanvallen, welker gevolgen im mers juist met Duitsche hulp later, weer moeten worden opgeheven. Hoe weinig Nederlandsch overi gens de Nederlandsche emigranten „regeering" in Londen denkt en hoe oppervlakkig en koud zij onverschil lig blijft ten aanzien van het leed en de levensnoodzakelijkheden der Ne derlandsche .burgerbevolking, wordt gekenmerkt door het feit, dat de Ne derlandsche radiospreker de bekla genswaardige Rotterdammers ge tracht heeft te troosten met het Ne derlandsche spreekwoord: „Wat het zwaarst, is, moet het zwaarst we gen". Aangezien uiteraard voor de Nederlandsche ^migranten in Lon den de Engelsche belangen het zwaarste wegen, wordt \hiermede dus de Nederlandsche bevolking in droge bewoordingen te verstaan ge geven, dat zij eenvoudig, zonder re kening te houden met eigen, waar lijk Nederlandsche belangen, genoe gen moet nemen met- Engelsche luchtbombardementen. De „eerste minister" van het Londensche emi grantencomité, Gerbrandy. heeft dit Zaterdag in een tweede Nederland sche radiotoespraak, waarin de be volking der bezette gebieden ertoe werd aangespoord om op het „derde front" opnieuw haar leven voor Engeland op het spel te zetten, nog met de volgende woorden verdui delijkt: „Wat ook de kosten mogen zijn, wij willen onze bijdrage léveren aan de oorlogsinspanningen van de Engelschen, zelfs wanneer ons be staan ten gronde gaat". Dit betee- kent dus: de Nederlandsche emigran ten in Londen willen hun bijdrage leveren aan de Engelsche oorlog voering, waarbij het hun onverschil lig laat of de bevolking der Neder landsche gebieden daarbij ten gron de gaat. Opmerkelijk is ook nog, hoe het Nederlandsche emigrantencomité in Londen de bekende roekeloosheid en lafheid der op groote hoogte en in den nacht opereerende Engelsche bommenwerpers tracht te veront schuldigen: „De ervaring van dezen oorlog bewijst nu eenmaal steeds weer, dat de moderne oorlog, hoe voortreffelijk de thans gebruikte oorlogswerktuigen ook mogen zijn geconstrueerd, zulks gevallen onver mijdelijk maakt. Zelfs de best uitge ruste moderne batterij schiet meer naast, dan op het doel. Het richten wordt nog moeilijker, wanneer de objecten niet duidelijk zijn afgetee- kend, dan is het bijna onmogelijk om niet tegelijkertijd vele eigendommen te beschadigen. Wanneer daar dan nog bij komt, dat het afweergeschut vuurt, wordt het gevaar nog groo- ter". Hier wordt dus onomwonden Bekend, dat de Engelsche vliegers en ook de Nederlandsche emigran ten in Londen er van te voren al re kening mee houden, dat de Engel sche bommen het voorgenomen doel niet treffen en inplaats daarvan groote vernielingen aanrichten on der de burgerbevolking. Dat echter „dergelijke gevallen onvermijdelijk zijn" is een bewuste verdraaiing der feiten. Het bewijs van 'het tegen deel wordt geleverd door de strijd wijze van de Duitsche stuka's, die niet uit angst voor het vijandelijk afweergeschut op stratosfeerhoogte blijven en ook niet, zooals dat bij de Engelsche vliegers het geval is, re gelmatig, als dieven in den nacht te verschijnen om dan volkomen plot seling hun verderfzaaiende lading lukraak neer te werpen op de sla pende, vreedzame bevolking-. Verder zal de bewering, dat ook de best uitgerust moderne batterij haar doel nauwelijks vermag te treffen, wel uitsluitend van toepas sing zijn op de Engelsche weer macht. Opdat echter de Nederland sche bevolking er niet toe komen zou onprettige vergelijkingen op te stellen, heeft, zij van de Nederland sche radiospreker als het ware „bij wijze van troost" nog de volgende verklaring te hooren gekregen: „Oorlog is nu eenmaal een mee- doogenloos bedrijf. De Russen be talen thans ook een hoogen prijs en lijden nog meer. Niet alleen ver nielt de vijand hun land maar tij dens den terugtocht en reeds daar voor vernietigen zij bovendien zelf nog alles, wat den vijand van nut zou kunnen zijn". Moeten soms de Rotterdammers de woonhuizen, die nog zijn blijven staan, ook al van te voren vernielen, voordat zij door Engelsche bommen worden getrof fen? Wanneer ten slotte in de genoem de „Nederlandsche" radiouitzendin gen nog beweerd wordt, dat al dit leed de Nederlandsche bevolking bespaard zou zijn gebleven, wanneer haar land in het geheel niet betrok ken zou zijn geworden in den oor log, dan ligt de schuld daarvoor toch uitsluitend bij het Londensche emigrantencomité en zijn Engelsche heeren. Wanneer Engeland in den zomer van 1939 zich niet verzet had tegen het wederaansluiten van de oer- Duitsche stad Danzig bij het Duit sche rijk, en wanneer de Londen sche kliek van oorlogsopruiers, niet de Polen had opgehitst tegen de Duitschers, dan zouden niet alleen den Nederlanders, maar geheel Europa alle oorlogsverwarringen bespaard gebleven zijn. De toenma lige Duitsche bereidheid tot over-, eenstemming werd echter, evenals het latere vredesaanbod van den Führer, door de kliek van Churchill hoonen van de hand gewezen. Voor alle consequentie^, die hieruit zijn voortgevloeid zijn dus uitsluitend de kliek van Churchill en alle lieden die zich bevonden in het vaarwater van haar politiek of die zich daar nog in bevinden, volledig verant woordelijk. PÉ TOESTAND IN ODESSA. Berlijn, 13 Oct. (D.N.B.) Naar van militaire zijde wordt medege deeld, wordt de toestand in Odessa van dag tot dag slechter. Een over- looper meldt, dat de levensmidde lenwinkels reeds gesloten zijn. Aan de soldaten aan het front wordt veel sterken drank gegeven, aange zien de stemming er zeer slecht is. In de stad zelf ziet men slechts weinig soldaten, aangezien aan het front iedere man wordt gebruikt. De mobilisatie is derhalve ook reeds uitgebreid tot alle mannen van 16 tot 60 jaar. Ieder, die nog in bur- gerkleeding wordt aangetroffen, wordt^aangehouden en naar het front gezonden. De overige bevol king moet aan de verdedigingswer ken werken, welke met koortsach- tigen haast worden geïmproviseerd. De stemming is uiterst gedrukt en wilde geruchten doen de ronde, daar niemand iets stelligs weet. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. SCHOENEN-DISTRIBUTIE. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de be schikbare schoenenbonnen No. 1 voor de maand October 1941, allen zijn toegewezen. Zij, die geen toewijzing hebben ontvangen'komen deze'maand niet voor een schoenenbon No. I in aan merking. In verband met het overstelpend aantal aanvragen' en met het oog op de noodzakelijke papierbezuini ging, worden geen schriftelijke afwijzingen meer verzonden. Alkmaar, 14 October 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. UITREIKING BONKAARTEN S. EN T. VOOR PETROLEUM VOOR VERLICHTING. De Leider van den Distributie- dienst Kring ALKMAAR maakt be kend dat aan hen, die voor ver lichting uitsluitend op petro leum zijn aangewezen en wier in lichtingen-formulier MD 73 door het electriciteits-bedrijf is accoord bevonden, bonkaarten voor petro leum zullen yrorden uitgereikt. Deze bonkaarten kunnen, onder overlegging van de distributie-stam kaart van het gezins-hoofd, worden afgehaald ten kantore van den Distributiedienst Oudegracht 168, ingang Ridderstraat, op Woensdag 15 October 1941, tusschen 912 erf 1.304 uur. Alkmaar, 14 October 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. INLEVERING GEDRAGEN KLEEDING. De voorzitter vap het Kleeding- comité te Alkmaar deelt belangheb benden mede, dat bij de inlevering van gedragen kleeding de stamkaart van den persoon, voor wien men een nieuw kleedingstuk wenscht aan te koopen, moet worden overgelegd. Alkmaar, 13 Oct. 1941. De Voorzitter voornoemd, HEILOO. Uitreiking vitamine D tabletten. Op Woensdag 22 October a.s. zullen kosteloos vitamine D tablet ten worden uitgereikt voor kinde ren van 3 maanden tot 3 jaar, als mede voor zwangere vrouwen, gedurende de laatste drie maanden vóór de bevalling. De uitreiking zal plaats vinden in de jongensschool aan den Wes- terweg voor hen wier familienaam begint met de letters A t/m. K van half twee tot half drie, en voor hen, wier familienaam begint met de letters L t/m. Z van drie tot vier uur 's middags. De distributiestamkaart van el- ken persoon, voor wien de tabletten worden verlangd, moet worden medegebracht. Uitreiking nieuwe textiel- kaarten. A.s. Woensdag zal in de tooneel- zaal van De Rustende Jager een aanvang worden gemaakt met de uitreiking van textiekaarten: van 8 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur voor hen wier geslachtsnaam be gint met de letters A t/m. G op Woensdag 15- October; van H t/m. O op Donderdag 16 October; van p t/m. Z op Vrijdag 17 October a.s. Tevens zullen bonnen „een half rantsoen boter" worden verstrekt aan hen, die geboren zijn na 1 Ja nuari 1921 doch vóór 2 Januari 1928. De kaarten worden slechts uit gereikt aan personen, die inge schreven staan in het bevolkings register van de gemeente Heiloo, uitsluitend op bovengenoemde data. Italiaansch legerbericht. Rome, 13 Oct. (Stefani.) Legerbe richt no. 498 luidt als volgt: Aan het front van Tobroek heeft de tegenstander opnieuw aanvais pogingen ondernomen. Zij werden terstond gebroken door het onmid dellijke vuur onzer troepen. Italiaanscheen Duitsche vlieg tuigen hebben wederom met succes bommen geworpen op doelen der sterkte en op spoorweginstallaties en vliegvelden van Mersa Matroe, waarbij nieuwe vernielingen wer den aangericht. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen gedaan op Benghasi en Tripoli. De uitgeworpen bommen troffen enkele huizen en verwond den één persoon. In den sector van Gondar hebben onze troepen voor uitgeschoven elementen van den vijand op de vlucht gedreven tij dens verkenningsacties.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1