Scheuring 100.000 h.a grasland voor den oogst 1942. Kolen voor ingekwar tierde Duitschers. UITGIFTE STAATSLEENING 500 MILLIOEN GULDEN, 3* RENTE. Een levendige wapenhandel. Lt.-generaal Berenschot omgekomen. Het kinderbijslag boekje. RADIOPROGRAMMA, interessante grepen uit het programma van den dag. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 OCTOBER 1941. Pagina 3. 's-Gravenhage, 13 Oct. De regee ringscommissaris voor de bodem.' productie deelt het volgende mede De voedselvoorziening maakt het noodig, dat ten behoeve van oogst 1942 ongeveer 100.000 ha grasland wordt gescheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschieden op daarvoor ge schikte gronden, zoodat in de eerste plaats in aanmerking komen goed ontwaterde zand-, klei- en zavelgronden» Het is dringend noodzakelijk, dat leder, die kan medewerken, het zijne hierin bijdraagt. Zal aan de verwachtingen Ibeantwoord wor den, dan zal op den geschikten grond van iedere 6 a 7 ha er een gescheurd moeten worden» Voorloopig zal dit aan de vrij willige medewerking worden over gelaten, met dien verstande, dat voor iederen gebruiker van grasland de gelegenheid wordt opengesteld voor 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte door hem gescheurd zal worden ten behoeve van den oogst 1942. Voor nadere bijzonderheden wor den belanghebbenden verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. In de omgeving van de groote steden zal een speciale gelegenheid worden opengesteld: voor bet scheu ren van grasland voor den aardap- pelverbouw. Hierbij wordt gedacht aan scheuren met behulp van werk- loozen, onder hijzonder gemakke lijke voorwaarden. Zij, die hiervan gebruik willen maken kunnen nadere inlichtingen bekomen bij de rijkslandbouweon- sulenten. 's-Gravenhage, 13 Oct. De secr.- gen. van het dept. van handel, nij verheid en scheepvaart maakt be kend, dat de kolenvoorziening voor dezen winter voor leden der Duit- sche weermacht, die ingekwartierd zijn bij particulieren, opnieuw ge-, iregeld is. Dientengevolge krijgen de kwar tiergevers voortaan „Kohlengut- echeinen", die recht geven op het koopen van 14 hl is 37,5 kg brand stof. Deze „Kohlengutscheine" zijn rood met donkerbruinen opdruk en dragen het opschrift: „Deutsche Wehrmacht Niederlande, Kohlengut- schein, für [Jf hl 37,5 kg Kohle (10 Tage)". De „Kohlengutscheine" worden door den ingekwartierde telkens na tien dagen aan den. kwartier gever overhandigd. Hiervan zijn uitgezonderd pensions met centrale verwarmingen alle hotels. Deze bedrijven worden door de Neder landsche distributiediensten van kolen voorzien. De algemeene voorschriften voor de weermachtbonnen gelden ook voor de „Kohlengutscheine". Zij mogen slechts door den kwartier gever ingewisseld worden, indien hij tegelijkertijd het inkwartie- ringsbewijs overlegt. Indien zij door de leden der Duitsche weermacht zélf ingewisseld worden, behoeft het inkwartieringsbewijs niet ge toond te worden. De kwartiergevers mogen „Kohlengutscheine" alleen van de bij hun ingekwartierde leden der Duitsche weermacht, politie of S.S., van de versterkte grenswacht- dienst, de Duitsche rijkspost of de Duitsche spoorwegen, zoomede van niet uniformdragende leden dezer organisaties, indien zij van een be wijs voorzien zijn, dat zij tot een dezer organisaties behooren, aan nemen. Voorts genieten leveringen op „Kohlengutscheine" voorrang v o 9 r alle andere leveringen en mogen, in dien zij overeenkomstig de voor schriften aan den kolenhandelaar worden aangeboden, zonder drin gende redenen niet geweigerd wor den. Overtreding van bovenstaande voorschriften kan met gevangenis straf van ten hoogste 8 jaren of geldboete van ten hoogste 100.000 gulden worden gestraft. In een officieele publicatie zijn nadere bijzonderheden vermeld be treffende de inlevering der „Kohlen gutscheine" door klein- en groot handelaren. AARDAPPELROOIERS MET TE HOOGE LOONEN. 's-Gravenhage, 13 October. Het college van rijksbemiddelaars ves tigt er de aandacht op van- belang hebbenden, dat het krachtens ver ordening 217/1940 verboden is de loonen en salarissen te verhoogen zonder toestemming van het college. Het is aan het college bekend, dat in verschillende landbouwstre ken aan aardappelrooiers hoogere loonen worden betaald, dan vervat zijn in collectieve arbeidscontracten, resp. arbitrale uitspraken. Het col lege wijst er op, dat de betreffende werkgevers zich schuldig maken aan 'n strafbaar feit. In voorkomen de gevallen zal door de controlee- rende ambtenaren procesverbaal worden opgemaakt. GENERAL-ARBEITSFUHRER DR. W. DECKER, heeft Zaterdag avond in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag voor het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en den Reichsarbeitsdienst in Nederland, het woord gevoerd over het nut van den Arbeidsdienst. (Polygoon-v. Bilsen) DEZE KOLOSSEN BLEVEN IN HET DUITSCHE VUUR HULPELOOS LIGGEN. Uitgebrande en stukgeschoten bolsjewistische tanks. (Weltbild-Polygoon) (Polygoon-Meyer) Bekneld geraakt. - Het 6-jarig zoontje van den landbouwer W. van Santen te Rozenburg geraakte tus- schen een met bieten geladen wa gen en een paal, waardoor het in wendige kneuzingen opliep. Het kind is in het ziekenhuis „Bethel" te Delft aan zijn verwondingen be zweken. Heden is de uitgifte aange kondigd van een nieuwe Staatsleiening van vijfhonderd miliioen gulden. De koers van uitgifte be draagt 97K pet.; de rente is 3 Yi pet. per jaar; de looptijd bedraagt ten hoogste twintig jaar. Ook deze Staatsleening zai er een zijn „met den stok achter de deur". Dit beteekent, dat indien niet het volle bedrag van 5O0 miliioen wordt inge schreven, een gedwongen lee ning tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening diegenen zouden moe ten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zul len hebben -ingeschreven. Wat in dit verband onder een voldoend bedrag is te verstaan, blijkt uit de maatstaven, welke in het prospectus der leening zijn aangegeven. Dit prospectus, het welk bij- alle bankinstellingen ver krijgbaar is, vermeldt te dien aan zien, dat allen, die in- het loopende belastingjaar -in de vermogensbe lasting zijn of zullen worden aan geslagen, tot een in het prospectus voor elk vermogen aangegeven be drag in de thans aangekondigde 'leening moeten deelnemen, om zich voor een aanslag in de gedwongen leening te vrijwaren. Dit bedrag geeft derhalve aan, vooi hoeveel men ten minste op de aange boden vrijwillige leening dient -in te schrijven, -om van de gedwongen leening te zijn vrijgesteld. Daar naast is bepaald, dat lichamen, val lende onder het Besluit op de Winstbelaesting, om voor een aan slag in de gedwongen leening ge vrijwaard te zijn, in de vrijwillige leening zullen moeten deelnemen voor 3 pet. van hun zuiver vermo gen en dat deze deelneming voor levensverzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen 3 pet. van de gezamenlijke waarde hunner bezit tingen beloopt. Nieuw is de bepaling, dat ingeval de gedwongen leening wordt uitgeschreven, de bedra gen waarvoor men dan zal moeten deelnemen, verdubbeld worden! De inschrijving staat dagelijks open tot en met Donderdag 23 October a.s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen be lasten met de verzorging van in schrijvingen. Desgewenscht kan men voor zijn. inschrijving voorkeur vragen. De betaling moet geschieden op Zaterdag 15 November a.s. Het belang van- een volledig wel slagen der nieuwe leening zal een ieder ongetwijfeld duidelijk zijn, Tot een gedwongen leening, welke een 2% pet, 40-jarige annuïteits- leening zou zijn, 'mag het niet komen. Op 17 en 18 October zal Winter hulp Nederland in de gelegenheid stellen d,ezen winter bij vele land- genooten kommer en ellende te doen verdwijnen. Daarom geen Nederlander op die ■dagen zonder een wapen van een der provinciën of de stad Am-ster dam. Batavia, 13 Oct. (A.N.P.) He denmiddag is de commandant van het Indische leger, luitenant- generaal Berenschot, bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. Generaal Berenschot, die vanmor gen een onderhoud had gehad met den Britschen opperbevelhebber in het Verre Oosten, Sir Robert Broo ke Popham, aanvaardde om drie uur aan boord van een Lockheed- vliegtuig de terugreis naar Ban doeng. Omstreeks vijf minuten na dat het vliegtuig van het burgerlijk vliegveld Kemajoran was opgeste gen, zag de wacht van den toren van het vliegveld, dat het vliegtuig naar beneden stortte en vervolgens in brand vloog. De brandweer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, kon niet meer voorkomen, dat de passagiers en de bemanning in de vlammen omkwamen. In het toestel bevonden zich be halve generaal Berenschot nog een „wing commander" van de Engel- sche luchtmacht en twee officieren van het Indische leger. De bestuur der van het vliegtuig was, voor zoo ver bekend, de kapitein-vlieger Knapp. Het vliegtuig heeft bij het neer komen ook nog een aantal inheem- sche woningen in brand gezet, waarbij 5 a 6 inheemschen den dood hebben gevonden. TENTOONSTELLING „DER SOLDAT IN HOLLAND". 's-Gravenhage, 13 Oct. Woensdag 15 Oct. des morgens om 10 uur zal de rijkscommissaris de tentoonstel ling „Der Soldat in Holland" openen in de Gothische zaal van het ge bouw Kneuterdijk 20 in den Haag, ingang Paleisstraat 1. Deze tentoonstelling vormt het re sultaat vqn den door de bureaux voor ontspanning der troepen van den rijkscommissaris en den bevel hebber der weermacht gemeen schappelijk uitgeschreven fotowed strijd, die onder hetzelfde motto is gehouden. De op de tentoonstelling geëxposeerde werkstukken berusten uitsluitend op motieven, die door de soldaten hier in Nederland zijn ge vonden en zullen derhalve zeer bij zonder ook voor" de Nederlanders aantrekkelijk zijn. Het bezoek van de tentoonstelling is gratis, zoowel voor Rijksduitschers als Nederlan ders. De expositie is geopend van 8 uur tot 18 uur 30, KNOEIERIJEN BIJ EEN MELK FABRIEK OP GROOTE SCHAAL. 's-Gravenhage,13 Oct. Een groot aantal Haagsche ambtenaren van den C. C. C. D. is reeds eenigen tijd bëzig met het onderzoeken van een zeer ernstige overtreding der boter en vetdistributie-heschikkingen in een fabriek te Amsterdam. Een groot aantal personen werd in ver band met de ingewikkelde knoei erijen op groote schaal gearresteerd. Nadat zij 'n bekentenis hadden af gelegd, werden allen weer op vrije voeten gesteld. In een bij de uitvoering der melk- standaardisatie opgerichte zuivel fabriek sloeg men hier de melk veel zwaarder uit dan is toegestaan, zoo dat het vetgehalte der gestandaardi seerde melk niet 2 J4 pet., zooals de verordening voorschrijft, bedroeg, doch nauwelijks 134 pet. De met de leiding belaste personen waren al len met de knoeierijen op de hoog te. Reeds sinds April van dit jaar werd deze methode in de fabriek, welke duizenden liters per dag ver werkt, toegepast. Het afgeroomde vet gebruikte men uitsluitend om boter te produceeren, zoodat op de ze wijze veel boter ten koste van de gemeenschap werd verkregen. Het bleek dat 774 kg boter clandestien was vervaardigd, welke voor verre weg het grootste deel zonder bon en tegen prijen, varieerende van f 2 5 per pond werd geleverd aan le den van het fabriekspersoneel, di recteuren en commissarissen, welke personen daartoe de wikkels weder om moesten inleveren. Voorts be trokken personeel van een andere fabriek en banketbakkers de gefa briceerde boter. Zelfs dreven ande ren met de directeuren een ruilhan del in jenever, brandstoffen en auto banden tegen boter. Uit de op brengst der verkochte boter werden salarisverhoogingen bekostigd ten gunste van de drie directeuren tot een bedrag van 25 per maand per persoon en 50 per maand voorden controleerend boekhouder. Een van de bedrijfsleiders ontving een grati ficatie, een zoogenaamd „blindma- kertje", groot 100. Behalve dat de ze boter werd verkocht zonder inle vering van bonnen, werd nog op den bonnenvoorraad, betrekking hebbende op de legaal verhandelde boter, een tekort ontdekt van 981 rantsoenen. Men heeft reeds een belangrijk kwantum van de betreffende arti kelen in beslag genomen. Het bleek dat steeds tekorten voorkwa men in de melkverantwoordingen tegenover de A. V. M., welke dan ook reeds was overgegaan tot het nemen van maatregelen tegen de fabrikanten. Om deze tekorten te dekken, werd op een vergadering van directeuren en commissarissen besloten, water in de tanks te voe ren. Voorts bleek de frauduleuze ver koop van 4.651 liter gestandaardi seerde melk zonder inneming van bonnen, 12.874 liter taptemelk, bene vens 4.288 liter karnemelk van eigen productie. Natuurlijk was het ten gevolge van de knoeierijen ook noo dig de boeken te vervalschen. Het onderzoek duurt nog voort Kinderverlamming. Te Gro ningen zijn eenige gevallen van kin derverlamming voorgekomen. On middellijk zijn maatregelen geno men tot bestrijding van dit gevaar, o.a. zijn alle bewaarscholen in de stad tot nader order gesloten. De voorlichtingsdienst van het dept. van sociale zaken schrijft ons: Er worden thans voorbereidingen getroffen tot de uitreiking van het kinderbijslagboekje voor 1942 over te gaan. Deze kan alleen vlot ver- loopen indien werkgevers en werk nemers beiden de noodige stiptheid betrachten. Om een aanvraagformulier voor het verkrijgen van een kinderbij slagboekje voor 1942 te ontvangen moet de werknemer, wiens gezin op 1 Oct. 1941 meer dan twee wettige of gewettigde kinderen beneden de 15 jaar telde, zich thans onverwijld tot zijn werkgever wenden, met het ver zoek hem een aanvraagformulier voor het jaar 1942 uit te reiken. Deze verplichting geldt ten op zichte van eiken op den eersten werkdag na 10 Oct. bij den werkge- ver in dienst zijnden arbeider, on verschillig of deze op dien dag ar beid verricht, dan wel wachtgeld, ongevallenuitkeering of ziekengeld geniet. Ook wanneer de arbeider bij meer dan één werkgever in dienst is, zal hij slechts één formulier mo gen indienen. Vertoeft de werknemer op 11 Oct. 1941, in dienst van den werkgever, tijdelijk buitenslands dan kan het aanvraagformulier worden uitgereikt aan de echtgenoote van den werk nemer of aan dengene, die met de verzorging van de kinderen van den werknemer is belast. Er wordt met klem op een stipte naleving aange drongen. Het ingevulde formulier moet binnen drie dagen na ontvangst worden toegezonden aan het kinder bijslagfonds, waarvan ieder arbeider naam en adres bovenaan zijn for mulier gedrukt vindt. Wanneer men op 11 Oct. 1941 geen werkgever heeft, doch wel in het genot is van ziekengeld of een invaliditeitsuitkeering, berekend naar een invaliditeit van 70 pet. of meer dan moet de arbeider zijn verzoek om een aanvraagformulier richten tot den Raad van Arbeid, binnen welks gebied hij zijn woon plaats heeft of tot de bedrijfsveree niging, waarvan hij ziekengeld ont vangt. De arbeider, die op 11 Oct, 1941 geen werkgever heeft en dien dag ook niet in het genot is van zikengeld of van een ongevalsuit- keering als vorenbedoeld, moet, zoo dra hij bij een werkgever in dienst treedt, dezen om een aanvraagfor mulier verzoeken. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 13 October. In het afgeloopen weekeind: deden vrij veel Engelsche vliegtuigen vluchten boven ons land. De naar gewoonte willekeurig neergeworpen brisant- en brandbommen brachten te zamen aan een honderdtal woonhuizen schade teweeg (glasschade, bom- splintexschade, brandschade, enz.) Verscheidene woonhuizen werden geheel vernield» In totaal zijn er 4 dooden en 3 zwaar gewonden. O'ok aan een fabrieksterrein werd eenige schade teweeggebracht. Overigens vielen de meeste bommen op het vrije veld en deden geen noemenswaardige schade. Een brandbom kwam op een boerderij terecht; dé brand', die in een schuur ontstond, werd snel -gebluscht, voordat belangrijke schade ontstond. BEZOEK AAN GRAVEN VAN GESNEUVELDEN. Vergoeding reiskosten. Den Haag, 13 Oct. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het dept. van defensie heeft in de Staatscourant bekend gemaakt, dat nabestaanden van gesneuvelde Ne derlandsche militairen desgewenscht vergoeding kunnen bekomen voor het bezoeken van het graf van den gesneuvelde. Een vergoeding wordx gegeven voor het bezoek door ouders, pleegouders, stiefouders, voogden, echtgenoote, kinderen bo ven den leeftijd van tien jaar en schoonouders van den gesneuvelde. De vergoeding wordt aan denzelf den persoon in 1941 en 1942 één keer per kwartaal toegekend voor een reis in de laagste klasse van openbare middelen van vervoer. Verblijfkosten worden niet vergoed. Aanvragen dienen van te voren te geschieden door tusschenkoimst van de burgemeesters.. TIENTALLEN AANHOUDINGEN IN VL AARDINGEN. De Vlaardingsche politie heeft in haar strijd tegen den clandestienen handel tal van personen aangehou den en groote voorraden in beslag genomen. 9 personen werden gear resteerd die betrokken waren bij het frauduleus slachten van varkens en het verhandelen van het vleesch. Een hoeveelheid vleesch werd in be slag genomen. Wegens prijsopdrij ving en verkoop zonder vergun ning van olie werden 5 arrestaties .verricht. 5 vaten olie werden in be slag genomen. 3 personen werden in bewaring gesteld terzake van het frauduleus verhandelen van 50 cou pons stof en 150 paar dameskousen. Ook werden 175 kg koffie in be slag genomen, 5 personen werden in verband hiermee ingesloten. Voorts werden 13 personen gearres teerd wegens het verhandelen van distributiebescheiden. Een groot aantal van deze bescheiden werd in beslag genomen. Wegens het frau duleus verhandelen van 275 kg ca cao, welke in beslag werden geno men, zijn 6 personen gearresteerd. Bij een cantinehouder te Vlaar- dingen werd een groote partij le vensmiddelen in beslag genomen. Wegens het frauduleus slachten van varkens en het verhandelen van het vleesch, en wegens prijs opdrijving zijn 11 personen gearres teerd. Voorts is nog tegen 25 perso nen procesverbaal opgemaakt we gens frauduleuzen handel in olie, le vensmiddelen, enz. In totaal zijn te gen niet minder dan 78 personen processenverbaal opgemaakt. HUISELIJKE TWIST MET TRAGISCH GEVOLG. In de Patrimoniumstraat in Stiehtsch-Veenendaal is Zondag in de woning van den betonwerker V. D. een huiselijke twist voorgekomen met tragische gevolgen. De vader berispte een van zijn jongere kinde ren over een gering vergrijp, echter op een dusdanige wijze, dat de 16- jarige zoon zich hierover opwond. Er vielen harde woorden tusschen vader en zoon en het gevolg was, dat de vader op zijn zoon toeliep en hem een fiksdien draai om de ooren gaf. Tot groote ontsteltenis van den vader en de andere huisgenooten wankelde de zoon even, oim daarna dood neer te vallen. De va-der is, nadat hij door de politie is ver hoord, op vrije voeten gesteld. HET HORLOGE VAN EEN OUD-INDISCH MILITAIR. Dezer dagen kwam een oud-In disch militair aan het bureau van de Nederlandsche ambulance zijn gouden 'horloge brengen. „Geld heb ik niet", zei-de hij, „maar neem dit. Ik weet wat het beteekent, gewond te zijn. Ik heb een goede verzorging leeren waar- deeren Het horloge van den oud-Indi- schen soldaat is met warmen dank aangenomen: het geld zal goed be steed worden. En gij, lezer, wat doet gij? Hebt gij, die nog wel iets kunt missen, reeds uw steun verleend aan de Nederlandsche ambulance? Stel toch niet telkens uit. Stort vandaag nog uw bijdrage op giro rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. HAGENAAR VOOR 2000 OPGELICHT. De 60-jarige Amsterdammer G. had in tegenwoordigheid van zijn 40-jarige gescheiden echtgenoote aan een Hagenaar indrukwekkende verhalen verteld over een erfenis, dip hem ten deel was gevallen Evenwel, om het geld in zijn bezit te krijgen, zou hij zich in het bui tenland moeten vestigen. Hij had grootsche plannen en zou in Zwit serland of Zuid-Frankrijk een kin- d-ersanatoriuim gaan stichten. Den Hagenaar, die vroeger verpleger in een inrichting was geweest, zou hij dan een overeenkomstige betrekking kunnen aanbieden. Jammer genoeg b.'.zat hij helaas geen geld om den eersten stap in deze richting te zet ten. De Hagenaar kwam dusdanig on der den indruk van het plan, dat hij in totaal 2000 gulden leende. Toen het vertrek naar Zwitserland ech ter steeds weer werd uitgesteld, kreeg hij argwaan en hij deed ten- sotlte aangifte bij de politie. De Amsterdammer en diens gescheiden echtgenoote werden gearresteerd. De man bleek een bekende van de poli tie te zijn. Het geld was opgemaakt. de ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. 's-Gravenhage, 13 October. In Nederlandsche Staatscourant van heden zijn vijf beschikkingen opge nomen van de commissie tot organi satie van het bedrijfsleven (com missie Wolters-om). Daarbij worden ingesteld de bedrijfsgroepen: bin nen- en buitenlandsche akkerbouw producten verwerkende industrie (9 vakgroepen met onder vakgroe pen), groenten- en fruitverwerken- de industrie, industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten, derivaten van landbouwproducten-verwerken de industrie en zuivel- en melkpro ducten industrie en het melkinrich tingwezen. WOENSDAG. HHLVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl, 6.50 Octendgymnastiek. 7.1 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNOt Nieuwsber. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor da huisvrouw. 9.25 Gr.pl.. 11.Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmees ter. 12.— Schrammelkwartet eni soliste. 12.25 Voor den boer. 12.40 AU manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ, ber. 1.Arnh. Orkestver. en gr.pl» gr.pl. 2.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 3.Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 4.- Wijdingswoord. 4.20 Voor de jeugd. 5.Fragmenten uit de ope rette „Der Bettelstudent" (gr.pL) 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Viool en piano. 6.15 Causerie: „Volksgezond heid". 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7— Act. halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8— Gr.pL 8.15 Gev. progr. 9.15 Zweedsche landliedjes, gr.pl.-progr. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: The Dutch Achieve ments in the Netherlands Indies. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8— Zie Hilv. I. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Pianovoordr. 10.40 Voordracht. 11. Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Melodisten en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en Econ. ber. 1.Roman cers en soliste. 1.45 Orgelconcert. 2.15 Voordr. 2.30 Opera „La dame blan che" (opn.) 3.30 Gr.pl. 4— Klarinet, cello, piano en gr.pL 5.Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 De Ramblers. 6. Causerie over het Nederlandsche volk en de Productieslag. 6.15 John Kristel en zijn orkest en soliste. 7. Act.j.halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 „In en om de N.S.B." (voorbereid door de N.S.B.) 8.Eerste deel van de Opera „Madame Butterfly". 9.Causerie: ,De vogeltrek". 9.15 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.Gr.pl. 10.1010.15 Avondwijding. Ernstige muziek. De vele liefhebbers van Brahms' Kamermuziek zullen verheugd zijn, het trio opus 114 voor klarinet, cello en piano te kunnen beluisteren (H'sum II, 16.uur). Uitvoerenden zijn: Ru- dolf Gall, Johan de Nobel en Felix de Nobel. In hetzelfde programma komt de Klarinetsonate van Reger tot uitvoering. Hilv. I van 13— 14.15 uur: De Arnh. Orkestver. voert onder leiding van Jaap Spaanderman César Franck's Sym- phonie in d kl. t. uit. Lichte muziek. Van 20.15—21.15 uur H'sum I wordt een programma uit gezonden van cabaretliedjes, uit vroegere dagen. Alex de Haas heeft onder den titel: „Er was eenseen avond van intieme kunst rond het jaar 1916 gerecon strueerd. Verschillende auteurs, o.a. Willy Corsari en Clinge Doorenbos dragen zelf hun liedjes voor. Voor de vrouw. Van 15—15.20 uur H'sum I spreekt Margreet Kunz Voogd over het onderwerp: „Zelf opvoeding". Reportages. Van 19.4520— uur (H'sum II), wordt de rep. in en om de N.S.B. voortgezet met flitsen uit de Nationaal-Socialistische Bewe ging. HET DUITSCHE RIJKS- PROGRAMMA. Dinsdag 14 October. 18.19.- „Musik zur Dammer- stunde", werken van Duitsche en Deensche meesters, dirigent Th. Jen sen (Kopenhagen). 20.15—20.50 „Met hart en hand voor het vaderland", soldatenliederen en marschen. Hier na frontberiehten. 21.1022— „Van operette tot operette". Woensdag 15 October. 18.18.30 „Schone Heimat-schöne Lieder", Oost-Pruisische liederen. „Musik zur Dammerstunde" begint de. reeks uitzendingen getiteld: „Groote meesters van het Europee- sche continent; werken van Vivaldi, Respighi, Pizzetti, Martucci en Zan- donai. 20.2020.50 filmmelodieën. Hierna tot 21.10 frontberiehten. 21.10 22.- Vroolijk programma. TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS". 's-Gravenhage. 13 Oct. Woens dagmiddag om drie uur wordt in het Haagsche gemeentemuseum de tentoonstelling „eeuwig levende tee- kens" geopend door den voorman der Ned. S. S. en oprichter der Volksche Werkgemeenschap", Feld- meyer. De openingsrede zal worden uitgesproken door den secr.-gen. van het dept. van volksvoorlichting en kunsten, prof. T. Goedewaagen. De tentoonstelling, welke is georgani seerd door de „Volksche Werkge meenschap" in samenwerking met het departement van volksvoorlich ting en kunsten, geeft in 26 zalen een overzichtelijk beeld van de sym bolen, welke ia het volk voortleven.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5