DE TIJGER WUjnfuVitfflé AGENDA. Zijn echtgenoote vergiftigd. JPaA Tïlgnha/tM mauM Ugoéd" üeuiiieton VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels SPORT PUBLICATIES AMSTERDAMSCHE BEURS j KMA ARS CHE COURANT VAN WOENSDAG 15 OCTOBER 1941. Pagina 2. OP HET TWEETAL. De heer J. van Eerden, candi daat en hulpprediker te Alkmaar, komt voor op het tweetal voor predikant bij de.' geref. kerk te Boskoop. HET BROODRANTSOEN VOOR DE TUINDERS. Volgens de Tuinderij zullen de pogingen om een extra broodrant soen voor de tuinbouwers te ver krijgen van 100 voor de periode van het koolhalen, zeer waarschijn lijk geen succes hebben in verband met de graanpositie. De tuinders zullen wel met hun extra rantsoen van 50 tevreden moeten zijn. DE SABIJNSCHE MAAGDENROOF. Voor een uitstekend bezette zaal voerde het gezelschap Joh. Kaart gisteravond in het Gulden Vlies, met groot succes op, de klucht: De Sabijnsche Maagdenroof. De bezoe kers hebben zich niet de vlotte op voering ten zeerste vermaakt. He denavond wordt de voorstelling her haald. Wij komen nader hierop te rug. RECHTBANK ALKMAAR. Uitspraken van 14 Oct. P. K., vischandelaar te Den Hel der. Opzettelijke heling van een fiets. Eisch 8 maanden gevangenis straf. Vonnis: terug verwezen naar de instructie. J. S., slager te Amsterdam. Dief stal van een fiets. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Vonnis conform. H. v. d. K., uitvoerder van schil derwerken te Alkmaar. Had arbei ders ontslagen zonder rekening te houden met de wettelijke voor schriften. Eisch zes maal 10 of 4 dagen. Vonnis .zes maal 5 of 2 dagen. NA DE EERSTE WINTER HULPACTIE. Aan de helaas zoo ontelbaar velen, die, om de een of andere reden, geen cent voor boven staande collecte hebben over gehad. De heer J\ Barkman schrijft ons mede namens de buurtschapleiders W. Bülens en D. M. Postma: Niet tot degenen, die door on macht gedwongen waren lijst en bus hun huis te laten voorbijgaan, richt ik mijn woord. Met hen heb ik medelijden, hen zou ik gaarne helpen. En ook niet tot die groote groep stadgenooten, die, hoewel zelf allerminst met aardsche goederen gezegend, hun bescheiden offer hebben gebracht. Hun zeg ik dank! En die dank gaat ook aan de be trekkelijk kleine groep van wel- gestelden, die gegeven hebben naar de mate hun gegeven is. Maar ik wend mij tot de groote groep van burgers, die zich om priricipieele redenen afzijdig heb ben gehouden. Onder hen bevinden zich ambtenaren met hun verze kerd bestaan plus uitzicht op pen sioen, verder de in meer of minder goeden doen verkeerende midden standers, en ten slotte de rijken en de zéér rijken. Ik zal niets van hun hart zeggen, dat is wel goed, maar zij laten hun verstand werken boven hun hart. En hun verstand zegt: „Geef niet, wanten dan komen redenen van allerlei aard. Er zijn er nog altijd, die zeggen, dat het geld naar Duitschland gaat. Hun aantal is slinkende, maar hun invloed nog altijd groot. Dacht U, dat er ook maar één Nederlander te vinden zou zijn om zich voor de Winterhulpactie in te zetten, als hij eenige aanwijzing in die richting had? 't Is ook te zot om verder over te praten. Hier in Alkmaar is den vorigen winter 1000 meer uitgekeerd, dan de burgers hebben bijeengebracht. Anderen beweren, dat het geld grootendeels naar N.S.B.-gezinnen gaat. Stap het Bureau Winterhulp in de Langestraat eens binnen, onderzoek de uitkeeringen en over tuig U van Uw dwaling. Maar wees dan ook zoo eerlijk, die te bekennen.- Dan zijn er velen, die in de colr lectanten en andere médewerken den te veel-N.S.B.ers ontdekken en die dan triomfantelijk tot hun vrienden zeggen: „Zie je wel, die heele Winterhulpactie is een N.S.B.-zaakje"! Zij vergeten, dat bijna elk beroep op de hulp van andersgezinden vruchteloos blijkt te zijn. Geloof mij, dat de leiding van Winterhulp Nederland hunkert naar die hulp. Die leiding vraagt niet naar geloof of rang of stand of politieke ge zindheid bij de helpers, evenmin als van hen, die geholpen worden. De leiding van Winterhulp Ne derland, thans te Alkmaar berus tende bij drie buurtschapshoofden, kent slechts één ding „aimoed e" en die te lenigen, zoo veel zij kan. Stadgenooten, wij staan voor een winter, die voor ons allen, maar in de eerste plaats voor de behoefti- gen misschien de zwaarste is van de laatste honderd en zooveel jaar. Houdt U aan dit nuchtere feit en laat Uw hart daarnaar hande len! Wat geeft het Uw armen stad genooten, of Uw verstand de oor zaak hier of daar' of elders vindt en zoodoende aan Uw hart ver biedt te geven. Oud en arm! Eenmaal zal de tijd komen, dat dit niet meer bestaat. Daar ben ik zeker van. Tot zoo lang moeten wij helpen waar wij kunnen. Ziek en arm! Denk U dit in en geef uiting aan de edelste gevoe.- lens van 'Uw hart. Stille armen kent gij hun leed peilen? De Winterhulpactie laat U en ons in den komenden winter geen adempauze; ik wil het U ronduit zeggen: Er komen in 't geheel 6 lijst- en 6 speldjes-collectes. Maar, lezers, de armen en be- hoeftigen gunnen ons ook geen adempauze, dagelijks stroomen de aanvragen binnen. Gij, „principieelen", stelt Uw hart onbevangen voor mijn woor den open, dan zal dit aan Uw be zwaren het zwijgen opleggen. Schaart U in de rijen der collectanten, sluit U aan bij de gelukkigen, die geven kunnen en willen; die daad zal ook U beter heen helpen over de moeilijkheden van den ko menden winter. Nog altijd is het zaliger te geven, dan te ontvangen. Bedenkt, dat het niet fair is, politieke geschillen op de rug gen van onze oude, zieke, stille en andere armen uit te vech ten. Zenuwtabletten koker Maagtabletten koker Hoofdpijntabletten koker Laxeertabletten doos 75 cent 75 cent 60 cent 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. URSEM. Afscheid onderwijzeres o.l. school. - Maandagmiddag heeft mej. Har- ting, die tien jaren onderwijzeres geweest is in Ursem, afscheid geno men van leerlingen en ouders, 's Middags werd zij -bij de, school met bloemen ontvangen en de fees telijk versierde klassen ingeleid.' Nadat er gezongen w~s, nam het hoofd der school, de heer Kriek, het woord en dankte voor alles wat juffr. Harting in het belang van de school gedaan had. Ook van de ouders had spr. nooit een klacht ge hoord. Vervolgens werd het woord genomen door den burgemeester, den heer v. d. Heuvel. Hierna werden door twee meisjes uit naam van de geheele school bloemen en een cadeau, bestaande, uit een wandspiegel, aangeboden. Vervolgens nam juffr. Harting zelf het woord. Zeer getroffen door alle bewijzen van sympathie dankte zij voor alle huldeblijken. Vervolgens werden de kinderen door de juffrouw getracteerd en ook de ouders werden hierbij niet over geslagen. NOORDSCHARWOUDE. Ernstig ongeluk. - Dinsdag middag is de arbeider C. S. alhier, die bij de fa. Verburg werkzaam was bij het sloopen van eenige ge bouwtjes op het fabrieksterrein, ernstig gewond geraakt, doordat een stuk puni op zijn been viel. Nadat dr. Wilmink de eerste ge neeskundige hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. Tentoonstelling van werken van den beeldhouwer Reijers, tot 1 Nov., in den kunst handel De Takel te Bergen. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Eeq zonderlinge gast (rom.- dram.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer De geprolongeerde echtge noot (hum.) Toegang 18 jaar. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Serenade (rom.) 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, hoofdnummer Juweelenroof (rom.- sens.) 14 jaar. Woensdag 15 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van De Sabijnsche Maagdenroof, door Johan Kaart e.a. BERGEN. Vischdistributie. - Met steun van het gemeentebestuur zullen de inwoners dezer gemeente voorloo- pig éénmaal per week in de gele genheid warden gesteld versche zeevisch te verkrijgen. De voorbe reidingen daartoe zijn thans zoover gevorderd, dat reeds Donderdag 23 October a.s. met de verstrekking daarvan een aanvang kan worden gemaakt. Bijzonderheden de distri bueering betreffende, worden op de aanplakborden en openbare ge bouwen bekend gemaakt. EGMOND AAN ZEE. ■Sluiting slagerswinkels. - De secr.-gen. van het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart heeft de verordening op sluiting van de sla gerswinkels, 's Maandags na 13 uur, goedgekeurd. De verordening treedt 8 Nov. a.s. in werking. Uitreiking textielkaarten. - De textielkaarten worden voor Egmond aan Zee uitgereikt op Donderdag en Vrijdag a.s. in het voormalig distri butiekantoor, van 912 en 25 u. Donderdag voor letters AK., Vrijdag de overige. echter tenslotte op het geheel aan, want eerst het geheel van onze volk- sche zinneteekens getuigt van ons volk, van zijn aangeboren verhou ding tot de wereld rondom, van zijn wereldbeschouwing. Vandaar de po ging, in de voorzaal, de veelheid der zinnebeelden vereend in een soort topografie weer te geven. Hiema volgt dan de behandeling van elk teeken afzonderlijk, zooals wij dit kennen op meubel en huis raad, terwijl de rondgang weer ein digt met het wereldbeeld. Wanneer wij de volksche zinne beelden, die het wereldbeeld tot uitdrukking brengen, samenvoegen, treden drie grondbegrippen duide lijk op den voorgrond: het licht, verbeeld door de zes zonneteekens (radkruis, hakenkruis, wervelrad, zonnespiraal, ringenzon en zesster); vervolgens de aarde en de duistere krachten, die daarin schuilen, veel al voorgesteld door het zinnebeeld van de beide slangen, soms echter ook in den vorm van een enkele slang, die zichzelf in den staart bijt. Deze tegenstellingen worden voort durend opgeheven door het derde grondbegrip: hét leven, voorgesteld door den boom en de dier-zinne- beelden. Dit voorloopig ter algemeene in leiding van deze belangwekkende tentoonstelling. Rest ons nog te vermelden, dat de organisatie in handen was van ir. H. J. van Houten, terwijl ir. W. F. van Heemskerk Düker de opnamen en de fotografische verzorging voor zijn rekening nam, waaraan hij niet minder dan 8 jaren heeft gewerkt. Het plotseling sterfgeval van een 30-jarige bakkersvrouw uit Tilburg trok groote aandacht en men ver moedde, dat zij geen. natuurlijken dood was gestorven. Er werd sectie cp het lijk van de vrouw verricht, waarbij sporen van arsenicum wer den gevonden. De 28-jarige bakker van H en zijn vriendin, een 25-jarige dienstbode, werden gearresteerd, waarbij de laatste mededeelde, dat de bakker zijn. vrouw van het leven had willen berooven. Aan de ge storven vrouw zijn steeds grootere dosis vergif toegediend. Het echtpaar was slechts twee jaar gehuwd en een baby van nog geen jaar blijft achter TENTOONSTELLING VOLKSCHE ZINNEBEELDEN. „Eeuwig levende Teekens". (Van onzen Haagschen correspondent). In het Haagsche Gemeentemuseum wordt heden een unieke tentoonstel ling gehouden, onder den titel: „Eeuwig levende teekens". De be doeling hiervan is, naar voren te brengen de zinnebeelden, welke door alle eeuwen heen de mensch- heid beroerden. Eigenlijk kan men dan ook beter spreken van een de monstratie dan van. een tentoonstel ling, want hetgeen hier geboden wordt, is zeker geen expositie inden gewonen zin. De organisatoren de Volksche Werkgemeenschap beoogden te toonen, hoe menschen van onzen aard en stam. door de eeuwen heen hun levensbeschouwing naar buiten hebben uitgeleefd. Want alles wat een volk aangeboren wet en innigst verlangen is, daarvoor vindt het zijn teekens. Teekens derhalve, die in het volk en uit het volk groeien en leven, zoo lang dat volk bestaat. Deze teekens nu plaatst het aan gevel en deur, op huisraad en wape nen. De geheele verhouding van een volk tot de wereld, tot de natuur en tot'de dingen rondom, spreekt uit zijn zinnebeelden. Deze zinnebeel den zijn de uitdrukking van zijn volksche wereldbeschouwing. Dee tentoonstelling heeft slechts ten doel bekendheid te geven aan de groote verscheidenheid onzer volksche zinnebeelden. Het komt INSCHRIJVING STABEL. Indien men zich wil vrijwaren voor de mogelijkheid, dat bij mis lukking der Z'/i pet. leening, over gegaan wordt tot uitgifte van een gedwongen 2% pet. leening, waarbij de aanslagen dan het dubbele zullen beloopen, dient men in te schrijven volgens onderstaanden tabel: Vermogen Inschrijving 20.000—24.995 400 25.000—,, 29.999 500 30.000—,, 34.999 600 35.000—,, 39.999 700 40.000—,, 44.999 800 45.000—,, 49.999 900 50.000—,, 54.999 1000 55.000—,, 59.999 1100 60.000—,, 64.999 1200 65.000—,, 69.999 1300 70.000—,, 73.999 1400 74.000—,, 77.999 1500 78.000—,, 81.999 1600 82.000—,, 85.999 1700 86.000—,, 89.999 1800 90.000—,, 93.999 1900 94.000—,, 97.999 2000 98.000—,, 101.999 2100 100.000 2100 125.000 2700 150.000 3400 175.000 4200 200.000 5000 225.000 5900 250.000 6700 275.000 7500 300.000 8400 350.000 10.900 400.000 13.400 450.000 „15.900 500.000 18.400 750.000 „20.000 1000.000 21.700 PROFESSOR KRAUS. - 's-Gravenhage, 14 Oct. Vandaag is de oud-minister van Waterstaat, prof. dr. ir. J. Kraus, technisch ge leerde van wereldvermaardheid, 80 jaar geworden. Het bleek aan de jaar géworden. Er bestond groote belangstelling voor dezen dag, van de zijde van tal rijke colleges en van bezoekers, die hem op dezen dag persoonlijk de hand kwamen drukken. VOEDSELCOMMISSARIS VEROORDEELD. Terzake van diefstal van een hoe veelheid koffie en suiker ten nadee- le van den staat had zich veertien dagen geleden voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden de 51- jarige A. J. de Goeij, uit Montfoort, voormalig voedselcommissaris in de provincie Utrecht. Verdachte had zich koffie en suiker van den staat toegeëigend volgens zijn zeggen om daarvan gebruik te maken voor re presentatiedoeleinden. Hij erkende, dat hij in dat geval beter een decla ratieformulier had kunnen invullen, waarop de door hem gemaakte on kosten voorkwamen, doch uit nala tigheid was daarvan niets gekomen. De officier van justitie mr. Klein eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De refchtbank veroordeelde verdachte tot 250 boete, subsidiair 1 maand hechtenis. door J. REGIS. 16 „Och, hemel!" steunde hij. „Of ze thuis zijn, bedoelt u? De jonge me neer is uitgegaan, geloof ik, maar de andere zal wel binnen zijn. Ja; hij is vast thuis, want er is iemand ge komen, die aanklopte, en hij liet hem binnen en ze hadden een beet je ruzie, maar toen werd het stil Aspeland klopte krachtig. Geen beweging was binnen te- hooren. Goria keek verwonderd om zich heen. „Het is zoo stil, zoo stil", mompel de hij, dof, „maar hij is toch bin nen „Kunnen we door' de keuken in de kamer komen?" vroeg Wallion. „Door de keuken"? herhaalde Go ria. „Er is een deur tusschen de ka mer en de keuken,maar die is aan den kant van de kamers afge sloten en er staat een kast voor „Het is een drukslot", merkte Wallion op tegen Aspeland. „Ze heb ben de deur dicht gedaan en de sleutel eruit genomen". „Heb je een sleutel, Goria?" vroeg Aspeland barsch. „Ik heb geen sleutel, die hebben de heeren binnen gekregen. Ik wil geen mensch Aspeland keek Wallion aan met een uitdrukking van ongerustheid op zijn gelaat. „Er is iets niet in orde hier bin nen", zei hij zacht. „Als Sebastian Koprilis daar is, dan gedraagt hij zich wel heel rustig!" „Hij is binnen", hoorden ze Goria mompelen. „Ik kan er niets aan doen, dat ze ruzie haden Opnieuw keken de detective en de journalist elkaar aan. „Thomas?" fluisterde de eene en gelijktijdig zei de ander, eveneens zachtjes: „Hij is Sebastian van de bank af gtevolgd!" Bij beide mannen kwam dezelfde gedachte op, die ze niet geheel uit spraken, maar hun vermoeden werd tot zekerheid. Aspeland haalde een sleutelring uit zijn zak en koos een sleutel uit, dien hij snel in het slot stak. De sleutel paste. De detective duwde de deur wagenwijd open en trad binnen. De journalist volgde. Voor het venster stond een kleine Vqnde tafel met een verbleekt, groen kleed. Rechts een kast en een sofa, links een ouderwetsche en wankele latafel en een bed. Maar .het groene tafelkleed was voor de helft van de tafel getrokken, een stoel lag om vergeworpen op het versleten vloerkleed en de laden 'van de la tafel waren uitgetrokken en gaapten de binnengekomenen leeg aan. De blikken der binnengekomenen vestigden zich echter op het bed. Daar zag Sebastian Koprilis stil op 'zijn rug, met zijn armen en beenen in een onnatuurlijke ontwrichte houding, alsof een geweldige slag hem achterovergeslingerd had en hem. had laten liggen, waar hij was neergekomen. Aspeland sprong naar voren en hief zijn hoofd van het kussen op. Hij liet het echter dadelijk los, waarop het slap terug viel, met het gezicht naar de bezoekers toegekeerd In de wijdopenstaande oogen, die langs hen heen in een verre, leege ruimte staarden, geloofde Wallion een'stomme vraag te lezen een stomme ontzetting, dat de dood zoo plotseling en op zulk een wreede wijze kon komen Maurice Wallion legde 'de hand op zijn borst. „Hij is dpod", zei hij zacht. „Thomas heeft hem gedood", ant woordde Aspeland toonloos. „Kijk eens, zijn nek is gebroken wat voor een duivel moet die man zijn!" HOOFDSTUK VI. Wie is Gustave Rambouillel? Er lag waarlijk iets vreeselijks in de brutale aanvallen van den on- zichtaren vijand: de wreede, koude doelbewustheid van zijn gedra- - gingen had iets onweerstaanbaars, dat verlammend op het verstand werkte. Men wist, dat de onbekende had (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. Voor oude en gebroken Gramofoon- platen geven wij kl. 17 ct. gr. 25 ct. p. st. (Geen Columbia). Stuurt briefkaart STEYNSTRAAT 4 Zaandam en wij komen. Het Naaimachine Huis. Gebr. Handm. Veritas, Gritzner, Singer, vanaf 10, Trapm. 85, Inzinkb. Singer, ringspoel, Titan inzinkb. z. g. a. n. koopje. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop gevraagd: Huisraad' en In boedels, Koffergramofoons, Piano's, Brandkasten, Naaimachines, Onge regelde Goederen, Meubelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Radiotoestel N.S.F. met U. K. golf zeer selectief en voorz. van pick-up-aansluiting en tóón-, filter. Uiterste prijs 160. Te bevr. Nieuwiandersingel 53, 's av. 6-7 u. Te koop: z. g. a. n. beige kinder wagen. Te bevr. DORPSSTRAAT 36, Bergen. Te koop: een 2 pers. ledikant, spi raal- en kapokmatras, een 1 pers. ledikant met matrassen en veeren bed, in prima staat. RUINELAAN 21, Bergen. Ter overname gevraagd: Corpus Iuris, b.v. ed. Mommsen, en Gaston May, Elements de Droit Romain. GEESTERWEG 7, Alkmaar. Te koop gevraagd: Gouden Horloge met ketting, dat goed loopt, voor Zondags. Tevens miniatuur stoom machine. Aangeboden prima eiken Piano. SPOORSTRAAT 5. Te koop: Snoezig „Bleyle" Jongens pakje, jaspé, weinig gedr., leeftijd 35 jaar. ZAADMARKT 83. Te koop: z. g. a. n. bl. mantel, ma-at 46, heeren jekker maat 50, j. jas leeft. 15 a 16 j„ costumes en man telpakje maat 40. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Wielrennen R. V. ALCMARIA. Zondag heeft Alcmaria haar lange afstandskampioenschap laten - verrij den. Ook hiervoor hadden zich zoo wat alle renners present gemeld. Om tien uur werd gestart. Eerts vertrok ken de A- en B-klasse gezamenlijk en daarna de C-klasse. In de A- en B-klasse loerde men in de eerste ronden elkander wat af, doch nadat de helft van den wedstrijd verreden was begon er teekening in den strijd te komen. Toen kwamen de demar rages van Pronk, Pool en Glas, wat dan ook tot oorzaak had dat het veld aardig begon te rekken. Glas was niet erg fortuinlijk, daar hij met pech had te kampen en twee keer van fiets moest veranderen. Eerst gelukte het ook Pronk en Pool niet om weg te komen, doch op 't laatst moest het veld voor hen buigen. De ze twee gingen op de finish af. In een prachtigen spriht won J. Pronk voor Jb. Pool, en kwam als algemeen lange afstandskampioen uit. den strijd. Van Weelden werd een goede derde voor W. Visser. In de B-kiasse heeft niet één rij der kans gezien uit het peleton weg te komen. Daar was de strijd dus nog heviger. K. Koete is het geweest die op fraaie wijze k|mpioen werd van de B-klassè. T. Kaal werd twee de en A. Koene derde. In de C-kias was het Cor Kaal die op overtuigen de wijze zijn kampioenschap heeft behaald. Hij draaide dan ook zijn 46 km in prachtigen stijl. De uitslagen waren: A-klasse, 65 km, 1 uur 33 min.: 1. Jn. Pronk, tevens algemeen club kampioen, 2. Jb. Pool, 3. v. Weelden, 4. W. Visser, 5. Jn. Glas. B-klasse 1. Kl. Koete, 2. T. Kaal, 3. A. Koene, 4. Jn. Hollebeek. C-klasse, 46 km, 1 uur 11 min. 20 sec.: 1. Cor Kaal, 2. Jn. Hennink, 3. Jb. Hennink, 4. W. Eenhoorn, 5. v. d. Aakster. WARMENHUIZEN, 14 Oct. 1941. 11900 kg Aardappelen: Eigenhei mers 3.90; 1275 kg Uien 3.50; 32300 kg Roode kool 3.50; 103400 kg Witte kool 2; 90 kg Slaboonen 17; 2300 kg Bieten 3—4; 19300 kg Peen 2.50—3.40; 750 kg Andijvie 3.10. Te koop: een moderne baby commode. Adres te bevr. bureau van dit blad. Te koop z. g. a. n. haardkachel. STATIONSWEG K 1, Heiloo. „Hygiëna", Achterstraat 45, telef. 2052 Alkmaar, koopt en verkoopt gebruikt Invalidenwagens, Rol stoelen, Ba by weegschalen. Wegens omstandigheden te koop een z. g. a. n. Heerenrijwiel met banden. JULIANASTRAAT 31. Te koop: Handnaaimachine (Sin ger), kookkachel (Tiger), 2 Jon gensrijwielen (goede banden). K. VETHAAK, Kanaaldijk 5. VERGOEDING WEGENS INGELEVERDE METALEN. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat tot en mgt Vrijdag 17 October 1941 nog gelegenheid be staat tot in ontvangstneming van vergoedingen wegens ingeleverde metalen voorwerpen en wel ten kan tore van den gemeenteontvanger, Breedstraat II alhier, op werkdageil tusschen 2 en 4 uur des namiddags, tegen afgifte van het voor voldaan geteekende deel B van de oproe- pingskaart. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat na Vrijdag 17 Oct, 1941 geen uitbetaling van de hierv bedoelde vergoedingen meer plaats vindt, Alkmaar, 15 Oct. 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, De BURGEMEESTER van ALK MAAR brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alk maar nrs. 1737 en 1738 zijn opgeno men zijn besluiten van 15 en 16 September 1941, waarbij zijn vast gesteld: een VERORDENING tot wijziging der Algemeene loonverordening voor de werklieden; een wijziging der Instruc tie voor den gemeente ontvanger. Deze besluiten zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk tegeii betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 15 October 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. OPGAVE I AMSTERDAMSCHE BANK KV, Bijkantoor Alkmaar;- 1941 plm 2 u lOOVio 1001/g 921%, 96V, .130'/, .168 .2121/, van Woensdag 15 October STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 10üa/„ 4 Nederland 1940 II 100'/, 3—3Va Nederl. 1938 93'/, 3 Ned.-Indië 1939 96'/s BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 152 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 143 Calvé Delft Cert. .115 Nederl. Ford 338'/, Lever Bros 158'/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 263V, CULTUUR MAATSCH. H. V. A480 Java Cultuur .280 Ned. Ind. Suiker Unit 262 Verg. Vorstenlanden 135 PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon, Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia .263 Oude Deli307 Senembah .257 .3131/, 309i/j .260 •1651/, ■179 •158 .116 169 .1987, .206 130»/, 167 2121/, 152 1431/, 116 338 158 263 480 280 262 135 311 310 255-60 164 182 156 147 169 200 205 264 305 257 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Flaatsverv. höofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. aangeklopt en was binnengelaten. Waarschijnlijk dacht Sebastian, dat het Joseph was, die terug kwam. Daarop volgde een korte, wilde strijd en dan een zwijgen. Waar was Joseph intusschen? Misschien was hij op den terugweg geweest en zag toen tot zijn schrik den meedoogenloozen tegenstander het huis binnen gaan. Om zijn broer te redden, besloot hij, zijn vroegere zelfstandigheid in den strijd met den vijand op te geven, en verzocht hij door de dichtstbijzijnde telefoon de politie om hulp. In ieder geval trachtte hij zeker, zijn broer te hel pen maar te laat, Hoopte hij wer kelijk, Thomas te kunnen ophouden, totdat de politie kwam? Dat moest men wel aannemen. Maar ook van Joseph Koprilis was niet 't geringste spoor te ontdek ken. Een botsing tusschen hen bei den zou behoorlijke teekenen heb ben achtergelaten, maar zulke tee kenen waren er niet. Men moest dus wel vermoeden, dat'het Thomas ge lukt was, zich ongestraft terug te trekken, en dat Joseph, met vertwij feling in het hart, zich in de men- schenzee gestort had om nog een maal een schuilplaats op te zoeken en zijn tijd af te wachten. Op hem alleen, op zijn negentienjarige hoofd rustte nu de toekomst van het gan- sche ongelukkige huis Koprilis. Maurice Wallion reed naar de re dactie en liet Aspeland, omgeven door ijverige rondspeurende re chercheurs, in het huis achter. In de ongelukkige kamer van den ouden Goria was niet het minste aanknoo- pingspunt te ontdekken. Wanneer Sebastian papieren had gehad, die de zaak zouden hebben kunnen op helderen, dan had Thomas ze mee genomen. In de portefeuille van den doode vond men de helft van de 900 Kronen, die zoo juist van de bank waren gehaald, waaruit men de gevolgtrekking maakte, dat Jo seph de rest bezat en dat hem der halve de middelen voor zijn volgen de stappen niet zouden ontbreken. Waar was Joseph Koprilis heen gegaan en wat hoopte hij te kun nen doen? (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2