DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sovjet-shijdkrachten bij Wjasma definitief vernietigd. De strijd in het Oosten. V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle bonten. Luchtaanvallen op Malta. TWEEDE WINTERHULPACTIE OFFICIEEL GEOPEND. Rede van secr.-gen. mr. dr. Frederiks. Koopt een wapen, Brandstofjenbijslag voor de ondersteude werkloozeri. Mart vermoord om vier jietsen fe stelen Tentoonstelling „Eeuwig levende teekens" geopend. ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Kijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 143ste Jaargang No. 244 postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: .C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Donde csg Uctooer ly4l Duiischland strijdt voor Europa Het Dultsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer, 15 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van d© weer macht maakt bekend: Zooals in een - extrabericht is bekend gemaakt zijn de strijd krachten van den vijand, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, thans definitief ver nietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag gemaakte gevangenen is gestegen. Het totale aantal der inmiddels tot boven de 500.000 Sovjet-gevangenen die sedert het begin van den veldtocht in het bosten zijn gemaakt, is reeds tot ver boven de drie millioen ge stegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 14 op 15 Oct. be ilangrijke militaire inrichtingen te Moskou aangevallen. Er ont stonden verscheidene branden in installaties die van belang zijn voor de economische oorlog voering. Voor Gibraltar werd een Brit- sehe torpedojager door een duikboot tot zinken gebracht. De Britsche luchtmacht vloog vannacht met vrij zwakke strijd krachten naar W. en Z.-D-uitsch- land. Door het werpen van bri sant- en brandbommen ontstond er in verschillende plaatsen ge ringe schade. Zgs Britsche vlieg tuigen werden omlaag geschoten. De strijd bij Brjansk en Wjasma. Berlijn, .15 Oct. (D.N.B.) Het ge heele gebied van Brjansk en Wjasma is vol uiteengedreven bolsjewieken, die hun wapens hebben weggewor pen en doelloos rondzwerven. Stel selmatig wordt het terrein van den strijd gezuiverd. Het aantal gevan genen, bekendgemaakt in het extra- bericht van gisteren, ten bedrage van 500.000 uit den slag van Brjansk enWjasma zal derhalve in de komen de dagen nog wel hooger worden. De vernietiging van de Sovjet-strijd krachten, die bij Brjansk zijn omsin geld, is nog niet voltooid, zoodat ook hier nog op veel gevangenen gere kend kan worden. Bovendien heb ben de Sovjets in beide slagen bui tengewoon groote bloedige verliezen geleden bij hun aanvallen op den Duitschen omsingelingsring. De toestand in verschillende sectoren. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Op 14 Oct. hebben de bolsjewieken in den sector van een Duitsch legercorps in het Z. van het Oostelijke front ver scheidene tegenaanvallen onderno men. Door gebruik te maken van de zwaarste pantserwagens probeerden de bolsjewieken den gestadigen Duitschen opmarsch te remmen, waarbij zij met zware verliezen wer den afgeslagen. De Duitsche troepen vernietigden vele bolsjewistische pantserwagens en maakten talrijke gevangenen. In <fen N.-sector van het O. front ondernamen vrij sterke bolsjewistische stoottroepen op 14 Oct. pogingen om een meer over te steken, 'dat gelegen was tusschen de Duitsche en de Sovjet-stellingen. De actie werd echter door de Duitsche troepen tijdig bemerkt en met zware verliezen vorr den vijand verijdeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht van 14 op 15 Oct. met succes Moskou aangevallen. Roemeensche artillerie heeft giste ren met succes Odessa beschoten. Roe meensche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden tegelijkertijd de 'havens en werven. De Roemeensche bom men richtten groote verwoestingen aan. Belangrijk spoorwegkruispunt bezet. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben Duitsche en Italiaansche troe pen in de afgeloopen drie dagen op een plaats een belangrijk spoorweg, kruispunt in de Sovjet-Unie bezet en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Hevige gevechten wer den geleverd bij de verdedigings linie voor de plaats. De Duitschers en Italianen slaagden er in, stellin gen van den vijand 'op te rollen, de versperringen te doorbreken en na tuurlijke hindernissen, waaronder verscheidene rivierbeddingen, te overwinnen. Vervolgens drongen zij de plaats binnen en verdreven de bolsjewisten. Dit succes, zoo wordt van bevoegde zijde verklaard, is vart groote beteekenis, omdat op de-ze plaats vier belangrijke spoorlijnen bijeenkomen. DE STRIJD IN DE LUCHT. Actie van de Duitsche lucht- - macht. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) In het bestek der voortschrijdende opera- *-*• front hebben, naar net D.N.B. van militaire zijde ver neemt, sterke formaties van de Duitsche luchtmacht op 14 October ook de naar de Witte Zee loopende spoorlijnen gebombardeerd. De rails werd door bomtreffers op verschei dene plaatsen verbroken. Talrijke treinen werden vernield. Bij een aanval van 22 bolsjewis tische vliegtuigen aan het Finsche front hebben zich drie Duitsche jagers bijzonder onderscheiden. Zij schoten in een kort doch hevig luchtgevecht zes Sovjet vliegtuigen neer en verjoegen de overige, zon der dat deze hun voorgenomen aan val konden uitvoeren. De Duitsche vliegers leden geen verliezen. Verliezen van de Britsche luchtmacht. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) Het aan tal Britsche vliegtuigen,' dat giste renmiddag werd neergeschoten, is, DE TOESTAND IN LENINGRAD EN MOSKOU. New-York, 15 October (D.N.B.) De -correspondent van de Chicago Tribune te Helsinki meldt op grond van verhalen van vluchtelingen, die de Fyische linies hebben be reikt, over de toestanden in het belegerde Léningrad het volgende: De sneeuw in de straten, welke drie -duim dik ligt, is door de voeten van duizendën, die wanhopig naar voedsel en warmte zoeken, tot hard ijs geworden. In- de baai van de Newa toonen de uit het water stekende masten de plaats van ondergang van groote en kleine oorlogsschepen aan. In de bosschen ten noordwesten van Leningrad huizen hongerend en hevige koude lijdend meer dan 25'0.000 menschen in ellendige hutten, die1 ge-maakt zijn van takken en mos. Dit zijn boeren en arbeiders uit de dorpen en steden in de omgeving, die door de bolsjewistische autoriteiten ge dwongen werden de vlucht te nemen. De inwoners van Leningrad leven als haringen in een ton. lederen morgen worden mannen en vrouwen van pleinen en straten met vrachtauto's naar de voorsteden gebracht om loopgraven aan te leggen in een omtrek van 25, vervolgens van 15 en tien mijlen en thans nog dichter rondom de stad. Het middageten, dat deze op zich zelf reeds verzwakte arbeiders krijgen, bestaat uit een soep van zoute visch en een half pond brood. In de straten en parken- van de stad worden de inwoners door middel van groote luidsprekers door de communistisch© leiders aange spoord, zich tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. Brood wordt in den sluikhandel gekocht. Een brood kost het loon van een geschoolden monteur dat hij in twee dagen verdient. Openbare bijeen komsten zijn verboden. In het hoofdkwartier van de Gepeoe in de Gorokavij astraat zouden des nachts massa-executies plaats vinden. De ellende in Leningrad is thans grooter dan ooit. Tienduizen den zijn reeds dood, honderddui zenden loopen met den dood in de schoenen. De vluchtelingen vertel len, dat de demonstranten, die den moed- hadden hun stem te ver heffen tegen de terreur, tezamen met de toehoorders omsingeld werden, op vrachtauto's gezet en weggevoerd werden, zonder dat men ooit meer iets van hen heeft gehoord. Op de markten vertellen de menschen elkaar, dat het z.g. onoverwinlijke bolsjewistische leger overal verslagen is. Zij lachen bitter over de enkele En- g-elsche vliegtuigen, die in Moer- mansk zijn aangekomen en maken grappen over de „Britsche hulp". Hun angst voor de Duitsche sol daten is verdwenen. Zij wachten met een Oostersche kalmte en onverschilligheid op de inname van de stad. De verdediging van Moskou. Stockholm, 15 Oct. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Londen in Göteborgs Posten zijn in Moskou wapens uitgereikt a-an de burger bevolking, en niet alleen aan de mannen, maar ook aarf de vrouwen. In de straten van Moskou worden barricades opgeworpen.Artillerie en afweergeschut zijn op pleinen in Moskou opgesteld en op de hoeken der straten, op de huizen en de barricades zijn machinegeweren geplaatst. Treinen met geëvacueer de vrouwen en kinderen blijven van de Moskousche stations vertrekken. EUftOFA HEEFT HA DEN OORLOG WEINIG INDUSTRIEGOEDEREN AAK 1 m RUIL VOOR LEVENSMIDDELEN VAN 0VSRZS& naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, tot 18 gestegen, waaron der 11 Bristol Blenheim en 7 Spit fires. Duijsche jagers Schoten 14 en luchtdoelartillerie 4 vliegtuigen neer. (Polygoon-v. Bilsen) DE SLAG BIJ BRJANSK EN WJASMA. Hoofdkwartier van den Füh- reiylS Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert het einde. In den loop van heden zijn ook de strijdkrachten, die ten N. van Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verplet terd. D'e zuivering van het boschgebied ten Z. van Brjansk van de aldaar omsingelde over blijfselen der verslagen vijan delijke legers heeft nog voort gang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deel genomen aan dézen geweldigen doorbraak- en omsingelings slag, is reeds vrijgekomen voor de voortzetting van de opera ties. Tot nog toe zijn 560.000 ge vangenen bijeengebracht en 888 tanks en 4133 stukken ge schut buitgemaakt of ver nietigd. Italiaansch legerbericht. Rome, 15 Oct. (Stefani) In zijn legerbericht no. 500 maakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren overdag heeft de vijand nieuwe aanvallen ondernomen welke alle werden afgeslagen op een deel van onze stellingen aan he front van Tobroek. Er werden eeni ge krijgsgevangenen gemaakt. Ge mechaniseerde vijandelijke strijd middelen werden vernietigd. Ach tereenvolgens heeft de vijand twee luchtaanvallen ondernomen op de stad Benghasi. Er werden -brisant- en brandbommen uitgeworpen, wel ke vooral schade aanrichtten in de Arabische wijk. Er vallen 23 dooden en eenige gewonden te betreuren, meerendeels onder de Libysche be volking. Uit nadere gegevens over de actie 'bij Ghiorghi in den sector van Gondar blijkt, dat de vijand zware verliezen geleden heeft en dat meer dan 250 dooden op het slagveld werden aangetroffen. En- gelsche luchtstrijdkrachten hebben zonder eenig succes aanvallen ge daan op onze stellingen van de vesting Valag. Eenheden van de Italiaansche luchtmacht deden aan vallen op de vlootbasis La Valetta op Malta, ;De gestelde doelen wer den doeltreffend bestookt. Al. onze vliegtuigen zijn behouden terugge keerd. 's-Gravenhdge, 15 Oct. De stich ting Winterhulp Nederland heeft haar tweede actietijdvak ingezet met een bijeenkomst van genoodig- den en medewerkers in Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage. De groote zaal was geheel bezet, het podium was met het embleem van de W.H.N., het klaverblad, en met de Nederlandsche driekleur kwistig versierd. In zijn welkomstwoord richtte de directeur-generaal, de heer C. Piek, zich o.m. in het bijzonder tot den voorzitter van het landelijk eere comité, mr. dr. K. J. Frederiks, secr.-gen. van het dept. van binnen- landsche zaken, tot ir. R. A. Verwey en prof. mr. J. Schrieke, secr.-gen. resp. van sociale zaken en van justitie, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek en mr. Backer, commissaris sen der provincies Z.- en N.-Holland en tot de heeren Eftger en Muller als vertegenwoordigers van het rijkscommissariaat. Rede dr. Frederiks. Mr. dr. K. J. Frederiks hield hier na een rede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Het vaderland, dat ons zoo na ligt aan het hart, beleeft een zwaren, duisteren tijd op politiek en maat schappelijk gebied. Maar door de slagschaduwen van den tijd heen zie ik, dat het Nederlandsche volk zichzelf gebleven is, zichzelf bewust de pandhouder te zijn van een groot verleden en verplicht tegenover het voorgeslacht dat pand weer onbe vlekt over te geven aan de kinde ren van het heden, die de traditie zullen voortzetten. Als ik dit zie dan voel ik in mij een, ik geloof recht- matigen, trots Nederlander te zijn. Het saamhoorigheidsgevoel, thans nog sterker dan in het verleden, moet zich ook demonstreeren in po sitieven, opbouwenden zin. Dezen winter zal heel veel leed verzacht moeten worden, vele noo- den gelenigd. Door alle eeuwen heen is het Nederlandsche volk be kend geweest om zijn zin voor wel dadigheid. Het heeft hierbij steeds aan de spits gestaan. Bij elke ramp, bij iederen nood heeft ons volk met milde hand gegeven. Laat dit ook nu zoo zijn wanneer dezen winter de nood grimmig aan de deuren lïlopt. Realiteiten. In het midden van de weldadig heidscampagne, die voor de deur staat, staat de Winterhulp-Neder land. Mij moet nu een diep ernstig woord over de lippen. Vraagstukken van openbare orde zijn nooit simpel; maar vast staat voor alle tijden, dat nimmer een redelijke solutie kan worden verkregen, wanneer men zich niet stelt op den bodem van de realiteit. Bij het probleem van de Winter hulp hebben wij rekening te houden met meerdere realiteiten. Een con creet feit nu is, dat wij op het oogenblik hebben te aanvaarden, dat de Winterhulp-Nederland er is. Hoe men zich ook tegenover de stichting stelt, vast staat, dat zij het eenige kanaal is waarlangs het so ciale werk van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend. En nu staat men voor de vraag: hoe denkt men den nood het hoofd te bieden, indien dit kanaal niet ge bruikt wordt? Het gebruik maken van het ka naal stuit nu echter op moeilijkhe den. En deze moeilijkheden vinden hun oorsprong weer in concrete fei ten, die men niet als een struisvogel voorbij kan gaan. Een psychologisch volkomen be grijpelijke trek bij, ik denk wel elk volk, welks land een bezetting draagt, is wantrouwen. Zulk een wantrouwen wordt te gevaarlijker, wanneer het wortel schiet in een nuchter, zakelijk volk als het onze. Onloochenbaar nu is in ons volk een stemming, die de Winterhulp-Neder land op zijn zachtst uitgedrukt niet welgezind is. Maar dan zeg ik tot het Nederlandsche volk: blijf bij uw oordeel toch altijd staan op den bodem van de nuchterheid en de za kelijkheid, die het kenmerk van ons volk is, vertroebel de verhoudingen niet door overdrijving, misken niet de lessen der historie. Maar van den anderen kant richt ik mij tot de leiders van de W.H.N. om hen op het hart te binden zoo reëel te zijn, dat zij begrijpend staan tegenover de gevoelens, die in het Nederlandsche volk leven. Treden zij die gevoelens tegemoet met woorden en met daden, die zoo on eindig meer waard zijn dan- het schoonste woord. In dat licht van de gevoelens in het Nederlandsche volk moeten de leiders van de W.H.N. ook de moei lijke positie zien van de Nederland sche burgemeesters. Zij verrichten hun zware taak op een wijze, den hoogsten lof waardig. Beter dan wie ook kan ik daarover oordeelen, die nu reeds bijna 1% jaar aan het hoofd sta van het Nederlandsche be stuursapparaat. Maar bij het geven van die leiding moeten zij zich ook steeds voor oogen houden dat zij, indien kracht niet geschraagd wordt door beleid, het vertrouwen inboeten opdat de nood bij behoeftige land- genooten bestreden kan worden. Op 17 en 18 October zal Winter hulp daartoe de wapens (van de provinciën en de stad Amsterdam) ten verkoop aanbieden.' 's-Gravenhage, 1'5 Oct. De secr.- gen. van het-dept. van soc. zaken heeft goedgevonden, dat van 19 October af tot en met 18 April 1942 aan de ondersteunde werklooze arbeiders, alsmede aan personen, die een tegemoetkoming ontvangen wegens verkorten werktijd, weke lijks een brandstoffenbijslag wordt verstrekt. Deze bijslag, waarvan de waarde gedurende het tijdvak van 19 October t/m. 22 Novem ber 1941 'ten hoogste f Lper week en van 23 November t/m. 7 Maart 1942 maximaal 1.30 per week mag bedragen, terwijl nadien geen hooger bedrag dan 1.per week zal worden 4 toegekend, kan eveneens wor den verleend aan tewerkgestel de „hoofdarbeiders." Tot goed begrip 'van zaken diene dat het vorenstaande uitsluitend geldt voor de gehuwde en onge huwde kostwinners, alsmede de alleen wonenden. Daarbij kan, wan neer de burgemeester dit noodig oordeelt, een brandstoffenbijslag ter hoogte van de helft van boven genoemde 'bedragen, worden toege kend aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, zelf zorgen voor hun voedsel en ook voor het ver krijgen van brandstoffen op zichzelf zijn -aangewezen. Deze bijslag mag slechts worden uitgekeerd, indien in de kamer een in brui-kbaren toe stand verkeerende stookgelegenheid aanwezig is, waar-van regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen. die niet voldoen aan deze voor waarde, zooals kostgangers en z.g! „slaapgasten", kan dus geen brand stoffenbijslag worden gegeven. Ook dit jaar zullen de kleine boeren en kleine tuinbouwers, ge rangschikt in groep b, voor den brandstoffenbijslag in aanmerking komen. Degenen, die inmiddels reeds een kolenbon hebben ontvangen, zullen thans niet aanstonds in het genot van den brandstoffen-bijslag worden gesteld. Allereerst dient de waarde van den reeds verstrekten kolenbon met den brandstoffenbijslag te wor den verrekend. De toepassing van den -brandstof fenbijslag zal ten slotte in dier voe ge geschieden, da-t, bij geheele werkloosheid, de som van steunbe drag en brandstoffenbijslag, en bij gedeeltelijk werkloosheid-, de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en den brandstof fenbijslag, ten hoogste 95 zal be dragen van bet looon, dat de be trokken arbeider, ten tijde van de ondersteuning, in het vrije bedrijf zou kun-nen verdienen, indien hij niet werkloos of gedeeltelijk werk loos was. van hun burgerij. De leiders van de W.H.N., die zich reeds zoo veel ar beid in de maanden, die achter ons liggen, hebben getroost, mogen zich deze realiteit klaar voor oogen stel len. Van beide zijden is .een goede wil noodig, om te komen tot een resultaat, dat waard is ernaar te streven, daar zoo groote belan gen op het spel staan. Met dezen wensch, dat alle Neder landers zich hiervan bewust zijn, wil ik mijn inleidend woord besluiten. Rede C. Piek. De heer C. Piek, directeur-gene raal, zette tenslotte in een uitvoe rige rede de resultaten van de Win terhulpactie in het afgeloopen tijd vak uiteen. De inzamelingen en vrijwillig toegezonden bijdragen le verden een totaal van f 7.200.000 op. Per week worden twee- a driehon derdduizend loten voor de Winter hulp verkocht. Alleen aan aardap pelen werd aan behoeftigen een hoe veelheid verstrekt overeenkomende met den inhoud van een aaneenge sloten rij vrachtauto's van 's-Gra venhage tot Leiden. Er werden 316.000 porties warm voedsel ver strekt en voor ruim 5.179.000 aan waardebonnen en voorts giften en goederen in natura tot een totaal van 6.144.000. Wie aan de zuiverheid van de Winterhulp-werkzaamheden twijfelt, wete, dat de W.H.N. in een glazen huis zit en dat ieder volledige inzage daarin kan verkrijgen. Critiek zal er altijd blijven; de medewerkers van de Winterhulp stellen daartegenover telkens opnieuw de daad, wetende, dat honderdduizenden in Nederland daarop wachten. Spr. eindigdé zij'n rede met de plechtige persoonlijke verzekering, dat alle Winterhulpwerk uitsluitend ten goede komt aan onze behoeftige landgenooten. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. MAX BLOKZIJL SPREEKT. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 19.45 tot 20.- uur voor de mi crofoon van den Nederlandschen om roep (Hilversum II) over „Onze oorlogsinvaliden nu en straks". Gisternacht is in de Cornelis An- thoniszstraat te Amsterdam in een rijwielstalling onder verdachte om standigheden een 71-jarige man om het leven gekomen. Alles wijst erop, dat hier mis drijf in het spel is. Wijl boven dien vier fietsen uit de stalling zijn verdwenen, is het vermoe den, gewettigd, dat, om dezen diefstal te kunnen plegen, in koe len bloede een moord is begaan. Achter de stalling,- welke in per ceel nr. 23 is gevestigd, bevindt zich een klein slaapkamertje, waarin de 71-jarige vader van den eigenaar der stalling den nacht pleegt door te brengen. Toen deze laatste gisterochtend om 7 uur in het kamertje kwam, trof hij zijn vader aan, liggende op den grond, temidden van een grooten plas bloed. Hij waarschuwde onmid dellijk den dokter, die echter niet anders kon dóen dan den dood con- stateeren. Ook de politie werd direct op de hoogte gebracht en spoedig werd met het onderzoek aangevan gen. Dit heeft tot dusver aan het licht gebracht, dat de oude man door een schotwond in het hoofd om het leven is gekomen. Aangezien geen sporen van braak in de stalling zijn aangetroffen, wordt vermoed, dat de dader van dit afschuwelijk misdrijf aan de stalling heeft aangebeld-, waarna hij door den ouden man is opengedaan, dien hij vervolgens waarschijnlijk op laaghartige wijze om het leven heeft gebracht. 's-G ravenhage, 15 October. (A.N.P.) - Gistermiddag is in het .gemeentemuseum te Den Haag de tentoonstelling „Eeuwig levende teekens" geopend. De heer J. H. Feldmeyer heeft als stichter van de vc-lksche werkgemeenschap een rede gehouden, waarin hij allereerst in het bijzonder welkom heette de hee ren secretarissen-generaal prof. Goedewaagen en prof. van Dam, den voorzitter van den Ned. Kuituur kring, prof. Snijder en den voorzit ter van den Ned. Bond voor Heem kunde, prof. Jeswiet. Spr. betoogde o.m., dat onze tijd een „wendetijd" is, waarin het volk zich afwendt van vreemde normen en waarden en terug wil naar den „oergrond van ons zijn". Het is, al dus spr., de zin van deze tentoon stelling mede te helpen ons zelf te vinden. De eeuwig levende teekens spreken van het onoverwinnelijke geloof van ons volk in het eeuwige, sterke leven. Rede prof. Goedewaogen. De secr.-generaal van het dept. van v. en k., prof. dr. T. Goedewaa gen voerde het woord. Hij zeide o.m.: De diepste beteekenis hebben de teekens, die getuigen van wat de mensch het diepste raakt. Dit zijn. de teekens, die de heiligste waarden en goederen der menschen tot taal maken, de oerteekens. Deze teekens wil de mensch om zich heen hebben, als een huis waarin hij veilig is te midden van een eindelooze wereld, waarvan de zin hem somtijds ont gaat en waarin hij zich verliest. Daarom wil een volk zijn vlag, een beweging haar vaan, en de reli gieuze mensch oerteekenen van wat hem heilig is. Na het utilistisch positivisme en het rationalisme der verstandsver heerlijking, die dit alles vergeten hebben, is een nieuwe samenleving eerst mogelijk, wanneer boven alle nuttige maatregelen uit een nieuwe geest geboren wordt, waarin de tee- kenschatten van ons ras, onzen stam en ons volk weer tot leven werden gewekt. De Noordsch-Germaansche mensch heeft zich eeuwen lang met deze zinteekenen omringd, in en door hen geleefd. Zij gaven uitdrukking aan een mythe, een religieuse visie op het al der dingen. De teekenen, waarmee onze voor ouders de natuur en zichzelf heb ben geduid, zijn slechts schijndood. Zij slapen op den bodem tot een nieuw zelfbewust geslacht hen weer nar zich toetrekt. Welk een perspectieven openen zich niet voor de bouwkunst, de beeldende kunsten en het kunstam bacht. Zij immers zijn de geboren dragers van deze oerteekenen van ons ras. Maar boven het zuiver kunstzin nige gezichtspunt uit gaat de ideolo gisch beteekenis van een omwente ling al hier bedoeld wördt. De kunsten hebben ten slotte hun zin in hun geestelijken inhoud. En ook daarom bezinnen wij ons op de eeuwige teekens van ons ras, waar in de Noordsch-Germaansche mensch niet alleen gisteren zijn hdogste levensvisie heeft verbeeld, maar die hém ook straks de heilige runen zullen zijn, waarin het" geheim des levens staat geboekstaafd. 4

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1