DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Moskou wordt steeds ernstiger bedreigd. De strijd in het Oosten. V Victorie, Duitschland wint voor Europa op al te bonten, Boriaanwijzingen. TELEGRAMMEN WEER PER TELEFOON. ALKMAARSCH COURANT. 143ste Jaargang No. 245 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Vrijdag 17 October 1941 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 16 October (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In het O. wordt reeds op ver scheidene plaatsen om de onge veer 100 km. vóór Moskou lig- ligde buitenste verdedigingslinie der Sovjethoofdstad gestreden. De belangrijke steden Kaluga en Kalinin, 160 km. ten Z.W. resp. ten N.W. van Moskou, bevinden zich al dagen in onze handen. Zooals reeds in een extra-be richt bekend is gemaakt nadert de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zijn einde. In den loop van Woensdag zijn ook de strijd krachten, die ten N. van Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verpletterd. De zuivering van het boschgebied ten Z. van Brjansk van de aldaar omsingelde overblijfselen der verslagen vijandelijke legers beeft nog voortgang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deel genomen aan dezen geweldigen doorbraak- en omsingelingsslag, is reeds vrijgekomen voor de voortzetting van de operaties. Tot nog toe zijn 560.900 ge vangenen bijeengebracht en 88-8 tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. In den strijd tegen Groot- Britannië hebben gevechtsvliegtui gen in den nacht van 15 op 16 October voor den oorlog belang rijke installaties in het mondings- gebied van de Humber en aan de Engelsche Z.O.-kust gebombar deerd. Bij vluchten van Britsche toe stellen naar de Duitsche bocht en naar de bezette gebieden aan het Kanaal werden zonder eigen verliezen gisteren 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht in W.-Duitschland een aantal bri sant- en brandbommen neerge worpen, die alleen schade aan huizen veroorzaakten. Drie Brit sche vliegtuigen werden neerge schoten. Het Britsche luchtwapen ver loor in den tijd van 8 tot 14 October 85 vliegtuigen. In dien zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 10 eigen vliegtuigen verloren. De strijd bij Moskou. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) In mili taire kringen alhier verklaarde men vandaag, dat de mededeeling van nadere bijzonderheden omtrent den strijd bij Moskou binnenkort ver wacht kon worden. In antwoord op de vraag, of de strijdkrachten, die, zooals reeds werd gemeld, den bui tensten verdedigingsring der Sov jet-hoofdstad hebben bereikt, slechts voorposten waren, gaf men vandaag aan vertegenwoordigers der pers te kennen, dat men mocht aannemen, dat reeds het eigenlijke Duitsche leger den buitensten verdedigings ring van Moskou heeft bereikt en daar vecht. Zelfs wanneer om Mos kou geen forten en ook geen beton werken in den geest der Maginot- linie zouden zijn aangelegd, dan houdt men het in militaire kringen alhier toch niet voor uitgesloten, dat zich daar versterkingen bevin den, die reeds in vredestijd werden aangelegd. In dit verband wijst men er vooral op, dat den bolsjewisten in Moskou een reusachtigen hoe veelheid mensehen ter beschikking staan die voor den aanleg van ver sterkingen gebruikt kunnen worden. Van een open stad, zoo verklaarde men vanavond in de Wilhelm- strasse, kan bij Moskou in geen ge val sprake zijn. Aanval op de Moermansk- spoorlijn. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) Forma ties van het Duitsche luchtwapen hebben op 15 Oct. en in den nacht van 15 op 16 Oct. 33 bolsjewistische vliegtuigen in luchtgevechten ver nietigd en 14 machines op den be- ganen grond vernield. Elf bolsje wistische toestellen werden door luchtdoelartillerie neergeschoten, zoodat de Sovjets tezamen 58 ma chines verloren. Tijdens de operaties tot zuivering van de Baltische eilanden werden bolsjewistische batterijen -en veld- stellingen gebombardeerd en ernstig beschadigd. Voorts waren de Duit sche luchtaanvallen gericht op de havenwerken van Moermansk, die door talrijke bommen getroffen werden, zoodat zware branden ont stonden. Op de Moermansk-spoor- lijn werden een rijdende trein en verscheidene stationsgebouwen door voltreffers van bommen volkomen verwoest. Nog steeds stroomen tienduizen den bolsjewistische gevangenen de Duitsche gevangenkampen bij Wjas- ima en Brjansk binnen. Verschei dene bolsjewistische regimenten in fanterie zijn zoo zwaar verslagen, dat nog slechts 20 of' 30 manschap pen zijn overgebleven. De Duitsche luchtmacht in actie. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) Afdee- lingen van de Duitsche luchtmacht hebben, naar het D.N.B. van bevoeg de zijde verneemt, Woensdag de in de omgeving van Brjansk ingesloten Sovjet-troepen op vernietigende wijze aangevallen. Duitsche stuka's hebben 18 Sovjet bunkers, stukken geschut en voertuigen vernield. Ver scheidene pantserwagens en batte rijstellingen werden zwaar bescha digd. De bolsjewisten leden door de bommen der Duitsche stuka's zware, bloedige verliezen. Aan het Z. deel van het O. front hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen Woensdag Sovjet vliegvelden bestookt. Talrijke treffers werden gemakt op de gebouwen en start banen. Verscheidene barakken ge raakten in brand. Op den grond werden Sovjet-vliegtuigen vernield door bomtreffers. Havenwerken en uit oorlogs-economisch oogpunt be langrijke doelen in Odessa werden bestookt met bommen van het zwaarste kaliber en groote vernie- linfisn. aangericht aan de onder han- HET JAPANSCHE KABINET AFGETREDEN. Tokio, 16 Oct. (Domei). Heden avond om 20 uur 15 heeft het bu reau voor de inlichtingen mede gedeeld, dat het kabinet-Konoje en bloc is afgetreden. In den loop van den middag had Konoje de verschillende kabinets ministers afzonderlijk bij zich ontboden inzijn officieele ambts woning, waarbij hij hun de rede nen uiteenzette voor het aftreden van het kabinet. Het bureau voor de inlichtin gen heeft bekend gemaakt, dat het kabinet-Konoje is afgetreden om dat er geen volledige overeen stemming bestond ten aanzien van de methode der voortzetting van de nationale politiek. Na zijn bespre kingen met de ministers en na hun goedkeuring te hebben ver worven, begaf Konoje zich om 17 uur naar het keizerlijk paleis en bood den keizer het ontslag aan van de kabinetsleden. Het kabinet wacht op nadere instructies. Tokio, 16 Oct. (Domei)) Na de in stemming _van alle leden van het ka binet te hebben ontvangen, heeft prins Konoje zich naar het keizer lijke paleis begeven om den Tenno het ontslag van het kabinet voor te leggen De keizer verzocht prins Ko- noe en de leden van zijn kabinet in functie te blijven totdat hij nadere instructies zou ontvangen hebben. Des avonds heeft Konoje een spoed vergadering van het kabinet belegd, waarin hij de wenschen van den keizer mededeelde. Dit is het vijfde Japansche kabinet dat ten val komt in de vier jaren sinds het uitbreken van het Chi- neesch-Japansche conflict. Het der de kabinet Konoje werd gevormd met het. doel om Japan op totale oorlogsbasis te plaatsen en om de regeering in staat te stellen doeltref fend het hoofd te bieden aan den gewijzigden internationalen toestand. Het derde kabinet Konoje begon zijn korte bestaan met het sluiten van een pact van wederzijdsche ver dediging met de regeering van Vi chy, hetgeen het zenden van Japan sche troepen naar Indo-China, over eenkomstig de bepalingen van de overeenkomst, ten gevolge had. Als gevolg van deze actie der Japansche troepen, gingen de Ver. Staten, Gr - Britannië en Ned.-Indië op 26 Juli er toe over de Japansche saldi te blokkeeren, waarop de regeering Konoje antwoordde met het blokkee ren van de saldi van die landen in Japan. Konoje opende terstond on derhandelingen met de Vereenigde Staten. JAPANSCHE AMBASSADE GAAT MOSKOU VERLATEN. Tokio, 16 Oct. (D.N.B.) In een extrabericht uit Moskou bevestigt de Jomioeri Sjimboen, dat de Ja pansche ambassade gistermiddag van het Sovjet-commissariaat van bui- tenlandsche zaken het verzoek ont vangen heeft Moskou nog denzelf den avond te verlaten. Met het oog op de ontwikkeling van den toestand heeft de Japansche ambassade te Moskou reeds sinds eenigen tijd overeenkomstige voorbereidingen getroffen. Zweedsche gezant uit Moskou vertrokken. (D.N.B.) - Het Zweed sche telegraaf-agentschap heeft medegedeeld, dat de Zweedsche ge zant en de militaire attaché gister avond uit Moskou zijn vertrokken. Een gezantschapsraad en het ver dere personeel zijn achtergebleven. den genomen doelen. Tijdens de be werking van spoorlijnen in het ge bied van Charkow liepen verschei dene trajecten door kettingbommen zware schade op, en werden onder broken. Twee rijdende Sovjet- transporttreinen werden eveneens zvvaar beschadigd. IN DEN HAAG werd Woensdag een tentoonstelling „Der Soldat in Holland" door den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart geopend in de Gothische Zaal van Kneuterdijk 20. Aan deze opening was eveneens een prijsuitdeeling door General-Major Schwabedissen verbonden. Een overzicht van de tentoonstelling. (Stapf-Mol) DUITSCH-ROEMEENSCHE TROEPEN ZIJN ODESSA BINNENGERUKT. Boekarest, 16 October (D.N.B.) Het Roemeensche hoofdkwar tier meldt het volgende bericht van het commando der voor Odessa strijdende troepen: De troepen van het vierde leger zijn overeenkomstig de beve len vandaag aangetreden voor den aanval op Odessa en door de laatste linies van verzet ge broken. Zij zijn 's middags Odessa binnengerukt. De laat ste haarden van verzet worden thans in straatgevechten opge ruimd. De bevolking ontvangt de Duitsch-Roemeensche troe pen met geestdrift. Toespraak van Michaël Antonescu. Boekarest, 17 October (D.N.B.) De plaatsvervangende minister president Michaël Antonescu heeft gisteravond in een radio toespraak tot het Roemeensche volk de inneming van Odessa medegedeeld en o.a. nog het volgende verklaard: „Het re sultaat ilormt een roemrijk blad, dat met het bloed van de Roe meensche soldaten werd ge schreven. Wij gedenken, zoo zeide Michaël Antonescu, vol vertrouwen en dankbaarheid al diegenen, die in den heiligen oorlog tegen het bolsjewisme ons de vreugde en de trots de-r bevrijding gaven en den roem van de Roemeensche natie voor de geschiedenis hebben geboek staafd. Antonescu besloot zijn toespraak met zegewenschen voor het Roemeensche leger, voor koning Michaël, maar schalk Antonescu, op de bond- genooten en op het groote leger van Adolf Hitler. VONNIS OVER VROEGERE FRANSCHE REGEERDERS. Vichy, 16 Oct. (D. N. B.) Naar van betrouwbare zijde verluidt, heeft maarschalk Pétain het volgende vonnis geveld over de gevangenen van Riom: Leon Blum, Daladier en de vroegere generalissimus Gamelin worden met vestingstraf naar Pour- talet in het departement Hautes Pyrenees overgebracht. De voor malige minister van Luchtvaart, Guy la Chambre en de vroegere directeur voor de bewapening, Jacomet, blij ven tot nader order in Bourrassol. Reynaud en Mandel, die tot nu toe niet zijn beschuldigd en te Vals les Bains geïnterneerd zijn, zullen even eens vestingstraf krijgen en waar schijnlijk ook naar Pourtalet worden overgebracht. De vestingstraf is voor onbepaalden tijd opgelegd. Aan het gerechtshof van Riom wordt het overgelaten het definitieve vonnis te vellen en den duur der vesting straf vast te stellen, hetgeen waar schijnlijk binnenkort zal geschieden. hi een radio-toespraak heeft Pétain zijn beslissing gemotiveerd. Het Hof te Riom zal zoo spoedig mogelijk vonnis wijzen. Hij ver klaarde, dat de zware verdenking, v/elke op Reynaud en Mandel rust hun onmiddellijk transport naar een vesting rechtvaardigt. Het vonnis zal zich ook richten tegen de ge bruiken en het regime en niet her zien kunnen worden. Inlevering van radiotoestellen. (D.N.B.) - Alle bewoners van twee stadswijken van Praag moeten op bevel der autoriteiten a hun radio ontvangtoestellen inleveren, waar werd vastgesteld, dat in de betref fende stadswijken een hevige anti- Duitsche activiteit heei'schte en dat er een fluistercampagne werd ge voerd, welke klaarblijkelijk haar oorzaak vindt in het luisteren naar buitenlandsche radiozenders. Britsche aanval in O.-Afrika afgeslagen. Italiaansch legerbericht. Rome, 16 Oct. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 501 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek schermutselingen met den vijand welke gunstig voor onze troepen verloopen. Gemechaniseer de vijandelijke strijdkrachten wer den bestookt door het vuur van onze artillerie. Verdedigingswerken en barakken van de vesting To broek werden door onze luchtmacht gebombardeerd. Oost-Afrika: een onverwachte aanval op onze stellingen van de vesting Valag (Gondar) werd af geslagen en de vijand leed aan zienlijke verliezen. Afdeelingen van de vesting Culquabert verspreidden vijandelijke trospen en brachten hun zware verliezen toe, toen. zij probeerden onze waterreservoirs te naderen om deze te beschadigen. In de Middellandsche zee werd een Britsche duikboot tot zinken gebracht door onze eenheden die jacht maken op onderzeeërs. SAMENWERKING OP SCHEEP VAARTGEBIED. Berlijn, 16 Óct. (D.N.B.) De zen der te Batavia heeft gisteren gemeld, dat een conferentie is gehouden tusschen vertegenwoordigers van het Ned.-Indische departement van eco nomische zaken en de Amerikaan sche marinecommissie over samen werking in scheepvaartaangelegen heden. Het Nederlandsch-Indische departement van economische zaken zal de Amerikaansche autoriteiten voortdurend op de hoogte houden van de ter beschikking zijnde ton nage en de vrachten. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 16 Oct. In den afgeloopen nacht zijn een gering aantal Britsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Enkele bom- mrnen werden omlaag geworpen, doch deze richtten slechts onbedui dende schade aan. Bij een aanval op een Nederlandsch visschersvaar- tuig voor kust zijn twee visschers gedood, twee zwaar en twee licht gewond. UITGESLOTEN SLAGERS. 's-Gravenhage, 17 Oct. Het Rijles- bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat wederom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, 'afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee'en vleesch door de Nederland se!» Veehouderijcentrale zijn uitge sloten. Het zijn de slagers: fa. Rij laarsdamMaas, Waverstraat 69, Amsterdam; G. van Diepen, Dorps straat 275, Wormer; J. A. Scholtes, Bezuidenhoutscheweg 167a, 's-Gra venhage; B. J. Mol, Nunspeetlaan 234, 's-Gravenhage; J. C. van Nu- nen, A 141, Eersel; A. C. M. Corne- lisse, Kloosterstraat 58, Oosterhout; C. P. Broeders, Laanstraat 2, - Oos terhout; G. W. Berends, D 181. Plischert (gem. Epe); P. Korver. St. Annastraat 21, Alkmaar; N. C. Nielen, Dorpsstraat 500, Assendelft; Gebr. Van Onselen, Kerkstraat 18, Bussum; C. Zwaan, Keern 161, Hoorn; H. C. Wirken, D 68 a, Ba- vel; Wed. G. Looman Jr., Hoog- strat 26, Montfoort; Jan Prinzen, Nootweg D 86, Loosdrecht, en J. Sluis, No. 360, Lopik. Tegen deze slagers is proces-ver baal opgemaaakt. Aanranding. - De Hilversum- sche recherche heeft drie mannen, twee Hilversummers en een inwo ner van Laren, gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan aanranding van een Hilversumsch meisje, dat zich over het fietspad op de Laarderheide van Laren naar Hilversum begaf. De onverlaten hebben het meisje toen overmees terd en ernstig mishandeld. Het woord „landverrader". Oordeel van vrede- gerechtshof. 's-G ravenhage, 16 October. Men schrijft het A.N.P. van be voegde zijde o.m. het volgende: „Onlangs heeft het vredegerechts hof een principieel standpunt be paald t.a.v. het bezigen van het woord „landverrader", waarvan sommigen zich als politiek strijd middel ten opzichte van medevolks- genooten meenen te mogen bedie nen. Dat het hier om een uitwas van de hedendaagsche geestesge steldheid, bedorven door laster en verdachtmaking, gaat, heeft het hof in zijn uitspraak terecht overwogen door vast te stellen, dat vroeger aan het bezigen van het woord landver rader als beleediging nooit gedacht werd. Het hof herinnert eraan, dat, voor zoover in bepaalde kringen een gewoonte dreigde te ontstaan om bijna gedachteloos het woord land verrader te gebruiken als uiting van politieke gezindheid, een dergelijke gewoonte geenszins verontschuldi ging behoort te gelden. Veeleer moeten deze onnadenkende men- schen leeren inzien wat het betee- kent dat de eene Nederlander den anderen het verwijt van landverraad toevoegt: n.l. het ergste wat volks- genooten elkander kunnen aandoen, omdat het neerkomt op het betwis ten van de aanspraak deel uit te maken van de volksgemeenschap. Vooral in een tijd als de huidige, waarin een algemeene geest van omvorming op alle gebied niet het minst op politiek ook door Nederland gaat, kan in geen geval worden toegelaten, dat het door werken van het nieuwe belemmerd wordt door het recht om tot .de volksgemeenschap te behooren aan hen te ontzeggen, die aan de nieuwe orde willen medewerken. Dit alles overweegt het vredegerechtshof in zijn arrest, dat klaarblijkelijk be doeld is als een eerste waarschu wing aan verdwaasde, verblinde en veelal door reactionnaire krachten misbruikte Nederlanders om tot in keer te komen en in elk geval om zich te beheerschen in hun optre den tegenover politieke tegenstan ders die, gelijk het hof met nadruk vaststelt, zeker niet minder goede vaderlanders zijn dan de beste Ne derlanders. Uit 's hofs motiveering van zijn uitspraak, waarmede een aanmerkelijke verzwaring van de opgelegde straf gepaard ging, blijkt nog eens duidelijk het volslagen ge mis aan begrip van de gewijzigde omstandigheden bij den rechter,6 vroeger hierover oordeelde en door zijn geringe straftoemetingen ge toond heeft een geval als het onder havige slechts als een gewone scheldpartij te beschouwen. Uit de hier bedoelde beslissing van het vredegerechtshof kan hij evenwel leeren, dat als gevolg van veran derde politieke houding, welke de samenleving in haar grondslagen beïnvloedt, hier sprake is van een zwaar vergrijp en een ernstig aaj1" tasten der maatschappelijke orde". EEN R.K. PRIESTER GESUSPENDEERD. 's-Gravenhage, 16 Oct.' Naar aan leiding van de mededeeling van Z.Exc. den bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers in „Sint Bavo' van 21 Sept. .1., waarin hij verklaart, dat de heer Th. A. J. de Leeuw, ge boren te Amsterdam 16 Maart 1907, priester gewijd '15 Aug. 1930, zich thans noemende „Th. de Leeuw, r.k. pr." en „Sacerdos" (o.a. in de Residentiebode) in 1940 is gesuspen deerd en op 1 April 1941 door den H. Stoel tot den leekenstaat is te ruggebracht, hetgeen beteekent, dat hij daardoor alle rechten, privile- gieën, enz. van den geestelijken stand heeft verloren en dat hij geen geestelijk gewaad of tonsuur meer mag dragen, meldt de persdienst van de N.S.B.: Naar aanleiding van een verkla ring door den bisschop van Haar lem in „St. Bavo" van 21 Sept. j.l. over den r.k. priester Th. A. J. de Leeuw, welke verklaring door de katholieke pers algemeen is overge nomen, deelt priester de Leeuw ons het volgende mede: „Door publicatie in de katholieke bladen schijnt bij velen de meening te hebben postgevat, dat ik een af vallige priester ben. Een katholieke bisschop en katholieke kranten heb ben dit inderdaad gesuggereerd. Ik stel er prijs op te verklaren: 1. dat ik de nat.-soc. beginselen, zooals die door de N.S.B. geformu leerd werden, uit al mijn krachten propageer, omdat ik de orde, die het nationaal-socialisme tot stand wil brengen, noodzakelijk acht voor volk en staat en kerk; 2. dat ik den paus van Rome daar om ontheffing vroeg van mijn pries terlijke functies, welke onthef fing mij op 1 April 1941 werd ver leend, en waardoor ik, naar de katholieke beginselen leeren, priester bleef; 3. dat ik, in wettelijk geregelde verhouding tot de katholieke kerk staande, onder alle omstandigheden aan deze kerk trouw bleef en wil blijven". w.g. Th. A. J. de Leeuw. Amerikaansche commissie naar huis terug. (D.N.B.) - De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Ameri kaansche missie voor de Moskousche conferentie Donderdag per vliegtuig naar de Ver. Staten is teruggekeerd. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED t ZON 17 Oct. onder: 18.42 18 Oct. op: 8.10 MAAN 17 Oct. op: 3.47 onder: 17.24 20 October Nieuwe Maan. 's-Gravenhage, 17 October. Voor het tijdvak van Zondag 19 tot Zaterdag 25 October zijn voor de gebruikelijke rant soenen BROOD of GEBAK, VLEESCH of VLEESCH- WAREN en MELK de bonnen 40 van de daarvoor bestemde kaarten aangewezen, terwijl naast het rantsoen aardappelen op bon 40a voor de houders van vetkaarten weder op bon 40b een kilo aardappelen be schikbaar zal zijn. OPROEP AAN DE BEVOLKING VAN MOSKOU. Stockholm, 17 October (D.N.B.) De Moskousche radio heeft vanoch tend vroeg een dringenden oproep gericht tot de bevolking, om de stad „tot het uiterste te verdedigen". 3n den oproep wordt verder ge zegd, dat zich „dreigende wolken boven de stad samentrekken". De vijand staat reeds voor de poorten van Moskou en het gevaar is zeer groot, doch „de Moskovieten zullen strijden en niemand zal zich hieraan onttrekken". 's-Grr.venhage, 16 Oct. Van heden af kunnen binnenland- sche telegrammen wederom per telefoon worden gegeven. Telegrammen, voor het buiten land bestemd, blijven gebonden aan de daarvoor geldende bepalin gen; inlichtingen daaromtrent wor den gaarne door de telegraafkan toren verstrekt. DE MOORD IN DE FIETSEN STALLING. Welke bezoekers na middernacht? Uit het voortgezette onderzoek i. z. den moord in de rijwielstalling in de Corn. Anthonieszstraat te Amsterdam is gebleken, dat in den bewusten nacht (Dinsdag op Woensdag j.l.) om half een nog een klant zijn fiets heeft afgegeven. De oude (later vermoorde) man, heeft daarbij tegen dien klant gezegd, dat hij nog niet naar bed kon, wijl hij nog een klant verwachtte. De commissaris van politie van het bureau Leidscheplein heeft daarom dengenen, die in genoemden nacht na 12 uur in de fietsenstal ling zijn geweest, verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau te melden. „DER SOLDAT IN HOLLAND". Tentoonstelling te Den Haag geopend. Woensdagochtend werd in de go thische zaal aan de Paleisstraat de tentoonstelling „Der Soldat in Hol land" geopend. Deze is georgani seerd op initiatief en onder protec toraat van den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen en om vat schilder-, teeken- en fotowerk van Duitsche militairen in Neder land. Generaal-majoor Schwabedis sen, chef van den staf van de weer macht hier te lande zeide in zijn in leidend woord, dat het doel dezer tentoonstelling drievoudig is: de be kroning van den wedstrijd, een ex positie van de voornaamste inzen dingen en hieruit te doen voort vloeien een tentoonstelling in Duitschland van in Nederland ver vaardigd werk dezer militairen. De ze is vooral bedoeld als versteviging van de verbinding tusschen het Ne- derlandsche volk en den Duitschen soldaat. Uit de meer dan 10.000 inzendin gen zijn de 55 beste werken gekozen. De rijkscommissaris opende daar na de tentoonstelling met een kort woord. Hij zeide gaarne zijn mede werking hieraan te hebben willen verleenen, omdat hij hierin een on derdeel ziet van den hem door den Führer gegeven opdracht, alles te doen wat de taak der weermacht kan verlichten en de verhouding tusschen het Nederlandsche volk en den Duitschen soldaat kan verbete ren. Spreker herinnerde aan den strijd 1914-1918 en merkte op, dat de omstandigheden destijds zooveel moeilijker waren dan zij thans zijn, nu de Duitsche soldaat zeker is van de overwinning en hij met geheel zijn hart zich in zijn vrije uren aan ontspaning als die waarvan hier de beste resultaten zijn bijeengebracht, kan geven. Hierna werd een rondgang langs de tentoongestelde werken gemaakt, die de belangstelling in hooge mate verdienen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1