DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verder doordringen in het Donetzbekken. Succesvolle aanval in Oost-Afrika. De strijd in het Oosten. Schoenen zonder bon. Duizenden paren in beslag genomen. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 248 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdx-ukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar: Dinsdag 21 October 1941 Duiischland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 20 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel v.an de weermacht maakt bekend: In het Z. deel van het ooste lijke front rukken de Duitsche, Italiaansche, Hongaai'sche en Slowaaksche divisies steeds ver der in het industriegebied van het Donetzbekken op. Ook in de overige frontsectoren verloopen de operaties met succes. Het luchtwapen ondernam aan het geheele O. front doeltreffende aanvallen op belangrijke spoor lijnen en verkeersverbindingen. In het Z.O., Z. en Z.W. van het Britsche eiland werden havens en belangrijke militaire inrichtingen gebombardeerd. In de wateren van het Kanaal St. George wier pen gevechtsvliegtuigen een groot koopvaardijschip in brand. lm Noord-Afrika vielen Duit sche gevechtsvliegtuigen op 19 Oct. en in den nacht van 19 op 20 Oct. met succes de haven werken van Tobroek aan. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk. Italiaansch legerbericht. Rome, 20 Oct. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: Gisteren vlogen vijandelijke vliegtuigen boven de plaatsen Co- misa en Licata op Sicilië en lieten brisantbommen vallen, die grooten- deels in zee vielen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. In luchtgevechten wer den twee Britsche vliegtuigen aan de kust van Sicilië neergeschoten en vier andere machines getroffen. Onze vliegtuigen leden geen ver liezen. Noord-Afrika: Groote formaties Italiaansche jagers vielen vijande lijke eenheden op den weg van Boegboeg aan, alsmede tentenkam pen en automobielen in het gebied van Sidi el Baranni. Verschillende automobielen geraakten in brand en andere voertuigen werden bescha digd. Duitsche vliegtuigen bom bardeerden inrichtingen en stellin gen luchtdoelgeschut van Tobroek. De vijand ondernam een aanval op Benghasi. In de omgeving van de stad werd eenige schade aangericht. Oost-Afrika: Drie colonnes na tionale en koloniale troepen hebben op 18 Oct. een uitval gedaan en zijn diep in het door den vijand bezette gebied doorgedrongen. Na een he- vigen strijd, waarbij een krachtig verdedigde vijandelijke stelling bestormd en in brand gezet werd, werd de vijand op de vlucht gedre ven, met achterlating van meer dan 20'0 dooden op het slagveld. Onze colonnes maakten wapens, mate riaal en levensmiddelen buit. In het O. bekken van de Middel- landsche zee hebben onze vliegtui gen tijdens een.gewapende verken ning een vijandelijk koopvaardij schip aangevallen en tot zinken gebracht. DUITSCHERS MOETEN AFGHANISTAN VERLATEN. Berlijn, 20 Oct. De A.N.P.-corres- pondent meldt: Volgens Reuter zijn de Engelsche en Afghaansche regee ringen „overeengekomen" dat alle in Afghanistan vertoevende Duit- schers uit dat land gezet zullen wor den. Zij zouden via Iran en Turkije naar hun vaderland geleid worden. In Berlijn beschikte men heden nog niet over ambtelijke berichten ter zake. Indien het Reuterbericht met de waarheid strookt, zal men ditmaal dus niet zoo onmenschel-ijk te werk gaan als in Iran. Doch ook al zou alles correct geschieden, dan is het toch een ongehoord feit, dat een neutrale staat door een belligerent gedwongen wordt, om de staatsbur gers van den tegenstander eenvou dig uit het land te zetten. Aan de neutraliteit van Afghanistan wordt toch door niemand, ook niet door Engeland, getwijfeld. Bovenstaand bericht uit Kaboel, werpt aldus een scherp licht op de verwording in het verkeer der volkeren, waarbij het volkenrecht met voeten wordt ge treden. DE VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN IRAK. Tokio, 20 Oct. (D.N.B.) De Nitsji Nitsji Sjimboen meldt, dat de re geering van Irak het handelsver drag met Japan heeft opgezegd en de Japansche diplomatieke verte genwoordigers heeft uitgenoodigd het land te verlaten. Het blad meent c!at deze maatregel een gevolg is van ngelsche pressie, die ten doel heeft de Japansch-Iraaksche be trekkingen te belemmeren. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 21 Oct. (D.N.B.) De vijand wierp in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, brand- en brisantbommen in Noord west- Duitschland neer. Op enkele plaat sen ontstond materieele schade in woonwijken. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten drie der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. De toestand aan het Finsche front. Berlijn, 20 Oct. (D.N.B.) De Fin sche troepen hebben, naar het D.N. B. van militaire zijde verneemt, gis teren hun gevechten in het gebied tusschen het Ladoga- en het Onega- meer met succes voortgezet. In den sector van een Finsch legercorps heeft een in den rug van de bolsje wisten ingezette aanval geleid tot omsingeling van bolsjewistische strijdkrachten. Ook op andere plaat sen hebben de Finsche troepen na het neerslaan van den bolsjewisti- sche-n tegenstand terrein gewonnen. De Finsche troepen hebben op 19 October 900 gevangenen gemaakt. De felheid van den strijd blijkt uit het feit, dat tegenover deze 900 ge vangenen in het strijdgebied ruim 5300 gesneuvelde Sovjet-manschap pen geteld werden. De verovering van Odessa. Boekarest, 21 Oct. (D.N.B.) Uit een door het telegraaf-agentschap Rador van militaire zijd'e ontvangen bericht blijkt het hardnekkige ka rakter van de gevechten, welke het Roemeensche leger voor de verove ring van Odessa moest leveren, als.- mede de noodlottige wending, die de vlucht van de bolsjewistische troepen uit de belegerde stad nam. De toegangswegen van Odessa, zoo wordt in het bericht gezegd, waren van rijen kazematten voorzien, welke in diepe linies lagen en over veel oorlogsmateriaal beschikten. In de strates der stad had de ge heele bevolking wekenlang gewerkt aan het opwerpen van barricaden ien verbind-ingsloopgraven. Terwijl Roemeensche stoottroepes de vijan delijke weerstandskracht door dage- lijksc-he aanvallen braken en hierbij langzamerhand alle belangrijke stel lingen bezetten, hielden de artillerie en de luchtmacht de stad onder vuur met een hagel van bommen en kogels. De ontruiming van Odessa door dé bolsjewistische troepen was een wanhopige poging om te ont snappen, toen verdere tegenstand onmogelijk was. De straten lagen bezaaid met granaattrechters, inge storte huizen en fabrieken, honderd duizenden wapens, door het vuur vernielde pantserwagens van iedere grootte, machinerieën en voertui gen van allerlei aard, zooals zij bij het hals over kop vluchten onder den hagel van bommen waren ach tergelaten. De vernietigende laad- en losplaats is slechts nog een ge weldige hoop ijzer en baksteen. In het havenbekken ziet men twee groote beschadigde schepen, als mede een aantal andere kleine vaar tuigen liggen. Het station aan de haven is vernield. Volgens de ver klaringen van gevangenen werd de terugtocht der bolsjewistische troe pen tengevolge van het voortdurend bombardement en het gebrek aan transportschepen onder ongewoon moeilijke voorwaarden uitgevoerd. De bolsjewisten wierpen groote hoe veelheden voor de bevolking nood zakelijke levensmiddelen in zee. Na dat de waterleiding vernield was, was er ook geen electrische stroom meer. Tijdens de laatste week was het dagelijksche broodrantsoen vast gesteld op 200 gram per hoofd. Tot- dusver werden meer dan 20.000 ge vangenen geteld, waaronder talrijke jongelieden van 15 a 16 jaar, die allen met geweren en handgranaten waren bewapend. Op 18 October werden de laatste in de huizen ge organiseerde haarden van verzet opgeruimd. De bewoners van Odessa, zoo be sluit dit bericht, op wier gezicht de honger en de coimunistische terreur hun stempel hadden gedrukt, be groetten de Roemeensche soldaten als bevrijders. Blijkens hun ver halen, hebben de bolsjewistische troepen geweldige verliezen geleden, in het bijzonder bij de door hen ondernomen tegenaanvallen. EEN REDE VAN MINISTER FUNK. Rome, 20 Oct. (D.N.B.) De Duit sche minister voor economische za ken, Walther Funk, die op uitnoo- diging van den Italiaanschen mi nister voor den buitenlandschen handel, Riccardi, in Rome vertoeft, heeft Maandag alhier een rede ge houden, waarin hij wees op de histo rische grootheid der beide leiders van de spil en den geweldigen om vang schotste van hun politieke doeleinden: nieuwe ordening en pacificatie van het Europeesche ge bied. EVACUATIE DER JODEN UIT DUITSCHLAND. Naar het Vad. verneemt, is thans een begin gemaakt met de evacuatie der Joodsche bevolking uit Duitsch- land. Deze evacuatie geldt zoowel de statenlooze en buitenlandsehe Joden als de Joden van Duitsche nationa liteit. De geëvacueerden worden al lereerst naar Litzmarmstadt ver voerd, waar zij voorloopig in het Ghetto der Poolsche Joden worden ondergebracht, om dan later met productief werk te worden belast. <In dit verband wordt het gerucht, dat de Joden te werk zouden wor den gesteld bij de drooglegging der Rokidnomoerassen in het ver overde Sovjetrussische gebied tegen gesproken. Het ligt in het voornemen, het grootste deel der zich in Duitschland en in het protectoraat Bohemen en Moravië bevindende Joden te depor- teeren naar het zg. Ostland, waar onder men gedeelten van het voor malige Polen en Sovjet-Rusland verstaat. Joden boven 80 jaar, in gemengd huwelijk levende Joden en Joden, die op bijzondere verrichtingen voor Duitschland kunnen wijzen, zullen in Duitschland kunnen blijven. DE DUITSCHE PERS OVER DE GREER. Berlijn, 20 Oct. (D.N.B.) De Duit sche pers publiceert het standpunt van het DNB inzake het geval met de Amerikaanschen torpedojager „Greer", welke in Sept. een Duit sche duikboot met dieptebommen heeft aangevallen en voortdurend achtervolgd heeft. In een verkla ring van de departementen van oorlog en marine der Vereenigde Staten was destijds de bewering op gesteld, dat de eerste aanval bij de ontmoeting van duikboot en de Amerikaansche torpedojager was uitgegaan van de Duitsche duikboot. Het DNB gaat thans onder ver wijzing naar de destijds gegeven of- ficieele Duitsche verklaring in op het jongste rapport van het Ameri kaansche ministerie van marine, waaruit, naar het DNB verklaart, niet meer of minder blijkt, dan dat de destijds afgelegde officieele Ame rikaansche verklaring een leugen achtige manoeuvre was van den president om zijn bevel tot schieten aan de Amerikaansche marine als noodzakelijk te doen voorkomen. Het ministerie van marine geeft openlijk toe, dat de Amerikaansche torpedojager en het Britsche vlieg tuig gemeenschappelijk geopereerd hebben en dat de duikboot eerst na dat zij zelf met dieptebommen was aangevallen en vrij langen tijd door den torpedojager was achtervolgd, zich met torpedo's heeft verdedigd. Opnieuww is weer eens bewezen, zoo verklaart het DNB tenslotte, dat Roosevelt met leugens en verval- schingen zijn volk 'n tweeden stap tracht te doen zetten op den weg, welke naar oorlog leidt en dat hij den laster over het incident met de Greer steeds weer heeft opgewarmd, om 't congres en het volk der Ver eenigde Staten voor de door hem geeischte verandering in de neutra- liteitswet rijp te maken. AMERIKAANSCHE VOOR BEREIDINGEN IN DEN STILLEN OCEAAN. Tokio, 20 Oct. (D.N.B.) In een estra bericht uit Manilla meldt Tokio Nitsji Nitsji, dat men ver hoogde leveranties van Ameri- kaansch oorlogsmateriaal naar het zuidoostelijke deel van den Stillen Oceaan met het doel van militaire voorbereidingen kan waarnemen. Eij de jongste Engelsch-Ameri kaansche besprekingen in Manilla en elders in het Verre Oosten is be sloten, dit oorlogsmateriaal in groote hoeveelheden naar Manilla, Singapore, Batavia, Soerabaya en Sydney te verschepen. Hierdoor en door andere Amerikaansche hulp aan de Sovjets via Iran, alsmede aan Tsjang Kai Sjek via Birma, is het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan geworden tot een Ameri kaanschen verkeersweg voor leve ranties die van de grootste betee- ker.is is. Zoo moeten ook de pogin gen van Amerika worden opgevat om dezen zeeweg te beschermen. Alles duidt er op, dat ter bescher ming en handhaving van dezen weg er reeds een samenwerking 'bestaat tusschen de marine en de lucht macht van de betrokken landen. DE STEMMING TE LONDEN. Stockholm, 20 Oct. (D.N.B.) De stemming te Londen nadert weer het nulpunt volgens een corres pondentie van Svenska Morgen- bladet. Telkens als de nieuwe krantenedities met berichten van het DuitschBolsjewistische fi-ont verschijnen, verdringen zwijgende menschenmenigten zich voor de geschreven bulletins, die thans de gedrukte vervangen. De werke loosheid in het Westen verontrust de Engelschen. Na de publicatie van de oorlogstelegrammen van Gort is evenwel rondom de geheele propaganda voor Engelsch militair ingrijpen in het Westen stilte ont staan. EEN JAPANSCHE PERSSTEM. Tokio, 20 Oct. (D.N.B.) De Japan Times and Advertiser schrijft, dat door de ineenstorting van ie bols jewistische oorlogsmachine het Amerikaansche plan tot ondersteu ning van Engeland tegen Duitsch land volkomen zonder effect blijft. Duitschland zal zoo sterk zijn, dat Engeland niet in staat zal zijn zich ergens in de politiek van het Euro peesche continent te mengen. RADIOREDE VAN JAPANSCHEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Tokio, 20 Oct. (Domei). Sjigenori Togo, de nieuwe minister van bui tenlandsehe zaken, heeft een radio rede uitgesproken tot het Japansche volk, waarin hij uiting gaf aan zijn vastberadenheid om zich van zijn taak te kwijten. Aangezien het diplo matieke doel van Japan gelegen is in het behoud en de bevordering van den wereldvrede, aldus Togo, staan het bestaan en het prestige van Ja pan op het spel. Japan moet zijn bestaan en prestigè hardnekkig ver dedigen en zijn historische taak ver vullen. Met versteviging van het systeem van samenhang tusschen diplomatie en leger, en met inacht neming van de werkelijkheid en met vertrouwen in zichzelf, zal de Japansche diplomatie zoowel bijdra gen tot de welvaart als tot den vre de van de wereld. Indien Japan in die houding volhardt en de recht vaardigheid blijft betrachten, is het duidelijk, dat Japan de moeilijkhe den en aanvallen te boven zal ko men en de welvaart zal bevoi'deren. Een verklaring van Tojo. Tokio, 20 Oct. (D.N.B.) Bij de overneming van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft de pre mier, Tojo, in een korte toespraak verklaard, dat het wel onnoodig is bijzonder te wijzen op den ernst van de huidige situatie. Alle moei te moet men zich getroosten om door beëindiging van het conflict met China de nagestreefde groot-Azia tische leefruimte tot stand te bren gen. Hiertoe is inspanning van alle krachten noodig ter vervolmaking van de bewapening, verhooging van de productiecapaciteit der industrie en bewerkstelliging van den hoog- sten graad van verdediging in het algemeen. Nooit is de noodzaak tot beveiliging van vrede en orde gi'oo- ter geweest dan thans. MADRILEENSCH BLAD OVER CURACAO. Madrid, 20 Oct. (A.N.P.) Het Ma- di'ileensche dagblad Informaeiones vertelt een „kleine geschiedenis van een klein eiland". Op dit eiland le ven ongeveer 30.000 zielexx. Voorts groeit er veel suikerriet, waaruit een heerlijke drank wordt gestookt en dan is er nog iets belangrijks: groote raffinaderijen, waar de olie van Venezuela wordt verwerkt. Daarmede is het bezit van dit eiland dat Curacao geheeten is, ongetwij feld van belang. Toen de regeering van Nederland zich in Engeland vestigde, vertrouw de zij Engeland het Nederlandsche imperium toe. „De Nederlanders", zoo gaat de „Informaeiones" voort, „leefden in de hoop, dat hun mach tige beschermengel hun waardevolle bezit zou weten te verdedigen om het hun terug te geven, wanneer het uur van den vrede zou hebben ge slagen. Thans echter heeft Engeland dit mandaat aan de Ver. Staten uit geleverd. De Yankees zullen zich op Curagao nestelen en de Engelschen hebben de Nedei'landers geprest zich te schikken in deze „overdracht". Het eiland gaat daarmede over in de derde hand. Waar zal het tenslotte rust vinden? Zijn wettige meesters, de Nederlanders, gevoelen op dit oogenblik een diepe smart. Zij heb ben faux pas gemaakt en moeten er thans voor boeten". Wanneer het Spaansche blad gelijk heeft, mag zeker geconstateerd wor den, dat hier sprake is van een mis bruik maken der omstandigheden. Wat de Nederlandsche regeering in vol vertrouwen ter bescherming en bewaking aan Engeland overdraagt, kan zeker niet zonder meer voor eigen gebruik en inbezitneming aan een derde mogendheid worden over gedragen. Het is in strijd met alle principes van het volkenrecht, dat de beschermers van kleine staten zich gebiedsdeelen toeëigenen om welker behoud in dezen tijd door Nederland niet kan woi'den gestre den. - De conferentie van Roosevelt met Harriman en Hopkins. (D.N.B.) Volgens Associated Press heeft de uit de Sovjet-Unie teruggekeerde leider van de Amerikaansche dele gatie in Moskou, Harriman, Maan dag drie uur lang met president Roosevelt en Harry Hopkins gecon- fei-eerd. Na de conferentie -vloog Harriman naar Washington, ten einde aldaar met vertegenwoordi gers van het ministerie van buiten landsehe zaken, oorlog en max-ine besprekingen te voeren. - Eere-doctoi'aat voor rijksmi nister Funk. (D.N.B.) - In een plechtige zitting van den senaat van de universiteit te Rome is rijksmi nister van economische zaken, Funk, door den rector-magnificus de Fran- cisoi namens koning-keizer Victor Emanuel III het eeredoctoraat van de faculteit voor volkshuishouding 1 aangeboden, J Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE KULTUURGEMEENSCHAP. Een eigen maandblad. (Van onzen Haagschen correspondent. De ruim een half jaar geleden op gerichte Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap komt thans met een eigen orgaan uit, waarvan het eerste nummer, met een Woord-ten- geleide van dr. Seyss-Inquai't, zoo juist verschenen is. Dit zeer goed verzorgde nummer, met een even rijken als veelzijdigen inhoud, opent met een artikel van prof. dr. G. A. S. Snijder, waarin deze naar aan leiding van den naam: Neder landsch-Duitsche Kuituurgemeen schap, nogmaals de doelstelling van deze stichting, die de stamver wante Nederlandsche en Duitsche volken nader tot elkaar wil bren gen, in het bijzonder door wed-er- zijdsch begrip aan te kweeken voor eikaars prestaties op kultureel ge bied, uiteenzet. De beide presiden ten der Gemeenschap, de heeren H. C. van Maasdijk en prof. dr. F. We- hofsich, schrijven vervolgens ieder een korte beschouwing in denzeif den geest, waarbij de laatstgenoem de constateert, dat nog veel misver stand en ..wanbegrip moet worden opgeruimd, voordat beide volken zullen inzien, hoeveel heil verbindt en hoezeer dit groote uur der wereldgeschiedenis het bewustzijn eener enge lotsgemeenschap ver- eischt. In dit nummer wordt ook afge drukt een reeds in 1936 door dr. H, Krekel geschreven artikel over de verhouding Nederland-Duitschland, dat van een waren profetischen blik getuigt en in hooge mate lezens waard is. Dr. F. M. Hübner wijdt een waardeerende beschouwing aan den schilder Hieronymus Bosch en wijst in het bijzonder op diens „Nor- dischen" geest. De Beauftragte voor de stad Rot- tei-dam, dr. Völckers, schrijft over het kunstleven in een havenstad in het algemeen, waarbij hij een paral lel trekt tusschen Hamburg en Rot terdam, en over het Boymansmu- seum in het bijzondei', terwijl Jo van Amxn-ersKüller onder den titel: „Wouter Quist ontdekt het sociale vraagstuk 1837" een frag ment uit een nog niet gepubliceerde roman voor dit eerste num|mer van de „Nederlandsch-Duitsche Kultuur- ;emeenschap" afstond. Tenslotte ar tikelen van Jaap Kool (over het hooren en zien van kunstwerken), D. Volker Nijland (over Albert Ver- wey) en dr. R. J. Kortmulder (over den noodtoestand der huidige philo sophic). Een afzonderlijke vermel ding verdient nog een gedegen stu die van dr. Rudolf Steinimetz over „Die ausseren Formen in Deutsch- land und Holland". Een geregeld te plaatsen „Maandspiegel" en een overzicht over de werkzaamheden der Gemeenschap in het eerste half jaar van haar bestaan completeeren dit welgeslaagde eerste nxximmer, waarvan wij de lezixxg, behalve aan de ongeveer 5000 leden, die de stich ting reeds telt, gaarne aan ieder, die zijn geest verrijken wil, aanbeve len. ALBERT SCHWEITZER. (Van onzen Haagschen corx-espondent) Uit den vi'iendenkring van Albert Schweitzer bereikt ons de mede- deeling aldus de Zwitsersche Evangelische Persdienst dat hij z;jn prachtigen arbeid in Lambarene, na veel moeite, thans weer voort zetten kan, ofschoon elke verbin ding met Europa verbroken is. De hiertoe noodige hulp in geld-, le vensmiddelen en medicamenten wordt hem nu langs anderen weg geboden. Ook de door het Engel sche bombardement op Lambarene aan het ziekenhuis aangerichte gelukkig geringe schade is hersteld. Mevrouw Schweitzer, die sinds het uitbreken van den oorlog in Lyon woonde, is er na een zware en moeilijke reis in geslaagd, naar haar man in Afrika te-rug te keeren. Stalin uit Moskou vertrokken? (D.N.B.) - Volgens een bericht van Aftosbladet uit Istanboel zou Stalin Moskou met onbekende bestemming verlaten hebben. Men vermoedt in welingelichte kringen, dat hij zijn hoofdkwartier zal vestigen in een pantsertrein en dus geen vaste ver blijfplaats meer zal hebben. Spionnagecomplot in Zweden ontdekt. (D.N.B.) - De politie is een bende op het spoor gekomen, die onder meer ten doel had met radio zenders militaire geheime-n aan een andere mogendheid door te geven. Het complot werd ontdekt door een huiseigenaar, van wien de bende een huis huurde met het d-oel er radio- en telefoonapparaten op te stellen. Deze stelde zich in verbin ding imet de politie, die de voor naamste schuldigen arresteerde. De neutraliteitswet. (D.N.B.) - Drie republikeinsche senatoren, n.I. Bridges, Austin en Gurney hebber. Maandagmiddag officieel een wets voorstel ingediend om de geheele neutraliteitswet te herroepen. VERDUISTER GOED! ZON 21 Oct. onder: 18/33 22 Oct. op: 8.17 MAAN 21 Oct. op: 9.05 onder: 19.26 Eerste kwartier 27 October. Reeds geruimen tijd werd er in Leeuwarden luisterend verteld, dat in een bepaalde groote schoenen zaak zonder veel moeite schoenen tegen abnormaal hooge prijzen, zonder bon te krijgen waren. Was het niet gelukt adoende bewijzen van dee overtredingen in handen te krijgen. Bij een dezer dagen door de prijs- beheerschingsautoriteiten onderno men controle verklaarde de winke lier eerst, dat hij zijn schoenen steeds met een normale winstmarge verhandelde. Getuigen verklaarden evenwel dat hij dikwijls 100 tot 250 pet. winst maakte en soms veel meer. Een in 1938 voor 2.75 inge kocht paar bracht bijv. 14.50 op. De man had zonder bon en tegen te hooge prijzen buiten zijn boek houding gehouden. Hij bleek zich niet alleen met de ze ontoelaatbare praktijken op te houden. In den winkel kwamen ook nieuwe fietsen, haarden-, regenjas sen en een partij eep voor den dag. In de privewoning ontdekten de controleur verder nog een partij schoenen, enkele fietsen en haarden, eveneens kennelijk voor den zwar ten handel bestemd. Een laatste ontdekking maakte de maat vol: De winkelier trad ook nog op als geld schieter voor den kleinen man, waarbij hij woekerrente nam. De geheel abnormale groote schoenenvoox-raad van ongeveer 10.000 paren, de fietsen, haarden, jasesn en de partij zeep werden in beslag genomen. AJles zal nu langs den normalen weg de verbruikers bereiken. Organisatie verzekeringsbedrijf. In de Ned. Staatscourant is opge nomen een beschikking vair de orga nisatie-commissie Wolterson betref fende de organisatie van het ver zekeringsbedrijf. Daarbij wordt in gesteld de hoofdgroep „verzekering" onderverdeeld in de bedrijfsgroepen „schadeverzekering" en „levensver zekering". De eerste bedrijfsgroep is onderverdeeld in vier vakgroepen. EEN GEWAARSCHUWD MENSCH..... DOODSTRAF OP SABOTAGE. (Van onzen Haagschen correspondent.) Een verordening van zeer ernstig karakter en van vérgaande beteeke- nis werd dezer dagen in de bladen bekend gemaakt: de verordening betreffende de doodstraf voor sabo teurs, waardoor doodvonnis en exe cutie een factor zijn geworden in ons maatschappelijk leven en niet langer meer een werkelijkheid zijn van slechts over de grenzen. Het is hier niet de plaats en thans niet de tijd, een theoretische be schouwing te wijden aan het vóór en tegen van de doodstraf. Nu zij als een onmiddellijke dreiging voor ons staat, heeft alleen een ernstig woord van waarschuwing nog zin. Het valt moeilijk te ontkennen, dat men in de laatste maanden in breede kringen van ons volk over het hoofd begon te zien, dat wij in oorlogstijd en in bezet gebied leven. De oorlog heeft ertoe geleid, dat een Europeesche lotsverbondenheid ont stond, waaraan hoe men ook ove rigens over de dingen denken moge niet te ontkomen valt. De gang der geschiedenis heeft het gewild, dat Nederland thans in vele opzich ten afhankelijk is van het Duitsche rijk. Hiervoor de oogen sluiten is even laf als gevaarlijk. De .werke lijkheid aanvaarden en van uit de werkelijkheid leven is nog altijd de eenige manier om niet aan de wer kelijkheid te'gronde te gaan. En de werkelijkheid is, dat oorlog geen spelletje is en een verloren oorlog geen quantité négligeable. Evenzeer werkelijkheid is het, dat een bezet tende macht hoe tegemoetkomend zij overigens moge zijn het recht heeft, zekere eischen aan de bevol king van het bezette gebied te stel len. Tot die eischen behoort zeker wel in de eerste plaats de verwach ting, dat elke vorm van sabotage achterwege wordt gelaten. En zeker op het moment, nu de Duitsche weermacht, ten koste van vele en zware bloedoffers, tegen het bolsje wistisch barbarendom, als een ons allen bedreigend gevaar, strijdt voor de beschaving en zelfs voor het naakte bestaan van Europa. Wie zelfs dit niet wenscht in te zien en dezulken zijn er helaas ook nog onthoude zich niettemin van sa botagedaden; desnoods dan alleen uit welbegrepen eigenbelang. Hij zou echter ook kunnen bedenken, dat de eigen volksgemeenschap uit eindelijk het slachtoffer wordt van zijn onbekookte handelingen, terwijl de bezettende overheid alle macht en middelen bezit, zichzelf volledig veilig en eventueel pok schadeloos te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1