STAD EN OMGEVING HERFST. Eeri Heldersche school lokaal. in esn Alkmaarsch ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 OCTOBER 1941. JUBILEUM BIJ DE GEMEENTE- REINIGING. Zaterdag j.l. herdacht de heer F. van den Brink den dag dat hij voor 25 jaar in dienst bij de gemeente' reiniging kwam. Ter felicitatie wa ren aanwezig de heeren G. van Slingerland, als vertegenwoordiger van den burgemeester, en de op zichters Groot en Slinger. De heer van Slingerland betuigde op sympathieke wijze zijn dank namens de gemeente voor de ma nier waarop v. d. Brink steeds zijn werkzaamheden voor de reiniging heeft verricht en overhandigde hem de bronzen legp nning. Oijk de beide opzichters hadden voor het werk van den jubilaris de grootste waardeering. Ver-volgens boden de collega's van den jubilaris hem een moooie hanglamp aan, terwijl ook van andere zijden de heer v. d. Brink blijken van belangstelling mocht ontvangen. HAND IN DE KOOLSNIJ MACHINE. Zaterdag geraakte de arbeider H. uit Alkmaar in1 de zuurkoolfa- briek van de fa. Hart Co. te Oudkarspel met een hand in do koolsnijmachine. Hij raakte hier door vier vingertoppen kwijt. Dr. de Wit verleende de eerste genees kundige hulp. ANDRE DU LANCELLE IN HET GULDEN VLIES. Voor een geheel bezette zaal trad Zaterdagavond in het Gulden Vlies André du Lancelle op. Hij behaalde een zeer groot succes en de aanwe zigen hebben met groote voldoening dezen avond bijgewoond. N. R. V. AFD. ALKMAAR. Op 30 October houdt de afd. Alkmaar haar tweeden avond; dit- maalmaal een avond, die met de folklore van ons eigen land verband houdt en die een beeld geeft van het leven op zee en van het roman tische, doch harde visschersleven. Behalve de films wordt bovendien een unieke en bekroonde serie ge kleurde lichtbeelden vetroond, waar door in natuurlijke kleuren wordt duidelijk gemaakt, welken invloed de visscherij op ons landskarakter heeft. DISTRIBUTIEZONDAREN. Een wielrijder, die op zijn fiets een zak met circa 28 kg aardappelen vervoerde, is geverbaliseerd. Tegen een achttal arbeiders af komstig uit Haarlem en in de werk verschaffing in de Wieringermeer geplaatst, is procesverbaal opge maakt wegens het vervoeren van boonen, erwten en tarwe. Te Oosthuizen kreeg een veehou der een procesverbaald wegens het karnen van boter zonder vergun ning. In al deze gevallen volgde inbe slagname. Bij den veehouder W. A. te Heer- hugowaard zijn 27 kazen in beslag genomen, die frauduleus bereid waren. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN. De prijzen zijn met ingang van Dinsdag 28 Oct. eenigszins gewijzigd. Het belangrijkste is wel, dat de prij zen van de verschillende koolsoor ten zijn verhoogd, van roode en gele kool van 3.50 op 4, van witte kool van 2 op 2.30 per 100 kg. Voor de tomaten is een nieuwe sorteering ingesteld: de kwaliteit I A, d.z. jonge kastomatén, waarvoor de maximum-exportprijs 22 per 100 kg is. Voor de A kwaliteit is de maximumprijs 16 per 100 kg ge bleven. Op de binnenlandsche prijs lijst komt witlof voor met een prijs van f 25 per 100 kg. Wanneer wegens gebrek aan wa gons geen geregelde verlading van fruit kan plaats hebben, is de vei ling verplicht eerst de minder houd bare soorten en partijen te verladen en den aanvoer van de meer houd bare producten zóó te regelen, dat zoo min mogelijk stagnatie ontstaat. Een en ander geldt eveneens voor groenten, zoodat de aanvoer van peen en schorseneeren zóó moet worden geregeld, dat de verlading een vlot verloop heeft. VERTROKKEN PERSONEN. C. Balk, geen, z.b., en dochter, Wes- terweg 348, naar Arnhem. C. M. Boot, R.K., kruidenier, Spoorstraat 10, naar Lisse. A. Pover, geen, zb., Robert Owenstraat 21, naar Castricum. J. D. de Bruijn, N.H., z.b., Rippingstraat 26, naar 's-Gra- venhage. H. Hardorf,, echtg. van F. D. C. Helsdingen, geen, Wilde re anstr. 9, naar St. Pancras. B. v. Os, echtg. van A. N. Driesen, N.H., Fnidsen 92, naar Amsterdam. M. Boersma, Rem., hulp in de huis houding, Westerweg 118, naar Zaandam. D. van Wijnen, N.H., tuindersknecht, Omval 51, naar Haarlem. H. Blauw, geen, krui deniersbediende, Stationsstraat 7, naar Wieringen. G. Dekker, R.K., concierge, wed. van N. Huibsrts, St. Laurensstraat 5, naar Haarlem. H. P. Jongeling, R.K., leerling verpleegster, van Everdingenstraat 18, naar Bergen. T. IJ. Jelsma, R.K., adjunct-inspecterir „Rijks- horeca", Roemer Visscherstraat 9, r.aar Ermelo. H. Kout, N.H., d.enstbode, Kennemerstraatweg 33, naar Hensbroek. J. C. Handig- iran, g;cn keilnrr. Lanbestraat 70, naar Amsterdam. N Glas, R K., dienstbode, Kennemerstraatweg 37, naar Egmond aan Zee. J. Zijl stra, N.H., boerenarbeider, Westdijk 141, naar Heeze. P. H. Colauto, R.K., dienstbode, Klein Nieuwland 15, naar Amsterdam. G. Dirk- maat, Ger. k., hulp in de huishou ding, Oudegracht 183, naar Lange- dijk. E. C. Burger, R.K., dienst bode, Laat 117, naar Heerhugo- waard. T. Doodeman, R.K., St. Laurensstraat 5, naar Bever wijk. P. G. Neij, N.H., dienst bode, Langestraat 41a, naar Oter- leek. J. H. Lapere, geen, inspec teur Arbeiderspers, en echtg. en kind, Jan van Scorelkade 21, naar Zaandam. M. M. Oudejans, R.K., dienstbode, Hoeverpad 13, naar Halfweg. B. Heiblom, R.K., koopman in lompen en echtg., Ou degracht 30, naar Den Helder. J. C. Denneman, R.K., los arbeider N.S., en echtg., van der Woude straat 55, naar Haarlem. R. M. Schouten, R.K., fabrieksarbeider, Wolfpad 5, naar Heemstede. A. T. Kievits, R.K., huishoudster, echtg. van D. Ligthart, Laat 176, naar Amsterdam. S. Jonker, N.H., kaashandelaar, en echtg. en kinde ren, Baansingel 43b, naar Haarlem. M. P. Konijn, R.K., leerling-ver pleegster, van Everdingenstraat 18. naar Purmerend. C. H. Mulder, R K., leerling-verpleegster, van Everdingenstraat 18, naar Hoorn. H. Minnema, R.K., leerling-ver pleegster, van Everdingenstraat 18, naar Wymbritseradeel. A. Jong kind, R.K., dienstbode, Spoorstraat 18, naar Purmerend. INGEKOMEN PERSONEN. W. H. Hoekstra, R.K., dienstbode, van Bolsward naar Jul. van Stol berglaan 34. F. de Groot, geen, teekenaar R.W., en gezin, van Den Helder naar Luttik Oudorp 11. J. Blauen, R.K., korp.-machinist op wachtgeld, en gezin, van Den Hel der naar Nieuwlandetsingel 3. J. C.' M. C. Coelers, geen, korp. tor pedomaker op wachtgeld, en gezin, van Den Helder naar Tulpstr. 10a. J. B. Pluijimers, geen, textielar beider, van Haarlem naar Hout- havenstr. 39. J. H. de Vos tot Ne- dlerveen Cappel, geen, administra tieleider Alkm. Ijzer- en Metaalgie terij, van Leiden naar Verdoesstr. 9. H. van der Vliet, N.H., z. b., van Deil naar Langestr. 52. H. Loiman, N.H., onderwijzer Nijvér- heidsonderw., van Rotterdam naar Houtweg 27. J. C. B. van den Berg, R.K., z. b., van Zwolle naar Overdiestr. 65. A. Lastdrager, geen, echtg. v. P. Henke, z. b., van Zaandam naar Achterstr. 34. M. Bosman, geen, hulp in de huish., van Nieuwe Niedorp naar Pr. Ju- lianalaan 14. W. J. A. Brugman, R.K., ass.-accountant, en echtg:, van Amsterdam naar Vermeerstr. 34. A. Swinkels, ,R.K., dienst bode, van Koedijk naar le Landdw. straat 16. C. A. Warmerdam, R.K., huishoudster, van Bloemendaal naar van Everdingenstr. 18. J. Miede- ma, Ger.K., chef der comptabiliteit G.A.B., en gezin, van Hoorn naar Macl. Pontstr. 27. F. P. H. Smeul- ders, R.K., verkoopsleider schoenen- bedrijf, en gezin, van Amsterdam naar Hoogstraat 14. K. Ooije- vaar, N.H., z. b., van Amsterdam naar Verdronkenoord 75; C. E. Hulscher, Ger.Gem., leerl.-verpleeg- ster, van Naarden naar Wilhelmina- laan 11. H. Terhaag, geen, kan toorbediende, van 's-Gravenhage naar Lyceumstr. 51. E. M. Hooge- bcom, R.K., echtg. v. S. F. van Veen, z. b., van Koedijk naar Sint Anna- straat 33. D. Bergsma, L.d.H., evangelist Ned. Geloofsgemeen schap „Het Leger des Heils", en ge zin, van Harlingen naar Limmer- hoek 40. S. C. Huijzer, N.H., dienstbode, van Heiloo naar Dijk graafstraat 56. C. M. Konijnen- dijk, E.v.L., marechaussee, van Am sterdam naar Oudegracht 287. E. Verduin, R.K., z. b., van Heiloo naar Nassauplein 11. G. Tuijn, N.H., wed. v. J. Kramer, van Oosthuizen naar Houtmanstr. 20. K. A. Huis man, geen, arts, van Zeist naar Em- imastr. 35. A. M. de Kreuk, geen, echtg. v. G. Brakel, z. b., van Haar lem naar Geestersingel 55a. C. de Vlaam, N.H., betonwerker, van Al phen aan den Rijn naar Toussaint- straat 23. J. van der Heide, N.H., z. b., en gezin, van Rotterdam naar Burg. Palingstr. 13. H. M. Gouds blom, R.K., z. b., van Gennep naar Nieuwesloot 95a. G. Vóórhaar, diacones, van Amerongen naar Oudegracht 208. J. L. Geerling, geen, van Alkemade naar Eikelen- bergstr. 12. G. Tigchelaar, Ger.K., bakkersknecht, van Bergen naar Westerweg 20. D. G. Hogenbirk, N.H., chem. verver, en gezin, van Amsterdam naar Stationstr. 45. F. C. Schoen, geen, dienstbode, van Heerhugowaard naar Wilhelmina- laan 7. EEN SLEEPDIENST VOOR DE VEILINGEN. Sinds Donderdag is de sleep dienst, welke door de veilingen, in overleg met de Bevrachtingscom missie te Alkmaar is gecharterd voor het sleepen van de vaartuigen met kool uit de polders tusschen De Stolpen en Alkmaar, aan den gang. Men moet zich nog wat aan passen, maar als straks alles er heelemaal op ingesteld is, zal het wel loopen. Deze sleepboot is aangenomen onder garantie van de veilingen. Wanneer er een eventueel tekort zou zijn op de exploitatie, zullen de veilingen dat betalen, doch dit zal weer worden omgeslagen over degenen, die van den dienst ge bruik hebben gemaakt. Er wordt een belangrijke bespa ring verkregen op het gebruik van ruwe olie, aangezien de motorboo ten van Langedijk, welke met ruwe olie worden gestookt, ver plicht zijp, op dit traject van 25 km lengte, van dezen sleepdienst gebruik te maken. Voor het ver voer van kool uit de Noordelijke polders mag heelemaal geen ben zine worden gebruikt. De benzine wordt gereserveerd voor het ver voer van de koöl uit de Schermer, den Beemster enz. Daarom zal ook geen benzine mogen worden ge bruikt voor het koolhalen in het Geestmerambacht. De tuinders zullen daar alles moeten „kloeten" of trekken. Het is op het oogenblik een drukte van belang. Er moet bin nen een vrij korten tijd een aan zienlijke hoeveelheid bewaarkool uit de polders naar den Langedijk worden vervoerd. Het zal daarom noodig zijn, dat zoo doeltreffend mogelijk wordt gewerkt. Men zal dit jaar meer dan ooit, zooveel mo gelijk profijt van de schuiten moeten trachten te halen door vlug laden en lossen. In de polders heeft men, naar ons wordt medegedeeld, ook een sleepdienst ingesteld. Met motor booten worden daar de vletten op bepaalde tijdstippen opgehaald om volgeladen naar De Stolpen te worden gesleept voor het verdere vervoer per sleepboot naar Alk maar. Als de kastanjes van de boomen vallen, de bladeren van het klimop rood-bruin worden, de overjassen uit de kast gehaald worden en de kachels van den zolder, dan kun je met een gerust gemoed een stukje schrijven over den herfst. Er mag nog een zonnige dag komen, dat is niet het minste bezwaar want zoo'n buitenkansje heet dan: een mooie herfstdag. En een hagel- of sneeuw- buitje levert evenmin bezwaar op, want dat noemt men dan: echt herfstweer. Welke rare streken dit jaargetijde ook uitspookt, het is al lemaal welgedaan, want het is de herfst die het doet. Hoe onbetrouwbaar daarentegen is het voorjaar. Je schrijft een mooi stukje over milde zonnestralen, ont luikend groen en zoo, maar de inkt is nog niet droog of de milde zonne stralen zijn weer spoorloos en het ontluikend groen gaat schuil onder een laag sneeuw. Dan zeggen de menschen over het weer, dat er nog niets van de lente bij is en het mooie stukje is een grove leugen gewor den. Je laat het zomerpakje dan nog maar een poosje rusten om je in wintercostuum en ovedfas te hullen, maar dan moet je ervaren dat het geen lenteweer maar plotseling zo- mertemperatuur is buiten. De lente is als een wispelturig, grillig, onberekenbaar meisje, soms lief, soms stuursch. De herfst is de bezadigde man-op-jaren,, solied en betrouwbaar, weliswaar ook met nukken en tekortkomingen behept, maar dat neemt men hem niet kwa lijk omdat het de gebreken van den ouden dag zijn. De lente kwam dit jaar met be loften van een heerlijken zomer om te zwemmen, te zonnebaden en mooie tochten te maken. Hoe werd deze belofte vervuld: regen, regen, regen. Nu herinnert de herfst ons er aan dat er weldra weer een en an der te feesten zal zijn: Sint Nicolaas Kerstmis, Nieuwjaar. En wat daarbij zoo prettig is, is de garantie dat het allemaal beslist door zal gaan. Er is dus thans alle reden om verheugd te zijn dat de herfst weer in het land is. Temeer daar over een half 'jaar de lente weer haar intrede zal doen. HEILOO. Ingebruikneming schoolgebouw. - Zaterdag is de voormalige woning van den hoofdonderwijzer van de openbare lagere school, den heer P. Köhne, welk huis is verbouwd en waarin thans de kleuterschool is ge huisvest en tevens enkele klassen van de lagere school tijdelijk zijn on dergebracht, in gebruik genomen. Men is er in geslaagd, van het royale, ouderwetsche huis een zonnig school gebouw te maken. Een stevige stee- nen trap leidt buitenom naar boven. De bovenverdieping is verdeeld in twee leslokalen, één voor het ze vende leerjaar (dat reeds in gebruik was genomen) en één voor leerlin gen van le of 2e klas, terwijl verder voldoende ruimte is overgelaten voor garderobe, W.C. enz. Men heeft door het in gebruik nemen van dit ge bouw, dat ongetwijfeld beter voldoet dan het evangelisatiegebouw aan de Kerklaan, waar de klassen eerst wa ren ondergebracht, de te volle klas sen van de openbare school ontlast. Beneden is de kleuterschool ge vestigd. Deze school het zorgen' kindje van „Volksonderwijs" is zeven jaar gehouden in het gebouw „Kunst en Sport" aan den Holleweg, waar het niet aan ruimte, doch dik' wij ls wel aan zonlicht ontbrak. De nu in gebruik zijnde lokalen zijn voorzien van groote ramen, waardoor het zonlicht vrij naar bin nen kan schijnen. Voor het hoofd van deze school, mej. C. R. Rab, is dit een stap in de goede richting. Zij heeft nu een goede plaats voor de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen, al zal het haar niet gemakkelijk vallen onder deze vijftig kleuters de orde te bewaren. Het komt ons voor, dat een tweede onderwijzeres aan deze in stelling welhaast noodzakelijk zou zijn. Mej. Rab verzekerde ons, dat zij het reeds prettig vond, voor de kleu ters nu een meer huiselijke omgeving te hebben, wellicht komt de hulp, die er vroeger voor een kleiner aantal kinderen wel was, ook nog in de toe komst. SINT-PANCRAS. Geheelonthoudersbond. - De af- deeling Sint-Pancras van den Ned. Geh.-onth.bond gaf Vrijdagavond een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Bouwstra. De avond werd verzorgd door de too- neelvereeniging T.O.N.E.G.I.D.O. Op gevoerd werd „De Pinksterbloem". Over het algemeen werd vlot ge speeld, rolkennis en samenspel wa ren vele momenten uitstekend, vooral het stille spel van mevr. L. VerhagenHooland en van den heer A. Schrijver was volkomen beheerscht. Het geheel was een ge notvolle avond. ZUIDSCHARWOUDE. Brand op een motorboot. - In een motorsleepboot, de Albert III, liggende aan de Langebalk, ontstond brand, doordat de vlam in een pan met vet sloeg. De schippersknecht, die moest gaan varen, was bezig, wat vet te smelten voor de motor, toen plotseling de vlam in de pan sloeg en het roefje, waar deze smelterij geschiedde, begon te bran den. Aangezien er nogal een flinke hoeveelheid motorbrandstof in het vaartuig aanwezig was, liet het geval zich vrij ernstig aanzien. De zoo juist georganiseerde Zuidschar- wouder vrijwillige brandweer was echter zeer spoedig met de motor- brandspuit van de gasfabriek ter plaatse en slaagde er in, den brand tijdig te blusschen door het roefje vol te spuiten. Toen de brand ge- biuscht was, heeft men de roef weer leegepompt. De Broeker brandweer, welke ■eveneens gewaarschuwd was, be hoefde geen dienst te doen. mm® Twee sleutels en toch ...verschillend! Twee tabletjes, ook verschillend. Maar Aspirin herkent U steeds aan het Bayer, kruis. Aspirin helpt voortreffelijk bij verkoudheid, rheumatiek en griep en is volkomen onschadelijk. Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 cD DE VEELEVERING. Voor de veelevering werden he den weer 300 runderen aangevoerd, vorige week 106. Deze groote aan voer komt, omdat het vee thans, tengevolge van de koude nachten, in gezondheid achteruit gaat. Waar het vee voor de Centrale per ge wicht betaald wordt, ligt het voor de hand, dat de eerste weken veel koeien voor de slacht geleverd zul len worden. Ken Uw land en heb het lief. Het is niet gemakkelijk om onderwijzer te zijn, vooral niet als men voor een overvolle klasse moet staan. En zelfs al heeft men een zoo bescheiden leerlingental, dat men op de meeste banken slechts één jongen of één meisje behoeft te zetten, dan kan men als school meester om het populaire woord zonder meer te gebruiken soms voor de moeilijkheid komen, dat men kinderen uit verschillende leerjaren in één klasseverband b:j elkaar krijgt, zoodat men als het ware tegelijkertijd aan de ukkies van zes de beginselen van het lezen moet leeren en aan de kna pen en meisjes uit de „hoogste' over den dood van Floris V of over de totstandkoming van den Wieringermeerpolder moet ver tellen. Voor zoo'n extra zware taak welke gewoonlijk alleen op da schouders rust van de onderwijs krachten, die woonwagen- of schipperskinderen de noodige ken nis en ontwikkeling moeten bij brengen, staat thans de Heldersche onderwijzer, de heer J. van Berghem, die van de tijdelijk uit Den Helder vertrokken gezinnen, welke in Alkmaar of omgeving verblijven, de leerplichtige jeugd bij elkaar heeft gezocht om er in een der bovenlokalen van de school aan de Brillesteeg een klasje van 24 leerlingen van te vormen, waarvan de jongste kin deren zes jaar zijn en de oudste ir de „zesde" van de lagere schoo behooren. Het onderwijs moet daarom min of meer individueel, althans voor kleine groepjes van even ver ge vorderden worden gegeven en het was voor den heer Van Berghem een groote zorg minder toen de onlangs voor onderwijzer geslaagde heer Zegel eveneens een Hel dersche leerkracht zich belan geloos beschikbaar stelde om de jongsten van dit min of meer in ballingschap levende kindegroepje belangeloos de leerstof van de laagste klassen bij te brengen. Nu werken beide heeren dus eendrachtelijk samen en het resul taat is verwonderlijk. Immers, alle factoren zijn aan wezig om dit gelegenheidsschooltje tot een soort crisisinrichting te maken, waar men zich met de beste bedoelingen afslooft om ten slotte hoofdzakelijk te bereiken, dat i> kinderen nuttig bezig worden ge houden, om van een aangenamen kant van dat bezighouden maar niet eens te spreken. En desondanks hebben wij van een bezoek aan deze klasse van vogeltjes van zeer diverse plui mage wat leeftijd, stand en ontwikkeling betreft een buiten gewoon prettigen indruk meege nomen. Hoe en wat er geleerd wordt. In het tijdens de mobilisatie to taal uitgewoonde schoolgebouw is boven nog een lokaaltje, dat een kleurigen en fleurigen indruk maakt. Vroolijke plaatjes en extra mooi uitgevallen teekeningen sieren de wanden en vóór, zoowel als achter in de klas, waar links de kleintjes en rechts de grooten zitten, staan tafels met allerlei wonderlijke voorstellin gen. Er is met carton, met klei, met verf en stukjes turf, met groen bruin mos, papieren molentjes en kiezelsteentjes geknutseld tot er natuurgetrouwe maquettes ontstaan zijn. Er is een rivier met uiterwaar den en dijken, er is een veenderij waar de eigen gesneden kleine turf jes in stapeltjes op het land liggen, er is een ingedijkte Wieringermeer- en een Noord-Ooost-polder met een zoet geworden IJselmeer als entre deux. Men ziet hoe een polder wordt drooggelegd en wordt bemalen en daarnaast zijn er allerlei werkstuk jes over zee en duinen, vuurtorens, schelpen en eieren van zee- en weidevogels, waartoe de jeugd uit de Jutterstad zich vanzelfsprekend voelt aangetrokken. Wanneer wij de keurige schriften hebben bekeken, opstellen met zelf- geteekende Gothische hoofdletters en vol alleraardigste illustraties van eigen vinding, schriften over ge schiedenis en plant- en dierkunde met blokletters tot calligrafische kunststukjes gemaakt en rijkelijk voorzien van illustraties uit allerlei tijdschriften, komen de geteekende kaartjes te voorschijn. De oudsten stallen kleurige pastel- producten uit van Engeland, Duitsch- land, Frankrijk en Zwitserland, een jongere editie is met Drente en Overijsel bezig geweest. Men hoeft niet te vragen, wat er overal verbouwd of geproduceerd wordt; of men er aan veeteelt of aan wijnbouw doet, want van dat alles hebben de kinderen kleine symbolen een koeienkopje, een fabriekje, een bloemetje uit een grooten stapel illustraties geknipt en op het juiste plaatsje van de kaart ge plaatst. Die kaarten maken daardoor op het eerste gezicht een eenigszins bon ten indruk, maar een gevolg van al dat zelf zoeken en zelf plakken is, dat de kinderen jaren later nog precies van allerlei landstreken de voornaamste bezigheid der bevol king zullen weten. Ken Uw land. Bij de mondelinge les in aardrijks kunde in dit geval heemkunde komt allereerst het eigen land en zoo mogelijk de eigen provincie aan de beurt. De onderwijzer vraagt links en rechts en binnen weinige oogen- blikken heeft de jeugd hem precies uitgelegd hoe een polder ontstaat, wat er met een rivier kan gebeuren, waartoe onze duinen dienen, hoe men het IJselmeer heeft afgesloten, welke eilanden door den N.O. polder weldra vasteland zullen worden en wat dit ten slotte voor de bevolking beteekent. Bosch en weide, zee, strand en duinen krijgen een beurt, de kinde ren blijken de meest markante bij zonderheden van eigen land en eigen volk op hun duimpje te ken nen, ze weten zelfs welke Vereeni- ging zich voor onze oude molens interesseert en zoo nu en dan stapt er een jochie of een meisje naar het groote schoolbord om alles in een overzichtelijke teekening nog eens duidelijk te' illustreeren. V/at daarbij den sterksten indruk maakt is nog niet zoozeer de omvang van het terrein, dat de leerling hier als 't ware spelenderwijs leert ver kennen, dan wel de spanning, waar in al die jonge gezichtjes het vragen- en antwoordenspel volgen en de begeerte in al die schitterende kin- deroogen om een beurt te krijgen en een goedkeurend woordje van den meester te mogen hooren. Jong Den Helder in ballingschap heeft zich wat Alkmaar en omge ving betreft niet over gebrek aan goed en prettig onderwijs te be klagen. Onder toezicht van den Helder- schen inspecteur, den heer Feringa, heeft de heer van Berghem hier een miniatuurschooltje gevormd, waar de jeugd uit de Jutterstad eigen land en eigen volk leert kennen en waar- deeren. LANGEDIJK. Licht in de koolschuren. De regeling voor de verlichting van koolschuren gedurende den komen den winter is nog niet voor elkaar. Wel is de Prov. Commissie v. d. Veilingen in Noordholland in con tact getreden met het PEN. Met 75 pet. van het rantsoen van verleden jaar zullen, de tuinbouwers zeer waarschijnlijk niet kunnen rond komen, aangezien er méér kool is en er verleden jaar tengevolge van de koude niet zooveel aan de kool moest .worden gewerkt. Men hoopt, een bevredigende regeling te kun nen verkrijgen. Voor de verwarming der kool- schuren is ook nog geen regeling bekend. Verzekering gemeente-eigendommen - De burgemeester dezer gemeente heeft een regeling getroffen voor de verzekering van alle gemeente-eigen dommen tegen melestrisico enz. Gebrek aan stroo. - De tuinders hebben het door hen benoodigde stroo indertijd toegewezen gekre gen, maar hoewel het reeds bij de handelaren is, hebben zij het nog niet ontvangen. De tijd begint thans te dringen, zoodat spoedige afleve ring wel gewenscht is. De vereisch- te vervoervergunningen schijnen nog niet aanwezig te zijn. CASTRICUM. 25 jaar in politiedienst. - Donder dag 13 November a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer W. Seldenthuis in politiedienst trad. Op 13 Nov. 1916 werd hij aangesteld bij de gemeente-politie te Amsterdam. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot gemeente-veldwachter te Purmerend, vaar hij op 10 Februari 1920 werd ngedeeld bij het korps rijksveld- vacht. Zes jaar later werd hij bevor derd tot brigadier-titulair en op 1 Februari 1932 volgde zijn be noeming tot brigadier te Andijk en daarna te Velsen. Gedurende een zevental jaren bleef hij te Velsen, waar hij op 16 October 1939 tot brigadier-majoor en tevens tot brigade-commandant te Beverwijk benoemd werd. Bij de samenvoe ging van rijksveldwacht en mare chaussee werd hij op 1 Maart 1941 aangewezen als opperwachtmeester, brigade-commandant der nieuwe brigade hier ter plaatse. Het zal dezen humanen politieman, wiens loopbaan steeds crescendo is ge gaan, op dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Bezet gebied nieuw offensief ten aanval. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2