DAG wta I (VRIJDAG) vroeger. Onder voor grootere premies van aarl. aflossing, nen vrage eens sparen, in het te bevorderen. richt 1847. n ffwducti Dr. Posthuma over groote en kleine middelen in aen proaucriesiag, ten a>n verbondeni doch waar het B I .JüflEr 'i L - cJ Grondslagen en organisatie van den Landstand. Duitsche Oberschule te Arnhem. OPROEP. De avonturen van Stille No. 9 41 Pagina 6. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 OCTOBER 1941. Pagina 3. ►pen. (31 October), 3NA ▼OW», Jij vele ge» lp voor de winkelier :je *oor 70 RONINGEN FOXHOl ARTEMENT IJ. NEN DOOR ►an Landbouw en liddelen toegestaan, een bepaald gering a hiermede zich te :er verboden is, dat ïentenbonnen voor dossiers. Zij kunnen gebruikmaking van levering van de op trekken. Een uit- ïg tot de consu- sze goederen is n.l. naking van de door e detaillisten of by sn maximum aantal it per distributie- verkrijging van een iffiesurrogaat, jam, ;n, havermout, gort noodigd voor ten- ;ie, margarine, spijs- rantsoenen, voor nminste 680 rant- een grooter aantal en in aanmerking n, die een geringe- rtikel hebben dan ital rantsoenen, niet mdel te drijven. De enen zij zorgvuldig ist te toonen. in, dat grossiers tot ien van detaillisten distributiediensten goederen afleveren, len betrekken, dit iingen. Wanneer de likken om hiervoor zullen zij slechts tTEMENT VAN ÏPVAART. iDEN BEREIDE :NEN. Huidenbeschikking m het Rijksbureau )p 26 October 1941 i k o n ij n e n daarvan schriftelijk lureau voor Huiden rmijn van drie lormaal briefpapier, id en onderteekend an de aantallen per waar deze goederen kkelijk de aandacht likking 1939 Nr. 1 erken te verwerken, ren, zonder daartoe aan, dat het niet jrdingsplicht en de ;n strafbaar feit is L Jan nrnrinrtipJan Zeker, er zijn hier niet geringe kos- 's-Gravenhage, 26 Oct. Dezer gaat om groote belangen, mag zeker dagen heeft dr. Posthuma in een aan het geld niet de beslissing ge- zeer belangwekkende radiorede een geven worden. toeroep gedaan op alle Nederlan- Kleine middelen, cers om mede te werken tot het Hieronder verstaat dr. Posthuma elagen van den productieslag. Deze o.a. hetgeen de huisvrouw kan bij medewerking is onontbeerlijk, hoe- dragen tot het slagen van den pro- wel de mensch het slagen niet ge- ductieslag. Door het zorgvuldig heel en al zelf in de hand heeft. De verzamelen van den afval van aard- weersomstandigheden zijn niet appelen kunnen de huisvrouwen gunstig geweest. Wij hebben dit te voor een waardevolle aanvulling aanvaarden. God gaf ons koude en van den veevoedervoorraad zorgen, warmte, regen en zonneschijn en wat De volle medewerking van de ge meentelijke autoriteiten voor de God doet is immers welgedaan. Hier herinnerde dr. Posthuma eraan, dat het eerste gebod: „Gij zult uwen God liefhebben met geheel uw hart, geheel uw ziel en geheel uw ver stand", in zijn volle beteekenis ook geldt voor den productieslag. Om het boerenbedrijf te voeren, zooals men dat wel zou wenschen, ontbreken thans de noodige hulp middelen, een gevolg van den oor- logstoestand, het gaat meer dan ooit om den wil het bedrijf ondanks de moeilijkheden naar beste weten te voeren. Het eerste gebod eischt i den inzet van geheel het verstand en arbeidskracht om in deze zware worsteling de overwinning te beha len. En hiermede richtte dr. Post huma zich niet alleen tot den boer en den tuinder. Hoewel zij de voor vechters zijn, waarop steeds weer een beroep zal worden gedaan, gaat de productieslag iederen Nederlan der aan. Want het is nu eenmaal zoo, dat over een goede verdeeling (distributie) en een flinke hoeveel heid voor het gebruik (consumptie) eerst gesproken kan worden, als de voortbrenging (productie) vast staat. Het zal dus voor den ver bruiker het beste zijn als de voort brenger veel heeft geproduceerd. Daarom, aldus dr. Posthuma, ver dienen boer en tuinder, die zich inspannen om met de beperkte hulpmiddelen nog zooveel mogelijk uit den grond te halen, dat allen daarvoor de noodige waardeering wiet alleen hebben, maar vooral toonen. Dit kan geschieden met - groote en kleine middelen en door niets na te laten. Groote middelen. Hieronder verstaat dr. Posthuma de aanwending van den riool-af voer van de steden en de middel punten van nijverheid voor de bodembemesting. De menschelijke verteringsresten worden momenteel in hoofdzaak af gevoerd naar de rivieren of recht streeks naar de zee organisatie van een goed werken den ophaaldienst is daarbij in de eerste plaats vereischt. Ook het telen van voedingsge wassen in tuinen, parken en derge lijke gronden, alsmede een goed ge regelde volkstuintjes-uitgifte onder deskundige voorlichting worden onder de kleine middelen gerekend. Ook hier kunnen de betreffende gemeentelijke instellingen uitste kend werk verrichten. Dr. Posthu ma noemt dit zelfs het voeren van een kleinen productieslag. In het vervolg van. zijn rede vestigde dr. Posthuma er de aan dacht op, dat men ook waardeering voor den productieslag kan toonen door het geroddel over het gebruik van het voortgebrachte na te laten. Dit blijkt voor velen nog heel moeilijk te zijn. Alleen werkelijkheidszin kan ons helpen de moeilijkheden, welke aan den oorlogstoestand zijn verbonden, te overwinnen. Het is de taak van b.v. opvoeders der jeugd, voorgan gers op kerkelijk gebied en voorts ook van allen, die in grooteren of kleineren kring invloed uitoefenen, dit in goeden zin te doen. Slechts opgewekt medeleven van de stede lijke bevolking met de voortbren gers ten plattelande kan tot een goed geheel leiden en de stads- mensch heeft hierbij het grootste1 belang. Eigen schuld kwelt het meest. Dat zal het geval zijn als door onvoldoende medewerking het Ne derlandsche volk zijn voeding niet uit eigen bodem verzekert. Hulp van buiten is dan nauwelijks te verwachten. Heel iets anders is het indien niet alleen boer en tuinder hun uiterste best hebben gedaan, doch ook de overtuiging bestaat, dat het overige deel van het Ne- derlandscbe volk in alle opzichten materieel en moreel zich geeft om den productieslag te doen slagen. Birceius naai uu acc. Nederland is een bezet land en om Hierin dient een grondige wijzi- ons heen is eer), oorlogstoestand 'ging gebracht te worden. Wat stad Dr. Posthuma beëindigde zijn rede en nijverheid kunnen bijdragen om met een enkel woord over den geest, de productiviteit van den bodem in die bij den productieslag moet stand te houden moet thans ver- heerschen. Het gaat bij den produc- zsmeld en volledig ibenut worden, tieslag om de belangen van het ge- Waar den boer wordt gevraagd gier heel© Nederlandsche volk en dus en mest zoo doelmatig mogelijk te moet doelbewust het algemeen be- bewaren, hem van staatswege sub- lang voorop gaan. Dit geldt niet sidie wordt verstrekt voor het alleen voor boer en tuinder, doch bouwen vin gierkelders, daar die- ook voor de gemeente-autoriteiten nen vanzelfsprekend iedere stad en en verder voor allen op wier me elt middelpunt van nijverheid zich dewerking een beroep werd gedaan, ervoor in te spannen alle afvalstof- Slechts dan, als ieder zich bewüst fen, welke voor de bodembemesting is, dat het algemeen, belang boven waarde hebben, te verzamelen, te het persoonlijk belang gaat, zal de verwerken en ter beschikking van productieslag die resultaten afwer- landbouwer en tuinder te stellen, pen, welke Nederland behoeft. EEN KWAKZALVER IN ACTIE. Een gehuwd© jongeman te Gro ningen, die lijdende was aan sui kerziekte, heeft geloof gehecht aan de verklaring van een persoon omtrent de genezende werking van de door hem in den handel gebrach te kruidenthee. De jongeman heeft eenige weken de door hem gekochte kruidenthee gebruikt. Zijn genezing ■bleef echter uit en hij is in het zie kenhuis te Groningen aan de ge volgen overleden. Tegen den fabri kant van deze kruidenthee, zekeren E. H. T. te Groningen, is proces verbaal opgemaakt. Bij het onderzoek kwam nog een ander ernstig geval aan het licht. Het betrof hier een 20-jarig meisje, dat eveneens aan suikerziekte leed en op raad van dien kwakzalver ook tot het gebruik van bedoelde kruidenthee overging. Zij werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Door tijdig medisch ingrijpen kon dit meisje nog in het leven worden gehouden. Overreden. - Zaterdagmiddag geraakte het 9-jarig zoontje van den landarbeider S. Middel te Uit huizen onder een wagen, geladen met suikerbieten. Een wiel ging het knaapje over het hoofd. De dood trad bijna onmiddellijk in. RIJKSCOMMISSARIS OVER ONS LAND. Krakau, 25 Oct. (D.N.B.) De Rijks commissaris in Nederland, rijks minister dr. Seyss Inquart, heeft in een aan de „Krakauer Zeitung" ver leend interview gesproken over de ontwikkeling in Nederland sedert de oprichting van het rijkscommissa riaat. Een groot gedeelte van de ambte naren en der bevolking, dat in het begin een terughoudendheid in acht nam met betrekking tot de door den oorlog noodzakelijk geworden maat regelen, heeft uit den loop der ge beurtenissen leering getrokken en is zelfs gewonnen, 'zoo verklaarde de rijkscommissaris. De ontbinding der partijen is zonder eenige merkbare verstoring van het openbare leven .verloopen, hetgeen een bewijs er voor is, dat de politieke impulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uitgegaan. Rijksminister Seyss-Inquart deelde verder mede, dat op het oogenblik rond 10.009 Nederlanders in den een of anderen vorm aan den strijd tegen het bolsjewisme deelnemen en dat reeds vele van hen met het ijzeren kruis zijn onderscheiden. In zijn overwegende meerderheid is het Ne derlandsche volk kalm en bezadigd en verricht het overeenkomstig zijn conservatieve levenshouding zijn dagelijksche werkzaamheden. De Nederjandsche arbeiders en de boe renstand staan oV'er het geheel geno men, ondanks alle agitatie van Lon den, positief tegenover de nieuwe orde. AANMELDING INGEVOLGE HET ZIEKENFONDSBESLUIT. 's-Gravenhage, 25 October. In tegenstelling met de aanvankelijke verwachting konden de aanmel- dingskaarten voor degenen, die op het oogenblik nog bij- geen zieken fonds zijn ingeschreven en zich nu bij een toegelaten „algemeen zie kenfonds" moeten aanmelden, nog niet aan alle postkantoren verkrijg baar worden gesteld. Men zal er echter op kunnen rekenen, dat deze kaarten uiterlijk Woensdag a.s. al om in den lande aan de postkanto ren verkrijgbaar zijn. Ter vermijding van misverstand diene, dat zij, die reeds bij een zie kenfonds zijn aangesloten, hun' aan- meldingskaart door bemiddeling van dit ziekenfonds ontvangen en dus geen gang naar het postkan toor behoeven te maken. ÜTv Aft! J-,* - DOOR DEN LUCHTDRUK VAN ééN STUKA-BOM werd deze zware bolsjewistische tank door de lucht geslin gerd en vernield in het water geworpen. Atlantic-Holland DE EERSTE NIEUWE HARING IS DONDERDAG J.L. TE SCHEVENIN- GEN- AANGEVOERD. De haring is oogenblikkelijk ingezouten en ton- klaargemaakt. De tonnen worden op den wagen gerold om verzonden te worden. (Polygoon-Meyer). Radiorede leider Ned. Landstand. Hilversum, 26 Oct. (ANP) Zater dagavond heeft de boerenleider van den Nederlandschen landstand de heer E. J. Roskam een raiorede ge houden waarbij wij het volgende ontleenen: Als het liberaal kapitalisme slechts een maatschappelijk stelsel was geweest, dan zou het nooit ge lukt zijn onze boeren en onze bur gers onder cie almacht van crisis centrales en wereldconcerns te brengen, doch het liberaal kapitalis me was meer dan een maatschappe lijk stelsel, het was de verwerkelij king van de wereldbeschouwing, die den schepper ontkent en het eigen ik op den troon zet. Indien men Gods werk niet aanvaardt, dan loo chent men ook het recht op het le ven der souvereine levenskringen. Deze dingen moet men verstaan, wil men den grondslag vatten van den Nederlandschen landstand, die in ons vaderland is ingesteld. Want zonder den grondslag van de wet van de scheppingsorde zou de land stand geen zin en geen beteekenis hebben. Door den Nederlandschen landstand heeft de overheid een deel van haar gezag teruggegeven aan den volk- schen levenskring der boeren, die daar krachtens de wet der schep ping recht op hebben. Voorts deelde spreker mede, dat het N.A.F. al worden opgelost en op genomen in den Nederlandschen landstand. Dit geldt voor alle be staande land- en tuinbouworganisa ties. Geen liquidatie dus, maar op name en ombouw in het natuurlijk verband, dat de landstand is. Allen, die in deze organisaties werken moe ten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid. Voorts waren er de landbouw crisisorganisaties, welke verweven waren aan het overheidsapparaat, waardoor de juiste verhouding tus- schen staatsgezag en volksvrijheid volkomen zoek geraakt was. Het deed spr. genoegen mede te kunnen deelen, dat deze organisatie opgehe ven zullen worden. Wat bij de over heid hoort, gaat naar de overheids organen, wat bij den boer hoort, versmelt in den landstand. Het Bu reau voor de Voedselvooriening in Oorlogstijd met zijn 4 crisiscentrales zal grondig gereorganiseerd en tot eenvoudige verhoudingen terugge bracht worden oim dan marktorde- nend te werken. Voorts deed spreker mededee- lingen over het droogmalen der Zuiderzee en het verdeelen van de ontstane gronden. De landarbeiders hooren eveneens in den landstand, want zij staan ge lijk met den boer. Dit is een recht- streeksch gevolg van den boeren- geest. Een gezonde schakel met het NVV is gelegd. Samenvattend, zeide ,de heer Ros kam dat de landstand moet worden gehoord door alle overheis- en an dere organen voor eiken maatregel, die de bebouwing van den grond en de voedselvoorziening betreft. Hoe de landstand wordt georgani seerd zal nog nader worden mede gedeeld. De leiding in Den Haag zal zoo eenvoudig en klein mogelijk gehouden worden. Op den dorpsboerenleider en den dorpsboerenraad komt de voornaam ste zwaarste taak van den Neder landschen landstand. Daar moet worden uitgemaakt hoe de nood wendige maatregelen op de juiste en meest practische wijze worden uit gevoerd. Daar moet ook de arbeid gebeuren en de gedachten en wen schen der boeren moeten in het dorp worden besproken en zooveel moge lijk voorbereid. Als de dorpsboeren raad goed werkt, dan zullen zelfs de naweeën der crisisorganisaties en centrales spoedig worden uitge- wischt. Van het dorp gaan de wen schen en plannen naar den provin cialen of gouwboerenraad. Van de provincie uit komt alles in Den Haag, waar het tot den juisten vorm wordt omgebouwd en door gegeven aan alle instanties, waarmee de landstand te maken heeft. Ik ben geen dictator en ik voel mij niet geroepen om de boeren in Nederland te overheerschen, zoo zeide spreker. Mijn levenstaak is voorvechter te zijn voor het boerenrecht. Tot de boeren van Nederland zeide spr.: Vecht met al uw kracht voor uw recht en voor herstel van onze standseer. Dat is de nieuwe ordening die de Almachtige ons schenken wil, als wij door een eerlijken en trou wen arbeid ons dat waardig be- toonen. Gij kunt onder Gods zegen de voedselvoorziening van ons volk veilig stellen. Doch gij moet meer doen dan dat. Gij zijt ook verplicht een strijd te voeren tegen die ver raders van Qns volk, die door den zwarten handel een rechtvaardige verdeeling van onze producten in gevaar brengen. Als leider van den Nederlandschen landstand ben ik gemachtigd de volgende verklaring af te leggen: „Zoolang de Nederlandsche voedsel voorziening niet beter is dan die van het Duitsche rijk, zullen leveringen uit ons land naar het Duitsche rijk en naar andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden". Een gezond ruilverkeer zal steeds v/orden bevorderd, zoodat onze voedselpositie kan worden ver stevigd door ruil van die goederen, die wij te kort komen tegen goede ren, die wij kunnen missen, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij vijftig procent meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen worden afgenomen. Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zoodat ons afzetgebied niet verloren gaat en de toekomstmogelijkheden beveiligd zijn. Met man en macht wordt aan het nieuwe Europa gebouwd. Het nieuwe Europa, waarin de vrije boer, de zelf standige burger en de fiere arbeider de dragers zullen zijn van den al- ouden en altijd nieuwen geest, die krakend en brekend aan breekt in deze zware tijden. Dat, zoo eindigde boerenle'der Roskom zijn rede, is de boerengeest, die het recht en de vrijheid van ons volk bevestigt voor ons en voor de geslachten die na ons zullen komen. DIENST BIJ „WAFFEN S.S." Aanvulling soc. voorzieningen. 's-Gravenhage, 25 Oct. In het d.jl 24 Oct. uitgegeven Verordeningen blad stuk 45 is opgenomen een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende aanvulling der ver ordening No. 136/1941 betreffende den dienst van Nederlanders bij de Duitsche weermacht, de „Waffen SS", of het Vrijwilligerslegioen Neder land. Ingevolge deze verordening wor den de sociale voorzieningen ge noemd in de leden 1, 4, 5 en 6 van Artikel 1 der verordening, eveneens van toepassing verklaard op perso nen, die door de „Waffen S.S." voor een opleiding van korten duur zijn opgeroepen, en wel voor den duur dezer opleiding. De verordening trad gisteren in werking. GENER A AL-ADVISEUR NED. LANDSTAND. Dr. Posthuma benoemd. 's-Gravenhage, 25 Oct. De Land standpersdienst meldt: Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van de commis sie dr. F. E. Posthuma, zal, op ver zoek van den boerenleider E. J. Ros kam Hzn., als generaal-adviseur aan den Nederlandschen Landstand zijn krachten in dienst blijven stellen van het Nederlandsche volk. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 25 Oct. Een Britsch vliegtuig heeft gisterenavond in het wilde weg met machinegeweren op een plaats in Friesland geschoten. Er ontstond als door een wonder slechts glasschade. -Op een andere plaats ver nielde een brisantbom een woning. Daarbij werd een man gedood en zijn echtgenoote gewond. De overige bri santbommen, die lukraak werden geworpen, kwamen in het vrije veld terecht. 's-Gravenhage, 25 Oct. (ANP) Zaterdagochtend is de Duitsche Oberschule te Arnhem in tegen woordigheid van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie, staatssecretaris dr. Wimmer, met 'n indrukwekkende plechtigheid ge opend. De directeur der school, dr. Evenkamp, kon onder de talrijke verschenen gasten, waaronder ook ouders der scholieren den Beauf- trafte van den rijkscommissaris voor de provincie Gelderland. Landrat dr. Schneider, alsmede tal rijke vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht en persoonlijk heden van het Duitsche en Neder landsche openbare leven, welkom heeten. Dr. Evenkamp dankte in zijn wel komstwoord al diegenen, die met raad en daad succesvol hadden me degewerkt aan de oprichting van de school en geholpen hadden alle moeilijkheden te overwinnen. Hij gaf uiting aan zijn. overtuiging, dat ook deze school een succesvol aandeel zal hebben in het tot stand brengen van een Duitsch-Nederlandsche toe nadering. Commissaris-generaal dr. Wimmer schetste in zijn red^ den grooten dank en de gróotsché taak, waartoe onderwijzers en scholieren bij hun arbeid thans verplicht zijn, daar 't nationaal-socialisme nu de moge lijkheid heeft geboden ook buiten de grenzen van 't Duitsche rijk den Duitschen volksaard onbeperkt in eigen scholen te bewaren. Hij ver klaarde, dat met de opening van deze school de periode van het op richten van Duitsche scholen in Ne derland in hoofdzaak is afgesloten, daar de aanspraak van het Duitsche „Volkstum" in Nederland op eigen scholen in hoofdzaak vervuld is. Het doel is nu uitbreiding van deze scholen en van baar inrichting en de verbetering van haar werkzaamhe den. Dr. Wimmer ging vervolgens vooral in op het feit, dat de school evenals alle Duitsche scholen in Ne derland ook door Nederlandsche jongens en meisjes wordt bezocht. Dit geschiedt niet met het voorne men om de Nederlandsche jeugd van haar volksaard te vervreemden, doch veeleer is het een bewijs er voor, dat het begrip en de wil tot 'n vruchtbare Duitsch-Nederlandsche samenwerking reeds bij de jeugd worden gewekt. Ook de Nederland sche jongens- en meisjes worden hier opgevoed onder en tot handhaving van hun oorspronkelijken volksaard, doch daarenboven is het hoogste doel het gemeenschappelijke werken van Duitschers en Nederlanders aan de toekomst van Europa. Hiervoor echter is vooral de jeugd geschikt, idie deze toekomst draagt. Hij besloot zijn rede met te wij zen op den plicht der jeugd om haar geheele kracht in dienst te stellen van de haar gestelde taak om zoo eens het werk van den Führer en hierdoor het rijk der toekomst te kunnen dragen en voortzetten. De Beauftragte van den rijkscom missaris sloot zich bij de woorden van den vorigen spreker aan. De plechtigheid werd besloten met een sieg-heil op den Führer Adolf Hitler, uitgebracht door den Kreis- leiter Weibeler, en de volksliederen van de Duitsche natie. HERORDENING VAN DE VAKOPLEIDING. Commissies benoemd. Amsterdam, 25 Oct. Dr. ir. G. de Gelder heeft als gemachtigde en. in opdracht van den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen de volgende commissies ingesteld: A. Een commissie voor lagere nijverheidsscholen. Deze zal tot taak hebben voorstellen te doen tot: a. Herziening van het dag- en avondambachtsopderwijs op de grondslagen, neergelegd in het rap port van de commissie voor jongens vakopleiding, uitgebracht aan het bestuur van de Nederlandsche Cen trale voor de Vakopleiding. b. Een spoedige invoering van de voorgestelde regeling van het am- bachtsonderwijs te bevorderen, over eenkomstig de door den gemachtigde te geven richtlijnen. B. Een commissie voor het leer lingstelsel, die voorstellen zal doen tot een herziening van het leerling stelsel, teneinde een meer uitge breide toepassing van dit stelsel mo gelijk te maken, zoowel met als zonder vooropleiding aan een dag nijverheidsschool en tevens voor andere dan technische beroepen. C. Een commissie voor de leer middelen der nijverheidsscholen, die het vraagstuk der leermiddelen voorziening ten behoeve van het nijverheidsonderwijs en de normali satie van de leerboeken zal moeten bestudeeren. D. Een commissie voor de oplei ding in middenstandsberoepen en het kleinbedrijf, die de regeling van de vakopleiding voor de midden- stansberoepen en kleine bedrijven moeten bestudeeren en voorstellen doen tot herordening daarvan. In de commissie A is o.m tot lid benoemd de heer D. S. de Boer, ar chitect te Alkmaar. In de commissie C. tot lid o.m. de heer Lookman, leeraar aan de ambachtsschool te Den Helder. Inbraak. - Vrijdagnacht is in gebroken in de villa van den bur gemeester van Loosdrecht, jhr. G. J. van Swinderen. De daders heb ben hun werk ongestoord kunnen verrichten, Hoewel de familie bo ven sliep. De buit bestond uit een groot bedrag aan 'contanten, het tafelzilver en verschillende kost baarheden. HEBT U GEHOORD?... Er gaan geruchtenmen fluistert er wordt verondersteldde Sovjets rukken opde Engelschen zouden landende „regeering" in Londen hebt U gehoord? Hebt U gehoord? Neen, niet die dwaze geruchten, maar het gedreun van de laarzen op de vaderlandsche Reien van die dappere Nederlan ders, vrijwilligers van ons legioen, afmarcheerende naar de treinen, die hen naar het Oosten brachten, waar Europa zich vrij worstelt. Hebt U d a t gehoord Nederlan ders? Hoorde en zag U die man nen, die veel gesmade Nederland sche nationaal-socialisten, die den strijd aanbinden, voor volk en va derland, dus ook voor U en de uwen? Als' U dat gehoord hebt, beseft dan dat het meer dan tijd wordt, dat U tot inkeer komt, dat U nog Uw aandeel kunt leveren, Uw plicht kunt doen terwille van de toekomst van Uw volk en vaderland. Inderdaad, het waren bijna uit sluitend Nederlandsche nationaal- socialisten, die U voorgingen, maar al bent U dan nog niet zoover, U bent toch een goed vaderlander, U wenscht toch ook een vrij en zelf standig Nederland met een eigen plaats in het nieuwe Europa. Hebt U gehoord, landgenoot? Welnu, doet dan Uw plicht, meldt U aan bij het Vrijwilligerslegsoen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DISTRIBUTIEGOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. Deventer, 26 Oct. De politie te Deventer heeft op aanwijzing van de politie te Kampen 13 Devente- naren in hechtenis genomen, die zich hadden schuldig gemaakt aan den zwarten handel en aan over tredingen van verschillende distri butiebepalingen en prijsopdrijving. Men nam in beslag: 2000 pond vet, 60.000 sigaren, eenige rijwielen, een paHij leverworst, 36 pond ham in blik, een partij elastiek, een groote boeveelheid rogge, partijen manu facturen en wollen stoffen, honderd pond cacao, een partij koffie en een hoeveelheid slaolie. WE HEBBEN VASTGESTELD. DAT DE TELE FONISCHE OPROEP VAN MARKHAM WEGENS ZIEKTE VAN ZIJN MOEDER VALSCH WAS EN WE VONDEN VINGERAFDRUKKEN VAN DEN GANGSTER HARRY FRY OP MARK- HAM'S AUTO ZIET GE. MENEER CARP. IK BEGRIJP DB HOUDING EK MERKTE DAT OOK' EN IK BEGRIJP HET OOK NIET MENEER DENTON.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5