DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche troepen in Kramatroskaja. Roosevelt eischt uitgebreider herziening van neutraliteitswet. De strijd in het Oosten. Een rede van Mussolini. Luchtbombardementen. Premiën ingevolge het ziekenfondsbesluit. Pagina 4. GENERAAL TIE. verheid maakt Politie het tot aanstelling it zijn van een n een oplei- de gemeente- tijd van één en tegen de éigen persoon ntslag worden hen: den en kleur- t Ariërschap, s aangetoond ïingsformulier. litie. ■sonen, die een htssterkte van bedraagt. Dets gemeten. 5-j. cursus of bouw van den reden, evenals de kennis der klassen lager :n eigenhandig jijzonderheden gbaar op de iven (Amster- /arden), op de s-Gravenhage, ele van alle 10 November Commandant am; Commandant iage; Commandant >genbosch; Commandant te Arnhem; bij den Com- te Groningen. evenals de n mijn terzake liermede ver- ENT VAN bandbouw en n den scheur- de verplicht :ening worden dat ten be- volledig adres (de aangever) rorden opge iehuizen ver- e eventueele dengene, die ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 255 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, „a.ft postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 29 October 1941 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 28 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In het Donetz bekken wordt de achtervolging van den terugwij- kenden vijand voortgezet. Duit sche troepen zijn gisteren in Kramatroskaja binnengerukt. De Sovjet-unie heeft hiermede een van haar grootste fabrieken van gevechtswagens verloren. An dere belangrijke industrieplaat sen werden door Hongaarsche formaties genomen. Ook aan het overige front maken de operaties vorderingen. De luchtmacht heeft met goede uitwerking het havengebied van Kertsj gebombardeerd en hierbij een koopvaarder van 3.000 brt. tot zinken gebracht. Ten oosten van Great Yar mouth brachten gevechtsvlieg tuigen overdag uit een convooi twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 11.000 brt. tot zinken. Een ander groot vrachtschip werd in den afgeloopen nacht ten O. van Bridlington door bommen zwaar 'beschadigd. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaalgebied verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag 13 vliegtuigen. In N.-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche kazematten bij Tobroek vernield. De vijand heeft geen vijande lijke acties boven het Duitsche rijksgebied ondernomen. New-York, 28 Oct. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft ter gelegen heid van den vlootdag der Ver. Sta ten een radiorede gehouden, waarin hij opkwam voor een uitgebreidere herziening van de neutraliteitswet en verzocht, Amerikaansche koop vaardijschepen ook de havens van oorlogvoerende landen te laten aan doen. De koopvaardij moet z.i. de vrije hand hebben om Amerikaansche goederen naar de havens van Ame rikaansche vrienden te vervoeren. De koopvaarders moeten door de vloot beschermd worden. Hij be weerde, dat Amerika is aangevallen, waarbij hij vooral zinspelingen maakte op het incident met dé „Kearny". Hij beweerde, dat hij in het bezit is van geheime stukken die, naar hij betoogde, van de Duitsche regeering afkomstig zouden zijn. Het zou hier een document betreffen, waarin ge- eischt zou worden, Zuid-Amerika in vijf vazalstaten van Duitschland te splitsen en een ander document, waarin de afschaffing van alle godsdiensten van Duitsche zijde ge- eischt zou worden. Dit plan zou dan behelzen de afschaffing van den katholieken, den Mohammedaan- schen, den Joodschen, den Boeddis- ischen en den Hindoeschen gods dienst. Ter ondersteuning van zijn eischen inzake de hulpverleening aan Enge land beweerde Roosevelt tenslotte, dat Duitschlands bedoelingen niet alleen tegen Zuid-Amerika, doch ook tegen de Ver Staten zelf gericht zijn „Wij zijn verplicht", zoo meen de hij, „onze rol te spelen bij de vernietiging van het Hitlerianisme". Tot slot vermeldde hij het reeds door den vlootvoogd der Ver. Staten bekend gemaakte bevel aan de Ame rikaansche vloot om door eenheden van de Ver Staten te laten schieten op schepen van de asmogendheden, zoodra zij in zicht komen. Duitsche politieke' kringen over de rede. Berlijn, 28 Oct. (A.N.P.) Met be trekking tot deze rede noemt men in Duitsche politieke kringen als een toppunt van Rooseveltsche fan tasie en een uitvloeisel van even krankzinnige als absurde waan denkbeelden de beweringen, vol gens welke Roosevelt iets zou afwe ten van een Duitsch plan om Zuid- Amerika te verdeelen en van Duit sche voornemens tot unificatie van de godsdiensten. Men krijgt steeds meer den indruk, dat de redevoering beschouwd moét worden als het uitvloeisel van een bepaald ziekelijke fantasie, een con glomeraat van verdachtmakingen laster, vervalschingen en veronder stellingen, zooals er niet erger kun nen worden bedacht. Men vraagt zicht af, of een volk als het Amerikaansche elk vermo gen om te denken en te oordeelen reeds zoozeer heeft afgeschreven, dat het de uitlatingen van zijn presi dent voetstoots aanneemt. Kritiek in de Rijkshoofdstad. Berlijn, 28 ,Oct. (A.N.P.) De rede van Roosevelt overtreft, in schaam teloosheid, gemeenheid en onbe schaamdheid alles wat tot dusver een modern denkend en gevoelend volk is opgediend. Deze uitspraak van politieke kringen der rijkshoofd stad is voor vertegenwoordigers der buitenlandsche pers in de Wilhelm- strasse nog onderstreept met de ver klaring, dat de uit deze rede 'spre kende geestelijke verwarring ieder denkend mensch en de wereldmee- ning voor de vraag stelt, of men te doen heeft met een geesteszieke of met een politieken misdadiger. Eigenlijk is het overbodig in discus sie te treden. Men spreekt een dwaas niet tegen. Volgens een andere meening moet de rede van Roosevelt aldus geïn terpreteerd worden, dat, wanneer het hier niet een uitvloeisel van aanvangenden waanzin betreft, de rede slechts kan worden beschouwd als een wanproduct van een politiek gangsterdom. Het zal de zaak zijn van het volk der Ver. Staten thans om eens zijn vonnis uit te spreken over .de poli tiek, de doelstellingen en de metho den van een man, die aan het hoofd van een misdadige kliek met alle middelen tracht om in strijd met zijn woord het Amerikaansche volk op het slagveld te brengen om zijn in dienst van het Jodendom staande machtsbegeerte te bevredigen en den onvermijdelijken ondergang van het Jodendom tegen te houden of zelfs te verhipderen. Zakelijk kan ten aanzien van de beweringen van Roosevelt omtrent naar hij beweert in zijn bezit zijnde bewijzen, opgemerkt worden, dat het t.a.v. Zuid-Amerika gaat om een door niets bewezen bewering, die in hetzelfde hoofdstuk thuis hoort als alle andere tricks, terwijl het ge noemde z.g. Duitsche document be treffende de oprichting van een na tionale kerk en afschaffing van alle bestaande religies ontmaskerd is als een door het Engelsche luchtwapen boven Duitsch gebied neergewor pen vlugschrift van de vijandelijke propaganda, dat den Duitschen af- weerinstanties reeds begin October bekend was. Berlijnsche persstemmen. Berlijn, 28 Oct. (D.N.B.) De „Ber liner Börsenzeitung" schrijft met be trekking tot de zoogenaamde docu menten omtrent Duitsche plannen tot verdeeling van Z.-Amerika: Ieder die nog zijn 5 zinnen bij elkaar heeft heeft heusch geen officieele Duit sche verklaring noodig, dat dit ge heele plan niets anders is dan stum perig maakwerk van de handlangers van Roosevelt. Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt: Niet een staatsman doch een demagoog in hemdsmouwen is aan het woord geweest en heeft met on waarheden gesmeten om de Wild- West-manieren van zijn politiek te bedekken met een manteltje van recht. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" noemt den president den exponent der Joden. De oorlogshitser in het Witte Huis heeft met het schuim op den mond gesproken. Met 'n derge- lijken amokmaker als Roosevelt is een politiek debat niet meer moge lijk. Amerikaansche persstemmen. New-York, 29 October (D.N.B.) De Washingtonsche correspon dent van de „NewYork Sun" meldt, dat in Washington de meening heerscht, dat de rede zoo dicht bij een oorlogsverklaring staat als voor den president slechts mogelijk was. Ook de Washingtonsche corres pondent van „United Press" ver klaart, dat de V. S. aansturen op een beperkten zeeoorlog. De „New-York Bund" schrijft dat de Amer. openbare meening ver wacht, dat men een bewijs van echtheid dér documenten zal léve ren. Een vraag, welke beantwoord moet worden, is, waarom de presi dent zijn rede tot het Amerikaan sche volk heeft gericht en niet tot het federale congres. Verklaringen van Roosevelt. Washington, 29 ctober. (D.N.B.) De belangstelling van de zeer tal rijke journalisten, die gisteren op de persconferentie in het Witte Huis waren verschenen, was geconcen treerd op de z.g. van Duitsche zijde afkomstige landkaart van Zuid- Amerika, waarvan de president in zijn radiorede heeft gesproken. Men verzocht Roosevelt publicatie van deze kaart toe te staan. Roosevelt weigerde dit echter door te zeggen nat er zich op de kaart verschillen de aanteekeningen bevinden, die onthullen waar de kaart vandaan komt. en publicatie van de kaart zou derhalve unfair zijn. Ten den president erop gewezen werd, dat men te Berlijn deze land kaart als een vervalsching be schouwt, gaf de president ontwij kend ten antwoord, dat men te Berlijn ook tien dagen geleden heeft beweerd, dat hij zelf de Kearny heeft laten, torpedeeren. IN DE OEKRAÏNE IS HET BEGINNEN TE SNEEUWEN. Het on gunstige weer, noch de modderwegen vormen een beletsel voor den Duitschen opmarsch in het Oosten. (P.K. Herber-Hoffmann) In onvertnoeiden strijd voort- gedrongen. Berlijn, 28 Oct. (DNB) Naar het DNB van militaire zijde verneemt, heeft een Duitscji legercorps in den N.-sector van het O.-front gerappor teerd in de periode van 16 tot 27 Oct. 12.500 bolsjewisten gevangen te hebben genomen. In onvermoeiden strijd waren de formaties van dit corps door de onbegaanbare bosch- en moerasige gebieden in het ge- vechtsgebied opgerukt en hadden zij of wel de bolsjewistische stellingen in een directen aanval opgerold of wel door een omsingeling deelen van de bolsjewistische formaties af gesneden en gevangen genomen. 66 stukken geschut werden buitge maakt of onbruikbaar gemaakt. Ver der werden tallooze mitrailleurnes ten der bolsjewisten onschadelijk gemaakt en 297 mitrailleurs en een talrijke hoeveelheid ander oorlogs materiaal buitgemaakt. Hongaarsche troepen winnen terrein, Berlijn, 28 Oct. (DNB) In den Z.- sector van het O.-front hebben Hon gaarsche troepen Maandag verdere terreinwinst gemaakt, zoo wordt van militaire zijde aan het DNB medege deeld. Bolsjewistische formaties, welke zich op hun terugtocht genes teld hadden in dorpen, werden door de Hongaarsche formaties in storm aanvallen uit de plaatsjes verdrevin- of in gevechten van huis tot huis met handgranaten en handvuurwa pens vernietigd. De bolsjewisten slaagden er niet in hei onstuimige opdringen der Hongaren tegen te houden, zoodat deze hun aanvallen verder naar het Oosten konden doorzetten. De strijd bij Kalinin. Berlijn, 28 Oct. (DNB) In de om geving van Kalinin zijn wanhopige bolsjewistische aanvallen met groo te verliepen voor den tegenstander- afgeslagen. Gevangenen melden, dat Stalin heeft gedreigd alle comman danten der Sovjet-troepen in deze streek te laten doodschieten, als zij Kalinin -niet uiterlijk gisteren her overd zouden hebben. Maar Kalinin is nog steeds onwrikbaar ln Duit sche handen. Leningrad bestookt. Berlijn, 28 Oct. (DNB) Artillerie van het zwaarste kaliber van het Duitsche leger hoeft, naar het DNB van militaire zijde verneemt, op 27 Oct. voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringsbedrijven van Leningrad bestookt. Duidelijk konden verscheidene treffers wor den gezien o.a. op de marineluchtha ven. De ingebouwde bolsjewistische batterijen op een fort van Kroonstad werden tot zwijgen gebracht. Naar het DNB van militaire zijde verneemt hebben de in Leningrad ingesloten bolsjewisten Maandag opnieuw een landingspoging gedaan. Ook ditmaal werd deze poging on der zware verliezen voor de bols jewisten verijdeld. De roode vloot in de Zwarte Zee. Berlijn, 28 Oct. De ANP-corres- pondent meldt: De situatie van de roode vloot wordt langzamerhand ook in de Zwarte Zee reeds precair. Men mag aannemen, dat de Duit- schers met hun wonderbaarlijk snel le organisatie ook in de Zwarte Zee een niet te onderschatten zeestrijd- macht bijeen hebben weten te brengen, die echter hoofdzakelijk zal bestaan uit klein materiaal, waarmede zij veel kunnen uitrichten Maar tegen de Sovjet-vldbt zouden zij toch niet op kunnen, indien el* geen luchtwapen was. Zoo zal men misschien binnenkort een herhaling van het drama van Kreta beleven, waarin de roode vloot de rol van de Britsche schepen in de Baai van Soeda moet spelen. Nog altijd is de Krim in roode handen, een schiereiland van groo- ter oppervlakte dan Nederland, waar op zich de voornaamste marineha vens bevinden .De vorst zal bij de verovering van de Krlm voor de Duitschers voordeelig blijken. Maar ook afgescheiden daarvan zijn de Sovjet-oorlogsschepen te Se- bastopol, Eupatoria, Feodosia en Kertsj evenzeer aan de stuka's blootgesteld als in de zee van Azof en de Straat van Tagaog, welker kusten reeds voor het grootste deel in Duitsche handen zijn. Dan resten de roode marine nog slechts de weinige kleine havens aan de kust van den Kaukasus, waarvan het de vraag is, of zij een Roem, 28 Oct. (D.N.B.) Ter ge legenheid van den 19en verjaardag van den opmarsch naar Rome had zich een groote menigte des avonds verzameld op het Piazza Venezzia, die pnet aanhoudend Duce-geroep Mussolini op het balkon riep. Deze sprak de menigte als volgt toe: Kameraden. Gij zijt gekomen om den aanvang van het nieuwe jaar, het twintigste jaar der fascistische tijdrekening te vieren. Wij gaan het tegemoet met onbedwingbaren [moed, met rotsvast vertrouwen en met de diepe overtuiging, dat het volk, eng geschaard rond den licto renbundel, in elk geval staat op de hoogte zijner traditie en opgewassen is tegen de taak der toekomst en dientengevolge deoverwinning Waardig is. Het bolsjewisme, waar wij twintig jaar geleden de', eerste gevechten tegen leverden, ligt reeds door de wapens van het verbonden Duitschland, door onze wapens en door die der jonge verbonden vol ken, midden in het hart getroffen in doodsstrijd en wacht op de hulp van zijn Europeesche en Ameri- kaaanscbe geallieerden. De coalitie van brutale, egoïstische aanmati ging zal verslagen worden door de kracht der revolutie. Noch Churchill noch de andere samenzweerders zullen onzen opmarsch kunnen stui ten. Wij zetten door. De rede werd door stormachtige toejuichingen voor Führer en Duce onderbroken. Partijsecretaris spreekt Mussolini toe. Rome, 28 Oct. (Stefani.) Musso lini heeft hedenochtend in het Pa lazzo Venezia den partijsecretaris ontvangen, die vergezeld was van de leden van het nationale directo rium. De partijsecretaris sprak den Duce toe en zeide, dat de zwarthem- d.en nog eens uiting gaven namens het geheele volk, aan hun absolute zekerheid in de overwinning, die Italië macht gal geven en de wereld een nieuw tijdperk van rechtvaar digheid zal verschaffen. De Duce verzocht de fascisten om op dit be slissende uur te blijven arbeiden voor Italië en Europa. Daarna ont ving hij een groep weezen van fas cisten,- die voor de revolutie gestor ven zijn. Gelukwenschtelegrammen van Hitier. Berlijn, 28 Oct. (D.N.B.) De Füh rer heeft naar aanleiding van den verjaardag van den opmarsch naar Rome gelukwenschtelegrammen ge richt tot den Italiaanschen koning- keizer en den Duce. Italiaansch legerbericht. Rome, 28 October (Stefani). Het Iialiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Gistermiddag hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen neer geworpen in de streek van Ciro Marina (Cantanzaro) en op de piaats Campana (Cosenza). Drie personen werden gewond, geringe schade is veroorzaakt. In Noord-Afrika geen bijzondere gebeurtenissen aan de fronten te land. Het vijandelijke luchtwapen heeft Benghasi aapgevallen en een aantal bommen uitgeworpen, die voor een deel in zee en voor een deel op de markt en op de stadswijk der Arabieren neerkwamen. Eenige huizen werden beschadigd. Onder de bevolking zijn drie slachtoffers gedood en twaalf gewond. Duitsche vliegtuigen hebben doe len in Tobroek gebombardeerd. In Oost-Afrika levendige verken- mngsactiviteit van onze vooruitge schoven afdeelingen aan de fronten van Gondar. De Joden in Slowakije. (D.N. B.) 1 Van de 1500 Joden, die de Slo- waaksche hoofdstad voor 1 Novem ber moeten verlaten, zijn er reeds 1200 vrijwillig uit de stad vertrok ken. Naar men weet, worden de Joden geconcentreerd in 14 Slo- waaksche plaateen. De „Joodsche hoofdstad" wordt gered. goede ligplaats bieden. Daar be schikt men niet over kolen, .wel over' olie (Batoem), doch de Sovjetsche pen zijn niet op het stoken van olie ingericht. Doorberekening niet toegestaan. 's-Gravenhage, 29 Oct. In ver band met de 1 November a.s. in gaande heffing van premiën, inge volge het ziekenfondsbesluit, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat het den werkgevers niet is toegestaan het door hen te beta len premiebedrag in de prijzen voor de door'hen verkochte producten tot uitdrukking te brengen. Deze premiën moeten derhalve door de werkgevers zelf gedragen worden. Uiteraard blijft de mogelijkheid open, dat werkgevers, die van mee ning zijn, dat de hen aldus opgeleg de verplichtingen van dien aard zijn, dat zij deze niet zelf kunnen dragen, langs den gebruikelijken weg bij de daarvoor aangewezen instanties een verzoek tot prijsver- hooging indienen. DOOR DE WINTERHULP ONTVANGEN GIFTEN. 's-Gravenhage, 28 Oct. Bij Win terhulp Nederland is in de periode van 4 t/m. 25 Oct. 1941 I3J.872.62 aan giften binnengekomen en aan giften beneden de 100 22.715.18. REDEVOERING VAN DEN TURKSCHEN MINISTER PRESIDENT. Ankara, 28 Oct. (D.N.B.) Ter ge legenheid van den 18den verjaar dag der uitroeping van de Turksche republiek, heeft minister-president Terrik Saydame en openbare rede uitgesprok.en Met trots, zoo verklaarde hij, kijkt het Turksche volk naar het resul taat van de Turksche revolutie. De Turksche republiek heeft getoond, dat zij de macht heeft om altijd haar vrijheid naar binnen en haar onaf hankelijkheid naar buiten te bewa- nen. Dankbaar buig ik, aldus de mi nister-president, het hoofd voor Ata- turk, die. in alle Turksche harten blijft voortleven. Overgaande op de buitenlandsche politiek verklaarde de minister-pre sident: De toestand ter wereld is somber en verward en is er verre van verwijderd, verwachtingen te wekken. In Europa, Azië en Afrika strijden de landen met vollen inzet om hun bestaan. Daaronder lijden ook die volkeren, die niet aan den oorlog deelnemen. Tot die volkeren behoort ook Turkije, hoewel het zich vergeleken met de thans heerschen- de toestanden in een rustiger positie bevindt. In zijn nationale eenheid vindt het land evenwel de kracht om alle moeilijkheden te boven te komen. Wij willen echter, dat elke Turk weet, dat er nog gevaar bestaat. Wij hebben volledig vertrouwen in het leger. Vervolgens deed Saydam een be roep op het volk om veel, zonder ophouden en zonder vrees te arbei den. Hitier feliciteert Turksche president. Berlijn, 29 Oct. (D.N.B.) De Führer heeft den president der Turksche republiek naar aanleiding van den nationalen Turkschen feest dag telegrafisch zijn gelukwenschen aangeboden. VERKLARINGEN VAN DEN JAPANSCHEN WOORDVOERDER. Tokio, 28 Oct. (D.N.B.) „Het is uitgesloten, dat de Japansche regee ring afwijkt van haai fundamenteele politiek, namelijk de bijlegging van het Chineesche conflict en de oprich ting van de welvaartsfeer", aldus de woordvoerder der regeering in de persconferentie van heden, toen hem gevraagd werd om naderen com mentaar op de verklaringen van Tojo en van het semi-officieele agentschap Domei betreffende de politiek van Japan. In het verdere verloop van de persconferentie noemde de woordvoerder de berich ten van de buitenlandsche pers be treffende een botsing aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mands- joekwo onjuist. VERIJDELDE ENGELSCHE AANVALSPOGINGEN. Berlijn, 28 Oct. (D.N.B.) Britsche bommenwerpers, die gisteren in het Kanaal bewakingsvaartulgen van een Duitsch convooi probeerden aan te vallen, werden door den Duitschen afweer der patrouillevaartuigen on der krachtig vuur genomen. De Duit sche afweer schoot twee Britsche vliegtuigen omlaag. De overige Brit sche machines keerden om, zonder dat zij een bom hadden kunnen la ten vallen. BE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Berlijn, 28 Oct. (D.N.B.) Van mi litaire zijde verneemt het D.N.B.: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht in de wateren voor Great Yarmouth een krachtig beveiligd convooi aangevallen en, daarvan 2 koopvaarders van 8000 brt. en 5000 brt. tot zinken gebracht. Een andere koopvaarder van 5000 brt. werd voor Bridlington, eveneens aan de Engel- eche Oostkust, zwaar beschadigd, Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 29 Oct. onder: 18.17 30 Oct. op: 8.31 MAAN 29 Oct. op: 16.19 onder: 2.10 4 November Volle Maan. DE N.S.B. IN DEN AETHER. 's-Gravenhage, 29 Oct. Heden avond te 19.45 uur zal de heer Ernest Michel over den zender Hilversum 2 over het onderwerp: „Een belangrijk geschrift van Mussert" spreken. WEDERTOELATING VAN LEIDSCHE STUDENTEN AAN ANDERE UNIVERSITEITEN. 's-Gravenhage, 28 Oct. Het rijks commissariaat maakt bekend: De studenten aan de gesloten uni versiteit van Leiden kunnen met in gang van 1 Nov. 1941 voor studie zoowel als voor het afleggen van examens toegelaten worden aan de overige universiteiten in Nederland. Ook het bezoeken van universiteiten en hoogescholen in Duitschland is met goedkeurig van het commissa riaat-generaal voor bestuur en justi tie veroorloofd aan de Leidsche stu denten. Het daarmede overbodig ge wordende examineeren aan de uni versiteit te Leiden vervalt met in gang van 20 Nov. 1941. COLLEGES AAN DUITSCHE UNIVERSITEITEN. 's-Gravenhage, 28 Oct. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zullen de colleges aan de Duitsche universiteiten in het .a.s. winter semester eerst op 18 November be ginnen. Inlichtingen hierover verstrekt de Duitsche academische uitwisselings- dienst, den Haag, Waalsdorperweg 12. DIENSTNEMEN IN WAFFEN-SS DOOR SCHOLIEREN. 's-Gravenhage, 28 Oct. In den laat- sten tijd hebben verscheidene leer lingen van de hoogste klasse van scholen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en van middelbare landbouwscholen dienst genomen bij de SS of het Nederland sche legioen. Anderen zijn voorne mens zulks te doen. Verhinderd moet worden, dat deze jongelingen, die hun leven inzetten in den strijd tegen het bolsjewisme, in hunne verdere loopbaan daarvan nadeel zullen ondervinden. Mitsdien heeft de rijkscommissaris bepaald, dat degenen hunner, van wie op grond van den stand van hun kennis bij het verlaten van de school kon (kan) worden verwacht, dat zij aan het einde van het schooljaar met goed gevolg het eindexamen zouden (zullen) afleggen, van den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming een beschikking zullen ontvangen, krachtens welke zij wor den toegelaten tot de examens aan universiteiten en hoogescholen. Betreft de bedoelde dienstneming leerlingen van genoemde scholen, die in een lagere dan de hoogste klasse waren (zijn) gezeten en van wie op grond van den stand hunner kennis bij het verlaten der school kon (kan) worden verwacht, dat zij aan het einde van het schooljaar tot een hoogere klasse zouden zijn (zul len worden) toegelaten, dan zullen deze leerlingen bij hun terugkeer zonder nader onderzoek tot de des betreffende hoogere klasse worden toegelaten. De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming is be last met de uitvoering hiervan. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ MOTORONGELUK. Utrecht, 28 Oct. Hedenmorgen, omstreeks tien uur, reed de mare chaussee W. met een motor met zij span in de Baron van Nagellstraat, tusschen Voorthuizen en Barneveld. Achterop zat de marechaussee S., terwijl in den zijspan een arrestant, zekere B. uit Barneveld, werd ver voerd. Ter hoogte van den Harse- laarsweg slipte de motor en botste tegen een der langs den weg staan de boomen. De beide marechaussees werden op het betonnen fietspad geslingerd. De zijspanrijder sloeg met zijn hoofd tegen een boom en geraakte in zijn zitplaats bekneld. De bestuurder W. bleek er «het ergst aan toe te zijn. Bij hem werden een gescheurde knieschijf en eenige ern stige verwondingen geconstateerd, terwijl de arrestant inwendige kneu zingen en een hersenschudding had opgeloopen. Met een ziekenauto werden de slachtoffers naar het St. Elisabethsgesticht te Amersfoort overgebracht, waar ooeratief ingrij pen bij W. noodzakelijk bleek. De berijder S., die lichte verwondingen had opgeloopen, werd naar het ma- rechausseeverblijf te Barneveld ver voerd. Verzoek verbindendverklaring C.A.O. - Bij het college van rijksbe middelaars is ingediend een verzoek tot alg. verbindend verklaring van bepalingen der C.A.O. voor het öteenhouwersbedrüf 1941—1942.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1