DE TIJGER STAD EN OMGEVING Prijsregelingen voor huizen en textielwaren. AGENDA. De ruilverkaveling in het Geestmerambacht gaat niet door. 70 der eigenaars stemde tegen. SeuiUeUm ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 OCTOBER 1941. Pagina 2. BERICHT. Diverse beschouwingen, berich ten en verslagen moesten door plaatsgebrek tot het volgende nummer blijven wachten. Een nadere toelichting bij de broodprijzen. (Van onzen Haagschen correspondent). In Bezuidenhout 6264, te Den Haag, waar de bureaux van den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen gevestigd zijn, wordt hard gewerkt. De eene prijsregeling volgt de andore op den v'oet en tal- looze maatregelen, voorschriften en bepalingen wedijveren om den voor rang. Na hetgeen wij reeds gisteren meedeelden uit de binnenkamer de zer nuttige instelling, v aar op emi nente wijze de belangen van ons ge- heele volk in al zijn geledingen ge diend en gecoördineerd worden, kunnen wij thans nog berichten, dat binnenkort een prijsregeling te wachten is ten aanizen van huizen. Tevens is te wachten een regeling van de winstmarges voor textiel waren. Bij deze laatste zal men uit gaan vap verschillende- prijsklassen, gelijk dat ook ten aanzien van an dere artikelen, b.v. schoenreparaties' het geval is. Tenslotte verdient het aanbeveling, nogeens te wijzen op de onlangs be kend gemaakte broodprijzen. Bij de ze regeling werden 3 soorten brood onderscheiden: volksbrood (de plaatselijk meest-gangbare brood soort), luxe wit- en luxe bruinbrood (brood van afwijkenden vorm) en luxe brood (krentenbrood, paasch- brood e.d.). De prijs van dit laatste brood werd gesteld op dien, welke ten tijde van de afkondiging dezer prijsregeling gebruikelijk was, ver meerderd met 1 cent. Dat beteekent dus, dat de prijs van deze brood soort met 1 cent verhoogd mocht worden. Het z.g. luxe w i t-brood mag echter niet duurder kosten dan de prijs van het volksbrood, ver meerderd met 1 cent. Als het volks brood dus 19 cent kost, mag het luxe witbrood niet'duurder zijn dan 20 cent. Het is echter gebleken, dat in zeer vele gevallen voor deze brood soort vaak aanzienlijk hoogere prij zen gevraagd worden, hetgeen men dan tracht te rechtvaardigen, door te zeggen, dat het luxe brood is. De prijzen-instanties hebben echter een essentieel onderscheid gemaakt tus- schen luxe w i tbrood en luxe brood. Onder deze laatste soort verstaat men krentenbrood, 'rozijnenbrood, kerstbrood, paaschbrood e.d.; kort om: alle broodsoorten, waaraan iets bijzonders is toegevoegd, dat er ook weer afzonderlijk uit te halen is. Luxe w i t brood is echter witbrood van een anderen vorm en soms ook van een eenigszins andere samen stelling. Deze broodsoort nu, waar toe b.v. te rekenen zijn casinobrood, tijgerbrood, e.d. mag niet duurder worden verkocht dan tegen den prijs van het gewone nrood, plus 3 cent. Het z.g. volkorenbrood zal meestentijds bij de categorie „volks brood" moeten worden ingedeeld. Indien het een afwijkenden vorm heeft of een eenigszins andere be werking heeft ondergaan, kan het worden beschouwd als luxe bruin- brood en mag dus worden verkocht voor een prijs, die niet hooger is dan de prijs van het gewone bruin- brood vermeerderd met 1 cent. In zijn eigen belang wordt het pu bliek verzocht, hieraan terdege aan dacht te willen schenken TOONEEL VOORSTELLING „VREUGDE EN ARBEID". De werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid" organi seert op a.s. Zondag 2 November in het Gulden Vlies alhier 's avonds om half acht, een tooneelvoorstel- ling. Het Volkstooneel onder leiding van Bart Elfrink zal dan opvoeren „De Ridder van den Kouseband", een dolle klucht in drie bedrijven van den bekenden schrijver Henk Bakker. DE PAARDENMARKT. Op de heden gehouden paarden markt was de aanvoer gering. Hoe wel de markt iets terug loopt, va rieerden de prijzen voor werkpaar den nog tusschen de 1000 en 1600 en die voor veulens van 600 tot 900. Een pracht wit ge vlekt veulen, waarvoor 900 werd geboden, werd opgehouden, omdat de eigenaar er gister nog 950 voor had geweigerd GESLAAGD. Mej. S. J. van Dijk alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen van apothekers-assistente. VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. Mevr. Kruit te Schagerbrug is in haar woning van den .zolder geval len en heeft daardoor inwendige kneuzingen opgeloopen, die vervoer naar een ziekenhuis alhier nood zakelijk maakten. AAN DEN VOORAVOND VAN DE 2E LIJSTCOLLECTE WINTERHULP. Het Buurtschapshoofd van Alk maar I, de heer J. Barkman, ver zoekt ons opname van het volgende: Stadgenooten, Nu de onvermoeide collectanten wederom voor een lijstcollecte bij U zullen aanbellen, gevoel ik behoefte, mij nog eens tot U te wenden met een opwekkend woord. Geheel overbodig is dit niet, ge zien de ervaringen en de resultaten van de eerste lijstcollecte. Zooals reeds bekend gemaakt, heeft deze opgebracht de somma van 1162.94, zijnde 3.4 cents per inwo ner, waarmede Alkmaar kwam op de 79ste plaats van 118 gemeenten in Noordholland. Beoordeeld, naar den welstand zijner bewoners had onze stad op no. 23 moeten staan, 't 't Was deze keer „Middelia Victrix", want de gemeente Middelie stond aan de spits'met 13.1 cents per in woner, terwijl het, afgemeten naar den welstand pas op no. 24 had be hoeven te staan. Dat zijn de cijfers. Over de erva ringen der collectanten wil ik liever niet veel zeggen. Menige deur werd niet geopend, vele met een harden klap toegeworpen; luikjes werden geopend, een scheldwoord kwam er uit en „flap" ging het weer dicht. De roode busseft werkten op velen als een roode lap op een stier. Dat menig collectant met een brok in de keel terugkwam, is te begrij pen. Maar zij hebben dat al weer doorgeslikt en gaan weer opgewekt hun vrijwillige taak hervatten. Opgewekt en vol enthousiasme, omdat zij weten, dat zij zich hebben ingezet voor een goed doel. Stadgenooten! Als gij wist, wat wij nu reeds weten, nu de boomen nog niet bladerloos zijn geworden en de koude nauwelijks merkbaar is; als gij wist, hoeveel armoede er. wordt geleden, ook in onze stad, ook in Uw eigen nabijheid, gij zoudt over al Uw denkbeeldige en andere bezwaren heenstappen en Uw beurzen openen Doktoren en geestelijken, die door hun ambt met de nooden onzer arme stadgenooten bekend zijn, .zouden U treffende staaltjes daarvan kunnen geven. Wilt gij U liever zelf overtuigen, zoo noodig ik U uit, eens met mij mee te gaan; volgaarne wil ik eens rondleiden. Honger en koude wordt er geleden. Niet die „honger", dien gjj en ik lijden, maar echte honger en straks echte koude. Gij h.e b t meer geld dan bonnen; onze armen meer bonnen dan geld! Denkt U dit even in. Een „principieel" tegenstander zeide mij na mij vorig stukje in de krant, o.a. als bezwaar tegen de Winterhulp dit te hebben, (fat wij de armen niet W e k e 1 ij k s een vaste som konden geven. Ik ben dit met hem eens, maar antwoord daarop: Offert dan, offert dan allen, en allen meer, opdat het ons mogelijk worde gemaakt, aan zijn en onzen en der armen wensch te voldoen. Als het zóó door blijft gaan, kun nen wij slechts nu en dan een enkele lichtstraal werpen in de huizen der behoeftigen. Maar als g ij wilt (en ik doe een hartstochtelijk beroep op uw goeden wil), dan stelt gij ons in staat, voort durend een klein zonnetje te doen schijnen om de duisternis der ar moede te doorboren. Groot zijn de tegenstellingen in ons volk; breed en diep en lang is de kloof, die velen van velen scheidt. Maar niet overal is die kloof even breed en diep; op sommige plaatsen is ze nauw merkbaar. Eenmaal zal de tijd komen, dat men elkaar weer de hand reikt. Zou het niet verstan dig zijn, eikaars handen reeds daar te grijpen, waar de kloof het smalst is? En dat is de plaats, waar zich Tentoonstelling van werken van den beeldhouwer Reijers, tot 1 Nov., in den kunst handel De Takel te Bergen. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De drie Codonas (circus film). 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Zigeunerbaron (operette). Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Carroussel (rom.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer-Tot ziens, Franziska (rom.- sens.) Woensdag 29 October. 7 uur, dancing Harmonie, voor drachtavond Nut. Donderdag 30 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, film- en lichtbeeldenavond voor de N. R. V. 8 uur, Wapen van Heemskerk, vor mingsbijeenkomst ter gelegenheid van 10-jarig bestaan N.S.B. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Uitspraken van gister. Wegens het stelen van een fiets vóór het Waaggebouw te Alkmaar werd een zekere P. H. veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 8 maanden. Een chauffeur en een los werk man, beiden uit Haarlem, werden wegens diefstal van lingeriegoede- rert veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. De eisch was 6 maan den. Vijf verdachten uit Den Helder die veertien dagen geleden terecht stonden wegens het plegen van een inbraak aldaar, werden veroordeeld tot respectievelijk 8, 6, 4 en 8 maanden gevangenisstraf. Eén der verdachten, die minderjarig is, werd ter beschikking van de regee ring gesteld. De eischen waren: vier, drie, zes en vier maanden ge vangenisstraf geweest. DIERENBESCHERMING. Dinsdagmiddag is in het Nassau- kwartier zwervend aangetroffen een zwart poesje en op de Laat een cypersch poesje. Ter beschikking 2 katers. Men wordt verzocht geen dieren bij den inspecteur aan huis te bren gen, alleen gewonde dieren worden opgenomen. Na het invallen der duisternis worden geen dieren bêschermings- zaken meer gedaan, uitgezonderd in ernstige gevallen. VERBODEN VERVOER. Bij het station te Heerhugo- waard werd een inwoner der ge meente Krommenie door controlee- rende ambtenaren ontlast van een hoeveelheid van 30 kg boonen en erwten, die werden vervoerd in strijd met het betreffende verbod In Medemblik liep een drietal per sonen, die ieder een zak tarwe ver voerden tegen de lamp. Wegens verboden vervoer van aardappelen is tegen enkele perso nen, werkzaam bij de verbetering van de oostelijke ringvaart om Heer- hpgowaard, die deze producten naar elders transporteerden, proces-ver baal opgemaakt. KIND DOOR AUTO OVERREDEN. Het elfjarig zoontje van de familie Knol wilde ter hoogte van de Texel- sche wasscherij den Schilderweg op Texel oversteken. Hij werd hierbij door een auto gegrepen en overre den. In zeer ernstigen toestand werd het knaapje naar het ziekenhuis te Den Burg vervoerd, waar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had be komen-, terwijl een arm was verbrij zeld. onze gemeenschappelijke' ar men bevinden. Steunt het Winter hulp werk met Uw giften; geeft U op als collectant en los zoodoende eens een an der a f. Voor wie per giro wil steunen: U kunt storten op 25163 van den Ont vanger der Gemeente Alkmaar, met vermelding „Winterhulp". Nog één apart verzoek: Sommige werkelijk r ij ken in onze gemeente teeken den op de lijst in voor 0.10, ja, zelfs voor 0.05. Mogen zij dit laten: „Dat is de be hoeftigen hoonen!". en Drogisten Voor de Dinsdag in „Con cordia" te Noordscharwoude gehouden stemmingsvergade ring voor de ruilverkaveling van het eerste blok van het Geestmerambacht bestond een groote belangstelling. Ook tal van autoriteiten woonden deze vergadering bij. Er waren een viertal leden van de Centrale Cultuurtechnische commissie, de burgemeesters van Lange- dijk en Warmenhuizen, de rijkstuinbouwconsulent voor Noordholland, de hoofdinge nieur-directeur van den prov. waterstaat, de heer C. Tho- mese, de inspecteur v. d. rijks dienst v. d. werkverruiming in Noordholland, ir. Van Ros- sum du Chattel, en vele an deren. De bijeenkomst stond onder lei ding van den heer J. Saai, be stuursraad van Noordholland, die na een welkomstwoord het doel van deze vergadering uiteengezet heeft. Hij deelde o.m. mede, dat geen verzoeken waren gedaan om buiten het blok gelegen landerijen in het plan op te nemen. Er waren bezwaren ingediend door 54 eige naren. Hierna heeft de heer Swart van de cultuurtechnische commissie een uiteenzetting van het verkavelings plan gegeven, gelijk aan die van de vorige week in de informatorische vergadering onder leiding van mr. Rip. Naar aanleiding hiervan werden nog eenige vragen gesteld. In ant woord op een vraag van den heer P. S t a m deelde de heer S w a r t mede, dat er geen begrooting is van de bemalingskosten, welke ten laste van de eigeharen zullen ko men. Er zal zeer zeker rekening mee worden gehouden, dat voor het gedeelte onder de gemeente Oudkarspel, waarvan het land grootendeels door Koedijkers wor^t gebruikt, schatters worden be noemd, die ter plaatse goed be kend zijn. De schatters werden be noemd dqor de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling. Bij de beantwoording van een vraag namens de Ned. Spoorwegen deelde de heer Thomese mede. dat de weg, welke is geprojecteerd, uitkomende op Schoorldam, door getrokken zal worden naar den nieuwen prov. weg van Koedijk naar Noordscharwoude, opdat een kortere verbinding met Schoorl dam worde verkregen. Hoe duur dit wegenonderhoud zal komen is moeilijk vooruit te bepalen. De heer Mo 1 e n a a r te Warmenhuizen noemde ce kosten zeer hoog. Vooral in slechte tijden is dit te veel. Spr. noemde het pro bleem r ij den in plaats van varen een probleem, dat allen tegen _de ruilverkaveling zal doen zijn. De aanwezigen betuigden hun instemming met deze woorden door een luid applaus. De heer J. B 1 a a u b o e r te Koedijk zeide zelf landgebruiker le zijn in den proefpolder. Dit bevalt hem uitstekend. Hij vroeg echter, of het plan niet zóó kon worden gewijzigd, dat zoowel aan de fman- cieele als aan de practische bezwa ren tegemoet kan worden geko men. Is een grootere bijdrage van de overheid uitgesloten? De heer S w a r t antwoordde, dat wijziging van het plan nu niet mogelijk is. Wil men den water stand beheerschen, dan zal het niet anders kunnen. Spr. betwijfelde, of ef een hoogere bijdrage van Rijk en provincie kan worden ge vraagd. De kosten zijn voor de eigenaren wel hoog. Ir. Rietsema verdedigt het plan. Vervolgens heeft de rijkstuin bouwconsulent ir. C. R i e t s e- m a, het woord gevoerd. Spr. schetste hoe de huidige toestand van het'Geestmerambacht door de eeuwen heen gegroeid is. Het voor deel van dq vele slooten was het gemakkelijke vervoer, maar ook het baggeren was van belang. Daardoor zijn immers de akkers ontstaan. Deze bagger bevat ver schillende voedende bestanddeelen, maar die zijn afkomstig van de akkers. Wanneer er minder ge legenheid tot baggeren is, zal er dus geen achteruitgang zijn op dit gebied, vooral nu de grond door deze bewerking verbeterd wordt. Het varen is echter duur, wanneer men veel moet varen in verband met het verspreid liggen van de landerijen. Ideaal zou het zijn, als de tuinder op zijn land kon wo nen. Zoolang dit nog niet voor elkaar is, zal men zich toch met snellere vervoermiddelen dan per vaartuig naar zijn land kunnen be geven. Een nadeel van de slooten is ook het landverlies, dat daar door ontstaat. Voor een goede wa- terbeheersching is het ook noodig, dat er verandering wordt aange bracht. Een goede waterbeheer- sching is voor onze artikelen on misbaar. De nadeelen van de piklaag in de landerijen zijn zeer groot. Spr. zag in draineering van den grond groote voordeelen. De gevolgen van de slechte verkaveling van dit oogen- blik zijn hoogere productiekosten, tengevolge van het vervoer en van de bewerking, welke minder goed moet zijn. Andere bewerkingsmoge lijkheden doen zich voor bij grootèr land. Vooruitgang op dit gebied dient te worden bevorderd, wil men met andere productiegebieden kun nen blijven concurreeren. Voorts zag spr. dit voordeel, dat een rui mere gewassenkeus voor den N.H. tuinbouw openstaat, wanneer men dichter bij zijn land komt te wonen. Spr. ried de aanwezigen aan, van deze gelegenheid te profiteeren en het plan aan te nemen. Het moet toch eens gebeuren. Men gaat steeds achteruit. Stemming. Vervolgens werd de stemming gehouden. De uitslag was: 89 voor en 118 tegen ruilverkaveling. De tegenstemmers waren bezitters van 225 ha land. Het grootste aantal voorstemmers werd verkre gen door afwezigheid van de be treffende personen. Slechts tien der ter vergadering aanwezigen stemden voor. Na afloop hiervan heeft de burge meester van Langedijk het woord gevoerd Als voorstander van ruil verkaveling heeft het hem moeite gekost, tegen te stemmerf, maar spr. hoopte, dat het plan hiermede niet definitief van de baan zal zijn. De groote bezwaren, vooral dat t.a.v. net varen, heeft spr. aangevoeld. Hij zou het wenschelijk vinden, dat een commissie werd benoemd, om deze vraagstukken nader te onderzoeken. De uiteenzettingen van de hëeren heeft spr. met genoegen gevolgd, maar hij zag in de eerste 50 a 100 jaar nog geen voordeel in deze ver kaveling. Een nieuw plan is z.i. zeer gewenscht. De aanwezigen stómden hiermede met luid applaus in. Nadat nog eenige heeren het woord hadden gevoerd, werd de bij eenkomst gesloten. RIJWIEL AAN DEN HAAK. De heer Sch., die nabij het viaduct aan den primairenweg te Castricum aan het visschen was, haalde op een gegeven moment een heerenrijwiel op het droge. Het slot was nog aan een der wielen beves tigd, doch de banden waren er af gehaald. Van deze vondst is bij de politie aangifte gedaan. ZATERDAGS DE SCHOOL DEUREN DICHT. Gedurende 't winterseizoen zal aan de o.l. school te Oude Niedorp op Zaterdag geen les gegeven, wor den, zulks in verband met brand stofbesparing. Deze lessen zullen dan 's 'Woensdagsmiddags ingehaald worden Deze regeling zal waar schijnlijk Zaterdag 8 Nov. ingaan. KERKDIENST EN BRANDSTOF. Te Veènhuizen (gem. Heerhugo- waard) zullen, te beginnen met Zon dag a.s., de kerkdiensten van de herv. gem. in de voormalige o.l. school gehouden worden, zulks in verband met brandstoffenbesparing. Te Berkhout en Hoogwoud wordt met dezelfde bedoeling de kerk dienst in de consistoriekamer gehou den. LANGEDIJK. Het gas. - *Naar men ons mede deelt, zal in het vervolg ook weer 's middags tusschen 2 en 5 uur vol doende druk op het gas worden ge geven, zoodat ook in dat tijdvak ge kookt kan worden. Nu is er weer den geheelen dag voldoende druk op het gas. Het rantsoen van 75 pet. blijft natuurlijk gehandhaafd. X OUDE NIEDORP. De toestand van dr. Schreuder. - I* In vervolg op 't bericht over 't motorongeval van dr. Schreuder kunnen we nog mededeelen, dat hfj na een behandeling in het St Elisa- beth-ziekenhuis te Alkmaar weer naar zijn woning alhier is vervoerd. Het ongeval is betrekkelijk goed afgeloopen. Van een verbrijzeling van het been is geen sprake, het is zelfs niet gebroken. Wel is de voet danig bezeerd, zoodat dr. S. daar mee nog in verband ligt. HEERHUGOWAARD. Witte Kruis. - Maandagavond vergaderde de afd. Heerhugowaaxd van „Het Witte Kruis" in het café van den heer K. Rus. Medegedeeld werd, dat de heer Eppinga als voorloopig administra teur was aangesteld en dat de heer M. de Kreyger als bode-magazijn meester was benoemd. Punt 2 was „bespreking samen werking met het „Wit-Gele Kruis" met mededeeling van den loop der besprekingen en onze houding in de toekomst. Nadat dit punt van verschillende kanten was bekeken, werd de con cept-regeling, welke door het be stuur was opgemaakt en waar sedert 1 Mei al naar gehandeld werd, goed«- gevonden. Het bestur moest worden aange- vul met drie nieuwe leden, doch de thans nog zitting hebbenden oor deelden het beter dat het geheela bestupr en bloc aftrad en een geheel nieuw bestuur werd samengesteld. Nadat dit verder werd toegelicht, kon de vergadering hiermee accoord gaan en het reslutaat was, dat het nieuwe bestuur zal bestaan uit de heeren Th. v. d. Meer, J. Biersteker, F. Eppinga, A. Brouwer, S. Franzen, S. Dekkers en ds. W. de Mooy. Het bezoeken der alg. vergadering te Amsterdam werd in handen van het bestuur gesteld, hetwelk op dracht kreeg de candidatuur van den heer Dullaart te Hilversum te steunen en verder vrij maandaat verkreeg. De Berkmeermolen. - Ten over staan van 't polderbestuur heeft de Berkmeermolen Maandagmiddag, mede in tegenwoordig van de mo lenbouwers gebr. Poland alhier, proef gedraaid. Een en ander liet bierbij niets te wenschen over. De nieuw benoemde molenaar maalde er dan ook Dinsdag voor 't eerst lustig op los. Tot nu toe werd in dezen herfst 't water van den pol der nog door 't machinegemaal weg- gemalen. Het landschap heeft er tot veler voldoening weer een prachtigen molen bij gekregen. WIERIN GERWA ARD Bedrijfsvoorlichting. - Het be stuur van de vereeniging voor be drijfsvoorlichting „De Drie Zeepol ders" Waard en Groet, Wieringer- waard en Anna Paulowna, heeft tot assistent benoemd den heer J. Hoi- ting te Kolham (Gr.), tot dusver werkzaam bij 't in cultuur brengen van den N.O. polder. Hij zal 1 Nov. in dienst treden. WARMENHUIZEN. Ziekenhuisverplegiiig. - Maan dagavond hield de vereen, voor ziekenhuisverpleging een buitenge wone ledenvergadering in de zaal van den heer Wester, zulks in ver band met de wijzigingen in het zie kenfondswezen met ingang van I Nov. Na de opening door den voor zitter werden enkele vragen ge- s.eid. Definitieve medeöeelingen konden nog niet worden gegeven, omdat alles nog niet in kannen en kruiken is. De federatie van zie kenhuisverpleging heeft aan de diverse besturen der aangesloten vereenigingen geadviseerd zich bij den Centralen Bond voor Zieken huisverpleging aan te sluiten. Na, gehouden bespreking :s door de vergadering besloten het bestuur te machtigen, die stappen te doen, welke in het belang van de ver eeniging noodzakelijk blijken. De bode stelde de vraag, hoe met die leden moet worden gehandeld cie de contributie weigeren te be talen. Enkelen staan op het stand punt, dat met 1 Nov. de nieuwe verzekering ingaat en dat zij daar om voor ziekenhuisverpleging niet meer behoeven te betalen. De voorzitter oordeelde dat deze leden zich op gevaarlijk terrein be geven. Als gestaakt wordt met be taling, vallen zij buiten alle rech ten wanneer hun in dien tusschen- tijd iets overkomt. Hoofdredacieur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomb, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven. Alkmaar. door J. REGIS. 28 „Ja, hij is zeer zwijgzaam, maar ook zeer betrouwbaar. Ook hij heeft zijn geschiedenis, monsieur: hij is een van degenen, die ik van de mis daad gered heb. Zijn naam is Alexander Leadbitter en hij was vroeger kampioen-bokser. Heel be trouwbaar, monsieur". De philanthroop stond nu bok van zijn kant op, waarbij hij zijn zieken voet voorzichtig bewoog. Toen hij zich oprichtte was hij een half hoofd grooter dan de journalist. Thans, nu Wallion Cray vlak voor zich had. kon hij door zijn brilleglazen heen zien en het trok zijn aandacht, dat de pupillen daarachter geel, samen getrokken en onbewegelijk waren. „U weet nu, wie ik ben", zei Cray met zijn toonlooze goedmoedige stem, „en ik heb u alles meededéeld, wat ik over Felix Clarendon weet. Kan ik nóg iets voor doen?" „Dank u, ik ben volkomen bevre digd", antwoordde de journalist. In zeker opzicht kon hij werkelijk bevredigd zijn. Hij had een volko men nederlaag geleden. Hij was hierheen gekomen om de stelling van Walter Cray te onderzoeken en de zwakke plekken er in te vinden, zonder den verdediger wantrou wend te maken. Maar er waren geen zwakke plekken in en hij vond een verdediger, die alle aan- valswegen van den journalist scheen vooruit te zien, voordat hij er nog mee begonnen was. Maurice Wal lion liet.zich niet overbluffen, maar hij had het gevoel, een ijskoude douche gekregen te hebben. Het ergste was, dat hij zich gedwongen zag, tenminste voor het uiterlijk Crays verklaringen te aanvaarden. Er bleef hem niets anders over dan een smadelijke terugtocht. De philanthroop praatte vriende lijk met zijn gast, terwijl hij hem tot do deur volgde: „Ik heb dit huis hier gehuurd tij- ,dens mijn ziekte, omdat ik gewend ben. absoluut ongestoord te wonen Zoodra ik me goed genoeg voel, denk ik naar Parijs terug te reizen Och, monsieur, die ongelukkige reis dat die zoo treurig moest uit vallen! Wanneer ik de zuster van Clarendon nog op een of andere ma nier behulpzaam kan zijn, dan sta ik natuurlijk geheel tot haar be schikking. Ik zou daarin een moge lijkheid zien om mijn nalatigheid goed te maken Wallion uitte eenige beleefde, phrasen, maakte een buiging en liep de trap af. Cray bleef staan, op zijn stok ge leund, en keek den journalist na, totdat hij beneden in de hal was ge komen. Daarop draaide de phi lanthroop zich om en liep langzaam weer naar binnen. De zwijgende Leadbitter stond met de jas van Wallion in de hand klaar. De journalist keek in het starre buldoggengezicht, dat een dierlijke, gevoellooze rust weerspie gelde. „Jij bent ook niet spraakzaam, vrind!" zei hjj. „Non!" kwam het korte antwoord, als een slag op een gong. Dat was het eenige woord, dat de journalist al dién tijd van Alexander Leadbitter %oorde. Toen Maurice Wallion echter door de huisdeur naar buiten trad, hoor de hij, hoe het stille huis zich plot seling met diepe majestueuse to nen vulde; het was het orgel, dat boven begon te spelen. HOOFDSTUK X. Nog steeds argwaan. „U bent zoo stil, monsieur Wal lion", zei Suzanne. „Monsieur Ram- bouillet heeft me van Walter Cray verteld. U bent bij hem geweest. Wat is er gebeurd?" De journalist raapte zijn gedach ten bij elkaar en daar hij bemerkte, dat zoowel Rambouillet als me vrouw Chrisman met gespannen verwachting naar hem keken, be gon hij te spreken. Hij vertelde den gang van zijn onderhoud met den philanthroop zoo goed als woorde lijk, zonder commentaar, en terwijl hij sprak, kreeg hij langzamerhand zijn rust weer terug. „U ziet monsieqr Rambouillet". besloot hij, „dat we vanmiddag te haastig zijn geweest. Cray is in staat, zoowel het gebeurde met het gele couvert als ook zijn aanwezig heid in Stockholm te verklaren". Gustave Rambouillet zag er een weinig terneergeslagen uit. „Die Cray is óf een zeer on schuldig óf een zeer handig heer", merkte hij op, „voor den Grooten Onbekende is tenminste zijn phi- lanthropische werkzaamheid niet zonder bekoring". „Moeten we geen geloof schenken aan Crays verklaringen?" vroeg Su zanne Chrisman. „Hij schijnt met de beste bedoelingen gehandeld te heb ben; is het niet onzinnig, nog ver der een welbekenden, ouden man van eer te verdenken, die door een ongelukkig toeval in o.ize aangele genheden isverwikkeld geraakt?" Bij het woord „toeval" wisselden de journalist en de detective een blik, maar voor zichzelf moesten zij de juistheid van deze vraag erken nen. „Ja, daar hebben we bijvoorbeeld die ziekte", begon de Franschman. „Ah, madame, denkt u eens aan, wanneer ieder zoo makkelijk ziek kon worden, juist als het hem ge makkelijk is!" „Gelooft u dan, dat hij gesimu leerd heeft?" wierp Suzanne hem tegen. „Daarvan kan waarschijnlijk dokter Mietken een verklaring ge ven". „Ik ben al bij dokter Mietken ge weest",zei Wallion. „Ik ben dade lijk naar hem toegegaan en hij was gelukkig thuis. Eerst wilde hij me natuurlijk niets over zijn patiënt zeggen, maar toen ik hem de zaak had uitgelegd, wilde hij me wel hel pen. Hoe hij dat met zijn beroepsge heim overeen wil brengen, moet hij' weten. Waarschijnlijk oordeelde hij het in 't belang van zijn patiënt, mij alles te vertellen „En wat heeft hij gezegd?" vroeg Suzanne ongeduldig. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2