STAD EN OMGEVING AGENDA LAATSTE BERICHTEN. De Nederlandsche Landstand, AMSTERDAMSCHE BEURS ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 OCTOBER 1941. Pagina 2 VERBOUWING DER SLUIS WACHTERSWONING BIJ DE ZESWIELEN. De Burgemeester van Alkmaar heeft aan den laagsten inschrijver, den heer A. Tip te Alkmaar, voor de som van 2445 opgedragen de uit voering der verbouwing der sluis wachterswoning bij de Zeswielen tot twee woningen, met bijbehoorende werken, waarvoor de aanbesteding ten stadhuize heeft plaats gehad op 13 October 1941. UITVOERING „ONTWAAKT". De arbeiders-tooneeivereeniging Ontwaakt" zal as. Zaterdag in het Gulden Vlies een uitvoering geven. Opgevoerd zal worden het vroo- lijke sensatiespel: ..Het Spook van de Vrijburght". Dat belooft een mooie ontspaningsavond te worden. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. LEZING OVER HONGARIJE. In de Harmonie hield dr. den Hol lander Woensdagavond voor het Nut een voordracht over zijn zwerf tochten door Hongarije. Op boeiende wijze vertelde spreker van het economisch en maatschappelijk le ven van de Hongaren, van de ste den, die, behalve Boedapest, eigen lijk maar groote boerendorpen zijn, van de groote Hongaarsche laag vlakten met haar eenzame tanja's (zomerhutten) en haar kudden paarden, runderen en schapen, van de kleederdrachten en van de merk waardige geologische gesteldheid van den bodem, waarin sedert de laatste honderd jaren door bedijking veel verbetering is gebracht, kortom het was een lezing, waarbij tal van interessante bijzonderheden de revue passeerden en die aan de hand van lantaarnplaatjes het pu bliek een beeld gaf van een deel van Europa, dat nog maar weinig door vreemdelingen wordt bezocht, doch niettemin van een zeer eigenaardige bekoring is. De voorzitter van het Nut was dan ook de tolk van de aanwezigen, toen hij dr. den Hollander dank bracht voor zijn belangwekkende en boeiende causerie. EEN EXAMEN VOOR MELK- SLIJTERS. Er zijn niet veel vakken meer, waarvoor men tegenwoordig geen examen behoeft te doen en het is te begrijpen, dat vooral van hen, wien onze levensmiddelenverzorging is toevertrouwd, verlangd wordt, dat zij terdege op de hoogte zijn van een zekere warenkennis en van alle be palingen, welke voor hun dagelijk- schen arbeid, ten bate van het alge meen, zijn uitgevaardigd. In de Ha.rmonie is Dinsdag een schriftelijk examen afgenomen voor melkslijters, waaraan een 176-tal candidaten hebben deelgenomen. Hoewel daaronder niet degenen vie len, die dit beroep thans reeds uit oefenen, hebben velen van hen toch van de gelegenheid geprofiteerd den daarvoor gegeven cursus te volgen. Er waren aan de candidaten uit dit gewest 24 schriftelijke en 5 mon delinge lessen gegeven en men be grijpt, dat deze mondelinge lessen in diverse plaatsen werden gegeven, zoodat het er in werkelijkheid heel wat meer zijn geweest. De examencommissie bestond uit de heeren dr. D. Mol, voorzitter, ir. D. C. de Waal, beiden te Alkmaar, J. de Vries uit Schagen en D. Boer, directeur der zuivelfabriek te Mid- delie. De candidaten, die thans slagen zijn van elk verder examen vrijge steld. Zij die bij dit schriftelijk exa men niet blijken te voldoen, worden alsnog in de gelegenheid gesteld hun diploma op een nader te hou den mondeling examen te verkrij gen. Leider van den schriftelijken en mondelingen cursus was de heer J. de Beürs, analyst van den Keurings dienst alhier, die zich voor deze candidaten zeer veel moeite getroost had. Vandaar dat zij, na afloop van dit schriftelijk examen, gisternamid dag in de Harmonie hem en zijn echtgenoote hadden uitgenoodigd om aan hun dankbaarheid voor het door hem verrichte werk uiting te kunnen geven. De heer Lu b, melkslijter te Enk huizen, bestuurslid van de Noord- holl. consumptiemelkvereeniging (N.H.C.M.V.), vertolkte de gevoelens der cursisten in zeer waardeerende woorden, waarin hij den heer de Beurs hartelijk dank zegde voor de wijze waarop hij de lessen had ge geven en voor zijn prettigen om gang met de „leerlingen". Als blijk van erkentelijkheid van allen zon der onderscheid bood spr. een mooi schilderij (stilleven) aan, terwijl hij daaraan, mede namens alle cursis ten, een fraaie bloemenmand voor mevr. de Beurs toevoegde. De heer de Beurs verklaarde getroffen te zijn door deze huldi ging voor iets wat hij zeer natuur lijk vond. Hij was dr. Mol dank baar voor zijn aanwijzing tot leeraar voor dezen cursus dien spr. met overtuiging had gegeven, omdat hij graag schrijft en spreekt over alles wat het vak betreft. Zijner zijds prees spr. den goeden wil der cursisten, die op de lessen steeds een prettige sfeer hebben doen leven, zoodat zij ook voor hem een groote voldoening waren. Spr. dankte dr. Mol voor zijn wenken en adviezen en den administrateur, den heer Schuitemaker, voor zijn aangename samenwerking. Na ook namens zijn vrouw te heb ben gedankt voor de gebrachte hul de, wekte spr. de cursisten op om na dit examen niet stil te blijven staan, maar voort te gaan en te trachten het vak steeds hooger op te voeren. Als voorzitter van de N.H.C.M.V. sprak tenslotte de heer dr. Mol fcijn medebestuursledendankend voor het steunen van zijn idee om den heer de Beurs te belasten met het geven van dezen cursus, waar- DEMONSTRATIE NAT. JEUGDSTORM. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zaterdag 4 uur op het Waag- plein een groote jeugddemonstratie door 1000 leden van den Nationalen Jeugdstorm zal gehouden worden, bestaande uit vlaghijschen, zang, toespraak en vlagstrijken. Vooraf zal een marsch door de stad ge houden worden. De demonstratie is bedoeld om de Alkmaarsche jeugd doel en streven van den jeugdstorm uiteen te zetten. Iedere jongen en meisje heeft vrijen toegang tot het Waagplein en kan meeloopen tij dens den marsch door de stad. Bij regen vindt de bijeenkomst plaats in de Harmonie. EEN REUZE BIET. De landbouwer P. Hopman tc Noord-Bcemster rooide dezer dagen een suikerbiet van 1.05 meter lang. Een biet met zoo'n afmeting is in den Beemster nimmer geteeld. HET WITTE KRUIS. De Dinsdagavond in het café Cen tral gehouden vergadering van de aid. Alkmaar van het Witte Kruis was, als gewoonlijk, slechts matig bezocht. De voorzitter, de heer D. G. C. M a r g a d a n t, opende met een enkel woord deze najaars vergadering, waarna de heer mr. G. A. de L ange als secretaris de notulen der voorjaarsvergadering las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreding mevr. Prins Vlessing en de heeren dr. Lourens en Beemstertoer. De eers'.e vaca ture werd voorloop'.g niet vervuld, voor de tweede zal een katholiek lid worden aangewezen, dr. Lourens werd zonder tegencandidaat her kozen verklaard. In de commissie tot nazien der rekening 1941 werd de heer Geels aangewezen. De bespreking van een beschrij vingsbrief voor de 84e alg. verga dering op 4 Nov. te Amsterdam gaf het bestuur aanleiding, voor te stellen de candidatuur van den heer J. Dullaart voor hoofdbestuurslid te steunen. Werd goedgevonden. Als afgevaardigde naar de ver gadering werd aangewezen de heer Margadant, plaatsvervanger de heer D. Saai. De begrootingen 1942 van de af- deeling en het badhuis werden vastgesteld op resp. 11305 aan ir komsten en uitgaven (nadeelig saldo 125) en 5632 (het nadeelig saldo van het badhuis is dit jaar 400 bij een raming van 1000, er is een belangrijk grooter gebruik van gemaakt.) De secretaris gaf bij deze begrootingen verschil lende inlichtingen, waarbij hij o.a. opmerkte, dat de cijfers voldoende speling laten om diet) geraamde na deelig slot op te vangen. Vermoe delijk zal het badhuis sluiten met een klein voordeelig saldo. In zijn slotwoord wekte de voorzitter op tot het blijven steunen van het Witte Kruis, waar bij hij de hoop uitsprak, dat de vol gende vergadering beter bezocht zal zijn. MILTONDERZOEK OP SCHOOL. Bij 't onderzoek, dat op de lagere school te 't Veld (gem. Oude Niedorp) gehouden is bleek 8 van het aantal leerlingen aan een te groote milt te lijden. We verna men dat dit percentage nogal aan den hoogen kant is. Ook aan de o 1. school te Oude-Niedorp zal binnenkort eenzelfde onderzoek plaats vinden. BENOEMD. De burgemeester van Bergen heeft voor het tijdvak van 23 Octo ber 1941 tot 16 Febr. 1942 benoemd als tijdelijk onderwijzeres in de nut tige en fraaie handwerken aan de openbare school voor ulo, mevr. A. Heep-Groot te Bergen, zulks wegens verleend verlof aan mej. Schrieken. ONBEWAAKTE OVERWEG EN DUISTERNIS. De 39-jarige arbeider V. T., wonende te IJmuiden, wilde gister morgen om 7 uur den onbewaakten spoorwegovergang te IJmuiden- Oost oversteken. Vermoedelijk heeft hij door de duisternis de nadering van den trein niet gemerkt. Hij werd door de locomotief gegrepen en was vrijwel op slag dood. Dit is reeds het tweede doodelijke ongeluk in één maand tijd op dezen onbewaakten spoorwegovergang. van deze inderdaad iets gemaakt heeft. Hij heeft er méér voor ge daan dan verwacht kon en mocht worden en hem daarmede gemaakt tot een stuk levenswerk, waarop hij trotsch mag zijn. Spr. wenschte hem daarmee geluk en dankte hem ervoor, dat hij op deze wijze het in- hem gestelde vertrouwen heeft ge toond waard te zijn geweest. Aan het eind van zijn speech sloot spr. zich aan bij de opwekking, dat de cursisten zullen voortgaan op den ingeslagen weg en zullen zorgen op de hoogte te blijven van alles wat hun vak betreft, want hoe ook de toekomst wordt, vakkennis zal altijd noodig zijn. Met een driewerf „hiep, hiep, hoera" voor den heer en mevr. de Beurs werd de bijeenkomst gesloten. Tentoonstelling van werken van den beeldhouwer Reijers, tot 1 Nov., inden kunst handel De Takel te Bergen. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur hoofd nummer De drie Codonas (circus film). 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Zigeunerbaron (operette). Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Carroussel (rom.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Tot ziens, Franziska (rom.- sens.) Donderdag 30 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, film- en lichtbeeldenavond voor de N. R. V. 8 uur, Wapen van Heemskerk, vor mingsbijeenkomst ter gelegenheid van 10-jarig bestaan N.S.B. Zaterdag 1 November. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van blijspel „Het spook van de Vrij- burcht", door de Arb.-Tooneelvereen. Ontwaakt. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 21 tot 28 October 1941. Nieuwe zaken: Alkmaar: café „Alcmaria", Hout- til 34 café Den Helder: H. Kikkert, Visch- straat 74, handel in aardappelen, groenten en fruit. Bestuurswijzigingen Zijpe: coöperatieve zuivelfabriek ..De Eendracht", G.A., Stolpen F 52. Andere wijzigingen: Alkmaar: Fa. J. Zuurbier en Zn., Lyceumstraat 33, veehandel; uit treding vennoot. Den Helder: N.V. De Rookende Amerikan, Spoorstraat 3739, in liquidatie getreden. Limmen: Th. Metselaar, Wester- weg 54, winkel in glas, aardewerk, enz.; overgedaan aan mw. de wed. M. Metselaarde Goede. Zijpe: A. van ekeren, Keinsmers- brug G. 64, bouw. enz.; overgegaan aan een vennootschap onder firma. Opheffingen Alkmaar: Jac. Swart, St. Jacob- straat 33, handel'in aardappelen. Heiloo: J. Terhorst, Heerenweg F. 223, timmerman. Alkmaar: Federatie tot verbete ring van den wolhandel in Noord holland, Schermerweg 90. Den Helder: P. Miedema, Spoor straat 87, chocolaterie; biscuit, enz. Oudorp: Th. Wester, B. 57, brood bakkerij. DIEFSTALLEN IN CASTRICUM. Wederom zijn dezer dagen twee rijwielen ontvreemd ten nadeele van v. D. en de G. Bij den land bouwer Z. werd een geit ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. EEN ADRESBOEK VOOR BERGEN EN SCHOORL. Als uitgave van de V.V.V. te Ber gen verscheen, in samenwerking met de V.V.V.'s te Schoorl en Groet en met medewerking van de beide ge- meentbesturen en de Kamer van Koophandel, een adresboek van de gemeenten Bergen en Schoorl. Dit keurig uitgevoerde, ruim 100 pagi na's groote adresboek, onderscheidt zich van andere adresboeken, door dat hierin geen advertenties zijn op genomen. Juist daardoor is het zeer overzichtelijk. Naast een alphabetische lijst van namen en adressen der inwoners, die ook straatsgewijze vermeld wor den, bevat het ook een alphabeti sche opgave van beroepen en han delszaken, benevens een vermelding van de bestuurscolleges en vereeni- gingen. Het karakter van Bergen en Schoorl als vacantie-oorden spreekt wel uit het feit, dat voor Bergen ruim 100 hotels, café's en pensions vermeld worden en voor Schoorl 25. Dat er in Bergen 39 erkende kunst schilders en letterkundigen wonen en in Schoorl 15, wijst er wel op, dat beide gemeenten ook bij de ar- tisten zeer in trek zijn. Dat Bergen 121 straten en wegen telt en Schoorl niet minder dan 57, zal zeker aan velen niet bekend zijn. De V.V.V. Bergen, die al haar le den gratis een exemplaar doet toe komen en dit belangrijke adresboek voor niet-leden in den boekhandel a 1.- verkrijgbaar stelt, verrichtte hierdoor een mooi stukje gemeen- schapswerk, dat aan andere V.V.V.'s ten voorbeeld kan worden gesteld. Van belang is voorts, dat. de V.V.V., blijkens .het voorwoord," om de 3 maanden supplementen zal doen verschijnen, waarin de ingekomen en vertrokken personen, benevens de binnenverhuizingen worden ver meld Hierdoor behoudt dit adres boek, dat tot 1 Oct. j.l. is bijgewerkt, zijn actualiteit. BROEK OP LANGENDIJK. A. N. W. B.-avond. - In het café van den heer J. de Boer werd Woensdagavond een A. N. W. B.- avond gehouden. Er was een ten toonstelling .ingericht, waar men kennis kon nemen van verschillende uitgaven van den A. N. W. B. en van diverse bezienswaardigheden in ver band met het werk van den Bond. Er werd een propaganda-rede uit gesproken door den heer Ruyten- schildt, ambtenaar van den A. N. W. B„ waarin uitvoerig het werk van den A. N. W. B. werd uiteengezet. Het werk van den bond op het ge bied van rlchtingaanwijzing, reis- inlichtingen, kampeeren, water toerisme enz. werd breedvoerig be sproken. Tenslotte wees spr. op de belangrijke diensten, welke de A. N. W. B. na Mei 1940 aan velen heeft kunhen bewijzen in verband met zoekgeraakte auto's enz. Na deze rede gaven zich eenige aanwezigen als lid van den bond op, waarna de A. N. W. B.-film werd vertoond. DE GELDIGHEID DER BONNEN wordt door de meeste Nederlanders nauwkeurig nagegaan, opdat alles wat mogelijk is, gekocht wordt. Bedenk echter, dat et- duizenden landgenooten zijn, die niet in staat zijn het hun toegewezene te koopen. Winterhulp Nederland trekt zich het lot van die landgenooten aan. Offert daarom bij de a.s. Vrijdag en Zaterdag te houden lij stencollecte. DISTRIBUTIE GESMOLTEN RUNDVET. 's-Gravenhage, 30 Oct. De secr.- gen. van het dept. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 Nov. tot 9 Dec. de houders van vetkaarten in de gele genheid zullen worden gesteld tot het koopen van 200 gram gesmolten rundvet. In verband hiermede die nen de belanghebbenden in het tijd vak van 31 Oct. tot en met 8 Nov. a.s. de met 53 genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte vetkaart welke per bon recht geeft op een half rantsoen bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangst bewijs kunnen eischen. Degene, die niet van deze moge lijkheid gebruik maken kunnen in het tijdvak van 21 Nov. tot en met 9 Dec. op de met 53 genummerde bonnen van de vetkaart per twee stuks 250 gram boter met de gebrui kelijke reductie koopen. Uiteraard zal er voor bovengenoemde periode nog een tweede stel bonnen van de vetkaart en tevens twee stellen bon nen van de boterkaart worden aan gewezen voor het koopen van boter. Bestuursvergadering Langedijker Grcenten-Centrale. - Maandag middag vergaderde het bestuur van do Langedijker Groenten-Centrale onder voorzitterschap van den heer H. Schelhaas, burgemeester van Langedijk. Medegedeeld werd, dat de omzet in de maand Augustus 184.152,71 heeft bedragen (v.j. 169.463,18), in September 172.253,64 (v.j. f 206.627,24). Gedurende dit jaar werden tot 1 Oct. voor 2.248.004,95 geveild, tegen 1.796.747,71 in de zelfde periode van het vorige jaar. Een vermeerdering alzco van rond 450.000. Van De Koophandel was bericht ontvangen, dat de heeren H. Wage n-aar en P. Kamp zijn benoemd tot plaatsvervangende bestuursleden van de L.G.C. Eenige circulaires werden voorge lezen, ojm. omtrent de distributie van ijzer en staal. De tuinders zul len slechts het allernoodzakelijkste moeten aanvragen. De veilingen moeten adviseeren en zijn verant woordelijk. In antwoord op een door de Prov. Comm. gedaan verzoek bij de be voegde instanties voor de beschik baarstelling van gummilaarzen voor den tuinbouw -is een afwijkende beschikking ontvangen. Vcor het vervoer van de kool uit de polders is een sleepdienst georga niseerd tusschen Alkimaar en De Stolpen met medewerking der beide veilingen, die zich garant hebben verklaard. Medegedeeld werd, dat de stich ting van cultuurscholen voor den tuinbouw voorloopig niet doorgaat. Het boekhoudbureau van den heer Van Zuyl-en te Broek op Lan- gendijk is ingeschakeld bij de in voeringvan de bedrijfsboekhouding met kostprrsberekening van de ver schillende producten. Er zijn dit jaar veel pootaardappe- len buiten de veiling om betaald. Het dsg. bestuur is van meenrng, dat degenen, die niet over de veiling hun geld hebben ontvangen, even goed het veilingspercentage moeten betalen. Dit geldt natuurlijk alleen voor de leden van de veilingen Deze hebben toch hun veilingplicht De bestuurrsleden konden zich hier mede vereenige.n Voor de bescher ming tegen vorst is een hoeveelheid van 1400 kg papier beschikbaar, deelde de voorzitter mede. Men kan opgeven, hoeveel men wil afnemen. D-e L.G.C. heeft voor 2500 inge schreven op de Staatsleening. De heer W. J. B a 1 d e r vroeg of het veilingspercentage niet kan wor den verlaagd? De voorzitter antwoorddp ontken nend. Tot 1 September is er een na deelig saldo op de exploitatiereke ning van 4682,23. Tengevolge van de extra kosten bij de herdenking van het 25-jarig bestaan en de .be taling van het 4/10 van den omzet van 1938 aan het Centraal Bureau. Bij de gehouden inventarisatie van witte kool voor zuurkool bleek bij de leden van de L.G.C. 546 wagons ■vroege en 124 wagons succes witte kool geïnventariseerd te zijn. In de geheels provincie Noord-holland was de inventarisatie totaal 2460 wagons. De heer B a 1 d e r besprak hierna het tekort aan vletten voor het kool halen. De wenschelijkheid 'kwam naar voren, dat de tuinders zoo snel mogelijk laden en lossen, om de vaartuigen zooveel mogelijk te be nutten. Het- bestuur zal nog eens trachten méér vletten beschikbaar te krijgen. Verder werd het betreurd, dat het stroo, dat den tuinders is toege wezen nog niet is afgeleverd. Een der bestuursleden vroeg hoe het stond met de extra-teeltvergun ning. Mag men de kool, welke daar op geteelt is, veilen of moet het worden beschouwd als contract teelt? De veilingleider antwoordde, dat deze teeltvergunning gewoon in het bedrijf is gekomen, zoodat men de kool kan veilen of opslaan naar ver kiezing. Deze vergunningen zijn voor een jaar gegeven, dus zullen straks wel weer opnieuw, aanvragen moeten worden gedaan. HEILOO. Woning burgemeester. - Het is den burgemeester mogen gelukken, in deze gemeente een woning te vinden, welke hij met zijn gezin eind November hoopt te betrekken. Aan den Zeeweg zal één van de twee huizen, welke daar thans Er is een tijd 'geweest, dat men met een zekere minachting over den land- en tuinbouwer sprak en dat het woord „boer" vaak niet minder dan een scheldwoord beteekende. De boeren zelf hebben daaraan een einde gemaakt, niet alleen door de wetenschap, in den vorm van steeds beter en omvangrijker land bouwonderwijs, een grooter plaats bij de behartiging van hun stands- belangen in te ruimen, maar ook door hun steeds grootere organisa ties, waarin voornamelijk d-e ge westelijke belangen onder officieele deskundige voorlichting in alge- meesne bespreking werden gebracht. De tijd, dat de boer van den vroe gen morgen tot den laten avond zwoegde om ten slotte zijn doorge draaide producten naar den mest hoop te zien verdwijnen ligt achter ons. En evenzeer zullen thans al die crisisorganisaties verdwijnen welker tallooze voorschriften den landbouwer en tuinder dagelijks weer de ontmoedigende gedachte gaven, dat er te allen tijde zonder hem over zijn bezit en zijn hoogste belangen beschikt werd. In dezen tijd van schaarschte en rantsoenee ring is den boer zelf allermeest ge bleken hoezeer juist zijn arbeid in absoluten zin productief is, hoe juist zijn bedrijf een der voornaamste is waarop de voedselvoorziening en' daardoor de instandhouding van cn?e geheele volkskracht gebouwd wordt. De heer Roskam heeft medege deeld, dat het de bedoeling is alle bestaande land- en tuinbouworgani saties na ombouw in het natuurlijke verband, de Landstand, op te nemen. Boeren en landarbeiders kunnen daarbij gelijke rechten laten gelden en een zeer voorname wijziging in verband de algemeene organisatie is dat voortaan niet meer vanuit Den Haag zal worden uitgemaak: wat de boeren als hun belang zul len hebben te aanvaarden, maar da: het precies andersom zal gaan. In hun eigen gewest in hun eigen dorp zelfs, zullen de boeren hun speciale streek- en dorpsbelangen naar voren kunen brengen en vanuit deze dorpsboerenraden en dorpsboeren leiders gaan de wenschen en plan nen naar den provincialen- of gouv boerenraad van waaruit alles ter slotte in Den Haag komt, waar he den juisten vorm krijgt en men zie! tot de uitvoerende instanties kar wenden. Van groote beteekenis it daarbij de reeds gegeven verzeke ring, dat zoolang de Nederlandsche voedselvoorziening niet beter is dan die van het Duitsche Rijk, leverin gen uit ons land naar Duitschland of andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden. Dat geeft den werker de gedachte, dat hij voor eigen volk, voor eigen gezin, ten slotte ook voor zichzelf werkt, dat stimuleert om aan onzen vrucht baren grond met alle vakkennis waar over men reeds beschikt, het maximum van goede producten te onttrekken. Daarnaast zal ons afzetgebied, voor alles wat ook tot dusver niet voor binnenlandsch gebruik be stemd was, niet verloren gaan. De land- en tuinbouwer krijgt het voor uitzicht, dat zijn bedrijf steeds pro ductiever kan worden, dat zijn werk meer zal worden geapprecieerd en cat naar zijn stem meer en beter geluisterd zal worden dan tot dus verre het geval was. Daarom is de instelling van den Nederlandschen Landstand voor alle daarbij betrokkenen van zeer groote beteekenis. door den heer Glas worden ge bouwd, voorloopig burgemeesters- woning zijn. De burgemeester verzekerde ons, verheugd te zijn, nu een woning te hebben gevonden, temeer daar hij het noodzakelijk vond, zoo spoedig mogelijk in zijn gemeente te komen wonen. Ook voor Heiloo vinden wij. het een verheugend feit, dat het hoofd der gemeente binnenkort tevens inwoner zal zijn. De burge meester zelf zal niets liever zien, dan spoedig naar Heiloo te verhui zen, daar hij thans, door het ontbre ken van een busverbinding, in verband met de werkzaamheden aan de rioleering, dikwijls den af stand Heiloo-Egmond aan den Hoef en omgekeerd per rijwiel moet af leggen. Rijwiel gestolen. - Dinsdag avond zette de heer G. zijn rijwiel zorgvuldig afgesloten gedeeltelijk op het erf van een woning aan den Heerenweg. Toen hij even later weder naar buiten kwam, was de fiets verdwenen. Den laatsten tijd worden nog al eens rijwielen, ontdaan van banden en dynamo gevonden in het Hei- looërbosch. Deze rijwielen, die zon der twijfel afkomstig zijn van dief stal, worden bij de politie aange geven, die van haar zijde haar best doet, de eigenaars op te sporen. HEILOO, morgen (Vrijdag)-avond 7 uur, in de herv. kerk hervormings- dienst, ds. Bloemhoff. HEERHUGOWAARD. Verkooping. - Bij den alhier in café Schut plaats gehad hebben den verkoop van het woonhuis en stalling, behoorende aan de wed. 'fesselaar, werden eigenaars M. Borst en C. Timmerman te Broek op Langendijk voor den prijs van 2400. LANGEDIJK. Witte Kruis. - Onder leiding van den heer Jb. Rutsen werd in Con cordia te Noordscharwoude een al gemeene ledenvergadering gehouden door de afd. Langedijk van het Wit te Kruis. Medegedeeld werd dat een circulaire is ontvangen over de uit reiking van vitamine-tabletten. Bij de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te Amsterdam werd be sloten, de candidatuur van den heer J. Dullaert, uit Hilversum, Voor het hoofdbestuur te steunen. Tot afge vaardigden werden benoemd de heeren Jb. Rutsen en F. Moeijes Fz„ tot plaatsvervangers de heeren J. Kliffen en C. de Boer Wz. Bij de ge houden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren G. Yff en H. van Zuylen herkozen. In de plaats van den heer H. Glas, die zich niet herkiesbaar gesteld had, werd de heer K. Wagenaar Kz. gekozen. De voorzitter heeft den scheiden den heer Glas een hartelijk woord van dank toegesproken voor diens veie bemoeiingen ten behoeve van het W. Kruis. Na eenige besprekingen bij de rondvraag, naar aanleiding waar van de kosten van de hoogtezonbe- straling voor leden op 0.25 per keer en voor niet-leden op 0.35 per keer werden vastgesteld, volgde sluiting. BERGEN. Winkelsluiting voor kapperszaken. - De burgemeester heeft op verzoek van een negental kapper besloten tot vaststelling van een verordening tot sluiting van kapperszaken op Dinsdagmiddag na één uur. Deze sluiting geldt niet op Dinsdag na Nieuwjaarsdag, indien deze op Maandag valt; niet op Dinsdag vóór Nieuwjaarsdag, indien deze op Woensdag, Donderdag, Vrijdag of Zaterdag valt, ook niet op Dinsdag na Paschen, na Pinksteren, vóór He melvaartsdag, vóór Kerstmis, in dien le Kerstdag op Woensdag, Donderdag, Vrij Jag, of Zaterdag valt na Kerstmis, indien 2e Kerst dag op Maandag valt. De verordening treedt in werking op een nader te bepalen datum. Benoeming ambtenaar ter gemeente secretarie. - Door den burgemeester is mét ingang van 10 November as.. als ambtenaar ter secretarie dezer gemeente benoemd de heer G. Slo- tema, ambtenaar ter gemeente-se cretarie te Hoevelaken. HENSBROEK. Poldervergadering Wogmeer. - Woensdagochtend kwamen de hoofdingelanden van den polder Wogmeer ten polderhuize bijeen on der voorzitterschap van den heer W. P. Oudejans. Terzake de bestratingswerkzaamhe den werd medegedeeld, dat, ondanks prijsverhooging met circa 25 pet., 25.000 steenen zijn gekocht en reeds ter plaatse aanwezig zijn. Van den commissaris der provincie Noordholland was o.a. goedkeuring ontvangen tot verkoop afbraak van de beide buiten gebruik staande pol dermolens. Het dag. bestuur was inmiddels van gedachten veranderd en was er vóór om de molens te behouden met het oog op eventueel gemis van elec- triciteit. De vergadering ging hier mee accoord. Het dag. bestuur had geïnformeerd naar de kosten van 't bedrijfsklaar maken der beide molens. De kosten waren plm. f 10.000. Mocht even tueel het watergemaal geen of te weinig stroomtoevoer krijgen, dan zal 't college opnieuw ter vergade ring bijeengeroepen worden. De omslag werd weder bepaald op 15, evenals vorig jaar, per ha en per gaswel. Op voorstel van het dag. bestuur werd besloten 100 boomen te doen vellen, waarbij inbegrepen plm. 30 boomen, die yanwege iepziekte ge rooid moeten worden. Goedgevonden werd om nog een aantal boomen te verkoopen, als de animo daartoe aanleiding geeft. De heer Koopman deed het voor stel, om, indien men naast een oude gaswel een nieuwe laat slaan, voor de oude 5 per jaar op te leggen. Dit voorstel werd met 3 tegen 8 stemmen aangenomen, 't Volgend jaar zal deze regeling in werking treden. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANS N.V, Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 30 October STAATSLEENINGEN. Vor. k. 3Nederland 1941 968/ 4 Nederland 1941 100s/16 4 Nederland 1940 II100 3—3V2 Nederl. 1938 925/. 3 Ned.-Indië 1939 933/. BANK-INSTELL. Amsterd. Bank 1 291/, Handel Mij. Cert. v. f 2.50175 Koloniale Bank .218'/, Ned. Ind. Handelsbank 143 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1468/C Caive Delft Cert. ,118 Nederl. Ford .320 Lever Brosi5Qty4 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 272 V, CULTUUR MAAXSLH. H. V. A477 Java Cultuur 294'/, Ned. Ind. Suiker Oni, 264 Verg. Vorstenlanden 1331/, PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Sen=mbah .313 302i/i .257 166 192 •157 1151/, 167 .197 2C6'/« .267 .313 .259 1941 plm 2u 96 1001/a 1C0 921/, 93»/, 130 175 218 149 1451/, 119V, 320 162'/, 279 486 295 268 134 317»/4 3081/, 256 167 181 157 148 170 198 210'/, 267 311 259 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2