DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De opmarsch naar Sebastopol. De strijd in het Oosten. De Duitsche regeering over de rede van Roosevelt. Waarom met Duitschland tegen het Bolsjewisme De vlootbasis La Valetta gebombardeerd. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 259 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 3 November 1941 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Iegerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 1 Nov. (D.N.B. Het opper bevel der weermacht maakt be kend: Op het schiereiland de Krim achtervolgen de Duitsche en Roemeensche troepen rusteloos den verslagen vijand. In het Donetsbekken is de bovenloop van de Donets op ver scheidene plaatsen overschreden. In den N. sector van het O. front is een regiment infanterie ten W. van de Wolchof door een krachig versterkte vijandelijke verdedigingszöne heen gebroken in verbitterde gevechten van man tegen man. Ongeveer 533 bunkers werden genomen. Aan het omsingelingsfront vóór Leningrad zijn verscheidene pogingen van den vijand om over te steken over de Neva, afgesla gen. Het luchtwapen heeft de suc cesvolle operaties van het leger op de Krim gesteund door zware slagen toe te brengen aan de ach- terwaartsche verbindingen van den vijand en heeft de Sovjet- vloot zware verliezen toege bracht. Het bracht een koopvaar der van 3000 brt. tot zinken en beschadigde 3 oorlogsbodems, be nevens een groot troepentrans portschip. Verdere luchtaanval len waren op Moskou gericht. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringscheepvaart heb ben gevechtsvliegtuigen bij de Faroër een vrachtschip van 2000 brt. vernietigd en voor de Brit sche O.-kust van een convooi 4 vandelijke koopvaarders, waarbij een groot tankschip, met in totaal 29.000 brt., tot zinken gebracht. Nog 4 koopvaarders van het con vooi zijn door bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het verlies van nog meer scheepsruimte ver wacht kan worden. Britsche vliegtuigen hebben van nacht bommen geworpen op ver scheidene plaatsen in N. en N.W. Duitschland, o.m. op Hamburg. Negen vijandelijke bommenwer pers werden neergeschoten. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 2 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Met vastberaden gebruikma king van onze overwinning op den Krim wordt de achtervolging van den verslagen vijand met geestdrift voortgez't. Over een breed front is de N. rand van het Jaila-gebergte bereikt., Duitsche en Rooemeensche troepen hebben gisteren Simferopol, de hoofdstad van den Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebastopol. In het Donetzfcekken braken Duitsche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vijandelijk verzet en bezetten nieuwe industriegebie den. Voor Leningrad werd een nieuwe poging van den vijand om de Newa over te steken met verliezen voor den tegenstander- afgeslagen. De beschieting van belangrijke militaire doelen in Leningrad en Kroonstad werd met goedé uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde over dag en des nachts de zeevesting Sebastopol. Zij plaatste voltref fers op de havenwerken, bescha digde een bolsjewistisch oorlogs schip en wierp een vrij groot transportschip in brand. Gevechtsvliegtuigen vielen vannacht belangrijke ravitail- leeringshavens aan de W.-kust van Engeland aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 Novem ber op eenige plaatsen van N. W. Duitschland brisant- en brand bommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers werden neerge schoten. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheep- vaart brachten marine en lucht wapen in de maand October 441.300 brt. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken. Aan deze successen hadden duik- booten deel voor 253.200 brt., bovenwaterstrijdkrachten voor 18.000 brt. en formaties van de luchtmacht voor 168.000 brt. Artillerievuur op Leningrad. Berlijn, 1 Nov. (D. N. B.) De levendige artillerie-actie tegen mili taire doelen in Leningrad is ook den 31en October met goed succes voort gezet. Verscheidene Sovjet-batte rijen kregen zware treffers en wer den ten deele buiten gevecht ge steld. Talrijke treffers werden tevens vastgesteld in de ravitaillee- ringsbedrijven en voor den oorlog belangrijke fabrieken in Leningrad. De strijd bij Moskou. Berlijn, 1 Nov. (D. N. B.) In een stoutmoedigen aanval is een Duitsch infanteriebataillon, naar van bevoegde zijde aan het D. N B wordt medegedeeld, gisteren met steun van tanks een door de bolsje wisten taai verdedigde plaats ten noordwesten van Moskou binnenge- jongen en heeft de plaats hecht in Duitsche handen gebracht De lucht macht heeft ook op 31 October met vele gevechtsvliegtuigen brisant- en brandbommen geworpen op Moskou en op de aangewezen doelen ver nielingen en groote branden veroor zaakt. De actie der luchtmacht. Berlijn, 1 Nov. (D. N. B.) De Duitsche luchtmacht heeft op 31 October opnieuw met sterke strijd- krachten^ en zeer goed succes haar aandeel in de gevechten op het schiereiland de Krim geleverd. Bij achtervolgingsaanvallen op terug wijkende bolsjewistische colonnes werden meer dan 160 vrachtauto's vernietigd. Bovendien werden ver scheidene havens aan de Zwarte Zee gebombardeerd. In de haven van Kertsj aan de O. zijde van het eiland werd een drijvend dok door brand- en brisantbommen getroffen, in de havenwerken en opslagplaat sen ontstonden als gevolg van brand en brisantbommen hevige branden. voor de W. kust van de Krim werden nog een bolsjewistische kruiser, twee torpedojagers, een troepentransportschip en een ge laden tankschip door bomtreffers zwaar beschadigd of in brand ge worpen. De strijd op den Krim. Berlijn, 3 Nov. (D.N.B.) Na den doorbraak van de Duitsche troepen door de eerste taai verdedigde stel ling der bolsjewisten in het N. ge bied van Perekop den toegang tot den Krim, is het op 27 October na zeer zware gevechten, welke tien dagen hebben geduurd, op een terrein, dat m het geheel geen dekking bood, on danks zeer zwaar vijandelijk artille rievuur en zeer hevigen afweer van- u. lupht gelukt door de tweede stelling, die van zeer vele mijnen was voorzien, heen te breken. Het UIT HET PROTECTORAAT. Praag, 1 Nov. (D.N.B.) Wegens voorbereiding tot hoogverraad en sabotage zijn op 31 October vier per sonen door het standgerecht te Praag ter dood veroordeeld. De von nissen zijn voltrokken. De vier per sonen waren lid van een Tsjechi sche weerstandsgroep, die zich in het bijzonder bezig hield met daden van sabotage en brandstichtingen. Het Tsjechische nationale theater te Praag kan, volgens verordening, ter stond worden heropend. Reeds tien dagen geleden was het voor alle openbare lokalen en café's vastgestelde sluitingsuur weer opge heven. Er heben zich den laaatsten tijd in het protectoraat geen ver storingen meer voorgedaan in hel normale leven. De tot dusver moei lijke levensmiddelen toestand was er voor een deel door veroorzaakt, dat vele levensmiddelen achterge houden waren. De plaatsvervangen de rijksprotector heeft derhalve een verplichting tot aanvullende opga ven afgekondigd. In drie Moravische districten, waar tot dusver 45.001) varkens waren aangegeven, is dit aantal reeds op den eersten dag der aanvullingsopgaven gestegen tot 78.000. De plaatsvervangende rijksprotee- tor heeft voorts een delegatie van 39 zware arbeiders ontvangen, die uitdrukking gaf aan haar instem ming met de scherpe maatregelen tegen den sluikhandel. De vroegere Ministerialrat Schmo- ranz is als perschef van het protec toraat een der inspiratoren en orga nisatoren geweest van deze acties. De vroegere minister-president Elias droeg kermis van zijn actie. In een verklaring heeft Elias zijn eigen actie veroordeeld en het Tsje chische volk aangemaand verstan dig te zijn. In Praag wijst men er op, dat, wan neer zich geen nieuwe incidenten voordoen, welke de openbare rust en orde verstoren, verdere verzach tingen verwacht kunnen worden. aantal gevangenen, dat totdusver in dit gevechtsgebied 12.000 bedroeg, is tot 27.700 gestegen. Een overzien bare hoeveelheid oorlogsmateriaal viel hierbij in Duitsche handen. De inneming van Simferofol. Berlijp, 2 Nov. (D.N.B.) Zooals reeds gemeld, hebben Duitsche troe pen gisteren Simferofol, de hoofd stad van den Krim ingenomen. Overal waar de bolsjewistische achterhoede in sterke stellingen den Duitschen opmarsch trachtte te stuiten, wer den die versterkingen doorbroken. Aehtervolgingsafdeelingen drongen diep in de vluchtende bolsjewistische troepen door, waarbij de bolsjewis ten zware yerliezen leden. DEZER DAGEN heeft Generaal der vliegers Christiansen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van den Duitschen en Neder- landschen Arbeidsdienst in den Haagschen Dierentuin. Rechts Generaal Christiansen, 2de van links Majoor Klüter, 3de van links waarnemend commandant Ned. Arb. Dienst de Bock, 7de van links Oberarbeits- führer Bethmann. (Stapf-Mol) V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. EXTRABERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Hoofdstad van den Krim door Duitsche troepen ingenomen. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 2 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maskt bekend: Met vastberaden gebruikma king van onze overwinning op den Krim wordt de achtervol ging van den verslagen vijand met geestdrift voortgezet. Over een breed front is de N. rand van het Jaila-gebergte bereikt. Duitsche en Roemeensche troe pen hebben gisteren Simferopol, de hoofdstad van den Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebastopol. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Hen officieels verklaring. Hoofdkwartier van den Führer, 1 Nov. (D.N.B.) De Duitsche re- geering maakt de.volgende officiee- e verklaringen bekend: 1. „De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft in een rede op 28 October de volgende be weringen verkondigd: 1) De regeering der Vereenigde Staten is in het bezit van een ge heime landkaart, die- in Duitschland door de Duitsche regeering is ver vaardigd. Het betreft een landkaart van Midden- en Zuid-Amerika, zooals de Führer dat wil reorgani- seeren, door van de veertien landen, welke zich in dit gebied bevinden, vijf onderworpen staten -te maken cm zoodoende het geheele Zuid- Amerikaansche continent onder zijq. heerschappij te brengen. Een van deze vijf staten -zou zoogenaamd ook de republiek Panama omvatten, alsmede het Panama-kanaal. 2) De Amerikaansche regeering is in het bezit van een tweede docu ment, dat door de Duitsche regee ring is opgesteld. Dit document be vat het plan, na den door Duitsch land gewonnen oorlog alle bestaan de godsdiensten in de wereld af te haffen. De Katholieke, Protest ant- sche, Mohammedaansche, Hindoe, Boeahlstische en Joodsche gods diensten zullen op dezelfde wijze worden afgeschaft, het bezit van de kerken geconfiskeerd, het kruis en alle andere symbolen der godsdien en verboden, de geestelijke stand op straffe van overbrenging naar een concentratiekamp tot zwijgen gebracht worden. In plaats van deze kerken zal een internationale, nationaal-socialistlsche kerk komen, waarin door de nationaal-socialis- tische Duitsche regeering aangewe zen sprekers een functie zullen uit oefenen In plaats van den Bijbel zulten woorden uit het boek van c.en Führer „Mein Kampf" worden opgedrongen en als heilige schrift van kracht worden verklaard, het uuis van Christus zal door het hakenkruis en het ontbloote zwaard vervangen worden en tenslotte zal n de plaats van God de Führer komen. De Duitsche regeering constateert :n aanzien hiervan: 1) Er bestaat noch een in Suitschland door de Duitsche re- lering vervaardigde landkaart over een verdeeling van Midden- en Zuid-Amerika, noch een door de Duitsche regeering vervaardigd document over het afschaffen van godsdiensten in de wereld. In beide gevallen moeien het dus verval- sch ngen van den grofsten en meest onbehouden aard zijn. 2) De beweringen over een ver overing van Zuid-Amerika door Duitschland en een afschaffing van godsdiensten en kerken in de wereld en de vervanging daarvan door een Nationaal-Socialistische kerk zijn zoo onzinnig en absurd, dat het voor de Duitsche regee ring overbodig is, hierop in te gaan. De Duitsche regeering heeft het bovenstaan de aan alle neutrale re geeringen waaron der ook die van Mid den- en Zuid-Amerika langs diplomatie ken weg ter kennis ge bracht. 2. De president der Ver. Staten van Amerika ^heeft in zijn rede van aen 28sten October verklaard, dat een Amerikaansche torpedojager den 4en September en e en andere Amerikaansche torpedojager den zeventienden October door Duitsche zeersti-ijdkraehten zijn aangevallen. De Amerikaansche regeering heeft het schieten willen vermijden. Doch het schieten is begonnen en de ge schiedenis heeft vastgelegd, wie het eerste schot heeft gelost. Amerika IS aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rapporten van de Duitsche duik bootcommandanten en uit de ge publiceerde officieele verklaringen van de Amerikaansche marine autoriteiten de volgende toedracht: Het incident van den vierden Sep tember heeft betrekking op den Amerikaanschen torpedojager Greer, dat van den zeventienden October op den Amerikaanschen torpedojager Kearny. De torpedoja ger Greer heeft in nauwe militaire samenwerking met Engelsehe zee strijdkrachten een Duitsche duik boot urenlang achtervolgd. Bij deze achtervolging is de Duitsche duik boot die zich onder water bevond, met dieptebommen aangevallen. Eerst nadat deze aanval had plaats gevonden, heeft de Duitsche duik boot van zijn strijdmiddelen gebruik gemaakt. De torpedojager zette de achtervolging met dieptebommen nog verscheidene uren zonder suc ces voort. De torpedojager Kearny voer ter bescherming van een convooi, toen hij het verzoek om hulp van een ander convooi op een andere plaats van den Atlantischen oceaan op ving, dat in een strijd was gewik keld met Duitsche zeestrijdkrach ten. De Kearny veranderde daarop zijn koers, begaf zich naar de plaats, waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebommen aan. De Amerikaan sche minister van marine, Kr.ox, heeft zelf bevestigd, dat de Kearny dieptebommen heeft geworpen en dat eerst eenigen tijd later drie torpedo's op hem werden afge vuurd, waarvan een den torpedo jager heeft getroffen. De Duitsche regeering con stateert derhalve, dat ten eer ste de door president Roosevelt in zijn rede gegeven voorstel ling, dat Amerikaansche torpe dojagers door Duitsche zee- strijdkrachten zijn aangevallen en dat dus Duitschland Ameri ka heeft aangevallen, niet overeenstemt met de feiten en weerlegd wordt door de offici eele verklaringen der Ameri kaansche marine-autoriteiten en ten tweede dat in tegendeel de beide Amerikaansche torpe dojagers Duitsche duikbooten hebben aangevallen en dat dus Amerika Duitschland heeft aangevallen, hetgeen eveneens door de Amerikaansche mari neautoriteiten wordt bevestigd. JAPAN IS OP ELKE MOGELIJKHEID VOORBEREID. New-York, 2 Nov. (D.N.B.) Volgens Domei zijn welingelichte kringen van meening, dat de betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten spoedig „op het ergste punt" zullen zijn aangekomen. De eenige oplos sing ligt daarin, dat de Ver. Staten hun anti-Japansche houding laten varen, doch de politiek van Japan is reeds op elke mogelijke ontwik keling voorbereid. Wanneer de Ver. Staten de economische blokkade te gen Japan blijven versterken, zal Japan zich om redenen van zelfver dediging genoopt zien elders bron nen voor grondstoffen te zoeken, zelfs wanneer het daartoe de anti- Japansche omsingeling zou moeten verbreken, Omdat het bolsjewisme d e j e u g d vernielt met een wreed sadistisch genot. Omdat jeugd het grond clement van leven is, waaruit al het goede en eerlijke voortkomt. Omdat de jeugd leven is en moed, eerlijkheid, geluk. En dat mag niet vernietigd, mag niet verminkt worden, niet vertrapt en opgeofferd aan deze krankzinnige gedachte van het Bolsjewisme: „Gelijkschakeling van alle mensche- lijke geesten". Dat kan niet. Dat mag niet! Het is een loochening van de menschelijke zelfstandigheid, een afwijzing van den vrijen wil, een ontkenning van de ziel. Dit is een gelijkstelling van den mensch die geest en verstand bezit, aan het dier dat handelt volgens zijn instincten. En daarom was het noodig, dat godsdienst en beschaving werden uit geroeid, dat maatschappelijke ont wikkeling werd tegengegaan, dat alle remmen werden stukgeslagen. Het Bolsjewisme moest heer- schen. Het Bolsjewisme dat geen bewust leven kon gebruiken, geen helderheid van geest, geen eigen meening. Het heeft alles trachten te vernielen wat den mensch tot mensch maakt. En dit is niet van ons, menschen. Dat kan niet. Daar voor zijn wij te goed, te rijk van geest, te edel, te sterk. Wij zijn geen Mongolen. O, konden wij ons eenigszins voorstellen wat er gebeurd zou zijn als één keer deze horden begonnen waren op te rukken, daar was geen houden aan geweest. Daar zou niets tegen op gewassen zijn. Wij hadden alles verloren wat wij bezaten. En nu, menschen? Duitschland staat tegen het Bolsjewisme, Duitschland bezit de jeugd, Duitschland bezit het bewuste leven, den moed, de kracht, de eerlijkheid te staan tegen den springvloed der horden. Het Bolsjewisme paste de men schelijke ziel aan aan de toestanden die er heerschten. Rusland huldigt het principe „leed te verzachten door erover te schreeuwen". Alles werd verlaagd tot armoede, ellende en verlatenheid, tot domheid. Men moest vechten als een dier tegen geluk en beschaving. De wereld moest één ruïne, één slagveld zijn. Dat kan niet. Dat is tegennatuur lijk! Staan wij op en luisteren wij, eerlijk, onbevooroordeeld. Duitschland wil de volkeren richten naar het hoogste goed: een eigen wil, geestkracht, geluk. Duitschland vecht voor beschaving, voor Godsvertrouwen, tegen ver nieling en onbeteugeldheid. Mensch vecht tegen beestmensch, beheersching tegen onbeheerscht- heid, eerlijkheid tegen blindheid. O, durven wij eerlijk zijn, Jeugd van Nederland, durven wij vechten voor de ziel, alles hiervoor geven, èlles hiervoor offeren, ons zelf geven totaal zonder terughouding; durven wij alles weg te werpen wat wij bezitten aan fouten en tekort komingen en vooruit te gaan, een standpunt te bepalen. Wie zich er nog op beroept mensch te zijn en een ziel in zijn lichaam te dragen; wie zich erop beroept eerlijk te zijn en vooral Gij, Jeugd van Nederland, die nuchter en sterk wilt heeten, dapper en goed durft te staan, voor het goede, tegen de barbaarschheid. Er kan geen mensch afzijdig blijven staan. Wij moeten kiezen. Het is belachelijk om te wachten. Waarop? Wij durfden ons niet meer af vragen wat een gezonde wereld is. Wij durven het nóg niet! Wij stellen ons tevreden met wat er bereikt werd. Maar er is niets bereikt. Het eenige wat in onze handen en harten bleef, is weer een oorlog, weer een leed, een haat en een pijn die ondragelijk is. Naast een ver schrikkelijke passiviteit en gesla genheid leeft een harde drang naar daden. Het is niet te verkroppen, dat VERDUISTER GOED! ZON: 3 Nov. onder: 18.08 4 Nov. op: 8.40 MAAN 3 Nov. op: 18.17 onder: 7.40 4 Nov. Volle Maan. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 27 Oct. Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, dat hij van 19.45 tot 20.- uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel: „De ophitsers van den over kant". Italiaansch Iegerbericht. Ronu, 1, Nov. (Stefani) Het Ita liaansche weermachtbericht van heden luidt: Gistermiddag hebben onze jacht- eenheden ten Z. van Sicilië een formatie vijandelijke bommenwer pers opgevangen en aangevallen, die op geringe hoogte vlogen. De vijandelijke toestellen verspreidden z:ch, een hunner werd neergescho ten, een tweede zag men in brand' vliegen. Gister en vannacht hebben Brit sche vliegtuigen bommen geworpen op Licata Palermo en Napels en in de omgeving van laatstgenoemde stad: weinig belangrijke schade en eenige branden, die terstond' on derdrukt werden, eenige gewonden, onder dè bevolking. In N.-Afrika werden eenige vij andelijke elementen, die onze stel lingen trachtten te naderen aan het front van Tobroek krachtig terug geslagen. De artillerie vuurde op verdedigingsinrichtingen der sterk te. Duitsche bommenwerpers heb ben Tobroek aangevallen, evenals vliegvelden en colonnes auto's van den vijand ten O. van Mersa Ma tros. Duitsche jagers hebben twee vijandelijke toestellen neergescho ten. Een van onze jagers heeft een vijandelijk vliegtuig gedwongen te landen in de nabijheid van Barce: de inzittenden werden gevangen genomen. In O.-Afrika voortdurende acti viteit op verschillende plaatsen van het gevechtsterrein van Gondar. Het Iegerbericht van 2 Nov. luidt als volgt: Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben vannacht gevlogen boven de zóne van Ragoesa (Sicilië) en boven Castellammare Di Stabia. Het aantal slachtoffers is uiterst gering en de aangerichte materieels schade onaanzienlijk. Nooord-Afrika: Tijdens luchtaan val ]en op Cyrenaica werden vier Bii+sche vliegtuigen neergeschoten. Oost-Afrika: Het luchtdoelge schut van de vesting Oualag heeft een vijandelijke machine neerge haald. Een tweede toestel werd ge troffen door het luchtdoelgeschut van de vesting Culq'uabert en stortte brandend neer binnen onze linies. De officier-bestuurder, een Zuid- Afrikaan, commandant van het eskader, dat den aanval uitvoerde, werd uit de vlammen gered en krijgsgevangen gemaakt. In den nacht van 1 November hebben formaties Italiaansche bom menwerpers de vlootbasis La Va letta op Malta aangevallen alsmede het vliegveld Tavenezia op Malta. - Mackenzie King bij Roosevelt. (D.N.B.) - De Canadeesche minister president Mackenzie King is Zater dag te Washington aangekomen om met president Roosevelt besprekin gen te voeren. Zondagavond is Mackenzie King weer naar Ottawa vertrokken. de passiviteit het altijd schijnt te winnen. Jeugd, staat op, richt U, weest eerlijk en oprecht, nuchter. Grijpt alles aan, zonder vooroordeel, zonder verwijt en afweer, maar met liefde en verlangen naar het juiste, het eerlijke, het eenige dat wij belijden moeten, waarmee en waarvoor wij moeten vechten. Durven wij dat, dan zal het geluk zijn tusschen ons, dan zullen wij sterk zijn. Wij eischen van onszelf een standpunt. Wij kunnen er niet buiten. Dat is oneerlijkheid, laf heid, zich verschuilen achter den rug van een ander, zich verschuilen in de massa. Op, uit de massa waarin de geest verdrinkt. Zien wij naar het ontzet tende, bittere voorbeeld, dat het Bolsjewistische Rusland ons schenkt. De jeugd in Rusland werd gedood. Doen wij haar weer leven. Vooral in onszelf. Wij zoeken geen midden weg. Die bestaat niet! Wij staan éérlijk. Wij leven, en strijden: Mét Duitschland tégen het Bolsje wisme. B. F.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1