AKKERTJES Boterrantsoen niet verlaagd. Ook 100 gr. 40 -|- kaas op één bon. Extra brandstof, gas of electriciteit. Hel systeem van de inning der ziekenfonds premies. Distributie cacao poeder. Verscherping schoenen distributie. Eén rantsoen aardappelen is 3V2 kg. Verkouden AUlVirjLAaikovuu vvuivxiii jl iTinoiii/xiu a iiu V £ilTll>£a£V 191JL, Pagina 3. 's-Gravenhage, 1 November. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Met betrekking tot de distributie van boter: Bij velen blijkt ten onrechte de opvatting te zijn ontstaan, dat het boterrantsoen voor de nieuwe perio de van 2 tot en met 20 November a.s. zou zijn verminderd. Deze op vatting is onjuist, daar het rantsoen ongewijzigd is gebleven. Bij het inwisselen van de oude boter- en vetkaarten tegen nieuwe werden voor elke heele kaart, twee nieuwe kaarten uitgereikt, welke weliswaar tezamen op een blad kunnen voorkomen, doch dan twee maal de nummers 51 tot en met 58 dragen. Voor het tijdvak van 2 tot en met 20 November zijn de bonnen 51 en 52 geldig verklaard, welke elk recht geven op 125 gr. boter. Aangezien houders van heele boterkaarten en heele vetkaarten thans het dubbele aantal kaarten hebben ontvangen, hebben deze dus twee bonnen 51 en twee bonnen 52 ter beschikking, waarop in totaal 500 gr. boter kan worden gekocht, hetgeen overeen komt met het oude rantsoen. Bonnen 1/20 rantsoen boter. Destijds zijn bonnen gemerkt 1/20 rantsoen boter uitgegeven. De be trokkenen hebben deze bonnen we derom moeten inleveren bij de dis tributiediensten, aangezien het niet in de bedoeling lag deze bonnen in omloop te brengen. Thans blijkt echter, dat er bonnen van deze soort in omloop zijn. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze met 1/20 rantsoen boter gemerkte bon nen niet geldig zijn en dan ook niet door de distributiediensten worden ingewisseld tegen geldige rantsoen bonnen. 's-Gravenhage, 1 November. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot de distributie van kaas Gebleken is, dat verscheidene winkeliers van hun klanten bij den verkoop van volvete of 40 -f kaas het dubbele aantal bonnen, dat wil dus zeggen twee per 100 gram, in ontvangst willen ne men. Dit is ten eenen male on juist. Het publiek wordt er dan ook met nadruk op gewezen, dat voor elke soort kaas per 100 gr. een bon dient te worden afgegeven. Tegen winkeliers, die zich hier aan niet houden, zal worden opge treden. AAN „DE LANGEDIJK" werken de zuur- koolfabrieken onder hoogspan ning. Een gewel dige stapel kool wordt onder handen genomen om tot zuurkool te worden ver werkt. Buiten de fabriek worden de buitenste bladeren van de kool verwijderd. (Polygoon- Kuiper) IEDERE TEGENSTAND IN DE VOORSTEDEN VAN DE GROOTE INDUSTRIESTAD CHAR- KOW IS DOOR DE DUITSCHE TROEPEN GEBROKEN, De overwinnaars trekken de stad binnen, (Weltbild-Polygoon) In geval van ziekte of bij bevallingen. 's-Gravenhage, 1 Nov. Naar aan leiding van het feit, dat is gebleken, dat er over deze regeling hier en daar misverstand bestaat, deelt men ons van bevoegde zijde het volgen de mede: Uitsluitend voor zeer ernstig zieken kan de behandelende genees heer op het formulier MD 29, het welk door den vertrouwensarts ge fiatteerd moet worden, een aanvrage voor een extra rantsoen vaste brand stoffen, gas of electriciteit bij den plaatselijken distributiedienst in dienen. De extra hoeveelheid brand stoffen, die zal worden verstrekt, zal steeds een eenheid per twee we ken per gezin bedragen, terwijl voor ten hoogste een maand tegelijk bonnen zullen worden uitgereikt. In plaats van een eenheid vaste brand stoffen per twee weken kunnen zie ken desgewenscht in aanmerking komen voor verhooging van het gas- of electriciteitsrantsoen. Er wordt van uitgegaan, dat een eenheid vaste brandstoffen gelijkwaardig is aan 75 M3 gas of 210 KWH electrici teit. Deze hoeveelheden worden eveneens als een eenheid brandstof fen, per twee weken per gezin be schikbaar gesteld. Een combinatie van brandstoffen, gas of electriciteit is niet mogelijk, zoodat de verbrui kers steeds hetzij brandstof, hetzij gas, hetzij electriciteit zullen moeten kiezen. Evenals zulks voor vaste brandstoffen is voorgeschreven, dient de aanvrage voor het extra rantsoen gas of electriciteit op het formulier MD 29, dat door den ver trouwensarts moet zijn gefiatteerd, door den behandelenden geneesheer te worden gedaan. Voor bevallingen wordt op ver toon van de distributiestamkaart van het pasgeboren kind een bon voor één eenheid vaste brandstoffen uit gereikt. Desgewenscht kunnen be trokkenen ook in aanmerking komen STERFTE IN NEDERLAND. Interessante cijfers van C. B. S. Uit de „statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood 1939", van het centr. bureau voor de statistiek blijkt, dat in '39 beneden de 60 jr. de sterfte cijfers de laagste waren, welke ooit in Nederland zijn waargeno men. De sterftecijfers van perso nen van 60 jaar en ouder zijn iets hooger dan in 1938, voornamelijk als gevolg van de stijging van de sterfte aan griep en hartziekten. De sterftecijfers, welke voor Ne derland in 1938 hebben gegolden, zijn de gunstigste van Europa en met de sterftecijfers van Australië en Nieuw-Zeeland de gunstigste van de geheele wereld. In het laatste decennium is de sterfte belangrijk teruggeloopen. Er zou den in 1939 17 pet. meer personen gestorven zijn, indien in dat jaar nog de sterftecijfers van 1931 zou den hebben gegolden. In het bijzonder is de zuigelin gensterfte sterk afgenomen. In 1931 stierven per 1000 levend geborenen 49,6 kinderen beneden het jaar, in 1939 33,7, een daling met 32 pet. voor een extra rantsoen gas, groot 75 M3. of electriciteit, groot 210 kwh. Zij ontvangen in dit geval een verklaring van den distributiedienst, welke verklaring zij aan de gasfa briek, respectievelijk het electrici- teitsbedrijf dienen af te geven, waarna het gas- of electriciteits rantsoen zal worden verhoogd. Een extra rantsoen brandstoffen, gas of electriciteit wordt eveneens beschikbaar gesteld, indien een kind levenloos ter wereld wordt gebracht of kort na de geboorte overlijdt. In dit geval dienen 'n verklaring van den dokter of een uittreksel uit het register van den burgerlijken stand en de distributiestamkaart van de moeder te worden overgelegd. Ziekeniondsenbeslmi. Vaststelling van de overgangsbepalingen. n. (Van onzen Haagschen correspondent) De kwestie van de inning der premies voor de ziekenfondsen stel de het bureau van den commissaris, d'at onder leiding staat van mr. van Heuven, voor bijzondere moeilijk heden. De premies worden n.l. door dien werkgever via de bevoegde uit- voeringsorganeh (de raden van ar beid of de bedrijfsvereenigingem) 'gestort in een vereveningsfonds, dat tweemaal per jaar aaan die tóege laten ziekenfondsen een uitkeering doet, naar gelang van het aantal leden. Hierdoor zou dus het insti tuut der ziekenfondsboden, die wekelijks de premie aan huis komen innen, eigenlijk overbodig worden. Nog afgezien van het feit, dat hier door een groot aantal menschen werkloos zouden geraken, komt men dan echter voor de moeilijkheid te staan, dat de fondsen niet van week tot week van hun leden weten, of zij verplicht verzekerd zijn of niet, hetgeen natuurlijk noodzakelijk is. Tot oplossing van deze moeilijk heid heeft men een schier ideaal systeem uitgedacht, n.l. het coupon systeem. De werkgever geeft bij iedere loonbetaling een coupon af (dus een dag-, week- of maaandcou- pon), die overigens geheel on afhankelijk is van het uitbetaal de loon. Voor den werknemer is deze coupon het bewijs, dat hij verplicht verzekerd is en dus geen premie hoeft te betalen. De bode van het ziekenfonds blijft gewoon zijn ronde doen en ontvangt bij de verplicht verzekerden een coupon en hij de vrijwillig verzekerden het premiegeld. Bij degenen, die om de een of an dere reden in de afgeloopen. week niet meer tot de verplicht verzeker den behoorden en ook geen vrije verzekering hebben, krijgt hij de mededeeling, dat men uit het fonds getreden is. Dit systeem biedt vele voordeelen. In de eerste plaats weten de fondsen nu van week tot week, wie verplicht verzekerd is en dus recht heeft op de verstrekkin gen, terwijl zij tevens kunnen con troleeren, wat zij straks uit het ver- evenittgsfondis zullen ontvangen. Een tweede voordeel is, dat de boden htm werk kunnen blijven doen. Voor de werkgevers biedt dit systeem het gemak, dat zij geen aparte administratie behoeven bij te houden; zij hebben slechts de coupons op dlatum af te stempelen en bij de loonbetaling af te geven. Tenslotte is er aan dit coupon- systeem nog een vierde voordeel verbonden, dat van belang is voor de werkgevers en voor de fondsen De couponboekjes moeten n.l. dooi de werkgevers worden gekocht, bij de raden van arbeid of bij de be- drijfsvereenigingen, in kleinere plaatsen aan de postkantoren. De hiervoor betaalde bedragen wor den dan in mindering gebracht van de premie-betalingen, die de werk gevers later moeten doen aan de raden van arbeid of aan de bedrijfs- vereenigingen. Op deze wijze be hoeft de werkgever niet een groot bedrag ineens te voldoen, terwijl hiermede tevens een voorschotrege- liinig ten behoeve van de fondsen in werking kan treden. Indian men nu weet, dat het in totaal om een bedrag van 60 a 70 millioen gulden per jaar aan premiegelden der verplicht verzekerden gaat, zal men be grijpen, dat deze voorschotrege ling naar beide zijden niet on- gewenscht zijn! De werkgever moet de schutbla den der door hem gekochte coupon boekjes zuinig bewaren, want deze vormen voor hem bet bewijs, dat en hoeveel hij reeds op het door hem te betalen premie-bedrag heeft af betaald. Dit systeem heeft spontaan naar dr. v. d. Berg ons verzekerde de instemming van alle betrokken instanties verworven. Tenslotte moge in dit verband nog erop gewezen worden, dat de ziekenfondsen wat hun uitgaven be treft autonoom blijven; de vereve ning vindt alleen plaats ten aanzien van de inkomsten. Overgangsbepalingen.. Alle 260 toegelaten ziekenfondsen voldeden natuurlijk tot dusver niet aan alle eischen, welke thans voor de verplichte verzekering gelden. Vrijwel geen enkel fonds keerde b.v. begrafenisgeld uit; vele fondsen ga ven geen vergoeding voor zieken- huisverpleging, en nog meerdere wisten van geen tegemoetkoming m de kosten van sanatorium-verple- ging. Ook presteearden vele fondsen weinig of zelfs niet op het gebied der tandheelkundige verzorging. Dit alles zal echter volgens het thans m we-king getreden ziekenfondsbesluit wél het geval moeten zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat de fond sen niet in een handomdraai al die voorbereidingen kunnen treffen en al die maatregelen uitvoeren, welke hiertoe noodzakelijk zijn. Derhalve kunnen in den loop van de voor- loopige toelating, doch hoogstens voor een tijdsduur van drie maan den, afwijkingen wedren toegestaan. Daar de verzekerden echter vanaf 1 November hun premie betalen, zal dit alles door die fondsen zoo spoedig mogelijk geregeld moeten worden en in sommige gevallen zullen zij desnoods zelfs op de ko mende regeling vooruit moeten loo- pen. Aan een verstrekking als het begrafenisgeld b.v., kan natuurlijk door elk fonds terstond worden vol daan; ten aanzien van de tandheel kundige hulp echter met name in kleine, afgelegen plaatsen, waar geen tandarts is is eenige tijd van voorbereiding, organisatie en over leg onontbeerlijk. Bij deze dingen hangt heel veel af van een soepele medewerking van de zijde der zie kenfondsen. Dr. v. d. Berg gaf ech ter te verstaan, den indruk te heb ben, dat deze medewerking in het algemeen bijzonder goed is. Koppeling aan de Ziektewet. De koppeling van het Ziekenfond- senbesluit aan de Ziektewet kon ge schieden met een paar pennestre- ken; de uitvoering der slechts sum mier aangegeven grondlijnen is echter niet eenvoudig. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er op dit oogenfolik nog verschillende kwesties onopgelost zijn. Het reeds in onze vorige beschouwing aange kondigde derde uitvoeringsbesluit zal eenige dezer vragen oplossen. Ook is nog een puzzle, de vraag, wat er moet gebeuren ten aanzien van hen, die niet onder de ziektewet vallen. Wij denken hierbij aan groe pen, die formeel geen loon ont vangen: werkloozen, rentetrek kers, e.d. Deze menschen dienen nog even geduld te oefenen. Ook aan hun belangen wordt gedacht en zoo spoedig mogelijk zal een regeling worden bekend gemaakt. Bij de nabespreking met de ver tegenwoordigers der pers deelde dr. v. d. Berg nog mee, dat met ingang van 1 November alle z.g. wachttij den zijn komen te vervallen. Ten aanzien van het percentage der pre mie gelijk bekend, voor het eerste jaar vastgesteld op 4 van het loon merkte dr. v. d. Berg op, dat dit hoogsten 6 mag be dragen. Blijkt de thans aangenomen 4 in de praktijk voor de fondsen niet genoeg om aan alle eischen te voldoen, dan zal tot verhooging worden overgegaan. Mocht echter in de toekomst blijken, dat ook 6 hiertoe niet voldoende is, dan zul len de verstrekkingen worden ver minderd. Op een vraag naar de regelen der vrije verzekering, werd geantwoord, dat ook ten aanzien biervan nog uitvoeringsvoorschrif ten zullen verschijnen. De belang rijkste verandering voor deze z.g. erkende ziekenfondsen zal zijn, dat voor ieder van hen afzonderlijk een welstandsgrens zal worden bepaald, onder goedkeuring van hoogerhand. Er komt dus geen algemeene wei standsgrens. Ndrukkelijk verzekerde d!r. v. d. Berg tenslotte nog, dat het voorloo- pig niet in de bedoeling ligt, partij te kiezen voor eenig systeem van geneeskundige verzorging. Er is den eersten tijd ander werk genoeg te doen! In ieder geval voorloopig zal er duis niets worden veranderd aan den toestand van fondsartsen, die niet bij de Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunde zijn aange sloten. 50 gram per 4 weken voor kinderen tot 14 jaar. 's-Gravenhage, 1 Nov, De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 2 Nov. een aanvang is gemaakt met de dis tributie van cacaopoeder. In het al gemeen zal de distributie van cacaopoeder als volgt geregeld zijn: Per periode van vier weken wordt een rantsoen van 50 gr. cacaopoeder vermengd met sui ker beschikbaar gesteld aan kin deren beneden 14 jaar. Gedurende de eerste week van deze periode kunnen de consu menten de bonnen inleveren, gedurende de tweede week be voorraden de detaillisten zich en gedurende de derde en vierde week wordt de cacaopoeder af geleverd aan hen die daarvoor bonnen hebben ingeleverd. Indien cacaopoeder vermengd is met andere producten, b.v. suiker, bedraagt het rantsoen een hoeveelheid, welke 50 gr. cacaopoeder bevat. Het in distributie te brengen pro duct zal bestaan uit sterk ontvette cacaopoeder, vermengd met suiker in een verhouding van 50 gr. cacao met 100 gr. suiker. Elke bon van de cacaokaart geeft derhalve recht op het koopen van 150 gr. cacao met suiker. Aangezien echter bij den handel nog een voorraad poeder voorradig is, welke niet of slechts gedeeltelijk ontvet is, zullen de consumenten in den beginne voor een deel nog vol vette of magere, d.i. slechts in be perkte mate ontvette poeder kunnen verkrijgen. Ook deze volvette en magere cacaopoeder wordt volgens de boven aangegeven gewichtsver houding met suiker vermengd. De prijs van het product zal, onver schillig of het volvette, magere of sterk-ontvette cacao betreft, 0.25 per rantsoen, d.i. dus 0.25 per hoe veelheid van 150 gr., inhoudende 50 gr. cacao en 100 gr. suiker bedragen. Gedurende de eerste distributie periode van vier weken, welke aan vangt op Zondag 2 November, en eindigt op Zaterdag 29 November, zal de met „een rantsoen cacao eer ste periode" gemerkte bon van de cacaokaart, welke kaart destijds werd uitgereikt aan personen, die op 1 Februari 1941 den leeftijd van 14 jaar nog niet hadden bereikt, recht geven op het koopen van 50 gr. cacopoeder, vermengd met 100 gr. suiker. In verband met het feit, dat de winkeliers geen voorschot cacao-poe- der zullen ontvangen, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 2 tot en met 15 November a.s. geen ca caopoeder op de bonnen aan het publiek mag worden afgeleverd. Gedurende de eerste week van dat tijdvak, dus van 2 tot en met 8 November a.s. kunnen de con sumenten de bonnen, welke recht geven op het koopen van cacao poeder, bij den winkelier inleve ren, waai-voor zij dan een ont- vangstbewijsje kunnen vragen. De winkelier moet de in ontvangst genomen bonnen in het tijdvak van 10 tot en met 14 November bij den plaatselijken distributiedienst inle veren ter verkrijging van toewij zingen, waarop cacaopoeder bij den grossier kan worden betrokken. Eerst in het tijdvak van 16 tot en met 29 November mogen de win keliers dan aan hun klanten die daarvoor bonnen hebben afgegeven, de cacaopoeder afleveren. De aandacht wordt er op geves tigd, dat op de bonnen, welke na 8 November a.s. bij de winkeliers worden ingeleverd, eerst in de vol gende distributieperiode, dus na 14 November cacaopoeder mag worden afgeleverd. Hotels e.d. Hotels, café's, restaurants, cantines e.d. zullen niet voor toewijzingen of losse bonnen voor cacopoeder in aanmerking komen. TELEGRAM VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Aan Gerhart Hauptmann. 's-Gravenhage, 1 November. Rijks commissaris, rijksminister Seyss Inquart, heeft aan dr. Gerhart Hauptman, te Agnetendorf, het volgende telegram gezonden: „Zeer geachte heer Hauptmann, Gistermiddag is uw „Florian Geyer" in Den Haag door de „Bo- chumer Bühne" opgevoerd. Het werk, zoowel als de opvoering vormden een grootsche demonstra tie van Duitsche kunst. Het speet mij hartelijk, dat gij niet aanwezig kon zijn. Met mijn beste wensehen voor uw welzijn en eerbiedige groeten aan uw echtgenoote, w.g. Seyss-Inquart, Reichsminister". Schoenen, die voortaan niet meer „vri]" zijn. 's-Gravenhage, 1 Nov. De secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt inzake de distributie van schoenen het volgende bekend. Het is noodzakelijk gebleken, om in de voor schoenen geldende distri butieregeling met ingang van heden eenige wijzigingen aan te brengen. In de eerste plaats zijn de vrijstel lingen van de bepalingen der distri butieregeiing komen te vervallen, welke tot dusverre golden ten aan zien van: 1. babysehoeisel, 2. pantoffels met een cosy zool en bovenwerk van stof, 3. rubberbadschoenen, 4, klompsokken, 5. schoenen, welke door of namens den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder waren gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H. L.", 6. alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch afval hiervan is verwerkt, 7. strandsandalen met houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes, 8. spikes, raceschoenen voor wielren ners, boksschoenen en korfbalschoe- nen. Alle bovenstaande soorten schoenen mogen derhalve met ingang van 1 November 1941 niet meer zonder bon worden gekocht en afgeleverd. Wat nog zender bon is. Met ingang van genoemden datum mogen uitsluitend de navolgende, soorten schoenen nog zonder bon worden gekocht, verkocht en afge leverd: Schoeisel, hetwelk gestempeld is met de woorden afgekeurd schoei sel R.H.L. voor zoover hieraan geen leer is verwerkt, zoogenaamd slap babyschoeisel, waaraar. geen leder of rubber is verwerkt, tot en met maat 23 en rubberoverschoenen. Op bon 2. Voorts is, eveneens met ingang van 1 November 1941 een belang rijke wijziging aangebracht in de soorten schoenen, welke op bon 2 kunnen worden gekocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: 1. alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber is verwerkt, 2. gym nastiekschoenen en tennisschoenen, g. rulbberkindekkaplaarsjesi, 4. klompsokken, 5. strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes, welke niet meerder mogen zijn dan 1 cm., 6 schoenen, welke door of namens den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder zijn gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L." en voor zoover hieraan leder is ver werkt. Voorts zullen huispantoffels, on verschillig uit welk materiaal ver vaardigd, in het vervolg slechts mo gen worden verkocht op bonnen 2 waarop het woord „huispantoffels" is vermeld. Vanzelfsprekend mag op deze bonnen geen enkele andere soort schoenen dan huispantoffels worden aangeschaft. Alle soorten schoenen, welke niet volgens het bovenstaande op bon 2 of zonder bon kunnen worden gekocht, zijn met ingang van 1 November 1941 uitslui tend op bon 1 verkrijgbaar. Derhalve mogen op schoenenbon nen 2, welke vóór 1 November 1941 zijn uitgereikt uitsluitend de in bovenstaande lijst opgenomen soor ten schoenen worden gekocht, zoo dat deze bonnen na 1 November 1941 geen recht meer geven op het koopen van de vóór 1 November 1941 op bon 2 verkrijgbare soorten schoenen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat werkschoenen, waaronder alle soorten mansschoenen, waarvan de schacht uit rundleder is vervaar digd, ongeacht het onderwerk, met ingang van 1 November 1941 uit sluitend verkrijgbaar zijn op bon nen 1, waarop het woord „werk schoenen" is gedrukt. Deze bonnen geven uitsluitend recht op het koo pen van werkschoenen, zoodat het koopen, verkoopen en afleveren van andere soorten schoenen op deze bonnen verboden is. OP HET STATION TE WJASMA. (Weltbild-Polygoon). 's-Gravenhage, 1 Nov. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van aardap pelen: Tengevolge van het feit, dat de met „A" gemerkte bonnen van de aardappelkaarten „U" recht geven op het koopen van 1 3/4 kg aardap pelen per bon, is de onjuiste opvat ting ontstaan, als zou een rantsoen aardappelen eveneens 1 3/4 kg be dragen. Een rantsoen aardappelen omvat evenwel 3 1/2 kg. Bij afgifte van de met „een rantsoen aardappelen" ge merkte bonnen dienen dan ook 3 1/2 kg aardappelen per bon te worden afgeleverd. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 1 November. In den afgeloopen nacht is een aantal Britsehe vliegtuigen boven ons land verschenen en heeft brand- en bri santbommen omlaag geworpen. De meeste bommen zijn op het vrije veld of in riveren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noordholland zijn evenwel twee huizen vernield. Ver der is een boerderij door een bri santbom vernield. Van de burger bevolking werden een man en twee vrouwen gedood. Bovendien is een dertigtal huizen meer of minder zwaar beschadigd. In de vernielde boerderij zijn een koe en vier paarden gedood. Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan slaapt U rustig en tien tegen één zijt ge morgen beter! helpen direct! GOUWLEIDER FORSTER IN ONS LAND. 's-Gravenhage, 1 November. He denochtend is gouwleider Forster, rijksstadhouder van Danzig, te 's-Gra venhage aangekomen. Namens den rijkscommissaris werd hij op het station staatsspoor ontvangen door den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, waarna hij een bezoek heeft ge bracht aan den rijkscommissaris en den bevelhebber der weermacht in Nederland. Zooals reeds is medegedeled zal gouwleider Forster een bezoek brengen aan een aantal Nederland- sche steden en zal hij Dinsdag a.s. het woord voeren op eer. groote bij eenkomst der N. S. D. A. P. te Arnhem. GROOTE PARTIJ ALCOHOL IN BESLAG GENOMEN. De politie te IJmuiden heeft een belangrijke partij alcoholhoudende dranken, waarvoor de vereischte ver gunning ontbrak, bij den caféhouder C. B. weten te achterhalen. Achter de toonbank werden 15 flesschen alcoholhoudende drank aangetroffen. Toen men de slaap kamer wilde doorzoeken, maakte de caféhouder aanvankelijk ernstig be zwaar, omdat een der huisgenooten te bed lag. De politie en ambtenaren, hadden echter voldoende geduld om te wachten tot ook dit bezwaar opge heven was. Hun wachten was niet tevergeefs. Niet minder dan 254 krui ken en flesschen met jenever, cognac enz. trof men aan. De drank werd in beslag genomen, terwijl de café houder twee processenverbaal ont ving, nl, een van de belasting-ambte naren en een van de politie. A. J. BOTHENIUS BROUWER 80 JAAR. 's-Gravenhage, 1 Nov. Een der oudste Nederlandsche journalisten, de heer A. J. Bothenius Brouwer, oud-hoofdredacteur van de „Nieuwe Courant", oud-bestuurslid van ver schillende vereenigingen op letter kundig en maatschappelijk gebied en gedurende vele jaren secr. van de „Locale Pers", is heden in de beste gezondheid 80 jaar geworden. Verscheidene bloemstukken, tele grafische en schriftelijke gelukwen- schen werden hem op dezen dag toe gezonden. In den namiddag kwamen vele vrienden en collega's den jarige, die den indruk van een zestiger maakt, te zijnen huize te Wassenaar complimenteeren. Levertraan. - De secr.-gen. van het dept. van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 November 1941 de bonnen, welke door artsen voor het verstrekken van levertraan zijn uit geschreven, ongeldig zijn. Lever traan mag in den vervolge slechts worden afgeleverd op de zoogenaam de formulieren voor ziekenvoedsel (MD 29) door den behandelenden geneesheer en den vertrouwensarts onderteekend. Vergiftigde tarwe. - Te Haar lemmermeer zijn ontvreemd acht zakken met vergiftigde zaaitarwe zeven zakken van 40 kg en een zak van 20 kg. Distributie bouwhout. - Het verkoopen en afleveren van bouw hout, d.i. gezaagd inlandsch en bui- tenlandseh naaldhout, is zonder ver gunning verboden. In dringende ge vallen b.v. voor herstel van schade, veroorzaakt door brand1- bom- of blikseminslag of ter beveiliging tegen waterschade, is aflevering van bedoeld hout zonder vergunning en tot bepaalde hoeveelheden toege staan. Overreden. - Zaterdag is te Groningen de 3-jarige H. Harms te Winschoten spelenderwijze onder een vrachtauto geraakt en op slag gedoodw

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5