DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. achtervolgd. De strijd in het Oosten. ARTILLERIEACTIE BIJ TOBROEK. omeN KT uw E>U URAAN'J,HOND Pagina 4. B NO. ft. 7AAR DB IEN WAT G WAAS- t kostelijk ver- echte vroolijke geworden, aat in het mid- che geschiede- ien dagen naar zaken. Op den :eer wordt aan per luchtpost :d, bevattende 3, die mijnheer tamer in Parijs i. De bazige lar man tyran- klaar om van gelooven. Ger- Ms Theo thuis ir schoonmama i. Hij begrijpt spoedig wordt En dan begin- ingen als de huid van Theo ze zelf zijn on- eter Pietersen et den detec- :chter ook een e spelen. Een et dienstmeisje ebanden zorgen lijke situaties, jch, dat Theo rehabiliteerd en lerlaag lijdt, ït Volkstooneel t een zeer aar telling gegeven. welbekend uit eeringen, was schoonmoeder, r haar, en Jan haar veelge- goed tegenspel, ïen met genoe- ;ppie Kila was ;e waardeeren. van den lood- e voor detec- n echt origineel heeft men zich Pilger van Al- e ook in III een as. Tonny Ver- twee versehil- als Petersen en mderen. Beide heel goed. Een eisje van Lotje g genoemd, rking. De souf- was meermalen ven klonk een diend applaus, goed verzorgde ;llig een voller C. van Gulik. 266. Daar had je het al. Klompertje had het wel gedacht, dat er iets bijzonders zou gaan ge beuren. Daar zag hij den dief naar zijn auto loopen. Ja, nu was het met hem ge daan. Nu zou het er op aan komen, wie van de twee het slimst was, de dief of Klompertje Klomp, kan u maar mee, :n kunnen we te studio bin- imte van drie net wanden, die ht slechts uit :n ijzeren om- bestaan. Licht- in de lucht zwe- ;ctrische gelei- touwen en ile coulissen en iele kamer zon- r, dat alles zag ,w uit in het t, terwijl in de itudio een wir- en gele lampen an een door de sstem opvlamde /en! De heele Zeven en acht kerels, hooren ik niet gezegd, ,ts wil hebben?" th bleef bijna sr niet van, ge- ei hij. „Kunnen en, tot de scène duurt nog maar rdt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 260 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 4 November 1941 Duitschland strijdt voor Europa De verslagen vijand op de Krim Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 3 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Onder den druk van de felle achtervolging door Duitsch-Roe- meensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waarvan de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transport schepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de lucht macht 10 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 brt. door bom- treffers tot zinken gebracht. 14 andere schepen werden zwaar beschadigd. Andere gevechts vliegtuigen bombardeerden Se bastopol en het havengebied van Jalta alsmede militaire doelen in de straat van Kertsj en aan de N.O.-kust van de Zwarte zee. Een groot drijvend dok kreeg bomtreffers van zwaar kaliber. Bij de doorbraak- en achtervol gingsgevechten op de Krim wer den tot dusver ip totaal 53.175 gevangenen gemaakt, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukken ge schut, verscheidene pantsertrei- nen en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Verder- werden meer dan 13.000 mijnen verwijderd, welke waren gelegd om onzen opmarsch te verhinderen. Italiaansche troepen namen in het Donetzbekken nieuwe in dustrieplaatsen na strijd in bezit. In den centralen sector van het O. front werd gisteren de dis trictshoofdstad Koersk, een be langrijk spoorwegknooppunt en industriecentrum door infanterie- en gepantserde formaties ge nomen. In de wateren om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen egn vrachtschip van 4.000 brt. tot zinken en troffen zes schepen zoo ernstig, dat nog meer verliezen genoteerd kunnen worden. In Noord-Afrika verstrooiden Duit- sche gevechtsvliegtuigen concen-, traties Britsche automobielen bij Solloem. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd een koopvaardijschip van 6.0-00 brt. vernietigd. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche rijk 'vonden niet plaats. De strijd op den Krim. Berlijn, 3 Nov. (DNB). Van mili taire zijde wordt aan het DNB ge meld: Van de 14 Sovjetdivisies, die zich op den Krim hadden geïnstalleerd voor de defensie en die voor een deel reeds vernietigd of getroffen zijn, leeren thans ook de aan de Z.- spits opgestelde troependeelen de zwaarte van de Duitsche aanvallen kennen. Tevergeefs trachten zij zich in de bergstellingen te verdedigen, alle voorbereidingen worden door Duitsche bommen te niet gedaan. Twee mislukte Sovjet-uitvallen. Berlijn, 3 Nov. (DNB). Ook giste ren hebben de boljswielcen weer een wanhopigen aanval via de Newa on dernomen, die evenals den vorigen dag op een mislukking uitliep. Bij de eerste poging deden de bolsjewisten met 40 a 50 booten een uitval tegen den door de Duitschers bezetten Newa-oever en hoopten onder bescherming van hun zware artillerie door de Duitsche omsinge ling heen te breken. Toen de bols jewisten hun vuur naar voren moes ten brengen om hun troepen de lan ding mogelijk te maken, zette het Duitsche afweervuur met groote kracht in. Lichte artillerie en mi trailleurs wierpen een hagel van projectielen op de Sovjetbooten, die bij tientallen zonken. De overige moesten terugkeeren, waarbij de vij and nog tal van gesneuvelden door het machinegeweervuur verloor. De gisteren ondernomen poging om strijdkrachten over te zetten, be zweek op dezelfde wijze in het vuur van den Duitschen afweer. Ditmaal kwamen in de ochtendschemering 17 Sovjetbooten in snelle vaart de Newa af, maar stonden reeds dade lijk bij de afvaart aan welgericht artilerievuur bloot, zoodat zij de ri vier zelfs niet halverwege konden oversteken. Zoo mislukte ook deze aanval met zware verliezen voor de bolsjewieken. De strijd aan het Finsclie front. Berlijn, 3 Nov. (DNB). De laatste dagen hebben de Finnen, naar het DNB verneemt, de plaats Paatene -aan den N. oever van het Jaervi- meer ongeveer 150 km. ten» N. van Petroskopj ingenomen. De aanval werd zoozeer bij verrassing ten uit voer gelegd, dat de plaats betrekke lijk ongedeerd in Finsche handen is gevallen. De wegtrekkende bolsje wieken konden slechts eenige open bare gebouwen vernielen. De inge nomen plaats heeft bijzondere stra tegische beteekenis als belangrijk verkeersknooppunt. De actie van de Duitsche luchtmacht. Berlijn, 3 Nov. (DNB). Duitsche gevechtsvliegtuigen Hebben in den afgeloopen nacht uit een Britsch convooi een koopvaardijschip van 4.000 brt. oor bomtreffers tot zinken gebracht. Vijf andere zwaar geladen koopvaardijschepen met een geza menlijken inhoud van 28.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden dat de to tale verliezen aanizenlijk hooger zijn. Voorts werd de haven Great Yarmouth, die voor de Britsche vis- scherij op de N.-Zee van aanzienlij ke beteekenis is, opnieuw succesvol aangevallen. Bij een poging van twee Britsche jagers om het Kanaal-eiland Alder- ney aan te vallen, werd een Spit fire door Duitsche luchtdoelartille rie neergeschoten. De piloot van dit vliegtuig werd gevangen genomen. Het andere vliegtuig keerde om. Luchtaanval op Sebastopol. Berlijn, 3 Nov. (DNB). Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren weer een bomaanval gedaan op de oorlogshaven Sebastopol op den Krim Italiaansch legerbericht. Rome, 3 Nov. (Stefani). Het Ita liaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den afgeloopen nacht hebben eenheden van onze luchtmacht op nieuw de vlootbasis La Valetta ge bombardeerd. N.-Afrika: Aanzienlijke bedrij vigheid van onze artillerie aan het front van Tobroek. Aanvalspogin- gen van den vijand werden terstond afgeslagen. Tijdens een luchtaanval op het gebied van Benghasi werden eenige woonhuizen beschadigd. Onder de Arabische bevolking werd een. persoon gedood en eenigen gewond. In luchtgevechten schoten onze jagers een Engelsche machine neer. O.-Afrika: Engelsche vliegtuigen bestookten het veldlazaret van Culquabert, dat duidelijk voorzien was van het Roode Kruis-teeken, met machinegeweervuur. Onder de verpleegden vallen slachtoffers te betreuren. Aan de fronten van Ualag en Celga vonden gevechten plaats die voor onze troepen gun stig verliepen. De vijand liet eenige dooden alsmede "wapens en munitie op het gevechterrein achter. DE TERREUR DER BOLSJEWISTEN. Kopenhagen, 3 Nov. (D.N.B.) De proeven, die iedere reiziger kar. nemen, hebben talrijke voorbeelden opgeleverd van het systeem van wreedheid en terreur, dat de bolsje wisten hebben ingevoerd, zoo schrijft de correspondent van Ber- lingske Tidende in een bericht over een reis door de Oekraine. Dit systeem, zoo schrijft de Deensche journalist, houdt geen rekening met het individu. Noch zijn persoonlijk gevoel van veiligheid, noch zijn ge zinsleven spelen de een of andere rol. Blijkbaar was de heerseher in het Kremlin het meeste tevreden, wanneer hij de gewelddadige poli tieke gelijkschakeling verbinden kon imet de draconische maatregc len, die voor het uitvoeren van de arbeidsplannen werden toegepast. De reis door de Oekraine heeft vol komen bevestigd, dat de mee-doo- genloosheid van het bolsjewistische systeem jegens menschen zuiver Aziatisch was. De reis heeft ook be vestigd, dat deze meedoogenloosheid door het Russische volk met een bijna gevoelloos geduld en een over gave van het lijden werd verdra gen, welke hun verklaring vinden in de Russische ziel. HET BEZOEK VAN SCHWERIN VON KROSIGK AAN SOFIA. Sofia,. 3 Nov. (D.N.B.) De Duit sche minister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk, is in gezel schap van den Duitschen gekant hiei aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan den Bulgaarschen mi nister-president en aan de ministers van buitenlanadsche zaken en finan ciën. De Bulgaarsche ministers be antwoordden deze bezoeken. Des middags hield minister-president Filof een ontvangst ter eere van den gast. Des avonds werd bij den Bul gaarschen minister van financiën een ontvangst gehouden. Zij brachten een vrij groote vracht boot tot zinken en nog een van 4000 brt. Voorts kon men onomstootelijk voltreffers op de haveninstallaties benevens op drijvende en vaste ka nonnen der luchtdoelartillerie waar nemen. IN DE DIER GAARDE BLIJ- DORP TE ROT TERDAM - heeft de plaatsvervan gend leider der N.S.B., C. van Geelkerken, den nieuwen burge meester van Rot terdam, Ir. F. E. Müller, geïnstal leerd als districts leider der N.S.B. en gemachtigde van den leider. Tijdens de instal latie, v.l.n.r. de aftredende dis trictsleider Kröl- ler, plaatsvervan gend leider van Geelkerken en de burgemeester van Rotterdam Ir. F. E. Müller. (Polygoon-Hof). V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle Ironten. EXTRABERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. De achtervolging van den v^and op den Krim. Hoofdkwartier van den Füh rer, 3 NoV. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend Onder den druk van de felle achtervolging door Duitsch- Roemeensche formaties is de op den Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waarvan de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ont snappen. Bij een aanval op de trans portschepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 brt. door bomtreffers tot z'nken ge bracht. 14 andere schepen wer den zwaar beschadigd. Bij de doorbraak- en achter volgingsgevechten op den Krim werden tot dusver in totaal 53.175 gevangenen gemaakt, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreinen en groote hoe veelheden ander oorlogsmate riaal buitgemaakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwijderd, welke waren gelegd om onzen opmarsch te verhinderen. In den Centralen sector van 't O. front werd gisteren de districtshoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecentrum door in fanterie- en gepantserde forma ties genomen. fvy&fi if* Polygoon- Seym DE PETIT PARIS1EN TEGEN PïlOPAGANDA-BLUF VAN LONDENSCHE RADIO. Berlijn, 3 Nov. (A.N.P.) De Petit Parisien schrijft het volgende naar aanleiding van de jongste propa- ganda-bluf van de Londensche radio, volgens welke de Franschen slechts den wensch koesterden, de Engel sche blokkade verscherpt te zien: „De Engelschen willen de wereld reeds wijsmaken, dat de bewoners der door de Britsche luchtmacht ge bombardeerde Fransche kustplaatsen vurig naar bomaanvallen verlangen, welker slachtoffers zij zijn: Nu be weren de Engelschen ook nog, dat de Franschen de hun opgelegde be perkingen te licht achten. Op deze bluf zijn de Franschen echter niet in- geloopee. zoo constateert het blad. Zij weten, dat niet Duitschland, maar Frankrijk onder de Engelsche blokkade te lijden heeft. Er bestaat derhalve ook weinig kans op, dat zij naar een verscherping der blokkade verlangen". Het is vanzelfsprekend, dat geen enkele staat, aan welke zijde hij ook strijdt, naar verscherping va'n blok kademaatregelen tegen eigen gebied kan verlangen. En zeker zal men dat in Frankrijk niet doen, waar men den bondgenoot van vroeger na de gebeurtenissen in Duinkerken maar al te goed heeft leeren kennen. DE GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN TOKIO EN WASHINGTON. Tokio, 3 Nov. (D.N.B.) De ver klaring van den woordvoerder der Japansche ambassade in Washing ton, dat Japan drastische maatrege len moet nemen ingeval de onder handelingen met de Ver. Staten niet spoedig tot een positief resultaat leiden, staan in het middelpunt der. beschouwingen van de Japansche bladen, die eenstemmig op de onop rechtheid en de vijandige, houding van de Ver. Staten wijzen. Zij be- toogen daarbij, dat Japan op elke ontwikkeling militair is voorbereid. De Kokc-emin Sjimboen schrijft, dat het kabinet Tojo bijna dag en nacht belangrijke besprekingen voert over den toestand en over de te nemen maatregelen. De Toko Nitsji-Nitsji schrijft: De laatste berichten uit <je Ver. Staten toonen aan, d-at de betrekkingen tus- schen Japan en de Ver. Staten op het meest kritieke punt zijn geko men. Men kan aannemen, dat deze toestand het doel is van de Ameri kaansche politiek. De Ver. Staten probeeren met alle middelen de in eenstorting van Duitschland in Europa en van Japan in Oost-Aziè en daarmede de eigen wereldheer schappij te bereiken. Aan dit doel offeren zij zonder schroom Enge land, Nederlandsch-Indië en Tsjoeng- king op. De Tokio Asahi Sjimboen schrijft: Men behoeft slechts aan de anti- Japansche uitlatingen van Knox (den Amerikaanschen minister van marine) te denken, om het ware karakter der Amerikaansche poli tiek tegenover Japan in te zien. Niemand kan gelooven, dat de on derhandelingen tussehen Japan en de Ver. Staten door Washington op recht gevoerd worden. De Ver. Sta ten willen integendeel tijd winnen om het anti-Japansohe omsingelings front uit te breiden en Japan gelei- delijk^ door politieke, economische en militaire maatregelen te ver zwakken en daarmede definitief op de knieën te dwingen. Japanners uit Amerika vertrokken. Sa-n Francisco, 3 Nov. (D.N.B.) Gisteren is het Japansche stoom schip „Tatoeta Maroe" met duizend Japansche burgers, die naar het va derland terugkeeren, aan boord van hier vertrokken. Bij het vertrek werd voor het eerst bekend, dat de Amerikaansche autoriteiten censuui op de post uitoefenen. Volgens As sociated Press werd de post, die- reeds aan boord was gebracht, door de autoriteiten weer van het schip gehaald, waarvoor als reden werd opgegeven, dat zij nog moest wor den gecensureerd. AANTEEKENINGEN UIT EEN BOLSJEWISTISCH DAGBOEK. Berlijn, 3 Nov. (DNB). Bij de ge vechten ten Oosten van Nowgorod hebben Duitsche troepen, naar het DNB verneemt, het dagboek van den kapitein eener bolsjewistische pio- niersafdeeling buitgemaakt. Op den 19den Oct. stond daarin vermeld: „Vóór den aanval riep de batal jonscommandant ons bijeen en gaf ons instructies. Hij voegde daaraan toe, dat de Duitsche strijdkrachten zwak waren. Wij moesten geen acht slaan op het geknetter der schoten: artilerie en pantserwagens zouden ons steunen. Een uur later traden wij voor den aanval aan. Wij waren nog geen honderd pas gevorderd, toen het sneulvuur der Duitsche machinegeweren begroet werden. Dat vuur was zóó hevig, dat in kor ten tijd de helft van onze afdeeling gesneuveld of gewond was Er bleef ons niets anders over dan ons in te graven. Twee dagen lang hadden wij in het geheel geen brood. Wij aten rauwe groente en waren honge riger dan wolven. Men had ons voor den aanval 200 gram brood gegeven en de commissaris had gezegd, dat wij warm eten zouden krijgen, wan neer wij het doel bereikt hadden. Zoo liggen wij dan hier. Boven onze hoofden ontploffen de grana ten. Wij kunnen achteruit noch vooruit. Het komt me voor, dat men ons heeft bedrogen. Waar blijft on ze artillerie, en waar de pantserwa gens? Ik vraag een soldaat naast mij, waar de bataljonscommandant en de bataljonscommissaris zijn. De commandantis dood, antwoordt hij, en de commissaris verdwenen. Wij blijven liggen. Onze troep wordt PASSAGES UIT EEN BOEK VAN CHURCHILL. Berlijn, 3 Nov. (A.N.P.) Te Leip zig is in Duitsche vertaling'het boek verschenen van Winston Churchill „Wereldavonturen in den dienst", waaraan de volgende passages ont leend zijn. Bldz. 121: den volgenden ochtend zetten wij, zonder ons iets aan te trekken van de brutaliteit der Mamunds, den marsch naar N;w wagai voort. Maar de stam was nu nijdig geworden, en tóen onze twee de brigade, die op twee dagmarschen afstands volgde, op de plek aan kwam, vergenoegden eenige honder den krijgslieden uitgerust met allerlei soort wapens, van het oude geweer met vuursteenslot tot het modernste geweer toe zich er mede om onafgebroken drie uur lang op de dichte massa menschen en dieren los te schieten. Deze nach telijke sport kostte de brigade on geveer veertig officieren en man schappen, en bovendien een groot aantal paarden en lastdieren. Toen Sir Bindon Blood hiervan bericht kreeg, gaf hij bevel tot krachtige vergeldingsmaatregelen. Generaal Jeffreys, de commandant van de tweede brigade, kreeg op dracht om den volgenden dag het Manund-dal binnen te rukken en de aanvallers te tuchtigen. Als bestraf fing was bepaald, om in het dood- loopende dal geheel en al door te dringen, den oogst te vernielen, de waterreservoirs onbruikbaar te ma ken, alle versterkte schuilhoeken, voor zoover de tijd zulks toeliet, in de lucht te laten springen en ieder een neer te schieten, die zich tegen deze maatregelen verzette. Bldz. 129. Sir Bindon en de voor ste brigade waren zelf in den afge loopen nacht hevig aangevallen. Zij hadden verscheidene honderden die ren en twintig tot dertig manschap pen verloren, maar overigens waren zij er niet slecht aan toe. Sir Bindon gaf bevel, dat wij eerst nog in het Mamund-dal blijven en het ter ver gelding te vuur en te zwaard zou den verwoesten. Dat deden wij dan ook, hoewel met gepaste voorzich tigheid. Wij gingen systematisch te werk, van dorp tót dorp, verwoest ten als strafmaatregel de huizen, wierpen de putten dicht, haalden de torens omver, velden de groote schaduw brengende boomen, ver-, brandden den oogst en vernielden de waterreservoirs. Dat was heel ge makkelijk, zoolang de dorpen in de vlakte lagen. De bevolking had zich in de bergen teruggetrokken en zag tandenknarsend de verwoesting van haar have en goed en haar midde len van bestaan aan. Toen wij echter naar de dorpen in de bergen optrok ken, bood de bevolking verwoed verzet en ieder dorp kostte ons twee tot drie Britsche officieren en 15 tot 20 inlandsche soldaten. Of het gev&l dit waard was, kan ik niet zeggen. In ieder geval was het dal na 14 dagen tijds een woestijn en was onze eer geredDe Indische regeering besloot, ook een expeditie naar Tirah Maidan te sturen. Daar zou zij de meeste korenschuren, kudden en het grootste deel van de nederzettingen der Afridi vinden. Dit alles kon men verwoesten en de stammen met vrouwen en kin deren midden in den feilen winter de bergen injagen, waar zij het on getwijfeld onbehaaglijk zouden heb ben, aldus de tekst dezer passage uit Churchills boek. Uit deze herinneringen van Enge- lands premier, komt de afkeurens waardige oorlogvoerig welke Enge land in het verleden op groote schaal toepaste overduidelijk uit. Het zijn niet het leger en de vloot van den tegenstander, waartegen zich vanzelfsprekend- de Britsche weer macht moest richten, maar vernieti ging van het schamele bezit der be volking en het optreden tegen vrouwen en kinderen, die in feilen kou de bergen worden ingejaagd. De blokkade en bombardementen op Hollandsch gebied bewijzen, dat er sindsdien nog niets in deze strijd wijze is veranderd., Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE BASIS SINGAPORE AAN DE VER. STATEN AFGESTAAN? Istanboel, 3 Nov. (Stefani). Radio Ankara heeft gemeld, dat Engeland de basis Singapore aan de Ver. Sta ten zou hebben afgestaan. Het feit zou diepen indruk in Londensche kringen gemaakt hebber. DE 'STRIJD IN HONAN. Tokio, 3 Nov. (Domei.) Naar Do mei uit Hanknu op grond van een legerbericht meldt, hebben afdee- lingen van het Japansche leger tij dens hun veldtocht tegen de troepen van Tsjoengking in de provincie Honan een sterke vijandelijke stel ling nabij Joenan, 150 kin ten Noor den van.Singjang veroverd. De Ja panners marcheerden om half twaalf de stad binnen en om twaalf uur hadden zij de stad geheel onder controle. Intusschen volgden andere Japanasche afdeel ingen het terug trekkende 58ste -leger op den voet Het corps .vliegeniers van Honan, onder generaal Tangenjo heeft Tsjengjang veroverd en zou in Noor delijke richting verder oprukken. steeds kleiner. Lang kunnen wij hier niet meer blijven. Ik merk juist, dat van het geheele bataljon nog 23 man in leven zijn". Vierentwintig uur la ter geraakten deze 23 man met hun commandant in Duitsche gevangen schap. VERDUISTER GOED ZON 4 Nov. onder: 18.06 5 Nov. op: 8.42 MAAN 4 Nov. op: 18.45 onder: 8.42 '4 Nov. Volle Maan. 12 Nov. L. kwartier. VOOR DE A.S. COLLECTE VAN WINTERHULP NEDERLAND worden 1 millioen aardewerk speldjes gemaakt, welke een bekend gebouw in Nederland voorstellen. Het slaan der afbeeldingen in Brou wers aardewerkfabriek te Leiderdorp. (Polygoon-Meyer). 31 ARRESTATIES TE VELSEN. Reeks diefstallen en inbraken. De gemeentepolitie van Vel- sen is er in geslaagd een reeks van diefstallen en inbraken op te helderen, als gevolg waarvan 31 personen werden gearres teerd. Het onderzoek is nog aan den gang, zoodat nog meer ar restaties verwacht kunnen wor den. In den loop van eenige maanden werden op verschillende plaatsen in de gemeente Velsen, vooral in IJmui- den, inbraken gepleegd, waarbij de daders, op geraffineerde wijze te werk gingen. Inwisseling van een groot bedrag aan zilvergeld gaf de politie eindelijk een belangrijke aanwijzing, omdat bij een der inbra ken veel zilvergeld gestolen was. Na een inbraak in een bakkerij kon tenslotte tot arrestatie van den IJmuidenaar L. worden overgegaan. Vele goederen, van diefstal afkom stig, konden in beslag worden geno men. Deze aanhouding leidde tot de ar restatie van een aantal anderen, on der welke een Zaandammer, die zich aan tal van oplichterijen had schuldig gemaakt. Deze was weer medeplichtig aan een inbraak in een melkinrichting in IJmuiden. Bij een huiszoeking vond men bij dezen arrestant' ongeveer tweehonderd val- schesleutels. Verder werden twee personen gearresteerd, verdacht van een drietal inbraken in Velserbeek. Deze arrestatie leidde op haar beurt tot die van vier jeugdige per sonen, die in Bloemendaal hadden ingebroken. De andere arrestaties houden vooral verband met rijwiel diefstallen. POLITIE ZUIVERT EEN SPEELHOL. Vijf Amsterdamsche agenten van politie hebben Zaterdagmiddag een inval gedaan in een perceel aan de Laurierstraat, waar op de le ver dieping een speelhuis gevestigd zou zijn, dat regelmatig door werkloo- zen en personen van verdacht allooi bezicht werd. Om den tafel werd een aantal mannen aangetroffen, die het z.g. „banken" beoefenden. Op tafel lagen diverse hoopjes kaarten met geld erop. Een elftal personen werd naar het bureau aan de Marnixstraat geleid. De bewo ner, tevens bankhouder, werd in arrest gesteld. HUIS TE BLARICUM AFGEBRAND. Gistermorgen is te Blaricum het huis van den Amsterdamschen hoogleeraar, prof. dr. L. E. J. Biouwer, geheel uitgebrand, een houten met riet gedekt buitenhuis aan de Torenlaan. De brand ont stond toen een van de huisgenooten een gaskachel wilde aansteken,! waarbij een gordijn vlam vatte. Toen de Blaricumsche brandweer op het terrein arriveerde, brandde het geh-eèle huis reeds als een fak kel. De woning brandde geheel uit. Van den inboedel heeft men slechts een gedeelte kunnen redden, doch de bibliotheek van prof. Brouwer, die een wiskundige van internatio nale vermaardheid is, ging groo- tendeels verloren. Huis en inboedel waren niet ver zekerd. Bij nadering van Nederland- sche kust neergeschoten. (D.N.B.) - Een Duitsche patrouilleboot be schoot gisteren verscheidene Brit sche vliegtuigen, die de Nederland- sc'he kust naderden. Een Engelsche bommenwerpers werd omlaag ge schoten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1