DE TIJGER KIJKEN KOOPEN u CLOECK STAD EN OMGEVING AGENDA. OPROEP. AMSTERDAMSCHE BEURS SeuiUeton De avontui van Stille No. 48 ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 NOVEMBER 1941. Pagina 2. ALKMAARSCHE COUB VERBODEN VERVOER. De bestuurder van een motor rijwiel, die een zak met circa AO kg tarwe vervoerde, werd te Heerhugo waard aangehouden en onder de ge meente Alkmaar is op een vracht auto een kist met circa 70 kilo tarwe aangetroffen. In Hoorn wandelde een Alkpaarder met een mooie handkoffer, die bij controle tarwe bleek te bevatten. Verder werd in Hoorn nog een wielrijder bekeurd uit Amsterdam afkomstig, die circa 40 kilo witte boonen bij zich had. Ook in Anna Paulowna had de con trole weer succes. Een 8-tal perso nen, voornamelijk uit Amsterdam en Haarlem afkomstig, werd bekeurd wegens vervoer van boonen en erw ten, terwijl één persoon circa 150 kg aardappelen op een bakfiets ver# voerde. Alle levensmiddelen zijn in beslag genomen. C3NCERT VAN DE POSTFANFASE De Alkmaarsche Postfanfare zal deze week niet minder dan drie donateurconcerten geven, wel een bewijs, dat zij zich in groote be langstelling mag verheugen. De con certen zullen plaats hebben in 't Gulden Vlies en wel op Woens dag, Zaterdag en Zondag telkens 7 uur. Wij kunnen nog mededeelen dat voor de pauze een uitgebreid muziekprogramma wordt uitgevoerd, terwijl na de pauze een vroolijk tooneelstuk de aandacht zal vragen. DIEFSTALLEN AAN DEN LANGENDIJK OPGEHELDERD. De politie van Noordscharwoude, Zuidscharwoude en Oudkarspel heeft een dievenbende ontmaskerd, be staande uit vijf opgeschoten jongens van 17 tot 20 jaar. Bij een verhoor in verband met diefstal van een hoeveelheid bruine boonen werd door een der hoofddaders een vol ledige bekentenis afgelegd. Behalve diefstal van een kwantum benzine kwam nog aan het licht, dat ook een reeks rijwieldiefstallen in deze om geving gepleegd is. Deze fietsen werden aan een handlanger ver kocht. De vijf verdachten zijn naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. ABONNEMENTSVOORSTELLING 'T GULDEN VLIES. Muisje van Edouard Pailleron. A.s. Vrijdag zal in het Gulden Vlies de eerste abonnementsvoorstel ling gegeven worden én wel door het Ned. Topneel (Intendant Cor v. d. Lugt Melsert). Opgevoerd zal worden het Fran- sche. blijspel: Muisje, van Edouard Pailleron. (Muisje is de bijnaam van de vrouwelijke hoofdfiguur uit dat stuk). Het is een stuk met een lichte en tintelende dialoog. De groote attractie zal zijn het debuut van de jonge actrice Elise Hoomans, dit jaar met lof geslaagd voor het eindexamen Tooneelschool. En met belangstelling ziet men uit naar haar vertolking van de titelrol. Wij mo gen hie^nog bij vermelden, dat wij ook onze groote actrice Elsa Mauhs in dezelfde rol in ons land hebben zien debuteeren bij het indertijd zoo beroemde ïtotterdamsch Tooneelge- zelschap onder leiding van v. Eys- den en Tartaud. Naast Elsa Mauhs traden toen o.a. op mevr. v. Eijsden- Vink en Frits Tartaud, welke rollen Vrijdag a.s. gespeelt} zullen worden door Tilly Perin-Bouwmeester en Henri Eerens. Als verdere medewer kenden noemen wij nog Lize v. d. Poll-Hamakers, Josephine van Gas teren en Aline Markus. Het stuk wordt gespeeld in costuums, tijd ein de der 19e eeuw. Om verschillende redenen ziet men deze voorstelling met belangstelling tegemoet. CLANDESTIENE HANDEL. Na een uitgebreid onderzoek is vastgesteld, dat door den zuivelfa- brikant J. H. te Bergen duizenden liters melk aan de regelmatige con sumptie zijn onttrokken. Van deze melk werd boter bereid en buiten de distributie om tegen zeer hooge prij zen in den handel gebracht. Er is tegen hem, alsmede tegen nog een twaalftal personen, die bij deze zaak waren betrokken, procesverbaal op gemaakt. Een gedeeite der verhan delde boter is in beslag genomen. REGELING AARDAPPEL- VERBOUW IN 'HENSBROEK. Op verzoek van de tuinbouwver. Ons Belang heeft de burgemeester van Hensbroek een verordening in 't leven geroepen waarbij het ver boden is in die gemeente t.e volgem de soorten aardappelen te verbou wen: Bravo, Zeeuwsche Blauwen, Zeeuwsche Bonten, Red Star en Graafjes (met ingang van 1 Jan. '42). De verbouw van alle overige soorten vroege en late aardappelen is eveneens verboden, tenzij kan worden aangetoond dat het gebezig de pootgoed is goedgekeurd door of vanwege de N.A.K. te Wageningen en bij die keuring dit pootgoed is geklassificeerd als volgt: vroege aardappelen, waaronder te verstaan Schotsche muizen met A en B; late aardappelen, waaronder begrepen Eigenheimers met A. Het verbod voor de vroege aard appelen gaat in per 1 Jan. '43 en voor de late soorten aardappelen per 1 Jan. '42. DIEFSTAL BIJ BUREN. Een gehuwde vrouw uit Anna Paulowna, die verdacht wordt bij een harer buren herhaaldelijk gelds bedragen ontvreemd te hebben, is gearresteerd en ter beschikking van de justitie naar Alkmaar gebracht. RIJWIELDIEVEN GESNAPT. Nabij de geref. kerk in de Wie- ringermeer werden einde vorige week twee rijwielen ontvreemd. Waar het vermoeden rees, dat de da ders een paar te werk gestelden, uit Amsterdam afkomstig, konden zijn werd de politie te Amsterdam tele fonisch op de hoogte gesteld. Het onderzoek aldaar leidde tot een gun stig resultaat, zoodat twee arbeiders, in de werkverschaffing te Slootdorp werkzaam, in hunne woningen te Amsterdam konden worden aange houden. De beide fietsen konden worden in beslag genomen. De gearresteerden, die bekend hebben, zijn naar het huis van be waring te Alkmaar overgebracht. HOLLANDSCHE STAMPPOT. Première van „De Bonte Spelers". „De Bonte Spelers" van Alkmaar gaven gisteravond in de Rustende Jager te Bergen voor leden van de V.V.V. de première van de Cabaret- Revue „Hollandsche Stamppot". Oogstte het vorig jaar dit gezel schap van dilettanten een geweldig succes, ook ditmaal was dit het ge val. De belangstelling van de V.V.V- leden voor „De Bonte Spelers" blijkt wel reeds hieruit, dat voor twee avonden (ook heden wordt er ge speeld) de zaal totaal uitverkocht was. Wat Menno Grondsma, Piet Cloeck en Piet Kroon presteeren, gaat boven het dilettantisme uit. Bewondering hebben wij voor de keurige verzorging en het vlotte tempo, waarin gespeeld wordt, „De Bonte Spelers" krijgen rou tine in het in elkander zetten van revue's. Hun vindingrijkheid om steeds weer wat nieuws te brengen, blijkt niet gering. De proloog, waar in wij met het gezelschap, dat een tournee gaat ondernemen, op een café-terras kennismaken, sloeg reeds dadelijk in. Alle arLsten waren in genomen met de tournee. Best ver zekerde geen kunstmest meer te kunnen zien, Grondsma, dat hij geen smeerkaas meer kan ruiken, Cloeck, dat de stoffen en bonnen hem de keel uithangen, Jo Kuhl, dat ze de schrijfmachine zou vergeten en Nelly Rus verheugde zich erover niet meer behoeven te zeggen: „het spijt mij dames, maar de gevulde koeken zijn uitverkocht." Hiermede demonstreerde men den avontuurlijken zin in den mensch naar iets anders. Wij zullen geen verslag van al het gebodene geven. Wie gelegen heid krijgt „Hollandsche Stamppot" te gaan zien, mag dit niet verzui men. Hij krijgt gelegenheid om eens hartelijk te lachen, wat, vooral in de moeilijke tijden waarin wij leven, voor de gezondheid zeer bevorder lijk is. Gisteravond is er in „de Rus" van kwart voor acht tot kwart voor ell enthousiast geapplaudiseerd en ge lachen. Wij spraken niemand, die niet hoogst voldaan huiswaarts keerde. Met voldoening hebben wij gecon stateerd, dat Theo Kroon, Jo Kuhl en Jaap Best geen ander engagement hebben genomen en het gezelschap tbouw zijn gebleven. Piet Cloeck was als conferencier en levensliedjeszanger weer onbe taalbaar. Menig beroepsgezelschap zou met zoo'n kracht ingenomen zijn. Menno Grondsma met zijn „en zoo en zoo" gaf als conferencier op geslaagde wijze iets van het droog komieke, terwijl hij als goochelaar en imitator voor geen beroepsartist onderdoet. Piet Kroon en Post als de ge broeders „Stet" hadden met hun nummer „Op de tandem naar Utrecht" een enorm succes en slaag den er in de aanwezigen collectief aan het zingen te krijgen. Jo Kuhl bracht op dansgebied weer iets heel fijns. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Savoy Hotel 217 (rom.- sens.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vrienden en vrouwen (hum.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Kora Terry (variété). 18 j. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Inspecteur 'Eyck in de val (detectivefilm). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 4 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Volks zangavond o.Lv. Corn. Jonker. Woensdag 5 November. 7.30 uur, Wapen van Munster (London), Verdronkenoord, demon stratie jiu-jitsu. 7 uur, 't Gulden Vlies, donateurs- concert Postfanfare. Donderdag 6 November. 7.30 uur, Harmonie, concert 25- jarig bestaan Kamermuziekvereen. 3 uur, café Renses te Stompetoren, vergadering Boerinnenbond. 7 uur, Rustende Jager te Heiloo, jubileum-uitvoering van 't Ontlui kende Roosje. Alle 15 nummers bespreken, is niet mogelijk. Toch wil len wij nog even vastleggen, dat de „Drie kleine vischjes" (Riek en Rie Dekker uit Egmond en Corry Avis uit Heiloo) een fijn nummertje vormden. Zij zijn als nieuwelingen, evenals de piano-virtuoos Jo Fak kel, die zich als een fijn kunstenaar ontpopte, voor het gezelschap een goede aanwinst. De finale met de polka-mannetjes gaf op costuumgebied iets heel bij zonder te zien. D. A. Kloinp. DE PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. De nieuwe prijzen voor de ver schillende tuinbouwproducten, welke met ingang van November zullen gelden, zijn voor het grootste gedeelte ongewijzigd gebleven. Voor de Succes-witte-kool is tot nu toe nog geen afzonderlijke prijs vastgesteld. De prijs voor jonge kastomaten, welke verleden week op 22 per 100 kg was vastgesteld, is nu verhoogd tot 25. Voor de overige tomaten is de prijs van 16 per 100 kg gehandhaafd gebleven. Bij de bloemkool is een wijziging gekomen in de maat en in den prijs. Voor de kwaliteit I is de maat thans 2227 cm over den kop 'gemeten en de prijs 12 per 100 stuks geworden; voor kwaliteit II is de maat 1822 cm en de prijs 9 per 100 stuks en voor kwaliteit III, welke tot nu toe niet bestond, is de maat van 1318 cm en de prijs 6 per 100. De kwalteit „extra", welke uitsluitend voor het binnenland geveild mag worden, noteert thans bij een maat van boven 27 cm een prijs van 15. Van de sorteering III mag de kwa liteit B alken voor het binnenland worden verkocht, tegen 4.80 per 100 stuks maximum. De prijs der druiven is verhoogd; voor Gros Golman en Golden Champion tot 65 en voor de Ali cante en Gros Maroc tot 50 per 100 kg. Van de druiven, welke al ken voor het binnenland bestemd zijn, zijn de prijzen eveneens ver hoogd Muscaat, Westfrisia, Leopold 65 en Frankenthalers van 50 tct 55. De overige soorten 50 per 100 kg. De prijs van de liasboonen is verhoogd tot 40 per 100 kilo. Voor d© uien is thans op de bin- nenlandsche maximunjprij zenlij st een noteering opgenomen en wel voor witte uien van A kwaliteit 4.50 per 100 kg, doch met deze restrictie, dat alleen aan de veilin gen waar koelhuis-uien worden verladen, de niet voor het koelhuis geschikte, maar overigens aan de eischen voldoende uien, voor 50 voor'het binnenland mogen worden geveild. Wanneer wegens gebrek, aan wagons geen geregelde verlading van fruit en groenten kan plaats hebben, is de veiling verplicht eerst de minder houdbare soorten en partijen te verladen en den aanvoer van de meer houdbare producten zoo te regelen, dat zoo min moge lijk stagnatie ontstaat. DE NAJAARSVEEMARKT. De heden gehouden najaarsvee markt van jong vee kenmerkte zich door een stuggen handel met terugkopende prijzen. Dit behoeft geen verwondering, aangezien iedere veehouder thans weet, hoeveel dieren hij mag aan houden, terwijl er in totaal heel wat meer jonge dieren zijn dan er aan gehouden mogen worden en er zelfs normaal aangehouden werden. Op de markt was een aparte af- deeling ingericht voor t. b. c.-vrij geregistreerd vee. Hier kon een en kel stierkalf nog 300 gelden. De prijzen voor de kalveren vari eerden van 150 tot f 200, die voor de vaarzen van 250 tot 350. OMZET VAN DRIE MILLIOEN. Aan de veiling „De Tuinbouw" te Grootebroek is gistenmotfgen een omzet bereikt van 3.000.000. Dit omzetcijfer werd verleden jaar eerst op 12 December bereikt. BROEK OP LANGEDIJK. De post. - De aankomst van de post is in verband met het korter worden van de dagen gedurende de wintermaanden voor 's avonds ver vroegd, De post komt nu met de bus van half vijf in plaats van met die van half zeven. HEILOO. Boerderij gekocht. - De heer W. Klaver, alhier, heeft op een open bare verkooping te Opmeer de boer derij gekocht van de erven de Goe de, groot 16.87 ha. voor 37900. Besluit van den burgemeester. - Het r. k. kerkbestuur der paro chie van den H. Willibrordus te Hei loo, als bestuur der r.k. jongens school en der r.k. meisjeschool, heeft op 30 Juli 1941, ingevolge art. 72 der L. O. Wet 1920, gelden aangevraagd voor: a. Het veranderen van inrichting van de speelplaats der r.k. meisjes school; b. Het inrichten van een. gymnastiekterrein voor de r.k. jongens- en meisjeschool bij het tij delijk voor het onderwijs in gebruik zijnde Brunogebouw; c. Het aan schaffen van nieuwe hulpmiddelen voor het vak lichamelijke oefe ningen. Na het veranderen van de speel plaats bij de r.k. meisjesschool zal een terrein aanwezig zijn, waarop oefeningen in lichamelijke opvoe ding kunnen worden gehouden; der halve werd het verzoek sub b ge acht de normale eischen te over schrijden en is afgewezen; de onder a en c genoemde verzoeken zijn in gewilligd. EGMOND AAN ZEE. Wijziging schooltijden. - In ver band met het jaargetijde en ter be zuiniging op de verwarming zijn de schooltijden der openbare school ge steld op 9J412 Yi uur en 24 uur, gedurende de eerste 5 werkdagen. Zaterdags wordt de school gesloten. Distributieregeling. - Daar de op heffing van het distributie-agentschap te Egmond aan Zee, waardoor de détaillisten naar Egmond aan den Hoef moesten, niet bevredigend werkte en ook slechts als overgangs maatregel bedoeld was, is thans in den kring Heiloo het stelsel van den zgn. reizend-agent ingesteld. Deze zal nu elke week zitting houden te Eg mond aan Zee, Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen, voorloopig alleen voor de détaillisten, maar op den duur ook voor het publiek. BERGEN. Houtdiefstal. - De politie alhier heeft bij het plegen van houtdiefstal op heeterdaad betrapt P. B., alhier; procesverbaal is opgemaakt, terwijl bovendien het vergaarde' hout in be slag genomen werd. WARMENHUIZEN. Cursus E.H.B.O. - De cursus E. H. B. O. is voorloopig beëindigd in verband met den brandstoffennood. Na de laatste les richtte de voorzit ter, de heer P. Mantel, woorden van dank tot de cursisten voor de trouwe opkomst en hoopte allen a.s. voorjaar terug te zien. Hij raadde aan om in deze tusschenpooze goed door te stu- deeren. Vervolgens richtte hij een speciaal woord van dank aan den heer van Dalen uit Alkmaar, leider van den cursus, die zich belangeloos Beschikbaar stelde en ook bij slecht weer steeds present was. Als blijk van waardeering werd hem hiervoor een geldelijke belooning ter hand ge steld. De heer van Dalen dankte het bestuur voor deze waardeering. De docent, dr. van Hesteren, was niet aanwezig, waardoor allen waren teleurgesteld. OBDAM. Vitaminetabletten. - Het uitrei ken van vitamine-tabletten zal in deze gemeente plaats hebben 5 Nov. van 911 uur ten gémeentehuize, en voorts eiken vijfden dag van de maand gedurende de wintermaan den. In aanmerking komen a.s. moe ders en kinderen van 3 maanden tot 3 jaar. De uitreiking geschiedt gra tis. Stamkaarten medenemen. HENSBROEK. Ccmmies benoemd. - De heer D. Kaai te Winkel is als commies ter standplaats Hensbroek benoemd. Voor zoover ons bekend heeft te Hensbroek nog nimmer een commies gestaan. De post gaat met de bus. - Met ingang van 3 Nov. wordt de post 's avonds van Hensbroek en Obdam vanaf het postkantoor te Obdam met de Habo-bus naar Alkmaar ver voerd, terwijl dit tot nog toe ge schiedde met den trein vanaf Obdam. In verband hiermede is de buslichting te Hensbroek vervroegd van 4.45 uur tot 4.10 uur. In de och- tendbuslichting is geen wijziging ge komen. De post van deze lichting blijft nog met den trein vanaf Ob dam vervoerd. LANGEDIJK. Distributie en ruilen van schoenen. Tot nadere aankondiging zullen geen aanvraagformulieren voor schoenen meer worden uitgereikt en geen schoenenbonnen verstrekt worden. Aanvraagformulieren voor rijwielbanden-bonnen kunnen uit sluitend schriftelijk per briefkaart worden aangevraagd gedurende- de eerste tien dagen van elke maand. De schoenenruilbeurs mag zich in een groeiende belangstelling verheu gen. Het is een genot om hen, die door de beurs geholpen zijn, ver heugd naar huis te zien gaan. Wij hebben reeds verschillende perso nen gesproken, die door ruiling van het schoenenprobleem verlost zijn. Er is echter een nijpend gebrek aan kinderschoenen. Een berichtje aan de leden van het comité of in de brievenbus van den heer Rezelman en de schoenen worden afgehaald. INSCHRIJVING STUDENTEN AAN UNIVERSITEITEN. Verschenen is een besluit van den secr.-gen. van het dept. van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescher ming, betreffende de inschrijving van studenten aan de rijksuniversi teiten, de technische hoogeschool te Delft en de Landhbuwhoogeschool te Wageningen. Hierin wordt bepaald: Na bekomen machtiging van den secretaris-gene raal van het dept. van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft de rector magnificus van een rijksuniversiteit, van de Technische hoogeschool te Delft en de Land- bouwhoogeschool te Wageningen dan wel hij, die de functie van rector magnificus waarneemt, de bevoegd heid: a. de inschrijving tot een passend getal studenten te beperken, b. als voorwaarde voor inschrij ving te bepalen, dat zij slechts geldt voor het bijwonen van lessen in be paaldelijk door hem op het inschrij- vingsbewijs aangeduide faculteiten dier universiteit of afdeelingen dier hoogeschdol. Dit besluit trad op 1 November in werking. PUPUCATIES De vaandels der vrijheid. Met deze vaandels hooggeheven stormden de Duitsche legers, ge volgd door de legers van de verbon den mogendheden en de duizenden vrijwilligers uit alle beschaafde landen van Europa, naar het Oosten, om de belagers van de Westersche beschaving te vernietigen. Met de vaandels der vrijheid in de vuist begonnen deze dappere strijders een grinjmig gevecht op leven en dood. Zij verslaan de legers van Stalin, zij marcheeren nu, na enkele maaanden diep in het land der Sovjets, de overwinning tege moet. Dappere kerels, die zich door niets laten tegenhouden, want het zijn de vaandels der vrijheid, die zij met zich voeren: het is hun heilig ideaal dat zij volgen. En daarom moeten en zullen zij zegevieren, die vaandels der vrijheid. Ook in ons land werden zij gegrepen. Ook hier hooggeheven door onze Nederland- sche nationaal-socialisten. Zij wap perden boven de troepen, die naar het Oosten trokken. Een symbool voor hen, die den nieuwen tijd be grijpen, onbereikbaar voor anderen, die vreemd zijn voor hun volk en land. Nederlanders, die vaandels der vrijheid, die kleuren van ons legioen, die strijdliederen van onze natio naal-socialisten, die roepen u toe u te bezinnen op uw plicht als Neder lander. Het is de vrijheid van Europa, van Nederland, uw vrijheid en de toe komst van uw kinderen, waarvoor deze vaandels geheven zijn, waar voor die Nederlandsche vrijwilligers vechten en gij zoudt zoo weinig eer bezitten, dat gij aan den. kant blijft staan? SCHOL W. De BURGEMEESTER van ALK MAAR brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat op Woens dag 12 November dezes jaars, door den Opzichter van den Hout en de Plantsoenen zal worden gehouden de JAARLIJKSCHE SCHOUW over: cie oude Zandersloot, beginnende bij het bruggetje in den Kennemersin- gel, benevens de Hoevervaart; de sloot langs de Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot den weg naar de begraafplaats; de Bleekersloot, loopende van den Nieuwlandersingel af en de nieuwe Zandersloot, beide tot aan de ban- scheiding van Heiloo; de sloot loopende van het Baanpad af achter langs de woningen van „Goed Wonen" tot het pad van Overdie; de sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het Kanaal; de sloot loopende ten Zuiden van het weiland behoorende bij „Oost- wijk" en verder tot het Kanaal. Wordende alle eigenaars of ge bruikers van perceelen aan en langs die slooten liggende aange maand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zich daarlangs uitstrekt, de kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen, alsmede de slooten uit te diepen en het zand benevens den modder, op hunne kosten, ter weerszijden daaruit op te halen, allesoprood anige diepte en onder die boete en strafbepalin gen, als bij de bestaande verordeningen zijn vastgesteld, v Alkmaar, den 3 November 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. 1 De Secretaris, A. KOELMA. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedu rende het tijdvak van Woensdag 5 November tot en met Dinsdag 11 November 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen: Oranje kleur. Vetbonnen: Blauwe kleur. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Alkmaar, 3 November 1941. OPGAVB AftnvJ-KkDAMSChc BANK K.V# Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 3 November STAATSLEENINGEN. Vor. k. 3x Nederland 1941 95y8 4 Nederland 1941 100l/s 4 Nederland 1940 II 100i'f 3—3'/, Nederl. 1938 92'/8 3 Ned.-Indië 1937 941/,, BANK-INSTELL. Amsterd. Bank .131 Handel Mij. Cert. v. 12.50179 Koloniale Bank 219 Vs Ned. Ind. Handelsbank 155 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 147t/g Calve Delft Cert. .118 Nederl. Ford 320 Lever Broslbo1/* Phil. Gloeil. Gem. Bezit 274 Vs CULTUUR MAATSCH. H. V. A487 Java Cultuur .293 Ned. Ind. Suiker Onit 271 Verg. Vorstenlanden 135 PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia 272y3 Oude Deli312 Sen=mbah265 .311V« 309 267 •165 •184 >158 .147 167 1991/j ,210 1941 plm 2u 95W,6 1007» lOOVs 929/I6 MV. 130 179 218 156 1501/4 119Va 320 1601/, 2753/4 486 290 210 1341/, 317 309 265 165 185 1581/, 1461/, 168 199 210V, 272 3121/, 265 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Neen, gij zult die vaandels vol gen, gij zult eindelijk gaan besef fen, waarom het gaat, gij zult uw plicht doen en gij zult u aanmelden bij het vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te Den Haag. door J. REGIS. 33 De journalist, die mevrouw Chris- man in haar bontmantel rustig en glimlachend zag staan praten te midden van een groep andere spe lers. bleef staan. „Ik wacht wel even", zei hij. Ze hadden voor zich een interieur in modernen salonstijl met drie kan ten, dat in een intensief en onbe wegelijk licht baadde. Een man stond reeds bij de camera in de hoogte klaar, terwijl assistenten in blauwe blouses nog midden in het lichtveld bezig waren. „Schuif den divan precies tien centimeter terug", donderde de bas stem. ,,Zoo, genoeg, genoeg! En nu, mevrouw Chrisman, gaat u nu aan de piano zitten!" Wallion zag den regisseur Robert son tusschen zijn tafeltje en de ca mera met een onbluschbare energie heen en weer rennen. Ondanks de koude in de studio was hij in hemds mouwen en zijn kin, zijn haar en zijn manier om een uitgegane sigaat tus schen zijn kaken te kauwen deden vermoede, dat hij in de Vereenigde Staten geweest was. „Meneer Chrisman, waar bent u? Bent u klaar? Come along, please, by de deur links! Luistert u eens: De graaf blijft bij de deur staan en kijkt naar de vrouw. Hij toont af schuw, die langzaam in haat over gaat!" las de regisseur droog en za- keliik van het papier, dat hij in de hand hield. „Nou, meneer de graaf, denkt u maar aan al het slechte, dat de dame uit Petersburg u aange daan heeftl U komt direct uit de vergadering, u bent gedwongen ge weest, die als een geslagen man te verlaten! Het was u niet kwalijk te nemen, dat u lust zou hebben, haar te dooden. Nou. Nee, nee nee u bent toch geen houten pop neemt u me niet kwalijk! Nog eens van voren af aan!" Suzanne had haar bontmantel uitgedaan en zich aan de piano ge zet. Allan Chrisman boog zich voor over, trok zijn mondhoeken omlaag en keek star naar Suzanne, die zich langzaam oprichtte en met een uit drukking van schrik terugweek. „Uitstekend, mevrouw Chrisman, alleen het hoofd een beetje meer omhoog. Ik lees weer. De graaf doet een stap naar haar toe. Chrisman, man, waar heb je dat met je schou ders vandaan! Het is hier toch geen Chaplinklucht! Nog eens!" Robertson rende naar het tafeltje en gooide een glas water om. „Nou! Well, dat' is beter! Nu komt het: De vrouw tast achter zich op de tafel en grijpt naar de revolver..,! Waar is dan in vredesnaam die re volver?" Een van de assistenten, die een blauwen bril en een korten lichten baard droeg, trad snel naar voren en legde een kleine vernikkelde re volver op tafel. De scène begon op nieuw en de stem van den regisseur donderde: „Recht op haar toe! Niet te snel. Let op; Hij maakt een beweging, alsof hij zich op haar wil werpen! Nu heel weinig, het hoofd vooruit en de handen naar achteren! Wel, maar denk om uw oogen, u veraf schuwt haar toch. Alle menschen! Het is toch geen grapje! Wilt u me dan het heele stuk bederven? U moet haar haten! Vooruit! Allan maakte een ontevreden be weging en deed een stap terug. Su zanne ging naar hem toe, borstelde een beetje poeder van zijn jas en knikte hem bemoedigend toe, „Zegt u hem, dat dit de laatste repetitie is!" riep de regisseur met een grafstem. „Dan draaien we, denkt u daaraan! Op de plaats! Klaar, vooruit!" Op hetzelfdfe moment vielen de oogen van Wallion op den assistent die zoo juist de revolver op de ta fel had gelegd. Het was een breed geschouderde man fn een blauwe blouse; hij hield zijn gezicht afge wend en trok zich langzaam naar een zijdeur terug. Wallion keek naar zyn rug en fronste zijn voor hoofd. „Pas op: Het gezicht van den graaf is vertrokken van razernij en de vrouw heft langzaam dq revol ver oplas de regisseur voor. „Het is goed, mevrouw Chrisman, zoo, ja!" Suzanne hief de revolver op te gen Allan en de blanke loop glans de in het witte licht. De journalist voelde zich plotseling door 'n onver klaarbare onrust, als bij een drei gend gevaar, aangegrepen. „Wie is die man daar?" vroeg hij aan den directeur. „Wie?" antwoordde Grafferth verbaasd. „De man in de blauwe blouse, die daar juist door die zijdeur weg gaat!" De directeur wierp een onver schilligen blik in zijn richting. „Die daar? Dat is een of andere nieuweling, ik weet zijn naam niet meer. Een van onze assistenten, Olsson, is, geloof ik, vanmorgen ziek geworden en die daar kwam in zijn plaats Wallion hoorde de basstem van den regisseur; „Buiten zichzelf van razernij werpt de graaf zich op haar. Daar- knalt het schot. De graaf wankelt terug en valt ruggelings op. den divan Zoo, niet slecht, me vrouw Chrisman, ja, en dan naar voren Een heel leger van gedachten joeg door Wallions brein. Hij zag, hoe Suzanne het wapen liet zakken, tot het op de door een wit hemd be dekte borst van Allan wees. „Uitstekend!" riep Robertson. „Nog één stap en drukt u af, me vrouw Chrisman!" Maurice Wallion snelde plotseling naar voren. „Halt!" riep hij. Suzanne kromp ineen en wendde een weinig haar hoofd om. Op het zelfde moment ging het schot met een scherpen knal af en Allan Chris man draaide zich half om, greep naar zijn linker schouder en viel ruggelings op den divan in on macht. Het volgende oogenblik heerschte er een vreeselyke opwinding in de studio. Suzanne had zich doods bleek en wankelend op het uitge strekte lichaam van Allan gewor pen. (Wordt vervolgd). SLECHTE WAAR GOED GELD Drie handelaren hadd< duet vervaardigd en i del gebracht, waarvan op king verklaard werd, da stond uit magere melkpc suiker en cacao. De I keuringsdienst stelde ecl derzoek vast, dat het ee was van 70 deelen tapte en 30 deelen sterk ont De aan de hand van deze rekende prijs voor dit 1 hoogstens 50 ct. per kg dragen. Het bleek echte partij, groot 1550 kg, teg hoogeren prijs was verin Een grossierderij in z< Amersfoort, die de cace melkpoeder gemengd ha het voor 1.54 per kg aa missionnair te Apeldoori zijn beurt vond een koo; sterdam, die hem 1.80 taalde. De verkoopei tot boeten veroordeeld i 500 en 700. ROODE-KRUIS-AUTO BOLSJEWISTEN BESCH Met veronachtzaming roodekruisteeken hebber bolsjewisten nabij Kle: Duitsche ziekenauto besc auto vertoonde na deze val ongeveer honderd De gewonde, die met de auto vervoerd werd, 1 nieuwe wonden, waardoo: dood werd. Ook de chaufi collega werden door den Sovjets gedood Ziedaar een kort be: dezer dagen in de dagbi scheen. Een sobere meldir tragedie, welke zich in h heeft afgespeeld, een gev zenden, het is niet de ee: dat gewondentransporten Sovjets beschoten of gebc worden. Telkens weer n veerlooze gekwetsten, m penen in de vuist door hi ders verdedigd worden. F1 geen kwaad met kwaad w golden. De Nederlandsche ambi straks naar het Oostfron zal hulp bieden aan v r v ij an d. Daarom is het de plioht ren Nederlander deze te steunen. Stort uw bijdrage, iets u missen kunt, op girorek 8-7-6-0-0, Nederlandsche Ambulanci ginnegracht 22 te Den Ha NIET VERZEGELDE Ml MEN GÏNRICHTIN G 's-Gravenhage, 3 Nov. het mengvoederbesluit 19 voorhanden of in voorra van eey niet-verzegelde menginrichting, welke ka gebruikt voor het bere mengvoeder, verboden. E geldt echter niet voor eer die het vermalen van gr menschelijke consumptie uitoefent, voor een bere mengvoeder, die in het bf een mengvergunning en persoon tot wiens bedrijf vaardigen, herstellen of 1 len van maal- of menginj behoort. Zij, die deze installaties digen, herstellen of ve: zullen bovendien een voo g ster moeten bijhouder, thans ook het verhandelei leveren van deze inrichtir perkt en nog slechts toege eken de kooper in het be een hem door de Neder Meelcentrale uitgereikte vergunning. BENOEMD. Tot hoofd der o.L schc mond aan Zee is door de meester benoemd de heer onderwijzer aan die school. 267. Want in snelheid zou Klompertje het toch tegen die auto moeten afleg gen, dat snapte Klom pertje dadelijk. Goede raad was duur, zou je denken. Het leek er ten minste erg veel op, war de dief was ir zijn wagen gesprongen e- (jin-.j. ]- al art

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2