DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De havenstad Fedosio aan de Zwarte Zee genomen. Amerika's nota aan Finland. De strijd in het Oosten. Activiteit in den sector Gondar. Distributie van vaste brandstoffen. 0.17 per 99 0.24 per 59 0.13 per 59 0.27 per 39 0.13 per 59 0.10 per 55 0.12 per st. 0.07 per 39 0.13 per 39 0.10 per 33 0.08 per 39 0.05 per 33 0.07 per kg 0.39 per 39 0.27 per 39 0.19 per 99 0.56 per 99 0.32 per 99 0.54 per st. 0.29 per 99 0.17 per 0.07 per 99 0.62 per kg 1.28 per 99 0.78 per >9 0.55 per 79 0.33 per 59 0.55 per 59 0.40 per 5» 0.25 per 5» 0.47 per 5» 0.36 per 59 0.21 per 59 0.33 per 59 0.21 per 59 0.28 per 59 0.18 per 99 0.20 per 39 0.17 per •9 0.14 per 0.10 per 59 0.70 per 59 0.47 per 59 0.25 per >9 0.56 per 59 0.40 per 99 0.18 per 19 0.36 per 59 0.18 per 59 0.25 per 59 0.18 per 59 0.10 per 19 ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 261 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f Q.25, groote contiacten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 5 November 1941 TT D uil sch tand strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 4 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland de Krim zetten Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging voort. Plaatselijke tegenstand van ver strooide deelen van den vijand werd gebroken. Aan de kust van de Zwarte Zee werd de havenstad Feodosia genomen. Twee 'uitvals- pogingen van vrij sterke vijande lijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens vanuit Leningrad werden met zware bloedige ver liezen voor den vijand afgeslagen, voordat zij de Duitsche linies be reikten. De luchtmacht zette de aanvallen op bolsjewistische schepen in de wateren van de Krim voort.Zij vernietigde een koopvaarder van 1.000 brt. en plaatste bom- treffers op vijf groote transport schepen. Moskou werd overdag gebombardeerd. Bij nachtelijke aanvallen van de luchtmacht op Leningrad ontstonden groote bran den in verscheidene wijken der stad. Zooals reeds in een extra-bericht werd medegedeeld, hebben de marine en de luchtmacht de Brit- sche ravitailleeringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracht. Duikbooten hebben op den Atlan- tischen Ocea.n 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamen- lijken inhoud van 53.000 brt., als mede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ten oosten van Aberdeen drie koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. vernietigd. Bovendien werd bij de Shetland-eilanden een vrachtschip door borhtreffers zwaar beschadigd. In N.-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche ar tillerie- en kazematstellingen bij Tobroek gebombardeerd. De vijand heeft in den afge loopen nacht met zwakke strijd krachten boven N.O. Duitschland gevlogen. Bij vluchten boven de bezette gebieden werd een Brit sche bommenwerper neerge schoten. Washington, 4 Nov. (D.N.B.) Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft het volgende medege deeld: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Finland gedreigd met het verbreken der vriendschappe lijke betrekkingen, wanneer Fin land niet onmiddellijk het offensief tegen de Sovjet-Unie staakt en de Finsche troepen uit het bolsjewisti sche gebied terugtrekt. Een Finschë verklaring. Helsinki, 4 Nov. (D.N.B.) Naar het Finsche telegraaf-agentschap meldt, is in verband met de berich ten over een Amerikaansch vertoog' inzake het staken van het offensief tegen de Sovjet-Unie van welinge lichte Finsche zijde medegedeeld, dat het bericht oyer den inhoud van dit vertoog niet in ieder opzicht juist. is. De Finsche regeering zal antwoor den, zoodra de nadere bijzonderhe den van deze kwestie openbaar zul len worden gemaakt. Een Finsche persstem. Onder het opschrift „er wordt een oorlogsverklaring voorbereid" be handelt de Ajan Suunta de eischen van Amerika jegens Finland. Het blad verklaart, dat het typeerend is voor de verhouding tusschen Engeland en de Sovjet-Unie, dat laatstgenoemd land het initiatief heeft genomen tot een oorlogsver klaring van Engeland aan Finland. Engelands eigen belangen eischen geen oorlogsverklaring aan Finland. Dit wordt dus een diplomatieke oveminning der Sovjet-Unie. Finland moet evenals in 1939 zijn levensrechten tegen de Sovjetunie verdedigen. Deze verdedigingsstrijd duurt voort en is gedeeltelijk over gebracht naar het gebied, waarvan de vijand voor zijn aanval gebruik maakte. De tot Finland gerichte eisch zich terug te trekken is zoo ontzettend en zou de Finsche gren zen op zoo gevaarlijke wijze ontbloo- ten, dat de nationale belangen dit volstrekt niet toelaten. Men kan van een volk niet vrijwillig toe stemming tot zijn eigen vernietiging verlangen. Indien Engeland op voorslag der bolsjewieken aan Finland den oor log verklaart, zou het zich schuldig maken aan een aanval, die evenzeer ongeprovoceerd is als die der Sov jet-Unie. Het Finsche volk heeft steeds tegen aanvallen gevochten en zal dat ook thans doen. Bovendien zal een nieuwe aanval de banden van wederzijdsche vriendschap en hulpverleening tusschen Duitschers en Finnen slechts versterken. Wilhelmstrasse over de Amerikaansche nota. Berlijn, 4 Nov. (ANP) De heden gehouden buitenlandsche perscon ferentie in de Wilhelmstrasse stond volledig in- het teeken van den hel- denstrijd der Finnen tegen het bols- mag door i den wer- DUITSCHE ARTILLERIE bij het bes.chieten van bolsjewistische stellingen. iWeltbild-Polygoon) jewisme en van het verzet van het Europeesche geweten tegen de mis dadige-inmenging der politici van de Ver. Staten in Europeesche aan gelegenheden, zooals deze zeer scherp tot uiting komt in den dwingenden eisch van Washington aan de Finsche regeering tot staking der vijandelijkheden tegen de Sov jet-Unie en tot het sluiten van een afzonderlijken vrede. Gezant dr. Schmidt zeide als woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken: „Het ge weten van een oprecht man moet in verzet komen tegen de wijze waarop de politici der Ver. Staten zich probeeren te vergrijpen aan het kleine Finsche volk, dat zijns ge lijke niet heeft in dapperheid, vast beradenheid en offervaardigheid". De gezant zeide niet te willen vooruitloopen op de Finsche verkla ring, doch niet te kunnen nalaten te wijzen op de eenvoudige methode waarmede van Finsche zijde reeds op de arrogante, houding van mi nister Huil geantwoord iS. Men is er in Duitsche politieke kringen van overtuigd, dat de Finsche regeering het eenige juiste standpunt inneemt wanneer zij zegt: „De nadere om standigheden eener beantwoording bepalen wij". Het gaat hier om een uitgesproken Europeesche reactie tegen de verworden gangstermetho den van den overkant van den Oceaan. De gezant stelde daarna in scherpe bewoordingen Amerika's verschillende houding tijdens Fin- schen eersten en tweeden oorlog in het licht. V Victorie, Duitschland u>int voor Europp op alle tronten. EXTRABERICHT VAN HÉT DUITSCHE OPPERBEVEL. 14 vijandelijke koopvaar ders tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Füh rer, 4 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De marine en de luchtmacht hebben de Britsche ravitaillee ringsscheepvaart wederom zwa re slagen toegebracht. Duik booten hebben op den Atlanti- schen oceaan 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamen lijken inhoud van 53.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben-in den afgeloopen nacht ten oosten van Aberdeen drie koopvaar ders met eèn gezamenlijken in houd van 20.000 brt. vernietigd, jj Bovendien werd bij de Shetland- 1 eilanden een vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd, j VLIEGTUIGONGELUKKEN IN NEDERLANDSCH-INDIE. Sjanghai, 4 Nov. (D.N.B.) Uit Batavia wordt gemeld, dat ..twee mi litaire vliegtuigen zijn neergestort. Een NederL-Indische bommenwerper is neergestort in de nabijheid van Buitenzorg, een tweede toestel viel te pletter in de nabijheid van Ka- meajoran. Een officier kwam om het leven, een tweede werd zwaar ge wond. -Tankboot zwaar beschadigd. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het ministerie van marine zou d'e marinetanikboot Salinas in den nacht van 29 op 30 October door een torpedo zwaar beschadigd zijn. Deze tankboot had, naar het heet, in convooi gevaren en was voorzien van twee stukken geschut en een batterij luchtdoelartillerie. Nadere berichten ontbreken. DUITSCHE TANKDIVISIES RUKKEN OP. (P.K. Mossdorf-Hoffmann) Vergeefsche uitvalspogingen. Berlijn, 4-Nov. (D. N. B.) De bols jewistische troepen ondernamen op 3 November heftige Uitvalspogingen uit Leningrad. In de ochtenduren werd begonnen met een hevige be schieting door de artillerie uit het ingesloten Leningrad op den sector van een Duitsche divisie. Met ge bruikmaking van pantserwagens en kanonneerbooten ter sterkte van twee divisies drongen toen de bolsje wieken op, beschermd door rook gordijnen. Tevens namen gevechts vliegtuigen en bommenwerpers aan den strijd deel. De Duitsche waar nemers hadden echter tijdig de voor bereidingen der bolsjewieken waar genomen. Zware Duitsche artillerie opende een spervuur en verijdelde den bolsjewistischen aanval, nog voordat de bolsjewieken de Duit sche linies bereikt hadden. De bolsje wieken leden bijzonder zware ver liezen aan menschenlevens. Ook pant serwagens werden door de Duitsche artillerie vernietigd. De actie der Finnen. Helsinki, 4 Nov. (D. N. B.) Naar de Finsche inlichtingendienst meldt, hebben de Finsche troepen van 1 tot 3 November de voor de stad Koivisto ten Z. van Viipuri gelegen groep eilanden bezet. Deze groep bestaat uit drie groote en tal van kleine eilanden, die door de bolsjewieken zwaar versterkt waren. Daarmede is een belangrijk steunpunt, dat aan de bolsjewistische vloot in de Oostzee nog was overgebleven, thans in Finsche handen gevallen. Naar voorts gemeld wordt, zijn in den nacht van 2 op 3 Nov. in de Finsche Golf een groot schip en twee kleine vijan- o'elijke schepen op mijnen geloopen en gezonken. Naar uit een frontbericht blijkt, zijn de weerstandslinies der bolsje wisten in het O. Aunus-gebied voor het grootste deel ineengestort. De Finsche troepen hebben na de ver evering van Porajaervi in een snel len opmarsch over groote afstanden op de naar het O. leidende wegen talrijke dorpen ingenomen en be langrijke plaatsen ingesloten. Binnen den korst mogelijken termijn is dui zend vierkante kilometer van het noordelijke Aunusgebied geheel en al van bolsjewisten gezuiverd. Andere aanvallen werden in de richting, van den Moermansk-spoor- weg en het Stalin-kanaal voort gezet. De operaties die aanvankelijk als gevolg van het moeilijke terrein slechts langzaam vorderden, hebben ha het bereiken van belangrijke ver keerswegen ook in dit gebied van het front het karakter van een blik- semoorlog aangenomen. De Italianen aan het front. Berlijn, 4 Nov. (D. N. B.) Italiaan- sche troepen hébben de laatste dagen in hevige gevechten den tegen stand van vrij sterke Sovjet-afdee- lingen in den Z. sector van het O. front gebroken. Gisteren kregen de Italianen opnieuw contact met den vijand ten noorden van Stalmo. Snelle troepen doorbraken na voor bereiding door de artillerie de bolsje wistische stellingen, rolden ze op er. verpletterden de haarden van tegenstand. In deze gevechten onder scheidden afdeelingen bersaglieri zich bijzonder. Artillerie beschoot den wijkenden vijand en cavalerie achtervolgde hem tot het industrie gebied was gezuiverd. In dezelfde richting rukte Itali- aansche infanterie het Dohetzbekken binnen, overwon in tal van plaatsen den tegenstand der bolsjewisten en veroverde een vrij groote stad. De bolsjewisten boden hevigen tegen stand. Schouder aan schouder met Duitsche formaties versloegen zij den vijand. De' Italiaansche lucht macht mengde zich met gunstig ge volg in den strijd te land. In de avonduren van 3 November herhaalden de bolsjewieken hun ver geefsche pogingen om aan- het om singelingsfront van Leningrad de Newa over te steken. RADIOPRAATJE VAN DE N. S. B. Hedenavond 5 Nov. om 19.45 uur spreekt de heer J. Hollander over ,.De groote tragedie". Zaterdag 8 Nov. om 18 uur spreekt de heer J. de Jong over het onderwerp: „Wat men geloofde". Italiaansch legerbericht. Roe, 4 November (Stefani.) In zijn weermachtsbericht no. 520 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Op 'Sicilië hebben Britsche vlieg tuigen des nachts en overdag eeni ge plaatsen tusschen Syracuse en Licata aangevallen. Eenige huizen vierden beschadigd. Onder de bur gerbevolking werden eenige per sonen gewond. Onze jageTs schoten een toestel van het type Wellington omlaag.' De' machine viel in zee op eenige mijlen buiten de kust. N.-Afrika: Onze detachementen maaakten eenige gevangenen. Duit sche vliegtuigen vielen concentra ties gemotoriseerde voertuigen van den vijand aan. Tijdens een aanval op het gebied van Tripolis heeft een van, onze jagers een vijandelij ken bommenwerper boven zee brandend neergehaald. O.-Afrika: Intensieve activiteit van onze voorgesohoven afdeelingen can alle fronten in den sector Gon dar. In het Centrale bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedo-booten een Engelsche duik- bot tot zinken gebracht. EEN ZWITSERSCH BLAD OVER DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Bern, 4 Nov. (D.N.B.) Het in Zu rich verschijnende handels- en in dustrieblad „Finanz und Wirtschaft" schrijft over het in gevaar brengen van het avondland door het bolsje wisme en oyer het vastberaden op treden van het derde rijk o.m.: Het bolsjewisme heeft zijn gehei me en openlijke doelstellingen niet in verdragen maar in zijn eigen da den onthuld. Het heeft ze onthuld in het feit, dat het sedert 20 jaar iede- ren cent, die het op het allernoodig' ste levensonderhoud kon overhou den, uitgegeven heeft voor de moord- instrumenten van <fen oorlog. Dit resachtige rijk, dat niemand te na wilde komen, dat het minst van alle groote staten ter wereld door een aanval werd bedreigd, heeft zich een bewapening aangeschaft, die alle Europeesche staten zou hebben moe ten dooddrukken, wanneer het in den oorlog alleen op massa en macht aankwam. Waarschijnlijk zouden de bolsjewieken hun doel hebben be reikt en zou de bolsjewistische stoomwals over Europa gegaan zijn, wanneer de Duitsche bewapening niet in den weg was gekomen. Men mag zich thans afvragen, wat fer van Europa zou zijn geworden, wanneer de Duitsche ommekeer van 1933 zou zijn uitgebleven. Zou Europa dan ook een staatsman hebben gevonden, die den moed zou hebben gehad om den dollen stier van het bolsjewisme bij de horens te vatten en hem op dén grond te werpen? Wanneer de bolsjewistische stoom wals zich naar het Westen had ge keerd, zou geheel West-Europa daar onder verpletterd zijn geworden en dit gevaar zou alsnog dreigen wan neer het bondgenootschap van bols jewieken, Britten en Amerikanen zoo sterk zou zijn, dat de door Duitschland in het Oosten opge worpen. versperringswal op eenig moment kon worden doorbroken. Het zal millioenen tot dankbaarheid stemmen, dat, dank zij de activiteit der Duitsche weermacht, de landen in West-Europa voor het verschrik kelijke lot van zoovele andere ge spaard zijn gebleven. VOLKSSTEMMING IN ROEMENIE. Boekarest, 4 Nov. (D.N.B.) Het Roemeensche volk wordt opgeroepen voor een volksstemming op 9 Nov., waarbij het zich zal uitspreken vóór „goedkeuring of afkeuring der be vrijdende staatsleiding van maar schalk Antonescu sedert 6 Septem ber 1940". Waar deze stemming' niet op 9 Nov. kan geschieden, zal zij plaats vinden op een der volgende dagen tot en met den 12en Nov. De stemming geldt ook voor het van het bolsjewisme bevrijde gebied van Bessarabië en de N. Boekowina. Tegelijk met de aankondiging der stemming is een proclamatie van maarschalk Antonescu gepübliceerd. De proclamatie geeft een uiteenzet ting van de beginselen, volgens wel ke de weermacht, de boereflstand en de landbouw, de arbeiders, de wer kende burgers, school, kerk, justitie en jeugdzorg zullen worden opge bouwd en georganiseerd. De plaatsverv. minister-president heeft verklaard, dat Zondag ver scheidene straten in Boekarest her doopt zullen worden. Het plein rondom de triomfboog zal „Adolf Hitlerplein" heeten en twee straten, die daarop uitkomen zullen de na men „Boulevard koning Michaël I" en „Boulevard maarschalk Antones cu" krijgen. Het Romeinsche plein wordt „Mussoliniplein". Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Waarom met Duitschland tegen het Bolsjewisme Het bolsjewisme is een aan het Europeesche bewustzijn vreemde vorm van reactie tegen een overge leverde orde, waartegen overigens ook het nationaal-socialisme zich richt: de uitbuiting van den arbeider door de macht van geld en onver diend, zinloos geworden, aanzien. Maar waar het nationaal-socialisme het arbeidend volk van deze over- heersching bevrijdt en op den grondslag van de eer van den, ar beid een waarlijk vrijen- mensch naar voren brengt, stelt het bolsje wisme voor de despotie der oude, vernietigde orde slechts die van de nieuwe in de plaats. De uitbuiting door de oude mach ten is vervangen door de knechting van den arbeid door den bolsjewis- tischen Staat. Het zelfbehoud van het bolsjewis me dwingt het zijn geest in de Wes- tersche landen te doen doordringen, HET UITREIKEN VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN IN DE GROOTE KERK. 's-Gravenhage, 4 Nov. Het Rijks commissariaat deelt mede: Aangezien de lokalen van den Dierentuin in den Haag noodig wa ren voor een tentoonstelling, heeft men het daar ondergebrachte Neder- landsche distributiekantoor moeten verplaatsen. Dit kantoor heeft daar op tijdelijk gebruik gemaakt van de Groote Kerk in den Haag. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het hierbij een maatregel betreft van de Nederlandsche overheid, die, na het bekend worden, van Duitsche zijde terstond ongedaan is gemaakt. want het bolsjewisme kan den tra- gischen waan van een zoogenaamd bevrijd, maar in waarheid onder drukt en geketend volk op den duur slechts handhaven, indien het alle vergelijking ten nadeele van den bolsjewistischen „heilstaat" onmoge lijk maakt. Daarom moet Europa verbolsjewi- seerd worden, daarom moet alle her innering aan wat menschwaardig is, worden uitgebannen. Despotie kan vrijheid naast zich niet verdragen! De marxistische misleiding, waar mede het bolsjewisme als quasi- wetenschappelijk propagandamiddel werkt, is oorzaak, dat niet ieder Westerling zich van den aanvang af schaarde in een eenheidsfront tegen die despotisme, dat aan het Europeesche bewustzijn wezens vreemd is, tes einde zich met alle beschikbare kracht te keerén tegen het bolsjewisme, dat ook in onze landen een chaos wilde verwekken om op de puinhoopen der oude orde en de vertwijfeling der Volkeren den bolsjewistischen „Half-staat" te stichten (zoaols het in het propa- kandistisch Marxistische spraakge bruik heet) als „overgang" tot de communistische staatlooze orde, die nimmer komen kan. In haar strijd tegen het bolsje wisme onder de beproefde leiding van Adolf Hitler, in wien het Wes- tersch Bewustzijn tot ware zelfken nis is gekomen, bevrijdt Europa zich nog bijtijds van de gevolgen van een waan, waaraan zijn eigen wezen ten onder zou zijn gegaan. Dr. J. H. C. Een klant^riregeling. AMERIKAANSCHE PRODUCTEN NAAR FRANKRIJK. Vichy, 4 Nov. (D.N.B.) Naar hier verluidt, zullen krachtens een over eenkomst gecondenseerde melk en pharmaceutische producten door de Ver. Staten aan onbezet Frankrijk worden geleverd. Men spreekt van een hoeveelheid ter waarde van een kwart millioen pond: In bevoegde kringen verzet men zich tegen de bewering van de En gelsche radio, dat Duitschland aan de totstandkoming van een dergelijke overeenkomst moeilijkheden in den weg heeft gelegd, De secr.-gen. van het dept. van handel, enz., maakt het volgende be kend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Teneinde het onmogelijk te ma ken om op onwettig verkregen brandstoffenbonnen brandstof te be trekken, wordt met ingang van 10 Nov. 1941 voor de distributie van vaste brandstoffen het stelsel van klantenbinding ingevoerd, krachtens hetwelk alle verbruikers met uitzon dering van verbruikers van genera torbrandstof voor auto's, verplicht zijn zich bij een vasten leverancier te laten inschrijven en voortaan uit sluitend van dezen vaste brandstof fen te betrekken. Dit geldt ten op zichte van iederen leverancier. Heeft men meerdere leveranciers, dan dient men één van deze te kiezen. De inschrijving. Voor alle verbruikers, die een bonkaart J, K of L ontvangen heb ben al of niet aangevuld met een bonkaart vaste brandstoffen voor kookdoeleinden dan wel met losse bonnen of periodebohnen, b.v. voor toeslag groote gezinnen, toeslag voor ruimten met bijzondere doeleinden op formulier MD 120 of MD 112 of voor pension- en kamervernuur, moet als bewijs van inschrijving in het vakje „aanteekeningen" van de met „hoofd" gemerkte distributie stamkaart van dengene, aan wien de bonkaart J, K of L is uitgereikt, het code- of registratienummer van den leverancier vermeld worden. Is de leverancier hetzij een gasfabriek, hetzij een ingeschreven groothande laar of handelaar in vaste brand stoffen of turf dan is het codenum mer zonder meer voldoende. Is de leverancier echter een erkende slij ter in vaste brandstoffen, dan moet behalve het registratienummer ook de brandstoffencommissie vermeld worden, waarbij de slijter is inge schreven, b.v.: Br. C. Breda 71. Is de leverancier een erkende .turfslij- ter, dan moet bovendien het woord turf worden toegevoegd, b.v.: Br. C. Assen turf 24. Voor alle verbruikers, die een identiteitskaart vaste brandstoffen ontvangen hebben, dit zijn dus de C, D, E-rood, sommige verbruikers in da groep E-groen en alle klein- industrieën (groep E-wit) moet bo venbedoelde aanteekening geplaatst worden op hun identiteitskaart. Alle overige verbruikers moeten als bewijs van inschrijving een in schrijvingskaart van hun leverancier in hun bezit hebben, waarop naam, adres en code- of registratienummer van den leverancier en naam en adres van den verbruiker vermeld zijn. Het aanteekenen van het code- of registratienummer van den leve rancier kan zoowel door dien leveran cier als door den verbruiker zelf ge schieden. Indien de verbruiker het nummer aanteekent moet hij uiter aard zekerheid hebben, dat hij het juiste nummer vermeldt. Ingeval een inschrijvingskaart wordt verstrekt moet de leverancier aan de brand stoffencommissie van het rayon, waarin de verbruiker is gevestigd, een afschrift van die kaart toezen den. Zoolang dit niet heeft plaats ge had, heeft de inschrijvingskaart geen waarde en is derhalve aflevering der brandstoffen aan den betrokken verbruiker niet toegestaan. Nadrukkelijk wordt er nog eens op gewezen, dat slechts inschrijving mogelijk is bij de tegenwoordige leverancier, of, indien men meerdere leveranciers heeft, bij een van hen. De handel zal ook geen andere dan zijn bestaande afnemers kunnen in schrijven, daar geen toewijzingen op grond van het aantal ingeschre venen zullen worden aangebracht, tenzij het een aanmerkelijk aantal nieuwe verbruikers betreft (vesti gingen, verhuizingen buiten de ge meenten)» en Hier geen verlies van oude afnemers tegenover staat. Vanaf 10 Nov. a.s. is het brand- stoffenleveranciers verbaden brand stoffen af te leveren op distribu tiebonnen en toewijzingen aan verbruikers, die niet bij hen zijn ingeschreven, dat wil dus zeg gen, waarvan de inschrijving niet, hetzij door aanteekening van het code- of registratienummerop de distributiestamkaart of de identi teitskaart vaste brandstoffen, het zij door een inschrijvingskaart is vastgelegd. Anderzijds zullen de verbruikers met ingang van bedoelden datum uitsluitend vaste brandstoffen mo gen betrekken bij den leverancier, bij wien zij zijn ingeschreven. Den verbruikers wordt daarom in hun eigen belang aangeraden om zich, indien zij t.z.t. brandstoffen wenschen te betrekken en hun leve rancier zich nog niet met hen m verbinding heeft gesteld, zelf tot dezen leverancier te wenden. Dit ■laatste, is zeker gewenscht, indien een verbruiker tot nu toe gascokes bij de gasfabriek afhaalde en als klant bij die gasfabriek wenscht te worden ingeschreven. Indien een verbruiker op 10 Nov. grootverbruikers in de groepen B. ®1941 nog vaste brandstoffen in be stelling heeft bij een andere leve rancier dan degene, bij wien hij wordt ingeschreven, mag hij de be stelde hoeveelheid niet meer in ont vangst nemen/ maar dient hij de eventueel daarvoor reeds afgege ven bonnen terug te vragen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat. zoowel leveranciers als verbrui kers van vaste brandstoffen bij het niet nakomen van de in het boven staande omschreven verbodsbepalin gen strafbaar zijn op grond van het economisch sanctiebesluit 1941. Voor verdere verplichtingen van de brandstoffenleveranciers worden deze verwezen naar de desbetreffen de in de bladen opgenomen officiee- le publicatie.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1