DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa De achtervolging op de Krim voortgezet. De strijd in het Oosten. Een rede van Stalin La Yaletta opnieuw gebombardeerd. De ondergang van de Kibi Maroe. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingeri. 272. Nu snel handelen. Veel gauwer dan we hier ver tellen kunnen, had Klomper- tje de brand slang, .die bij het brug wachters- huisje stond, gegrepen en aan een van de palen ge bonden. Daar hoorde hij de auto al komen. Die kon vast geen vijftig meter weg zijn. DEN DAG", DE WEEK". af, wordt eiken m II van 19.45 *el van de week" el van de week" it van de belang- ;n die in dë afge- hadden, en zal Uit den „Spiegel ventueel zal het 1 met andere VAN HET TOONEEL. it in den spiegel aaggesprek uitge- r F. Primo, hoofd theater en Dans it van volksvoor- en, over de orde anten tooneel. van groot belang et het dilettanten ide hebben. VAN DEN SEN OMROEP. van de Taalclub, r jl af eiken Zon ether ingaan, zijn nroep-gebied. Zij in Nederlandsche en cursus in den elen. Wat velen alleen inzicht en een aantal moei- in de practijk van ordoen. Hiervoor behandeling^ van :t noodig en zelfs kan natuurlijk „correspondeerend irdoor hij het recht ïlijk in de bespre- Te beginnen met ïg zullen geregeld :ondeerende leden Ieder correspon- sn wordt dit reeds van een kaartje s aan de Taalclub, che Omroep, Post- - ontvangt metter- aal", het „hand- lclub, waarin de mdingen verspreid ;rzifchtelijk wordt altijd gegroepeerd lijkheden van de niet volgens de Is der schoolgram- opt het zijne bij te riere kennis van ier ons eigen volk. auto's zwaar bela- jpen raasden weg :hen Stocksund en ren. Maar voordat hadden, in actie e een rijdende po- gestolen auto on- bij het voorstad- oppeerden er heen n wagen met ge- de auto was leeg! plaats lag slechts idersblouse. Deze nd als de blouse, dsson in de studio vlucht van den ft ontbrak ieder vaarmee Suzanne id had, was van il, met zes nog irpe patronen ge ur Robertson ver niet hetzelfde wa tevoren mef losse en klaar gelegd i verwisseling heb- COURANT. 143ste Jaargang No. 263 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 7 November 1941 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 6 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim is de achtervolging van den verslagen vijand aan het geheele front met succes voort gezet. In het Jaila-gebergte sloegen Duitsche en Roemeensche troepen afgesneden strijdkrachten van den vijand terug en trokken tusschen Jalta en Feodosia over een breed front naar de kust van de Zwarte Zee op. Ook in het gebergte ten O. van Sebastopol werd vijande lijke tegenstand gebroken. De luchtmacht ondersteunde de operaties en bracht den bolsjewis ten in de wateren van de Krim, alsmede voor de N.O.-kust van de Zwarte Zee nieuwe, zware scheeps- verliezen toe .Zij bracht drie troepentransportschepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 brt. lot zinken en beschadigde vier andere groote koopvaardijschepen met bommen. Voor Leningrad werden uitvals- pogingen van den vijand afge slagen. Zware en zeer zware bat terijen van het leger hebben voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad en het vijandelijke scheepsverkeer in de Finsche Golf bestookt. Twee oorlogsschepen en een vrachtboot werden zwaar ge troffen. Bij een nachtelijken aanval van de luchtmacht op de industriestad Gorki werden nieuwe, zware ver woestingen in bewapeningsfabrie- ken en ravitailleeringsbedrijven aangericht. Andere formaties ge vechtsvliegers bestookten in den afgeloopen nacht Moskou en Lenin grad met brand- en brisantbom men. Aan de Z.W.-kust van Engeland heeft de luchtmacht in den nacht van 5 op 6 November scheepswerf installaties van de haven Falmouth gebombardeerd. De vijand heeft in den afgeloo pen nacht met zwakke strijd krachten boven het Duitsche kust gebied gevlogen. De aanvalspo- ging leverde geen succes op. Zeven Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. In de periode van 29 October tot 4 November verloor de Britsche luchtmacht 37 vliegtuigen. In de zelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 7 eigen vliegtuigen verloren. De toestand op de Krim. Berlijn, 6 Nov. (D.N.B) In aan sluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B., dat de over blijfselen der bolsjewistische troe pen op de Krim niet meer over land, via Kertsj, kunnen ontkomen tenge volge van de inneming van Feodosia. Nu de Duitsche troepen tusschen Jalta en Feodosia de kust hebben bereikt en den bolsjewistischen te genstand in het gebergte ten O. van Sebastopol hebben gebroken, biedt de zeeweg over Sebastopol den bols jewisten de laatste mogelijkheid tot vluchten. Deze haven, die voortdu rend door de luchtmacht gebombar deerd wordt, is thans ook binnen het bereik der artillerie gekomen. De Zwarte zee-vloot der bolsjewis ten heeft de laatste weken 20 sche pen verloren, terwijl er 6 ernstig beschadigd zijn. In October en No vember zijn bovendien 34 koopvaar ders met een gezamenlijken inhoud van 137.000 ton tot zinken gebracht en 36 zwaar beschadigd, zoodat er moeilijk voldoende scheepsruimte kan worden gevonden voor het ver voer van de resten van het Krim leger, die te Sebastopol opeenge drongen zijn. De wanhopige toestand der bolsjewistische troepen op de Krim vindt een parallel in den toe stand der troepen in Leningrad, waar alle uitvalspogingen met zware verliezen voor de bolsjewisten wor den verijdeld. Het Finsche front. Helsinki, 6 Nov. (D.N.B.) Het of- ficieele Finsche persbureau meldt, dat de Finsche luchtmacht gisteren een geslaagden aanval heeft gedaan op een station in Oost-Karelië, waar talrijke wagons stonden. Ook drie locomotieven werden onbruikbaar gemaakt. Voorts zijn aanvallen ge daan op vijandelijke vaartuigen en marcheerende colonnes. Een vijan delijk jachtvliegtuig werd door de Finsche jagers neergeschoten: twee Sovjettoestellen zijn door afweer geschut neergehaald. Een Finsch vliegtuig is niet teruggekeerd. De stemming in Moskou. Boedapest, 6 Nov. (A.N.P.) De be volking van Moskou geeft uitdruk king aan haar ontstemming over het besluit van de bolsjewistische leger leiding om Moskou tot het uiterste te verdedigen. Op de muren en op de trottoirs zijn opschriften ver schenen, die deze ontstemming ver tolken zoo meldde de correspondent van de Budapester Nachrichten Woensdagavond. De bevolking ver wijt de legerleiding, dat zij de stad wil prijsgeven aan vernietiging. De verdediging van Moskou heeft toch geen kans van slagen. In Moskou ka(s onder de bevolking een depres sie waargenomen worden wegens het mislukken van de tegenaanval len der Sovjettankeenheden bij Ka linin. Het Finsch legerbericht. Helsinki, 7 Nov. (D.N.B.) Het Fin sche frontbericht luidt als volgt: Na de verovering van Aannislinna Petroiskoi hebben de Finsche troepen in een snellen opmarsch het N. deel van het Aunus-gebied be reikt. In een aantal gevechten, die een week duurden, hebben de Fin sche troepen het gebied tusschen de waterlinie van de meren Kenjarvi, Munjarvi, Suunujarvi en Palla- ïarvi en de grens van vijandelijke troepen gezuiverd. Bij hun terugtocht hebben de bolsjewistische troepen de meeste bruggen achter zich vernield. Een deel der veldversterkingen langs de wegen was slechts halver wege voltooid. De in deze streek opereerende troepen bestonden uit goed geschoolde kaderafdeelingen, die echter zoo grondig werden ver slagen, dat zij door minder goed materiaal afgelost moesten worden, voor de aanvulling van de bolsje wistische troepen werden gevange nen, alsmede kinderen en ook vrou wen gebruikt. De oorlogsoperaties worden door Helsinki, 6 Nov. (D.N.B.) Ter gelegenheid van de herdenking der Octoberrevolutie heeft Stalin tot de stedelijke Sowjet van Mos kou een rede gehouden, die dooi den omroep werd uitgezonden. Stalin zeide onder meer: „Wij staan op den drempel dsr beslissing. Ik moet er den nadruk op leggen, dat het gevaar nog grooter is geworden. De Oekraine en Wit-Rusland zijn bezet, Lenin grad verkeert in gevaar 'en ook Moskou wordt bedreigd". Ten aanzien van de verliezen van het Sowjetleger zeide Stalin: „Geen ander land heeft zoo groote beproevingen' te doorstaan gehad als wij. Dat beteekent, dat geen ander land de verliezen zou hebben kunnen dragen, die wij hebben geleden". Als oorzaken voor de „reeks ongunstige omstandigheden voor de Sowjetweermacht" noemde Stalin: 1. er is geen tweede front in Europa. De Duitschers behoeven hun strijdkrachten daardoor niet te versnipperen; 2. het Sowjetleger vecht alleen, terwijl de Duitschers bondgenoot zijn met de Italianen, Finnen, Roe menen en Hongaren; 3. er is gebrek aan pantser wagens en vliegtuigen. „De wa penproductie der Sowjet-Unie is niet toereikend". Stalin zeide, dat het de taak der bolsjewisten is, alle Duitschers, die op Sowjetgebied staan, uit te roeien. Hij sprak tenslotte van de hulpbelofte van Engeland en de Vereenigde Staten, waarmede de Sowjet-Unie een „groote coalitie" heeft gevormd. BRIEFWISSELING TUSSCHEN ROOSEVELT EN STALIN. New-York, 7 Nov. (D.N.B) Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een briefwisseling gepubli ceerd tusschen Roosevelt en Stalin. In den brief van Roosevelt aan Sta lin van 30 Octoher, staat, dat hij opdracht heeft gegeven om de zen dingen oorlogsmateriaal en grond stoffen, waartoe op de conferentie van Moskou is besloten, te bespoedi gen en'in de grootste mogelijke hoe veelheden te leveren. De leveranties tot een waarde van en milliard dollar zullen op grond van de leen- en pachtwet uitge voerd kunnen wqrden. Hij stelt voor, dat de ontstane Sovjet-schul den vrij van rente zullen zijn en dat de terugbetalingen niet voor vijf jaar na het einde van den oorlog zullen beginnen en binnen den daarop volgenden termijn van tien jaar voltooid zullen zijn. Hij hoopt, dat de Sovjet-regeering maatregelen zal nemen om alle beschikbare grondstoffen, die de Ver. Staten dringend noodig heeft, aan Amerika te verkoopen. Roosevelt sprak zijn waardeering uit over het vlotte verloop van de conferentie te Moskou. Hij hoopte, dat Stalin zich direct met hem in verbinding zal stellen, wanneer hij dit zou wenschen. Op 4 Nov. heeft Stalin geant woord, dat de verzekering dat de conferentlebesluiten tot aan de uiterste grens ten uitvoer gelegd zullen worden, in dank wordt aan vaard. Eveneens is Stalin, van gan- scher harte bereid het voorstel tot een „direct persoonlijk contact" te aanvaarden. den slechten toestand der wegen ge hinderd. Deze worden echter tijdens den opmarsch hersteld. De ravitail leering heeft ondanks de lange ver bindingslinies schitterend gefunc- tionneerd. - - - f.s V5V— DOOR HET VEROVERDE KALININ rollen naast de Duitsche mar cheerende colonnes tanks, de vluchtende bolsjewisten achterna. (P.K. Bonner-Hoffmann) Italiaansch legerbericht. Rome, 6 Nov. (Stefani.) In zijn legerbericht no. 522 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Formaties Italiaansche bommen werpers hebben vannacht aanvallen cn-demonnen op de vlootbasis La Valeria en op de vliegvelden Vene- zia en Micabba (Malta). De gestelde doelen werden hevig getroffen en tot op grooten afstand werden zware branden waargenomen. Tijdens een luchtaanval op Augusta (Sicilië), welke onder de burgerbevolking 4 slachtoffer maakte, terwijl 5 perso- r en gewond werden, heeft het lucht doelgeschut een toestel neergescho ten. In Cyrenaica zijn 3 Britsche vlieg tuigen brandend omlaag gehaald door onze jagers. Aan het front van Totoroek plaatselijke actie van enze vooruitgeschoven afdeelingen cn optreden van de artillerie. Duit sche vliegtuigen hebben een En- gelsch vliegveld ten O. van Mersa- Matro-e gebombardeerd. Verschillen de cp den beganen grond staande machines werden beschadigd. In den sector van Gondar hebben troepen van de vesting Ualag een vijande lijke formatie verrast en verstrooid. De vijand leed hierbij zware verlie zen aan dooden en gewonden. In de Middellandsche Zee heeft oen van onze torpedojagers 2 vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Verscheidene slachtoffers. Seisjin (Korea), 6 Nov. (Domei). Vernomen wordt, dat schepen, die de omgeving afzoeken, waar de Kibi Maroe is ondergegaan, tot hedenmid dag de lijken hebben opgepikt van 17 slachtoffers. Voorts weiden 247 overlevenden gered, van wie 9 in critieken toestand verkeeren. In totaal bevonden zich aan boord 430 passagiers en een bemanning van 80 koppen. Voorts wordt vernomen, dat de Hakoesan Maroe, die de overleven den aan boord heeft, geen haven zal binnenloopen voor morgenoch tend, teneinde niet het gevaar te loopen ook op een mijn te stuiten tijdens een tocht door het nachtelijk duister. Alle tien reddingbooten van de Kibi Maroe zijn vanmiddag opge pikt. De Hakoesan Maroe vond er acht en de Kanei Maroe de overige twee. Uit Tokio wordt door Domei gemeld: Het lot van 52 Japansche vrijwillige koloniale aspiranten en 50 koloniale pioniers in Mandsjoekwo, die ziph aan boord van de Kebi Maroe bevon den, is nog onbekend. Het Japansche protest. Tokio, 6 Nov. (Domei). Het bureau voor de inlichtingen heeft een mede- deeling uitgegeven, betreffende het protest, dat is ingediend bij den Sov jetambassadeur te Tokio. De mede- deeling luidt als volgt: „Uit de draad- looze berichten, die uitgezonden zijn door de Kibi Maroe en uit andere omstandigheden blijkt duidelijk, dat de ramp, die de Kibi Maroe is over komen, veroorzaakt is door een drij vende mijn, die losgeslagen was uit de territoriale wateren der Sovjet- Unie. Derhalve heeft de vice-minister van buitenlandsche zaken heden middag den Sovjet-ambassadeur ver zocht hem te bezoeken op het depar tement van buitenlandsche zaken en heeft hem een protest in den meest plechtigen vorm overhandigd, met het verzoek, dat zijn regeering een oprecht antwoord zoude geven". Handelsverdrag tusschm Duitschland en Kroatië. (A.N.P.) - Als resultaat van de onderhandelin gen der Duitsche en Kroatische regeeringscommissie is te Agram het eerste handelsverdrag tussc'hen het Duitsche rijk en den onafhan- kelijken staat Kroatië onderteekend. Dit handelsverdrag vormt den grondslag voor de toekomstige han delsbetrekkingen tusschen de beide landen. AANSPORING TOT BOYCOT VAN ENGELSCHE OORLOGS MAATREGELEN IN BR.-INDIE. Sjanghai, 6 Nov. (D.N.B.) De na tionale Br.-Indische vereeniging in China, die in de internationale ne derzetting te Sjanghai vergaderd heeft, heeft besloten het Br.-Indi- séhe volk op te wekken tot het boy- cotteeren van de Engelsche oorlogs maatregelen, de oproepingen voor het Engelsche leger en den arbeid in munitiefabrieken van de hand te wijzen en niet deel te nemen aan inzamelingen voor oorlogsdoelein den. Men besloot verder Gandhi te verzoeken een positievere houding aan te nemen en doeltreffender op te treden tegen de bedreiging der Br.-Indische belangen. In het desbetreffende besluit wordt ex-op gèwezen, dat de huidige oorlogsdoeleinden van Engeland een zuiver imperialistisch karakter dra gen en dat Br.-Indië derhalve geen hulp aan Engeland dient te verlee- nen om den oorlog voort te zetten. Voorts wordt erop gewezen, dat de Britsche regeering meer dan 50.000 vooraanstaande nationalistische lei ders en arbeiders in Br.-Indië heeft gearresteerd, omdat zij hun mee ning ten aanzien van den Europee- schen oorlog geuit hadden. Verder wordt gezegd, dat jeugdige Indische boeren én arbeiders gedwongen wor den tot den militairen dienst voor het Britsche imperialisme in vreem de landen, teneinde te strijden tegen mogendheden die in vriendschap met Indië leven. Het Indische volk is gedwongen bij te dragen tot het Engelsche oorlogsfonds en aangezien de belangrijkste Indische hulpbron nen geweldig worden aangesproken, zijn de prijzen voor de artikelen van dagelij ksch gebruik' tot een abnor male hoogte opgeloopen, waaronder de verarmde Indische volksmassa hevig te lijden heeft. De nationale Indische vereeniging roept ten slotte het Indische volk op, alle smarten en offers te aanvaarden voor de ver- eischte houding tegen Engeland. ROOSEVELT OVER DE AMERIKAANSCHE VERPLICHTINGEN New-York, 6 Nov. (D.N.B.) In de slotbijeenkomst van het internatio nale vakvereenigingscon^res heeft president Roosevelt o.a. verklaard, dat het Amerikaansche volk een onbeperkte verplichting op zich heeft genomen, opdat weer een vrije wereld zal ontstaan. Tegen deze ver plichting kan, naar Roosevelt zeide, geen individu of groep van perso nen zich verzetten. Hij veronder stelde, dat een overwinning van Duitschland de vrije vakvereeni- gingsorganisatie der Amerikaansche arbeiders zou vernietigen en ver volgde: de Amerikaansche arbeiders weten, dat de Ver. Staten aan En geland, de Sovjet-Unie en China wa penen moeten leveren en wel ter stond. Roosevelt herhaalde de oude propagandistische stelling, dat Duitschland de wereld wil beheer- schen en verklaarde voorts, dat Amerika voor de keus staat tusschen het drieploegenstelsel om het nood zakelijke bewapeningsmateriaal te produceeren en een houding van blinden en verblinden, die zich ver beelden. dat men met Duitschland kan onderhandelen en dat de Ame rikaansche wapenproductie bevredi- 'gend is. Tot slot viel Roosevelt zon der namen te noemen zekere Ame rikaansche vakvereenigingsleiders aan, aan wie hij verweet hun per soonlijk voordeel boven het alge meen welzijn te stellen en de bewa pen ingsproduetie der Ver. Staten te vertragen. EEN ZWEEDSCHE STEM OVER FINLAND. Stockholm, 6 Nov (D.N.B) Stock- holms Tidningen schrijft omtrent de bedreiging van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, aan het adres van Fin land, dat de positie waarin Finland zich zoowel militair als ook overi gens bevindt, het voor dit land vol strekt onmogelijk maakt in te gaan op onderhandelingen over een af zonderlijken vrede. Het blad be toogt, dat de Finnen met hun reac tie tegen deze nieuwe propaganda campagne der Ver. Staten niet alleen staan, daar ook de voormalige Ame rikaansche president Hoover, in het openbaar heeft geprotesteerd tegen Hull's bedreiging san Finland, NEDERL. VRIJWILLIGERS KUNNEN TOETREDEN TOT DE DUITSCHE WEERMACHT. 's-Gravenhage, 6 Nov. De bevel hebber der weermacht in Neder land deelt mede: De Führer en opperste bevel hebber der weermacht heeft bij speciale beschikking toegestaan, dat vrijwilligers van verwante Noordsche volken bij de Düitsche weermacht worden ingedeeld. Daardoor bestaat thans ook voor Nederlanders de mogelijkheid, tot dé Duitsche weermacht toe te tre- ien. Bij .alle Duitsche Ortskom mandanturen in Nederland zijn bureaux voor de aanmelding van vrijwilligers ingesteld. Deze bu reaux zijn te herkennen aan een schild met het opschrift: Annahme- stelle für Freiwillige in den Nieder- landen zum Eindtritt in die Deut sche Wehrmact". Bij zijn aanmelding vult de vrij williger een vragenlijst in, waarop onder meer gevraagd wordt, of de vrijwilliger reeds soldaat geweest is, welken dienstrang hij het laatst bekleedde en -of hij de Duitsche taal beheerscht. Bovendien kan hij op ce vragenlijst uiting geven aan den wensch, bij een bepaald onderdeel der weermacht of bij een bepaald wapen te worden ingedeeld. Een onderzoek door militaire artsen be slist, of de vrijwilliger lichamelijk voor den militairen dienst geschikt is. Men wordt eerst voor den dienst opgeroepen nadat een beslissing is genomen over aanneming of afwij zing van de aanvrage tot vrijwillige dienstneming. SLAGERS TER DOOD VEROORDEELD. Praag, 6 Nov. (D.N.B.) Wegens economische sabotage zijn in Praag vijf slagers standrechtelijk ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn vol trokken. De veroordeelden hadden voort durend rundvee, varkens e'n kalve ren clandestien geslacht in een hoe veelheid, die voor de distributie aan ongeveer 8200 personen voor den tijd van *een maand voldoende zou zijn geweest Zij hadden de vleesch- schaarscht tevens uitgebuit door zich door het ongeoorloofde' slachten ep verhandelen van het vleesch aan- -zienlijke winsten te verschaffen. DE TOESTAND IN AFGHANISTAN. Stockholm, 6 Nov. (D.N.B.) De koning van Afghanistan heeft vol gens den Britschen berichtendienst voor den grooten raad te Kaboel verklaard, dat hij den raad heeft bijeen geroepen om te beraadslagen over de tegenwoordige situatie. De minister van buitenlandsche zaken wees in een uiteenzetting van de gebeurtenissen sedert het uitbreken van den oorlog opnieuw op het vast: besluit van het land tot handhaving van zijn neutraliteit en het voeren van een vreedzame politiek, zooal: ook in het verleden is geschied. DE TOESTAND IN HET PROTECTORAAT. Praag, 6 Nov. (D.N.B.) De regee ring van het protectoraat B&hemen en Moravië verklaart in een door den plaatsvervangenden minister president, dr. Krejci, onderteekende en lot de bévolking gerichte proocla- matie, dat het Tsjechische volk dé afgeloopen weken in beslissende meerderheid zijn plichten jegens het rijk en het vaderland heeft inge zien en dat slechts een gering aantal afzonderlijke personen het eigen lot en dat van het volk op onverant woordelijke wijze op het spel heeft gezet. In dit verband wordt door de regeering de van het buitenland uit gepoogde misdadige beïnvloeding van het Tsjechische volk ten scherp ste veroordeeld. i Tenslotte wordt het Tsjechische volk uitgenoodigd zich te scharen om den president in één enkele ar beidsgemeenschap en door disci pline. arbeid en prestaties de toe komst van het Tsjechische volk bin nen het kader van het Duitsche rijk te verzekeren. BERUCHTE SPAANSCHE COMMUNIST GEARRESTEERD. Barcelona, 6 Nov. (D.N.B.) Een sinds lang gezochte communist, ge naamd Juan Andres Ortega, is thans door de politie gearresteerd. Tijdens het roode bewind bekleedde hij den post van waarnemend burgemeester schop van het diocees, wiens lijk met benzine overgoten en verbrand werd. Bovendien heeft deze com- der stad Siguenza. Hij was mede schuldig aan den moord op den bis- munistische misdadiger een reeks andere moorden in de gemeente Mondallana op zijn geweten. Men heeft hem voor een krijgsgerecht ge daagd. Philippijnen door aardbeving geteisterd. (D.N.B.) - Het Zuidelijk deel van het eiland, der Philippij nen, Luzon, is door een hevige aard beving, welke twee uur heeft ge duurd, geteisterd. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Men ver wacht echter, dat een aantal per sonen gedood en gewond zal zijn. De materieele schade zou buitenge woon groot zijn. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 7 N-ov. onder: 18. 8 Nov. op: 8.48 MAAN 7 Nov. op: 20.32 onder: 11.37 12 Nov. L. kwartier. 's-Gravenhage, 7 Nov. Voor het tijdvak van Zondag 9 Nov. tot en met Zaterdag 15 Nov. zijn van de daarvoor bestemde bonkaarten de bonnen 43 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Naast het normale rantsoen van 13/4 kg aardappelen, dat op bon 43a verkrijgbaar wordt gesteld, is voor het extra-rantsoen van y2 kg voor houders van vetkaarten bon 43b aangewezen. Na Zaterdag 8 Nov. zullen de bonnen 42 voor brood, vleesch, vleeschwaren, melk I en aardappe len niet meer geldig zijn. SCHOENEN. 's-Gravenhage, 6 Nov. De secr.- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat ook maatschoeisel onder de distributie bepalingen voor schoenen valt en dus niet zonder bon mag worden 'ver kocht of afgeleverd. Bij overtreding zijn zoowel de kooper als de ver- kooper strafbaar. VASTE BRANDSTOFFEN. 's-Gravenhage, 6 Nov. Zooals be kend zijn met ingang van 9 Oct j.l. onder meer geldig verklaard de bon nen gemerkt „Brandstoffen een eenheid zesde periode" van de zoo genaamde periodebonstellen, welke aan verbruikers, die op een extra rantsoen van 10 of meer eenheden recht hebben en aan kleinverbrui kers in de groepen B, C en D zijn uitgereikt. Het komt nu voor, dat verbrui kers op de periodebonnen zesde periode, welke voor verwarming voor het vorig stookseizoen zijn uitgereikt en toen niet geldig zijn verklaard, brandstoffen trachten te betrekken. De secr.-gen. van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart vestigt er evenwel met nadruk de aandacht op, dat uitsluitend de periodebonnen zesde periode, welke voor verwarming voor het stooksei zoen 19411942 zijn uitgereikt, gel dig zijn en derhalve de periode bonnen zesde periode, die voor ver warming in het stookseizoen 1940 1941 zijn verstrekt, -thans geen recht op het koopen vah vaste brandstof fen geven. Het koopen, verkoopen en afleveren van vaste brandstoffen op deze laatste soort periodebonnen is dan ook strafbaar ingevolge de bepalingen van het economisch sanc- tiebesluit 1941. De thans geldige periodebonnen zijn van de periode bonnen, die het vorig stookseizoen in gebruik waren te onderscheiden, doordat de thans geldige grijs en die van het vorig stookseizoen meer groen gekleurd zijn. Bovendien zijn formaat en opdruk van de thans geldige periodebonnen kleiner dan die van het vorig stookseizoen. LEVENSMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. Geneve, 6 Nov. (D.N.B.) Het in ternationale comité van het Roode Kruis te Geneve deelt mede: Op 14 October is de Koertoeloes met een lading levensmiddelen, die Turkije bestemd had voor Grieken land, uit Istanboel vertrokken, na dat het internationale roode kruis van de verschillende betrokken re geeringen alle noodige machtigin gen had gekregen. De vertegen woordiger van het internationale roóde kruis in Athene heeft terstond de noodige stappen ondernomen voor de verdeeling van de levens middelen onder de Grieksche bevol king en onder de Britsche krijgsge vangenen, die zich op het oogen- blik in Griekenland bevinden. In de volgende vijf maanden zullen tal rijke nieuwe reizen ondernomen worden en men hoopt in dien tijd de Grieksche bevolking meer dan 50.000 ton levensmiddelen te kun nen doen toekomen. Bommen op Engeland. (D.N.B.) - Van müitaire zijde wordt medege deeld: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gister gevlogen boven de wateren rondom de Britsche eilan den op gewapende verkennings vluchten. Aan de Zuid-Engelsche kust werden met succes werfinstal- laties gebombardeerd. Litwinof ambassadeur te Washington. (D.N.B.) - De vroegere minister van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, is naar Associated Press uit diplomatieke kringen in Washington meldt, be noemd tot opvolger der ambassa deur van de Sovjet-Unie, Oemansky, aldaar.' Britsch korvet tot zinken ge bracht. (D.N.B.) - De Britsche admi raliteit heeft gisteravond medege deeld, dat het Britsche korvet, Gla diolus, tot zinken is gebracht, i* Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1