ABfflJSgRMP STAD EN OMGEVING Besluiten van den burgemeester AGENDA. AKKER'S Lezen en taalverrijking. LAATSTE BERICHTEN. WEGGEBRUIKERS. Verkaveling Eilandspolder. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1941. Pagina 2. De burgemeester heeft benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim den heer Chr. Knaap, alhier. De burgemeester heeft voorts de volgende besluiten genomen: a. tot de opdracht van het onder wijs in de lichamelijke oefening aan de leerlingen van het vijfde en de hoogere leerjaren der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs aan vakleer krachten en zulks met ingang van 1 Januari 1942; b. tot het verleenen van medewer king, overeenkomstig hst ver zoek van het bestuur der r.k. meisjesscholen alhier, tot het verstrekken van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen voor het vak lichamelijke oefe ning aan de onder zijn beheer staande scholen voor gewoon lager onderwijs; c. tot goedkeuring van de rekenin gen over 1940 van onderschei den instellingen van weldadig heid; d. tot vaststelling van een veror dening op de heffing en invor dering van rechten wegens in- enting tegen typhus en para- typhus; e. tot het verleenen van een bij drage aan de N. V. woningmaat schappij „Alkmaar" alhier, tot verbetering van de aan haar toebehoorende arbeiderswonin gen Vogelenzang nrs. 10, 12, 14 en 16 alhier; f. tot verpachting van onderschei dene aan de gemeente toebe hoorende landelijke eigendom-- men voor het jaar 1942 tegen de voor 1941 geldende pacht prijzen; g'. tot verhuring van de woning met erf, gelegen aan de Prinss Bernhardlaan nr. 4 aan den heer J. C. Muller, alhier, voor een huurprijs van 416 per jaar. VERBETERING. Niet de heer Elles, maar de op zichter bij de gem.-lichtbedrijven, de heer L. jongsma, heeft Donderdag den heer R. Helderman bij diens jubileum toegesproken en hem de I laquette der gemeente overhandigd. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 9 November is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 7 uur tot den volgen den morgen half negen. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 7 uur. GESLAAGD. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde Woensdag voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde onze stadgenoot de heer A. L. W. Kempen. VAN EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Hoewel vóór 50 jaar de huwelij ken meestal in de Meimaand wér den gesloten, was het ook toen reeds als thans. De regel werd door uitzonderingen bevestigd, zoodat ook in- de overige maanden tal van hu wclijken tot stand kwamen. De heer en mevr. J. A Doore- waardBalder, Landstraat 17, al hier, kozen vóór een halve eeuw den 8sten Nov. als den dag waarop zij in het huwelijksbootje stapten. Dat de reis geen ongelukkige is geweest werd ons vandaag duidelijk toen wy het gouden paar onze gelukwen- schen kwamen aanbieden. Beiden toch genieten een goede gezondheid en zijn nog rijk aan levenslust. De heer Doorewaard is al 80 jaar. zijn eehtgenoote 76. Stil zitten, al dus de bruidegom, kan ik niet. Als typograaf heb ik zooveel letters ge zet, dat ik in lezen geen plezier meer heb. Mijn voldoening vind ik in het knippen van gebruikte postze gels, waarvan ik ingelijste land schapjes maak, die voor een prikje van de hand gaan, maar een aardige wandversiering vormen. Als hij daarmede bezig is, aldus de bruid, dan lees ik hem de courant voor, want ik houd wel van lezen. Als jongen van 12 jaar kwam ik voor de opleiding als typograaf in dienst bij de firma Coster. Toen ik 17 jaar was, bij de firma Kluitman, waar ik 40 jaar werkte. Daarna was ik nog 12 jaar op de drukkerij van „Ons Blad". Al met al heb ik 68 jaar als typograaf in loondienst ge werkt. Nu moeten wij van de ouderdomsrente en wat steun leven. Gelukkig is thans voor de typogra fen een betere rechtspositie gescha pen. Met trots toonde de heer Doore waard ons een fraaie fruitmand, die hij voor zijn gouden huwelijk van de afdeeling van den typografenbond mocht ontvangen. Ook enkele bloem stukken ontvingen de oude men- schen als blijken van belangstelling en met groote voldoening vertelden zij ons, dat hun beide gehuwde zoons, waarvan er één in Zwolle woont, met hun vrouwen vanavond in familiekring hun gouden feest zouden ipeevieren. SCHERMERHORN. Voor ouderen van dagen. - Donderdag was het voor de 65-jarigen en ouderen uit onze gemeente een feestmiddag. Het bestuur van de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, dat reeds 13 maal een autotocht met de ouden van dagen had georganiseerd, had dezen feest middag op touw gezet. Ongeveer 60 personen waren aanwezig; ook dr. Heringa was present. De burge meester kon door ongesteldheid niet aanwezig zijn. De voorzitter, de heer J. de Groot, herdacht de overledenen, die den laatsten autotocht nog hadden meegemaakt. In 't bijzonder richtte spr. een welkomstwoord tot het echtpaar SpruitMolenaar, dat de vorige week zijn gouden huwelijksfeest had gevierd. Verder wenschte spr. geluk hun, die vanaf 1 Juli een verhooging van hun ouderdoms- of invaliditeitsrente hadden ontvangen en sprak den wensch uit, dat 1942 moge brengen een algemeen Staatspensioen, zon- Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De kleeren maken den man (hum.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Luchteskader Lützow (rom.-sens.) 14 jaar. Zendag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Sterrenparade (revue-film) Alle leeftijden. Zendag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Douanepost no. Ill (rom.-sens.O 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 8 November. Tentoonstelling van voorwerpen als prijzen der verloting voor de Ambachtsschool. 3 uur, Harmonie, 2e abonnements concert H.O.V. I uur, 't Gulden Vlies, 'donateurs concert Postfanfare. 7.80 uur, Harmonie, Elek wat wils, gezellige avond. Zondag 9 November. 8 pur, hotel Schuyt, Stationsplein, biljarten door prof. Kohier; buik spreker prof. Brockino. 7 uur, 't Gulden Vlies, donateurs concert Postfanfare. 7 uur, bij Kok te Rustenburg, too- neeluitvoering. 7 uur, bij van Truijen te Groot schermer, opvoering Vliegersvrou wen door het Rijper Kleintooneel. 7 uur, opvoering „In het Gouden Haantje" door Aurora te Stompetoren waarbij slijm op de bors' vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, csthnts. der uitgestotenen, waardoorhet spookbeeld „oud en arm" zou zijn Verdwenen. Nadat gemeenschappelijk een lied was gezongen, ging het scherm open en trad het duo Wi-Jo van Stompetoren op. Dit vergastte ons op tal van humoristische voor drachten, waarvan de meeste werden gezongen, begeleid met pianomuziek van den heer Stevens uit Purmerend. Op uitstekende wijze heeft dit gezelschap voldaan, wat bleek uit het applaus. In de pauze werden de oudjes goed ont haald. Aan het slot van den middag bracht de voorzitter dank aan allen, die hadden medegewerkt aan dezen mooien middag. OUDKARSPEL. Benoemd. - De heer H. J. Groen alhier is aangesteld als bedrijfslei der van een groote fruitkweekerij bij Coblenz (Duitschland). Dezer dagen behaalde hij het diploma fruitteelt van de Ned. Pomologische vereeniging, afd. Westfriesland. Een interessante causerie. Over dit onderwerp hield Donderdag avond in het Gulden Vlies de heer G. C. Dun, inspecteur l.o. in de in spectie Alkmaar, een causerie voor de afd. Alkmaar van het N.O.G. Er bleek hiervoor groote belangstel ling te bestaan; aanwezig waren zeer veel onderwijzers en onderwij zeressen van het bijzonder zoowel als van het openbaar onderwijs, het u.l.o. inbegrepen, in Alkmaar en omgeving. Ook waren nog in de zaal enige oudere leerkrachten, die reeds geruimen tijd niet meer in de practijk. van het onderwijs zijn. Na mens den burgemeester was aan wezig de heer mr. C. A. de Groot, wethouder. Als attractie hadden verschillende uitgevers hun uitga ven van leerboeken voor l.o. en u l.o. geëxposeerd, waarvan reeds vóór aanvang van de rede met be langstelling kennis werd genomen. De heer J. G. Hazeloop, die de bijeenkomst opende, omdat de voor zitter der afd., de heer M. J. Lut- lerot, door ambtsbezigheden pas later kon komen, sprak over de goede opkomst de tevredenheid van het bestuur uit en dankte den heer Dun voor zijn bereidwilligheid, waarmee hij het verzoek tot het houden van een- causerie had aange nomen. De heer Dun, die hierop het woord verkreeg, begon imet te zeg gen, dat hij gezocht had naar een onderwerp, waarbij alle leerjaren van het lager en het u.l. onderwijs betrokken zijn en dat hij meende dat gevonden te hebben in Lezen en taalverrijking. De beteekenis van een eigen taal is voor een i pik niet licht te over schatten, meende spr., waarbij hij o.a. wees op uitlatingen van dr. Broekhuijzen, Zuid-Afrikaansch ge zant in Nederland. Door de taal dringen we door tot de cultureele waarden van kunst, religie, enz. en kunnen we anderen weer verrijken met idieele waarden. Daartoe zal de school moeten meewerken: verrij king en daardoor beheersching van He taal most worden uitgebreid.. Door lezen komt men tot taalverrij king; de wetgever heeft waarschijn lijk wel opzettelijk het lezen als leervak a genoemd op school. Het is een onderdeel vair het centrale vak Nederlandsche taal, dat eigenlijk nog een te geringe pleats op school inneemt. Spr. meende intusschen, dat een leerkracht .gedurende den heelen schooltijd taalonderricht geeft; bij elk vak komt het naar voren. Ds taalbeheersching, dat is het waar het om gaat: passief is het taalonderwijs luisteren en schrijven, actief is het lezen. Eigenaardig is, dat de oude ren meenden, dat het enderwijs in de Ned. taal zich moest beperken tot zuiver schrijven. Dat is wel een be langrijk onderdeel, zei .spr., maar het is niet het taalonderwijs. Die oude opvatting laat tal van schatten in onze taal onaangeroerd. Het zui vere schrijven rriag alleen een die nende rol vervullen. Het nieuwere taalonderwijs is voor een groot dee' 1 e z e n; de vroegere opvatting, die ook nu nog in vele scholen wordt gehuldigd, laat het accent meer val len op het s c h r ij v e n. Spr. was van meening, dat de nieuwere rich ting op den duur méér bevrediging zal geven. Wie goed leest, gaat z.i. vanzelf zuiver schrijven doordat het woordbeeld zich vastzet'in het hoofd. Met een voorbeeld uit eigen ervaring toonde spr. dit aan. Dc grammaticale behandeling der taal, die antwoord geeft op het w a a r- o m, mag natuurlijk niet verwaar loosd worden op school. Het passief beheerschen der taal leert niet alleen de school, maar bo venal het leven: gezin, kerk, vrien den-kring en de straat. De school moet meermalen optreden ter cor rectie hiervan. Uitvoerig besprak de heer Dun, hoe vroeger het lezen werd geleerd, vaak zeer gebrekkig, maar men leerde het toch. In de laatste jaren ondergaat de spelmethode een radi cale omwenteling; de oude heeft zich eeuwenlang kunnen handhaven, ondanks veler verzet. De verschil lende methoden werden door spr. kort behandeld, waarvan hij spe ciaal de „globaal-methode" aanbe val, zooals ook verschillende zijner ambtgenooten hadden" gedaan, om dat zij nauwer en beter aansluit aan de psyche van het kind. Deze metho de leert spoedig vlot lezen. Onder „voortgezet lezen" wilde st i ook zia-i l e grepen de reken-, aardrijkskunde- en geschiedenis lessen en niet alleen het leer-lees- boek, al is dit thans ook van ande ren geest dan pl.m. een halve eeuw geleden. Het leer-leesboek mag nooit de plaats inneimen van d-e levendige vertelling van de leer kracht. Het belletristisch leesboek werkt krachtig in de richting van taalverrijking. Van de doorloopende verhalen was spr. geen groot voor stander, evenmin als van het lezen in dialect. De leesles dient gegeven te worden 'met ernst en onder ver mijding van het herhalen van reeds gelezen woorden door het kind en ook met voorkoming van den dreun- toon bij klassikaal lezen'. Het lees- uurtje is niet een gemakkelijke les, wat iedere leerkracht ervaart, die voldoende let op het woord- en zin- rhythme en zich toelegt op het actearend lezen. Over een en ander weidde spr. uitvoerig uit. Tracht aan de school te verbinden een uitgebreide goede bibliotheek, ook voor de eerste klas, er is zeer veel goede lectuur. Ten slotte behandelde spr. het stil-lezen, wat niet moet zijn het lezen van bibliotheekboeken op school, maar het bevorderen van het begrijpen van den geschreven tekst. Persoonlijk meende spr., dat men wel m-o-et aansturen op stil-lezen, maar dan zoo min mogelijk enderde leesles. De taal-, schrijf- en zangles sen komen er méér voor in aanmer king, evenals die in aardrijkskunde, geschiedenis en rekenen. Geef op drachten aan de leerlingen over een bepaald onderwerp te lezen, zorg voor bron-litteratuur: reisprospecti, boeken over vogelleven, enz. enz., ried' spr. aan; maar laat het geen mode-artikel worden, -doch laat het zijn een waardig onderdeel van het taalonderwijs. Lees uw leerlingen eens iets voor, b.v. in het laatste 'half uur van het onderwijs in een week, en laat ook de leerlingen eens lezen. Deze en no-g meerdere wenken gaf spr. zijn hoorders, voorzoover deze in de schoolpractijk staan, en hij voorspelde hun een groot succes Een dankbaar applaus was het loon, dat de vergadering den spre ker bood. Na de pauze, waarin men met mis schien nog meer interesse dan vóór den aanvang de geëxposeerde boe ken inzag, werdien den heer Dun nog eenige vragen gesteld, welke door hem bereidwillig werden be antwoord. De heer Lutterot bracht hem een hartelijk woord van dank voor zijn „kostelijke kostelooze les" en dank te ook de uitgevers voor de inzen dingen boeken. ONTREDDERDE FIETS GEVONDEN. Bij den Muziektuin werd -heden- morgen een fiets gevonden waarvan men alle banden gesloopt had. In de fietstasch bevond zich een bij beltje met inschrift, waaruit men kón opmaken, dat de fiets aan iemand uit Bergen heeft behoord. BENOEMING AANGENOMEN. De heer J. Bijleveld, cand. te Utrecht, heeft de benoeming tot hulpprediker bij de geref. kerk te Den Helder aangenomen. (Ongecorrigeeid). DE UITVOERING VAN HET ZIEKENFONDSBESLUIT. 's-Gravenhage, 8 Nov. De voor lichtingsdienst van het Departement van Sociale Zaken deelt mede: Het is gebleken, dat zich bij de uitvoering van het Ziekenfondsen- besluit hier en daar moeilijkheden hebben voorgedaan tengevolge van de omstandigheid, dat de verhouding tusschen de Algemeene Ziekenfond sen (het betreft hier dus de ver plichte verzekering) en de deel nemers aan de ziekenfondsen, zooals artsen, tandartsen, enz., nog niet is geregeld. Deze regeling is binnen kort te verwachten. In afwachting daarvan kan reeds thans worden medegedeeld, lat degene, die zich heeft bereid ver klaard als deelnemer toe te treden tot een Algemeen Ziekenfonds, niet de bevoegdheid zal hebben zijn medewerking als deelnemer aan een ander ter plaatse zijn werkzaamheid uitoefenend Algemeen Ziekenfonds te weigeren, m.a.w. dat de bereid verklaring om als deelnemer tot een Algemeen Ziekenfonds toe te treden in beginsel zal inhouden de bereid verklaring om toe te treden tot elk ander ter plaatse werkzaam Alge meen Ziekenfonds. De in sommige nieuwsbladen ver schenen mededeelingen van artsen, dat zij slechts bereid zijn in de toe komst aan een bepaald Algemeen Ziekenfonds hun medewerking te verleenen, zijn dan ook misplaatst. Slechts voor ondernemingsfondsen bij ondernemingen, welke beschik ken over een eigen geneeskundigen dienst, zal een uitzondering worden gemaakt. Ten aanzien van algemeene zie kenfondsen, bij welke een of meer categorieën deelnemers in vasten loondienst zijn, zal een overgangs regeling in het leven worden ge roepen. Ook de bij deze ziekenfondsen ingeschreven verplicht verzekerden zullen, na afloop van den over gangstijd, moeten kunnen kiezen uit alle artsen, tandartsen, enz. ter plaatse, die zich hebber, beschikbaar gesteld als ziekenfonds deelnemer, opdat het beginsel van de vrije keu ze zooveel mogelijk tot zijn recht kome. Teneinde mogelijk misverstand te voorkomen, zij nog vermeld, dat ho- moeopatische artsen ten aanzien van het ziekenfondswezen dezelfde rech ten en plichten hebben als de an dere artsen. Vaderlandslie'de en bongehnoei zijn niet met eikaar te rijmen, Tracht niet door lafhartig zelfbedrog Uw schuldig geweien ie lijmen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 7 November. Overtredingen motor en r ij w i e 1 w e t: D. R. te Ber gen, 0,50 boete of 1 week tucht school. P. M. te Bergen, 1 boete of 1 dag hechtenis. Th. J. v. d. V. te Limmen, 2 beete of 1 dag hech tenis. A. D. te Bergen en J. J. van B. te Alkmaar, ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. F. C. IJ., A. M. G. en L. T. te Alkmaar, C. M. K. te Bergen, J. v. d. H. te Broek op Langendijk en G. M. N. te Sint- Maartensvlotbrug, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. K. G. te Scha- gen, C. K. te Bergen, F. G. B. te Amsterdam, Th. A. T. te Limmen, L. H. te Zaandam en C. D. te Alk maar, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. P. G. C. T, en J. D. te Bergen, ieder f 2 plus f 1 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. J. D. en J. L. van T. te Castricum, ieder f 2 plus 4 boete of 2 plus 2 d'agen hechtenis. M. C. S.' te Heiloo, 0 boete of 4 dagen hechtenis. Th. H H. te Amsterdam, 15 boéte of 10 dagen hechtenis. Overtreding Politie verordening: M. C. M. te Castricum 1 boete of 1 dag hech tenis. H. C. S. te Alkmaar 2 boete of 1 dag hechtenis. J. de M. te Alkmaar 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. B. te Alkmaar 12 boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding Identi teit s p 1 i c h t: G. N. te Alk maar 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding IJkwet:.J. D. te Heerhugowaard 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. 'S. te Heerhugo waard 3 maal 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis, allen met verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen gewichten. Overtreding Verordening op Verkeersbeperking (te laat op straat): F. van M. te Heer hugowaard 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding verduiste ringsverordening: J. de L. en C. Z. te Alkmaar en M. J. te Nieuwe Niedorp, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. A. O. te Bergen 2 plus 1 boete of 2 plus 1 dag hech tenis. W. H. H. te Ncordwiiker- hout 3 plus 1 boete of 2 plus 1» dag hechtenis. J. J. V. te Obdsm 2 plus 0.50 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. G. J. v. d. I. en G. de B te Alkmaar, ieder f 6 boete of 4 dagen hechtenis. In het niey.we wegenverkeers reglement, dat op 9 December aj. in werking treedtworden alle weg gebruikers nog eens danig op hun plichten gewezen. Alle weggebrui kers, dat is dus iedereen vanaf het oogenblik dat hij ten doop gedragen wordt tot 'en met den historischen gang naar zijn laatste rustplaats. Als we in de daartusschen liggen de periode van den weg verbannen zijn, kan dat maar twee oorzaken hebben. We hebben ons dan misdra gen zoodat we uit weg en werk weggebracht werden om in de ver- keerlooze stilte van een cel tot in keer te komen. Ofwel we werden solied aan het ziekbed vastgekluis- terd zoodat we niet weg konden naar den weg. In de meeste geval len duurt de periode die we liggend of zittend hebben af te leggen op onze levensbaan geen menschen- leeftijd en als een beter mensch be treden we nadien weer den weg. In het nieuwe wegenverkeers reglement zijn den wegverbruikers zoowel die van het voet- en rij wielpad als die van de rijbaan een massa dingen verboden. Fei telijk moest hier niet van een verbod sprake hoeven zijn want op den weg vertoeven we allemaal als gast en dus behooren we ons daar ook als gast te gedragen. Dit wil zeggen: zoo netjes mogelijk, geen mede gasten hinderen en de gastvrouw (waarvoor in dit geval de overheid fungeert) geen reden tot klagen geven. Een gastvrouw verbiedt haar gas ten niets maar zij heeft het recht en den plicht om allen die misbruik maken van haar gastvrijheid den toegang tot haar domein te ontzeg gen. Zoo moesten ook de onbehoor lijke weggebruikers van de straat ver dreven worden. De wielrijder die geen teeken geeft als hij een zijstraat in slaat: één dag niet buiten komen. De voetganger die lukraak de rij baan oversteekt: twee dagen huis arrest. De chauffefur die zich mis draagt: drie dagen geen voet buiten de deur. Het is ongeveer hetzelfde systeem dat ik toepas om te trachten van mijn zoontje een welopgevoed mensch te maken. Als hij tijdens den maaltijd zijn vork gebruikt om zijn zusje in de kuiten te prikken of om het tafefllaken te vernielen, doet hij op slag zijn corpus delicti inleve ren en zijn aardappelen met een lepeltje naar binnen werken. Dat duurt dan tot hij zelf verklaart de vork weer naar de eischen te zullen hanteeren en die verklaring komt meestal erg gauw. Waarmee ik maar zeggen wil dat he'. verbazend opvoedend werkt om iemand een voorrecht, als hij daar misbruik van maakt, tijdelijk te ontnemen. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. De aanvoer en opbrengst aan de L. G. C. te Broek op Langendijk waren in de maand Oct. als volgt: R. kool 594.470 kg (700.695) G. kool 270.275 kg (761.070) Vr. w. kool 3.126.796 kg (3.363.665) Uien 73.319 kg (741.490) Breekpeen 571.350 kg (628.325) Bieten 174.K5 kg (215.525) Aardappelen 725.728 kg (1.843.175) Kassnijboonen 10.329 kg (10.253) Stamboonen 50.641 kg (18.599) Tomaten 4.276 kg (20.791) Druiven 11.808 kg (13.100) Bloemkool 84.642 st. (33.795) Andijvie 453.248 st. (704.007) Waschpeen 8.240 st. Bospeen 824 b. (70) Rammenas 23.775 kg (16.875) Chineesche kool 2.400 kg (175) Knollen 9.290 kg De totaal omzet bedroeg 235.492 tegen 320.911 in Oct. 1940. GEESTMERAMBACHT POLDER. (Oosterdijk en Molengeerzen). In 't Huis de Brederode te Oud- karspel vergaderde het bestuur van den polder Geestmerambacht (Oos terdijk en Molengeerzen) met de commissie uit den Ringpolder. Medegedeeld werd o.m. dat de geldleening ten behoeve van de aanschaffing van een gasgenerator is gesloten. Naar aanleiding van* de notulen werd opgemerkt, dat het archief van den polder Geestmerambacht (Oos terdijk en Molengeerzen) en dat van het Ambacht van W. Friesland, ge naamd Geestmerambacht, door el kaar zit. Er is thans opdracht ge geven aan een deskundige, om een en ander uit te zoeken. De geloofsbrieven van den her kozen hoofdingeland, den heer J. de Groot en de gekozen hoofdingeland, den heer A. Hopman, die is gekozen in de plaats van den heer P. Vlam, werden in orde bevonden. Wegens het aftreden van den heer P. Vlam, die den 70-jarigen leeftijd heeft bereikt, was het noodig, een nieuwen molenmeester te benoe men. Nadat de voorzitter den scheidenden heer Vlam eenige har telijke woorden van dank had toe gesproken voor hetgeen hij voor den polder gedaan heeft, werd de heer A. Hopman in zijn plaats ge kozen. De aftredende hoofdingeland, de heer T. Kostelijk, werd herkozen. Het bestuur stelde voor, de poli tieverordening voor den polder op nieuw vait te stellen. De bannen zijn verplicht, de bepaling t. a. v. het kroosopruimen in hun politie verordening op te nemen. In antwoord op een vraag van den heer De Groot deelde de voor zitter mede dat men met het kroosopruimen in Oudkarspel uit stekende resultaten heeft. Opge merkt werd nog, dat velen het door hen van de wallekanten afgeslagen gras niet uit het water halen, het geen ook zeer lastig is voor het ge maal. Door den heer Van Wonderen werd erop gewezen, dat de dijk bij hem in de buurt veel mollegaten vertoont. De opzichter zeide, dat de pro vincie hiertegen reeds maatregelen heeft genomen. Ook zal aandacht worden geschonken aan het lekken van den dijk. De heer De Groot klaagde er over, dat het lage land last van het water gehad heeft. De afvoer van het water was eveneens een punt van bespreking. Men zal zich met Uitwaterende Sluizen in verbinding stellen om te trachten, hierin verbetering te ver krijgen. Medegedeeld werd, dat de brand verzekering van gebouwen is ver hoogd. De jaarpremie bedraagt thans 129.86 (v.j. 98.89). Na eenige bespreking besloot men, een gewone bedrijfsverzekering aan te gaan, mits daarbij het risico van explodeeren van de gasgeneratoren meeverzekerd was. Tenslotte werd nog het een en ander medegedeeld over plannen tot verbetering van den Oosterdijk. Men wil probeeren, dit in werkverruiming uitgevoerd te krijgen. LANGEDIJK. - De commissie voor den steun aan kleine tuinders voor de gemeente Langedijk is als volgt samengesteld: voorzitter de heer N. Kooij, wet houder; secretaris de heer H. Vinke Breek op Langedijk; leden de h eren Jb. de Bosr te Oudkarspel, Jb. Wagenaar te Broek op Langen dijk, P. Duyves te Noordscharwou- de en W. v. d. Vliet te Zuidschar- woude. Benoemd. - De heer P. Bergen Az. is met ingang van 16 November a.s. benoemd tot controleur in vasten dienst voor de steunverleening en werkverschaffing in de gemeente Langedijk. BERGEN. Steun aan tuinders en kleine boeren. - De burgemeester heeft, ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens overlijden van wijlen den heer C. Kokkes, als lid der commissie voor steun aan tuin ders en kleine boeren benoemd den heer H. C .Kokkes alhier. Rachitisbestrijding. - De van rijkswege verstrekte vitamine D- tabletten worden in deze gemeente op de consultatiebureaux voor zui gelingen en voor aanstaande moe ders bij de huisartsen gratis be schikbaar gesteld. De voorbereidingen in een laatste stadium. Een lan daan winst van 200 ha; 1500 personen gedurende 4 jaren arbeid. De voorbereidingen tot verkave ling van den Eilandspolder onder de gemeente De Rijp zijn thans in een laatste stadium gekomen. Het met rednen omkleede advies van de Cen trale Cultuur Technische Commissie te Utrecht, optredende als centrale commissie met de algemeene leiding in deze ruilverkavelingszaak belast, is thans ter inzage gelegd on de ge meentesecretarieën van De Rijp, Giaft, Zuid- en Noordschermer, Schermerhcrn en Beeimster. Tevens is hierbij een kaart gevoegd waarop staan aangegeven het blok van ruil verkaveling, met het plan van de wegen en waterloopen, zooals dat door den commissaris der provincie voorloopig is vastgesteld. Uit een ander teekenden we aan, dat de verkaveling een oppervlakte van pLm. 830 ha zal omvatten, waar van 620 ha thans reeds uit landerijen bestaan en de rest door water wordt ingenomen. Hieruit valt dus te con- cludeeren, dat er een landaanwinst zal zfjn van pl.m. 210 ha. In dit ruilverkavelingsbloik zijn twee hoofdwegen geprojecteerd die respectievelijk de verbinding zullen vermen tusschen Graft en Groot schermer, De Rijp en Schermerhorn. Hiernaast treft men dwarswegen aen tusschen de dorpen Noordeinde en Grootschermer. Ten Zuiden van Schermerhorn is een weg ontwor pen opdat de perceelen van het blok aan de noordzijde van den provin cialen weg per as bereikt kunnen worden. De kruinbreedte der wegen zal 8 y, meter bedragen. Met het oog op de verkaveling van 't overige deel van den "Eilands polder, na beëindiging van de on derhavige verkaveling, is een groote hoofdsloot geprojecteerd van het ge maal naar een punt tusschen Noord einde en Graft. De bebouwde kommen van Graft en De Rijp zullen met 't oog op de fundeeringen op hoog peil gehouden worden. Om de kosten voor de ingelanden billijk te doen worden heeft de pro vincie zich t.a.v. deze verkaveling in principe uitgesproken tot het verstrekken van subsidie van f 224.000 in de bijkomende kosten. Het restant van deze bijkomende kosten zal worden gedekt door de aanwinst van pl.m. 210 ha land en de waardevermeerdering die het be staande land door betere ligging en de mogelijkheid van hoogere bodem opbrengst zal ver lef ij gen. De centr. cult.-techni. commissie neemt een schatting aan van de waarde van het land tegen 3000 per ha. Door de landaanwist alleen verkrijgt men dus een waarde van pl.m. 600.000. Van overheidswege is bovendien een subsidie van 100 toegezegd in de kosten van de arbeidsloonen. Deze verschillende punten in oogen- schouw genomen, worden de verka- velingskosten geraamd op 200 per ha, wat neerkomt op een ruil verkavelingsrente van 10 per jaar en per ha gedurende een termijn van 30 jaren. Men schat dat voor 1500 personen hier gedurende 4 jaar werkgelegen heid zal zijn. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. 'D. A. Klömp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2