DE TIJGER Klompertje Klomp lib Bij gevatte Koide MijnSiardt's Poeders De couponboekjes voor ziekenfondspremie. Tentoonstelling van Bolsje wistisch propaganda materiaal. Cf EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN 11111 ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1941. Pagina 3. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofd pijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. VERHOOGING SCHEURPREMIE. 's-Gravenhage, 6 Nov. Teneinde de premie voor het scheuren van gras land meer in verhouding te brengen tot de kosten van het scheuren, is, zooals uit een officieele publicatie van het departement van landbouw en visscherij blijkt, de onlangs vast gestelde scheurpremie verhoogd tot 250, indien daardoor op dat bedrijf de aardappelteelt met een even groote oppervlakte wordt uitgebreid, terwijl de premie op 150 wordt ge bracht, indien andere toegestane ge wassen worden verbouwd. De Ned. Heidemaatschappij zal bij groote steden gras land scheuren. 's-Gravenhage, 7 Nov. De regee- ringscommissaris voor de bodem productie maakt het volgende be kend: Het is van de grootste beteekenis, dat er een groote oppervlakte gras land wordt gescheurd, vooral ook op niet te grooten afstand van de groote steden en andere bevolkings centra. Vele landbouwers, die wel over geschikten grond beschikken, zijn echter niet in de gelegenheid om dit werk zelf te verrichten, aange zien de noodige paarden, werktui gen en de noodzakelijke ervaring hun ontbreken. Vooral wordt hier bij gedacht aan de streken met uit sluitend veehouderijbedrijf, waar mén den akkerbouw niet kent. Het ligt nu in de bedoeling van de overheid om ook dezulken in de gelegenheid te stellen een gedeelte van hun land te scheuren en wel door de geheele exploitatie met in begrip van het scheuren, het beta len en het oogsten van de producten te laten verrichten door de Neder- landsche Heide-Mij. Als vergoeding voor het beschik baar stellen van dien grond, zal (indien het perceel wordt aangeno- men) 500 inclusief de scheurpre mie per Ha worden verstrekt, ter wijl de landbouwer geen verdere kosten zal hebben. De producten ko men dan echter niet te zijner be schikking. In gevallen, waarin het scheuren door den boer kan worden verricht, zal deze werkzaamheden apart wor den betaald, terwijl ook alle andere werkzaamheden, die door hem even tueel verricht worden, extra zullen worden vergoed. In een in dit blad opgenomen officieele publicatie is bekend ge maakt op welke wijze degenen, die hun grond voor het scheuren dooor de Nederlandsche heidemaatschap pij wenschen te stellen, dit aan die maatschappij kunnen opgeven. HET ZIEKENFONDSEN- BESLUIT. 's-Gravenhage, 7 Nomveber. De voorlichtingsdienst van sociale za ken meldt: Met betrekking tot de premie van 2 pet., die de werkgevers inge volge het ziekenfondsenbesluit moeten inhouden, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat deze premie dient te worden berekend over hetzelfde loonbedrag als voor de premie ingevolge de ziektewet in aanmerking wordt genomen. Voorts zij er op gewezen, dat zij, die een wachtgeld genieten en in verband daarmede krachtens de ziektewet verzekerd zijn, ook onder de verzekeringsplicht ingevolge het ziekenfondsenbesluit vallen. I>E DIERGAARDE BLIJ-DORP TE ROTTERDAM heeft er een tweede giraffe bij gekregen. De kennis making met de nieuweling (achter grond) werd door den fotograaf vast gelegd. (Polygoon-Hof) SeuMet&n door J. REGIS. „Dat moet dan op het oogenblik geweest zijn, dat de vluchteling de deur open maakte. Hij moest toen zÜn gezicht naar buiten wenden en was fel verlicht door de lampen. Maar dat waren in het beste geval maar enkele seconden". „Ja, een lange strook hebben we niet gekregen" gaf Robertson toe. „Het geheel is ten hoogste twintig meter lang, geloof ik". Ze betraden de stilte van de don kere kamer en Robertson draaide het witte licht aan. Directeur Graf- ferth en de fotograaf wendden zich om. Beiden hadden een" merkwaar dige uitdrukking op hun gezicht. „U komt een foto van den onbe kende halen, meneer Wallion?" vroeg directeur Grafferth. fvTa", zei de journalist. De regeling in de staatscourant. De Staatscourant bevat thans een beschikking van den secr.-gen. van soc. zaken, waarbij nadere regelen worden aangegeven voor het ver krijgbaar stellen van de coupon boekjes voor de ziekenfondspremie. Bij elk uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering (de Ra den van Arbeid en de bedrijf sveree- nigingen) worden voor de werkge vers, wier onderneming haar zetel heeft binnen het gebied van het uitvoeringsorgaan of die daarvan lid zijn, tegen betaling verkrijgbaar gesteld boekjes inhoudende dagcou pons, weekcoupons of maandcou- pons. Men zal "hierbij kunnen kiezen tusschen boekjes, inhoudende dui zend dag- of duizend weekcoupons, waarvoor resp. 100 en f 500 ver schuldigd zal zijn, terwijl ook boek jes met 100 en 200 maandcoupons verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van onderscheidenlijk 250 en 500. Bovendien zullen bij de postkan toren couponboekjes van kleineren omvang in omloop worden gebracht, namelijk met 100 dagcoupons voor 10, 20 dagcoupons voor 2, 100 weekcoupons voor 50, 20 week coupons voor 10 en 10 maandcou pons voor 25. De werkgever is verplicht bij elke uitbetaling van dag-, week- of maandloon aan een arbeider, die verzekeringsplichtig is ingevolge de ziektewet, dezen onderscheidenlijk een dag-, week- of maandcoupon voor ziekenfondspremie ter hand te stellen, nadat op de voorzijde van die coupon duidelijk in letters of in cijfers met inkt is geschreven of ge drukt de datum van afgifte van de coupon aan den arbeider en aan de achterzijde naam en adres van den werkgever. Ook moet de werkgever op de voorzijde van de laatste coupon voor ziekenfondspremie, welke aan een uit zijn dienst ontslagen arbeider door hem wordt ter hand gesteld, duidelijk met inkt het ontslag als mede den datum van ingang daar van vermelden. Een op vorenstaande wijze afge geven coupon voor ziekenfondspre mie levert het bewijs op, dat op diens loon over die periode is inge houden. De verzekerde levert de door hem van den werkgever ontvangen cou pon in bij dengene, die daartoe dopr het algemeen ziekenfonds, waarbij hij is ingeschreven, is gemachtigd. Daarvoor ontvangt hij dan een be wijs, dat hij aan de op hem rusten de verplichting heeft voldaan. De werkgever moet halfjaarlijks, tegelijk met de premiebetaling vol gens de ziektewet, aan het uitvoe ringsorgaan van de wettelijke ziek teverzekering, ook de premie beta len, die verschuldigd is wegens de verzekering van den arbeider, die in het afgeloopen halve jaar in zijn dienst was. De schutbladen van de coupon boekjes, die in dat halve jaar gebe zigd zijn voor de uitreiking van de ziekenfondscoupons aan de bij hem in dienst zijnde arbeiders, worden door den werkgever bij evenge- noemde premie-betaling overgelegd, waarbij dan het waardebedrag, dat op deze schutbladen staat vermeld, na te zijn bijeengeteld, bij de beta ling in mindering gebracht kan wor den. De werkgever is bevoegd coupon boekjes voor ziekenfondspremie, welke nog alle of een gedeelte van de oorspronkelijk aanwezige cou pons bevatten, in te leveren bij een uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering, waarbij voor elke nog in het couponboekje aanwezige dag-, week- of maandcoupon onder scheidenlijk 0.10, 0.50 en 2.50 wordt terugbetaald. KRANIGE DAAD VAN INSPECTEUR VAN POLITIE. Toen de inspecteur van politie, J. H. M. te" Groningen, Donderdag avond om half twaalf de A-brug passeerde, hoorde hij hulpgeroep. Bij onderzoek bleek hem, dat er iemand in het water lag. Hij be dacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Het mocht hem gelukken den drenkeling te berei ken, en deze zwemmende naar een schip te brengen, waar de bewoners hem aan boord heschen. De drenke ling, de 50-jarige arbeider B. W., wonende in Groningen, was er, be houdens een nat pak goed afgeko men. Intusschen trachtte de inspec teur den wal te bereiken, doch dit gelukte hem niet, zoodat hij in le vensgevaar kwam te verkeeren. Tenslotte wist een der omstanders, hem met een reddingshaak op den wal te hijschen. „Zou zulk een foto voor het on derzoek groote beteekenis heb ben?" „Ja, zonder twijfel. Maar waarom vraagt u dat?" De directeur maakte een gebaar in de richting van een groote droog- rol op den achtergrond van de ka mer. Robertson hield het einde van de strook tegen het licht. Zijn ge zicht vertrok en hij stootte een vloek uit. Dan reikte hij zonder iets te zeggen de strook aan den jour nalist, die haar snel tusschen zijn oog en de lamp bracht. Maurice Wallion fronste zijn voor hoofd. „De film is zwart", constateerde hij rustig. „Er is geen bewijs uit te halen. Het negatief is bedorven". „Ja", viel de fotograaf hem bij", de camera is te hoog gericht ge weest, het scherpe licht van de lam pen is in de lens gekomen en heeft de film bedorven. Dat is heel na tuurlijk Wallion en Rambouillet keken el kaar aan. „Ja", mompelde de journalist, I „dat is heel natuurlijk. Daar, kijk, FRAUDULEUZE PALINGHANDEL AAN HET LICHT GEKOMEN. Men wist, dat in de buurt van den Afsluitdijk een levendige handel werd gedreven in aal en paling bui ten den afslag om. Door het aanhou den van een onschuldig uitziend transport van aal en paling is een uitgebreid complot ontmaskerd. Het spoor leidde naar een café, waar de daders tijdens de aflevering op hee- terdaad werden betrapt, terwijl bij een hierop ingestelde huiszoeking nog een partij levende paling in een schuur werd aangetroffen. Tegen de betrokken visschers, zoo wel als'tegen de koopers, vervoer ders en tusschenpersonen werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl verschiEende partijen paling in be slag zijn genomen. KRUIDENIER OVERTRAD DE PRIJSVOORS CHRIFTEN EN DE DISTRIBUTIEBEPALINGEN. Deze week heeft de gemeente politie te Amsterdam in overleg met de inspectie voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam, den geheelen winkelvoorraad van den kruidenier S. te Amstelveen in beslag genomen. S. overtrad n.l. de distributiebepalin gen en de prijsvoorschriften. Hij verkocht in zijn winkel aUes tegen extra hooge prijzen zonder bonnen. Om zijn voorraad aan te vuHen kocht hij bonnen op. Hij werd veroordeeld tot 500 boete, verbeurdverklaring van den geheelen, inbeslaggenomen winkelvoorraad, sluiting van het be drijf voor een jaar en publicatie van de tuchtbeschikking, terwijl hem tevens werd verboden om gedurende een jaar het beroep van kruidenier uit te oefenen. BRANDSTOFFEN VOOR CENTRALE VERWARMINGS INSTALLATIES. Ketels moeten, zoo noodig, werden omgebouwd. Door het rijkskolenbureau wordt het volgende medegedeeld: Vele verbruikers zijn voor brand stof voor hun centrale verwarming aangewezen op mager- en essnoot- jes 4 en 5, daar htm ketel niet voor het stoken van andere soorten is in gericht. De genoemde soorten zijn echter slechts in beperkte mate be schikbaar en zullen bovendien vrij wel geheel noodig zijn voor belang rijke indusrie- en verkeersd'oelein- den. "Het overblijvende gedeelte is zoo gering, dat de andere verbrui kers, zooals rijks- en geimeentege- bouwen, groot- en kleinindiustrieën en particulieren ermede rekening dienen te houden, dat zij deze soor ten of in het geheel niet, of slechts in zeer beperkte mate zullen kun nen ontvangen. Er wordt daarom ook nadrukkehjk in het belang van deze verbruikers zelf gead viseerd om, waar eenigszins moge lijk, door ombouw of aanschaffing van andere ketels of kachels maat regelen te treffen, dat in plaats van mager en essnootjes 4 en 5 andere brandstoffen gebruikt kunnen wor den. WETHOUDER J. H. VAN DER BEND OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is te Am sterdam na een vrij langdurige ziekte, op 48-jarigen leeftijd over leden de heer J. H. van der Bend, wethouder van de afdeeling open bare gezondheid en ziekenhuiswezen, alsmede van den burgerlijken stand en het bevolkingsregister. Voor zijn benoeming tot wet houder, welke 10 Maart van dit jaar geschiedde, heeft de heer van der Bend vele jaren zijn praktijk als arts uitgeoefend. De begrafenis is vastgesteld op a.s. Maandag om 2 uur op „Zorgvlied", aan den Amsteldijk. 275. Met drie sprongen was Klompertje bij de handel, waarmede de brugwachter altijd de brug ophaalde, wan neer er sche pen moesten worden door gelaten. Het ding was heel gemakkelijk te hanteren. Dat had Klomper tje dikwijls gezien. ons bewijsmateriaal: een 'zwarte film!" „Daar ligt een zekere symboliek in, monsieur", zei Rambouillet. HOOFDSTUK XII. Wallion krijgt bezoek. De jonge verslaggever Beyler en Wallion haddén hun conferentie voor vandaag geëindigd. De laatste stond op, stak een sigaret aan en begon plotseling luid te lachen. „Overigens kun je mijn ouden tegenstander van Het Avond blad zeggen, dat ik verslagen ben en rust noodig heb! Zeg hem, dat ik bij De Koerier in on genade ben gevallen en dat het uit is met me, wat je wilt!" Beyler, Wallions jongere collega en medewerker aan De Koerier, keek op en zei verbaasd: „Neem me niet kwalijk, wat zegt u daar? Zegt u dat nog eens „Ik meen het werkelijk in ernst", antwoordde Wallion. „Ik zal me na der verklaren. Jij hebt de opdracht gekregen, in De Koerier de op Als eerste van een serie actueele tentoonsteUingen, te houden in sa menwerking met de afdeeling alge- meene propaganda van het Dept. van volksvoorlichting en kunsten, is Vrijdagmiddag in een zaaltje van de uitgeverij „De Schouw" aan de Heerengracht no. 56 te 's-Graven hage een anti-bolsjewistische expo sitie „boek en pamflet in dienst van Moskou" geopend. Zij biedt een zeer belangwekkend overzicht van hetgeen hier te lande vóór den tienden Mei 1940 aan com munistische en Sovjet-Russische propaganda en geheime cellenbouw in fabrieken en werkplaatsen werd uitgehaald. Een aanzienlijke hoeveelheid lec tuur van bolsjewistische strekking vindt men hier bijeengebracht, al lerlei verderfelijke boeken en pla ten, die de suggestie moesten wer ken. dat onder den nagenoeg uitsluitend Joodschen invloed van Moskou en de Komintern in Sov jet-Rusland de heilstaat voor het proletariaat werd verkregen. Het devies was „geen geloof, geen vaderland" en dat werd den Neder landsehen arbeider op diverse meest geheimzinnige manieren onder oogen gebracht, terwijl Moskou zich op den aanval op het Westen van Europa voorbereidde. Aan den in vloed der Joden op het bolsjewisme zijn twee tafels met literatuur en documenten gewijd. Eenige kleinere collecties leveren het bewijs, dat Moskou in aEe sta ten der wereld pacifistische en an- ti-militairistische actie ontwikkelde en terzelfder tijd in eigen land het SovjetRussische leger uitbreidde. Een gedeelte is gewijd aan de G. P. Oe-terreur, die in 22 jaar ze ker 28 millioen slachtoffers eischte. Bouw en constructie der commu nistische internationale in de ver schillende landen vooral ook in Nederland vormen een afzonder lijke afdeeling op deze tentoonstel ling, die in haar geheel het bewijs levert, dat de leuze „met Duitsch- land tegen het bolsjewisme" er een van groote waarde is. Bij de opening merkte de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda bij het Dept. van volksvoorlichting en kunsten, commissaris van „De Schouw", in zijn inleidend woord op, dat naast het Nederlandsche, vooral het Duit- sche boeken- en propagandamate riaal hier een belangrijke plaats in neemt, omdat men juist in Duitsch- land aan den lijve heeft ondervon den, wat de bolsjewistische agitatie heeft uitgericht. De „Braintrust" van deze agitatie vormden de Joden. Het is aan Adolf Hitler te danken, dat in 1933 in Duitschland daar paal en perk aan werd gesteld en dat het Duitsche le ger thans in het overige Europa het bolsjewistische gevaar voor een groot deel heeft doen wijken. Aan Mussert zal het te danken zijn, indien Nederland straks een belangrijke plaats in het nieuwe Europa krijgt. Spr. dankte allen, die aan de voorbereiding dezer tentoonstelling hebben medegewerkt. Prof. dr. Goedewaagen zeide, zich over de totstandkoming dezer ten toonstelling zeer te hebben ver heugd, omdat zij het streven van zijn departement zoo uitnemend ver tolkt. De ideologische achtergrond van wat wij thans beleven wordt hier duidelijk waarneembaar. Het is het humanisme, het individualisme met de leus: „Individualisten aller landen, vereenigt U". Voor den humanist geldt alleen het parool: deze geschiedenis betrekking heb bende feiten te publiceeren, die ik je geef..."' „En verduiveld magere feiten bo vendien!" viel Beyler hem in de rede. Deze zaak is heel verschillend van alle andere, die ik bij de hand heb gehad, en tot het laatst zal mijn tactiek uit zwijgen bestaan. Jouw taak is het, het publiek met zoo klein mogelijke middelen zoet te houden. Daarom verkondigt Het Avondblad zoo stralend van vreugde, dat ik een fiasco geleden heb. Laten ze het maar gelooven, geef het op een of andere handige wijze toe, het is net wat ik wensch. Des te rustiger is mijn tegenstan der en des te meer heb ik mijn handen vrij!" Beyler knikte. „Dan begrijp ik het", antwoordde hij. „Ik schrijf ongeveer dit: „De vriendelijke uitvallen van Het Avo ndblad tegen een van onze medewerkers schijnen op een mis verstand te berusten. De medewer ker in kwestie kan des te minder bij het onderzoek, waaromtrent Het DE VERZEKERING VAN DE BIJ DE DUITSCHE WEERMACHT, DE WAFFEN-SS EN DE DUITSCHE ORDE- EN VEILIGHEIDS POLITIE AANGESTELDE ARBEIDERS EN BEAMBTEN. 's-Gravenhage, 7 Nov. Met de in werkingtreding op 1 November 1941 van het tweede Uitvoeringsbesluit, dat op grond van het Ziekenfondsen besluit is uitgevaardigd, wordt aan de onder de Ziektewet vallende werknemers en hun gezinnen door de Algemeene Ziekenfondsen genees kundige, tandheelkundige en verlos kundige hulp verstrekt, terwijl zij ook aanspraak hebben op zieken- huisverpleging, medicijnen, toepas sing van uitwendige geneeswijzen en andere verstrekkingen, alsmede uit- keering bij overlijden. Daarmede is in de ziekenverzorging van den werknemer een belangrijke verbete ring bereikt. Een bijzondere regeling is echter nog noodig voor de door de Duitsche weermacht, de Waffen-S.S. en de Duitsche Orde- en Veiligheidspolitie aangestelde werknemers, wier aantal weliswaar niet groot is, doch welke takken van dienst geen werkgevers zijn in den zin van het Ned. Zieken fondsenbesluit. Gedurende hun dienstbetrekking bij deze instellingen zouden evenbedoelde werknemers dus niet de voordeelen van het Zie kenfondsenbesluit genieten. Evenwel hebben de genoemde in stellingen maatregelen getroffen, op dat de bij haar in dienst zijnde werk nemers dezelfde ziekenverzorging ontvangen als werknemers bij Ne derlandsche werkgevers. Deze werk nemers worden mitsdien, in plaats van bij een Algemeen Ziekenfonds in den zin van het tweede Uitvoe ringsbesluit betreffende het Zieken fondsenbesluit (Verordening 201/41) verzekerd bij de Duitsche Kranken- kasse, Raamweg 90, den Haag. Deze werknemers zijn, zonder dat de verzekeringsplichtigen zich indi vidueel behoeven aan te melden, ge zamenlijk voor den duur van hun dienstbetrekking bij genoemde Kran- kenkasse verzekerd. Zij mogen zich dus niet aan melden bij een Algemeen Zie kenfonds. De Algemeene Zieken fondsen mogen aanmeldingen van deze arbeiders niet aannemen. „Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland". Deze tentoonstelling biedt den aandachtigen beschouwer een kijk op de agitatie der bolsjewisten, waarbij steeds de Jood een parasi- teerende mentaliteit aan den dag legt. Belangrijk is vooral de camou flage, .waarvan het bolsjewisme zich bediende, ook in ons land door de vele communistische mantelorga nisaties. In Europa is thans de tegenwaar de ontstaan, waardoor onze tijd een epische gedaante heeft verkregen. Spreker hoopte dat zeer velen door deze tentoonstelling zullen worden overtuigd van de gevaren, die zich achter het communisme verschuilen. 276. Daar ging de brug om hoog. En niet alleen om hoog, maar de auto gleed er af en kwam met een ge weldige plons in het water terecht, terwijl de dief kopje onder ging. Nou, die had beslist genoeg van zijn avon tuur en zou niet meer wagen, om Klompertje te na te komen. Avondblad blijkbaar bepaalde al of niet geloofwaardige geruchten heeft weergegeven, fiasco geleden hebben, daar hij zich met dat onderzoeu heelemaal niet heeft bemoeid, doch integendeel thans om gezondheids redenen met vacantie is!" „Bravo!" zei Wallion. „Dan be grijpen ze, dat je liegt, en ze zullen toch zielsverheugd zijn, dat de on aangename Wallion een strop heeft gehaald Beyler lachter. „Dat begrijpen ze toch wel, denk ik, wanneer ze de groote adverten tie met vette letters lezen, die u iederen dag in de krant laat zetten", merkte hij op. De jonge Beyler doelde op een advertentie, die sedert verscheidene dagen reeds de nieuwsgierigheid van het publiek had opgewekt. Zij stond dag aan dag in de meeste ochtendbladen en luidde aldus: Joseph K. Gij doet verkeerd met U te verbergen. Uw verklaringen kunnen ons, die aan Uw zijde staan, helpen. Wendt U vol vertrou wen tot W-n. SCHEUREN VAN GRASLAND. Daar een deel v^n het ruw- voeder produceerende landbouwareaal in het volgend jaar wordt gebruikt voor den teelt van producten, geschikt voor directe menschelijke consump tie, moet 100.000 H.A. grasland gescheurd worden. Het scheuren van een uitgestrekte weide in Zwaag, in de nabijheid van Hoorn. (Polygoon-Kuiper) Zij krijgen, in geval van ziekte, voor zichzelf of voor hun gezinsleden een ziektebewijs van het bureau, waarvan zij hun loon ontvangen en kunnen op dit ziektebewijs genees kundige, tandheelkundige en verlos kundige hulp, ziekenhuisverpleging en uitkeering bij overlijden ontvan gen. Bepaald is, dat deze werknemers minstens dezelfde verstrekkingen aan genees- en verloskundige hulp en uitkeering bij overlijden ontvan gen als alle andere onder de Ziekte wet vallende werknemers in Neder land op grond van het Ziekenfond senbesluit. Dienovereenkomstig wordt van het loon dezer werknemers dezelfde zie kenfondspremie ingehouden als van alle andere onder de ziektewet val lende werknemers, zijnde 2 pet. van het loon. Harerzijds betaalt de Duitsche weermacht, de Waffen S.S. en de Duitsche orde- en veiligheids politie, evenals de Nederlandsche werkgevers, ook een zelfde bijdra ge voor de ziekenverzorging van haar werknemers. In geval van ziekte of bij sterfge vallen moeten de betrokken werk nemers zich dus wenden tot het Duitsche bureau waarvan -.zij hun loon ontvangen en niet tot de alge meene ziekenfondsen, waarbij zij niet verzekerd worden en waarbij zij zich dus ook niet hebben aan te melden. POGING TOT AFPERSING. De eigenaar van een eethuis in de van Woustraat te Amsterdam, ont ving dezer dagen een dreigbrief, waarin geëischt werd, dat hij 300 zoubetalen. Daartoe zou zich den volgenden dag een jongetje aan zijn zaak vervoegen. Dezen jongen moest hij drie bankbiljetten van 100 in een enveloppe meegeven. Deed hij dit niet, dan zou aangifte volgen bij de politie, dat hij in zijn zaak brood jes zonder bon verkocht, hetgeen voor den betrokkene wel eens de doodstraf zou kunnen beteekenen, aldus de schrijver van den brief. De eethuishouder stapte naar de politie, waarop tegen het aangekon digde tijdstip twee rechercheurs in den winkel kwamen, spoedig gevolgd door een jongen, die „een envelop" kwam halen, de jongen kreeg een enveloppe, doch niet met 300, maar met een stuk krant erin. Op de vraag, waarheen hij het couvert ging bren- •gen, antwoordde de knaap, dat hij zoojuist door een meneer was aange sproken, die hem had gevraagd, even een boodschap voor hem te doen. De man zou op den hoek van van Wou straat en Ceintuurbaan wachten en de jongen zou als belooning een kwartje ontvangen. De rechercheurs lieten den jongen daarop gaan en het kostte hun wei nig moeite den opdrachtgever in zijn kraag te grijpen. De man, een 19- jarige regenjassenplakker, is in voor- loopige bewaring gesteld. Handel in bonnen is misdadig. De straf is zwaar en ongenadig l DUITSCHE TANKS BIJ HET OVERSTEKEN VAN DE DESNA. (Weltbild-Polygoon) „Dat is een regelrechte noodkreet van den armen M. W.n.", voegde Beyler er met een breeden glim lach aan toe. Wallion zuchtte met een tragisch gezicht. „Ik vrees, dat Het Avondblad ons volkomen doorzien heeft", mom pelde hij en knipoogde zijn collega toe. „Wat voor een pracht-verhaal zullen ze niet van de zwarte film maken! De Onbekende heeft den sukkeling detective-reporter recht streeks bij den neus! Ik heb zoo juist gehoord, dat ze al een verslag gever en een teekenaar ginds in de studio hebben gehad om stof te ver zamelen!" „Zijn ze iets te weten gekomen?" „Niet veel, dat wil zeggen, rijke lijk genoeg om ten minste drie ko lom in de middageditie daaruit te fabriceeren „Zal ik hen maar laten gaan?" „Laat de hoogverheven waar heidsliefde maar triomfeeren! Mijn figuur, is weg. De rol van Wallion is uitgespeeld!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5