DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. lomeraties. sel. etenschap v. Duitschland strijdt voor Europa Hevige luchtaanvallen op Sebastopol. De strijd in het Oosten. Met Duitschland tegen het bolsjewisme Een treffen in de Middeilandsche Zee. Reiservaringen van Duitsche diplomaten. DISTRIBUTIE-NIEUWS i Pagina 4. I mil België. ïën, de voedsel- bare orde even- irorden geregeld, van de controle- te agglomeraties worden verze- g tot wat vroe- ïebben de voor- im eener groote tie geen eigen •vullen, zijn die worden, zijn de Levensonderhoud en voor hun rimsten zin op g aangewezen, machten dat bin- tijd de andere Le beurt zullen ook Brussel dat ie vormt. Men snblik nog in de orden voorzien meulebroeck, die idigheden in de ndt zijn ambt ■rder uit te oefe- te andere plaat- mingen hebben n voor de Brus- nog geen be- loor den heer verband met making. Inder- tig bezwaar aan esters en wet- nen en enkele er te gaan tot r sommige pos- rd wijnen, nadat ekere „esprit de apen. Nochtans vernamen spoe- omen. Men mag menkort de be- ïjnen van den ter van Brussel, post zou worden heer H. Borgi- er van de VI.- rlementaire ka- edanigheid heeft t de heer Borgi- an het Vlaamsch was ingeschre- non heeft steeds olijke natuur ge- vachten dat deze ning van Groot- Geleidelijk zul- gglomeraties aan lar wij vernamen rijkscommissaris in het besluit generaal voor de itwerpen worden n heer van Rijs- t den vroegeren ïën burgemeester agel 70. R. E. ambtenaar P.T.T., ar Roemer Vis- f. Bakker, geen, tikstoffabr., van i 59a. P. Vos- v. J. F. Hartisg, Ier naar Kerk- ij, geen, bank- oek naar Stuart- ters, R.K., dienst- n naar St. Anna- i Hartog, N.H., ovenkarspel naar kade 2. A. G. ïtg. v. H. Eck- recht naar Noor- abonnements- denheid was er grammadeel van Haarlems che Or- p j.l. Zaterdag- "monie. le. Eén kortelings ovar- componist dr. Wiener Preivier- toe geïnspireerd gedicht uit' het ienenrn" van E. Het is een wals- ig, zeer humoris- emand van dezen rwonderen, aan- te hooren en in door het orkest Symphonische iloncel en orkest Jberg. Een hoogst ziek, waarin de iele wel een be- :eft (met mooien 1) maar ook an- solotrekjes van jmvang te spelen s het ook niet een egeleiding, maar eest met obligaat- ist heeft er geen chitteren, 't komt ht aan, en daar- en volle voldaan, collega's bleven chter. Een ernstig muziek. 3e. Oud- nsen, door dr. Ju- dikwijls geestige nstrumentatie be- e kunstenaar, die Oud-Hollandsche r een zestal korte n. nmadeel, ook wat agaat, een volko- e pauze werd dat ;r, toen men de lesar Franck gaf. ïen hier het vorig k gespeeld, ik kan .te verklaren dat vertolking kreeg ubliek musici eti Adam) enthousi- ik. A. Kooger. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 266 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteurs Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 11 November 1941 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 10 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: 0 Op de Krim zijn ten O. van Sebastopol en ten W. van Kertsj vijandelijke achterkoedetroepen, die taaien tegenstand boden, ver der teruggedrongen. Overdag ?n des nachts zijn hevige luchtaanval len op Sebastopol gedaan. In pe- troleumtanks en pakhuizen ont stonden groote branden. In de haven werden een bolsjewistische kruiser en een groot koopvaardij schip- door voltreffers zwaar be schadigd. Tusschen Doneitz en Wolga en in het gebied om Moskou heeft de luchtmacht een groot aantal Sovjet transporttreinen vernield. Sterke afdeelingen ge vechtsvliegers hebben Moskou be stookt met brand- en brisantbom men. In het bestek van de tusschen het Ilmenmeer en het Ladogameer tot voorbij den Woltsjof onderno men operaties hebben infanterie- en tankformaties, zooals reeds in een speciaal bericht is medege deeld, in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeers knooppunt Tickwin ingenomen. Talrijke gevangenen en een groo te buit werden hierbij binnenge bracht. De staf van het vierde Sovetleger ontkwam slechts aan gevangenneming door auto's en belangrijke militaire documenten achter te laten. In de gevechten aan dezen front- sector werden sedert 16 October rond 20.000 gevangenen binnen gebracht en 96 tanks, 179 kanon nen, een pantsertrein en talrijk ander oorlogsmateriaal buitge maakt. Ongeveer 6000 mijnen wer den opgeruimd. Het totale aantal tijdens den veldtocht in het Oosten binnenge brachte krijgsgevangenen is geste gen tot 3.632.000 man. Voor de Oostkust van Schotland heeft de luchtmacht in den afge- loopen nacht een vrachtschip van 2.000 ton tot zinken gebracht. Een tweede koopvaarder werd bescha digd. Stuka's bombardeerden het havengebied van Margate aan de Zuidoostkust van Engeland. Uit uitgebreide branden en hevige ontploffingen bleek het succes van den aanval. In N.-Afrika hebben afdeelingen Duitsche gèvechtsvliegers met succes Britsche steunpunten bij Mersa Matroeh en kazematstel lingen bij Tobroek aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben zwakke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op eenige plaatsen in het N. W. van Duitschland, vooral op woon wijken te Hamburg. De burger bevolking leed verliezen aan doo- den en gewonden. Twee Britsche bommenwerpers werden neerge schoten. De eerste luitenant Lentz heeft zijn twintigste nachtelijke overwinning in de lucht behaald. Berlijn, 10 Nov. (D.N.B.) Terwijl de Duitsche en Roemeensche troe pen de verslagen bolsjewistische troepen op De Krim steeds nauwer opdringen naar het gebied van Sebastopol en de bolsjewistische achterhoede terugdrijven in de richting van Kertsj, bombardeert de Duitsche luchtmacht de eenige twee toevluchtsgebieden der bolsje wisten op De Krim, de stad en haven van Sebastopol en het gebied van Kertsj met effect., Groote branden woeden in het Z. deel van Sebasto pol, olietanks en pakhuizen kregen vele treffers. Een vlucht der bols jewieken van De Krim is nog slechts in geringe mate en met hulp van het toeval uitvoerbaar. Ook in andere sectoren van het O. front wordt door de Duitsche luchtmacht den verslagen bolsjewis ten ontkoming of aanvoeren van re- resrves, vervangende troepen en ravitailleeringsafdeelingen onmoge lijk gemaakt. De spoorwegen tus schen Donets en Wolga en in het gebied rond Moskou staan dag en nacht bloot aan den Duitschen bommenhangel. Ook Moskou en Leningrad worden dag en nacht gebombardeerd. De strijd om Tichwin. De bolsjewieken wisten waarom zij bij Tichwin zoo hevigen tegen stand boden aan den Duitschen aan val. Deze plaats is een belangrijk verkeersknooppunt. Daar kwamen ae eenige nog bruikbare groote wegen van het Ladogameer naar het Oosten samen. Thans blijft den bolsjewisten tusschen de Duitsche stellingen bij Tichwin en de Flnsche stellingen en brüggehoofden aan de Swir nog slechts een smal gebied zonder wegen over, dat door zijn moerassigheid moeilijk toeganke- k is en leidt naar het Ladoga meer. Het vormt daardoor dan ook een zoo goed, als onbruikbare ver binding met het ingesloten Leningrad. De strijd op de Krim. Berlijn, 10 Nov. (D.N.B.) Bij Sebastopol trachtten de bolsjewis ten met steun der artillerie tever geefs den opmarsch der Duitschers tot staan te brengen. De door de politieke commissarissen voortgedreven bolsjewisten vielen bij honderden tegelijk in het Duit sche afweervuur. Na zeer forten tijd stieten de Duitsche afdeelingen in den terugtrekkenden vijand, waarbij zij hem ver achter zijn punt van uitgang terugsloegen. Na. een snellen opmarsch onder Voortdu rende aanvallen hebben de Duitsche tioepen verscheidene hoogten ge nomen, die door de bolsjewisten waren bezet. Deze veroverde stel lingen werden uitgangspunten voor sterken Duitsche druk op Sebasto pol. Italiaansch legerbericht. Rome, 10 Nov. (Stefani). Het Ita- liaansche weermachtsbericht luidt: Een onzer in de Middeilandsche Zee varende convooien is in den nacht van 8 op 9 November aange vallen door een Britsch vlooteskader De getroffen koopvaardijschepen zijn na elkander gezonken. Van on ze torpedoajgers, die het convooi begeleidden en tot torpedoaanvallen overgingen, zijn er twee tot zinken gebracht. Een derde werd getrofffen en keerde zonder ernstige schade in een haven terug. Een groQt deel dei- schipbreukelingen is gered. Bij het aanbreken van den dag vielen Italiaansche torpedovliegtui- SPVWIÏ J)) LIEVEQ. Jt eANCSEN-_eAt.OOP£M vooti t»T ftoooscHAPje on oe hoe^! (Polygoon B. Leemker) gen de vijandelijke schepen aan. Zij troffen met twee torpedo's een krui ser en met één 'n torpedojager. Voorts schoten zij twee vliegtuigen die in het vijandelijke eskader be schermden, neer. De vijand heeft luchtaanvallen ge daan op Campania en Sicilië Te Napels zijn 10 menschen om het le ven gekomen en 25 gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door den afweer getroffen en stortte in zee. Te Messina zijn verscheidene perso nen gewond. Aan de landfronten in N.- en O. Afrika niets van beteekenis. Duit sche vliegtuigen hebben verdedi gingswerken van Tobrcek met goed gevolg aangevallen. Een Italiaansche duikboot die op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft 3 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht Daarmede hebben onze duikbooten op den Atlantischen Oceaan meer dan 500.000 ton vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht. De aanval op het Italiaansche convooi. Rome 10 Nov. (DNB) Bij den Engelscheri aanval op 'n Italiaansch convooi waarvan melding is ge maakt in het Italiaansch weer- machtbericht van vandaag, zijn naar van welingelichte Italiaansche zijde verluidt in totaal 7 koopvaardijsche pen tot zinken gebracht. De verkla ring van de Engelsche admiraliteit, volgens welke twee convooien zou den zijn aangevallen en totaal tien koopvaardijschepen tot zinken ge bracht zouden zijn, wordt door de zelfde welingelichte zijde als onjuist van de hand gewezen. Ook de be wering der Britsche admiraliteit, dat een Italiaansche kruiser tot zin ken is gebracht, is, naar men hier verklaart, onjuist. IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN vond Zondagmorgen een plechtige herdenking plaats van de gevallen soldaten van den wereld oorlog, van den tegenwoordigen oorlog en van de 16 slachtoffers der N.S.D.A.P. op 9 November 1923 in München. Een overzicht van de zaal tijdens de plechtigheid. (Stapf-Mol) Berlijn, 10 Nov. (D.N.B.) Voor de Duitsche en buitenlandsche pers al hier hebben vandaag de gewezen Duitsche gezant te Teheran, Ettel, en de gewezen Duitsche consul-ge neraal te Reykjavik, prof. Gerlach, rapport uitgebracht over het optre den van Britten en Sovjets tegen over diplomatieke vertegenwoordi gers van Duitschland en tegenover- de Duitsche kolonie te Iran. Het rapport van gezant Ettel. Het rapport van gezant Ettel was een lange aanklacht tegen de Brit sche regeering, die schuld draagt aan' het lot van Duitsche mannen en vrouwen, wier loyale houding je gens het gastland door de Iraanscbe regeering meer dan eens uitdrukke lijk voorbeeldig is genoemd. Bij deze maatregelen tegen de Duitsche kolonie, aldus de gezant, was de Britsche regeering de drij vende kracht en de Sovjet-ambas sadeur steeds een gewillige dienaar, die op den voorgrond trad, als de maatregelen de „goede reputatie" van Engeland zouden kunnen scha den. Wat prof. Gerlach mededeelde. Prof. Gerlach deelde mede; dat tij 10 Mei 1940 uit zijn consulaat gezet en met de andere Duitschers op IJs land aan boord van den Engelschen kruiser Glasgow werd gebracht. In tegenstelling tot de belofte werd hij niet naar Duitschland gebracht, doch van zijn gezin gescheiden en in een donkere cel in Liverpool op gesloten. Nadat hem alle identiteitspapie ren met inbegrip van zijn diploma- teripas waren afgenomen, werd zijn verzoek om onmiddellijk bezoek te mogen ontvangen van den verte genwoordiger, die de Duitsche be langen in Engeland behartigd, afge wezen. Zoo smerig de gevangenis cellen, de stroozakken en dekens waren, zoo smerig waren het wasch- vertrek, dat tevens voor de andere arrestanten diende en den handdoek, scheergerei kam, borstel, zeep en tandenborstel werden den consul- generaal geweigerd. Op 15 Mei werd Gerlach naar Londen en wel voor- loopig voor 14 dagen in een school, die als interneeringsgebouw was ingericht en later naar den Tower overgebracht. Gedurende de eerste maanden was het den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk niet geoorloofd dagbladen of berichten te ontvan gen. Ook mocht hij geen brieven schrijven. Op herhaald nadrukkelijk verzoek werd hem tenslotte toege staan tusschen de muren, welke rondom den Tower liggen, te wan delen, waarbij hij echter steeds be waakt en vergezeld werd door een cipier met geweer aan den schouder. Op 19 Sept. werd hij na 2'/, maand zware, eenzame opsluiting, lichame lijk en geestelijk geheel gebroken, naar het eiland Man overgebracht, op 7 October werd hij eindelijk met zijn gezin vereenigd. Aan het slot van zijn uiteenzet ting meldde Gerlach, dat hij was uitgewisseld tegen den Britschen ambassadeur Oliphant, die in Duitschland op heel wat behoorlij ker wijze is behandeld. In een brief hierover geeft deze uiting aan de „erkentelijkheid van het geheele reisgezelschap voor bewonderens waardige organisatie van de reis" en het slot luidt woordelijk: „Door al hetgeen u zoo vriendelijk voor ons hebt gedaan, zal deze reis in aange name herinnering blijven". - De behandeling van mevrouw Gerlach. Over de behandeling van mevr. Gerlach in de Liverpool City Police- gevangenis nog het volgende: Ondanks het protest van mevr. Gerlach en ondanks haar verzoek op een haar waardige behandeling werd zij dagenlang in deze gevan genis vastgehouden. Tijdens haar verblijf viel haar de ongelooflijkste behandeling ten deel. Allereerst nam men alles, van haar weg, wat mevr. Gerlach en haar beide doch ters bij zich hadden, met inbegrip van de diplomatieke passen, waar zij gedrieën in een kleine donkere cel werden opgesloten. In deze cel lagen dunne stroomatrassen, kus sen met slroo gevuld en twee sme rige dekens. Terwijl het jongste dochtertje in een tehuis voor von delingen werd ondergebracht, wer den mevr. Gerlach en haar oudste dochter geheel in het onzekere gela ten over het lot van haar man resp. vader. Na eenigen tijd werden mevr. erfhaar oudste dochter overgebracht naar een vrouwengevangenis in Manchester. Daar waren de cellen iets beter, doch de toestanden waren precies gelijk aan die van de andere gevangenis. Zoo werden zij des ochtends om 6 uur gewekt, waarna zij gemeen schappelijk met de straf ge vangenen, met in de eene hand een wasch- kom of eetgerei en in de andere hand een nachtspiegel naar de waschplaats moesten gaan, die in een onbeschrijflijken toestand verkeerde. Deze ruimte werd zoowel voor het schoonmaken van de nachtspiegels gebruikt als voor het omspoelen van het eetgerei. Vervolgens wer den zij weer opgesloten tot het ont bijt, dat koud en in onsmakelijken toestand werd verstrekt. Bijzonder stuitend noemde mevr. Gerlach het optreden van den ge vangenis-directeur, die haar van spionnage probeerde te beschuldi gen. Bij de. visitatie die volgde, werd haar ondergoed opengetornd en de zolen van haar schoenen en de hakken beklopt. Tenslotte kregen zij de inbeslaggenomen eigendom men weer terug, met inbegrip van de diplomatieke pas. Na in een pension te zijn gebracht en vervolgens in een rendez-vous huis, werden zij vervoerd naar een vrouwenkamp in Port Erin op het eiland Man waar voor het grootste deel de vrouwen Jodinnen waren. Dit was de laatste etappe. Eindelijk werd mevr. Gerlach en haar doch ter hereenigd met haar man en jongste dochter. Het gezin werd ten slotte zoo gehuisvest als men op grond van de positie van prof. Ger lach mocht verwachten. Persstemmen over de behan deling der diplomaten. Berlijn, 11 Nov. (D.N.B.) De rap porten van Duitsche diplomaten uit IJsland en Iran over hun behande ling door de Engelschen geven de Duitsche pers aanleiding tot zeer scherpe commentaren. De Völkischer Beobachter schrijft: ,Het is juist, dat de Brit in vredestijd en zoolang hij in het bezit is van het onge stoorde genot van zijn bezit, inne mend goede omgangsvormen aan den dag legt en een aangenaam makker is. Zoodra hij echter in moeilijkheden komt, ontpopt hij zich als een brutale egoïst, als een absoluut koude woordbreker en als een sadist van verwonderlijke laag hartigheid en wreedheid. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Engeland heeft in beide gevallen het internationale recht, volgens hetwelk beide diplomaten het recht hadden om ongehinderd naar hun vaderland terug te keeren, overtreden. De democratie is voor Engelandsteeds slechts het middel geweest om de heerschzucht der plu tocratie te verbloemen. Het slag woord humaniteit is door Groot-Bri- tannië "steeds gebruikt om een poli tiek van overweldigen op de meest schaamtelooze wijze ten uitvoer te leggen. De Berliner Börsenzeitung schrijft dat de indruk dien men uit de be schrijving v^n de Duitsche diploma ten krijgt, bij hét Duitsche volk het bewustzijn nog meer zal versterken, dat niets mag worden vergeten van de misdaden en afschuwelijkheden der Engelschen, die zij in den loop van den oorlog hebben begaan of nog zullen begaan. AMERIKAANSCHE MARINE BASIS OP IJS AND. Washington, 10 Nov. (D.N.B.) Het ministerie van marine heeft bekend gemaakt, dat een operatie basis der Amerikaansche vloot op IJsland is opgericht. Tot comman dant van de nieuwe basis is de schout bij nacht James Kaufman benoemd. De Associated Press merkt op, dat een vlootbasis slechts dan officieel als zoodanig aange geven wordt, wanneer daar vrij" groote zeestrijdkrachten worden samengetrokken. ROOSEVELT VRAAGT NIEUWE CREDIETEN. Washington, 11. Nov. (D.N.B.) President Roosevelt heeft Maandag het congres nieuwe credieten ten bedrage van 117 millioen dollar ge vraagd. Hiervan, zullen 104 millioen dollar gebruikt worden voor het bouwen van nieuwe sluizen in het Panamakanaal. Bijna het geheele resteerende bedrag is bestemd voor d'e uitbreiding van de verdediging van het Panamakanaal. EEN REDE VAN CHURCHILL. Stockholm 10 Nov. (DNB). Chur- clfill heeft bij de installatie van den nieuwen Londenschen lord mayor, sir John Laure een vrije lange rede gehouden waarin hij in het bijzon der sprak over de vraagstukken be treffende het Verre Oosten. Churchill sprak van „pogingen van de Vereenigde Staten om den vrede in den Stillen Oceaan te bewaren". Zouden deze pogingen mislukken, zoo meende Churchill, dan maak ik van deze gelegenheid gebruik om te verklaren, dat voor het geval de Vereenigde Staten in een oorlog met Japan gewikkeld zouden raken, de Britsche oorlogsverklaring bin nen een uur zal volgen. Hij waarschuwde Japan voor het „zeer gewaagde avontuur" om zich nutteloos in een strijd tusschen de werelden te storten. Alle voorberei dingen voor de verdediging van de Britsche belangen in het Verre Oos ten, zoo meende Churchill, zijn ge troffen en zullen in de toekomst ge troffen worden. Stockholm, 10 Nov. (DNB). Tij dens zijn rede bij de installatie van den nieuwen lord Mayor van Lon den, heeft Churchijl ook de Chinee- sche kwestie aangesneden. „Vol ont roering", zoo zeide hij, „volgt Enge land de „indrukwekkende verdedi ging die het Chineesche volk onder Tsjang Kai Sjek vijf lange jaren, ge heel op zichzelf aangewezen, heeft gevoerd. Het zou een ramp voor de beschaving zijn indien de edele te genstand tegen invasie en uitbui ting niet zou leiden tot bevrijding van hun vaderlandschen grond. Daarna sprak Churchill over de vorstelijke politiek van Roosevelt. Engeland stond verleden jaar aan het eind van zijn financieele hulp bronnen. Het heeft slechts een ding kunnen doen, n.l. in de Ver. -Staten orders te plaatsen, zonder een uit weg te zien. Toen volgde de vorste lijke politiek van den president en werd geld ter beschikking gesteld. De Igen- en pachtwet noemde Chur chill de vlekkelooste wet in de ge heele wereldgeschiedenis. EEN JAPANSCHE PERSSTEM OVER DE REDE VAN HITLER. Tokio, 10 Nov. (DNB) Ondanks de provocaties van de zijde der Ver. Staten bewaart de Führer een supe rieure zelfbeheersching en laat zich niet verleiden tot overijlde hande lingen, zoo schrijft de Nitsji Nitsji over de rede van Hitier te München. Uit zijn uiteenzettingen over den oorlog tegen de Sovjet-Unie blijkt, dat de Duitsche strijdkrachten een reeks wonderbaarlijk» overwin ningen hebben behaald. Men kan er op rekenen. Jat uc Führer bij het begin van den winter nieuwe plan nen heeft uitgewerkt. JAPAN EN PANAMA. Tokio, 10 Nov. (D.N.B.) De bla den stellen de Vereenigde Staten verantwoordelijk voor.de anti-Ja- pansche maatregelen in Panama. De Koekoemin Sjimboen verklaart, dat Panama naar het pijpen van Washington moet dansen. De Ver eenigde Staten hebben weer eens hun anti-Japansche, vijandige hou ding bewezen. Door Roosevelts druk op Panama is de spanning in den Stillen Oceaan grooter gewor den. Het arrogante optreden van Roosevelt verdient de grootste aandacht van de zijde van Japan. De Nitsji-Nitsji noemt de nieu we Panameesche regeering een „speelpop in de handen der Ver eenigde Staten". Ook in dit geval treedt Washington op als „interna tionaal brandstichter". Het is een schande, dat een land, welks be volking uit de meest uiteenloopen- de rassen bestaat, plotseling een bepaald ras tracht uit te schakelen. DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIE. Boekarest, 10 Nov. (D.N.B.) De dag der volksstemming is gisteren in het geheele land rustig verloo- pen. De bladen publiceeren uit voerige beschi'ijvingen en betoo- gen, dat dé stemming het karakter van een getuigenis heeft gedragen. Het eerste partieele resultaat, -dat laat in den nacht is gepubli ceerd, omvat 974.010 stemmen, waarvan er slechts 17 „neen" be helsden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 11 Nov. onder: 17.54 12 Nov. op: 8.56 MAAN 11 Nov. op: - onder: 14.26 12 Nov. Laatste kyïarü&E. NA-UITREIKING TEXTIEL- EN BOTER- EN VETKAARTEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat zij, die verzuimd heb ben hun nieuwe textiel- en/of boter/vetkaarten in het daarvoor gestelde tijdvak af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het Schoolgebouw aan de Brillesteeg, en wel: de Textielkaarten op Woensdag 12 November e.k. en de Boter/vetkaarten op Donder dag 13 November e.k., tusschen 912 of 1.305 uur. Alkmaar, 11 November 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. De „Dorus Rijkers" redt 19 schipbreukelingen. Zware tochten naar het s.s. „Magdalena" Vrijdagochtend om half vijf wer den "te den Helder noodsignalen waargenomen uit de richting van de Haaksche gronden. Onmiddellijk voer de „Dorus Rijkers" van de N.- en Z.H. reddingmaatschappij uit. Het zou een moeilijke tocht wor den. Er stond een stormachtige N.W. wind en de zee was zeer ruw. Maar schipper Coen Bot zou succes heb ben; in twee zware tochten bracht hij de negentien leden van het in nood verkeerende Zweedsche ruim 1800 ton groote s.s. Magdalena, dat op weg was van Rotterdam naar Stockholm, behouden thuis. De Magdalena had te kampen met een zwaren tegenwind en de hoog- loopende zee. Tegen half vier in den ochtend raakte het schip te dicht onder de Haaksche gronden. Het roér stootte en de stuurinrichting werd onklaar, zoodat het schip stuurloos werd op een der gevaar lijkste punten van onze kust. De kapitein besloot te ankeren op de W. punt van het Westgat, om een stranding op de Haak te voorkomen. Tegelijkertijd flitsten de noodsigna len den donkeren nacht in, die on middellijk beantwoord werden door het uitloopen van de „Dorus Rij kers". Het was buitengewoon moei lijk om verbinding te- maken met het schip, daar de Magdalena met den boeg in den .wind lag, zoodat er geen lijzijde was om langszij te ko men en het gevaar bestond, dat de reddingboot te pletter zou worden geslagen tegen het Zweedsche schip. Het gelukte echter veertien leden der bemanning over te nemen. De gezagvoerder wenschte zijn schip nog niet te verlaten en bleef met 4 man aan boord. Kort, nadat de Dorus Rijkers te rug was gekeerd, gaf de Zweed op nieuw noodsignalen. De toestand was onhoudbaar geworden en de kapitein had het N.C.-sein laten ge ven, omdat hij en de aan boord ge bleven leden der bemanning het vaartuig wilden verlaten. Weer had de „Dorus Rijkers" een zwaren tocht voor den boeg en weer kwam zij met de grootste moeite langszij. Herhaaldelijk stoot te de reddingboot tegen de Magda lena, zoodat de Dorus Rijkers scha de opliep aan het heklicht en de kopflenders. Dank zij deze moderne flenders echter konden de zware schokken worden opgevangen en 4 man, w.o. de kapitein, wisten zonder ongeluk ken op het vangnet, waarmee de Dorus Rijkers is uitgerust, over te springen. De 5e man echter sprong mis en kwam in de kokende zee tus schen het schip en de reddingboot Hij wist zich vast te klemmen aan de grijplijnen, zoodat ook hij veilig binnenboord kon worden getrokken. Behouden keerde de „Dorus Rij kers" te den Helder terug. Schipper Coen Bat heeft met deze redding zijn 439sten geredde binnen gebracht. Hij nadert het record van den naamgever van de redding boot, Dorus Rijkers, die in totaal 486 man van een'zekeren dood redde. De bolsjewistische vloot in de Zwarte Zee. (D.N.B.) - Drie bolsje wistische motortorpedobooten zou den, naar hier bekend is geworden, gisteren ir den loop van den dag in de kleine Turksche haven Kef'ken aan de Zwarte Zee aangekomen zijn. Een officinale bevestiging van dit bericht is tot dusver nog niet ont vangen. De nieter en het kilogram. - Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is ingesteld een commissie van toezicht 'op de Nederlandsche standaarden van den meter en het kilogram, en zijn in deze commissie benoemd: tot lid en voorzitter prof. dr. C. Zwik- ker te Delft en tot leden: prof. dr. H. B. Dorgelo te Delft en prof. dr. G. Holst te Aalst (N.B-) Engelsche torpedojager tot zin ken gebracht. (D.N.B.) - Volgens Reuter heeft de admiraliteit mede gedeeld, dat de torpedojager „Kos- sack" tot zinken is gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1