Klompertje Klomp DE TIJGER SPORT mmEN AANBOD 36 cent per vijf regels uitsluitend a contant. De rede van Hitier. EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN RADIOPROGRAMMA. PUBLICATIES Pagina 3. Voetbal BtiiuEN-SCHAGEN 2-5. Het eerste half uur ging de strijd gelijk op. Toen een kwartier voor de rust een der Bergenaren den bal uit het doel sloeg, gaf de scheids rechter strafschop, die via de paal in het doel belandde. Even daarna maakte de doelverdediger van Ber gen een fout en het was 2-0 voor Schagen. In de tweede helft was Schagen in de meerderheid. Toch maakte Bergen na de rust het eerste doel punt, 1-2, doch tijdens een over wicht van Schagen werd Fels twee maal gepasseerd, 1-4. Nadat Plomp, die van rechtsbui ten, middenvoor was gaan spelen, den doelman van Schagen den bal had ontnomen en gedoelpunt voeg de Schagen nog een punt aan het viertal toe, 2-5. De wedstrijd ein digde met een welverdiende over winning der gasten. COMPETITIE 2E KLASSE A, 16 EN 30 NOVEMBER. 16 Nov.: ZFC-Alcm. Victrix, WFC- Santpoort, HBC-de Kennemers, HRC-West-Frisia, Alkm. Boys-KFC, RCH vrij. 30 Nov.: Santpoort-ZFC, Kenne- mers-WFC, RCH-HBC, KFC-HRC en Alkm Boys-Alcm. Victrix, West-Frisia vrij. 33 NOV. TECHNISCHE DAG VAN DEN N.VJB. Door de Technische Commissie van den N.V.B. is 23 Nov. bestemd als Technische dag. Op dien dag zul len 14 wedstrijden worden gespeeld in verschillende plaatsen van, ons land. Competitiewedstrijden worden dien dag niet gespeeld en de uitge- noodigde spelers, die voor hun plaats zouden bedanken, mogen niet in vriendschappelijke wedstrijden van hun vereeniging uitkomen. Bij de 14 plaatsen is ook Alkmaar, waar de wedstrijd zal plaats hebben tusschen een Noordh. elftal en een elftal van Amsterd. 2e klassers. Dit kan een zeer interessante ontmoe ting worden. Voor de wedstrijden zullen dege nen, die daarvoor door de T.C. zul len worden aangewezen, een toe spraak tot de spelers houden en na afloop den wedstrijd met de spelers bespreken. De andere plaatsen waar zal ge speeld worden zijn: Amsterdam (2 wedstr.), Haarlem, den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Velp, Enschede, Zwolle, Roermond, den Bosch, Gro ningen en Leeuwarden. ENGELSCHE LUCHTAAAN- VALLEN. 's-Gravenhage, 10 November. In het afgeloopen weekeinde vlogen verscheidene Engelsche vliegtuigen beven ons land en wierpen hier en daar bommen neer. Hun aanvallen konden echter, dank zij den krach- tigen afweer, niet tot ontplooiing komen. Bijna alle bommen vielen op weiden, in het water, soms op boschgebied, voorts op het open veld en deden geen noemenswaar dige schade. Eenige bomscherven beschadigden een paar wooonhuizen licht; andere huizen kregen glas schade; in een plaats moesten fes woonhuizen ontruimd worden; in een andere plaats liep een boerderij schade op. Elders werd een vrouw door den luchtlruk eener ontplof fing van haar rijwiel geslingerd en licht gekwetst. BONLOOZE VOEDINGS MIDDELEN. Wekken de belangstelling van alle Nederlanders, doch de meesten bekommeren zich niet om hun noodlijdende landgenooten. Dit dient in het belang van onze volkskracht spoedig te veranderen. A.s. Vrijdag en Zaterdag kan men een bewijs leveren daadwerkelijk daaraan te wil len medewerken door een aardewerkspeldje voor Win- terhulp te koppen. Glimlachje Bij de douane: Het portret lijkt niet juffrouw. Dat kan wel, ik heb net een schoonheidskuur doorgemaakt. DUITSCHE HELDEN GEDENKDAG. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de NSDAP, in aanwezigheid van vertegenwoordigers van Staat, weermacht en partij, Zaterdag op indrukwekkende wijze de dooden van den 9en November 1923, en de gevallen Duitsche soldaten her dacht. De groote zaal, die geheel .ge vuld was, had men smaakvol met hakenkruisvlaggen versierd. Op het podium stond, achter een haag van bloemen, de Hitlerjugend met de vlaggen opgesteld. Bij het be gin van de plechtigheid speelde het muziekcorps het „Deutsches Gebet", waarna men gemeenschappelijk „In München sind viele gefallen" zong. Met tromgeroffel en trompetge schal begeleid, droegen jongens van de Hitlerjugend een vers voor, dat een hulde inhield aan de gevalle nen, en de belofte om hun nage dachtenis te eeren door onwrikba- ren trouw. In een boeiende rede herdacht de Geschaftsleiter van het Arbeitsbe- reich der NSDAP in den Niederlan- den Schöherr de gevallenen van den 9en November 1923. Zij brach ten in München het offer van hun leven. Nadien hebben velen dit offer gebracht en thans hebben weer talloozen hun leven veil voor hun ideaal, voor hun vaderland, voor de vrijmaking van dit land, en voor een gelukkig Europa. Hen, die hun leven lieten in den strijd, de soldaten aan alle fronten, herdacht de heer Schönherr in piëteitvolle woorden. Zij zijn de offers, die ge bracht moesten worden, maar zij zijn de trotsche offers, die de offer bereidheid van heel het Duitsche volk voor oogen stellen. Met een hulde aan den Führer door den organisatieleider Schu- botz, een driewerf „Sieg Heil", en het zingen van de volksliederen werd de geslaagde herdenkingsbij eenkomst gesloten. CANDESTIENE SLACHTPLAATS ONTDEKT. Bij een huiszoeking, welke de Amsterdamsche politie Zaterdag jl. verrichtte in een woning aan de Westlandgracht, kwam in een bad- cel een hoeveelheid varkensvleesch aan het licht, afkomstig van clan destiene slachting. In een schuur werden bovendien zeven mud aard appelen, twee zakken tarwe en twee zakjes erwten gevonden. Dit alles bleek afkomstig te zijn van een veehouder aan den Noorder Akerweg. Het spreekt vanzelf dat ook op dat adres een onderzoek volgde en met succes, want in een vuile schuur werd eveneens een partij varkensvleesch aangetroffen, als mede slagersgereedschap. Darmen, ingewanden en ander slachtafval verspreidden een bijna ondragelij ken stank, temidden waarvan het voor menschenlijke consumptie be stemde vleesch bewaard werd. Zoowel de veehouder als de be trokken bewoner van de West landgracht werden gearresteerd. BOTERHANDELAREN HET SLACHTOFFER VAN EEN BONNENTRANSACTIE. Zekere v. d. Z. te Leidschendam wist 1000 boterkaarten te koop, waarvoor een bedrag van 15.000 noodig was. Voor de financiering van dezen koop zocht hij deel nemers. De boterhandelaren M. W., C. W., M. O. en C. van den B. gingen op het aanbod in. Zoo fourneerde M. W. 7500, C. W. 3500, M. O. 1500 en Ci van den B. 1000, terwijl van der Z. voor het ont brekende zoü deelnemen. Toen de financieele opzet /oer elkaar was, toog men naar Den Haag ter verdere afwikkeling. De geldschieters bleven in den om trek wachten en van der Z. begaf zicli naar een perceel in de Hel- mersstraat, waar de kaarten zou den worden opgeleverd. Terugko mend was van der Z. in het bezi* van een pak, dat de kaarten zou bevatten. Een der deelnemers wilde het pak nog even inzien, doch men achtte dit niet noodig, het was zaak er zoo spoedig mogelijk me^e in Leidschendam te komen. Toen men thuis was gekomen, werd het pak opengemaakt, doch toen kwam de ontgcocheling, want inplaats van 1000 boterkaarten, kwam te voorschijn een partijtje blocnotes. De verslagenheid was groot, doch er zat niet anders op dan maar te berusten. Toen. korten tijd daarop van der Z. groote zaken ging doen in bo ter, waarbij vermoed werd, dat deze handel nu juist niet gmg over den weg van de distributie kreeg men argwaan. De verloren gegane 15.000 en deze handel werden met elkaar in verband gebracht Aangifte werd gedaan bij de marechaussee. Van der Z. werd 's nachts van zijn bed gelicht, na verhoor naar Den Haag rverge bracht en aldaar ingesloten. Het onderzoek is nog niet afge loopen en reeds zijn verschillende personen gehoord, van wien men kon vermoeden, dat zij met van der Z. in relatie hebben gestaan Mr. J. Feitsma geïnstalleerd als lsroeureur-generaal. - Vanmorgen is die nieuwe benoemde procureur bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. Feitsma, door den vice-president van het hof, jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein, beëedigd en geïnstal leerd. Een ernstig ongeluk. - Gister middag heeft op de terreinen van de gemeentelijke lichtbedrijven te Leidschendam een ernstig ongeval plaats gehad. De groote gashouder is in reparatie en de 47-jarige mon teur Struyss uit Den Haag, stond in den houder op een ladder en pro beerde deze door middel van een touw hooger op te trekken. Dit mis lukte, met het gevolg, dat de ladder weggleed en de man van ca. 25 .meter hoogte achterover op den be- tonvloer terecht kwam. Zwaar ver wond is het slachtoffer naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd. Eervol ontslag verleend. - Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is met ingang van 1 December 1941 aan mr. L. J, M. Nouwen, inspecteur der registratie en domeinen te Am sterdam op zijn verzoek eervol ont slag uit 's rijks dienst verleend. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. (Van onzen Haagschen correspondent.) Wie onbevooroordeeld een rede van den Führer van het Groot- Duitsche Rijk beluistert, of beter: wie haar later nogeens rustig doorleest, zal ongetwijfeld in den ban geraken van de suggestieve kracht en de overtuigende beslist heid, waarmee Hitier spreekt. Hier is een man aan het woord, die zijn hoorders kent en die hen weet te grijpen in datgene, wat hen inner lijk beweegt, omdat hij in elk op zicht hunner één is. Naast de macht van het genie en het in stinct van den veldheer, is het stel lig evenzeer aan den menschelijken mensch Hitier, als in den diepsten zin mede-lijder en mede-strijder met zijn volk, te danken, dat het Duitsche millioenen-volk schier als één man achter zijn leider Staat,, met een vastbeslotenheid en een trouw, die in soms wel wat al te nuchtere Nederlandsche oogen welhaast fanatiek aandoet. En die ons toch ifP zekeren zin jaloersch kan maken Een rede van Hitler is altijd de moeite waard, omdat de Führer niet spreekt ais hij 'eigenlijk niets te zeggen heeft. Een goede ge woonte, die menig staatsman ten voorbeeld gesteld kan worden! Ook in zijn jongste redevoering, in den historischen en herinnerings vollen Löwenbraukeller te Mün chen, gehouden temidden van zijn oude strijdmakkers uit het begin van de nationaal-socialistische be weging, heeft Hitier „iets be weerd", gelijk wij dat plegen te noemen. Want behalve een uitvoe rige schildering van den huidigen politieken en militairen toestand, bevatte deze rede een krachtig en ondubbelzinnig antwoord aan Churchill, Stalin en Roosevelt; een antwoord, dat zeker niet onver diend is en dat ook eens voor den rechterstoel der geschiedenis van profetische beteekenfs zal blijken 279. Verdraaid, daar zag hij het zwemmen. In de conster natie had Klompertje er zeker niet opgelet en toen hij de brug omhoog draai de, had hij de tas vermoede lijk in het water ge schopt en nu dreef ze daar in het water. Maar hij moest en zou het ding heb ben. te zijn geweest. In dit verband is wel bijzonder belangrijk wat de Führer aan het adres van den laatstgenoemde heeft gezegd. Roo sevelt's bevel aan Amerikaansche schepen om terstond te schieten, zoodra zij Duitsche schepen zien, beantwoordde Hitier aldus: „Ik heb den Duitschen schepen bevo len, zoodra zij Amerikaansche schepen zien, niet te schieten, maar zoodra een Duitsch schip wordt aangevallen, zich te verde digen." Menigeen zal eerlijk moe ten toegeven, eerder een antwoord verwacht te hebben in den geest van „oog om oog en tand om tand". Welbewust wil Hitier zich echter, waar mogelijk, stellen op de basis van het volkenrecht en al dus, ook in oorlogstijd, het zijne ertoe bijdragen om het moreele besef onder de volken niet uit te dooven. Ongetwijfeld heeft Hitier dit antwoord ook opzettelijk ge geven naar ons trouwens van bevoegde Duitsche zijde werd be vestigd om Roosevelt's gang stersmethoden des te scheper te doen uitkomen. Van imponeerende kracht al thans voor ieder, die werkelijk luisteren wil en niet hoorende doof is is ook het cijfermateriaal, dat de Führer met betrekking tot den geweldigen strijd in het Oosten „wellicht de eerste maal, dat ge heel Europa strijdt", aldus Hitier memoreerde. Aangenomen kan worden een volstrekt verlies aan bolsjewistische zijde van niet min der dan 8 a 10 millioen man; d.i. dus de geheele bevolking van Ne derland, vrouwen, zuigelingen en grijsaards inbegrepen! Hitler's commentaar hierbij n.l. dat geen leger zich van een dergelijk verlies herstellen kan mag dan ook zeker niet overdreven of voor barig worden genoemd. Zoo de restanten van het bolsjewistische leger al tot eenigen weerstand nog in staat mochten zijn, tot een of fensief kan dat geenszins meer het geval wezen. Ook de territoriale winst, die tot dusverre in het Oosten werd ge maakt, is van fenomenalèn om vang. Door de Duitsche Weermacht werd een gebied bezet van rond 1.670.000 vierk. kilometer; d.w.z. een oppervlakte van ongeveer 50 maal de grootte van ons land! En dan^zijn er altijd nog menschen, die beweren, dat het den Duit- schers in Rusland maar slecht gaat en dat zij slechts weinig opschie ten! Meestal noemen zulke „des kundigen" zich dan ook nog „ob jectief"! Dit enorme gebied moest niet alleen strijdend veroverd worden, doch het moest ook na den strijd een welhaast nog zwaarder taak! zoo spoedig mogelijk wor den hersteld, opgebouwd, econo misch geordend; kortom; voor vnenschelijk leven en werken, voor verkeer en samenleving, weer ge schikt worden gemaakt, waarbij het natuurlijk ook moest voldoen als bruikbaar achterland en op- marschgebied voor de voortruk- kende Duitsche troepen. Ook zon de- het zelf gezien te hebben, kan men ervan overtuigd zijn, dat hier eerbiedwekkende prestaties zijn verricht! Het is ons niet mogelijk, alle details van deze jongste rede van den Führer, waarin hij.-wel radi caal heeft afgerekend met de vele venijnige suggesties van de Engel sche en de Amerikaansche propa ganda, te belichten. In het voorbij- 280. Wie kon hem helpen? Geen mens, want het was al stil aan de haven, het liep tegen de avond en dan waren alle vis sers thuis. Geen bootje te bekennen. Dan zat er niets anders op, dan er maar weer eens een zwempartij aan te wagen. 39 öoor J. REGIS. Rambouillet zag het scherpe pro fiel van den journalist zich tegen net, witte matglas afteekenen, de gangdeur vloog open, een korte uit roep, een worsteling en een pogenblik later tuimelde een slanke ineengehurkte gestalte cle kamer bmnen, Wallion volgde dadelijk daarop en stak zijn wapen in zijn zak. De gestalte deed een paar passen de kamer in en viel bijna tegen de kachel, waar de binnengekomene met een zucht zijn gezicht in zijn armen verborg. Daarop richtte hij zich op en wendde een open en bleek gezicht tot den journalist, Het was een jonge man, ten hoog ste negentien of twintig jaar oud, «n in zijn afgedragen, donkerblau we, al te nauwe en dupne kleeren en met zijn goedkoope pet zag hij er uit als een schooljongen, die bij een of andere kwajongensstreek op heeterdaad werd betrapt. Zijn ma gere lichaam beefde een weinig, het bleeke gladde gezicht vertoonde groote opwinding, de half geopende lippen sidderden en de groote, don kerbruine oogen glansden van inge houden tranen. „Wees welkom, Joseph Kopri lis", zei Wallion vriendelijk. ,,Het spijt me, dat ik je zoo bard heb aan gepakt, voordat ik je herkende. Kal meer maar wat, je bent onder vrien den. Kijk daar, monsieur Rambouil let. ook die is een vriend van je!" De jonge man schoof naar den muur en terwijl hij met uitgestrek te armen en tastende handen daar tégen geleund stond, keek hij van den een naar den ander, als een ge vangen dier, met snelle, schuwe blikken en een hijgenden adem. De bewegelijke Franschman sprong op en liep hem met uitgestrekte, handen tegemoet. „Maar kalmeer toch wat, mon gargon", zei hij zacht, als een vrouw. „Dat was verstandig van je, hier te komen. We zullen je helpen. Courage!" De journalist liep naar een kast, schonk een glaasje cognac in en reikte dat aan zijn nieuwen gast, „Drink maar eens uit", zei hij, „dat zal je goed doer.". Joseph Koprilis ^ehudde ongedul dig het hiofd en schoof het glas van zich af. Hij keek Maurice Wallion in het gezicht. De sterke grijze oogen schenen zijn onrustigen blik op te vangen en onweerstaanbaar vast te houden. Zijn huiveringen hielden langzaam op en de magere handen werden rustig. „Ik wil over hem spreken, an ders word ik nog gek zei hij. - Zijn woorden klonken afgebeten, met 'n naieven vreeselijken ernst, en hij keek Wallion voortdurend in de oogen. „Ik ben hier gekomen, omdat het zoo moeilijk is hee'emaal alleen te staan. Ik ben niet daarom gekomen, omdat ik te zwak voor hem ben. Wanneer het uur slaat, zal ik heel sterk zijn, dat weet ik!" Trots en haat gaven zijn stem een mannelijken, vasten klank, en er klonk bijna iets dreigends in. Hij wilde hun medelijden niet. zijn ge stalte scheen te groeien, zich te ver anderen, en de beide mannen zagen niet meer een angstigen, sidderen den jongen voor zich, maar den laat- sten Koprilis 'den wreker! „Joseph Koprilis", zei Wallion, „je kunt ons heelemaal vertrouwen en ik beloof je, dat je je doel bereiken zult!" Hot gezicht van den jongen man werd verheven in zijn wilde kracht toen hij bliksemsnel antwoordde:: „Wilt u me hem laten dooden?" Maurice Wallion wisselde een blik met Rambouillet. De matelooze haat in de stem van Joseph Koprilis maakte hen niet aan het schrikken, maar ze vonden het bedenkelijk, want ze zagen in; dat de jonge man onherroepelijk de grens tusschen goed en slecht had overschreden. Hij had alle wetten overboord ge worpen, hij* leefde nog met één en kele gedachte voor oogen: niet te straffen maar te dooden! „Hoe lang is dat al, dat je haat tegen hem hebt?" vroeg Wallion. WOENSDAG. Ernstige muziek. Te 15.20 uur H'sum I, voeren de cellist Harry Cremers en de pianiste Roeli Verhoog so nates uit van Brahms en Fauré. O.l.v. Ed. Flipse brengt het R'damsch Philh.-Orkest een pro gramma van Nederlandsche wer ken, o.m. de eerste Radio-uitz. van L. Orthel's 2e symphonie de sin- fonia Piccola. Reportage. Van 19.4520.H'sum II wordt het kwartiertje „In en om de N.S.B." uitgezonden. Voor de vrouw. Van 15.15.20 uur H'sum I spreekt mevr. J. Jansen nogmaals over de verhouding van moeder en kind in de rubriek „U kunt er iets aan doen". Jeugd. Van 17.3017.45 uur H'sum I wordt de reportage uitgezonden vanuit Ommen, waar een cursus plaats vindt voor leiders in den modelvliegtuigbouw. De jeugdige modelvliegtuigbou wers hooren in deze reportage tal van belangwekkende bijzonderhe den, over nieuwe modellen en over het vliegen zelf. RADIO NIEUWS. De persdienst van den Nederland sche omroep meldt: De Krim. Woensdag 12 Nov. a.s. zal de heer J. B. Meyers van 21.—21.15 uur over den zender Hilv. II een actueel praatje houden over zijn belevenis sen op het schieieiland „de Krim" in de Zwarte Zee, dat thans in net brandpunt van de belangstelling staat. gaan kan gewezen worden op Hit ler's zeer logisch klinkende uit eenzettingen omtrent den opzet van den strijd in het Oosten, waar bij prestige-overwegingen geen rol spelen, doch waarbij het allereerst gaat om de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten en in de tweede plaats om de bezetting of de verlamming der vijandelijke bewapenings- en voedselbases. Wat Hitler in dit verband opmerk te ten aanzien van Leningrad, zij ter ernstige overweging aanbevo len aan allen, die nog steeds met verkeerd gerichten geestdrift be weren: „en toch is Leningrad nog maar niet gevallen". Op één punt moge nog de aan dacht van den Nederlandschen lezer worden gevestigd. Ook in deze rede heeft "Hitier zijn her haalde vredesaanbiedingen in her innering gebracht. Indertijd wer den deze vredesaanbiedingen in Engeland met hoongelach ontvan gen en ook ten onzent meende menigeen er een teeken van zwakte in te moetfen zien. Nu wij de geweldige prestaties der Duit sche Weermacht, eerst in het Wes ten, toen in den Balkan en thans weer in het Oosten, hebben aan schouwd, zou het wellicht aanbe veling kunnen verdienen, ook over deze kwestie onze meening te her zien. Ongelijk bekennen ontsiert niemand! In den loop van den tijd bleek de schijn herhaaldelijk niet aan Duitsche zijde te moeten wor den gezocht, doch veeleer aan den kant van Duitschland's grooten tegenstander, wiens kracht tot dus verre, ondanks den steun van Amerika, slechts op papier en in woorden tot uiting kwam. Het komt nu eenmaal in de wereld en ook in de politiek op daden aan. En dat door het Duitsche volk in zijn geheel gewerkt wordt, kan wel niemand ontkennen. Ook deze rede van den Führer, waaruit da dendrang en werkkracht spreken, is hiervan een hernieuwd bewus. HET DUITSCHE RADIO PROGRAMMA VAN DINSDAG. Van 17.18uur vindt de uitz. „Musik zum Feierabend" plaats. De radio-speelschaar München van de Hitlerjugend zingt en speelt van 18.18.27 uur kleine werken van groote meesters. Dinsdagavond hoort men tijdens de uitzending „Muziek voor het schemeruurtje" de „Wiener Philhar- moniker Werke" van Gluck, Schu mann, Sibelius en vele anderen. „Jij bent mijn lievelingsliedje" wordt de uitzending genoemd, welke van 20.2020.50 uur bekende wijsjes van vroeger en nu brengen zal. Van 20.5021.komt de klassieke mu ziek aan de beurt met de uitzending „Klassieke humor en dans". Hierop aansluitend wals-melodieën. Adele Kern sopraan, Fr-uiz Borsos tenor en een amusementsorkest onder lei ding van Max Schönherr behooren tot de uitvoerenden. Woensdag 12 November. „Vroolijke vonk voor jong en oud" is de titel van de uitzending van 16.18.over den zender Breslau. Van 18.13.30 uur hoort men de uitzending „Schoone Heimat, schoone liederen" met liederen en muziek van Oesling in Luxemburg. Tijdens de uitz. „Muziek voor 't schemeruurtje" op Woensdag van 18.19.uur kan men muziek uit Kroatië beluisteren over den Duitsch- landzender, terwijl het geheel onder leid-'ng staat var den dirigent Lovro von Matacic. De N.S.B. in den aether. Hedenavond te 18.45 uur spreekt de heer Josselin de Jong over den zendei Hilversum II over het onderwerp: „Wat men geloofde". DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van mw. C. Henstra geb. Stam, alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop van uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Kei zerstraat nr. 22. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer l.an een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 11 Nov. 1941. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De secretaris, A. KOELMA. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer F. J. ten Pas, alhier, om vergunning tot het oprich ten van 'n werkplaats voor metaalbe werking en het herstellen van moto ren en andere werktuigen, waarin zullen worden geplaatst 4 electro- motoren resp. van 1, 1, 1 en P.K., in het perceel Noorderkade nr. 3; De Ver. Brandstoffenhandel N.V., alhier, om vergunning tot het uitbrei den van haar bedrijf met een droog- inrichting voor generatoranthraciet en een zagerij voor werk- en brand hout, waarin zullen worden geplaatst electromotoren resp. van 4, 5 en 3 P.K. in het perceel Noorderkade nr. 2. Bezwaren tegen deze oprichting en uitbreiding kunnen worden inge diend ten stadhuize, mondeling op DINSDAG 25 November 1941 a.s., voormiddags te ELF uur en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kun nen de verzoeker en hij, die bezwa ren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake inge komen stukken kennis nemen. Alkmaar, 11 Nov. 1941. Dc burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De secretaris, A. KOELMA. „Dat weet ik niet 'meer", ant woordde Joseph Koprilis zacht. „Het begon, toen ik nog een kleine jongen was, het begon, toen hij mijn vader doodde!" „Ken je hem? Weet je, hoe hij heet?" „Als ik hem tegenkom,, zal ik hem wel herkennen!' zei de jonge man met samengeknepen lippen. „Heb je hem al in Turkije ge zien?" „Ja, ik heb hem gezien, ik heb het dag en nacht voor oogen, dat gezicht uit mijn kinderjaren..., dat gezicht, koud en trotsch en arg listig als dat van den duivel, toen hij mijn vader dreigde en mijn va der hem in zijn gezicht sloeg. pEn toen mijn vader verdween, toen wist ik wel, wiens werk dat was die duivel „Hoe heet hij?" „Hij heeft geen naam, hij heeft alle namen", antwoordde Koprilis. „den onbereikbare noemden ze hem Issulde tijger o, dat was een naam. dien men alleen maar durf de te fluisteren Nicholas schoot op hem op de kade in Smyrna, doch hij kwam er heelhuids van af maar hij moest vluchtenniet om dat hij mijn vader gedood had, maar om al dat andere toen zijn macht in Turkije voorbij was Het was Felix Clarendon niet, die onze fa milie geruïneerd heeft en die mijn vader gedood heeft, het was Issul Felix Clarendon is onschuldig toen doodde hij ook Felix Claren don in Parijs en zijn duivelsche list was het, die ons in de gevange nis brachtdat weet u, monsieur Rambouillet De Franschman knikte. Hij en de journalist luisterden als gebannen naar de hartstochtelijke, onsamen hangende zinnen van den jongen, man. En Joseph Koprilis ging voort, hijgend, als in ijle koorts: „Het is ons geld ze zijn van ons, die millioenen, die Felix Clarendon uit zijn vreeselijke handen probeer de te reddenen hij wil ze nemen hij doodt ieder, die hem dat wil verhinderen hij probeerde eerst, Felix Clarendon in Stockholm te dooden (Wordt vervolgd). t

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3